'Ik heb de rol van de grote boze wolf ssssrS sssssas Autosloper moet terrein schoonmaken Officier van justitie mr. Dek blikt terug op berechting 40.000 streekgenoten rSlSSïSïl d&0Bve™oTen m^ïïna^ smsiavattï ssssxm Wassenaar eens met fiets brug over weg naar strand Bushalte in Voorschoten toch verplaatst REGIO LEIDEN ZATERDAG 29 MAART 1 VOORSCHOTEN - Mr. A.J. Dek, officier van justitie. Hij heeft voor de gelegenheid uitgerekend in zijn carrière over 41.185 streekgenoten een oordeel te hebben geveld. Dek sprak over de 'wettig en overtuigend bewezen' tenlastegeleggingen tijdens zittingen bij meervoudige kamer en politierechter in Den Haag, alsmede bij het Alphense kantongerecht. De Voorschotenaar vindt het nu mooi geweest. Deze week nam hij afscheid van de collega's, burgemeesters en politiemensen uit de regio. Het leven moet nu, op zijn 62-ste, een ander uitzicht te bieden hebben dan het portret van de koningin in een immer duistere, plechtige rechtszaal. Portret van een man voor wie de mens centraal stond in zijn werk als aanklager. De mens achter het beklaagdenbankje, maar ook die in toga. "Rechtspleging, dat is een zaak van mensen. Ook rechters en officieren van justitie zijn mensen van vlees en bloed, mensen met goede en slechte dagen". Tienduizenden Nederlan ders heeft hij een duw rich ting cel geven. Zelf hoefde hij nooit een seconde aan den lijve ervaren wat zo'n vrijheidsstraf betekent. In zijn rol van ondervraagde bekent mr. Dek onmiddel lijk schuld. "Jazeker, zo'n gevangenis is voor mij een tamelijk abstract iets. door Miep Hoenson In het begin van mijn carrière kleintjes laten lopen. Ik zeg in zo'n geval ook altijd tijdens de zitting tegen de verdachte: u moet niet za niken. U hebt het aan uzelf te wij ten dat u hier zit. U kunt wel zeg gen dat andere mensen ook fout zijn geweest, maar dat pleit u niet vrij. Mijn methode is: degene die ik kan grijpen, die grijp ik. Als ik de kans krijg, grijp ik die ander ook. Zo ligt dat". Eenzaam "Het is een redelijk eenzaam vak. Ik heb de rol van de boze wolf. Zo'n rechtszaal staat eigenlijk vol met mensen die de verdachten steunen: advocaat, reclassering, fa milie. Het slachtoffer komt niet. dacht: je eist rtaarmaarf^zegtdat maar tegen die mensen en dan ga - -- je gewoon weer naar huis. Ik vond n'n betrokkenheid te gering. Tij denlang heb ik erover zitten pieke ren. En toen vatte ik het plan op om zelf een week in de cel te gaan öffider zitten". i teruggekomen. "Maar goed, dan krijg je tijdens de zitting die mooie verhalen over werk, toekomstplannen, de relatie van de verdachte., het klinkt alle maal zo blij, bijna. En dan komt de van justitie aan het woord en die loopt met z'n klompen door de boerenkool. Zo van: het klinkt IT VI Tl I3 UUCI vail. net IVllIlKl daar gezeten mt^de ^wetenschap allemaal mooi' maar het veriede" geen angst voor de toekomst. Dan i^, dit f !?nSS? sulfaTrpgelevèrd'datTkwMl'^'" ^^In^lXrEnTeweet nogMbf,rde noUtine0L?°D' ook meesuTn' of je Se emle ben Je gauw overheen?" over twee- wekend 's die precies begrijpen wat je bedoelt, maar die zwermen ook de hele dat uit in dat gebouw, de con- soenlijker mens tegen het kwaad, Ik heb dit werk altijd uit volle de ordening in de maatschappij". "Nu besef ik heel goed dat de middelen die je als rechterlijke macht ten dienste staan heel wat minder gunstig zijn. Maar je weet gewoon niets beters. Een geldboe te, een alternatieve straf: leuk, maar je kunt, als iemand iets ern stigs heeft gedaan, niet anders ei sen dan een gevangenisstraf. Was er een beter iets, dan had dat al lang in het wetboek van strafrecht