Geweld in India laait weer op Libië uitbundig na aftocht VS Protesten tegen Nicaragua-beleid Hoesak blijft partijleider Regering in Punjab machteloos Rechter in Israël verlengt voorarrest van Demjanjuk Traangas en waterkanon in Santiago Raketaanval op politiebureau VS betalen boodschappen van Marcos Vredesberaad over Tsjaad is afgelast HET VERSCHIL TUSSEN VOORWERPEN DIE VEROUDEREN EN DINGEN DIE ALLEEN MAAR FRAAIER WORDEN. Weer zwarte agent gedood ZATERDAG 29 MAART 1986 PAGINA 7 AMRITSAR (AP) - Als politiemannen verklede sikhs hebben gisteren het vuur geopend hiermeeo^berichterUndoereen op hindoes in de stad Ludhiana in de deelstaat Punjab. Negen hindoes kwamen om het getuigenverklaringen van overle RAMLEH (DPA/UPI/Rtr) - Een Is- raëlische rechter heeft het voorar rest van John Demjanjuk, die wordt beschuldigd van oorlogs misdaden en misdaden tegen de mensheid, gisteren met vijftien da gen verlengd. De rechtbank moet het nieuwe bewijsmateriaal als zou Demjanjuk niet de man zijn die 900.000 joden in Treblinka de dood heeft ingejaagd, "voorzichtig" be studeren. Binnenkort wordt meer materiaal verwacht, aldus rechter vroeg. Aaron Simcha, zonder dat hij er na der over op inging. De Israëlische aanklager zei dal er in het nieuwe materiaal geen be wijs te vinden is dat John Demjan juk, bijgenaamd Iwan de Ver- deze aflegt zegt: ik heb hem ge dood, of ik heb hem dood gezien aldus de aanklager, die daarop om verlenging van het voorarrest De eerste termijn van 30 dagen van Demjapjuks voorarrest liep gisteren af. Hij werd op 28 februari door de Verenigde Staten aan Is raël uitgeleverd en zit sindsdien i leven en 13 raakten gewond. schrikkelijke, tijdens een kampge- de gevangenis van Ramleh, ten vangenenopstand in augustus 1943 zuiden van Tel Aviv, in afwachting van zijn proces. Mogelijk zal over twee weken nog een keer tot ver lenging van 15 dagen worden be- Arun Nehru en oud-gouverneur diase beschuldigingen dat Arjun Singh, twee bijzondere afge- sikhs bewapent en opleidt, zanten van premier Rajiv Gandhi. Barnala verklaarde niet waarom het hoofd van de politie de laan uit was gestuurd, maar zijn ontslag staat kennelijk in verband met het onvermogen van de politie om het geweld, dat de afgelopen zes maan den meer dan 150 en alleen in de afgelopen week al 38 levens heeft Het hoofd van politie in Punjab eeeist, het hoofd te bieden werd ontslagen en onmiddellijk politieke partijen in Punjab vervangen door Joseph Rebeiro, hebben voor vandaag opgeroepen voormalig hoofd van politie in eealgemene winkelsluiting Bombay en bijzondere ambtenaar als protest tegen de moordpartij in van het ministerie van binnenland- Ludhiana, een dwr overwegend se zaken in New Delhi. De aanslag was de bloedigste ter reuractie in Punjab sinds het aan treden van een gematigde sikh-re gering zes maanden geleden. Het bloedbad leidde tot heftige protest betogingen van hindoes in ver scheidene steden. In de hele deel staat werd het leger in staat van pa raatheid gebracht om in te grijpen als de situatie uit de hand loopt. venden die op Demjanjuks dood sloten. De maximale tijd dat wijzen. "Er is geen enkele getuigen verklaring waarin de persoon die mand in Israël in voorarrest kan worden vastgehouden is 60 dagen. Israël heeft de man, oorspronke lijke een Oekraïner die sinds 1952 m de VS leefde, er formeel van be schuldigd tussen 1943 en 1943 tien duizendenjoden in het Poolse con centratiekamp naar de gaskamer te hebben gestuurd. Daarop staat in Israël de doodstraf. Demjapjuk (65). die gisteren de 30 minuten lange rechtszitting be woonde, maakte een ontspannen indruk, maar protesteerde via zijn tolk tegen het feit dat er alleen He breeuws wordt gesproken, en dat hij zich niet in zijn moedertaal Oe- kraiens mag uitdrukken. Hij heeft altijd ontkend Iwan de Verschrik