Wiet de kop in het zand' Een en ander over eieren Minister Pieter Winsemius wil milieuproblemen in huis te lijf ZATERDAG 29 MAART 1986 EXTRA PAGINA 29 Geisers zonder afzuiging, willekeurige brandstoffen in open haarden, hermetisch afsluitende isolatie, onvoldoende ventilatie, radioactiviteit in de muren en schimmel op het behang. Minister dr. Pieter Winsemius (milieubeheer) noemt de milieuproblematiek in huis de grootste slaper van de jaren tachtig. Een interview met een montere, praktische bewindsman. door Wim Wirtz en Jan Westerlaken In de ontvangsthal van het departe ment staat een aantal rekken met voorlichtingsfolders voor het grote publiek. In de brochure over 'Isola tie van daken' lezen we: 'Bij het iso leren onder de dakbedekking wordt meestal gekozen uit minerale wol (glaswol of steenwol) of kunststof- schuimplaten (PS of PUR)'. Dat treft. Toevallig hebben we het re cent verschenen boek 'Praktisch milieu beheer in en om het huis' in de tas. Het nieuwe milieubijbeltje, vertaald en be werkt door de Vereniging Milieudefen sie, is voorzien van een vriendelijk voor woord van de minister van milieube heer. We lezen op bladzijde 172: 'U kunt glasvezels en andere minerale vezels het best zo min mogelijk en met grote voor zichtigheid gebruiken in afwachting van de resultaten van nader onderzoek'. Want: '...evenals asbest worden de vezels van glaswol verdacht van kankerver wekkende eigenschappen...'. Even later confronteren we dr. Pieter Winsemius (WD) triomfantelijk met on ze bevinding. Hij reageert verrast: "Nou, tja, daar kan je dus inderdaad in situa ties terechtkomen dat je als overheid... Maar goed: als er maatregelen tegen dat soort stoffen moeten worden genomen, dan moet dat maar en dan zien we het wel". Winsemius ondérscheidt zich van tal loze collega-bewindslieden door een montere zakelijkheid en huiselijke ver teltrant. Hij schildert de 'milieuproble men in huis' met grote, duidelijke stre ken, en morst af en toe een vrolijk vlekje langs de kant. Hy zegt: "Ik noem het de grootste sla per van de tachtiger jaren. Niet het grootste probleem. De Amerikaanse col lega's zeiden het indertijd al: het is de sleeper of the eighties. Wat houdt dat in. Het is potentieel een heel groot pro bleem waarvan we nog niet zeker weten of het werkelijk grote afmetingen heeft. Wat je nu ziet is dat men er in een aantal landen blijmoedig omheen dribbelt om dat het buitengewoon moeilijk oplos baar is als het inderdaad een groot pro bleem blijkt te zijns Daarvan hebben wij gezegd: dat moetje niet doen, dat is een soort kop-in-het-zand benadering die je niet moet volgen". "In het indicatief Meerjarenprogram ma dat in september naar de Kamer is gegaan, hebber! we het als een van de mogelijk aanrherkelijke milieuproble men van de komende jaren aangemerkt. Dat is dus de status en zo is het ook in de Kamer besproken. Ik heb nu een notitie toegezegd die in elk geval vóór de zo mervakantie naar buiten moet komen. Daarin moet dan een soort overzicht ko men: wat is het soort problemen, hoe be langrijk is het, wat zijn de afmetingen". Kieren - Het soort milieuproblemen in huis. "Je hebt er een paar die we al kennen. Het versieren, verstoppen en eten van eieren is het bekendste paasgebruik in ons land, maar op de vraag wat eieren eigenlijk met Pasen hebben te maken blijft menigeen het antwoord schuldig. Probeer het maar eens. To'ch ligt de ver klaring voor de hand. Pasenwalt in het voorjaar en dat is altijd het moment ge weest waarop kippen weer beter gaan leggen en er dus meer eieren beschikbaar kwamen. Bovendien is het ei altijd ge zien als een symbool van oneindigheid vruchtbaarheid en herleving van de na tuur. En in de kerk ook als het zinnebeeld van de verrijzenis. Het ei symboliseerde de opstanding van Christus die zijn graf openbrak zoals een kuiken zijn schaal. Zo werd het een gewoonte elkaar met Pa sen te verrassen met versierde