gestaan". "Dweilen met de kraan open... dat is het zeker. Ik ben ervan over tuigd dat dat nu de situatie is bij justitie. Maar moetje daarom maar niemand meer berechten? Rechts gelijkheid is er toch al niet! Neem bijvoorbeeld een zaakje dat zich in Bodegraven afspeelde. Voor een paar ton was er vernield tijdens een ruzie. Staat de man die dat op z'n geweten heeft hier terecht, zegt hy: maar waar hebben we het over? In Amsterdam wordt zoveel vernield en er wordt nooit een «la der gepakt!" "Best een goeie vraag hoor. Maar op zo'n moment zeg ik: dan moet u maar in Amsterdam gaan wonen. Geen eerlijk antwoord. Maar dat de zaken in Amsterdam uit de hand lopen wil toch niet zeggen dat het in Bodegraven ook die richting op moet? Ik kies voor het Bodegraaf- se systeem". "Het verwijt dat justitie alleen de kleintjes pakt, best wel terecht. Maar de groten zijn gewoon heel slim, die werken met stromannen, adviseurs, die pak je lang zo snel niet. Er zal heel wat van dat soort Schelden mensen buiten schot blijven. Om de groten te vervolgen, dat eist een enorme investering. Een kleine Bedreigd "Ze hebben me wel eens be dreigd, ja. Er was ooit één verdach te die zei: ik zal jouw kinderen van school halen. Nou, daar ben ik vre selijk van geschrokken. Tegen zoiets heb je geen verdediging". "Een keer hebben ze m'n huis bekogeld, midden in de nacht. Ik dacht dat ze schoten dus ik lag meteen plat op de grond. De hele gang stond vol kruitdamp. Wat bleek nu: ze hadden voetzoekers aan de gevel bevestigd en die kwa men tegen de ruit tot ontploffing". "Het is angstig dat ze je weten te vinden. Ik heb collega's waar ze stenen door de ruiten hebben ge gooid. Bij het Paleis ben ik wel eens opgewacht. Door een vrouw, wier vriend in de gevangenis was beland. Gelukkig reed ik zó langs haar". "Maar in het algemeen valt het wel mee. En je treft je voorzorgs maatregelen. Ik heb geen naam plaatje op de deur van m'n kamer in het Paleis van Justitie. Als ik mensen verhoor doe ik dat ook nooit in m'n eigen kamer. Eén keer stond er een man in de deurope ning met duidelijk minder goede bedoelingen. Dan zitje in de val, er is maar één uitgang. Ik heb hem toen ontzettend dwingend toege sproken, want ik vind: zoiets los je geestelijk op. Tegelijkertijd drukte ik op het speciale alarmknopje, want dat hebben we allemaal in on ze kamer". "Je hebt een zekere training on dergaan, waardoor je je emoties zaak is veel sneller rond. En', ook °nder controle kunt houden. Dat hier geldt de vergelijking Amster- dam-Bodegraven. Rechtsgelijk heid? Nee, die is er niet, maar dat we de groten niet kunnen pakken wil nog niet zeggen dat we de hoort ook. Ik denk niet dat als een verdachte lelijk tegen me doet, dat invloed heeft gehad bij het bepalen van de strafmaat". "Zien met wie je te maken hebt is ontzettend belangrijk. Soms zie je de verdachte maar één keer, tij dens de rechtszaak. Echt belangrij ke verdachten zie je ook tijdens de voorlopige hechtenis, als ze wor den voorgeleid voor de officier van justitie. Zodra je met de verdachte wordt geconfronteerd heb je twee mogelijkheden, a: als het een echte schooier is, dan zeg ik onver bloemd hoe ik over hem denk. Ja hoor, dan zit ik gewoon te schel den. Tijdens de zitting kun je dat namelijk niet, dan moetje waardig blijven, dat hoort bij het ceremo nieel. En b: de mogelijkheid om ie mand te peilen. Best belangrijk. Je zit dan gewoon aan een tafeltje in plaats van achter die bank in de rechtszaal". "Ik laat de strafmaat altijd afhan gen van wat ik zié in die mens. Lang niet altijd en alleen het uiter lijk. Ik ken voorbeelden van