Kennis verspreiden is 11 moeilijke zaak. Omdat dat zo onzichtbaar is Open dag bij 'De Klos' Universiteitsbestuurder Koornstra verlaat liberaliteit 7ATERDAG 29 MAART 19Rf LEIDEN LEIDEN - Binnen het college van bestuur van de Leidse universiteit neemt Matthijs Koornstra een buitenissige positie in. Als hij tijdens een universiteitsraadvergade ring met een grimas op zijn gezicht een paar minuten te laat binnenwandelt, heeft hij meer weg van een voetbalbestuurder op topniveau. Vetlederen koffertje, een lichte Havanna in de mondhoek, en een buik die iets bolt boven de broekband van een 'nonchalante' pantalon. "Managen brengt eten en sigaren met zich mee", is zijn commentaar. Zonder koffie, ook al moet het eerste bakje uit de automaat komen, begint de morgen voor hem niet. Daarna is het een inventieve gesprekspartner. Ironie wordt onmiddellijk begrepen. Hij heeft ideeen en wonderlijke hobby's. Misschien is het deze combinatie die hem tot zo'n geliefd bestuurder maken. Ingewijden spreken liever over 'onderhandelaar'. "Stuur Koornstra op missie en je weet zeker dat het voor elkaar komt". Tot ieders verrassing kondigde hij vori ge maand aan dat hij directeur wordt van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Voorburg. Hij is op de eerste plaats wetenschapper, of we dat niet willen vergeten. "Ik ben niet aan de universiteit gaan studeren om manager van deze club te worden" Nog zo'n verrassing. Op zijn bureau lig gen vier boeken: Het Leidse kroegenboek. Kwaliteit in de wetenschap, Modermis- men van Kees van Kooten en bovenop de poëziekalender van Hans Warren. Ligt die er soms voor de show? Zijn ziel lijkt diep geraakt door die opmerking. "Ik heb er nu nog de pest in dat de verzamelbundel van Pierre Kemp is uitverkocht". Koornstra is een groot poëzieliefhebber. Hij heeft in de redactie van het Leidse literaire tijd schrift Kaft gezeten en schreef gedichten onder pseudoniem. Verder houdt hij van sport, is hij gek van wielrennen en vooral schaatsen. Zelf is hij als jeugdlid van de KNSB een talent geweest. Met de B-ploeg naar Noorwegen betekende twee gulden vijftig per dag zak geld. Nauwelijks genoeg om een maaltijd te ritselen. Koornstra had daar iets op ge vonden. Hij vertrok met een koffer met je never en keerde terug met een koffer met schaatsen. Allemaal voor de verkoop. Be langrijkste nevenactiviteit op dit mo ment: het aantrekken van de Tour de France in 1989 naar Rotterdam. Matthijs Koornstra is 44 jaar en al vanaf 1959 in universiteit te vinden. Na zijn stu die psychologie werd hij wetenschappe lijk medewerker met als specialisatie me thoden en technieken. Hij was lid van Pro gressieve Partij (PP) en zit nu acht jaar in het college van bestuur. "Tweederde van het werk van het college van bestuur be staat uit het runnen van een 'company' waarin 400 miljoen guldlden omgaat en waarbij 5000 werknemers zijn betrok ken". Zijn herbenoeming als kroonlid door kruiste zijn sollicitatie. De universiteits raad, die door de minister om advies was gevraagd, schreef een heel positief briefje. Alleen kan hij nogal eens onverstaanbaar zijn, meldde ze. Zo ook tijdens di gelijkertijd denkt neiging om te gaan mompelen en blijven zijn bijzinnen groeien, net zolang totdat er een nieuw idee is ontstaan, waarmee hij uit de voeten kan. Die bijzinnen zijn in dit verhaal geschrapt. In de universiteitsraad (ur) kun je af en toe erg kwaad zijn. Waarom? "Als ik kwaad word in de ur, word ik zogenaamd kwaad; in die zin, dat ik mensen op hun verant woordelijkheden