AbvaKabo stelt extra loonseisen Misbruik voor wetenschap op het Damrak aangepakt Akzo ziet toekomst zonder veel zorgen Tegen advies bondsbestuur in: Aandelen Convectron niet welkom in België Weer hoop op akkoord over cao bij Philips Zanger moet personeel Akzo weer motiveren DONDERDAG 27 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD/ANP)- De ambtenarenbond AbvaKabo zal de komende jaren extra looneisen gaan stellen om de door overheidsbezuinigingen opgelopen achterstand in inkomens met werknemers in het bedrijfsleven in te halen. Volgens bondsbestuurder T. Zonneveld komt dit in de komende vier jaar neer op 2,5 procent per jaar extra. AMSTERDAM (ANP) - Het Rotter- damse bedrijf Convectron moet van de Belgische Bankcommissie stoppen met zijn pogingen Belgi sche beleggers te interesseren voor aankoop van aandelen Convec tron. Het bedrijf heeft dat gisteren meegedeeld. Convectron heeft ver zuimd toestemming te vragen aan de Belgische autoriteiten. Convec tron zegt niet van de procedures in België op de hoogte te zijn geweest en onmiddellijk te zullen stoppen met haar pogingen aandelen te plaatsen. Convectron is bezig met het zoge heten bolbliksemproject, dat zou moeten leiden tot electriciteitsop- wekking door middel van kernfu sie uit kunstmatig ontwikkelde, bolbliksems en vuurballen. Het be drijf kondigde in januari de uitgifte aan van 100.000 aandelen met een uitgifteprijs van 50 gulden. In to taal zou dat het bedrijf dus 5 mil joen gulden opleveren. Volgens fi nancieel directeur J.A.M. Klijn heeft Convectron nu ongeveer 3 miljoen gulden binnen. In Beigie hebben instellingen die aandelen aan de man willen bren gen door middel van advertenties en documentatiemateriaal een ver klaring van geen bezwaar nodig van de bankcommissie, die toe zicht houdt op het bankwezen en de openbare uitgifte van effecten. Bovendien moet, zo legt een woordvoeder van de Bankcommis sie uit, voor de plaatsing van bui tenlandse aandelen een machti ging worden verkregen van het Belgische ministerie van finan- Convectron had bovendien twee voorlichtingsavonden georgani seerd en dit is in België geheel ver boden, omdat dit volgens de woordvoerder van de Bankcom missie wordt gezien als een soort colportage. De Bankcommissie heeft Convectron gesommeerd de voorlichtingsavonden af te gelas ten en geen inschrijving op de aan delen vanuit België te accepteren. Convectron heeft laten weten zich hieraan te zullen houden en alsnog de benodigde vergunningen te zul len vragen. Convectron heeft nogal wat aan vallen te verduren gehad van prof. C. Braams, directeur van het Insti tuut voor Plasmafysica in Utrecht, die meent dat in kunstmatig ont wikkelde bolbliksems en vuurbol len geen kernfusie kan optreden. De Amsterdamse effectenbeurs viel in januari over een passage in het emissieprospectus, dat bij de aandelenuitgifte verscheen, waarin stond dat na voortgezet overleg met de beurs een aanvraag tot no tering op de parallelmarkt aan de orde zou komen. Volgens de beurs was er geen sprake van overleg. De woordvoerder van de Bank commissie in Belgie zei echter dat beide problemen niet van invloed waren op het weren van Convec tron uit België. Dit is volgens hem uitsluitend gebeurd omdat Con vectron de Belgische wetgeving niet heeft gevolgd. Dit besluit werd door het congres van de bond genomen, aanvanke lijk tegen de wil van het bondsbe stuur in. Bestuurder k. Vrins ont raadde het congres gisteren nog met klem om vast te houden aan volledig herstel van koopkracht. Nadat een meerderheid van het congres het voorstel toch had aan genomen,zei voorzitter Jaap van der Scheur dat het bondsbestuur zich zal inzetten voor de uitvoering van het besluit. Hij waarschuwde zijn congres wel dat het een hels karwei zou worden. Herstel van de ingelever de koopkracht zal de overheid een bedrag tussen de 8 en 10 miljard gulden gaan