Pensioenen NSB'ers onderzocht ||l' Klaas de Jonge ongebroken 'Taxikosten Nijpels aan bedrijf vergoed' Vluchtstrookrijders alsnog hoger beboet Specialisten academische ziekenhuizen ontevreden Nederland zal in zee verdwijnen WD en CDA Dolman stoort zich aan erotische foto in Kamer DONDERDAG 27 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP - Het ministerie van binnenlandse zaken stelt een onderzoek in naar de pensioenen die wor den uitgekeerd aan vier weduwen van Nederlandse oor logsmisdadigers. Onder hen is de weduwe van NSB-leider Rost van Tonningen die een pensioen van 25.000 gulden per jaar van de Nederlandse Staat ontvangt. Het departement gaat na of er bij de toekenning van het pensioen in 1947 geen fouten zijn gemaakt en of mevrouw Rost van Tonningen, die nog steeds de ideeën van haar overleden man aanhangt, niet ten onrechte heeft geprofiteerd van een wijziging van de pensioenrege ling in 1957. Het pensioen is gebaseerd op het vieijarig kamerlidmaatschap van Rost van Tonningen. Hij zat van 1937 en 1941 in het parlement. Van wege zijn onvaderlandslievend ge drag krijgt zijn weduwe nu in elk geval geen pensioen over de navol gende jaren tot 1946, toen de Ka mer door Duitsers buiten werking was gesteld. In 1947, twee jaar na de dood van haar man, diende mevrouw Rost van Tonningen de pensioenaanvra ge in. Er is drie jaar geaarzeld om het pensioen toe te kennen. Maar er bleek geen mogelijkheid te zijn om de uitkering tegen te houden. Over 1945 en 1946 werd geen be drag uitgekeerd, omdat de wedu we het pensioen dan eerder had, moeten aanvragen. De drie overige pensioenen waarnaar een onderzoek wordt ingesteld, zijn die van de weduwen van Graaf de Marchant et d'Amsenbourg, G. Dieters en H. J. Woudenberg. Graaf de Marchant et d'Am senbourg, afkomstig uit Lim burg, werd in 1935 lid voor de NSB van de Eerste Kamer «en in 1937 lid van de NSB van de Tweede Kamer. Na de oorlog werd hij tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. G. Dieters, een Drentse boer uit Ammerveen, kwam ook in 1937 voor de NSB in de Twee de Kamer. H. J. Woudenberg, directeur van een visexportbedrijf in IJ- muiden, werd eveneens in 1937 lid van de Tweede Kamer voor de NSB. Hij werd na de oorlog tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. De weduwe profiteerde in 1957 van een verbetering van de pen sioenregeling voor oud-kamerle den. In plaats van een pensioen over vier jaar kamerlidmaatschap, kreeg ze er voortaan een over acht tienjaar. Er werd daarbij uitgegaan van de fictie dat Rost van Tonnin gen, die op 51-jarige leeftijd zelf moord pleegde, anders tot zijn 65s- te in de Kamer had gezeten. Van daar die veertien extra jaren. 'Pijnlijke zaak' Minister De Korte (binnenlandse zaken) laat nu nagaan of er in het verleden fouten zijn gemaakt met de toekenning van pensioenen en of er redenen zijn om de pensioen uitkeringen te beëindigen. De Kor te sprak gisteren van een 'uiterma te pijnlijke en kwetsende zaak, vooral tegenover allen die in de oorlog hebben geleden'. Volgens D. Barnouw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu-; mentatie (RIOD) zijn er op het eer ste gezicht geen onregelmatighe den. Rost van Tonningen heeft zijn pensioenpremie betaald en heeft daarom ook recht op een uitkering. Barnouw zegt dat er bij zijn we ten geen afspraak is gemaakt dat weduwen van NSB'ers geen pen sioen zouden krijgen. „Als het pen sioen op normale wijze is opge bouwd, zonder geritsel of zoieté, dan is het normaal dat het ook wordt uitgekeerd. Er zijn ook SS'ers