ga wijzen. Mijn eigen partij bijvoorbeeld. Als een PP-lid conservatieve dingen gaat zitten zeggen, probeer ik zo ie mand verdeeldheid te laten zaaien in zijn eigen partij. Dan ben ik daar zogenaamd kwaad om. Ik probeer hierdoor de progressieve krachten van de andere PP'ers op te roepen, in de hoop dat wat die persoon naar voren brengt geen steun krijgt". "De kwaliteit van de raadsleden en de kwaliteit van de collegeleden bepalen hoe vaak ze met elkaar botsen. Als de collegeleden minder kwaliteit hebben en toch het beleid willen verdedigen, zal dit eerder tot botsingen leiden. En raadsle den die zich laten 'overrulen' heb ben het ook niet in zich". Waarom krijg je vaak de indruk dat leden van een college van be stuur goedbedoelende amateurs zijn? "Dat is toch ook een beetje zo. Net zoals wethouders amateurs zijn. Het ligt ook aan de structuur. Als je een directie van een bedrijf verantwoording laat afleggen aan een democratisch gekozen orgaan waarvan ze echt afhankelijk is, zo als de ur of de gemeenteraad, zou je ontdekken dat het net zulke gro te amateurs zijn. Moet je die be richten die af en toe in de krant verschijnen maar eens lezen over bedrijven die verzwakken en daar over in een aandeelhoudersverga dering verslag moeten doen. Ver schrikkelijk, wat er op zulke mo menten wordt geschipperd. Voor mijn gevoel vallen er dan een hele boel door de mand". "Daar komt bij dat een universi teit een raar bedrijf is, met een raar produkt. Wij moeten kennis ver spreiden. Op zich een hele moeilij ke zaak, omdat dat zo onzichtbaar Zuinig Het begin van de jaren tachtig is gekenmerkt door taakverdeling en bezuinigingen (tvc-operatie) bin nen de Nederlandse universiteiten. Er wordt nog steeds veel gemop perd. Is dat noodzakelijk? "Nu merken de mensen de be zuinigingen pas. Voordat zo'n plan in gang is gezet, gaat er weer een paar jaar overheen. Nu worden de gelden door de minister geïnd. Dat was voorzien en wij hebben ieder een daarop gewezen. De facultei ten kunnen met hun tvc-bijdrage en normaal zuinig vaderschap uit- door Saskia Stoelinga komen. Er zijn geen nieuwe bezui nigingen. zoals sommigen dat wel willen doen voorkomen". "Door de tvc is het duidelijk ge worden dat de wetenschap door de belastingbetaler wordt gefinan cierd. Ze zal dan ook een zeker maatschappelijk nut moeten afle veren, wil ze tenminste niet op nieuw aanvallen te verduren krij gen. De arbeidsethos aan de Leidse universiteit is daardoor nogal ver anderd. Het feit, dat ambtenaren op deze wijze zo massaal konden worden ontslagen, daarvan was ei genlijk niemand zich bewust. De 'kantjes-er-aflopers', ik durf te zeg gen dat die er niet meer zijn". "Waarom zijn wetenschappers per definitie een 'heiüg' goed? Het zichtbaar maken en het verant woorden van onderzoek is geen slechte zaak. Net zoals medici zich nu moeten verantwoorden voor hun vrijheid van werken. Dat zijn maatschappelijke ontwikkelingen. Je maakt gemeenschapsgelden op en de gemeenschap moet gewoon weten waar dat heen gaat. Het is een verandering, maar een betrek kelijke. De bureaucratie in de we tenschap is altijd nog een stuk minder dan in de rest van de we reld" Niet slaafs De inbreng van het bedrijfsleven is veel groter geworden. In '78 kreeg de universiteit nog tien mil joen gulden binnen uit de derde geldstroom. Dat is inmiddels geste gen tot bijna veertig miljoen gul den. is het goed als het bedrijfsle ven ook verantwoordelijk is voor het onderwijssysteem9 "Nee. dat vind ik niet. Dat geld gaat ook