VS: terugtocht vloot afwijzen Drugshandel via Suriname al langer vermoed Bloedige dag in Zind-Afrika Weerstand tegen hulp is gebleven Gorbatsjov wil wederzijdse aftocht België: twee overvallen en een moord per dag Waldheimeen man met ervaring? Brede politieke basis voor steun aan contra's ontbreekt Twijfel aan invasie sandinisten DONDERDAG 27 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (Rtr./ANP/GPD) - De Amerikaanse regering heeft gisteren het voorstel van Sowjet-leider Michaïl Gorbatsjov voor het terugtrekken van de Amerikaanse en de Russische vloot uit de Middellandse Zee afgewezen. „We hebben de Russen ingelicht over de reden van onze aanwezigheid. En dat hebben ze begrepen", zo zei de woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken, Charles Redman. Een woordvoerder van het minis terie van defensie wees erop dat de Amerikaanse Zesde Vloot de VS in de Middellandse Zee vertegen woordigt en onderdeel uitmaakt van de Amerikaanse verplichtin gen jegens de NAVO. Gorbatsjov heeft aangeboden de Russische vloot uit de Middelland se zee terug te trekken als de Ver enigde Staten hun Zesde Vloot te rugtrekken. Hij is verder voor het bijeenroepen van een conferentie over de Middellandse Zee naar het voorbeeld van de in 1975 in Helsin ki gehouden conferentie voor vei ligheid en samenwerking in Euro pa (CVSE). Gorbatsjov bracht de voorstellen ter tafel tijdens een diner ter gele genheid van het officiële bezoek van de Algerijnse president, Benje- did Chadli, aan de Sowjet-Unie. In zijn tafelrede, waarvan het officiële persbureau TASS de tekst ver spreidde, zei Gorbatsjov dat hij be reid is meteen besprekingen met de VS te beginnen over het terug trekken van de vlooteenheden uit de Middellandse Zee. Volgens Gorbatsjov is de aanwe zigheid van de Amerikaanse Zesde Vloot de enige reden voor de per manente aanwezigheid van Russi sche marineschepen in de Middel landse Zee. De Zesde Vloot vormt naar zijn zeggen een bedreiging voor de Sowjet-Unie en haar bond genoten. ,,Als de Verenigde Staten, die zoveel duizenden mijlen liggen van de Middellandse Zee, hun vloot daar terugtrekken, is de Sow jet-Unie bereid gelijktijdig hetzelf de te doen". Aan de door hem voorgestelde regionale conferentie zouden be halve alle landen rondom de Mid dellandse Zee ook de Verenigde Staten en andere betrokken kan den kunnen deelnemen. Gorbats jov herinnerde verder aan op enke le oudere door Moskou voorgestel de maatregelen om het vertrouwen in de regio te vergroten. Hij doelde op toezeggingen door kernmo- gendheden om af te zien van het plaatsen van kernwapens in of kernwapens te gebruiken tegen landen rondom de Middellandse Zee die niet in het bezit zijn van kernwapens. BRUSSEL België is hard op weg een van de meest criminele landen van Europa te worden. Met gemiddeld twee roofovervallen en een moord per dag was 1985 in elk door Hans de Bruijn geval nationaal'bezien een crimi neel topjaar. En daarbij zijn de ter roristische activiteiten van de CCC niet eens meegeteld. Vorig jaar werden bij onze zuiderburen 260.000 misdrijven ge constateerd, een stijging ten op zichte van 1984 met ruim 12 pro cent. In vijf jaar tijd is volgens cij fers van het ministerie van binnen landse zaken het aantal misdrijven met bijna 50 procent toegenomen. Er werden 754 roofovervallen ge pleegd, 355 moorden en 23 terreur acties en bomaanslagen. De buit van de roofovervallen liep echter terug: van 60.000 gulden gemid deld per overval naar 36.000 gul den. De meeste overvallen werden uitgevoerd op postbodes en de over het algemeen slecht beveilig de postkantoren. De gevaarlijkste provincie van België is Luik waar vorig jaar 323 misdrijven op elke 10.000 inwoners werden gepleegd, de 'veiligste' West-Vlaanderen, met 168 misdrij ven per 10.000 inwoners. Onder misdrijven wordt hier verstaan zware inbraken, overvallen en ge weldsmisdrijven. De Russische