die pensioen ontvangen". De RIOD-woordvoerder vindt de hoogte van het pensioen evenmin abnormaal. Prof.dr. L. de Jong, oud-direc teur van het RIOD en auteur van het standaardwerk over de Tweede Wereldoorlog, noemde het gisteren een 'absurd mechanisme' dat de pensioenbetaling aan de weduwe van Rost van Tonningen - 'Een van de kwalijkste neo-nazi's in ons land' - heeft plaatsgehad. COMMENTAAR Bijna twintig jaar na de eerste opris pingen van de seksuele revolutie voelen twee medewerkers van de het kabinetsbeleid blijft merkwaardig genoeg geheel achterwege nu het kabinet een oplossing moet vinden WD-fractie in de Tweede Kamer zich voor de sterk tegenvallende aardgas- AMSTERDAM (ANP) - In het Tropenmuseum in Amsterdam werd gisteren een tentoonstelling geopend onder de naam 'Het uur van de draak'. De tentoonstelling is opgezet om kinderen van 6 tot 12 jaar kennis te laten maken met het dagelijks leven van Chinezen in Nederland. Op de foto zijn kinderen bezig met een telraam. (foto ANP) Familie maakt dagboek openbaar DEN HAAG (GPD) De antropo- de Nederlandse ambassade in Pre- kaanse apartheidsregime hem van loog Klaas de Jonge, die nog steeds toria, de hoofdstad van Zuid-Afri- beschuldigt, hét voormalige ambassadege- ka. Daarvoor was hij korte tijd in Pretoria handen van de Zuidafrikanen, die Sinds vorig jaar september voe- i Ne- hem beschuldigen van wapen- ren de Nederlandse en Zuidafri- ïurd. smokkel voor de verboden Afri- kaanse regering met enige regel- Daaruit blijkt dat hij moreel goed kaanse bevrijdingsorganisatie maat overleg over een oplossing tegen zijn penibele situatie is opge- ANC. Hy zag kans te ontsnappen van de zaak-De Jonge, maar erg i - na een pittige diplomatieke ru- veel schot lijkt daar niet in te zit- e - buiten bereik van zijn belagers ten. Helène Passtoors, die er in onderdak te krijgen in de voorma- Zuidafrikaanse gevangenschap be- geroepen om te poseren voor het po pulaire mannenblad Playboy. Gedre ven door hun hoge idealen menen zij, dat zoiets vandaag de dag toch ge woon moet kunnen en zij betitelen zichzelf als liberaal tot op het bot. le der zijn lol, maar het is bepaald wei nig kies en politiek gewoon dom om als lokatie voor een van die zoge naamd erotische prenten de verga derzaal van de Tweede Kamer op te zoeken. De mannelijke poseur is kwestie wordt aangeduid als top-ad- viseur van VVD-fractieleider Nijpels. Van je adviseurs moet je het maar hebben. Maar nu terug naar de echte poli tiek. Zo vlak na de verkiezingen voor de gemeenteraden en met de verkie zingen voor de Tweede Kamer al heel dichtbij, is de VVD-top in een lastig parket verzeild geraakt. Zo hard en nadrukkelijk als hij maar kon, heeft fractievoorzitter Nijpels proberen dui delijk te maken dat de invloed van de VVD op het kabinet de harde essen tie van het gevoerde beleid uitmaakt. Een Lubbers aan het roer van staat zonder een waakzame en krachtige VVD zou maar een slappe bedoening zijn geworden, is Nijpels' suggestie. Het is echter een hachelijke onder neming om je als kleinste coalitiepart ner al te sterk af te zetten tegen de grote man van dit kabinet, premier Lubbers. Deze 'Macher' is er de man niet naar om een dergelijke suggestie over zijn kant te laten gaan. Hij wil, evenals minister van financiën Ru- ding, graag het krediet krijgen dat hij zijns insziens verdient. Het is van Nij pels bovendien niet erg handig om zo vlak voor belangrijke verkiezingen het CDA uit te kiezen als de grootste steen des aanstoots, zeker niet wan neer zijn streven erop gericht is