kosten. Ook op het punt van verdere ar beidstijdverkorting bracht het con gres het bondsbestuur van de grootste FN V-bond in ernstige pro blemen waar het gaat om de haal baarheid van het beleid. Met een ruime meerderheid (148.000 tegen 71.000) werd besloten dat verdere arbeidstijdverkorting alleen bij een verbetering van de koopkracht en volledige herbezetting door kan gaan. Het bondsbestuur had een veel gematigder voorstel: verdere arbeidstijdverkorting op voor waarde van behoud van koop kracht en zonder de eis van 100 procent herbezetting. Volgens een eerder genomen be sluit van de bondsraad ligt het pak ket van arbeidsvoorwaarden al bij de minister op tafel. Het is dus niet mogelijk om voor dit jaar al een ex tra looneis te stellen. Dat zal pas gebeuren bij de verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor 1987 en volgende jaren. Wereldhandel - vorig jaar nauwelijks toegenomen GENEVE (AP) - De recente daling van de olieprijzen zal over het alge meen waarschijnlijk een positief effect hebben op de wereldecono mie, maar olie-importerende lan den moeten zich hierdoor niet la ten verleiden tot een te grote zelf genoegzaamheid. Dit staat te lezen in een rapport van het secretariaat van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT). De waarde van de wereldhandel is vorig jaar met slechts een pro cent gestegen tegen 5,-5 procent in 1984. De daling van de olieprijzen heeft in 1985 vooral de schulden last van zes landen, die al zwaar in de schulden staken, verergerd. Dit zijn: Egypte, Mexico, Venezuela, Indonesië, Nigeria en Peru, aldus het rapport. Deze en andere olie-importeren de landen hebben op de daling van hun exportinkomsten gereageerd met een besnoeiing op hun import. Het ligt voor de hand dat ten gevol ge hiervan vooral de belangrijkste exporteurs naar de olie-exporte rende landen zullen worden getrof fen door eventuele nieuwe import beperkingen. Als voornaamste ex porteurs noemt het rapport de Ver enigde Staten, Japan, de-Bondsre publiek Duitsland, Frankrijk en Italië. Dankzij een aantal gunstige ont wikkelingen (daling van de dollar koers, rente en olieprijzen) is de vermindering van het groeitempo in 1985 waarschijnlijk niet de voor bode van een recessie. De geringe re groei is van tijdelijke aard en zal in de komende jaren waarschijn lijk weer aantrekken, aldus het GATT-rapport. Het volume van de handel in landbouwprodukten en delfstoffen is in 1985 met respectievelijk 2,5 en drie procent afgenomen. Alleen de handel in industriële produkten gaf vorig jaar een gezonde groei van vijf procent te zien. Volgen6 Vrins zijn de vergaande koopkrachteisen op zich heel goed verklaarbaar. "De wonden en de emotionaliteit bij onze leden als ge volg van het bezuinigingsbeleid van dit kabinet zijn zo diep, dat men een daad heeft willen stellen". Voorzitter Van de Scheur legde in zijn slotrede een direct verband met de aanstaande verkiezingen. De AbvaKabo gaat zijn leden in de tijd tot de verkiezingen in mei een duidelijk negatief stemadvies ge ven tegen de huidige regeringscoa litie. Van de Scheur riep de andere FN V-bonden op om op 21 mei ook een dergelijke bewuste keuze te maken en "beslist niet op CDA en WD te stemmen". Het congres floot het AbvaKabo- bestuur gisteren ook nog terug op het punt van de bevordering van deeltijdwerk. Banen van 32 uur voor jongeren en anderen mogen niet meer verplicht worden ge steld, want deeltijdarbeid moet een "strikt vrijblijvende zaak blijven", aldus het congres. EINDHOVEN (ANP/GPD) - De In dustriebonden FNV en CNV heb ben positief gereageerd op het aan bod van Philips om te proberen toch nog een cao-akkoord af te sluiten. "Er is nu ruimte voor ver dere onderhandelingen", aldus een FNV-woordvoerder gisteren. En CNV-bestuurder P. de Haan sprak over een "positieve opening van zaken". Philips meldde gisteren bereid te zijn met