kelijke te zijn en klaagt erover het slachtoffer te zijn van een per soonsverwisseling. Zijn Amerikaanse advocaat zei donderdag dat de "echte" Iwan de Verschrikkelijke in de Sowjet- Unie leeft onder de naam Fjodor Fedorenko Artukovic Het proces tegen de van oorlogs misdaden verdachte Andrija Artu kovic zal waarschijnlijk half apnl worden geopend in Belgrado. Dit heeft een Joegoslavische krant gis teren gemeld. De 86-jarige Artukovic wordt be schuldigd van het plegen van mis daden tegen de mensheid. Hij zou verantwoordelijk zijn voor dood van vele duizenden burgers en krijgsgevangen, onder wie vele Serven, joden en zigeuners, toen hij minister van binnenlandse za ken was van de marionettenrege ring van Kroatië Ujdens de Tweede Wereldoorlog. Artukovic werd vorige maand door de Verenigde Staten uitgewe zen naar Joegoslavië. Deelstaatpremier Suijit Singh Barnala maakte de vervanging be kend na een onderhoud met hindoes bewoonde industriestad 125 kilometer ten zuidoosten van Amritsar. De officier van justitie in Ludhia- i verklaarde dat de aanslag i scooter bereden. Zij openden het vuur in een openbaar park en op een groentemarkt, alvorens over een snelweg te ontsnappen. Woede In Ludhiana werd voor onbe paalde tijd een uitgaansverbod af gekondigd nadat groepen hindoes SANTIAGO (AP) - De Chileense de politie aanvielen en voertuigen politie heeft gisteren met traangas in brand staken om uiting te geven en waterkanonnen ongeveer 300 aan hun woede over het falen van betogers verspreid die m stilte bij de politie. De eerste aanslag van de het presidentiële paleis demon- sikh-terroristen vond plaats op streerden ter herdenking van de slechts 100 meter van een politie- ontvoering en moord op drie com- bureau. Om verder geweld te voor- munisten een jaar geleden. komen, gelastten de autoriteiten De deelnemers aan de mars, dat de omgekomen hindoes met- voorafgegaan door de drie v/edu- een werden gecremeerd, waarbij wes, plaatsten bloemen en foto's alleen de directe familie aanwezig van de slachtoffers op een plein. mocht zijn. Zij droegen borden en spandoeken in de stad Nakodar, nabij Amrit- waarop gerechtigheid werd geëist. sar, werd tenminste een hindoe ge- Naar aanleiding van de ontvoe- dood en raakten twee gewond toen ring en de moorden werden zeven de politie op een menigte hindoes politiefunctionarissen in staat van schoot. In Kapurthala, ten oosten beschuldiging gesteld, maar zij Van Amritsar, raakten vier mensen werden vrijgesproken. gewond. In beide steden werd een Tegenstanders van president Pi- uitgaansverbod afgekondigd, nochet zijn van plan om het gehele in Amritsar en drie andere dis- Paasweekemde door herdenkmgs- tricten werd een rijverbod inge- diensten te houden. steld voor motorfietsen en scoot- TRIPOLI (AP/Rtr./AFP) - De Libi sche leider Gaddafi heeft gisteren verklaard dat Amerikaanse oor logsschepen de afgelopen week niet de door hem uitgeroepen „lijn des doods" hebben overschreden. Tegenover een menigte van dui zenden soldaten, schoolkinderen, en studenten zei Gaddafi in een triomfantelijke toespraak dat de Libiërs een niet ontplofte Ameri kaanse raket aan de Sowjet-Unie zullen geven. Volgens de kolonel hebben de Verenigde Staten het neerhalen van drie Amerikaanse gevechts vliegtuigen van het type F-16 ver zwegen. Zes Amerikaanse piloten zijn hierbij omgekomen en „opge geten door de vissen in de Golf van Sirte", zo verklaarde de Libische leider. Gaddafi zei dat Libië nog steeds is verwikkeld in een strijd werd ritueel geslacht in de menig te. