actief in vrije lijd Gemeente werkt aan komst nieuwe openbare basisschool PCWvergoeding rijk 70.000 gulden te laag PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 27 MAART 1986 Het PvdA-raadslid René Eikerbout speelt al geruime tijd een niet onop vallende rol in de plaatselijke f>oli- tiek. In de jaren zeventig als voorzit ter van de PvdA-afdeling, daarna als raadslid en vorig jaar vier maanden als tijdelijk wethouder van volks huisvesting, ter vervanging van de zieke wethouder Tesselaar. Als op 29 april de nieuw gekozen gemeente raad wordt geïnstalleerd zal Eiker bout er niet meer bij zijn. Een gesprek met de man die zich,- zonder er om heen te draaien, voor stander toont van de samenwerking tussen de PvdA en de VVD en die niet schroomt een afwijkende me ning te hebben over opvattingen die als gemeengoed gelden in zjjn partij. Kortom: een gesprek met een verte genwoordiger van 'de rechtervleugel' binnen de Partij van de Arbeid. LEIDEN - "Het beeld dat men sen van mij hebben is op een beperkt aantal issues geba seerd", meent René Eikerbout. "Het is erg moeilijk om dat beeld te veranderen. Als ik iets zeg dat niet past in het imago dat ik heb, dan blijft het meest al onopgemerkt. En, als iets wel in die beeldvorming past versterkt het juist dat imago". door Jan Rijsdam Het scheidende PvdA-raadslid spreekt graag relativerende woor den over het stempel dat men hem tracht op te drukken. Woorden waarmee hy wil tegenspreken dat hij tot de rechtervleugel van de Partij van de Arbeid zou behoren, al lijkt hij zich niet echt druk te ma ken om dat imago. "Ik reken mij wel tot de gematigde vleugel, niet tot de rechter. Maar, binnen de PvdA is dat vaak hetzelfde", geeft hij toe. Demonstratie Er zijn wel enkele wapenfeiten die zijn rechtse imago ondersteu nen: Eikerbout stemde tot twee keer toe tegen een motie waarin de - Leidse bevolking werd opgeroe pen mee te doen aan de grote anti- kernwapendemonstraties in Am sterdam en Den Haag. "De eerste keer veroorzaakte dat niet zoveel commotie omdat een aantal CDA- ers vóór stemden en er dus een meerderheid voor de motie was". De tweede keer werd de motie ver worpen door de tegenstem van Ei kerbout en was de opschudding dientengevolge groter. "Ik vind dat de gemeenteraad zich niet met dit soort zaken moet bezighouden", verklaart Eiker bout. "Er zijn maatschappelijk or ganisaties in de stad die dat kun nen doen. Maar, de gemeenteraad is gekozen om de stad te besturen. Er zijn zaken genoeg in het lande lijk beleid die de gemeente wel ra ken. De kortingen op de sociale uitkeringen, de woningdelersrege- ling, de tarieven van het openbaar vervoer, noem maar op. Dat zijn za ken waarmee de gemeente zich heel nadrukkelijk wel moet be moeien. Als er één kwestie is waar bij het plaatselijk belang niet aan de orde is, dan is het wel de inter nationale politiek". Eikerbout geeft eerlijk toe dat hij ook persoonlijke onvrede heeft met het landelijke vrede- en veilig heidsbeleid van de PvdA en dat dat zijn overwegingen van 'waar bemoei je je mee' in een ander dag licht stelt. Verschillen van opvat ting met zijn partijgenoten liggen evenwel niet ten grondslag aan de reden voor zijn vertrek uit de raad. Dat komt op een moment dat velen juist verwachtten dat Eikerbout de meest capabele PvdA-kandidaat zou zijn in het geval er een plaats in het college van B en W zou open vallen door het vertrek van een van de huidige PvdA-wethouders. Te zwaar "De reden voor mijn vertrek uit de raad is dat ik het te zwaar vind om lange tijd vol te houden een ge wone baan te hebben, een gezin en dan ook nog zoveel tijd aan de poli tiek te besteden. Voor een bepaal de periode is dat best te combine ren. Maar, ik denk dat als ik het nog vier jaar zou doen dat ik dan m'n werk niet goed zou doen, m'n gezin