Toernooi Rotterdam mist smaakmakers Oranje grijpt laatste kans Leo Beenhakker naar Real Madrid Volgens Spaanse kranten L.F.C. - ALTIOR IJshockeyploeg ldopt Italië Castenmiller verbolgen Zwitserland slaat toe ZATERDAG 29 MAART 1986 SPORT PAGINA 15 1 april Er zal heel wat tijd in hebben ge zeten, maar het resultaat van al dat 'gebrainstorm' op de redactie van het weekblad Panorma mocht er zijn. Een goeie 1 april grap moet je groot brengen, zul len ze daar in Haarlem hebben gedacht en dus gooide het fami lieblad er ruim drie pagina's te genaan. Tevens werd hét verhaal onder het kopje 'laatste nieuws' op de omslag aangkondigd. "Oranje toch naar Mexico". "Irak trekt zich terug uit het Wereldkampioenschap voetbal. Nederland wordt- als sterkste verliezer-alsnog geplaatst en in gedeeld in groep 2 met tegenstan ders Paraquay, Mexico en... op nieuw België". Rinus Michels, de Belgische bondscoach Guy Thijs, Herman Neuberger (vice-president van de FIFA) en Leo Beenhakkler bevestigen het verhaal. Dat laatstgenoemde plotselinge zijn ontslag indiende bij de KNVB deed geen afbreuk aan de grap. Het kon de pret niet drukken bij de Panorama-redacteuren in het algemeen en Cor Snel, de verantwoordelijke man voor het artikel, in het bijzonder. Zo'n grap hadden ze bij concurrent Nieuwe Revue natuurlijk niet kunnen bedenken. Kassa... Ove rigens, aanstaande dinsdag geeft de KNVB een persconferentie waarop het grote nieuws wordt bekendgemaakt. Zó serieus nemen ze bij Pano rama hun lezers. Sterven De juiste woorden schoten VNL-voorzitter John ter Beek in het laatste clubblad van de Leid- se afdelingsclub te kort. De prae- ses van de Vlietclub is boos op wethouder Dick Tesselaar, die tijdens een forumdiscussie enke le uitspraken heeft gedaan die bij Ter Beek in het verkeerde keel gat zijn geschoten. VNL was ove rigens niet bij de bijeenkomst aanwezig. "Doodgewoon omdat wij een dergelijke confrontatie zinloos vinden. Maar, alsof het een zeer belangrijke bijeenkomst betrof, verscheen hierover een flink ver slag van de hand van Ad van Kaam in het LD. Gezien het feit dat Tesselaar daar een paar op merkingen heeft geplaatst die er niet om liegen, wil ik er hier even op terug komen". Met die woorden bewijst Ter Beek zijn eigen ongelijk en het gelijk van het Leidsch Dagblad om de forumdiscussie bij te wo nen. Maar dit terzijde. Ter Beek vervolgt: "Op mij komt genoemde socia list over als een perverse machts wellusteling als hij onder meer zegt: De veldsporten krijgen het in de toekomst heel moeilijk en de voetbalclubs zullen straks wel moeten fuseren, ik laat ze gewoon sterven. Verder laat hij en pas sant even weten dat hij zonder slag of stoot heeft kunnen doen wat hij wilde, omdat de rest er toch geen verstand van heeft. "Persoonlijk vraag ik me af waar de goede man (ik heb mij laten verzekeren dat het best wel een goede wethouder is) zelf het verstand heeft in deze. Het beoe fenen van sport mag toch niet al leen gedaan worden als het niets kost? Want dat geld de enige drijfveer is om kleine clubs, zoals VNL, af te laten sterven, lijkt mij duidelijk. Ik vind dat een onzin nige en onzindelijke gedachten- gang. Er zijn immers andere nor- metten andere waarden aan te geven voor het hoe en waarom 'een vereniging bestaansrecht heeft. Volgens Ad van Kaam is de wil van Tesselaar wet en brandt niemand graag zijn vingers. Wel nu, ik wil best eens een paar vin gers uitsteken". Nu komt het, denk je dan. Maar Ter Beek gaat niet verder dan de volgende mededeling: Mijn stelling is'dat VNL nu bijna veertig jaar bestaat en er ook nog zal zijn als Leiden Tesse