Regels belemmeren opnieuw gebruik van oude gebouwen Van der Wal moet koppositie delen Herstel van Jan Timman PTT vernieuwt de ruggegraat van communicatienet Schouten en Otten leiden Meer sportcontacten met Oost-Duitsland Zege Duclos-Lassalle Jeugdelftal begint goed Toernooi bij HW'70 Het tweede leven van een verstoft schoolgebouw ZATERDAG 29 MAART 1986 SPORT PAGINA 17 fJTRECHT (ANP) - Oud-wereld kampioen Jannes van der Wal moet na de vierde ronde van het toernooi om het nationale dam kampioenschap in Utrecht de kop positie weer delen met Rob Clerc en Ruud Palmer. De titelhouder kwam zelf tegen Jeroen Goudt niet verder dan een puntendeling. Clerc behaalde een overtuigende zege op John van den Borst en Pal mer kreeg de punten min of meer cadeau van debutant Rob Geurt- sen. Even zag het ernaar uit dat Hans Vermin zich bij dit leidende trio zou voegen, maar zijn winstpo gingen tegen Bauke Bies strand den in de tijdnoodfase. Ook in deze ronde was er weer van alles te beleven en door die strijdlustige mentaliteit van de meeste deelnemers ontbrak ook de spanning niet. Alleen de beide Am sterdamse debutanten Hein Meijer en Paul Oudshoorn onttrokken zich in dit keer aan het strijdge woel. Zij besloten al na vier zetten en vijf minuten tot remise, geheel overeenkomstig de afspraak, die zij na hun kwalificatie eerder dit jaar hadden gemaakt. De derde debutant, Groninger Geurtsen, dreigt te worden meege sleept door zijn enthousiasme maar heeft problemen zich op dit topniveau te handhaven. Tegen Palmer liep hy op de veertiende zet al in een overbekende (Stahlberg) variant. Dat kostte hem een schijf zonder enige compensatie en de Nijmeegse nestor van de damelite had daarna geen enkel probleem GRONINGEN (ANP) - Leun Otten en Jacqueline Schouten delen na de gisteren in Groningen gespeel de derde ronde van het damtoer- pooi om het Nederlands kam pioenschap voor vrouwen de eer ste plaats met vijf punten. Leun Ot ten stond haar eerste punt af tegen Karen van Lith en Jacqueline Schouten versloeg haar zusje Nico le Schouten. Uitslagen derde ronde: Erna Wanders - Petra Polman 0-2, Mieke Heitmeier - Iepie Poepjes 2-0, LeurT Otten - Karen van Lith 1-1, Nicole Schouten - Jac queline Schouten 0-2, Barbara Graas - An- nemieke van der Kraats 1-1 Stand na drie ronden: 1. Otten en J. Schouten 5 punten, 3. Van raas, Hi Schot Van der Kraats 1. dat onverwachte voordeel in winst om te zetten. Clerc ging vol vertrouwen het duel aan met de Limburgse groot meester Van den Borst. „Ik kan me niet herinneren wanneer ik voor het laatst een punt aan hem heb verspeeld", aldus de Hagenaar die voor een partij-opzet koos die hem eerder dit toernooi (tegen Van Aal ten) goed was bevallen. Met subtie le positionele middelen overklaste hij zijn tegenstander, die bijzonder veel tijd nodig had voor de weer legging maar desondanks niet kon voorkomen dat hy in de tijdnood fase ten onder ging. Daardoor maakte Clerc zijn punt achterstand op koploper Van der Wal goed. De oud-wereldkampioen kreeg in een positioneel duel tegen Jeroen Goudt misschien wel iets makkelijker spel, maar het even wicht werd niet echt verbroken. Ook in tijdnood, waarin beiden nog zo'n vijf zetten in luttele secon den moesten doen, maakte de En- schedese grootmeester dit keer geen fout. Hij hield zelfs het hoofd koel toen Van der Wal op de 48e zet „vergat" te slaan en een mogelijk winnende voortzetting koos. Met zijn vlag op vallen maakte Goudt zijn tegenstander attent op de „slaan-plicht". Van der Wal her stelde zijn fout, waarna beiden de vijftig zetten juist binnen de tijdli miet uitvoerden. Van der Wal nam daarna nog mi nutenlang de tijd de eindstand te bestuderen maar kwam toen tot de conclusie dat er geen winst meer