Damrak zit met kater verkiezingen Afrika300 miljard nodig Liefde ontbreekt in huwelijk NAM met Schoonebeek OAE maakt plan voor economisch herstel Einde Engelse kranten dreigt Grafische werkgevers: flexibeler zijn met atv Managers zijn voor kabinet Geen acties machinisten I dessol ZATERDAG 29 MAART 1986 ECONOMIE ADVERTENTIE ADDIS ABABA (Rtr) - De Afri kaanse landen denken vanaf nu tot 1990 ongeveer 305 miljard gulden nodig te hebben om er economisch weer enigszins bovenop te komen. Dit staat in een herstelplan van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) waaraan gisteren en vandaag de laatste hand is gelegd op een ministersbijeenkomst in Addis Ababa, de hoofdstad van Ethiopië. Dde ministers van financiën heb ben dezer dagen de laatste details hebben geregeld. Morgen en maan dag zal het plan politieke goedkeu ring krijgen op een aansluitende bijeenkomst van de ministerraad van de OAE. Vervolgens zullen de Afrikaanse landen internationale steun voor het herstelprogramma vragen op een speciale bijeen komst over Afrika in mei van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. De minister van buitenlandse za ken van Senegal, Ibrahima Fall, verklaarde gisteren dat de Afri- LONDEN (AP) - De uitgever van drie Engelse kranten heeft gewaar schuwd dat de kranten volgende week zullen moeten worden geslo ten, tenzij het personeel akkoord gaat met een bezuinigingsplan dat voorziet in het ontslag van 2.500 personeelsleden. Het gaat daarbij om de Daily Express, de Star en de Sunday Express. De eerste twee zijn landelijke boulevardbladen met een gezamenlijke oplage van 3.3 miljoen exemplaren. Van de Sunday Express worden elke week 2.4 miljoen exemplaren verkocht. Aan de basis van het conflict ligt de strijd van de grafische bonden om aan bestaande, verouderde pro- duktiemethoden vast te houden. Volgens uitgever Express Newspa pers worden de kranten dinsdag gesloten als er geen akkoord is. Een andere dagbladuitgever, Ro bert Maxwell, maakte sluiting voor onbepaalde tijd bekend van twee Schotse dagbladen. De kranten zijn al twee weken niet versche nen, nadat 230 journalisten in sta king gingen uit protest tegen een bezuinigingsplan dat 55 mensen hun baan zou kosten. ADVERTENTIE Desso controleert alle grondstoffen en test elk tapijt in het eigen laborato- num. Daarom mag alleen op Desso-tapijt het Desso- label staan. En vandaar die 5 of 7 jaar schriftelijke garantie! Kies maar. Bij de Desso-dealer. dessol \jjezMü>pi/t I kaanse landen zelf ongeveer zeven tig procent van de benodigde 305 miljard gulden zullen kunnen op brengen. De internationale ge meenschap zal worden gevraagd het overige geld op tafel te bren gen. Volgens minister Fall, die de lei ding heeft gehad bij de opstelling van het plan, moet het programma een basis leggen voor duurzame economische groei. Het slagen er van zal echter in belangrijke mate afhangen van de wil van de Afri kaanse landen om tot structurele aanpassingen van de economie te komen, en ook van de reacties van de westerse landen, aldus Fall. Van de genoemde 305 miljard gulden is meer dan tachtig procent bestemd voor de landbouw en daarmee verbonden sectoren. Prio riteit wordt in het plan gegeven aan maatregelen tegen de gevolgen van droogte. Het streven is hon gersnood te voorkomen door zo veel mogelijk landen in Afrika in staat te stellen in hun eigen voed- selbehoefte te voorzien. Een groot probleem bij de ver wezenlijking van economisch her stel is de buitenlandse schuld van Afrika. Deze bedraagt momenteel 445 miljard gulden en vergt jaar lijks tussen de 30 en 50 miljard gul den aan rentebetalingen. Wat dit betreft stelt het plan van de OAE voor om niet-commerciële ontwik kelingsleningen en achterstallige rente tot schenkingen te verklaren. De overige schulden en de rente lasten zouden moeten worden om gezet in nieuwe leningen met loop tijden tussen de dertig en veertig jaar. DEN BOSCH - Pasen wordt dit jaar synoniem met storm en regen, als we het KNMI mogen geloven. Voor zon