de twee industriebonden te gaan praten, als dat gesprek maar wel aansluit bij het cao-ak koord dat het concern vorige week met de twee bonden van middel opstelling van Philips voldoende ruimte biedt om na raadpleging van de achterban weer te gaan on derhandelen. FNV en CNV verlieten vorige week het cao-overleg bij Philips omdat het concern absoluut niet wilde praten over arbeidstijdver korting en een voor de twee bon den onaanvaardbaar loonaanbod deed. De Unie BLHP en de Federa tie van Hoger Philips Personeel (FHPP) sloten later wel een cao met Philips. In dat akkoord ont breekt de 36-urige werkweek, maar worden de lonen verhoogd. De in dustriebonden vinden het buiten hen om gesloten akkoord "on rechtmatig". Philips verwijt de vakbonden in de telex zelf gekozen te hebben vcor het isolement. Het weglopen van de Industriebonden FNV en CNV zal "niet zonder betekenis voor een eventueel voortgezet overleg" blijven, aldus het concern waarschuwend. De FNV meldde gisteren "ge woon door te gaan met de leden vergaderingen, waar we behalve het bod dat voor ons onaanvaard baar was, ook het laatste voorstel van Philips naar voren zullen bren gen". Banken De Dienstenbond CNV wijst het cao-akkoord dat de bij de vakcen trale voor hoger en middelbaar personeel (MHP) aangesloten bon den vorige week met de bankwerk- gevers hebben afgesloten af. De bond wil dat de onderhandelingen op 12 april worden hervat met alle vakorganisaties, de MHP-bonden zowel als de dienstenbonden van FNV en CNV, op voorwaarde dat het akkoord nog kan worden bijge schaafd. Volgens de CNV-bond is het tot stand komen van een cao met maar twee van de vier bonden in strijd met een goed sociaal overleg en zullen de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers in het bankbedrijf (vorig jaar kon hele maal geen cao worden afgesloten) er nog meer door worden ge schaad. De nieuwe cao voor het verzeke ringsbedrijf (36.000 werknemers) is gisteren, na cfe derde onderhande lingsronde, nog geen stap dichter bij gekomen. De gezamenlijke vak bonden hebben de onderhande laars van werkgeverszijde ge vraagd bij hun achterban meer on derhandelingsruimte te bedingen. Ook de vakbonden zelf gaan hun leden informeren over de gang van zaken tot nu toe. In verband daar mee zijn de onderhandelingen ver daagd tot 22 april. Woordvoerders van de Diensten bond FNV en van de Unie BLHP (middelbaar en hoger personeel) zeggen dat de werkgevers stelsel matig weigeren op hun verlangens voor loonsverhoging en arbeids tijdverkorting (atv) in te gaan. De werkgevers zouden geen geld heb ben voor arbeidsverbeteringen. AALSMEER - Op de Aalsmeerse bloemenveiling stonden gisteren al emmers vol emmers vol bloemen te wach ten om voor Pasen nog weggezonden te worden. Ongetwijfeld zal menig Nederlands bloemetje met Pasen miljoe nen huiskamers sieren. (foto ANP) Or IBM eist gelijke atv AMSTERDAM (ANP) - De Centra le Ondernemings Raad (cor) bij IBM Nederland wil dat de arbeids duurverkorting in 1986 net als vo rig jaar voor alle 5.500 werknemers gelijk wordt, namelijk door middel van onder andere dertien rooster- vrije dagen. Dat bleek gisteren tij dens een kort geding van de cor te gen de leiding van IBM bij de rechtbank in Amsterdam. De cor heeft bezwaar tegen begin deze maand voor dit jaar ingevoer de regeling, die een kwart van de IBM-werknemers uitzondert. Deze groep - vooral leidinggevenden en verkopers - mogen kiezen. Of der tien roostervrije dagen of arbeids duurverkorting op termijn door bij voorbeeld vervroegd pensioen of een levensverzekering. De cor wenst deze tweedeling van perso neel niet en eiste gisteren voortzet ting van de oude regeling. Belangrijke vraagpunt tijdens het geding was of de leiding van IBM de regeling op eigen houtje mocht doorvoeren. De cor meent dat haar instemming vereist is. De directie bestrijdt dit Eierboeren in problemen