laar niet meer kent. Zulke opmer kingen van een wethouder wor den onder het hoofdstuk 'open deuren intrappen' gezet". Wie trapt er hier nu eigenlijk open deuren in? Over en sluiten Er schijnt nogal getrokken te zijn aan Ruud de Groot. Door be stuursleden van voetbalclubs als Quick Boys, U VS en Lugdunum. Maar de Leidse oefenmeester heeft inmiddels zijn contract met de Voorburgse hoofdklasser Wil- hemus voor twee jaar verlengd. Quick Boys en Lugdunum, die op het moment dat De Groot in Voorburg tekende nog geen nieuwe trainer hadden, visten dus achter het net. Of niet..? In zijn rubriek Voetbalsnip pers in het clubblad Nieuw-Zuid laat Quick Boys-bestuurslid Jaap Sip in elk geval weten dat De Groot geen officieel sollici- taiegesprek heeft gevoerd bij de Katwijkse zaterdageersteklasser: "Naar aanleiding van bepaal de uitlatingen in het Leidsch Dagblad vragen de bestuursle den zich af met wie Ruud de Groot een sollicitatiegesprek ge had heeft". "Of hij heeft alleen in de be stuurskamer gezeten óf hij be doelt een ander Quick Boys". "Zo zie je maar, dat er zelfs trainers zijn, die melden dat er een gesprek geweest is met een be stuur, terwijl niemand er iets van af weet". Reactie van De Groot: "Die opmerking laat ik maar voor rekening van de heer Sip. Natuurlijk heb ik een gesprek ge had met Quick Boys. Waarom zou ik daar over gaan liegen?" Bijvoorbeeld omdat het voor een trainer best interessant is dat zijn naam in verband wordt ge bracht met Quick Boys, toch niet de eerste de beste club... De Groot: "Ik durf met de hand op mijn hart te zeggen dat ik een gesprek heb gehad met een vertegenwoor diger van het bestuur van Quick Boys". Met wie dan? De Groot: "In elk geval niet met de heer Sip. Ik vraag me af hoe het met de communicatie zit binnen het Quick Boys-bestuur". Volgens Jaap Sip zit die wel "We hebben het er laatst op een bestuursvergadering nog over gehad, maar iedereen was ver baasd over de uitlatingen van Ruud de Groot in het Leidsch Dagblad". Dus De Groot heeft een fabel tje de voetbalwereld ingeholpen. Sip: "Dat kan ik me niet indenken. De Groot zou zoiets niet doen". Dan is De Groot door iemand in de maling genomen. Sip: "Ook dat geloof ik niet. Ik weet alleen dat hij contact heeft gehad met ons bestuurslid Gert Zwaan en dat hij is uitgenodigd voor een solliciatiegesprek op 4 februari. Maar dat gesprek heeft nooit plaats gehad omdat De Groot op het laatste moment afbelde". De Groot: "Dat klopt, want toen had ik besloten om voor Wilhelmus te kiezen en ik denk dat ik daar heel goed aan heb gedaan. Hoe dan ook, Quick Boys is voor mij een gesloten boek". En De Groot waarschijnlijk een gesloten boek voor Quick Boys. Over en sluiten dus maar. Herexamen Hockey- en voetbaltrainer Rob Bianchi gaat zaterdageersteklas ser Huizen aan het eind van dit seizoen verlaten. Uit dagblad Trouw van maandag blijkt dat de voormalige voetballer van FC Amsterdam al zijn aandacht wil richten op de hockeyvrouwen van Hilversum. Of hij ooit zal te rugkeren in de voetbalsport laat Bianchi in het midden. Wat hem betreft kan er gepraat worden over een baantje in het betaald voetbal. Maar dan moet de 38-ja- rige gymnastiekleraar wel terug in de schoolbanken: "Ik moet trouwens opnieuw be ginnen met de cursus trainer be taald voetbal. Ik ben als enige ge zakt. Op het onderdeel trainen nota bene, ondanks het feit dat ik al dertien jaar voor de klas sta. Schoppen in een bepaalde rich ting heeft niet zoveel zin, maar er zijn dingen die ik niet snap. Laat ik het eufemistisch zeggen. Rinus Israël wilden ze eigenlijk ook la ten zakken, maar die