Hoe Hans (voorlopig) de HP redde hpbjedt MINDER. Leidse uitgever wierp zichzelf op als directeur van noodlijdend blad ZATERDAG 29 MAART 1986 EXTRA PAGINA 2. Voor de tweede maal in korte tijd is de Haagse Post op het nippertje aan faillisement ontkomen. Uitgever De Weekbladpers zag geen brood meer in het opinieblad en een reeks kandidaat-kopers liet het op het laatste moment afweten. Leidenaar Hans van Brussel, wiens bod aanvankelijk nauwelijks serieus werd genomen, bleef uiteindelijk over en mag zich nu directeur van de HP noemen. Samen met hoofdredacteur John Jansen van Galen laat hij zijn licht schijnen over de nieuwe opzet waarmee het tijdschrift zich vorige week presenteerde. r Harts van Brussel: "Wie ik één jaar geleden zou hebben voorspeld dat ik directeur van de Haagse Post zou wordenhad naar zijn voorhoofd gewezen tfoto Hoiv». door Bart Jungmanri Als Hans van Brussel zegt dat hij binnenkort wellicht directeur is van het lesbische vrouwenblad Diva zal menigeen naar zijn voorhoofd wij zen. En toch is het helemaal niet zo gek. De Leidenaar heeft serieuze plannen om van een tijdschrift met een marginaal bestaan Diva tot een opiniërend, seksueel neutraal en renderend weekblad voor vrouwen te maken. Vrouwen, zo, hebben onderzoeken hem geleerd, blijken nauwelijks geïnte resseerd in bestaande opiniebladen, maar hij trekt daaruit niet de conclusie dat vrouwen daar dus kennelijk geen be hoefte aan hebben. "Van Cosmpolitan moeten ze nu een afstand van honderd kilometer overbruggen om bij Opzij te recht te komen", schetst hij de markt van vrouwenbladen. Een danig aange past Diva zou best als een soort brugge- hoofd kunnen fungeren. "De onderhan delingen zijn in een ver stadium", laat hij optimistisch weten. Voorhoofd Hans van Brussel als bladenman. "Wie ik één jaar geleden zou hebben voor speld dat ik directeur van de Haagse Post zou worden, had naar zijn voor hoofd gewezen", zegt hij zelf aan het slot van het gesprek. En dat bleek toch hele maal niet zo'n gekke gedachte. De voor malige kunstschilder, reclameman en opknapper van onroerend goed - in die volgorde - heeft sinds een half jaar de zakelijke leiding over HP, één der oud ste weekbladen van Nederland. Zelf vindt hij het niet zo'n opzienba rende stap. "Ik ben al jaren lezer en losse koper van de Haagse Post. Nee, geen abonnee. Ik heb helemaal geen abonne menten. Ik beslis altijd in de kiosk. Bo vendien ben ik natuurlijk al een tijdje uitgever van boeken (onder de naam Batteljee Terpstra en samen met zijn partner Marianne Verhoeven, red.) en heb altijd belangstelling gehad voor schrijverij. Dat zit in de: familie en zelf ben ik per slot van rekening ook tekst schrijver geweest", zo laat hij in het be gin van het gesprek uit zijn mond opte kenen. De Stichting Haagse Post, bestuurd door redactieleden en geesterverwan ten, werd eind 1984 ernstig in haar be staan bedreigd. De Weekbladpers, die het blad uitgaf en faciliteiten verschafte, had er genoeg van en zag geen redenen van voortbestaan meer. Ruim tien jaar nadat de Haagse Post nog maar juist het vege lijf had gered, leek de ondergang opnieuw nabij. Maar net als toen wilde een aantal betrokke nen zich daar niet zonder slag of stoot bij neerleggen en er werd een nieuwe, hope lijk levensvatbare formule ontwikkeld. Onder die betrokkenen: Adriaan van Dis, HP-columnist W.L. Brugsma en marketingman/schrijver Hans Vervoort. Met dat plan in de hand deden de HP- redacteuren "een rondje uitgevers", zo als Van Brussel dat noemt. Niet