men sen die er verschrikkelijk uitzagen, maar die innemend en vertrouwen wekkend waren. In hoeverre die innemendheid dan echt is, weet je niet. Er wordt veel geloofd bij de rechtbank, omdat je niet alles kunt natrekken wat een verdachte zegt. Maar ach, als je langer in dit vak zit, krijg je heel snel inzicht in de persoonlijkheden en karakters". Aan de andere kant: officieren en rechters lopen er ook wel eens in. En je schat wel eens verkeerd in". Charmes "Ik denk niet dat ik vrouwen an ders beoordeel - hoewel je nooit weet hoe je als man door een vrouw wordt bespeeld. Ik wappn mezelf er wel tegen". Even later: "Ik denk dat ik toch wel eens gevoelig ben geweest voor de charmes van een terecht staande vrouw, ja. Ik denk dat ik bij een vrouw die een winkeldief stal heeft begaan ook eerder zou zeggen: laat maar gaan. Maar aan tonen kan ik dit soort dingen alle maal niet. Uiteindelijk is het, denk ik, het beste als een verdachte door een sexegenoot wordt berecht. Maar het kan weer best zijn dat een vrouwelijke rechter of officier te gen vrouwelijke verdachten juist weer harder optreden..." "Je kunt al met al niet zeggen dat de rechtsongelijkheid groot is. Rechtspleging is een kwestie van mensen. Want ook wij, rechters en officieren, hebben goede en slech te dagen. Het kan best zijn datje de ochtend strijdlustig begint, maar 's middags moe bent. Je gaat met ru zie van huis, of je bent ziek, terwijl je in dit vak nooit ziek kunt zijn. Je moet ongeveer niet kunnen lopen wil je niet gaan. Je moet zo eerlijk zijn om te zeggen dat dat soort za ken invloed op je hebben". "Toch denk ik, en nu ga ik heel onbescheiden dingen zeggen, dat de integriteit en de kwaliteit van de rechtspraak in Nederland heel groot is. Je zult het hier ook nooit meemaken dat de rechter en offi cier van justitie tijdens de lunch vooraf over verdachten praten. Dat ze het samen op een akkoordje gooien. Wat de eis is, blijft altijd een complete verrassing voor de rechter". Doodgeslagen "Welke zaak me het meest is bij gebleven, dat kan ik niet zeggen, het is niet op één zaak terug te voe ren. Er was bijvoorbeeld de zaak Officier van justitie mr. Dek in de plechtige rechtszaal, waar de koningin wakend toekijkt: 'Degene die ik kan grijpen, die grijp ik. Als ik de kans krijg, grijp ik die ander ook'. (foto Peter Senteur) van een moeder die haar kind had doodgeslagen. Ze had het een enorme dreun verkocht op zijn schedel. Een dag later viel het in eens dood neer. Sectie wees uit dat zijn dood door die klap was veroor zaakt". "Een vreselijk moeilijk geval. Uit getuigenverklaringen wisten we dat het een vreselijk klierig kind was geweest. En: de vrouw was, toen ze terecht stond, zeven maan den zwanger. Met die zaak heb ik nooit goed raad geweten. Welke straf leg je zo'n vrouw op? Het was geen opzet, maar anderzijds kun je verwachten dat als je een anderhalf jaar oud kind zo'n dreun geeft, je het risico loopt dat je het doods laat. In ieder geval: degene die het wel weet mag z'n vinger opsteken. Ik weet niet meer precies wat ik heb geeïst. Een half jaar ofzo. De rechtbank heeft er acht dagen van gemaakt, zijnde de tijd van het voorarrest". "Ik ben niet in appel gegaan. Hier heb ik wijsheid tekort vóór. En bovendien heb ik op zo'n mo ment ook zoveel vertrouwen in de rechtbank.. Als zes rechters vinden dat die vrouw naar huis mag, wie ben ik dan?" "En dan was er het geval van de verkeerde verdachte van een gewa pende roofoverval. Door onze poli tiehond aan zijn geur herkend én door vier getuigen aangewezen. Toch was hij onschuldig. Wat bleek: de hond had hem aange blaft, maar hij had zich weken niet gewassen. De echte dader ook niet. Die hond blafte dus gewoon omdat die man naar mens stonk en de een stinkt blijkbaar niet anders dan de ander. Een grote fout. Dat hadden die deskundigen ons moeten mel den. Niet dat een hond ooit het be- wijs levert, maar hij kan wel onder steuning van het aanwezige bewijs zijn". 