legde zijn herexamen af met de landelijke pers erom heen. Bianchi deed het op een veldje in Huizen". In z'n hemd 12 oktober 1985. Op het Leider- dorpse sportpark De Bloemerd speelt zich het duel RCL 14-Sleu- tels 6 af. De wedstrijd, die door RCL-lid Hein Bodrij wordt ge leid, is stevig. Zeg maar onvrien delijk. Een Leidse speler moet voortijdig het veld verlaten, links en rechts worden er van beide partijen voetballers genoteerd. In elk geval behoort Sleutels doelman A.J. Vermeulen niet bij de getraften. Groot was dan ook zijn verbazing dat hij, zonder te worden gehoord, vier wedstrij den werd geschorst: "Wegens slaan naar een tegen stander. Eerlijk meneer, daar is helemaal niks van waar. Ik heb zelfs geen slaande beweging ge maakt. Ik kan u verzekeren dat niemand iets heeft gezien. Dege ne die tijdens de wedstrijd is ge schopt, ben ik toevallig. Vooral in de laatste minuten. Toen raakte ik helemaal in de kreukels. Op eens floot de scheidsrechter af. Ik dacht dat-ie de wedstrijd had ge staakt, maar later bleek dat er voor het einde (2-0 voor RCL) was gefloten". Althans, met beide aanvoer ders was clubarbiter Bodrij over een gekomen dat 'normaal' voor het einde was gefloten. Niette min kreeg de confrontatie in de strafkamer van de KNVB een vervolg. De tuchtcommissie kreeg via het wedstrijdformulier, waarop de officieel gestraften stonden vermeld, lucht van de zaak. Onder leiding van voorzit ter Winters werd de zaak uitge zocht. Uitkomst: A.J. Vermeulen werd vier wedstrijden geschorst en Sleutels werd schuldig ver klaard voor het staken voor de wedstrijd en kreeg twee winst punten in mindering. Maar er was toch niet gestaakt? RCL- wedstrijdsecretaris Piet Selier stond toevallig langs de lijn: "Nou, die scheidsrechter liep het veld af op een manier waar van ik dacht: die staakt 'm. Dat verbaasde mij niets, want de sfeer was onvriendelijk. Na een schermutseling met de doelman van Sleutels (Vermeulen dus floot Bodrij af. Hij werd door- Leidenaars uitgescholden, hoor de ik. Maar ik heb niemand zien slaan, opeens lag er wel een spe ler van RCL op de grond. Maar de scheidsrechter heeft er geen melding van gemaakt op het for mulier. Dan is er voor mij niet gestaakt". Hoe is het dan mogelijk dat A.J. Vermeulen toch werd ge- schorst en De Sleutels twee pun ten in mindering heeft gekre gen? De Leidse club ging in be roep tegen de beide uitspraken. Op 17 april zou de zaak worden behandeld. Op die dag kon A.J. Vermeulen niet aanwezig zijn wegens werkzaamheden. Ver- meulen: "Ik belde met het bondsbureau. Kreeg Den Os aan de lijn. Hij zei dat ik een oproep voor een ande- re dag zou krijgen. Toevallig was er iemand bij mij van de KNVB, die hoorde dat ik die af spaak maakte. Want ik heb helemaal geen nieuwe oproep gekregen". Wat Vermeulen wel ontving was een bericht van de tucht- commissie dat de staf (evenals de strafpunten voor Sleutels 6) van Vermeulen bleef gehandhaafd. Vermeulen: "Ze hadden een dingetje aan gepast. Ik had niet geslagen, maar heb een poging daartoe ge waagd". Tuchtcommissaris Winters maar gebeld en hem de vraag ge steld of het mogelijk is dat een voetballer kan worden gestaft zonder dat hij is gehoord en zon- der een officiële waarschuwing van de scheidsrechter: "U moet de tuchtreglementen maar eens goed nalezen. Daarin staat dat het mogelijk is. De zaak is afgedaan. Ik mag mij er ver- der niet niet over uitlaten". Reglementen of niet, het is na tuurlijk niet zo netjes om ie mand, fout of niet, zonder weer woord te schorsen. A.J. Vermeu len denkt er ook zo over: "Ik heb eerst een advocaat ge raadpleegd. Die had