hoofdzakelijk naar onder zoek. Een student moet niet wor den opgeleid voor het slaafs volgen van het bedrijfsleven. Je moet mensen afleveren met een brede ontv/ikkeling. Hoe enger je hen op leidt. en het bedrijfsleven zal hen graag in een kortere tijd enger wil len opleiden, des te kleiner zijn hun kansen over een jaar of tien" "Dat ligt anders als we praten over de tweede fase van de univer sitaire studie: de beroepsopleidin gen. De minister moet daarover binnenkort beslissingen nemen. Het bedrijfsleven krijgt daarin ze ker een stem. Het zal zo worden dat de bedrijven de opleiding voor de cursisten gaan betalen. Dat bete kent dat we aan betaald onderwijs gaan doen, waarin de cursist een dominante rol speelt. Hoewel de eindverantwoordelijkheid bij de universiteit en de overheid zal lig gen, kun je er toch niet omheen dat de cursist of zijn organisatie iets te zeggen wil hebben over het onder wijs". Duplikaten Koornstra zou graag zien dat er door de dertien universiteiten en hogescholen keuzen worden ge maakt. Een nieuwe taakverdeling: de een legt de nadruk in de tweede fase op de beroepsopleidingen, de ander op de lerarenopleiding en de derde instelling verzorgt de weten schappelijke opleiding. Hij zegt: "We moeten niet alle maal duplikaten van elkaar zijn. Ik vind dat Leiden zijn aandacht vooral moet geven aan een uitste kende onderzoeksopleiding. Lei den heeft een traditie in fundamen teel goed wetenschappelijk onder zoek, daarop moet worden voort gebouwd". "Voor onderzoek geldt flexibili teit en kwaliteit. Met dat eerste be doel ik de mogelijkheid om in te spelen op wetenschappelijke en maatschappelijke belangen. Het gaat om twee zaken: In hoeverre kan het onderzoek dienstbaar wor den gemaakt aan de maatschappij? Maar ook: hoe kan de kwaliteit zo goed mogelijk worden bevor derd?" Met de onderzoeksopleiding (tweede fase), waarmee aan de Leidse universiteit in september wordt begonnen, kan de basis wor den gelegd, zo meent hij. Slechts twintig tot dertig procent van de studenten die zijn afgestudeerd kan worden toegelaten. Zij heten dan assistent in opleiding (aio) en worden in vergelijking met het be drijfsleven slecht betaald. Volgens Koornstra ligt daar de moeilijkheid niet: "Als iemand gek is van weten schap, heeft hij dat over voor een gedegen opleiding, die eindigt met een promotie. Topkwaliteit door selectie, waarmee kan Nederland beter zijn gediend?". Waarom kan dit niet worden ver wezenlijkt? Waar liggen de knel punten? "Veel van mijn collega's in het land denken er niet zo over. Het kan zijn dat wij straks in de eerste fase al minder aantrekkelijk zijn, omdat we minder beroepsopleidin gen hebben. Als je die conclusie trekt, betekent dat minder studen ten, minder geld uit Den Haag. Dat is het dreigement". "Ik ben er zelf niet zo bang voor Als Leiden bekend zou staan als het instituut waar je de beste we tenschappelijke opleiding krijgt, zal dat wel meevallen. Desnoods kost het wat studenten, maar dat verdien je terug met goede onder zoekscontracten. Je mag kwaliteit best tegen kwantiteit ruilen". Elite "Als het een elite wordt in de cul tuurbetekenis (en niet in de maat schappelijke betekenis), ben ik daar niet op tegen. En ik denk dat het ook afhangt van de toelatings criteria. In mijn socialistische vi sie, die ik tenslotte best wil uitdra gen, zou het zo moeten zijn dat al leen op bekwaamheden mag wor den geselecteerd. Ja. natuurlijk weet ik dat uit bepaalde milieus de toestroom heel klein is. Ik kan niet in een klap de