inzat. „We zullen er maar mee stop pen", vroeg hij zijn tegenstander, die onmiddellijk toehapte en zeer tevreden was met de bereikte remi- De uitslagen uit de op vrijdag in Utrecht gespeelde vierde ronde van de strijd om de nationale dam titel voor heren zijn: Bies - Vermin 1-1; Van der Wal - Goudt 1-1; Geurtsen - Palmer 0-2; Van den Borst - Clerc 0-1; Meyer - Oudshoorn 1-1; Jansen - Van Aal- Vermin 5; 5/8. Bies, Van den Borst, Jansen, Oudshoorn 4; 9/10. Van Aalten, Meyer 3; 11. Goudt 2; 12. Geurtsen 1. VOETBAL, LONDEN (Rtr) - Ma nager Don Howe en trainer John Cartwright zijn vrijdag opgestapt bij Arsenal, een week nadat con tacten tussen de Londense voet balclub en de huidige coach van Barcelona, Terry Venables, uitlek ten. Howe vroeg om ontbinding van zijn contract. Dat werd hem vrijdag verleend. De assistent van bondscoach Robson werkte sinds 1984 bij Arsenal. OOST-BERLIJN (ANP) - De sport contacten tussen Nederland en Oost-Duitsland nemen toe. Voor 1986 zijn 39 officiële sportuitwisse- lingen vastgesteld. Daarnaast zijn beide landen in Oost-Berlijn over eengekomen. dat in diverse disci plines deskundigen worden uitge wisseld. Dat is het resultaat van het bezoek van een delegatie van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) aan de Turn und Sport Bund van de DDR. Ons land werd verte genwoordigd door Annemieke Herben-Stribos. vice-voorzitter van de NSF en bestuurslid van het nationaal Olympisch Comité (NOC), en door Hans Bertels. NSF- medewerker voor internationale en politieke zaken. Tijdens het bezoek is op verzoek van de Nederlandse ambassade in Oost-Berlijn door Annemieke Her ben-Stribos het Amsterdamse 'bid- book' voor de Olympische Spelen van 1992 overhandigd aan het Oostduitse IOC-lid dr. Günther Heinze en aan de algemeen secre taris van het Olympisch comité. Wolfgang Gitter. Jan Timman maakt aantekeningen tijdens het duel tegen Miles. Het hielp. De Amsterdammer won. 6 De Bruyn 2-2, 43.17 Andy Tenbult 3- 2,44.12 Thomas Milani 3-3,46.14 De Bruyn 4-3, 59.32 Leo Koopmans 5-3. Scheidsrech ter: Adam (TsJ). Assistentie door Smirnov (Sov) en Jensen (Noo). Toeschouwers: 2400. Strafminuten: Nederland 6, Italië 8. BRUSSEL (ANP) - Jan Timman heeft zich door een fraaie zege op Anthony Miles in het schaaktoer nooi van Brussel weer aangediend voor een van de hoogste plaatsen. De Amsterdammer, die een dag eerder zijn afgebroken marathon partij tegen oud-wereldkampioen Anatoli Karpov verloren zag gaan, dwong de Brit na dertig zetten tot opgeven. Daardoor kwam Timman op drie punten, een half punt min der dan Viktor Kortsjnoi en Oleg Romanisjin. Kortsjnoi heeft echter nog een partij te goed. De in Zwitserland wonende ex-Rus kwam niet in ac tie omdat zijn „eeuwige" rivaal Karpov wegens ziekte om uitstel had gevraagd. Het duel staat nu voor de eerstvolgende rustdag, op Tweede Paasdag, op de rol. Roma nisjin overspeelde met wit de Zuidamerikaan Zapata. John van der Wiel boekte een verdienstelijke remise tegen de Amerikaan Seira- wan, waardoor beide spelers op een score van vijftig procent ble ven staan. De zwakste deelnemers, de Belgen Winants en Jadoul, ver loren van respectievelijk Torre en Ljubojevic. In een Dame-Indische partij liet Timman het initiatief aanvankelijk aan Miles. De Brit liet rochade ach terwege en probeerde meteen alles op de aanval te zetten. Timman verdedigde zich echter inventief en kreeg de heerschappij over de be- langrijke f-ljjn. Met enkele scherpe le. Met de 26e zet (Pg6 schaak) leid- pionzetten in het centrum draaide de Timman de ondergang van de Timman de rollen volledig om. Mi- Brit in. Vier zetten later restte Mi- les, met een vrijwel onbeschermde les, die uit de eerste vier ronden koning, moest zich zien te