er niet zo- veel zin in. Nou heb ik die Dobbe- laar gebeld, je weet wel, die jon- gen die zich ook met de kwestie LDWS bezighoudt. Dobbelaar zegt dat de KNVB fout heeft ge- handeld. Ik hoop er maar het bes- te van, want ik voel me in m'n hemd gezet. Met de Pasen sta ik - toch mooi langs de kant". ROTTERDAM (GPD) - De laatste jaren gebeurde er altijd meer in Ahoy wanneer het om tennis ging. De berychte startgeldaffaire rond Vilas in 1983, de bommelding tij dens de nooit afgemaakte finale Lendl-Connors een jaar later en de even verbazingwekkende als saaie eindstrijd tussen de onbetekenen de stuntmannen Mecir en Hlasek vorig seizoen na de plotse afmel ding van McEnroe: het ABN-toer- nooi maakte 'in elk geval tongen los, al was het dan niet op de ma nier die de organisatie zich wenste. Dit keer echter lijkt 'Rotterdam' MADRID (ANP) - Leo Beenhakker treedt met ingang van het nieuwe voetbalseizoen in dienst van Real Madrid. Dit nieuws werd deze week als zeker gepubliceerd in de Spaanse kranten. In Oporto, waar hij met een Nederlandse jeugdselectie aan een toer nooi deelneemt, wilde de Nederlandse trainer dit bericht nog niet bevestigen. In de interviews met de Spaanse media hield hij zich op de vlakte. Leo Beenhakker nam woensdag ontslag als bondscoach van de KNVB. Als reden gaf hij een onwerkbare situatie op. Real Madrid heeft dit seizoen vele successen geboekt. Voor het eerst in vijf jaar werd de landstitel veroverd. Voorts drong de ploeg door tot de halve finales van het UEFA-bekertoernooi. Vorig seizoen werd de UEFA-Cup veroverd. Real stond sinds begin vo rig jaar onder leiding van Luis Molowny. Hij volgde tussentijds Amancio op als trainer. Molowny was al in dienst van de club als manager. Hij wilde de technische leiding van het elftal alleen tijde lijk op zich nemen.-Met ingang van het seizoen 1986-1987 moest er een nieuwe trainer worden aangetrokken. Dit is, yolgens de Spaanse pers, Beenhakker geworden. De ex-bondscoach 'flirt' al enkele jaren met veelvoudige Euro pese bekerwinnaar uit de Spaanse hoofdstad. Hij kon twee jaar geleden al een contract tekenen. Beenhakker had toen drie suc cesvolle jaren achter de rug bij het bescheiden Real Zaragoza. De' Nederlander achtte destijds zichzelf nog niet rijp voor een Europe se topclub. Volgens de Spaanse media wacht het bestuur van Real Madrid met de defintieve benoeming van Beenhakker als trainer na de festiviteiten rond het behalen van het kampioenschap. Het be stuur en manager Molowny willen bovendien graag de prëstatieve sfeer handhaven met het oog op de halve finales van het UEFA- bekèrtoernooi. onopvallend in de geschiedenis boeken te verdwijnen. Alleen op papier kan er nog een onverwachte finale uit de bus rol len, wanneer de jonge Westduitser Eric Jelen, die gisteravond Tomas Smid versloeg, vandaag Anders Jarryd uitschakelt en Guy Forget Joakim Nyström de baas blijft. De in Marokko geboren Fransman zorgde voor een verrassing door in een kwalitatief hoogstaand duel de als tweede getipte Stefan Ed berg in drie sets te kloppen: 6-4, 5-7, 6-4. De 21-jarige Forget, 43e op de ten- nisladder en evenals zijn opponent woonachtig in Londen, dankte zijn opmerkelijke winst vooral aan een keiharde service. Maar omdat Nys tröm momenteel over misschien wel de beste return ter wereld be schikt en Jelen geen probleem mag zijn voor Jarryd, twijfelt nie mand er eigenlijk aan of het komt tijdens het met negen ton gedo teerde Grand-Prixevenement in de Maasstad tot de verwachte Zweed se 'broedermoord'. Het zou de hui dige ontwikkelingen slechts bena drukken. Want tijdens de tien