zou verwaarlozen of het raadslidmaatschap minder goed doe. Misschien zijn er raadsleden die het beter lukt dan mij om die dingen te combineren. Dat kan ik niet goed beoordelen. Maar als ik naar mezelf kijk, denk ik dat ik een aantal zaken vaak minder heb voorbereid dan ik voor wenselijk had gehouden". "Het voordeel van wethouder zijn is dat je een full-time job hebt en niet twee heren hoeft te dienen. Maar, ik heb geen reden om aan te nemen dat één van de PvdA-wet- houders binnenkort zal opstappen of dat de PvdA haar aantal van vier wethouders met één zal uitbreiden. Dat is onwaarschijnlijk en mis schien ook wel ongewenst. Boven dien: ik vind het niet zuiver om weer raadslid te worden met het idee dat ik dan misschien wel wet houder kan worden". Het vertrekkende raadslid zegt het raadslidmaatschap een heel boeiende functie te hebben gevon den en zeker niet minder leuk dan het tijdelijk wethouderschap. "Het wethouder zijn heeft z'n voor- en z'n nadelen. Als wethouder maak je van de politiek je beroep. Het raadslidmaatschap doe je erbij. Het aantrekkelijke daarvan heb ik altijd gevonden datje op een onaf hankelijke manier aan politiek kunt doen, zonder dat je baan en levensonderhoud op het spel staat. Aan de andere kant is het besturen dermate leuk dat ik bij een conti nuering van mijn raadslidmaat schap best beschikbaar zou zijn ge weest voor een wethoudersfunctie. Maar, ik ben niet zo verslaafd ge raakt aan de macht dat ik blind ben geworden voor de nadelen die daaraan kleven. Ik heb geen enkele moeite er nu mee op te houden. Maar ik sluit ook niet uit dat ik nog eens terug wil komen. Dat is dan wel over acht of twaalf jaar". Invloed Eikerbout meent als raadslid re delijk invloëd te hebben kunnen uitoefenen op het bestuur van de stad. Hij noemt het niet doorgaan van de bouw van een woontoren aan Morsweg, de stadsverwarming ("hoewel dat door de dalende olie prijzen misschien een debacle wordt") en het niet laten doorgaan van de bezuinigingen voor het LAK-theater. "Dat laatste is de eni ge keer geweest dat ik dekking heb gevonden voor het niet laten door gaan van een bezuiniging". Sail- laint detail: "Het is ook de enige keer dat ik heb meegemaakt dat een fractie (de WD) zei alleen voor te zullen stemmen als zij het voor stel mochten indienen. Zoiets komt maar weinig voor in de Leid se politiek". Eikerbout zegt zich te realiseren dat een aantal van zijn standpun ten hem niet populair hebben ge maakt bij de linkse PvdA-achter- ban. Niettemin vallen links en rechts waarderende woorden te be luisteren over zijn onafhankelijke stellingname. Zijn betrokkenheid bij het democratisch functioneren van de raad heeft Eikerbout zelfs de kwalificatie 'het geweten van de fractie' opgeleverd. Weer zo'n stempel dat hij tegenspreekt, maar het feit ligt er dat Eikerbout er niet voor terugdeinsde zijn partijgeno ten op de vingers te tikken als ze, naar zijn mening, een loopje na men met de gemeentelijke demo cratie. Zoals toen zjjn volkshuis vestingswethouder Tesselaar on voldoende wilde ingaan op vragen van het Links Leiden raadslid De la Mar en Eikerbout dreigde een volgende keer tegen een voorstel te stemmen als dat op een zelfde ma nier zou worden beantwoord. Eikerbout: "Dick (Tesselaar) heeft de neiging wel eens wat kor zelig te reageren. Ik vind dat het college ten alle tijde verplicht is verantwoordelijkheid af te leggen. Dat is heel wezenlijk voor het func tioneren van de democratie. Ik hecht er zeer aan dat democrati sche procedures en spelregels in acht worden genomen. Heel funda menteel vind ik ook zaken als vrij heid van meningsuiting, zoals laatst bij de discussie over het re clamebord van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK). Ik hoorde toen bij degenen, overigens een meerder heid in de