verdedi- drie punten had gescoord, niets an- een en dat lukte hem maar ten de- ders dan te capituleren. (AFP/ANP) - De Zwitser Niki Rüttimann heeft gisteren zijn leiderstrui in de Ronde van de Midi-Pyreneëen behouden. In het eerste deel van de derde rit kwam zijn positie niet in gevaar, in het tweede deel liep achter volger Claude Criquielion dank zij onderweg behaalde tijdvergoedingen in tot op zes seconden van Rüttimann. De Belg Franky van Oyen zegevierde in het tweede deel van de etappe, over 61 kilometer van Revel naar Graulhet. Tweede werd de Fransrtian Eric Boyer en derde de Zwitser Stephan Joho. Gilbert Duclos-Lassalle won toet eerste deel van de derde etappe. De Fransman versloeg na 90 kilometer tussen Pamiers en Saint-Ferreol de Canadees Steve Bauer en zijn landgenoten Philippe Delaurier en Mare Gomez in de sprint. De vier renners vormden vanaf de eerste kilometer een vluchtgroep. De overwinning van Duclos-Lassalle was opmerkelijk. Tijdens de voorlaatste lokale omloop in Saint-Ferreol kwam hij hard te vallen. Het ongelukje verhinderde hem niet met verschillende fietsleng- tente^ 3. Oost-Duitsland 4. Italië 5. Oostenrijk 6 3 0 3 6 (16-17) 6-2,6-0, Eric Jelen (WDU-Tomas Smid 7-6 (7-4). 7-5, Joakim Nystróm (Zwe)-Woj- tek Fibak (Pol) 6-0, 6-1. :t eerste deel van de derde Ronde van de Mldl-Pyreneëen De uitslag LGübert Duclos-Lassalle (Fra) de 90 km in 2 uur, 15 minuten en 35 seconden (met tjjd- 2.15,30). 2. Steve Bauer (Can) seconden, 5. Jan Nevens (Bel) op 5 s De uitslag van het tweede deel van de der de etappe, van Revel naar Graulhet over 61 kilometer: 1. Franky van Oyen (Bel) 1.24,42 (5 secon den tijdsvergoeding); 2. Eric Boyer (Fra) z.t. (3 sec); 3. Joho op 0,07 (2 sec); 4. Cas- taing; 5. Stephane Guay (Fra). De stand in het algemeen klassement na de derde etappe is: 1. Rüttimann 15 uur 3 minuten en 57 secon den; 2. Claude Criquielion (Bel) op 0,06; 3. Charly Mottet (Fra) op 0,08; 4. Pensee op 0,08; 5. Anselmo Fuerte (Spa) op 0,15; 6. Bernard Hinault (Fra) op 0,17; 7. Nestor Mora (Col) 0,32; 8. Nevens op 0,52; 9. Philip pe Bouvatier (Fra) op 2,32; 10. Pascal Ri- chard (Zwi) op 2,41 OPORTO (AFP) - Het Nederlands elftal voor spelers onder 17 jaar is gisteren het toernooi in Oporto be gonnen met een overwinning. On der de ogen van de vertrekkende bondscoach Leo Beenhakker ver sloeg de jeugd de Belgische leef tijdsgenoten met 4-1. Bij de rust was de stand 2-1 door doelpunten van Van der Kuijen uit een straf schop en Baltus voor Nederland en Van Stakhel voor België. Na de rust scoorde Ajacied Roos twee maal (4-1). Langdurig heen en weer gepraat heeft er toe geleid dat de Nederland se wielerploeg Skala-Skil onder leiding van de Belg Roger Swerts is toe gelaten tot dé Ronde van Italië. Het is de bedoeling dat Hennie Kuiper als kopman/mentor een groep jonge Nederlandse renners zal aanvoeren in de Giro. Mogelijk wordt Adri van Houwelingen of de Belg Ferdi van den Haute als wegkapitein toegevoegd aan de formatie, waarvoor Nico Ver hoeven, Jean Paul van Poppel, Gert Jakobs, Marco van-der Hulst, John Bogers, Frits Pirard, Jacques van Meer, Jean Habets en Jacques van der Poel kandidaat zijn. LEIDEN - HW houdt maandag voor de tweede keer het jaarlijk se paastoernooi. De Voorschotense handbalvereniging is er in ge slaagd een aantrekkelijk deelnemersveld naar de Vliethorst te lok ken. Zo kan het publiek bij de vrouwen bijvoorbeeld rekenen op de aanwezigheid van Foreholte, ranglijstaanvoerder in de eerste divisie. De deelnemende vereniging strijden om de officieuze regiotitel, die wordt gehoneerd met de Leidsch Dagblad-trofee. Het toernooi begint Tweede Paasdag om 09.30 uur. De laatste wedstrijd wordt rond 16.45 uur verwacht. De volgende clubs zullen