LEIDSCH DAGBLAD '32 uur in 1990 onhaalbaar' EXTRA a. pieterse Zomertijd Italiaans wijnschandaal breidt zich verder uit PvdA-kopstukken achten veel kortere werkweek onbetaalbaar Belgen dwarsbomen Greenpeace weer Moeder van 9 Kremlin: top lijdt onder kernproef VS Hebt tl op tweede paasdag even tijd voor uw nieuwe huis Joegoslavië wil geen uitlevering Waldlieim ZATERDAG 29 MAART 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37972 DEN HAAG (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag moet de klok een uur vooruit worden gezet omdat dan de zomertijd ingaat. Officieel worden de wijzers om 02.00 uur zaterdagnacht verplaatst naar 03.00 uur. De zomertijd loopt tot 28 september. Dan wordt de klok weer een uur terug gezet. Ook de meeste andere landen in Europa voeren vannacht de zomertijd in. Alleen Groot-Brittannië en Ierland verplaatsen pas morgen de klok ken. Daar loopt de zomertijd tot 26 oktober. MILAAN (DPA/AFP/Rtr) - Het Italiaanse wijnschandaal neemt steeds grotere vormen aan. De politie zou een wijdvertakt netwerk van wijnk noeiers op het spoor zijn. Een Milanese vrouw overleed gisteren na het drinken van wijn, waarin zich methylalcohol bevond. Het aantal doden als gevolg daarvan is nu op negen gekomen. Sinds het begin van de affaire werden veertig mensen met vergiftigingsverschijnselen in zieken huizen opgenomen. Zij leden aan aantasting van het gezichtsvermogen en misselijkheid. Het wijnschandaal heeft zich nu ook uitgebreid naar West-Duitsland. In de deelstaten Baden-Württemberg en Hessen zijn enkele honderden flessen met vergiftigde rode wijn in de handel terecht gekomen. Een importeur in Karlsruhe bleek in het bezit van een bepaalde wijn, waarin 6,7 gram methylalcohol werd aangetroffen. Tien gram per liter zou dode lijk zijn. De Italiaanse minister van landbouw, Pandolfi, heeft gisteren een garantie-certificaat verplicht gesteld voor alle wijnen die voor de export bestemd zijn. Deze maatregel gaat onmiddellijk in, aldus de minister. Het certificaat wordt afgegeven door agrarische laboratoria en geeft aan hoe veel methylalcohol de wijn bevat. Volgens de Italiaanse wet is 0,9 procent toegestaan. Portier schakelt overvaller uit met koevoet LEIDEN - De portier van een Gol den Ten-casino aan het Gangetje in Leiden heeft gisteravond een 29-ja- rige Leidenaar met een koevoet buiten westen geslagen toen de man er met een groot geldbedrag vandoor wilde gaan. De Leidenaar bedreigde de croupier van het casi no met éen slagersmes. De portier, die op de consterna tie afkwam, slaagde erin de over valler met een koevoet uit te scha kelen. Het werktuig was voorhan den omdat het casino momenteel wordt verbouwd. De overvaller is opgenomen in het Elizabeth-ziekenhuis in Leider dorp. De politie heeft de zaak in onderzoek. DEN HAAG (GPD) Een 32-urige werkweek in 1990 is waarschijnlijk onbetaalbaar. Tot die conclusie komt een speciale PvdA-werkgroep in een rapport waarvan gisteren de hoofdlijnen bekend werden. Het rapport is opgesteld door toekomstig partijleider Wim Kok, oud-kamerlid Mar cel van Dam, en Europarlementariër Hedy d'Ancona. Ter voorbereiding van het Paasfeest wast paus Johannes Paulus 11 de voeten van een oudere priester in de basiliek van Sint Jan van Lateranen in Rome. (fotoAPi Volgens het PvdA-bestuur houdt het rapport wel degelijk vast aan de 32-urige werkweek in 1990, die ook is opgenomen in het socialisti sche verkiezingsprogramma. De werkgroep komt volgens de giste ren uitgelekte versie tot de conclu sie dat in het meest gunstige geval voor ambtenaren in 1990 een werk week van 33 tot 34 uur gehaald wordt. Voor het bedrijfsleven is een 32-urige werkweek in principe nog wel haalbaar, maar alleen als dit jaar gemiddeld 36 uur gewerkt wordt. Tevens zullen werknemers moeten afzien van elke verbetering van de koopkracht. Het rapport is opgesteld op ver zoek van het partijbestuur, nadat de FNV en Marcel van Dam had den voorgesteld te streven naar een 25-urige werkweek in 1995. De PvdA is al geruime tijd verdeeld over de meest wenselijke lengte