fractie, die vond dat het bord in de omgeving van de abor tuskliniek mocht blijven hangen". "Zaken als vrijheid van menings uiting en vergadering kun je niet genoeg koesteren", meent het scheidende raadslid. Hij spreekt tegen dat het zijn liberale inslag is. "Ik vind het mijn democratische inslag. De mens kent de waarde der dingen niet", citeert hij Sols^je- nitzin uit het blote hoofd. "Demo cratie wordt als iets vanzelfspre kend gezien. Dat is het ook wel. Maar, het is net als met ziek zijn. Je realiseert je pas hoe waardevol je gezondheid is als je ziek bent". CDA Eikerbout moet zich wel zeer be gaan voelen met het CDA dat meent ernstig te lijden te hebben onder het democratische gehalte van de Leidse raad? "Neen. Ik vind dat alle informa tie die beschikbaar is aan alle raadsleden gegeven moet worden. En ik denk dat dat in het algemeen ook gebeurt. De discussie in de raad, over het democratisch func tioneren, valt of staat met de opvat ting of een fractie die in het college is vertegenwoordigd z'n wethou ders moet zien als een deel van de fractie of als een zelfstandig or gaan. Als je ze als een deel van de fractie beschouwt is het logisch dat in de voorbereidende fase overleg wordt gepleegd en dat die fractie dientengevolge soms eerder over bepaalde informatie beschikt". "Het alternatief is dat je "het col lege als een zelfstandig orgaan ziet dat geen contact heeft met de frac ties. Ik vind dat een verkeerde zaak. Essentieel voor het democra tische gehalte is of het college bij het uiteindelijke voorstel dat het in de raad doet alle daarmee samen hangende en relevante informatie ter beschikking stelt. Daar kan wel eens iets aan mankeren, en daar ,zijn ook voorbeelden van, maar in het algemeen wijs ik de kritiek daarop af'. Eikerbout maakt er geen geheim van voorstander te zijn van een voortgezette samenwerking tussen PvdA en de WD in het college van B en W. "Ik vind dat die coalitie in de afgelopen perioden heel succes vol is geweest, niet in de laatste plaats omdat de PvdA daarin een heel sterke positie inneemt. Dat al leen al is een reden om het te conti- Links Leiden Wat heeft Eikerbout tegen een coalitie 'met Links Leiden en D66? "Mijn bezwaar tegen Links Lei den is dat met die partij toch eigen lijk een heel groot aantal program matische verschillen zijn. Om er een paar te noemen: men heeft een aantal keren tegen de begroting en de daarin opgenomen bezuinigin gen gestemd en Links Leiden wil niet dat bedrijven de erfpacht voor 75 jaar kunnen atkopen. Dat laatste heeft ernstige gevolgen voor de werkgelegenheid". "De tweede reden waarom ik er tegen ben is dat de bestuurlijke kracht van een dergelijk college zwakker is omdat het zou steunen op drie partijen waaronder één met drie verschillende achterbannen. Een voorbeeld daarvan is te zien geweest toen de bom op het Mors singelterrein gedemonteerd moest worden. Links Leiden stemde toen tegen de noodverordening die no dig was om het gebied te kunnen afsluiten. Natuurlijk waren er aller lei vragen en onzekerheden. Het is denk ik mijn bestuurlijke inborst om dan te zeggen: wij nemen die verantwoordelijkheid". "Ik vind een aantal van die zaken heel wezenlijk en denk niet dat je met heel wezenlijke besluiten de steun kunt zoeken van partijen die niet in het college vertegenwoor digd zijn. Je kunt niet steeds zeg gen: dat of dat regelen we wel met het CDA en de WD. Dat zou on zuiver zijn". "Mijn derde bezwaar", vervolgt Eikerbout, "is dat er over vier jaar weer verkiezingen zijn en het niet ondenkbaar is dat zo'n college de meerderheid 'wel weer eens kwijt kan zijn. Dan zou de PvdA wel eens van een heel koude kermis thuis kunnen komen. Dat is ook iets waarvan ik zeg: daar moeten we bij de besluitvorming nu reke ning meehouden". Ervaring De genoemde bezwaren