partijleider lever de scherpe kritiek op de Ameri kaanse politiek jegens Libië. Hij beschuldigde de VS van agressie en verzekerde dat de Sowjet-Unie „solidair is met het Libische volk dat opkomt voor zijn onschend baar recht op vrijheid en onafhan kelijkheid tegen imperialistische aanvallen". Amerikaanse vliegtuigen en schepen hebben gisteren ongehin derd gemanoevreerd boven en in de Golf van Sirte. Drie schepen, waaronder de kruiser Ticonderoga, zijn diep in het omstreden water doorgedrongen, zonder Libische vijandelijkheden uit te lokken. Volgens functionarissen van het Pentagon is het nu waarschijnlijk dat de Amerikaanse vlooteenheid met zijn drie vliegdekschepen zich vandaag terugtrekt. Zegslieden van het ministerie van defensie zeggen dat de Ameri kanen zich pas zullen verwijderen als het volstrekt duidelijk is dat zij niet kunnen worden weggejaagd. Washington heeft inmiddels zijn verklaringen van dinsdag gecorri geerd. Weliswaar hebben de Ame rikanen op die dag opnieuw de ra ketbasis bij Sirte aangevallen en Libische korvetten tot zinken ge bracht of beschadigd, maar deze acties waren niet het gevolg van Li bische pogingen om vliegtuigen van de VS neer te halen. Libië, zo blijkt, heeft ook dins dag geen schot afgevuurd. De Amerikanen daarentegen hebben een naderend korvet op 65 kilome ter afstand vernietigd en opnieuw de inmiddels herstelde radar van de raketbasis overhoop geschoten. Volgens niet officiële schattingen zouden bij de vijandelijkheden zo'n 235 Libiërs zijn omgekomen bij de aanvallen op de patrouillebo ten. Aan Amerikaanse kant zijn geen slachtoffers gevallen. Bij betoging in Punjab 7 doden CHANDIGARGH (AP) - Zeven doden en 22 gewonden waren het gevolg toen paramilitaire eenhe den gisteren het vuur openden op een groep met zwaarden zwaaien de sikhs die een platform wilden bestormen waar de premier van de deelstaat Pupjab een toespraak zou houden. Premier Surjit Singh Barnala wilde een vredesoproep richten aan de bevolking toen de rellen uit braken. Veiligheidstroepen vuur den een uur lang nadat de woeden de demonstranten niet uit elkaar gedreven konden worden. Velen raakten gewond doordat ze onder de voet werden gelopen. Ongeveer 100.000 militante sikhs hadden zich verzameld vlakbij een plaats waar zo'n 6.000 gematigde sikhs naar de toespraak van de pre mier wilden luisteren. Barnala kon ternauwernood ontsnappen. Franse PCF handhaaft WENEN (AP) - Waldheim, een man met ervaring. Zo afficheert de kandidaat voor het presidentschap van Oostenrijk zich. Het is alleen de vraag op welke erva ring de voormalige VN-secretaris-generaal kan bogen. De commotie rond Waldheim is gisteren verder toe genomen na een aantal onthullingen in het Joegoslavi sche dagblad Vecemje Novosti en de Oostenrijkse krant 'Kurier'. De Joegoslavische krant schrijft dat de naam van Waldheim voorkomt in een besluit van de Joegoslavi sche staatscommissie voor onderzoek naar misdaden van de bezetters en hun medeplichtigen van 18 decem ber 1947. In dit besluit wordt Waldheim geïdentifi ceerd als 'misdadiger Kurt Waldheim, nationaliteit Oostenrijker, eerste luitenant contraspionagedienst in dienst van afdeling lc van de Generale Staf van Legergroep E vanaf april 1944 tot aan de capitulatie van Duitsland'. Waldheim zou zijn superieur kolonel Warnstorff voorstellen hebben gedaan voor vergeldingsmaatrege len tegen de Joegoslavische bevolking. Waldheims wandaden worden in het besluit omschreven als: 'moord en massamoord, doodschieten van gijzelaars, moedwillige vernietiging van eigendommen, plat branden van nederzettingen en dergelijke'. (foto AP) oude koers PARIJS (AP) - Het centraal comité van de Franse communistische partij zal vasthouden aan het be leid dat is ontwikkeld op het 25ste partijcongres van februari 1985. Men ziet in de desastreuze verkie zingsuitslag van 16 maart geen aan leiding van koers te veranderen. Dit blijkt