moet je een heel stuk zuidelijker zijn en tal van mensen hebben de daad bij het woord gevoegd. Gisteren vertrok vanuit Den Bosch de eerste autoslaaptrein van dit seizoen richting Avignon/Narbonne. In Zuid-Frankrijk moet het heel wat beter worden. (foto anp> Kort Zakelijk Economie VS Een belangrijke graadmeter voor de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten, de 'Index of leading indicators' is in februari met 0,7 procent gestegen. Boven dien blijkt het cijfer voor de voor gaande maand gunstiger te zijn dan was verwacht. Eerder was voor januari een daling met 0,6 pro cent opgegeven. Volgens econo men maken deze betrekkelijk gun stige cijfers een eind en aan specu laties dat de Amerikaanse econo mie mogelijk in een recessie zal ge raken. Lening IMF Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft 3 miljard dollar beschikbaar gesteld voor 58 landen in de komende vijf jaar. De lenin gen zullen zo goed als renteloos worden verstrekt. Het geld is af komstig van een fonds voor landen die worden geacht hun econo misch beleid ingrijpend aan te pas sen. Volgens het aangekondigde plan van het IMF zal Pakistan de grootste lening krijgen van 293 mil joen dollar uit het fonds. Winst Nutricia Het voedingsconcern Nutricia heeft afgelopen jaar een nettowinst behaald van 32,5 miljoen gulden. Dat is 25 procent meer dan in 1984 toen de nettowinst 26,1 miljoen gulden bedroeg. Nutricia heeft dit gisteren bekend gemaakt. De tota le omzet groeide van 605 miljoen naar 694 miljoen gulden. Deze stijging lijkt kleiner dan hij is als gevolg van herrekening van de omzet aan het einde van het jaar op basis van de toen geldende va lutakoersen. De omzetstijging was het grootst in het Verenigd Ko ninkrijk. Nu prijscompensatie vervalt UTRECHT (ANP) - De grafische werkgevers, verenigd in het KVGO, vinden dat de grafische bonden bereid moeten zijn om mee te werken aan meer flexibele werk tijden. Zij verlangen dat omdat de verwachte daling van de prijzen (deflatie) de prijscompensatie als financieringsbron vóór arbeidstijd verkorting ongedaan maakt. Dit jaar zal zich volgens het Centraal Planbureau voor het eerst een alge mene prijsdaling van ongeveer een half procent voordoen, na vele ja ren van prijsstijgingen (inflatie). AMSTERDAM (ANP) - De meeste managers van grote ondernemin gen willen dat het huidige kabi netsbeleid wordt voortgezet. Een minderheid (managers in de be drijfsgroepen consumentenpro- dukten, de bouw en aannemerij) wil daarentegen wijzigingen in de richting van een stimuleringsbe leid. Dit blijkt uit een onderzoek dat door de Vrije Universiteit van Amsterdam is uitgevoerd in sa menwerking met de adviesgroep Public Affairs Consultants. Voor het onderzoek werd aan 27 grote Nederlandse ondernemingen (waaronder KLM, AKZO en Ven- dex International) gevraagd welk verband er is tussen politiek en de bedrijven. Het bleek dat de onder nemingen in toenemende mate ac tief zaken doen op de politieke markt en mensen in dienst hebben voor contact met politici. In het cao-akkoord van vorig jaar, waarbij de grafische sector zich als eerste bedrijfstak vastleg de op invoering van een werkweek van 36 uur, is bepaald dat de atv zou worden betaald uit het inleve ren van de prijscompensatie in 1985 en 1986. Vorig jaar stegen de prijzen nog wel, en de werkgevers hoefden toen de ongeveer twee procent prijscompensatie niet uit te betalen. Ook voor dit jaar was rekening gehouden met een prijs stijging, maar dat lijkt er nu niet in tezitten. "Thans is de situatie ontstaan waarin de atv praktisch geheel voor rekening van de werkgever komen. Het argument dat werkne mers hebben ingeleverd voor in voering van de 36-urige werkweek is niet langer houdbaar. Dat zou op zijn minst tot gevolg moeten heb ben dat de bereidheid van werkne mers om in de bedrijven mee te werken aan toepassing van meer flexibele werktijden toeneemt", al dus een commentaar in het KVGO- blad van deze week. KLEINE ONDERNEMERS Mensen die na het genot van een uitkering