tegen een links college gelden niet voor een coalitie met het CDA. Waarom zou de PvdA het niet eens met het CDA proberen? "Waarom niet?", herhaalt Eiker bout. "Programmatisch zijn er niet zoveel belemmeringen. Maar als je vraagt: waarom wel? Dan kan ik ei genlijk geen enkele reden verzin nen. Als ik moet kiezen op grond van acht jaar ervaring met de WD kies ik er voor die coalitie voort te zetten". "Er zit ook een beetje emotionele kant aan", verklaart Eikerbout. "Sommige landelijke CDA-politici zeggen wel: 'We run this country' en anderen mogen aanschuiven. Ik kan daarom geen gevoel van mede dogen opbrengen als het CDA er plaatselijk buiten staat. Maar, toe gegeven: die opvatting stoelt niet op de plaatselijke verhoudingen". Eikerbout zegt de CDA-fractie ook een vrij zwakke fractie te vin den "al realiseer ik mij wel dat het voor een partij met een gouverne mentele inslag niet gemakkelijk is in de oppositie. Voor een fractie die meer activistisch is ingesteld, is het veel minder hinderlijk dat men niet in het college vertegenwoor digd is". Weddenschap Staat het eigenlijk al niet vast dat de PvdA weer voor de WD zal kie zen? Eikerbout durft er geen eed op te doen. "Dat de PvdA met het CDA in een college zal gaan zitten is hoogst onwaarschijnlijk. Maar, in de ledenvergadering verklaarde maar een krappe meerderheid zich tegen een motie waarin een voor keur werd uitgesproken voor sa menwerking met links. In de vol gende ledenvergadering zou dat wel eens anders kunnen zijn en ook de fractie zal daarover wel ver deeld zijn. Het zal allemaal afhan gen van de besprekingen met de verschillende partijen". Dat de uiteindelijke keuze ten voordele van de WD zal uitvallen, daarover zegt Eikerbout: "Ik durf er wel een weddenschap over aan te gaan, maar de inzet van die wed denschap zou ik laag willen hou den". Handtekeningen aan wethouder aangeboden LEIDEN - Een klein feestje werd er gisteren gevierd in de kamer van burgemeester en wethouders op het stadhuis, compleet met ballon nen en limonade. Aanleiding: het feit dat voldoende kinderen zijn aangemeld om voor de wijken Boerhaavekwartier, Raadsheren- buurt en Vogelwijk een openbare basisschool te stichten. Een groot aantal ouders en toekomstige leer- lingetjes bood die aanmeldingen, 130 in totaal, gistermiddag aan aan wethouder H. van Dongen van On derwijs. Van die 130 zijn er 79 voor kinderen die op 1 augustus 1987, de dag dat de school zou moeten openen, vier tot zes jaar zijn. Er wa ren er minimaal 75 nodig. J. van Haasteren, die namens'de ouders het woord voerde, vertelde dat de ouders 'heel erg trots' zijn op het feit dat voldoende aanmel dingen zijn binnengehaald. Vol gens hem gaat het hier om een unieke zaak, omdat het meestal de gemeente is die het initiatief voor de komst van een school neemt. Uniek is volgens hem ook de sa menwerking tussen de drie wijken, 'die elkaar verder niet kenden'. Hoewel hij de medewerking van Gemeente te hulp geroepen de directie onderwijs van de ge meente prees, sprak Van Haaste ren ook zijn teleurstelling uit over het feit dat de gemeente niet zelf al eerder de behoefte aan een open bare school voor de drie wijken heeft geconstateerd. "Uit de inven tarisatie blijkt dat er al een volwas sen openbare basisschool had kun nen staan". Wethouder Van Dongen ging op die kritiek niet in; duidelijk was wel dat ze zich er niet helemaal in kon vinden getuige haar uitnodi ging 'samen die cijfers nog eens te bekaken'. Ze prees het enthousias me waarmee de we/kgroep open bare basisschool van de drie wij ken te werk is gegaan. "Dat en thousiasme is het belangrijkst, dat is overgeslagen op de ouders van de potentiële leerlingen". Aan haar zal het niet liggen als de school er niet komt: "Het is belangrijk dat er een school komt daar waar er be