van de werkweek en hoe deze be reikt kan worden. Sommigen den ken daarbij ook aan het gebruik van (wettelijke) dwangmaatrege len door de overheid. Het PvdA- congres hield daarover een slag om de arm, maar wilde overheidsin grijpen niet geheel uitsluiten. De gebruikelijke werkweek bij de overheid bedraagt thans 38 uur. Besloten is voorlopig niet te stre ven naar een verdere verkorting. De ambtenarenbond AbvaKabo heeft ondertussen laten weten te zullen streven naar koopkrachtver betering en niet langer verdeling van werk en korter werken voorop te stellen. In de particuliere sector lijkt het eveneens onwaarschijnlijk dat de werkweek verder verkort zal worden. De werkgroep vindt dat zowel bij de overheid als in het bedrijfsleven het streven naar korter werken niet mag worden losgelaten. SAO PAULO (AP) - De 9-jarige Maria Mascarenhas uit het Braziliaanse dorp Jequie heeft deze week het leven geschonken aan een 6,5 pond wegende doch ter, zo maakte haar kinderarts gisteren bekend. De arts zei dat Maria 'dins dag een normale bevalling per keizersnede ondergaan had en dat moeder en dochter in goede gezondheid verkeren'. Ook ver klaarde hij dat de moeder in de war en bang is en met niemand wil praten omdat ze geen idee heeft wat er is gebeurd. De 16- jarige vader is volgens de dok ter 'eveneens confuus'. Hij zei dat Maria een hormo nale afwijking heeft die tot een voortijdige puberteit geleid heeft. Hij noemde haar licha melijke leeftijd 'tussen de 13 en 14 jaar'. Dat vond hij op zich niet ongewoon. 'Wat wel zeld zaam is, is het feit dat ze seksue le betrekkingen onderhouden heeft, zwanger geworden is en bevallen is van een kind'. Amerikaans voetbal is écht oorlog PAgina23 Leidse uitgever redde opinieblad HP Winsemius gaat milieu in woning te lijf PAGINA 29 VANDAAG 44 PAGINA'S MOSKOU (AP) - Een woordvoer der van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren gezegd dat de kernproef in de VS, die vorige week werd gehou den, gevolgen heeft voor de vol gende topontmoeting van partijlei der Gorbatsjov en president Rea gan. RILLAND-BATH/ANTWERPEN (GPD) Greenpeace is gistermid dag opnieuw in aanvaring geko men met de Belgische autoriteiten. Bij de Kreekraksluizen lagen sche pen van de Belgische rivierpolitie het Greenpeace-schip Beluga op te wachten dat via het Schelde- Rijnkanaal koers wilde zetten naar de Antwerpen. Als escorte, zeiden de Belgen, maar de Greenpeacebe- manning vertrouwde de zaak niet. De twee schepen van de rivierpo litie hadden de Nederlands-Bel gisch grens overschreden. "Een zeer ongebruikelijke zaak. Er is geen overleg over geweest met ons", aldus een woordvoerder van Regen en wind Vandaag: half tot zwaar bewolkt, met buien waarvan sommige met windsto ten. Matige tot krachtige zuid-westen wind, windkracht 4 tot 6, op het IJssel- meer en aan de kust windkracht 7 h 8. Zondag: buien, maar ook enkele opkla ringen. Min.temp. circa 5 graden, mid- dagtemp. circa 9 graden. Matige tot krachtige zuidwesten wind. Zondag t/m woensdag: wisselvallig en van tijd tot tijd neerslag en kou. Zondag 30 maart 1986 ter: 02.34 en 14.58 uur. Maandag 31 maart 1986 Waterstanden Katwijk: hoogwater: 07.39 en 20.10 uur; laagwa- ter: 03.18 en 15.38 uur. Dinsdag 1 april 1986 zon op: 07.15 uur, zon onder: 20.13 uur; maan op: 04.04 uur, maan onder: 10.32 ter: 04.05 en 10-23 i de Nederlandse rijkspolitie te wa ter in Wemeldinge. De Belgen la gen op zo'n zeven kilometer van de Kreekraksluizen bij het Zeeuwse Rilland-Bath te wachten. De Belu ga werd hier via een anonieme tip van op de hoogte gesteld. Kapitein Bodo Quedenfeldt besloot daarop bij dat sluizencomplex halt te hou den, waar hij bij de rijkspolitie te water een klacht indiende tegen diens Belgische collega's. Pas nadat de havenautoriteiten in Antwerpen de garantie hadden gegeven, dat het schip een vrije doorvaart had en er een jurist van Greenpeace aan boord was ge stapt, zette de Beluga koers naar Antwerpen. Op de tocht werd zij begeleid door de Belgische rivier politie. Gisteravond lag de Beluga rustig afgemeerd