in beeld Hijzelf was op dat moment nog nau welijks in beeld. "Op basis van cijfers die gemakkelijk te achterhalen waren, zoals verkoop en exploitatie, was ik aan het rekenen gegaan. Volgens mij hoefde de HP geen verlies te lijden". Een paar ton was in samenhang met een simpeler opzet toereikend. "Vorig jaar maart heD ik gebeld met Ron Kaal, toen nog eind redacteur. Het werd allemaal keurig gé-, noteerd, maar verder hoorde ik er niets Zo'n nogal spontane actie typeert op twee punten het zakendoen van Hans van Brussel. Eén: "Ik heb geleerd datje gewoon zelf maar contact moet zoeken. Negen van de tien keer levert het niets op, maar dat moet je incalculeren". Twee: "Mijn sterkste kant is proberen een bedrijf in moeilijkheden er bovenop te helpen. Of misschien is het juist wel mijn zwakste kant. Dat hangt af van het succes met HP, want daarop word je beoordeeld". HP's rondje uitgevers leverde niets op. VNU, Kluwer, Elsevier/NDU en Tijl ble ken of op voorhand of bij nader inzien niet geïnteresseerd. Van Brussel werd getipt. "Via het uitgeven van zakelijke boeken kwam ik in contact met Vincent Bakker die vroeger bij Vrij Nederland heeft gewerkt (VN wordt ook door de Weekbladpers uitgegeven). Ik raakte met hem in gesprek en hij zei: als je het ooit wil doen, moet je het nu doen". Op dat moment waren er nog twee se rieuze gëinteressseerden in de aankoop van het opinieblad. Eén van hen was de Wassenaarder Joep Toth, die optrad na mens een aantal anonieme investeer ders. En anoniem moesten ze blijven, zo schreef de HP begin dit jaar in een ver haal over haar eigen bijna-ondergang. Die voorwaarde blokkeerde volgens Hans van Brussel eigenlijk bij voorbaat al een overeenkomst. Voogd De andere kandidaat was de top-amb- tenaar Voogd, de man die een tijdje gele den na bemoeienissen met een knok ploeg door het leven ging als de 'Oegst- geestenaar V.'. Hoewel zijn bedoelingen de redactie niet geheel helder waren en hij bovendien niet altijd even gemakke lijk bereikbaar was, bleek Voogd al snel de voornaamste concurrent van Van Brussel. "Ik had na een tweede telefoon tje een geprek gehad met Daan Dijk sman en Gijs van de Westelaken, die sa men de redactieraad van HP vormden. Ik liet ze het papiertje met mijn bereke ningen zien. Maar ja: Voogd schermde met miljoenen en ik met tonnen. Dus zat ik in de wachtkamer, terwijl Voogd ze aan het lijntje hield". Inmiddels was de HP het stadium van surséance van betaling ingetreden. Dat houdt de aanstelling van een bewind voerder in. Dat was de jurist Eddy Herz en zijn komst maakte de kansen van Van Brussel niet bepaald groter. "Toen ik destijds probeerde om de uitgeverij van Peter van der Velde overeind te houden, had ik ook met hem te maken gehad. En we hadden nou niet zo'n beste verhou ding. Die man stond dus beslist niet te popelen bij de naam Hans van Brussel". Later werd Herz ziek en vervangen door collega Broekveldt. De doorbraak kwam voor zijn gevoel na een gesprek met één der HP-commis- sarissen. Ridder. "Die man was na een langdurig gesprek voor de Van Brussel optie". Die optie hield in: de vaststelling dat HP een klein bedrijf was. daar dus verder geen bla-bla over maken en dat er gesneden moest worden in de bijkomen de kosten, zoals die volgens Van Brussel veel te hoog door de Weekbladpers wer den ingeschat. Ridder mocht dan öm zijn, andere be trokkenen, onder wie deleden van de redactieraad, hadden nog steeds hun hoop gevestigd op de miljoenen van Voogd. Dat veranderde toen bewind voerder