hoefte aan is. De gemeente zal de taak van de werkgroep met voort varendheid overnemen". Provincie De aanvraag voor de school LEIDEN - De Protestant Christe lijke Woningbouwvereniging (PCW) meent de laatste jaren zo'n 70.000 gulden te weinig te hebben ontvangen van het rijk. Ieder jaar komt daar nog een 28.000 gulden bij. Samen met de gemeente Lei den heeft de vereniging staatsse cretaris Brokx van volkshuisves ting verzocht om het geld alsnog te betalen. De PCW is van mening dat het rijk in 1981, 82 en 84 ten onrechte de jaarlijkse huurverhoging te hoog heeft ingeschat. Daardoor is de jaarlijkse vergoeding voor de 80 woningen aan de Paramaribohof te laag uitgevallen. Tot dusver is de PCW daardoor 68.000 gulden aan rijks vergoedingen misgelopen, een tekort dat jaarlijks met 28.000 gul den oploopt. In eerste instantie heeft de ver eniging zich beklaagd bij de ge meente Leiden, omdat de aanvra gen voor de jaarlijkse bijdrage via de gemeente moeten worden inge diend. De gemeente doet in deze gang van zaken echter niets anders dan het uitvoeren van wat de staatsecretaris voorschrijft. De PCW heeft echter geen juridische mogelijkheden om de staatssecre taris aan te pakken. Niemandsland De gemeente heeft zich nu ach ter de PCW geschaard in het ver zoek van om verhoging van de jaar lijkse bijdragen en uitbetaling van de te weinig ontvangen subsidies. Mocht dit verzoek niets uithalen, dan zal de commissie voor beroep en bezwaarschriften zich over een formeel beroep van de PCW tegen de beschikking tot vaststelling van de rijksvergoedingen moeten uit spreken. Valt dat voor de vereniging nega tief uit dan raakt ze bij een verdere bezwaarprocedure in een juridisch niemandsland verzeild. Het is dan uitermate ondoorzichtig wat dan nog haalbaar is en welke procedu res moeten worden gevolgd. Manifestatie niet-westerse en westerse muziek LEIDEN - De stichting Cultural Networks organiseert op eerste paasdag een muziekmanifestatie in net Antonius Clubhuis. Op deze 'Cultureshock Party', die van zes uur 's avonds tot vier uur 's nachts wordt gehouden, zullen zestien groepen optreden. Een enorme va riatie in stijlen zal te horen zijn: Afrikaanse, Jamaïcaanse, Marok kaanse, Surinaamse en westerse muziek. Aan het marathonconcert veel Leidse groepen deel. Wethouder H. van Dongen van onderwijs rechtsontving gisteren uit handen van de zesjarige Maarten van Haasteren en zijn vader 130 aanmeldingen van ouders uit de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaave kwartier die hun kinderen op de in die omgeving te stichten openbare basischool willen doen. (foto Holvast) wordt opgenomen in het gemeen telijk scholenwerkplan, waarna het laatste woord aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is. Wat deze overheid betreft, die vóór 1 fe bruari 1987 een beslissing moet ne men, verwacht Van Dongen echter weinig problemen. De wethouder had geen pasklare oplossing voor de door Van Haas teren geventileerde wens om vol gend schooljaar alvast met een de pendance voor de twee en wellicht drie eerste groepen van het basis onderwijs te beginnen. Van de 130 aangemelde kinderen zijn enige tientallen namelijk al vier jaar of ouder. "Het allerliefst zou ik nu ga randeren dat die dependance er komt met een of twee leekrachten maar dat kan niet", moest Van Dongen de ouders wat dat betreft teleurstellen. Ze wees hierbij op de onlangs door staatssecretaris van Leijenhorst afgekondigde verdere inkrimping van het aantal forma tieplaatsen in het basisonderwijs. "Als het alleen om materiële steun ging, zou ik in het college nog wel een balletje willen opgooien". Stichting Cultural Networks heeft de bedoeling om elke maand manifestaties in Leiden te organi seren om zo alle cultuuruitingen te bevorderen, in het bijzonder de niet-westerse