'Ik heb nooit het idee gehad on schuldige mensen naar de gevan genis te hebben gestuurd. Wel eens dat ik van tevoren dacht dat de ver dachte de dader was en tijdens het verloop van de zitting ik van me ning veranderde. Een paniekerig moment. Daarna komt de rust. Als je twijfelt, is dat altijd in het voor deel van de verdachte en volgt er vrijspraak". Verslaafden "De 'voldoening is nog even groot als toen ik begon, veertien jaar geleden. Alhoewel, nu de poli tie minder mankracht tot haar be schikking heeft heb ik tegenwoor dig minder werk: sommige zaken worden daardoor niet opgelost. Daardoor is de voldoening iets minder. Veiligheid kost geld, zo eenvoudig is dat. Wat nu gebeurt, betekent wel dat de maatschappij in toenemende mate onveilig wordt". "Cijfers heb ik niet, maar de drugsverslaafden scoren in deze regio een heel hoog percentage van het aantal zaken dat ik krijg. Als men erin zou slagen dat probleem terug te dringen zou je een heel be hoorlijke bron van de criminaliteit kwijt zijn. Drugsverslaafden..En, maar nu begeef ik me op glad ijs, vooral de combinatie buitenlander - verslaafde is funest. De buitenlan der voelt zich in het algemeen toch al niet thuis in onze cultuur. Door zijn onlustgevoelens raakt hij eer der verslaafd, en vanwege die on lustgevoelens is hij veel moeilijker te behandelen. Eenmaal afgekickt staat hij weer in die vreemde cul tuur en grijpt hij weer vaak naar de drugs". "Mede door de verslaafden is het aantal inbraken in woonhuizen bij ons heel hoog geworden. Betaal kaarten en geld, dat willen ze, en die vinden verslaafden in de woon huizen. Of ze plegen een gewapen de overval: dat neemt enorm toe". "Rijden onder invloed, dat wordt ook steeds erger. Dat is een zaak die we niet meer onder controle houden. De pakkans is ook zo klein..blijkbaar vinden mensen dat ze het er wel op kunnen wagen". "Maar begrijp me goed, ik ga niet gefrustreerd weg. Ik voel een grote dankbaarheid in me, dat ik deze zinvolle functie heb mógen bekle den. Dat ik heb bijgedragen aan het maatschappelijk nut. En: ik ben zo intens beziggeweest met ménsen dat ik mezelf aan de hand daarvan altijd heb kunnen ont plooien". WASSENAAR De gemeente Wassenaar voelt wel wat voor een houten fietsbrug op de plek waar het fietspad Scheveningen- Katwijk de weg naar Wassenaar- se Slag kruist. Zij vindt dat al leen een brug de verkeersveilig heid, met name onder de fietsers, kan vergroten. Bovendien zou hij goed zijn in te passen in het landschappelijke landschap. 'De op- en afritten zullen, na verloop van enige tijd, wegvallen in het geaccidenteerde en be groeide terrein', delen B en W de raadscommissies voor algemene zaken en ruimtelijke ordening en openbare werken mee. De kos ten van de brug worden globaal geraamd op 300.000 gulden. Zo als het er nu naar uitziet moet Wassenaar daar 40.000 gulden van moeten betalen. Het college gaat daarmee akkoord en wil de gemeenteraad te zijner tijd vra gen medewerking te verlenen. Vooralsnog wacht ze op nadere plannen van provinciezijde. Op de bewuste plek, iets voor bij Hotel Duinoord, doen zich 'in toenemende mate conflicten voor tussen kruisend fiets- en au toverkeer'. In de periode van 1981 tot en met 1985 ging het om dertien letselongevallen na bot singen tussen fiets en auto c.q. bus. 