Broekveldt een deadline voor alle plannen stelde: voor het verlopen van de uitstel van betaling moest de zaak beklonken zijn. Onderbroek Van Brussel: "En Voogd kwam daar op met een voorstel dat hem in feite in zijn onderbroek zette". Exit Voogd. Hij zelf had inmiddels een paar partners in de HP-deal gevonden om het risico te kunnen spreiden. De Haagse bankier Gransberg en de twee Amsterdamse ad vocaten Sybrandy en Aberson wilden wel meedoen, aldus HP in het al ge noemde artikel. Deze heren wilden een weg bewandelen die Van Brussel juist meed: de zaak failliet laten gaan en dan voor een zacht prijsje inpikken. "Ik wil de daar niets mee te maken hebben om dat het bijzonder slecht zou zijn voor de goodwill van HP". Achter zijn rug om stuurde het drietal toch op die sterfhuisconstructie aan. Een door angstige redacteuren ingesein de Van Brussel had echter nog meer ij zers op het vuur of liever gezegd: één groot ijzer. "Ik had de volgende dag een afspraak met De Leeuw die ik er sowie so al als aandeelhouder bij wilde heb ben". Deze Brabantse zakenman is eigenaar van uitgeverij De Vrijbuiter en ver spreidt onder die naam bijvoorbeeld een pikant blad als Aktueel. Maar, zegt Van Brussel: "Je kunt verder over hem den ken wat je wilt, hij is wel de enige die tegen de grote VNU op durft. Bovendien is iedereen als persoon aandeelhouder. Het is dus niet De Vrijbuiter, ma'ar De Leeuw die een aandeel heeft". Van Brus sel deed een aantrekkelijk voorstel aan de Brabander. Met de distributie en abonnementenexploitatie van HP werd De Leeuw een smakelijke kluif toege worpen. Hij hapte direct toe. Een forse lening, en een aandelenkapi taal van 50.000 gulden kwam op tafel. Van Brussel: "Daarmee had ik inclusief mezelf drie aandeelhouders voor 75 pro cent". De derde was de Stichting HP. "Daar zat nog wat geld en ik wilde van het begin af aan redacteuren erbij be trekken". Een vierde aandeelhouder zou niet moeilijk te vinden zijn, dacht Van Brussel. "En dat bleek ook wel. We kre gen een reeks van aanbiedingen en ko zen uiteindelijk voor Jan Lenferink en Roel Glasbeek". De één journalist, de ander mede-directeur van een reclame bureau. Van Brussel: "Behalve gelcf dus ook kennis van zaken". Schuldeisers Daarmee was overigens pas de eerste stap in de Van Brussel-optie gezet. Ver volgens moesten de schuldeisers - met als grootste het Bedrijfsfonds voor de Pers (een ondersteunend overheidsor gaan) en De Weekpladpers - tevreden worden gesteld. "Het Bedrijfsfonds wil de 630.000 van 1.730.000 gulden kwijt schelden. Maar wel onder de voorwaar de dat De Weekbladpers dat voor een zelfde bedrag zou doen. Voor De Week bladpers betekende dat kwijtschelding van haar hele schuld". "Ik wilde zelf ook zo snel mogelijk van dat contract met De Weekbladpers af. Dat kostte per week 24.000 gulden, ter wijl het volgens mij voor de helft kon". Dat lukte allemaal en per 1 november 1985 mocht Hans van Brussel zich direc teur van de Haagse Post noemen. "Het w,aren mijn ideeën en ik wilde ze zelf in de praktijk brengen", verklaart hij de functie. De start was wonderwel. Het kerst nummer van HP met het geruchtmaken de Vredeling-interview vloog van de toonbank. "Het ene moment praat je over surséance van befaling en het ande re moment over een herdruk". Maar aan deze toevallig langsvliegende zwaluw moest verder niet zoveel betekenis wor den gehecht. De HP diende te verande ren, vond ook Van Brussel. "Ik heb het altijd een goed blad gevonden, maar de laatste tijd inderdaad vervelend