hun kunsten vertonen in De Vliet horst: bij de vrouwen; HW'70, HVS, Foreholte, OASE, EHC. Bij de mannen: HW'70, Satumus, HVS, Olympia'72 en Rijnstreek. DEN HAAG - In elke stad zijn ze te vinden, van die oude, vaak al jaren leegstaande gebouwen met door spinrag en stof beslagen ramen. Het zijn troosteloze tekens van het verval van de wijk, waarvan bijna niemand nog weet of het om een oud bedrijfspand, een lege school, een klooster, een kerk, een kazer ne, een kantoor of een ziekenhuis gaat. Toch zijn het vaak markante gebouwen in een buurt en meer en meer wordt erkend dat afbraak een aantasting van het stadsbeeld bete- i kent. Een vaak voorgestelde oplos sing is verbouwen tot woonruimte, j In de praktijk blijkt dat op nogal wat problemen te stuiten, zo bleek onlangs tijdens een symposium in Rotterdam. gulden die een HAT-eenheid al van de gemeente was. Vergelijkba- snel kost, kunnen ze zich met hun re woningen kunnen daardoor to- jeugdloon of -uitkering niet op- taal verschillende huren hebben. brengen. Twee jaar geleden begon de Lan delijke Organisatie Belangengroe pen Huisvesting in Amsterdam met de ondersteuning van 23 ver- Botsing Een ander probleem is dat de be woners vaak hele andere wensen i ideeën hebben dan de uiteinde bouwprojecten. Het geld daarvoor Rike opdrachtgever van de verbou- werd ter beschikking gesteld door de Stuurgroep Experimentenbe- leid Volkshuisvesting. Inmiddels wing. Vaak is dat een woning bouwvereniging die het project gaat beheren als de gemeente heeft gekomen waarin problemen aanbevelingen op een rijtje worden gezet. Een van de knelpunten, zo blijkt uit het rapport, is de wijze waarop de huurprijs van de woningen wordt berekend. Vergelijkbare woonruimten in verbouwpanden kunnen totaal verschillende huren hebben. Dat komt omdat de huur prijs, net als bij nieuwbouwwonin gen, wordt berekend aan de hand De gebouwen zijn vaak in han- van de stichtingkosten. Dat zijn al- den van speculanten. In veel geval- le gemaakte kosten, waaronder de len is de grond waarop zij staan bouwkosten, maar ook de kosten de LOBH met een lijvig rapport besloten om tot verbouw over te door Runa Hellinga meer waard dan het casco. Zeker in de binnenstap, v prijs hoog is, is dat Aankoop door de gemeente nancieel bijna niet haalbaar zijn genoeg kapers op de kust. Het aankoop van de grond en van de grond- het pand zelf. probleem. Een slecht onderhouden be- fi- drijfsgebouw dat in handen van een speculant is geweest, kost veel meer dan een goed on weerscomplex in Amsterdam, on- derhouden schoolgebouw dat al derdak voor tal van jongeren en voor allerlei kleine bedrijfjes, werd daar destijds slachtoffér van. On danks politieke sympathie in de gemeenteraad lukte het niet dat complex van de slopershamer te redden. gaan. In de praktijk blijkt, dat wo ningbouwverenigingen zich meestal wat aarzelend opstellen te genover nieuwe woonvormen. Dat botst met de bewoners, vaak woon groepen die zich tot dit soort pro jecten juist aangetrokken voelen omdat ze in verbouwpanden moge lijkheden zien die de traditionele woningbouw niet biedt. Als op drachtgevers bereid zijn woon ruimte voor een woongroep te bou wen, is een van de eisen vaak dat die ruimte makkelijk weer in ge wone eenheden ingedeeld kan worden. Ook de wettelijke voorschriften werken belemmerend. De nieuwe ideeën verstikken vaak in de nor men, wenken, voorschriften en bouwverordeningen. Zo mag een gezin van zes personen het doen met één toilet, maar moeten bij een woongroep met zes jongeren drie toiletten worden gebouwd. Boven dien moeten er voor een woon groep van zes mensen meer vlucht- mogelijkheden zijn dan voor een gezin van dezelfde omvang. Vaak willen de bewoners behal ve een woonruimte ook