toernooien - de Master's niet meegerekend - die dit jaar tot dusverre werden gehou den, stonden maar liefst zes Zweedse spelers in de finale. Wim Buitendijk van de Rotterdamse or- ;r overigens geens zijn. "Een finale als is toch niet goed het tast je geloof waardigheid een beetje aan", aldus Buitendijk. Inderdaad, met de opkomst van de Zweden en in mindere mate van de Tsjechen is het circuit er be paald niet 'swingender' op gewor den. In de meeste gevallen straalt er slechts koele zakelijkheid vanaf; uitingen van plezier of emoties lij ken bijna verboden. Mats Wilander is in dat opzicht misschien wel het meest sprekende voorbeeld. Een wereldtopper, die het zich veroor looft sommige partijen plichtmatig en zonder kraak of smaak uit te spelen dan wel weg te geven. Wel licht in de wetenschap dat sancties tegen dergelijk gedrag onmogelijk zijn. Wanneer een tennisser die tot de top-25 behoort zich aanmeldt, dan is een toernooi-organisatie na melijk gedwongen hem in het hoofdschema op te nemen. Opmerkelijk blijft dat het pu bliek aan dergelijke praktijken kennelijk geen boodschap heeft. Ook in Rotterdam, waar tot voor gisteren 25.000 mensen (2000 meer dan vorig jaar) de kassa's van Ahoy' passeerden, zitten de tribu nes knap vol. Het chronische ge- ganisatie kan zins rouwig om Mecir-Hlasek Anders Jarryd voldeed wel aan d( de halve finale. brek aan smaakmakers wordt dus niet als een gemis ervaren, al moes ten zelfs de grootste positivo's on der het gauw tevreden kijkersvolk wel iets wegslikken, nadat ze gis termiddag f 15 voor een kaartje hadden neergeteld. De toeschouwers kregen amper anderhalf uur tennis te zien in twee partijen, omdat Jarryd eerst de Spanjaard Sanchez met 6-2, 6-0 af droogde en Nyström zijn tegen stander Fibak vervolgens nog een game minder gunde. Vooral dat laatste resultaat was opvallend, daar Fibak tegen achtereenvolgens Mecir en Pimek een goed spel had laten zien. Zolang de Pool zijn naam nog op de wereldranglijst tegenkomt - momenteel staat hij 79e - gaat de Dosteuropeaan echter door. "Hoe ang dat duurt hangt dus af van de lieuwe generatie. In elk geval heb k geen zin om kwalificatiewed strijden te spelen". Wie dat wel deed en doet, is Eric Jelen, en in Rotterdam met onver wacht veel succes. De 21-jarige in woner van Neunkirchen (bij Saar- brücken) won tijdens de voorron den van achtereenvolgens Hog- stedt, De Palmer en Masur en re kende in het hoofdtoernooi af met Dickson en Wilander. Gisteravond voegde de Westduitse indoorkam- pioen de als zevende geplaatste To mas Smid toe aan zijn slachtoffers. Jelen, pas sinds '82 tennisprof en 20e op de Westduitse ranglijst, wordt overigens genoemd als toe komstige dubbelspelpartner voor Boris Becker in de Davis Cup. Zijn aanvallende stijl leent zich daar in elk geval uitstekend voor. „Ik weet dat ik in beeld ben, maar er is nog niets beslist", aldus Jelen, die nu voor de eerste keer een halve finale in een Grand Prix-toernooi heeft gehaald. EINDHOVEN (GPD) - Het Neder lands ijshockeyteam heeft gister avond zyn voorlaatste duel van het WK tegen Italië met 5-3 gewonnen en daarmee zijn kans(je) op prolon gatie van de B-status behouden. Oranje moet vanavond wel zijn slotwedstrijd van Oostenrijk win nen om volgend jaar in Italië weer van de partij te zijn in de een na hoogste afdeling. Dan komt de ploeg van coach Cliff Stewart op zes punten. Oostenrijk blijft bij winst van Nederland op dit totaal steken en omdat het onderling re sultaat de doorslag geeft als van avond twee ploegen uit de B-poule verdwijnen, zitten captain Ron Berteling en zijn ploegmaten ge