door uitblijven prijsstijging GRONINGEN, VEENDAM (GPD) - Veel pluimveehouders dreigen in problemen te komen omdat de traditionele prijsstij ging van de consumptie-eieren achterwege blijft. Het paasei is zo'n zes cent goedkoper dan vo rig jaar en meer dan een dubbel tje voordeliger dan in de voor de pluimveehouders nog 'goede ja- De eierboeren halen normaal hun extra winst uit de eerste maanden van het jaar, met pasen als prijstopper. Een overproduk- tie, veroorzaakt door afnemende export naar de Derde-Wereldlan den, speelt de pluimveehouders echter parten. Een gemiddeld bedrijf lijdt daardoor zo'n 1200 tot 1400 gulden per dag schade. In Nederland worden jaarlijks ruim 10 miljard eieren geprodu ceerd. Duitsland is met 7 miljard eieren de grootste afnemer. De 'eigen' consumptie bedraagt een kleine 3 miljard eieren. Volgens het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in Zeist bedraagt het overschot enkele honderden miljoenen eieren „Niet veel misschien op het tota le aantal, maar als overschot ge noeg voor de enorme prijsda ling", aldus een woordvoerder van het Produktschap. ROTTERDAM - Staatssecretaris Scherpenhuizen (rechts) heeft gisteren aan schipper Bosman en zijn vrouw het eerste exemplaar uitgereikt van' de Verklaring inzake het behoren tot de Rijnvaart. (foto an> JUMBO - Singapore Airlines heeft vandaag voor 3,3 miljard dollar 14 jumbojets besteld bij Boeing en op nog zes 747-vliegtuigen een optie genomen. Volgens de Amerikaan se vliegtuigfabriek is het de groot ste order uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart. De bestelde vliegtuigen zijn 747- 400's, een nieuw type waarvan het eerste exemplaar in 1988 van de produktieband moet rollen. De or der behelst behalve de toestellen zelf ook reserve-onderdelen. AMSTERDAM (ANP) - De effec tenbeurs gaat de bestrijding van misbruik van voorwetenschap ver scherpen. Daartoe is een code op gesteld, waarvoor die van de Lon- dense effectenbeurs model heeft gestaan. Essentiële punten daarin zijn verboden tot handel in bepaal de perioden voor diegenen die toe gang hebben tot „koersgevoelige" informatie en registratie van wat zij buiten die perioden doen. "Nederland is een van de weini ge landen die geen regeling kent", aldus beursvoorzitter B.F. van It- tersum gisteren in een toelichting. De beurs heeft wel sinds septem ber een zogenaamde „stockwatch" die de commissaris voor de note ring bijstaat bij het in de gaten houden van grote onverklaarbare schommelingen in bepaalde aan delenkoersen. Die schommelingen kunnen ontstaan als ingewijden bij het desbetreffende bedrijf of de bank voor eigen rekening (of op naam van derden) gaan handelen in bepaalde aandelen waarvan zij iets weten dat nog niet algemeen bekend is. Het probleem dat de beurs altijd heeft genoemd bij het aanpakken van dit verschijnsel is dat zij wel enige greep heeft op haar leden (banken en effectencommissio nairs) en op de bedrijven die zijn genoteerd, maar niet op beleggers. En als het al mogelijk is boven wa ter te kragen wie op grond van voorkennis heeft gehandeld, dan zijn er geen strafrechtelijke sanc ties. Minister Ruding (financiën) heeft echter laten weten dat hij nu een wettelijke regeling in voorbe reiding heeft. Vooruitlopend daar op heeft de beurs de code opge steld, die per 1 januari 1987 in wer king moet treden. De in de code opgenomen ge dragsregels voor aan de beurs ge noteerde ondernemingen hebben betrekking op bestuurders, com missarissen en alle andere perso neelsleden die uit hoofde van hun functie toegang hebben tot infor matie die de koers van het aandeel kan beïnvloeden. Zij mogen geen transacties ver richten, voor eigen rekening of voor rekening van anderen, in de twee maanden voorafgaand aan de publicatie van het jaarbericht, 21 dagen voorafgaand aan een half jaarbericht, kwartaalbericht of di videndaankondiging en een