hebben een eigen be drijfje zijn begonnen zijn met zel den slecht gemotiveerd. Ze hebben de stap naar het ondernemerschap genomen om financiële redenen maar ze blijken vaak niet opgewas sen tegen de problemen die ze als zelfstandige op hun weg vinden. Dit constateert de stichting Klein- nood in haar jaarversla over 1985. Deze stichting geeft gratis advies aan kleine ondernemers die met een probleem kampen waar ze zelf niet uitkomen. Kies je tapijt, dan neem je Desso: je kiest 't "zekere voor het onzekere. Want Desso geeft schriftelijk garantie: 5 jaar op wollen en katoenen tapijten, en 7 jaar op synthetisch tapijt. Kies maar. Bij de Desso-dealer. HEERLEN (ANP) - De machinis ten op het NS-station in Heerlen hebben gisteren besloten voorlo pig geen acties te voeren. Aanvan kelijk hebben zij de mogelijkheid daartoe open gehouden, maar ze zullen nu de verdere ontwikkelin gen afwachten tot 1 juni wanneer de zomerdienstregeling van de NS ingaat. Die nieuwe regeling beviel de Heerlense machinisten niet. Een aantal van hen zou mogelijk worden overgeplaatst. Het actiecomité, dat onlangs de administratieve ruimten van het Heerlense station enkele dagen be zet hield, heeft hiertoe besloten na een onderhoud met de chef lijn dienst in Utrecht. Daarbij is komen vast te staan dat naast de reeds toe gezegde verbetering van het aantal diensten ook speciale aandacht ge schonken zal worden aan inhoude lijke verbeteringen van het werk pakket. Daardoor zal een aantal diensten minder intensief uitpak ken voor Heerlense machinisten. ADVERTENTIE Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso. Want Desso heeft ruim 300 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, materialen, dessins. En de zekerheid van 5 of 7 jaar schriftelijke garantie. Kies maar. Bij de Desso-dealer. \jezi*ustapift I De Amsterdamse effectenbeurs kwam deze week met enige moeite op gang. De kater van de gemeenteraadsverkiezingen werkte nog enigszins na en het militaire treffen tussen Libië en de Verenigde Staten in de Mid dellandse Zee riep de nodige te rughoudendheid op. Dit temeer daar ook Wall Street duidelijk moeite had in de eerste dagen van de week zijn houding te be palen. door C. Wagenaar Na drie dagen handel met ma tige omzetten stond de index van de Amsterdamse lokale markt ruim drie punten lager dan het slot van vorige week vrijdag. Het algemeen beursgemiddelde lag toen bijna twee punten onder dat slot en de internationals een punt. Toen Wall Street woensdag met een van zijn befaamde reuze- sprongen van ditmaal 32 punten naar een nieuwe historische top uitschoot, verbeterde ook het beursklimaat in Amsterdam. De daling werd resoluut gestopt. Behalve het vlootspektakel bij Libië was ook de mislukking van het Opec-bëraad een belangrijk gegeven voor de Newyorkse ef fectenbeurs. Maandag begon de oliemarkt met nieuwe forse prijs dalingen die echter tijdelijk door het conflict in de Golf van Sirte werden onderbroken. Toen daar woensdag niets meer gebeurde en duidelijk werd dat de VS zich voor het Paasweekeinde weer uit die Golf wilden terugtrekken hervond Wall Street zijn kracht en hervatten de olieprijzen hun afbraak. Revolutie Maar ook een ander verschijn sel van financiële aard kreeg de ze week in de VS enorm veel aan dacht, namelijk de paleisrevolu-, tie binnen de FED. Vorige week was al bekend geworden dat top man Volcker het onderspit had gedolven in een stemming over een discontoverlaging in de laat- se week van februari. Volcker wilde wachten tot West-Duits- land en Japan het voortouw had den genomen maar onder-voor zitter Preston Martin wilde on middellijk tot verlaging over gaan. Hij kreeg aanvankelijk de helft van de zes andere bestuurs leden achter zich en onttroonde daarmee de voor het eerst in het zevenjarig voorzitterschap van Volcker de president. Maar een van de voorstemmers bedacht zich na het bekend wor den van de uitslag en schaarde zich weer achter Volcker. Die won uiteindelijk het pleit en ver laagde zoals bekend in de