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft gisteren bij aankomst in Ro me verklaard dat de Amerikaanse akties tegen het eenzijdig uitbrei den van de territoriale wateren en het luchtruim door Libië zullen doorgaan. Shultz brengt een driedaags be zoek aan Italië, waarbij hij ook een ontmoeting zal hebben met zijn Egyptische ambtgenoot en op au diëntie zal gaan bij de paus. tegen de VS „om zijn voortbestaan TOKIO (AFP/DPA) - Het hoofdbu- Melbourne vervoermiddelen Sikh-extremisten zich bij terreur aanslagen plegen te bedienen. In een verklaring heeft de rege rende Akali Dal-partij alle bewo ners van Punjab opgeroepen zich te verenigen en 'een passend ant woord te geven op de krachten die onze vrede in Punjab willen versto- Eerder had premier Barnala land Pakistan. Dit land ontkent In- De Australische politie verdenkt beweerd dat de aanslagen onder een psychopaat van de aanslag met deel waren van een 'door het bui een bomauto donderdag voor een tenland geïnspireerde samenzwe- politiebureau in Melbourne. De ring', een verwijzing naar het buur- hoofdcommissaris van de politie i Melbourne zei dat zelfs terroristen nog een waarschuwing vooraf ge ven. Bij de aanslag raakten 21 men sen gewond, van wie vier ernstig. Tamils Vijf soldaten zijn gisteren omge komen en drie zijn gewond geraakt doordat Tamil-guerrillastrijders een landmijn onder hun jeep tot ontploffing brachten, zo maakte het ministerie voor nationale vei ligheid in Sri Lanka bekend. De aanslag vond plaats bij de haven stad Trincomalee in het oosten van het eiland. Door de aanslag is het aantal do den onder Srilankaanse veilig heidstroepen dit jaar gestegen tot 42. In de afgelopen twee jaar zijn in het etnische conflict op het eiland meer dan 2.000 mensen omgeko men volgens officiële cijfers. WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse overheid heeft een rekening van 39.000 dollar betaald die de Filippijnse ex- president Marcos nog had openstaan op de Amerikaanse militaire basis op het eiland Guam. Marcos en zijn gezel schap hadden tijdens hun ver blijf van een dag op Guam boodschappen gedaan zonder te betalen. De regering heeft de reke ning nu .met belastinggeld be taald, maar verwacht wel dat Marcos het geld op den duur zal terugbetalen. Het besluit om voorlopig te betalen werd door de autoriteiten genomen om de supermarkt op de basis niet met de strop te laten zitten. Betogingen tegen het Amerikaanse buitenlandse beleid zijn dezer dageii weer net zo gewoon als in de jaren van de Vietnamoorlog. Honderd mil joen voor de contra's? Niets voor de daklozen, zegt het spandoek. (fotoAPi en grenzen" te verdedigen De VS hebben volgens Gaddafi geprobeerd het Libische luchtaf- politie in Osaka is giste- beschoten met drie zelfge maakte raketten. De projectielen weersysteem uit te testen „Maar waren gevuld met benzine WIJ hebben tegenmaatregelen ge- - nomen, lieten de Amerikanen na derbij komen en in onze val lopen. Zij hebben verkeerde informatie verzameld". Gaddafi zei de Ver enigde Staten te hebben „verne derd". De drie uur durende toespraak van Gaddafi, die door de Libische televisie en radio is uitgezonden, v„4 HMML, werd herhaaldelijk onderbroken schoten op het keizerlijk paleis kwamen niet tot ontploffing. Twee ervan kwamen terecht op het dak, de derde werd in de tuin gevonden, aldus een woordvoerder van de po litie. Er werd geen schade aangericht en er vielen geen slachtoffers. Nie mand heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Afgelopen dinsdag werden vijf raketten afge- WASHINGTON (AP) - Bij vreed zame betogingen tegen de militaire steun die door de Verenigde Staten wordt verleend aan Nicaraguaanse rebellen zijn gisteren 36 personen gearresteerd. Ongeveer 20 mensen werden op gepakt, omdat zij midden in een centrale ontvangsthal in het Capi- tool waren gaan zitten en protest liederen zongen. Hun werd huis vredebreuk ten laste gelegd, aldus een woordvoerder van de veilig heidsdienst van het Capitool. Eerder waren bij het Witte Huis 16 mensen gearresteerd die deel uitmaakten van een groep