maand voor de publicatie van een emissie-prospectus, dat altijd moet verschijnen bij de uitgifte van nieuwe aandelen of een obligatiele ning. Meer in het algemeen schrijft de code voor dat deze personen niet zes maanden na de aankoop van aandelen die weer verkopen. Van hen allemaal wordt verwacht dat zij hun transacties vooraf laten re gistreren bij de voorzitter van de raad van bestuur of de voorzitter van de raad van commissarissen of, als dezen dat liever willen, bij een buitenstaander. De leden van de beurs mogen evenmin effecten kopen of verkopen met kennis van vertrouwelijke informatie die de koers kan beïnvloeden. Het personeel van de beurs krijgt soortgelijke voorschriften opge legd en ook financiële journalisten die toegang willen tot de beurs- vloer zullen een verklaring moeten ondertekenen dat zij zich aan de code zullen houden voordat zij een toegangskaart krijgen. De beurs wil ook de institutione le beleggers (grote pensioenfond sen en levensverzekeringsmaat schappijen) ertoe bewegen om in tern een soortgelijke gedragscode op te stellen. Misdragingen van de beursleden komen voor een commissie van or de die een waarschuwing kan ge ven, een lid tijdelijk kan schorsen, geldboetes kan uitdelen tot f 0,5 miljoen en als laatste het lidmaat schap kan afnemen. Tot nu toe zijn nooit leden veroordeeld. Elfstedentocht De veertiende Elfstedentocht heeft het Friese bedrijfsleven 15 tot 20 miljoen gulden extra omzet be zorgd in februari. Dit blijkt uit cij fers van het Economisch-Techno- logisch Instituut Friesland (ETIF). Het ETIF rekent voor dat onder meer acht ton patat, een miljoen snacks, 15.000 bedrukte shirts, 50.000 buttons en 500 videobanden zijn omgezet. Havengroei De activiteiten in de Rotterdamse haven nemen voorlopig toe, per jaar met een half 1,28 procent ge meten aan de goederenoverslag. Wil men de boot niet missen, dan moet de technische vooruitgang overal zoveel mogelijk worden be nut. HENGELO (ANP) - Akzo Zout Chemie (AZC) heeft Koos Al berts, zanger van het levenslied, gecontracteerd om de 3700 me dewerkers op te peppen, ,,'t Werkt Samen Beter," luidt de ti tel van zijn lied. Na zeven magere jaren van saneren en bezuinigen is de motivatie bij het personeel ver te zoeken en daar wil Akzo via een miljoenenproject iets aan doen. Meer winst is volgens de be drijfsleiding echter hard nodig om de toekomst van de onderne ming veilig te stellen. Nu is de verhouding tussen het voordelig saldo en de produktiekosten nog te klein: van elke 100 kilo zout die AZC produceert is slechts vijf kilo winst. De sluiting van onrendabele fabrieken en drastische ingrepen voor het personeel hebben vol gens de directie als schaduwkant dat ze in sociaal opzicht een diep spoor in het bedrijf hebben ach ter gelaten. Dit blijkt uit onver schilligheid, te weinig bereid heid tot samenwerking en de vrees voor nog meer bezuinigin gen. Om die onvrede onder de per soneelsleden te signaleren en hen te motiveren heeft AZC een spectaculaire start van haar pro ject gekozen: de personeelsleden van de vestigingen Delfzijl, Am sterdam, Rotterdam, Arnhem en Hengelo worden, verdeeld over vijf bijeenkomsten, naar een gro te tent bij het hoofdkantoor in Hengelo gehaald. In dit „AZC theater" horen ze via immense beelden collega's ongezouten kritiek geven op het bedrijf. J Gekraakt worden onder meer „de bureaucratie en de aanwezig heid van koninkrijkjes en de slechte communicatielijnen. Di rectieleden 6preken die kritiek niet tegen en beloofden beter schap. Maar ze wijzen er ook op dat AZC als grootste zoutprodu cent ter wereld en eerste produ cent van chloor goede perspec tieven heeft. „Maar dan moeten we er wel samen tegen aan," al dus F. Collot d'Escurie, presi dent- directeur van AZC. De bijeenkomsten in de tent krijgen de komende jaren een vervolg in de vorm van een trai ningsprogramma voor alle mede