eerste week van maart en na West- Duitsland en Japan het disconto. Maar ook de prijzen zakken aanzienlijk. Zo lieten de consu mentenprijzen, te vergelijken met onze kosten van levenson derhoud, in februari een daling zien van 0,4 procent zodat de in flatie verder op retour blijkt te zijn. Maar Wall Street is al enige maanden een zuivere rentebeurs. Nu de conjunctuur nog altijd duidelijk aarzelt maar de inflatie verdwijnt worden de argumen ten om tot een verdere rentever laging te komen steeds klem mender, zo luidt thans de opinie in Amerikaanse beurskringen. En daarom koerst de Newyorkse effectenbeurs van het ene histo rische record naar het andere zonder veel af te slaan op econo mische oneffenheden die tot slechte, tijdelijke fricties worden gebagatelliseerd. Zo ver is onze beurs nog niet. In Amsterdam wordt nu duide lijk tegen de naderende parle mentsverkiezingen aangehikt. Toch is er absoluut geen sprake van een flauwe stemming. Deze week was daarvoor de dollar te vast. Bovendien vijzelt Wall Street telkens weer het moreel op. Zo werd donderdag een krachtig herstel geboekt waar door vele eerder opgelopen ver liezen belangrijk konden worden ingelopen. Koersrijzer Koninklijke Petroleum trok zich weinig aan van de nieuwe druk op de olieprijzen en volgde eerder de vaste dollar. Een forse koersrijzer was EMBA die rond 20 procent in beurswaarde steeg door een gunstig winstbericht. Daarentegen was een teleurstel lend resultaat bij Nagron de oor zaak van een koersval van 20 pro cent. De Europese optiebeurs kon deze werkweek per saldo iets meer omzetten. In totaal werden dat 210.000 contracten tegen 200.000 in de voorafgaande week. Opnieuw was Koninklijke Olie verreweg nummer een. Maandag kwam het aantal afgesloten con tracten op 40 procent van de dag omzet van deze beurs. Philips nam meestal de tweede plaats in; ook in Hoogovens werden veel call-opties afgesloten. Het gedwongen huwelijk is uit gedraaid op een soort verstands huwelijk. In de wetenschap dat je absoluut niet zonder elkaar kunt. Tot echte liefde is het nooit gekomen. Daarvoor miste het be gin van de relatie de ware vonk. Boerenachterdocht, gesterkt door het feit dat de ene partner als een olifant door de porselein kast van de ander denderde. Des ondanks kwam er een onverbre kelijke band, begrip over en weer, maar zakelijk was en bleef het wel. Mogen we de echtelieden even voorstellen. De gemeente Schoonebeek, hoeder van de porseleinkast in een wereld van kleine boerenbedrijven en vrij wel verdwenen veenarbeid, en de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM), de zakelijke technoloog, gekomen om olie te door Rein van der Sleen produceren en met om ontwik kelingswerk te verrichten. Al meer dan veertig jaar trekken ze samen op, doch de kenmerken van een idylle hebben altijd ont broken. Wederzijdse zakelijk heid staat in het 'trouwboeKje' met hoofdletters geschreven. De 27-jarige sociaal-econo misch historicus drs. H. J. de Jong uit Groningen heeft zich een jaar lang verdiept in de rela tie tussen beide. Of zoals hij zegt: „gewijd aan de economische en maat-schappelijke effecten van veertig jaar oliewinning in Schoonebeek". De betrekkingen tussen de Schoonebekers en de NAM zijn weinig veranderd, zo concludeert De Jong. "De Schoonebekers hebben zich al tijd gereserveerd en terughou dend opgesteld tegenover de NAM. De sterke sociale binding onder de boerenbevolking maak te het aangaan van bindingen met indringers niet noodzakelijk of wenselijk". Men wachtte van beide kanten af. Dat begon al toen de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij in 1943 en 1944 bij Schoonebeek en Coevorden olie vond. De Duit sers zagen daar zeker brood in, en stelden BPM'ers afkomstig uit Nederlands-Indië voor de keus of te werken in die Heimat of de mouwen in Schoonebeek op te stropen. Dat werd natuur lijk Schoonebeek. Maar wat de bezetter over het hoofd zag, was zijn eigen onvermogen om de specialistische oliejongens te controleren. Onder het motto "de