om na deze periode met dezelfde coalitie door te gaan. Die eigen inbreng van de WD in baten. De scherpe prijsval van aardo lie op de wereldmarkt leidt tot scherp dalende inkomsten voor de rijksover heid, omdat de prijs van het aardgas is gekoppeld aan die van aardolie. Jarenlang al hamert de VVD op de noodzaak om de overheidsfinanciën te saneren, en een lager financie ringstekort is daarvan een mooi be wijs. Dankzij de krachtige inbreng van de VVD, en dankzij CDA-minister Ru- ding, heeft het kabinet op dit punt op merkelijke successen geboekt. Maar op de valreep geeft de WD niet thuis. Ongetwijfeld tot zijn ergernis heeft premier Lubbers na vijf sessies nog geen besluit kunnen nemen. Lubbers acht het noodzakelijk om nog dit jaar drastische maatregelen te nemen, maatregelen in de orde van grootte van 9 miljard aan bezuinigingen en lastenverzwaringen. Met name die lastenverzwaringen, voor het bedrijfs leven en voor de burgers, zijn bij de WD verkeerd gevallen. Deze partij krijgt het kennelijk Spaans benauwd van het idee, dat nu beslissingen zou den worden genomen die zij straks, misschien vanuit de oppositie, niet meer zou kunnen bestrijden. Geen wonder dat de oppositie, bij monde van PvdA-voorman Den Uyl, staat te popelen om die zo hoogge roemde VVD-inbreng in te ruilen voor die van de PvdA. Dat premier Lub bers, in de nadagen van zijn eerste kabinet, nog de hartelijke steun zou kunnen venverven van de PvdA, wie had dat de afgelopen jaren durven veronderstellen. Het kabinet moet gewoon regeren, d.w.z. het moet die maatregelen ne men die het in het belang acht van het land. Kome wat er van komt. De WD moet ook nu laten zien waar zij voor staat, en zich niet laten leiden door de angst. Want angst is een slechte raadgever. bouw van Nederland verblijft, heeft zijn familie i derland een dagboek gestuurd. "Ik ben niet geknakt, om dat ik het gevoel heb aan de goede kant te staan", schrijft hij. De familie heeft gisteren het dag- lige Nederlandse ambassade. roerd aan toe is, moet binnenkort r de rechter het opinieweekblad De De Jonge houdt zijn conditie op voor de eerste maal Groene en de VARA-radio open- peil met schaken, lezen, gymnas- verschijnen, baar gemaakt. De broer van De tiekoefeningen en schrijven. In Jonge verscheen gisteravond in zijn dagboek beschrijft hij uitvoe- Het door voormalige collega's het VARA-televisieprogramma rig hoe zijn arrestatie en die Sonja. De Jonge en Passtoörs in Ne- zijn ex-echtgenoot Helène Pas- derland opgerichte steuncomité 8-jarige De Jonge zit sinds stoors zich heeft toegedragen. Uit heeft inmiddels 28.000 gulden bij- zomer vorig jaar, belaagd door de niets blijkt dat hij zich daadwerke- eengebracht. Het geld zal onder Zuidafrikaanse veiligheidspolitie, lijk schuldig zou hebben gemaakt meer worden besteed aan juridi- opgesloten in een dependance van aan de zaken waar het Zuidafri- sche bijstand. DEN HAAG (GPD) WD-frac- tievoorzitter Nijpels heeft tijdens de kabinetsformatie van 1982 geen taxikosten bij het rijk gedecla reerd. De taxikosten voor politici die betrokken zijn geweest bij de samenstelling van het kabinet, zijn direct door het secretariaat van de kabinetsformateur vergoed aan het ingeschakelde taxibedrijf. Dit is meegedeeld door een woordvoer- AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep 200 gulden boete opgelegd aan enkele honderden vluchtstrookrijders die vorig juli bij de Coentunnel tijdens een spe ciale politie-actie werden bekeurd. De boete is gelijk aan het schik kingsbedrag dat de meeste, toen