werkers, van hoog tot laag. Het doel hiervan is de AZC-ers te le ren zien wat er in hun werkom geving niet deugt en hoe ze daar wat aan kunnen doen. Het project om de medewer kers van AZC te motiveren gaat jaarlijks meer dan een miljoen gulden kosten. Alleen al de bij eenkomsten in de tent kosten - afgezien van het salaris - een paar honderd gulden per werknemer. „Maar dat geld hebben we er graag voor over, want als het pro ject niet slaagt kost dat het be drijf veel meer," stelt directeur A. van Es. ARNHEM (ANP) - Akzo ziet de toekomst vol vertrouwen tege moet. De eerste maanden van het lopende jaar zijn goed verlopen en na een weer goed 1985 denkt het bestuur dat 1986 zal kunnen wor den afgesloten met resultaten rond het niveau van die van vorig jaar, toen 843 miljoen gulden is ver diend. Volgens .Akzo-topman jhr. Loudon kan het daarbij gaan om een mogelijke verschuiving van 10 procent naar beide zijden, zo zei hij bij de presentatie van het jaarver slag. De lagere dollar zal weliswaar de concurrentie met de VS doen toe nemen, maar daar staat tegenover dat de economie in Europa en Amerika zich nog steeds gunstig ontwikkelt. Verder hebben we nu te maken met een lage olieprijs, die de groei kan stimuleren en de ener gierekening van Akzo omlaag brengt Er kan daardoor ook een margeverbeterend effect optreden. Tenslotte oefent de lage rente een positieve invloed uit. Het vertrou wen van Akzo is echter ook vooral gebaseerd op de gezonde positie van de groep, zowel wat betreft de samenstelling van het produkten- pakket als financieel. De investeringen gingen met 29 procent omhoog naar 1 miljard gul den. In de komende jaren zullen de investeringen zich op dat niveau handhaven. De researchkosten gingen vorig jaar met 14 procent omhoog naar f 725 miljoen en dit jaar zal waarschijnlijk een verdere stijging met 10 procent optreden. Voor overnemingen gaf Akzo in 1985 f 400 miljoen uit. Wat de diverse produktgroepen betreft deed vorig jaar alleen coa tings het wat minder. De omzet ging wel met 10 procent omhoog naar 2171 miljoen, maar het resul taat stond onder druk van een ster ke prijsconcurrentie door de stabi lisatie van het verfverbruik in de wereld. Ook de strenge winter werkte nadelig uit op de afzet. Bij haar plannen heeft Akzo voorkeur voor het overnemen van middelgrote bedrijven om versnip pering van krachten te voorkomen. Bovenaan de verlanglijst staan de sectoren chemische specialiteiten, farmacie en coatings. Voor consu- mentenprodukten ligt de voorkeur in Europa. Het aantal werknemers daalde van 66.100 tot 65.000. Dit was het resultaat van het ontstaan van 1600 nieuwe banen, vermeerderd met 2400 uit overnemingen en vermin derd met de afneming door de ver koop van American Enka (4500) en het Braziliaanse zeezoutbedruf CIRNE (600). AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak is op de laatste das van deae beursweek - op Goede Vrijdag blijft de markt altijd gesloten - vriendelijk begonnen. Tegen de achtergrond van een forse stijging op de Amerikaanse beurs ging het er in Amsterdam vrij rustig aan toe. In KLM mocht tot 14.00 uur niet wor den gehandeld in verband met de vast stelling van de uitgiftekoers voor de aandelen van het luchtvaartbedrijf. Op basis van de slotkoers van 20.50 dollar van woensdag in Wall Stre-t komt de prijs voor de uit te geven aan delen nog iets uit boven de woensdag in Amsterdam al tot f 53,70 gestegen notering. De andere internationale waarden lagen redelijk in de markt. Akzo, die bij het verschijnen van het jaarverslag nogal optimistische geluiden voor de toekomst heeft losgelaten, ging f 1,70 vooruit naar f 169,70. Hoogovens no teerde tegen het middaguur f 1,50 ho ger op f 96,80 en Unilever f 2 hoger op f 412. Koninklijke Olie was f 1,80 beter op M90.7Q, terwijl Philips op f 64,30

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9