'Voorzieningen op dit kruis punt worden dan ook noodzake lijk geacht', aldus de dagelijks bestuurders van de gemeente. Zij wijten het aantal conflicten met name aan de fietsers. Door de grote hoogteverschillen zou den zij het kruispunt met aan zienlijke snelheden naderen. Bo vendien kunnen zij het kruis punt slecht zien. Weg en fietspad zijn bochtig en zandduinen en begroeiing belemmeren het uit zicht. Ultimatum gemeente Wassenaar loopt vandaag af WASSENAAR - Vandaag loopt voor de Wassenaarse autosloperij W.G. Jansen een ultimatum af. Wanneer ze het terrein langs de pa- rallelweg van de Rijksstraatweg niet opruimt en het terrein achter de sloperij blijft gebruiken, over weegt de gemeente een grote schoonmaak te houden. In het ui terste geval overweegt ze zelfs het bedrijf te sluiten. Welke richting het uitgaat, kon wethouder Barning gistermiddag nog niet zeggen. Dinsdagmorgen hopen B en W, met een rapportage van bouw- en woningtoezicht in de hand, een beslissing te kunnen ne- Het ultimatum werd gesteld om dat de afgelopen maanden herhaal delijk is gebleken dat Jansen zich niet houdt aan de gestelde voor waarden. Bij zijn komst naar Maal drift, enkele jaren terug, eiste de gemeente onder meer dat de sloper zijn handel letterlijk en figuurlijk binnen de groene metalen schut ting zou houden. Sinds enige maanden gebruikt Jansen echter een stuk smalle berm van de parallelweg als par keerplaats voor wrakken en auto's van klanten. Hierdoor zouden bij tijd en wijlen verkeersgevaarlijke toestanden ontstaan. Ook aan de achterkant gaat het niet zoals het zou moeten. Op het braakliggende stuk grond staan rond de vrolijk wapperende was van de familie Jansen, 20 vracht-, bestel en perso nenauto's geparkeerd, allen rijp voor de sloop. Bezwaren Dit terrein, dat een oppervlakte heeft van 10:475 vierkante meter, is inmiddels overigens voor het grootste deel verkocht aan een paar Wassenaarse bedrijven, die nu nog in het centrum gehuisvest zijn. Het gaat om het verhuisbureau Kennedie, het technisch bureau Tackx en een milieu hinderlijk be drijf. Jansen heeft 1375 vierkante meter in beheer. Tegen het door GS goedgekeur de bestemmingsplan 'Bedrijfster rein Maaldrift' is bezwaar aangete kend door het comité Ter Weer en een aantal omwonenden die over last vrezen van de bedrijven. Dit beroep komt komende maand bij de Raad van State. In januari heeft wethouder Bar ning verschillende malen de slope rij bezocht om poolshoogte te ne men en te waarschuwen. "Iedere keer wanneer ik kwam was de zaak in orde", aldus de wethouder, die zijn bezoeken trouw aankondigde. Hij was echter nog niet weg of de situatie verslechterde zienderogen. ZATERDAG Leiden Terrein Groenoordhallen - paaskermis tot 22 uur. Sportcafé - Vrouwensteeg, muziek uil de jaren zestig: The Jumping Strings 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Dr| Zhivago', 21.15 uur. Kadans organiseert t/m 31/3 workshod Afrikaanse dans o.l.v. Ken Ndiaye, inli 01718-23223/071-122935. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, caféJ avond, 21-1 uur. LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel 149987, open soos, vanaf 22 uur. Ijshal - Vondellaan, vakantie-, re tie- en tuinbeurs, 19-23 uur. Uiteindelijke stuurde de gemeente een fotograaf om de overtredingen op foto's vast te leggen. B en W be spraken ze tijdens een vergadering van februari en besloten een offi ciële lastgeving te sturen met 14 punten. Er bleek nog meer loos te zijn. Jansen heeft al laten weten "er alles aan te zullen doen om de over last binnen de perken te