werkruim ten en sociale ruimten in het ge bouw vestigen. Dat is in de prak tijk moeilijk uitvoerbaar omdat fi nancieringssystemen er niet op zijn ingesteld en woningbouwver enigingen met zulke plannen niets kunnen doen. Er zijn wel allerlei regelingen waar beginnende be drijfjes in de binnenstad een be roep op kunnen doen, maar meest al kunnen de gebruikers van de werkruimte maar een zeer lage huur betalen (30 gulden per vier kante meter per jaar. Gemeentelij ke subsidieregelingen gaan uit van minimaal 70 gulden, die de onder nemer zelf op moet kunnen bren gen). Bewoners van verbouwpanden zijn meestal zeer gemotiveerd om zelf plannen te ontwikkelen en eventueel voor een deel uit te voe ren. Vaak beginnen ze direct na de kraak al op eigen kosten aan aller lei klussen. Wat inspraak in de bouwplannen betreft, zijn ze op dit Een voorbeeld: deze oude school in Den Haag stond negen jaar leeg voordat hij werd opgeknapt i bruik Het probleem is de huurprijs na verbouw: f 515,- per maand. moment nog afhankelijk van goed willende woningbouwverenigin gen en enthousiaste architecten die bereid zijn veel meer te doen dan eigenlijk van hen gevraagd wordt. Het ontbreekt bewoners vaak aan voldoende kennis om zelfstandig een volledig plan te ontwikkelen. Het LOBH stelt dan ook voor om- regionale bureaus met externe deskundigen op te richten, vergelijkbaar met de be wonersdeskundigen in de huidige stadsvernieuwing. Sommige bewonersgroepen wil len het beheer van het pand in ei gen hand houden. Wettelijke mo gelijkheden zijn daar nog niet voor. Ook hier geldt dat welwillende cor poraties er soms wel aan mee wil len werken, maar dat er vaak niets van komt. Van de kant van de cor poraties is daar wel een reden voor: beheer op zo'n kleine schaal is in de praktijk veel duurder en bewo nersgroepen beschikken vaak niet over de vaardigheden om een pand echt goed te beheren. De meeste door de LOBH gesig naleerde problemen zullen niet in één keer kunnen worden opgelost. Het rijk voelt er niets voor om bij verbouwpanden af te wijken van het beginsel dat de stichtingskos- ten de huurprijs bepalen, zo bleek uit de reactie van drs. A.H. Moer man van het ministerie van volks huisvesting. Verbouw is lang niet altijd een mogelijkheid om goed kope woonruimte te scheppen: „Met een gemiddelde van zo'n 70.000 gulden (per wooneenheid, red.) in de afgelopen jaren lagen de investeringen boven het aanvanke lijk beschikbare verbouwbudget". En daarmee blijft verbouw een mo gelijkheid om de leefbaarheid van oude wijken te behouden, maar een oplossing voor jongerenhuis- vesting zal het niet echt worden. Huurprijs Hergebruik van oude panden wordt vaak gezien als een moge lijkheid om betaalbare woonruim te voor jongeren te scheppen. Sinds 1975 biedt het rijk de moge- I lijkheid oude panden om te bou wen tot woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. De wo ningen die zo tot stand komen, val len onder de zogenaamde HAT-re- geling, die woonruimte voor jonge ren moet garanderen. In de praktijk blijkt de huurprijs van de verbouwpanden vaak toch duurder uit te vallen dan de bewo ners zich kunnen veroorloven. In veel gevallen gaat het om voorma lige kraakpanden, waarvan de be woners wel bereid zijn om na het verbouwen huur te betalen, maar niet in staat zijn om grote bedragen op tafel te leggen. De paar honderd Dit jaar wordt een belangrijk jaar voor de telecommunicatie- poot van PTT. In 1986 zullen vijf zeer moderne digitale, computer gestuurde, centrales worden afgeleverd, die de rug- gegraat vormen van een nieuw telefoonnet. door Hugo v.d. Heem Dankzij die complete vernieuwing van de telefoon-infrastructuur blij ven in de nabije toekomst de kos ten van dit landelijke verbindings- net-binnen