eieren. Paaseieren zijn nog steeds populair, maar er worden geen statistieken bijge houden waaruit blijkt hoeveel eieren er precies extra worden verkocht vlak voor Pasen. Bekend is alleen, aldus het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren, dat de eierprijzen in deze tijd altijd wat stij gen en dat dat wordt veroorzaakt door een grotere vraag, Kijken we naar de landen om ons heen, dan blijkt dat Nederlanders geen overmatige eiereters zijn. Wij zitten op een gemiddeld verbruik van zo'n 200 eie ren per persoon per jaar, de Westduitsers op zo'n 275 en de Belgen op zo'n 245. In deze cijfers zit ook de indirecte consump tie van eieren die in bepaalde produkten die zin dat burengerucht een vorm van geluidhinder is die nog steeds de meeste overlast aanricht. En dan praat ik nog niet eens over je eigen kinderen, eh... Daarnaast zijn er nieuwe problemen. Die zijn met name naar voren gekomen door bouwmaterialen die we gebruiken en door het feit dat we op energiejacht zijn gegaan en onze huizen keurig heb ben afgestopt waardoor de ventilatie die vroeger via kieren kwam, in belangrijke mate is opgeheven. Dat, met het feit dat wij steeds meer kunststoffen zijn gaan gebruiken, creëert een aantal problemen erbij". "Wat de bouwmaterialen betreft zijn er vooral vraagtekens bij de radioactieve straling die in deze materialen gecon centreerd zit. In Nederland is daarover al vrij veel bekend; allerlei stenen voor bouwmaterialen bijvoorbeeld bevatten straling. Maar ik denk dat dit probleem meevalt. Een serieuzer punt lijkt mij die kierentoestand. En dan aan twee kan ten". "We hebben een aantal verbrandings installaties in huis. Met name de geiser en de open haard. Die creëren verbran dingsgassen en als die niet goed worden afgevoerd, blijven ze in huis hangen. In de tweede plaats zijn er de materialen die wij gebruiken voor fraaie meubelen en dat soort dingen, zoals skai en andere kunststoffen. Die zijn weliswaar goed koop, maar die ademen. Zoals een huis datje net geverfd hebt. Daarvan weet je dat je alle ramen -tegen elkaar moet openzetten. Als je nou goed isoleert en onvoldoende ventileert, dan bjjjven die dampen hangen". "Dan is er nog een derde probleem dat zich kan voordoen bij het afdichten van die kieren: er blijft vocht in huis hangen. Alles produceert vocht: wijzelf, onze planten, onze aquariums, onze wasma chines. Met een goeie isolatie gaat dat schimmel geven en dan heb je precies het omgekeerde bereikt van watje wilde bereiken. Maar wel met de logische ach tergrond van dat isoleren". Open haard Minister Winsemius- "Luister vrienden, Tweede Kamer, maatschappij, wees zo goed mee te denken zodat t "Ja, dat is hetzelfde. Het isoleert, maar het dampt ook en dat betekent dus ook enige luchtverontreiniging". "Nou zit er een aantal klassiekers tus sen die dampende stóffen die wij alle maal kennen, zoals het spaanpjaat met z'n formaldehyde. Maar er zijn er maar een paar waarvan de gegevens concreet genoeg zijn zodat je kunt zeggen: daar moet ik me nou zorgen over maken. Zo- als het mij nu bereikt is het meest serieu ze probleem te verwachten met de gei sers zonder afzuiging en open haarden. Dat geeft concentraties van koolmono- xyde en stikstofoxyde die wel voldoen de reden tot zorg zijn". "Dat probleem speelt in een vrij groot aantal huizen in Nederland. De concen traties waar je dan over praat, zijq soms factor twee tot factor tien hoger dan de concentraties in de buitenlucht. Het blijkt uit de cijfers: 28 procent van de woningen heeft een afvoerloze geiser in de keuken, en in 30 procent van de keu kens zou de aanvaardbare concentratie van koolmonoxyde zijn overschreden. En als je dan weet dat de Nederlander gemiddeld tachtig procent van zijn tijd binnenskamers doorbrengt, waarvan ook nog eens zeventig procent in huis, dan gaat dat probleem spelen". - Maar wat doet u ertegen "Zo'n geiser zonder afzuiging is tech nisch wel