en lang dradig. Na die eerste reddingspoging in de jaren zeventig is de klassieke fout ge maakt. De oplage was verdubbeld, ie- déreen leunde tevreden achterover en bleef hetzelfde blad maken, terwijl de maatschappij veranderde. Er was geen Hoofdredacteur Eén van zijn eerste activiteiten werd daarom het terzijde schuiven van Ron Kaal, die als eindredacteur de dagelijkse leiding had. "Heel vervelend, maar hij had geen overwicht. Kaal kon geen lei ding geven". HP, het blad waar in de jaren zeventig de democratisering zeer had toegesla gen, kreeg weer een ouderwetse hoofd redacteur: de door de redactie zelf ver kozen John Jansen van Galen, vroeger redacteur van HP. Een eerste aanzoek wees hij nog van de hand. Van Brussel: "Hij vond het eigenlijk maar een zooitje en zag niet hoe je dat op korte termijn zou kunnen veranderen". Jansen van Galen zelf: "Nee, dat heb ik nooit zo gezegd. Er speelde een aantal dingen een rol. Ik had als free lance-jour nalist een prettig leven, dat eerst. In de tweede plaats: een blad maken, zoals dat door de commissie met Van Dis en Brugsma was voorgesteld, is een prach tig concept, maar vereist wel meer man kracht. Dat vind ik nog steeds. En ten derde: de hoofdindruk was dat het blad kwalitatief èn kwantitatief was aange vreten. De redactie vormde nu niet be paald een hecht team en daarmee fnuik te het toch de volvoering van het plan". Een tweede aanzoek kon Jansen van Galen echter wel verleiden. Van Brus sel: "Uit alle reacties was hem gebleken dat hij toch een heel goede naam bleek te hebben. Bovendien is hij op een zeke re leeftijd gekomen en dit kon toch een soort keerpunt bètekenen. Het bood hem een soort kans om tot de hogere re gionen door te dringen". Jansen van Galen moet om het laatste citaat even lachen, zegt dan: "Er is een aantal dingen dat me aan het denken heeft gezet. Ik kreeg inderdaad veel reacties in de trant van: god, wat jam mer. Sommige medewerkers hadden wel terug gewild. En ik merkte in dat verband ook een zekere opluchting bij de NRC. Daar was men bang medewer kers te verliezen. Toen dacht ik: dan doe ik het juist. Bovendien proefde ik op de redactie ook een sfeer van: dit is onze laatste kans, de mooie periode is voorbij. Iedereen was zeer gemotiveerd". Minder Onder de noemer 'HP biedt minder' toonde het weekblad vorige week zijn nieuwe gezicht: minder gelijkhebberig en minder lange stukken. Van Brussel over dat laatste: "Een normaal mens heeft toch geen tijd meer om al die bijla gen te lezen. HP is de eerste die dat durft te stellen. Misschien heeft dat wel een sneeuwbaleffect, al zal Haagse Post al tijd een klein blad blijven". Jansen van Galen prijst de compacte re HP aan als een blad voor wie op de hoogte wil blijven en niettemin tijd wil overhouden voor een goed boek. Niet meer van die ellenlange stukken, inder daad. Waar vroeger een reportage drie of vier pagina's besloeg, daar moet het nu in één pagina. Dan wreekt zich natuur lijk wel het beperkte budget. Medewer kers krijgen daardoor ook minder be taald. Dat legt een hypotheek op ieder een. Zij, maar wij ook, moeten het zien als een investering in de toekomst. Daar om moet het plezier in het schrijven voor HP ook weer terugkomen". Van Brussel: "In wezen is er op de redactie niet zoveel veranderd. Maar on der Jansen van Galen wordt er efficiën ter gewerkt. De mensen worden beter gebruikt en de redactie is gehouden aan een minimumbijdrage". Zowel directeur als hoofdredacteur zijn tevreden over het nieuwe aanzien. Ondanks