de grenzen. De oude mechanische centrales (sommigen 25-30 jaar oud) zijn versleten en niet meer van deze tijd; het onder houd vormt een probleem. De computergestuurde centrales heb ben als groot voordeel dat zij in de toekomst het telefoonverkeer kun nen verbeteren en allerhande truc jes, (doorschakelen van nummers naar elders, wekken per telefoon enz.), toelaten. Ook zullen daar door via hetzelfde net andere dien sten mogelijk worden, zoals het verbinden van computers onder ling. Misschien zelfs beeldtelefonie of video-conferencing per telefoon. Het duurt echter nog wel zo'n tien jaar voordat daar over kan worden gedacht. De digitalisering van het kapitaals-intensieve tele foonnet zal nog wel doorlopen tot in de 21e eeuw. De aanzet is er ech ter voor gegeven door de plaatsing sinds november van zogeheten verkeerscentrales in Nijmegen, Hengelo, Leeuwarden, Zwolle en Amsterdam. De eerste die PTT in gebruik nam ging gepaard met een enorme hoeveelheid tamtam en een rede voering van de minister van ver keer en waterstaat, mevrouw Smit. Plaatsing van de laatste is echter aanzienlijk belangrijker, want dan pas zal de hele 'ruggegraat' van de telefoondienst de toekomstige ta ken aankunnen. Dit jaar zullen er daarom nog verkeersknooppunten worden vervangen in Lelystad, Utrecht, Haarlem, Den Haag en Deventer. De in '85 geleverde cen trales zullen bovendien nog eens worden uitgebreid om aan de toe nemende behoefte aan communi catie het hoofd te bieden. Een leverancier Al deze centrales komen voorlo pig van één leverancier. Het gaat om de combinatie AT&T en Phi lips Telecommunicatie, in de wan deling APT genoemd. De centrales zijn geheel in Nederland gebouwd naar specificaties van de Neder landse PTT. De knowhow ervoor komt grotendeels uit Amerika, maar de manier waarop het signaal van de ene abonnee naar de centra le wordt geschakeld, die op zijn beurt de verbinding weer legt met een andere centrale, is in Neder land anders dan in de Verenigde Staten. Het computerprogramma dat de centrale bestuurt, moest daarom worden gewijzigd. Het programma werd wel afgeleid van een Ameri kaanse versie. De centrales worden hier echter - in de Haagse vesti ging van AT&T en Philips - sa- mengebouwd en getest. Het afleveren van eerste digitale. computergestuurde centrale kost-* te Philips Telecommunicatie een halfjaar. Niet alleen dat er een aan gepaste versie moest worden ge maakt, ook moest de herschreven programmatuur voor de besturing weer worden gecontroleerd op fou ten. Bij het schrijven van zulke in gewikkelde programma's zijn fou ten namelijk onvermijdelijk. Een testfase van een halfjaar was daar om noodzakelijk. Van de vernieuwingen in het te lefoonnet levert de Amerikaans/ Nederlandse combinatie bijna 70 procent. Techniek Voor de Nederlandse PTT gaven de technische mogelijkheden van de verkeerscentrale de doorslag. Een van de mogelijkheden die de centrale heeft, is op een afstand (maximaal 150 kilometer) een Re mote Switching Module te plaat sten. Dit is eigenlijk een deel van de centrale, dat op een afstand kan worden geplaatst om daar het tele foonverkeer af te wikkelen, terwijl de module zich toch als een stuk van het grote geheel blyfl gedra gen. Voor de abonnee betekent de plaatsing van al die nieuwe centra les dat het telefoonverkeer wat hel derder, beter verstaanbaar wordt, vooral op langere trajecten Ook het klikken en tikken zal verbete ren. Op den duur, wanneer ook de plaatselijke centrales zullen wor den gedigitaliseerd, zullen veel nieuwe diensten en trucjes moge lijk worden. Het gebruik bijvoor beeld van het nieuwe 06-antwoord- r is te danken aan een nieu- generatie telefooncentrales.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17