in het Bonaparte- dok in de Antwerpse haven. Bomaanslagen in Frankrijk Parijs (DPA) - In Frankrijk heeft zich in de nacht van vrijdag op za terdag een serie bomaanslagen voorgedaan die voornamelijk te gen banken waren gericht. In totaal 16 explosies werden ge constateerd in Marseille, Aix en Provence, Nice en Parijs. Er ont stond alleen materiële schade. Nie mand stelde zich verantwoorde lijk. Enige uren tevoren arresteerde de politie in Lyon twee vermeende leiders van de terreurgroep „Ac tion Directe". Het ging om André Olivier, die als een van de oprich ters wordt beschouwd en zijn met gezel Georges Cipriani. Action Di recte heeft zich sinds 1979 voor in totaal ruim 70 aanslagen verant woordelijk gesteld. ALUMINIUM PUIEN Produktieweg 32- Zoeterwoude-Tel.071-890387 De woordvoerder zei dat het Kremlin nog geen besluit had ge nomen over het hervatten van de eigen kernproeven. Hij zei echter dat een hervatting van de proeven van tevoren zal worden aangekon digd. Intussen liet de Russische televi sie gisteren aan buitenlandse sta tions weten dat de uitzending van het nieuwsprogramma Vremja vanavond mogelijk de moeite van het overnemen waard zal zijn. In dat programma worden vaak be langrijke beleidsbeslissingen be kendgemaakt. Reagan en Gorbatsjov hebben afgesproken in de loop van dit jaar een tweede ontmoeting te hebben in de Verenigde Staten. De Ameri kanen willen die bijeenkomst in ju ni houden, maar de Russen willen de top enige maanden later. Zij wil len eerst enige bereidheid aan Amerikaanse zijde zien om tot een akkoord te komen op het gebied van wapenbeheersing. BELGRADO (AP) - De Joegoslavi sche regering zal een uit 1947 date rend verzoek aan de VN-commis- sie voor oorlogsmisdaden om uitle vering van de Oostenrijkse presi dentskandidaat Kurt Waldheim wegens oorlogsmisdaden in Joego slavië niet vernieuwen. Het Joegoslavische persbureau Tanjug citeerde gisteren woord voerder Stanic van het ministerie van buitenlandse zaken dat Joego- Kom dan naar onze grote paaspresentatie (zie advertentie op pagina 37) Drukkerij Demmenie bv Rietschans 68 Leiderdorp Telefoon 071-411141* slavië op dit moment geen andere informatie heeft over de zaak Waldheim dan is vermeld in de do cumenten die Joegoslavië in janua ri 1948 indiende bij de VN. De Joe goslavische verklaring maakt niet ondubbelzinnig duidelijk of het land de 38 jaar geleden geuite be schuldigingen aan Waldheims adres handhaaft. Het dagblad Veceri\je Novosti publiceerde woensdag een docu ment waarin Waldheim wordt be schuldigd van 'moord en doodslag, liquidatie van gijzelaars' en andere gruwelijkheden. Dezelfde krant publiceerde gisteren een fotokopie van een VN-document waarin Waldheim wordt beschuldigd van moord. Dat document lijkt te zijn gebaseerd op het Joegoslavische uitleveringsverzoek. In het document uit april 1948 wordt Waldheims naam genoemd. Hij is geboekstaafd als een Duits burger, eerste luitenant en officier bij de contraspionage bij de afde ling lc van de generale staf van le gergroep E. De periode waarin Waldheim zich schuldig zou hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden, wordt ver meld als april 1945 tot mei 1945. 2e PAASDAG GEOPEND Ariane-raket gelanceerd KOUROU (AP) - Van zijn Znida- merikaanse lanceerbasis in Kou- rou, in Frans Guyana, is vrijdag de Europese Ariane-raket peifect in de ruimte gebracht om twee tele- communicatiesatellieten in een baan om de aarde te brengen. Het is de 17de missie van de Ariane. De lancering vond plaats om precies half één, exact volgens schema, aldus functionarissen van het Europese Bureau voor de Ruimtevaart ESA. De perfecte lancering wordt ge zien als een nieuw teken dat de Ariane goed in de markt ligt in de commerciële strijd voor de lance ring van satellieten. Het Europese programma blijkt goed in staat om de ruimte in te vullen die is ont staan door vertragingen in het Amerikaanse ruimteprogramma als gevolg van de ramp met het ruimteveer Challenger van afgelo pen 28 januari.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1