uit een verklaring die door Paul Laurent, lid van het Po litbureau van de partij, is afgelegd. In het communistische dagblad L'Humanité van gisteren wordt de verklaring van Laurent over vier pagina's gepubliceerd. JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren bekend gemaakt dat er de afge lopen 24 uur bij onlusten 25 doden door politiekogels zijn gevallen. Drie anderen kwamen om in on derlinge gevechten tussen zwar ten. In Winterveld in het zwarte thuisland Bophuthatswana wer den 11 mensen gedood en tiental len gewond toen de politie het vuur opende op een menigte die zich op een voetbalveld verzameld had om klachten over mishande lingen met vertegenwoordigers van de politie te bespreken. Twee Franse artsen werden door de politie gearresteerd, toen zij probeerden aan de schietpartij op het voetbalveld een einde te ma ken. De Franse ambassade kon nog geen nadere inlichtingen ver strekken. Bewoners van het thuisland meenden dat zeker 100 mensen door kogels getroffen waren. Meer dan 1.000 personen zouden door de politie in hechtenis zijn genomen. Bophuthatswana is een van de vier thuislanden die van Zuid-Afri- ka een onafhankelijke status heb ben gekregen. De thuislanden wor den door geen enkele andere rege ring erkend. In het woonoord Kwazakele, bij Port Elizabeth, schoot de politie op een menigte van zo'n honderd mensen, die een drankwinkel met stenen en benzinebommen beko gelden. Hierbij vielen negen do den. Dinsdagavond waren in Kwaza kele reeds twee zwarten dodelijk getroffen door politiekogels. Nog drie anderen kwamen om bij inci denten in Crossroads en in het woonoord Kagiso, zo verklaarde de politie. In de buurt van Durban werden twee zwarten levend verbrand. Een van de slachtoffers had een au toband om de nek: een afstraf fingsmethode die veelal door zwar te militanten wordt gebruikt voor collaborateurs met het blanke min derheidsregime. De politie maakte voorts bekend dat in de buurt van Durban een kind door messteken om het leven kwam. In de Verenigde Staten uitte het Witte Huis gisteren hevige kritiek op de recente acties van de Zuid afrikaanse politie, en drong er bij de Zuidafrikaanse regering op aan concrete stappen te nemen om tot onderhandelingen te komen met de zwarte meerderheid. Presidentieel woordvoerder Lar ry Speakes zei dat 'het geweld en de onderdrukking duidelijk niet zijn afgenomen'. De acties van de Zuidafrikaanse politie leiden meer dan eens tot een verergering van de situatie, aldus Speakes. Een Libische korvet van Russische makelij staat in brand nadat het door een Amerikaanse raket is getroffen. (foto ap> DEN HAAG - De arrestatie van ka pitein Etienne Boerenveen in Mia mi is het eerste harde bewijs voor de al langer circulerende verhalen dat de top van het Surinaamse le- door Bob Mantiri en Rudolph Bakker ger tot over zijn oren betrokken is bij de handel in cocaine. Tot nog toe konden de Surinaamse leiders die verhalen krachtig ontkennen. Nu één van de hoogste leden van het militair gezag is ontmaskerd als illegaal handelsreiziger zullen ze iets anders moeten verzinnen. Vast staat dat de drugteams van de Franse en Nederlandse politie grote belangstelling hebben voor het materiaal dat hun collega's in Florida nu verzamelen. Zij kregen enkele maanden geleden al het ver haal te horen over een cocaine-lijn die van de producenten in Colom bia en Brazilië via Paramaribo naar de gebruikers in Parijs en Amster dam zou lopen. Het verhaal was af komstig van een naar het buiten land gevluchte Surinaamse mili tair, die vijf jaar geleden had mee geholpen Desi Bouterse aan de macht te brengen. Volgens deze ex-militair die ano niem wilde blijven, werd de handel in verdovende middelen vanuit restaurant Sheraton in Paramaribo gecoördineerd door de naaste mili taire medewerkers van legerbevel hebber Bouterse. Het financiële brein achter deze organisatie zou een Chinese zakenman