beitel moet gerepareerd wor den" ging de boor herhaaldelijk uit de grond; wisten die Duitsers veel. Na de oorlog was er geen reden meer voor sabotage, en verliep het boren driemaal zo snel. Ondanks materiaal- en geldgebrek werd de oliewinning voortvarend aangepakt, en wer den de werkzaamheden voortge zet door de NAM, speciaal voor dit doel opgericht door Shell en Esso. Sport En Schoonebeek profiteerde. De gemeente ontving via de on dernemingsbelasting die de NAM betaalde 17 miljoen gulden extra, en deed daar leuke dingen mee. Onder meer voor de sport en de sociaal-culturele hoek. Na 1965 werden echter die extra be lastinginkomsten van overheids wege afgebouwd. Dat had voor Schoonebeek - dankzij de NAM eens de rijkste gemeente van Ne derland - schrijnende gevolgen. De zware lasten op naar verhou ding puike voorzieningen druk ten dermate op de gemeentefi- nanciën, dat de gemeente na 1970 enkele jaren als tekort-ge meente onder curatele van de overheid werd gesteld om de uit de hand gelopen uitgaven te sa neren. Sinds 1974 is de zaak weer gezond, en betaalt de NAM aan gemeentelijke belastingen en lo catievergoedingen ruim vijf ton per jaar. Grondeigenaren en boeren mogen dan nooit hebben ge vochten om de bruid, ze warm den zich wel aan haar. De gemid delde huuropbrengst voor een produktielocatie bedraagt circa 1000 gulden per jaar, en dat is 2,5 maal de netto-opbrengst van de grond bij normaal gebruik. Daar naast beuren de boeren vergoe dingen voor pijp-leidingtracé's en snijschade (in verband met beinvloeding van de perceels- vorm), en maken ze dankbaar ge bruik van het uitgebreide wegen net. „Hierdoor waren moeilijk bereikbare gronden beter te be reiken en efficiënter te bewer ken. De belangrijke nevenin komsten en voorzieningen heb ben ervoor gezorgd dat de klei nere boeren in Schoonebeek het langer hebben volgehouden dan hun collega's in andere delen van het land". Evenwel, van integratie tussen de oorspronkelijke bevolking en de NAM'ers is lange tijd geen sprake geweest. Er was betrek kelijk weinig contact en begrip voor eikaars levensstijl. Dat sprak vooral uit het verenigings leven en de vrijetijdsbesteding. Dat concentreert zich voor veel NAM'ers rond het moderne re creatiecentrum De BoCo, voor zien van zonneterras, zwembad, tennisbanen en sociëteit. Dit centrum is niet toegankelijk voor niet-NAM'ers, en dat zet vooral wat het zwembad betreft nog steeds kwaad bloed. Landbouw Het zal puur toeval zijn, maar feit is dat de NAM voor Schoone beek op het juiste moment kwam. Eind jaren veertig begon de werkgelegenheid in de land bouw zienderogen terug te lo pen, en had de traditionele veen arbeider geen draad perspectief meer. Beide categorieën konden bij de NAM aan de slag. Het ble ken praktisch ingestelde mensen te zijn, die zich wonderwel thuis voelden in de technische boor- wereld. Maar daarvan profiteer den vooral de lager opgeleiden. Het aantal hoger opgeleide Schoonebeker NAM'ers is zeer gering. Die (ook) beter betaalden komen van elders. Feit is dat beide partijen steeds zakelijker met elkaar omgaan. Dat bleek onlangs nog bij de be slissing over de vestiging van de gaszuiveringsfabriek. Schoone beek claimde die, voorzag zich van opties op grond en was er klaar voor. De NAM hanteerde strikt zakelijke gronden en ging naar Emmen. Schoonebeek slik te even een broKje weg. Als De Jong het heeft over de evolutie van een gedwongen huwelijk in de richting van een verstandshu welijk, dan is het goed daarbij aan te tekenen dat een van beide partners ooit kan weglopen, de ander nooit. De NAM heeft die bewegingsvrijheid, maar zal - al le speculaties rond de lage olie prijzen ten spijt - Schoonebeek niet gauw opgeven. Afdichten van het Schoonebeek-veld zou een gigantische kapitaalvernieti ging betekenen, en zakelijk den ken staat dat in de weg. Staande op zijn erf kijkt een Schoonebeekse boer naar boortorens i de NAM die achter de weilanden opdoemen. (foto a

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11