wereld veranderen". Is studeren nog leuk in deze tijd? "Ik denk het wel. omdat de jeugd het zelf altijd leuk maakt. Dat heeft niets met studie te maken. De maatschappelijke vorming is wel verminderd. In die vier jaar moetje verrekte hard werken om klaar te komen. Er is weinig tijd om er din gen bij te doen. Maar we moeten niet vergeten dat iemand die op zijn achttiende een vak heeft ge leerd en de hele dag in de werk plaats staat, ook weinig heeft. Kijk, studenten hebben hét al goed van wege hun mogelijkheden en intel ligentie, dan moet je ze niet ook nog eens in de watten leggen. In vergelijking met hun leeftijdgeno ten wordt in deze groep het meest geïnvesteerd. In een ongeschoolde arbeider het minst. Het omgekeer de zou toch meer voor de hand lig gen?". Slechts dertig procent van de eer ste fase studenten studeert af in vier jaar. Is dat genoeg'' "Dat noem ik vrij veel. De ge middelde cursusduur lag vroeger op vijfenhalf tot zes jaar. Twee jaar daarna was ongeveer de helft afge studeerd. De rest deed het in de uitloop die in feite doorging tot in het oneindige. Als je na tien jaar pas je laatste examen deed, keek niemand vreemd op". "Daarvoor is nu een stokje gesto ken. In die vier jaar moet de huidi ge student echt niet veel minder doen dan in die zes jaar van vroe ger. Wel, dertig procent haalt de streep nu in vier jaar. Ik denk dat tussen die vier en zes jaar, de maxi male studieduur, ook nog eens meer dan dertig procent de eind streep haalt. Het totale rendement zal volgens mij hoger liggen dan zestig procent. Dat is beter dan een gemiddelde van een havo of een vwo en beter dan de oude-stijl-stu- dent ooit heeft gepresteerd". Biotechnologie De Leidse universiteit probeert in de Leeuwenhoek bedrijven op biotechnologisch gebied voor de universiteit te interesseren. Een 'bio-sciencepark'gaat dat lukken'' Professor Rörsch zei vorig jaar nog in een interview dat maar de helft van de bedrijven stand zal houden "Ik denk wel dat het met de bio technologie zal lukken. Weten schappelijk doen we het uitste kend. Maatschappelijk gezien vind ik het een heel probleem. In mijn visie zal maar één op de drie het Koornstra: "Managen brengt eten en sigaren met zich zeltstandig halen. Eenderde redt het niet. omdat het produkt niet is geworden wat men ervan had ver wacht. Eenderde wordt zo goed. dat ze worden opgekocht door gro tere bedrijven. Gist-Brocades bij voorbeeld koopt zo'n concurrent gewoon op en doet alsof het over de kop is gegaan" "De taak van de universiteit is dat daar straks niet wordt aange modderd. Die bedrijven zijn na tuurlijk zelfstandige bedrijven. Ze hebben alleen contacten en con tracten met ons. Willen ze voortbe staan dan zullen ze het toch van de technologie en nieuwe kennis moeten hebben. En daar zitten ze dicht bij. Inderdaad, het zal een ko men en gaan worden. Hoe dat alle maal in de praktijk gaat uitpakken, weet ook ik niet". "Dat is heel moeilijk te zeggen Het is wel iets speciaals. Op de een of andere manier bestaat in Leiden een echt 'wij-gevoel'. Conflicten tussen vakgroepen worden, niet zoals in Amsterdam, in het open baar uitgevochten. Men scheldt el kaar hier niet uit voor rotte vis. Hoogleraren en vakgroepen die on enigheid met elkaar hebben, zullen steeds vanuit het gemeenschappe lijke idee dat je samen voor iets staat, met elkaar blijven omgaan Explosieve liberaliteit, zo zou je het kunnen noemen" "Tekenend is dat een communist aan de Amsterdamse universiteit werd geweigerd, maar in Leiden rustig hoogleraar kon worden. Als iemand wetenschappelijk goed is, maakt zijn overtuiging niet uit. Dat geeft een omgang, een manier van waardering voor elkaar, daar kan ik bijna emotioneel over praten. Ik denk dat dat typisch Leids is. bui ten het bekakte dan". ADVERTENTIE X" Verkoop in 2e hands spullen op de grootste vlooienmarkt van Leiden e.o. DE ZUIDHOLLANDSE SNUFFELMARKT 12 en 13 april Groenoordhallen Leiden. Inl. 01640-35916/57521. 