bekeurde automobilisten zonder gisteren tevreden over het tussenkomst van de rechter aan Jiistitie betaalden. De uitspraak van de rechtbank betekent dat het vonnis dat de kan tonrechter in de hoofdstad eerder dit jaar velde, is vernietigd. De kantonrechter kwam tot een boete van 'slechts' 100 gulden. Die uit spraak oogstte veel kritiek, omdat daaruit kon worden afgeleid dat automobilisten die hun zaak bij de kantonrechter laten voorkomen, uiteindelijk voordeliger af zijn dan mensen die hun zaak schikken. De Amsterdamse verkeers schout mr. Scheffers ging om die reden in beroep. Hij toonde zich De politie-actie bij de Coentun nel leverde vorig jaar ruim duizend bekeuringen op; Ruim 700 automo bilisten besloten tot een schikking. De andere zaken kwamen terecht bij de kantonrechter. Voor de Coentunnel ontstaan dagelijks fi les. Veel mensen passeren de rij ACTIES PARKETPOLITIE (ANP) wachtende auto's op de vlucht- - De ruim vierhonderd parketpoli- strook. De file tijdens de politie-ac- tie-ambtenaren dreigen tot stipt heidsacties over te gaan als ter Korthals Altes (justitie) niet sloten. tie was extra lang doordat e de rijstroken in de tunnel binnen twee weken tegemoet komt aan de eis van de politiebonden om iedereen die langer dan een aantal jaren bij de parketpolitie werkt een hoger salaris te geven. De kaderle den van de politiebonden ACP, NPB en ANPV hebben hiertoe gis teren tijdens een gezamenlijke ver gadering unaniem besloten. De rechtbank verwierp gisteren het verweer van de verdachten, die zeiden dat het rijden op de vlucht strook langs een file in sommige gevallen - bijvoorbeeld wanneer in voegen onmogelijk is - is toege staan. Uit de leerboeken valt dat niet op te maken, meent de recht bank. Uit Playboy aprilnummer 1986: de gewraakte foto van de twee VVD' in de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Cevaal betast een blote bil Welters. DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka mervoorzitter Dolman heeft giste ren verstoord gereageerd op de pu- blikatie van een erotische foto in het aprilnummer van de Neder landse Playboy. Op de foto staan twee medewerkers van de WD- fractie in de vergaderzaal van de Kamer, waarbij ambtelijk secreta ris Arnoud Cevaal een blote bil van secretaresse Lorette Welters be tast. Dolman overweegt WD-fractie- voorzitter Nijpels schriftelijk op heldering te vragen over het ge beuren. In zijn brief zal hij Nijpels erop wijzen dat de Kamer strikte richtlijnen heeft gesteld voor het maken van foto's. Fotografen mogen volgens de re gels alleen hun werk doen tijdens kamerdebatten of na uitdrukkelij ke toestemming van de kamerbe waarder of de afdeling voorlichting van de Kamer. Dat is in dit geval niet gebeurd. Ook mogen er offi cieel alleen foto's worden gemaakt van kamerleden, ministers en staatssecretarissen. Dolman, die eerder zelf proble men kreeg met vrouwelijke kamer leden omdat hij indertijd een inter view had gegeven voor het eerste nummer van de Playboy, noemt de publikatie over de WD'ers 'on gein'. In zijn brief zal hij Nijpels na drukkelijk vragen waarom deze dergelijke activiteiten heeft toege- staan. Alleen de WD-fractie kan foto Govert de Roos» maatregelen nemen tegen de twee medewerkers. Een WD-woordvoerder her haalde gisteren dat de fractie niet betrokken is geweest bij de publi katie. Over eventuele sancties kon hij nog niets zeggen. Cevaal is offi cieel sinds 1 november ziek. Wel ters is de persoonlijke assistente van het WD-kamerlid Jaap Metz. Het tweetal verscheen gister avond in het