zijn. Deze zou ook verantwoordelijk zijn voor de distributie van cocaine in de Verenigde Staten, via Miami. Volgens het gedetailleerde ver haal van de ex-militair zou de co caine 'met koffersvol' vanuit Brazi lië op het Surinaamse vliegveld Zanderij binnen worden gevlogen. Daar zou het worden verdeeld in kleine handzame pakjes van onge veer 500 gram die vervolgens met de auto naar het vliegveld van het naburige Frans Guyana bij Cayen ne werden gebracht. Transport van daaruit naar Euro pa is eenvoudiger omdat Air-Fran- cevluchten van Cayenne naar Pa rijs als binnenlands verkeer wordt afgehandeld. De afdeling Narcoti- ca-bestrijding van het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken bevestigde desgevraagd dat veel Surinamers gebruik maken van deze Ar France vluchten van het vliegveld Rochambeaud in Cayen ne naar Parijs en dat er op de lucht haven Charles de Gaulle geen strikte controle is van passagiers uit Guyana. Connectie Nog steeds volgens de anonieme tipgever zou cocaine ook recht streeks naar Nederland gesmok keld worden via vluchten van de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij SLM. De Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) in Den Haag kon het bestaan van deze 'Franse con nectie' en de directe lijn Paraman- bo-Schiphol niet bevestigen. Het Franse ministerie van binnenland se zaken kondigde aan dat er 'on middellijk een onderzoek naar zal worden ingesteld.' Tot op heden werd daar niets meer van gehoord. Wel wezen de Fransen er nog op dat vorig jaar een aantal handelaars in verdoven de middelen in Cayenne werd op gepakt. Maar van betrokkenheid van Surinaamse militairen bleek toen niets, waarmee het verhaal van de ex-militair vastliep. Het maandenlange speurwerk van de Amerikaanse rechercheurs heeft nu in elk geval bevestigd dat er hoge militairen in Suriname be trokken zijn bij de cocaine-handel. Het is onvoorstelbaar dat Boeren veen geheel op eigen houtje facili teiten in Suriname kan aanbieden. Opmerkelijk is verder de betrok kenheid van een functionaris van de SLM. In de eerdere geruchten wordt SLM-personeel steeds een rol toebedeeld in het transport van de cocaine. WASHINGTON - De crisisfeer die de Amerikaanse regering heeft op geroepen over een aanval van Ni caraguaanse troepen op kampen van de contra's in Honduras heeft de weerstand tegen uitgebreide Amerikaanse militaire hulp voor de rebellen niet kunnen wegne- door Henk Kolb De republikeinse en democrati sche fracties in de Senaat hebben geen overeenstemming bereikt over een compromis dat zowel Se naat als later het Huis van Af gevaardigden onverwijld zou pas seren. Van de brede politieke basis die Reagan voor zijn bemoeienissen met de contra's wenst, komt dus niets terecht en dat stemt overeen met opiniepeilingen die zeggen dat 63 procent van het Amerikaanse volk tegen de hulpverlening aan de contra's is gekant. De democraten in de Senaat blij ven vasthouden aan de eis dat Was hington en Managua rechtstreeks met elkaar onderhandelen gedu rende een periode van 90 dagen waarin de militaire hulp zou wor den opgeschort. Bovendien willen sommige democraten dat de sandi nisten ook onderhandelen met de contra's - een voorwaarde die de regering in Managua bij voorbaat heeft verworpen. De democraten houden de eis overeind dat de 70 miljoen dollar voor militaire bijstand pas na een De republikeinen bedenken daar voor een tekst die de president zou toelaten een afwijzen van militaire hulpverlening met een veto te tref fen. De tegenstanders zouden dan om toch hun zin te krijgen een tweederde meerderheid op de been moeten brengen tegen zo'n veto en de kans daarop is mini- Hondurase soldaten klimmen in vrachtwagens, die zenaar de grens me maal. De Senaat, verlangend naar Nicaragua zullen brengen. Ze zouden daar gevluchte contra's te hulp het Paasreces, zou vandaag stem- moeten snellen en Nicaraguaanse troepen