1/ Stembureau onbereikbaar voor invaliden LEIDEN - Het stembureau in de openbare basisschool De Meer paal, aan het Broekplein, bleek bij de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart niet bereikbaar voor inva liden. Dit heeft in de praktijk tot een aantal vervelende situaties ge leid. Het D66-raadslid Hoekema schrijft dit in een brief aan burge meester Goekoop. Het raadslid, die voorzitter was van het betreffende stembureau, meent dat alle stem bureaus toegankelijk moeten zijn voor invaliden. Hij vraagt de bur gemeester er op toe te zien dat bij de verkiezingen voor.de Tweede Kamer, op 21 mei aanstaande, alle stembureaus in Leiden gegaran deerd toegankelijk zijn voor invali den. Volgens Hoekema moeten in validewagens gemakkelijk het bu reau kunnen binnenrijden en moet er een verlaagd stemhokje aanwe zig zijn. Arbeidsbureau LEIDEN - De openingstijden van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Leiden zijn gewijzigd. Voortaan is het bureau voor pu bliek geopend van maandag tot en met donderdag 8.30 tot 16.00 uur. Op vrijdag is het GAB open van 8.30 tot 12.30 uur. Van maandag tot en met donder dag is het GAB tussen 12.30 en 13 30 uur gesloten. Onveranderd blijven de openingstijden voor de inschrijving van werkzoekenden, maandag tot en met vrijdag van 8.30 en 12.00 uur. Het donderdag avond-spreekuur blijft voorlopig gehandhaafd van 18.30 tot 19.30 Groen Het Instituut voor Naluurbe- schermingseducatie flVN) begint vanaf 7 april met een groene cur sus. voor mensen die wat meer van de natuur willen weten. Zes excursies en zes lesavonden ma ken deel uit van het programma dal in de Leidse Sterrenwacht wordt gehouden. Voor inlichting gen en aanmeldingen: Dineke Bruin-Kistemaker. Akenwerf 14 in Leiden, tel. 071-215123. Stoelen matten K&O begint binnekort met e cursus stoelen matten, bedoeld om iedere cursist te leren zij ei gen oude stoelen te repareren. Zo wel rotan en biezen als vlecht- banden en elha-koord komen aan bod. Voor inlichtingen of aan meldingen: K&O, Oude Vest 45. tel. 071-141141. Rijbewijs De Leidse Hulpgroep heeft dringend mensen nodig die voor stadsgenoten boodschappen wil len doen. Mensen met een rijbe wijs die hiertoe bereid zijn of an dere hulp willen verlenen moeten even contact opnemen met de Leidse Vrijwilligerscentrale. Ou de Rijn 44c in Leiden. Panda De Pandawinkel, van het We- reldnatuurfonds, is verhuisd naar mw. A G. Vroom-Van der Leeden, Anthony Duijcklaan 2 in Leiden, tel. 071-172877. Belang stellenden kunnen er, bij voor keur na een telefonische af spraak, inkopen doen. Er wordt hier niet alleen geknutseld' LEIDEN - In de voormalige stokerij van Hartevelt wordt sinds twee jaar onder meer druk getimmerd, genaaid, ont worpen en geschilderd door een twintigtal werklozen. De coöperatieve vereniging 'De Klos' die hier haar onderko men heeft, zit na vijfjaar strijd met de gemeente om erkenn- ning en onderdak eindelijk op haar plaats. Hoewel de am bachtelijke en artistieke pro jecten naar wens verlopen, blijft onvrede onder de leden over het feit dat ze niet hele maal serieus worden genomen. "Velen denken dat hier maar wat wordt geknutseld", zegt één van de 'klossers'. 