VARA-televisiepro gramma Sonja op woensdag. Ze verklaarden zelf Playboy te heb ben voorgesteld voor de foto's te poseren. Volgens Cevaal en Wel ters wilden ze op die manier hun beginselen - liberalisme en naturis me - uitdragen. Ze gaven overigens toe dat ze voor de foto's zyn be taald. Nieuwe functiewaardering levert meer geld op, maar verschil blijft ROTTERDAM (ANP) - De medi sche specialisten in de academi sche ziekenhuizen in ons land krij gen er bij de invoering van een nieuw functiewaarderingssysteem bruto 750 gulden per maand bij. Top-specialisten echter blijven op hetzelfde niveau. Dit blijkt uit het functiewaarderingsonderzoek voor de academische specialisten dat onlangs is afgerond. Het onder zoek is door het ministerie van bin nenlandse zaken verricht in op dracht van minister Deetman (on derwijs en wetenschappen). De voornaamste conclusies van het onderzoek zijn gisteren in Rot terdam bekend gemaakt op een protestbijeenkomst van ongeveer 150 specialisten in het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam. Het me dische werk ging gedurende de één uur durende bijeenkomst ge woon door; het onderwijs werd stilgelegd. Toch zijn de specialisten in de academische ziekenhuizea onte vreden. Het merendeel van de spe cialisten gaat er in de toekomst op achteruit omdat zij bij invoering van het nieuwe systeem geen ne veninkomsten meer mogen heb ben. Bovendien liggen de salaris sen van de specialisten in academi sche ziekenhuizen momenteel al 20 kort geding aan te spannen tegen in ziekenhuizen) wordt gebracht minister Deetmjan omdat zij hun zeggen tegen de afspraken in bij het onderzoek buiten spel zijn gezet. De medische specialisten bij de soneel. ontstaat volgens Sinaasappel het gevaar dat de academische zieken huizen op den duur worden lamge legd vanwege gebrek aan goed per- academische ziekenhuizen hebben L meet af aan al bedenkingen ge- Het verschil met de officiële ta rieven van de belangenorganisatie had tegen het functiewaarderings- LAD (Landelijke Vereniging onderzoek, dat in Rotterdam en artsen in Dienstverband) is name- Utrecht is uitgevoerd. Sinaasap- lijk nog groter en beloopt volgens pel: „De uitkomsten stonden van Sinaasappel in sommige gevallen al vast". Er is echter geen 50 procent, ten nadele van de aca- tot 30 procent lager in vergelijking weg terug meer: de besturen van demische specialisten. Diverse met collega's die bij algemene kenhuizen werken. De voorgestel de verhoging van 750 gulden brengt dat gat terug tot 15 tot 20 procent. Maar dit is volgens woord- Voerder Sinaasappel volstrekt on voldoende om de zuigkracht op de specialisten inacademische zie kenhuizen weg te nemen. De specialisten overwegen een de academische ziekenhuizen heb- kenhuizen gaan bij het aanstellen ben enkele jaren geleden al inge stemd met de invoering i nieuw beloningssysteem seerd op een nieuwe functiewaar dering. Indien de beloning van de spe cialisten niet meer op het niveau van andere specialisten (met name specialisten uit van de LAD- een tarieven, geba- Deze week zijn in alle academi sche ziekenhuizen demonstratieve vergaderingen gehouden. De spe cialisten namen overal unaniem dezelfde verklaring aan waarin ze bezorgdheid uiten over overheids maatregelen met betrekking tot de medische faculteiten en de acade mische ziekenhuizen. Het gaat daarbij om reorganisaties en in krimping van afdelingen en om de nieuwe indeling in docenten- en hoofddocentenplaatsen. De op handen zijnde invoering van het functiewaarderingssys teem met de daaraan gekoppelde