verdrijven. (foto ap» MEXICO STAD - Alle details over de beweerde gevechten aan de Hondurese kant van de grens met Nicaragua blijven uit Washington komen. De meeste waarnemers twijfelen daarom steeds sterker aan de waarheid van alle bewerin gen over een sandinistische inva- De ironie wil dat Honduras, een trouw bondgenoot van de Verenig de Staten in Midden-Amerika, de basis voor alle twijfels legde door gedurende meer dan 24 uur de Amerikaanse beweringen inzake een sandinistische invasie te ont kennen. Pas na een persoonlijk on derhoud tussen Jose Azcona, de Hondurese president, en generaal John Galvin, de commandant van het zuidcommando van de Ameri kaanse strijdkrachten, trad de Hondurese regering in het voet spoor van de woordvoerders in het Witte Huis. Buiten de Hondurese en de Ame rikaanse regering heeft nog nie mand kunnen bevestigen dat er werkelijk wordt gevochten aan de Hondurese kant van de grens. De oorspronkelijke veronderstelling van de Hondurese regering dat het om een „politieke en propagandis tische poging" gaat van Ronald Reagan om alsnog 100 miljoen dol lar hulp voor de anti-sandinisti- sche contra-revolutionairen te kunnen krijgen, lijkt daarom de enige juiste. Sinds de Amerikanen in 1981 be gonnen honderden dollars in het Hondurese leger te steken is het verzet onder de bevolking tegen de Amerikaanse aanwezigheid snel toegenomen. Volgens veel mensen is Honduras in feite een land dat bezet wordt door twee vreemde le gers. Er zijn permanent bijna altijd 2000 Amerikaanse soldaten terwijl er ook voortdurend gezamelijke oefeningen plaatsvinden tussen het Hondurese en het Amerikaan se leger. En verder zijn er de anti- sandinistische contra's die Hondu ras gebruiken als een spingplank naar Nicaragua. Kazernes De meeste Hondurezen nemen het de in januari verdwenen presi dent Roberto Suazo Cordoba ui terst kwalijk dat hij geen kans heeft gezien om alle militaire facili teiten die aan de Verenigde Staten worden verleend om te zetten in een omvangrijke economische steun. Statistisch gezien is Honduras het armste land van Midden-Ame rika en ondanks de gigantische stroom dollars voor het Hondurese leger is de bevolking er econo misch gezien de afgelopen jaren sterk op achteruit gegaan. „In Hon duras zijn inmiddels meer kazer nes dan scholen", zo beweren pro gressief gezinde Hondurezen om de situatie te kenschetsen. De beweringen van Washington dat het Hondurese leger zij aan zy strijdt met de contra-revolutionai ren tegen de binnengedrongen sandinistische troepen komen op een moment dat in Honduras een rel was ontstaan over het feit dat de Amerikaanse soldaten de zo af schrikwekkende ziekte aids heb ben binnengebracht. Eerder deze maand verschenen er in de plaatse lijke krant 'El Tiempo' verschillen de reportages van hoe het eens zo burgelijke stadje Comayagua, dat zich vlakbij de door de Amerika nen bestuurde vliegbasis van Pal- merola bevindt, als gevolg van de Amerikaanse aanwezigheid is om getoverd in een groot bordeel. Wat nog meer opchudding veroorzaak te was een gedetaillerde beschrij ving van hoe Amerikaanse solda ten minderjarige kinderen seksu eel mishandelden en het slachtof fer maakten van tal van geslachts ziekten. As klap op de vuurpijl werd daarna ook nog bekend dat zes prostituees van Comayagua aids hadden opgelopen. Jose Azcona, aan de macht sinds dit jaar januari, heeft zich voorge nomen om hoe dan ook meer eco nomische hulp van Washington te krijgen. Vandaar waarschijnlijk dat het zolang duurde voordat Honduras de versies van Washing ton over een sandinistische invasie overnam. Dat de Hondurese rege ring uiteindelijk toch nog toegaf komt wellicht door de grote be zorgdheid over de toekomst van de Nicaraguaanse contra's. Want wie zal de contra's, een kleine 15.000 man sterk, uit Honduras halen als de Amerikanen hen laten vallen?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7