'De Klos' houdt 20 april een open dag. Het woon- en werkproject biedt werkgelegenheid aan mensen zon der werk. met behoud van de uit kering. Gezamenlijk brengen ze de huur van het pand op. Leden kun nen van de ruimtes en gereed schappen gebruik maken, wanneer ze daar zin m hebben. Een van de twee metaalbewerkers, Albert zegt daarover. "Het grote voordeel van dit soort werk is dat er niemand boven je staat en er geen produk- tiedruk is. Je kunt iets maken waar jezelf achter staat en op de tijden dat jij dat wilt". De leden werken ook wel in op dracht. meestal van vrienden of kennissen. "We moeten het van de mond-tot-mond-reclame hebben", zegt Albert, die overigens graag zou zien dat het project meer naar buiten zou treden om nieuwe op drachtgevers te winnen. Hij is mo menteel bezig om samen met Frie da, één van de medewerkers in de timmerwerkplaats, speelgoed uit speelzalen op te knappen en te voorzien vah een nieuw verfje. Over gebrek aan opdrachten heb ben de meeste medewerkers niet te klagen. Huurverhoging De gemeente heeft in de loop van de jaren enigszins begrip gekregen voor deze vorm van arbeid, maar blijft regels handhaven die niet bij de 'De Klos-visie' op werk past. menen de 'Klossers'. Zo wilde ze bijvoorbeeld de huur van het pand per 1 april verhogen. Met deze ver hoging. maar liefst zes keer zo groot als de oude huurprijs, brengt ze de prijs op het niveau dat iedere ondernemer voor bedrijfsruimte moet betalen. Wethouder Borde- vijk van financien is echter met de vereniging overeen gekomen de huurverhoging toch uit te stellen totdat een oplossing is gevonden Voordat 'De Klos' uiteindelijk het onderkomen aan de Zandstraat in Leiden kon betrekken, heeft dit heel wat voeten m de aarde gehad Aanvankelijk kraakten initiatief nemers van de vereniging in de zo mer van 1982 het al twee jaar leeg staande fabriekscomplex 'Clos en Leembruggen' en namen het in ge bruik als woon- en werkruimte Dit tot ongenoegen van de g' meente. die de grond en het pai, verkocht en het gebouw liet ontrui men. Ook de daarop volgende be zetting van de ziekenboeg van de voormalige Zeevaartschool aan het Nooreinde resulteerde slechts in een tijdelijke huisvesting De gemeente bood uiteindelijk in februari 1983 het voormalige Harteveltcomplex als werkruimte aan. onder de voorwaarde dat het pand niet mocht worden bewoond. Uiteindelijk accepteerde de vereni ging dit aanbod en maakte het pand samen met de aannemer ge bruiksklaar Een subsidie van 70.000 gulden heeft 'De Klos' van het Koningin Juliana Fonds was in die tijd een welkome aanvulling op het start kapitaal. Hiervan zijn allerhande spullen voor de diverse bedrijfjes aangeschaft De timmerplaat is onder meer uitgebreid met een cir kelzaag en de zeefdrukruimle is een zeefdruktafel en droogrek rij ker geworden. Andere werkplaat sen zijn: metaal- en meubelwerk plaats, fietsenwerkplaats. een tex tielruimte en kledingstudio. een vi deoruimte, doka en een werkplaats voor de produktie van luidspreker boxen. De 'klossers' zijn nu zeer tevre den met de oude stokerij. Hoewel het niet goed warm is te stoken, biedt het pand voldoende ruimte en licht om activiteiten te ontplooi en. Dat ze er met mogen wonen, wordt niet echt meer als een nadeel De medewerkers Frieda (I) en Harry maken waar je zelf achterstaat' 'De Klos' knappen speelgoed van kinderspeelzalen op. "Ze ki

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3