cultuur. Het programma voor deze avond is als volgt: Kuomboka (Afrikaanse muziek), La Peste met new wave, Bed Jamming Generation met Afrikaanse muziek en reggea, En- nandah (traditionele Marokkaaan- se muziek), Ital Subjects met Suri naamse Rudadub, Tropical Repti les met new wave en muziek uit de jaren zestig, Cadillac Walk speelt Rythm Blues, Joe Coole brengt cowpunk ten gehore, Take 5 en TT Toggs met wave en het Leidse Stu denten Jazz Gezelschap brengt vanzelfsprekend jazzmuziek. Ver der is er een optreden van Anja (soundmix) en van de popdichter Rick van Boekei. New Wave Vanavond speelt in het Leids Vrijetijds Centrum de Rotter damse new wave-band 'Under the pa vernet', aanvang 23.00 uur. De zaal is om 21.00 uur open. Op Eigen Wieken ln de paasvakantie worden in buurthuis 'Op Eigen Wieken' (Valkenpad) voor kinderen uit de Slaaghbuurt tot en met twaalf jaar verschillende activiteiten georganiseerd. Dinsdag om tien uur wordt begonnen met 'Achter werk in de kast'. Het wordt op vi deo opgenomen om het net echt te doen lijken. Woensdagmiddag is er om twee uur een kinderbingo. De ouders mogen de kinderen een beetje helpen. Donderdag wordt er een bezoek aan de kinderboer derij gebracht. Om twee uur ver zamelen bij het clubhuis. Is het slecht weer, dan worden- er spel letjes gedaan. Vrijdagochtend is er om tien uur een spannende film voor kinderen vanaf acht jaar. Morschwijck Ook buurthuis Morschwijck (Topaaslaan) organiseert vol gende week paasvakantie-activi teiten. Op Tweede Paasdag kun nen kinderen van vier tot en met twaalf jaar van twaalf uur tot half twee paaseieren zoeken in Koppelstein. Dinsdagochtend is er van tien uur tot half twaalf een spelochtend in en om het buurthuis aan de Topaaslaan, woensdag wordt van elf tot vier uur een kinderfestival in de BTS aan de Vondellaan gehouden. Donderdag kunnen de kinderen van tien uur tot half twaalf leuke dingen maken in het buurthuis zelf en vrijdagmiddag is er een voorstelling vq.n het kinderthea- ter Harlekijn in buurthuis Mati- lo. Vertrek per bus om half twee. Afrika Kadans organiseert op 28, 29, 30 en 31 maart een workshop Afrikaanse dans onder leiding van Ken Ndiaye en begeleid door Rifi Kythouka en de percussie groep Aya. Ken Ndiaye is gebo ren en getogen in Senegal. Hij volgde de danstrainmg van de Mudraschool in Dakar en geeft nu dansvoorstellingen en cursus sen in culturele centra en scholen in België. Rifi Kythouka maakt in Parijs deel uit van de dans groep 'Lemba' uit Congo-Brazza ville, zijn geboorteland. Op 30 en 31 maart is er onder leiding van Chris Joris een work shop Afrikaanse percussie. Chris Joris leert Afrikaanse percussie technieken, solo en samenspel, op verschillende instrumenten (djembé en conga). Hij is de blan ke leider van de verder uit Afri kanen bestaande groep Bula Sangoma. Op maandagmiddag 31 maart is er voor de dansers en percus sionisten een gezamenlijke af sluiting, die op video wordt opge- Inlichtingen en opgave voor de workshops bij Kadans, tel. 01718- 23223 of 071-122935. Rommelmarkt De technische school C. Sweris houdt vrijdag 25 april de jaar lijkse rommelmarkt en fancy fair in haar gebouw aan de Vondel laan 35 (van twee tot vijf uur). Wie nog oude spullen, zoals ra dio's, kleren, boeken, potten en pannen e.d. over heeft, wordt ver zocht contact op te nemen via te lefoonnummer 071-769252. Niet-rokers De club voor mensen die niet roken, die enige tijd geleden in het Vijfhovenhuis is opgezet, zoekt nog nieuwe leden. Wat de club doet, wordt door de mensen zëlf bepaald. In elk geval wordt er al geklaverjast, elke maan dagmiddag van twee tot vier uur. Bij voldoende belangstelling kan er ook een kaartavond ko men. Voor informatie: Vijfhoven huis, Hoflaan 169, tel. 310178.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4