die voor het gebouw knielden, zongen en in gebed gingen. de vermeende inval door 1.500 Ni- caraguanen viel samen met de be handeling in de Senaat van een verzoek om 100 miljoen dollar steun voor de anti-sandinistische contra's. Woordvoerder Robert Sims van het Pentagon wilde niets zeggen over de toestand in Honduras. Hij wilde slechts kwijt dat de Ameri kaanse helikopters het overbren gen van Hondurese versterkingen naar het grensgebied hadden vol tooid. door enthousiast applaus toehoorders. Een koe met de naam op de rug geschilderd GOLFOORLOG (Rtr.) - Irak heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn troepen in het noordelijk deel van het front 14 strategische bergtop pen hebben veroverd, die ongeveer drie jaar geleden door Iran waren bezet. Volgens een communiqué van het Iraakse opperbevel werden de bergtoppen „bevrijd" na een don derdagavond ingezet offensief. Bij de strijd, waarin de Iraakse lucht macht een doorslaggevende rol vervulde, zouden zware verliezen zijn toegebracht aan het Iraanse le ger. de Amerikaanse ambassade in To kio, eveneens zonder schade aan te richten. Een -extreem-linkse organisatie heeft zich gisteren verantwoorde lijk gesteld voor die aanslagen. In een blad van de organisatie ver klaart Senki (Zwarte vlag), een vleugel van de communistische partij met circa 500 leden, dat de aanslagen "een zware slag hebben toegebracht aan de Top van Tokio en aan de 60e veijaardag van het bewind van keizer Hirohito". Met de top van Tokio wordt de bijeen komst van de zeven meest geïn dustrialiseerde landen bedoeld, die begin mei in de Japanse hoofdstad gehouden wordt. Functionarissen kaanse ministerie PARIJS/BRAZZAVILLE (AP) - De vredesbesprekingen tussen de Tsja- *L dische regering en de rebellen in het noorden zijn niet doorgegaan. Na yankelij ke toezegging- - het Ameri- PRAAG (AFP/DPA) - Gustav Hoe- deienxs!e sak (73) is gisteren voor de vijfde keer met algemene stemmen her kozen tot secretaris-generaal februariheeft de door LiHëgesteunde *°ro£n <ie Tsjechoslowaakse commumsü- 7m binnengevallen, zich eroten- sche partij 0ok de andere tien le den van het partij presidium Bhoetto De Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhutto zal 10 april terug keren naar Pakistan. Daarmee wil zij de bewering van de Pakistaanse president Zia Ul-Haq, dat de demo cratie hersteld is en er weer poli tiek bedreven kan worden in het land, testen. Dat heeft haar woord voerder gisteren aangekondigd. Eind vorig jaar hief Zia de noodtoestand in het land op en werd president onder een nieuwe burgerregering. Ook werd het poli tieke partijen toegestaan weer ac tief te worden. Twee weken gele den zei Zia in een ihterview voor de Britse TV dat mevrouw Bhutto net zo vrij in het land mocht opere ren als andere politieke leiders. Zilversmokkel Elf mensen zijn in de Sowjet- Unie veroordeeld wegens het smokkelen van zilver vanuit de Sowjetrepubliek Litouwen naar Nederland, België en West-Duits- land. Volgens een Litouwse krant werden de smokkelaars veroor deeld tot gevangenisstraffen tot maximaal tien jaar. Satelliet China is met Zweden overeenge komen om een Zweedse communi catiesatelliet te lanceren. Details van de overeenkomst moeten nog geregeld worden. Dit heeft het Chi nese persbureau Xinhua gisteren bekendgemaakt. China heeft vorig jaar oktober al aangekondigd dat het tegen 15 pro cent onder de geldende internatio nale tarieven commerciële lance ringen wilde verrichten. Tsjadische rebêUerüeiderGoükouni Oueddei toch afgezien van gesprek- ken met president Hissene Habre, die in de Afrikaanse staat Kongo den worden gevoerd. De gesprekken die een eind hadden moeten maken durende burgeroorlog meter van Brazzaville) in Kongo moeten beginnen. Zowel Goukouni als Habré zijn wel in Brazzaville aangekomen. De rebellen