oplosbaar. Maar je hebt na tuurlijk ook nog het symbool van de Ne derlandse gezelligheid dat in de zeventi ger jaren massaal tot stand is gebracht en waar Sinterklaas doorheen kan: de open haard. Daarvan moetje nu zeggen: ja vrienden, misschien moet ik daar wel vraagtekens bij plaatsen. Nou, dat kan wel wat last veroorzaken". "Nu heeft het er alle schijn van dat ook dat wel meevalt als je tenminste de goe de materialen verbrandt. Er zijn boven dien nog niet zo gek veel mensen die een allesbrander in huis hebben, want ook dat geeft problemen. Maar goed, wij hebben gezegd: dat pakken we gewoon" aan en als dat consequenties heeft, dan zien we het wel". Doornroosje - Waaraan denkt u dan? "Het kan zijn datje met voorschriften moet'komen voor afzuigingen in huis, het al of niet gebruiken van bepaalde brandstoffen in de haard, voor het in be paalde mate gebruiken van materialen in meubilair, bekleding van het huis en dergelijke". "Ik denk dat wij op dit gebied vrij ver voorop lopen, omdat de meeste landen er de voorkeur aan geven om Doornroosje nog niet wakker te maken". "Dat kan tot een andere normstelling leiden, maar dat betekent niet dat je daarmee automatisch alle problemen in bestaande huizen zou hebben geklaard". "Ik denk niet dat je bepaalde materi; "Ik zou", zegt hij, "met alle normale kanttekeningen die je daarbij plaatst, nog wel vier jaar minister willen zijn, ja. Ook op dit gebied, want het is een fascine rend terrein". "Een andere portefeuille, ik weet het niet. Laatst had ik het er nog over met mijn secretaresse: er is eigenlijk maar zelden iemand die op hetzelfde beleidster rein terugkomt. Ik zit in de ministerraad naast Jan de Koning en die zit voor de derde keer op een ander ministerie. En dan Job de Ruiter op z'n tweede. Ik moet dan altijd denken aan Luns, hoe lang zat die op buitenlandse zaken? Achttien jaar, geloof ik, want die had' aan het eind een heel goed pensioen. Maar in dit kabinet is het al betrekkelijk uniek dat er twee ministers zijn die vroeger op dezelfde post minister waren: Braks (landbouw en visserij) en Van Aardenne (economische zaken)". "Van de veertien ministersposten zijn er twaalf, denk ik, die aardig zijn om te doen, en twee waarvan ik denk: jongens, wat zou ik daar moeten". len hoeft te verbieden. Wel datje bepaal de grenzen in acht moet nemen bij watje doet en dat je voor de toepassing van sommige materialen dus produkteisen kunt stellen". je ook kunnen zeggen: we verleggen het accent bij de bouw. Dan kun je zowel de kieren als de problemen die samenhan gen met isolatie meteen aanpakken. "Ik kan dat eigenlijk niet goed in schatten. Ik denk dat isolatie op zichzelf goed is, maar dat ventilatie erbij hoort en dat dat vaak wordt vergeten. Kijk, ook het gedrag van mensen is natuurlijk een belangrijke factor in huis. Wat dat betreft heb je al de klassiekers: van de spuitbus tot het roken. Dat betreft dan domweg het gedrag van mensen en wat ze met hun huis doen. Ik denk datje dat wel kunt beïnvloeden". "Maar nieuwbouw, dat is nog maar één a twee procent van het totale volume dat er al staat. En dat wordt hoe dan ook minder. Dus ik denk niet dat u de moge lijkheden in die sfeer moet overschat- Nog geen kennis "Ons probleem is eigenlijk dat we bij Volkshuisvesting zo verschrikkelijk veel normen hebben gesteld aan bouw materialen, dat we langzamerhand sta pels hebben waar je akelig van wordt. Volgens mij moetje daar nu een beetje in gaan saneren, maar misschien ook wel accenten verschuiven en andere din gen erbij nemen. Ik denk wel dat we een heel eind kunnen komen. Het enige is dat we op sommige gebieden domweg de kennis nog niet hebben en dus ook de aard en omvang van bepaalde proble men nog niet kennen". Kippen in een legbatterij. De vraag naar scharreleieren blijft de laatste jaren steken. (banket, mayonaise, noem maar op) worden verwerkt. Ook de Britten eten niet zoveel eieren als vaak wordt ge