nieuwe honorering is volgens de specialisten de druppel die de em mer doet overlopen. Volgens de LAD is binnen enkele academi sche ziekenhuizen nu al een aantal belangrijke functies onvervulbaar. Gezien de taken van deze zieken huizen op het gebied van oplei ding, onderwijs en onderzoek, zal dat op den duur ook nadelige effec ten hebben voor de totale gezond heidszorg. De specialisten vragen minister Deetman dringend om na der overleg. Wc-plafond met verrassingen DEN HAAG (ANP) - Een tas met 132.000 gulden contant en een partij sieraden. Dat vond een Hagenaar onverwachts bo ven het plafond van zijn wc, toen hij bezig was dit te ver- Na enig nadenken gaf hij de vondst toch maar aan by de po litie. De politie ging op onder zoek uit en belde aan by de bo venbuurvrouw, een 86-jarige Haagse. Op de vraag van de po litieagenten of zij misschien geld en kostbaarheden in huis bewaarde, ging ze de agenten voor naar haar wc, trok daar een plank uit de vloer en zag al leen nog maar het toilet van haar benedenbuurman. Op aanraden van de politie heeft zij geld en kostbaarheden nu op een veiliger plaats opgebor gen. der van de WD-fractie en direc teur Van der Voet van de Rijks voorlichtingsdienst. De Algemene Rekenkamer con stateerde eerder deze week in haar jaarlijks rapport dat er tijdens de formatie van het kabinet-Lubbers door één kamerlid in vier weken tijd voor tienduizend gulden taxi kosten was gedeclareerd. De Re kenkamer noemde daarbij geen. naam, maar al snel werd gesugge reerd dat het om WD-leider Nij pels zou gaan. De Rekenkamer vond de decla ratie bijzonder hoog, omdat er tij dens de hele formatie door alle be trokken politici bij elkaar voor 18.000 gulden is verreisd. Boven dien ontvangt een kamerlid al jaar lijks een vergoeding van minimaal 10.090 gulden voor het woon-werk- verkeer. Volgens de woordvoerder van de WD heeft „geen enkel fractielid" tijdens de formatie reiskosten ge declareerd. De Rijksvoorlichtings dienst zegt dat geen enkel parle mentslid tijdens de formatie ver voerskosten heeft gedeclareerd. De WD-woordvoerder verwijt de Rekenkamer „al of niet per onge luk" een aantal regelingen door el kaar gehaald te hebben. De Reken kamer verwerpt de kritiek, en blijft van mening dat er door het Rijk twee keer betaald is voor het woon werkverkeer van parlementariërs. De kabinetsformateur heeft voor zijn werk een budget ter beschik king waaruit allerlei onkosten be taald worden. Daaronder vallen ook de reiskosten voor adviseurs van de formateur en de betrokken onderhandelaars. Soms krijgen die een dienstwagen van een ministe rie aangeboden, maar vaak wordt er ook per taxi gereisd. DOLLE AUTOMOBILIST (ANP) - Een 43-jarige man uit Bolnes bij Rotterdam is gisteravond met zijn Mercedes tot drie keer toe op poli- tie-agenten ingereden. De eerste keer reed de man in op een motor agent die hem tot stoppen had ge maand wegens een controle. Even later reed hy opnieuw in op een agent die hem tot stoppen wilde manen. De agent trok daarbij een vuurwapen en schoot banden en ramen van de auto kapot. De Mer- cedes-rijder was echter niet te stui ten en vervolgde zyn weg, totdat hy uiteindeiyk werd klem gereden door een politiewagen. Een motief voor zyn actie kon de man niet ge ven. ADVERTENTIE Deze week in HN-magazine: De bodem daalt, de zee stijgt. Op den duur is er geen houden meer aan. Ter kennismaking: twee maanden HN voor f 7. Bel: 070-51.21.11 *- Weekblad HN (Hervormd Nederland). In de loeee vérkoop 2,75.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5