geven er nu de voorkeur aan een conferentie te houden in aanwezigheid van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid om bij die gele genheid de Franse militaire steun aan de Tsjadische regering te kunnen piloten ""her potentieel' veroordelen. Dit verklaarde een gezant van de rebellen in Parijs. conflict hebben verminderd; Deze gezant meldde ook dat er bij de onderhandelingen in Kongo eer 'protocolprobleem' was. Goukouni, een voormalige president van Tsjaad weigerde Habré te ontmoeten in omstandigheden wordt als de wettige president van het land. den herkozen, terwijl drie kandi- deels hebben teruggetrokken. Hoeveel Nicaraguanen er nu nog in SHÜHH! uut C„,U ma*en aan de al 20 jaar 1°^" dC fU"C" daatleden hun intrede deden Tsjaad hadden gisteren in Loubomo (330 kilo- tionarissen met vertellen. partijtop. sterkingen van het Hondurese le- maairt looted Ho*™ 77 ger, overgebracht door Amerikaan helikopters met Amerikaanse een Nicarag t deze erkend pen Honduras binnen len. De Amerikaanse melding maakt op de laatste dag van het 17- de congres van de Tsjechoslowaak- se partij. Drie kandidaatleden wer den in de partijleding opgenomen: Vladimir Herman, Ignac Janak en ontkent dat zijn troe- Frantisek Pitra. De laatste had al geval- zitting in het secretariaat van de partij. Het partijcongres, dat maandag begon, is besloten met de goedkeu ring van het nieuwe vijfjarenplan en het verslag van partijleider Hoe sak. Hoesak leidt de Tsjechoslo- waakse communistische partij sinds 1969, toen hij na de "Praagse lente" het roer overnam van Ale xander Du beek. In tegenstelling tot de Russische leiding, die sinds het aantreden van Michail Gorbatsjov als partij leider grote veranderingen heeft ondergaan, is de Tsjechoslowaakse partijleiding al vele jaren vrijwel ongewijzigd gebleven. De meeste leden van het presidium maken al sinds de inval van de Warschau- pact-troepen in 1968 deel uit van dit orgaan. ADVERTENTIE Sommige voorwerpen blijven voor eeuwig in trek. Ze zijn van, vaak functionele, gebruiksvoorwerpen tot verzamelobjecten geworden. Omdat er een onbetaalbaar element aan toegevoegd is: tijd! Dat geldt in hoge mate voor de klas sieke collecties van de zes meest gerenom meerde meubelzaken van de Randstad. Meubelen die in de loop der tijd alleen maar fraaier worden. Bezichtig de collecties en verwerf om uzelf te verrijken. VANDENBERG INTERIEUR Elandstraat 9/Piet Heinstroat 28, Den Haag. Tel.: 070-459443 BULTHUIS INTERIEUR Schoolstraat 32, Voorschoten. Tel.: 01717-3609 HOME-STYLE HEIDA INTERIEUR Lindelaan 291-293, Rijswijk. Tel.: 070-904634 MAISON DROUOT Kneuterdijk 4, Den Haag. Tel.: 070-467214 SANDERS INTERIEUR Fred. Hendriklaan 229-256-262, Den Haag. Tel.: 070-544678 ZES VERSCHILLENDE MEUBELZAKEN DIE EEN DING GEMEEN HEBBEN: AANDACHT VOOR KLASSIEK. Hoesak: Praagse herfst JOHANNESBURG (AP) - In Tem- bisa, een zwart getto bij Johannes burg, is gisteren een zwarte politie man door zwarten gedood. In ver band hiermee zijn 31 mensen aan gehouden, zo deelde het hoofdbu reau van politie in Pretoria mee. Sinds de onrust tegen de apart heid anderhalf jaar geleden grote vormen aannam, zijn 15 zwarte po litiemannen gedood. Eerder deze week werden een blanke en een zwarte politieman gedood in Crossroads bij Kaapstad. In totaal zijn de afgelopen 19 maanden meer dan 1.250 mensen omgekomen, bij na allen zwarten en voor het over grote deel door toedoen van leger en politie bij de bestrijding van on geregeldheden. Nabij Durban werd een zwarte dood aangetroffen in zijn huis. dat door een boze menigte in brand was gestoken. Het slachtoffer was doodgeschoten. In hetzelfde ge bied werd nog een doodgeschoten man gevonden, maar het was on duidelijk of diens dood i verband hield met de onrust.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7