houden. Het liefst zou hij bovendien uit breiden op het weiland tussen rijksstraatweg en Oude Trambaan, naast het Marine Elektronisch en Optisch Bedrijf (MEOB). In 1977, toen Jansen nog aan de Narcislaan was gevestigd, had hij hier ook al zijn oog op laten vallen. B en W hebben het verzoek inmiddels af gewezen. De bewuste grond heeft een landelijke bestemming en zou te dicht bij de munitiedepots van het militaire terrein liggen. ZONDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Latijns-Amerikaanse) volksmuziek, optreden van Magdalen^ Kuhn en Julian Coco, 14.30 uur; Coplai Duo, Fred en Mayra de Haas, 15.30 uurJ Eetcafé De Oude Harmonie - Breestraat 16, optreden de Leidse groep Tilt Team,) 16 uur. Sportcommissie Leidse brandweer or ganiseert polderloop, start om 11 uur by de Avantihal in Hazerswoude-dorp. Antonius Clubhuis - muziekmanifesta-! tie 'Cultureshock Party', 18-4 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Dr. Zhivago', 21.15 uur. Workshop Afrikaanse percussie o.l.v. Chris Joris, inl. 01718-23223/071-122935. MAANDAG 10-22 t Rijksmuseum voor Volkenkunde - film-I portret van schilder/musicus Walter) Spies, inl. 132641. kinderen van 4 t/m 12 jaar, 12-13.30 l Workshop Afrikaanse percussie o.l.v. Chris Joris, inl. 01718-23223/071-122935. j Oegstgeest Buurtgroep Haaswijk organiseert Haas- wijkloop, start 11 uur. DINSDAG 11.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 28 maart tot zondag 30 maart door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Van maandag 31 maart tot vrijdag 4 april door: Apotheek de Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. HETERDAAD - Een ongeveer 30- jarige man uit Voorschoten is van nacht op heterdaad betrapt toen hij inbrak in een winkel bij een benzi nestation in zijn woonplaats. Omwonenden waarschuwden omstreeks kwart voor twee de poli tie. Toen die ter plaatse kwam, was de man nog in de winkel. Om bin- j nen te komen had hij een ruit inge- j slagen. De man was onder invloed i van alcohol. Hij is ingesloten. VOORSCHOTEN - De geplande verplaatsing van de bushalte voor het raadhuis gaat gewoon door. Gemeenteraad en college van bur- j gemeester en wethouders werden tijdens de gemeenteraadsvergade ring, deze week, niet overtuigd door de tegenargumenten van Leidseweg-bewoner Douma. De man woont, gezien vanaf Lei den, iets voorbij de Bachlaan en vindt de bushalte eigenlijk overbo- i dig. Bovendien vreest hij een aan tasting van het straatbeeld en ver wacht hij dat wachtende passa giers de doorgang zullen blokke ren op het zeer smalle trottoir. Hij stelde dan ook voor om de bushal te niet op de stoep te plaatsen, maar tussen het fietspad en de rij weg, waar de passagiers moeten I opstappen. Dat zou ook veiliger zijn. G. Both (PvdA/PPR) vroeg zich af of in raadscommissies nog aan dacht zou kunnen worden besteed aan de suggesties. Maar volgens wethouder J. van Leeuwen zou het j dan te laat worden. Op dit moment j worden voor de deur van Douma al voorzieningen getroffen voor het busverkeer, stipte hij aan. Dat de bushalte niet noodzakelijk is, be- i streed hij. Volgens hem is het juist een van de drukkere haltes. Een bushokje zou dan ook niet zomaar weggelaten kunnen worden. En de 1 stoep kan het best aan: hij is ter plaatse 2,5 meter breed. Dat is een meter meer dan op de huidige stek, in de richting van het dorp. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag lussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19 30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30— 18.00 uur, teleloon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2