dacht (namelijk 220 per persoon per jaar). Dat er in Londen een café bestaat met een menukaart die varieert van Egg and Chips, Two Eggs and Chips, Egg, Bacon and Chips tot Two Eggs, Bacon, Two Sausages and Chips, wil dus niet zeggen dat alle Britten elke dag met een gebakken ei beginnen. Kenneljk wordt dat alleen van toeristen verwacht. De bijna 33 miljoen kippen in ons land (perfecte legrassen, want elke kip legt 272 eieren per jaar, Pasen of geen Pasen) produceerden in 1985 ruim 10 miljard eieren. Daarvan aten wij er hier 2,6 mil jard stuks. De rest (7,5 miljard stuksex portwaarde meer dan 1.1 miljard gul den) ging de grens over, vooral naar de Bondsrepubliek. Sinds 1979 hebben we in Nederland een officieel scharrelei, herkenbaar aan het embleem van de Stichting Scharre leieren Controle op het doosje of aan het verplichte stempel op de los verkochte eieren. Een scharrelei is in ons land een ei van een loslopende kip (7 dieren per 1 m2) die in een hok verblijft, waarvan eenderde deel bedekt is met strooisel. Van de bijna 33 miljoen kippen worden er zo ongeveer 1,4 miljoen gehuisvest. De rest wordt in kooien (batterijen) gehou den. Van de meer dan 2.140 legpluimvee- bedrijven zijn er ruim 320 die scharre leieren produceren. Het aandeel van scharreleieren in de totale binnenlandse consumptie blijft de laatste jaren steken op 6 a 7 procent. De groei is er kennelijk uit, meent men bij genoemd Produktschap. Dit schap gaat binnenkort een consumentenonderzoek houden naar de vraag wie scharreleie ren koopt en waarom hij of zij dat doet. - Is er overleg met het bedrijfsleven over milieuproblemen in huis? "Aan de bouwkant wel. Behalve Volkshuisvesting, dat een beduidende invloed heeft op het bouwen, hebben wij hier de directie Coördinatie Bouwbe leid, die samen met Economische Zaken innovatieprogramma's bekijkt, waarbij ook milieu-aspecten aan de orde komen. Verder is er natuurlijk het Bouwcen trum en de "twee bouwpoten van TNO (Instituut voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek red.). Langs die weg kun je kijken naar energie-aspec ten, naar isolatiemateriaal, maar ook naar verven, plakken, geperst hout, meubels en andere dingen waarbij je twijfel kunt hebben en waarvan je kunt zeggen: jongens, zou het niet anders kunnen". "De voorkeur gaat er natuurlijk naar uit dat het bedrijfsleven dat zelf doet; dat gaat een stuk sneller". - Ja, maar dat zal waarschijnlijk niet zo gauw gebeuren. "Dat moet u niet onderschatten, want als er bepaalde dingen in de krant ko men, zoals toen met dat spaanplaat... ik denk dat de spaanplaatproducenten niet zo blij waren met wat er over hun pro- dukt werd geschreven. Want wat ge beurt er nu? Als je je kinderkamer gaat herinrichten en je moet er een schotje aanbrengen, dan denk je misschien toch wel: ik moest er maar wat dikker hout voor nemen en er een schotje triplex in zetten, en dan misschien er nog wat overheen plakken". Alternatieven - Maar op dat moment is het schadelij ke effect van formaldehyde (spaanplaat- gas) al gesignaleerd. Het gaat toch voor al ook om preventie? "Ja goed, maar ik wil alleen maar zeg gen: het bedrijfsleven heeft dan een be lang om spaanplaat te vervangen door iets anders. Op het moment dat er een alarm komt en de mensen beginnen over iets te praten, dan begint het bedrijfsle ven ook te zoeken naar alternatieven. En ik ben het met u eens: het liefst zou je natuurlijk voorkomen dat zich schadelij ke effecten voordoen, dat moet duidelijk zijn..." - ...want het kan knap vervelend zijn als mensen last gaan krijgen van een of ander materiaal. "Jawel, maar u moet aan dé andere kant niet onderschatten dat de meeste huizen in Nederland al zijn gebouwd en dat, geloof ik, het gemiddelde huis op zestig, zeventig jaar wordt gesteld. Er zitten dus al een hoop van die materialen in en de vraag is of wij via onderhoud, renovatie die materialen kunnen vervan gen, waarbij ik