wat schoonheidsfoutjes in de eerste nummers. "Het derde of vierde nummer nummer zal pas echt in orde moeten zijn", zegt Van Brussel. Zijn aan deel in de vernieuwing schuilt in de ui terlijkheid ("Het technische aanzicht is voor honderd procent mijn werk"). De vormgeving is één van de meest opvallende veranderingen van HP. "In dat opzicht loopt Nederland heel erg achter. We hebben goed in het buiten land rondgekeken en daar een aantal dingen opgepikt. Zoals Roel Glasbeek dan zegt: beter goed gejat dan slecht be dacht". Kleine markt Ter tempering van al dat optimisme kan worden gewezen naar een vrij be perkte markt voor opiniebladen. Zeven tijdschriften strijden om een gezamenlij ke oplage van rond de 300.000, terwijl bovendien de dagbladen steeds meer ex tra's in de vorm van allerlei bijlagen bie den. "Je lijkt inderdaad wel gek om aan zo'n onderneming te beginnen", zegt Jansen van Galen. "Je kunt het zien als een diepe kloof tussen twee bergen papier. Enerzijds de dagbladen met hun bijlagen en ander zijds een scala van andere bladen, varië rend van Playboy tot Intermagazine. De markt wordt kortom bedreigd en is op zich al overvol. Ik denk daarom dat er uiteindelijk zo'n vier of vijf opiniebladen overblijven. Maar waarom zou het de Haagse Post moeten zijn die ver dwijnt?". Van Brussel stelt zichzelf dezelfde vraag en doet dat in de wetenschap "dat HP ontzettend veel goodwill heeft". De toekomst van opiniebladen is moeilijk te bepalen, vindt hij, maar de HP in zijn nieuwe vorm heeft een goede kans van overleven. Ook al omdat er door de ad verteerders in eerste instantie positief is gereageerd op het nieuwe aanzien. "De afdrukkwaliteit is dan ook sterk vei bc- terd". Met specials, zoals binnenkort over de Stopera, wil hij niet alleen de abonnee aan zich verplichten en losse kopers in teresseren, maar ook een specifieke groep adverteerders bereiken. "Com mercieel interessant, maar geen conces sies", zegt hij er direct bij. "Zo'n onder werp voor een special moet wel des HP's zijn". Hoe adverteerders volgens hem kun nen worden geworven, toont hij aan de hand van een voorbeeld. "De redact i-- waarschuwt ons bij een bepaalde boek bespreking in de Haagse Post. We ru men dan contact op met de uitgever va: dat boek en daar kan dan een adverten tie uit rollen". Daarmee dreigt toch een vermengin;: van redactionele en commerciële belan gen? "Nee. want het gaat strikt in du- volgorde. Nooit andersom". Nieuwe plannen Over het abonnementenbestand op dit moment' wil Van Brussel niets zeggen "Zoiets is altijd een momentopname Dat verandert zo snel. We hebben nu bij voorbeeld net het oude abonnementen bestand opgeschoond, maar na het eer ste vernieuwde nummer is er alweer een heel stapeltje aanmeldingen binnenge komen". Wel ligt er een afspraak met de redue •tie dat er op 31 oktober 5000 meer num mers moeten worden verkocht Op ter mijn denken zowel Jansen van Galen als Van Brussel aan een oplage van 40.000 nummers. Daarmee zou het vuurt be staan van Haagse Post voorlopig weer zijn verzekerd en kan Hans van Brussel nieuwe plannen maken. "Mijn allereerste poging om een tijd schrift op te zetten was anderhalf jaar geleden. Toen ging in België het satiri sche blad De Zwijger failliet. Ik dacht: zo'n blad, dat moet in Nederland toch ook kunnen. Het is er niet van gekomen, maar ik ben nog steeds van mening dat zoiets mogelijk is". Wijs niet te snel op het voorhoofd bij het lezen van die uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25