beiteld. Japan of Joegoslavië, die op de slotdag van het WK de sticks krui sen, kan ook op zes punten uitko men, maar de uitslag van deze par tij doet er voor Nederland dan niet meer toe. Het is ook nog mogelijk dat Nederland tegen Oostenrijk via een gelijkspel vijf punten vergaart. Dan is het vaderlandse ijshocke- team verloren. Immers: het resül- taat van de ontmoeting tussen Ja- parcen Joegoslavië doet Nederland bij deze ontknoping weer de das om. Bij een gelijkspel tussen de mede-degradatiekandidaten ko men de onderlinge resultaten op nieuw om de hoek kijken en aange zien Nederland het afgelopen weekeinde van Japan verloor biedt deze uitslag Oranje evenmin soe laas. Nederland dankte de triomf op Italië aan een enorme vechtlust. „Maar we hebben eindelijk ook eens goed gespeeld", vond Ste- SITTARD (ANP) - De competitiewedstrijd uit de eredivisie tussen Fortu- na S en Feyenoord is gistermorgen afgelast tegen de wil van manager Castenmiller, de KNVB en min of meer de politie van Sittard. De beslis sing werd in de ochtenduren genomen door de directeur van de gemeen telijke sportdienst. Het veld van Fortuna verkeerde door hevige regenval in slechte staat. Onbespeelbaar was het volgens-Castenmiller niet. Bovendien klaarde het weer in de loop van de dag op, zodat de manager een herkeuring aan vroeg rond het middaguur door een onafhankelijke persoon. „Het veld wordt altijd gekeurd in mijn bijzijn. Gisteren is de sportdienst van die lijn afgeweken. Om onverklaarbare reden. De wedstrijd werd eenzijdig afge last en daarna werd onmiddellijk de politie daarvan op de hoogte gesteld. Die heeft toen direct het extra-personeel. Daardoor werd ik voor een voldongen feit gesteld". wart. "Dit is een geweldige oplucht ting voor mij en het team. Als w® tegen Oostenrijk dezelfde inzet kunnen opbrengen, gebeurt toch nog een klein wonder. Ik zweer jè dat deze twee dagen mij jaren van mijn leven kosten. Wat een cli max". EINDHOVEN - Zwitserland is op de voorlaatste dag van het WK-ij^ hockey kampioen geworden vafi de B-groep. De ploeg van coach S% mon Schenk had uit de laatste twee wedstrijden nog maar één puntje nodig om promotie naar dc A-poule veilig te stellen. De Helva- ten, die op het toernooi in Eindhof ven draaien als een lier, hadden geen trek in een spannende slotdag van het WK en rekenden soepel met Joegoslavië: 4-2. Dat Zwitserland in de Lichtstag de titel heeft veroverd is volkomen terecht. Aanvoerder Jakob Koellf ker en de zijnen speelden het beste ijshockey van de acht landen en kunnen vandaag bij winst op df DDR zonder een verliespunt de thuisreis aanvaarden. "Deze ont wikkeling", laat oud-internationqï Schenk zich ontvallen, "is voor mij een behoorlijke verrassing. Ik heï mijn ploeg steeds voorgehouden dat het belangrijk was om in deze poule te blijven. Een ander dog) hadden we niet. Maar naarmate hei toernooi vorderde, haakten favo. rieten als Oostenrijk en de DDR af. Ineens waren wij titelkandidaat maar tot de wedstrijd tegen Joeg» slavië hebben we ons niet zeni® wachtg gemaakt over de afloop van dit WK. Alleen de wedstrijd die we moesten spelen telde. Daad op waren we volledig geconccqf treerd". Simon Schenk (50 interlands} heeft zijn selectie voor Eindhoven drie weken in trainingskamp ga had. In Tessin en Neuenburg. "IA die drie weken heb ik het aecenj puurop tecniek gelegd. De tijd van het kracht-ijshockey zoals Neden land dat demonstreert is voorbij. Dat is ook de reden waarom Neder land er niet aan te pas is gekomen- Het ijshockey is in Nederland stil blijven staan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15