moet zeggen dat ik ook nog niet weet of het wel nodig is". - Liggen er voor u in de belastingsfeer, mogelijkheden om de kosten van het be strijden van binnenmilieuproblemen te dekken? "Geen speciale, nee, die zijn er niet". - Welke mogelijkheden hebt u dan? "Ik heb op dit moment vrijwel geen mogelijkheden omdat er op dit moment nog niets te doen is". Meedenken - Goed. maar straks misschien wel. "Weet ik niet. Het heeft natuurlijk geen zin eerst oplossingen te bedenken als je het probleem nog niet kent". - Het gaat om de mogelijkheden. "Ja, ha, ha, dat begrijp ik wel, ik pro beer het ook niet af te remmen, maar... kijk eens, ik heb dit probleem zelf naar voren geschoven en gezegd: luister vrienden, Tweede Kamer, maatschappij, wees zo goed mee te denken zodat we hier niet slapend worden overvallen. In het departement was er een duidelijke aarzeling: moet je dat nou wel of niet doen, want je weet dat dat in de politiek link kan zijn. Aan de andere kant: ik heb er eigenlijk niet de minste aarzeling over gehad. Maar dat betekent niet dat je je moet laten overhaasten". - Iets geheel anders: de veelbesproken verhoging van de maximumsnelheid tot 120 km. U hebt in de Kamer gezegd dat er wordt gewacht op een voorstel van de Europese Commissie. Het lijkt erop, dat de effecten van die snelheidsverhoging nog niet goed zijn onderzocht. "Jawel, ik denk dat er gigantisch veel op dit gebied is onderzocht. Alleen de interpretatie is een beetje lastig. Kijk, we kunnen de auto op een testbank zetten en dan keurig de uitlaatgassen meten. Maar dat is niet helemaal hetzelfde als diezelfde auto in het wegverkeer, die dan weer in een file staat en dan weer optrekt. In Duitsland is daar onderzoek naar gedaan en daar komen dan heel an dere resultaten uit dan wat je zo zou af leiden uit TNO-getallen bij ons". "Je praat dan alleen nog maar over het milieu. Verkeersveiligheid is een ander aspect waarnaar ook onderzoek is ge daan. Maar tegenover deze aspecten staat de handhaving van de maximum- snelheidsgrens en dat is op dit moment natuurlijk een rietje". Slecht systeem - Kunt u zich voorstellen dat die 120 km te rechtvaardigen valt? "Ik kan me op dit gebied alles voor stellen; dat is niet zo'n probleem". - Zou u het kunnen verdedigen? "Zover is het helemaal niet". - Nee, maar je maakt een afweging: milieu, verkeersveiligheid, handhaving van de snelheidsgrens. "Ik denk dat wat we nu hebben een slecht systeem is. Er is wetgeving en ie dereen zegt: dat was het dan. Ik moet u zeggen: ik heb een tijdlang in Amerika gewoond en dan zie je dat daar de hand having van de maximumsnelheid reuze eenvoudig is. Je moet dan gewoon een aantal camera's neerzetten en paar men sen hebben die om de zoveel kilometer dat filmpje kunnen verwisselen. Het probleem is alleen het ophalen van de boetes, want als je dat niet doet heeft het natuurlijk geen effect". - Maar is het niet een beetje merkwaar dig om te zeggen: het lukt niet goed. de grens wordt overschreden, dus gaan we de maxiinums)iellieid maar verhogen "Nou, het gebeurt natuurlijk meer hè. Op een bepaald moment ontstaat er een gewoonterecht. Dat is in dit verband wel een beetje mal, want wetgeving moet je uitvoeren, anders kun je het beter laten. Maar we moeten eerst rustig kijken wal er in Europees verband gebeurt". - Hoe komt het toch dat die geluiden over een verhoging van de maximum snelheid steeds uit VVD-kring opstijgen? Ik denk dat dat niet onlogisch is: een minister van verkeer en waterstaat, een staatssecretaris van verkeersveiligheid, een minister van ruimtelijke ordening en milieubeheer, een minister van eco nomische zaken en een minister van jus titie, allemaal VVD-bewindslieden die er allemaal mee te maken hebben". "Ik zou het eerlük niet weten. Maar als er alleen VVD'crs te hard reden, hadden we een verrekt grote partij in Nederland, ha. ha. ha".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29