CARRE Steeds Proef met training voor buschauffeurs Opnieuw informatiedagen werk in gezondheidszorg The Trammns SPEELCLUB NZH: ziekteverzuim tegengaan WEES UW HUISBAAS DE BAAS! STELT U NU KANDIDAAT!!!! WONINGBOUWVERENIGING LEIDEN DONDERDAG 27 MAART 1986 LEIDEN I Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - Tweehonderd buschauffeurs van de NZH in de regio Leiden krijger de komende twee jaar spe ciale trainingen. De ver voersmaatschappij hoopl op deze manier het ziekte verzuim terug te dringen. Een particulier adviescen-* trum uit Utrecht is hiervooi ingeschakeld. De Leidse chauffeurs krijgen eer speciale begeleiding van dit cen trum. Of de training effect heefl wordt over twee jaar bekeken dooi het ziekteverzuim in de Leidse re gio te vergelijken met dat van tweehonderd collega's uit het noordelijk gebied van de NZH, ten noorden van het Noordzeekanaal. Voor hen wordt er in die periode niets 'extra's' gedaan; zij gaan op dè oude voet voort. Om de vergelijking zuiver te houden wil de ergotherapeute J. Versloot van het Utrechtse cen trum niet openbaar maken wat de training en de begeleiding van de Leidse chauffeurs precies inhoudt. De chauffeurs van 'boven het ka naal' mogen namelijk niet weten welke speciale maatregelen er voor hun collega's worden getroffen. Daarom is er ook gekozen voor een zo groot mogelijke afstand tussen beide groepen chauffeurs. Over twee jaar mag iedereen de resultaten wel weten, zeker de dui zenden andere chauffeurs in Ne- Regionale finale computer strijd LEIDEN - Drieëndertig jongens en één meisje in de leeftijd van 13 tot 19 jaar nemen op vrijdag 4 april deel aan een regionale finale voor computerhobbyisten. In de Pabo aan de Hazenboslaan in Oegstgeest zullen de deelnemers, voor een be langrijk deel afkomstig uit Leiden en omgeving, hun krachten en ver nuft met elkaar meten. Een des kundige jury beoordeelt de door hen ingezonden programma's. De acht besten mogen verder naar de landelijke finale. De programma's die in Oegst geest zullen worden gedemon streerd en beoordeeld, vallen in vijf categorieën uiteen. Er zijn der tien spelletjes ingezonden, twaalf programma's die zich richten op de toepasing van software, vier les programma's, drie voor kunst en twee die 'computer en techniek' als uitgangspunt hebben. De regionale finale maakt deel uit van de landelijke computer wedstrijd voor jongeren 'Micro Masters Holland', die is uitgeschre ven door de ministeries van econo mische zaken en onderwijs. In to taal hebben 414 Nederlandse jon geren computerprogramma's inge stuurd voor deze wedstrijd. De fi nale is op 16 mei in Ahoy in Rotter dam, tijdens een symposium over het fenomeen 'whiz kids'. derland, benadrukt beleidsmede werker Frank Tolen van de NZH. Met een ziekteverzuim van twaalf procent scoort de NZH (2000 per soneelsleden) laag in vergelijking met andere busbedrijven. Maar dat mag geen reden zijn om dan maar weinig of niets te doen, legt Tolen uit. Hij wijst er op dat het bij bu schauffeurs om een bijzondere be roepscategorie gaat. Wie een kan toorbaan heeft en zich niet hele maal honderd procent voelt, kan zich een mindere dag op zijn werk veroorloven, maar een buschauf feur niet, redeneert Tolen. Als hij rijdt moet hij goed rijden, op tijd en veilig. Vandaar dat een chauf feur die zich niet helemaal goed voelt, ook daar eerder een reden in zal zien om niet te werken. Voorkomen Tolen merkt op dat de NZH wel allerlei hulpverleners in huis heeft voor als er iets misgaat met het per soneel, maar, net als elders in de maatschappij, wordt er volgens hem te weinig gedaan aan het voor kómen van klachten. Veel chauf feurs die zich ziek melden geven rugklachten op en verwijzen al ja ren naar de stoel waar ze tijdens het rijden in zitten. Ingenieurs en ergonomen hebben de NZH inmid dels de zevende 'generatie' stoel bezorgd. De chauffeur kan hem in allerlei standen zetten. Toch blij ven de rug- en andere klachten. Een enquête onder en gesprekken met chauffeurs hebben nog eens uitgewezen dat er andere, psychi sche oorzaken voor de pijn kunnen zijn. Vooral het drukke verkeer en lastige passagiers zitten de chauf feurs dwars. Aan de drukte op de weg, dé op stoppingen en irritaties die daar het gevolg van zijn, kan de NZH weinig doen. De training is er vol gens ergotherapeute Versloot op gericht de belastbaarheid van de chauffeurs te vergroten. Dat ge beurt door middel van lessen over beter gebruik van de rug, schou ders en knieën, maar ook via men tale trainingen die de chauffeurs het een en ander moeten leren over het verband tussen stress en klach ten. Een chauffeur die veel leert over zijn conditie en bovendien zijn li chaam goed traint tijdens een spor- tuürtje, zal zijn werk beter doen en minder klachten hebben, is de re denering. De NZH speelt heel voorzichtig met de gedachte chauf feurs op het gebied van sport meer faciliteiten te bieden. De vervoers maatschappij beseft verder dat een chauffeur ook door problemen thuis in de knoei kan komen en daardoor op het bedrijf afhaakt. Frank Tolen: "Ook dan willen we er als fatsoenlijk bedrijf voortaan tijdig bij zijn. Dat we niet achteraf vaststellen dat een chauffeur zes weken lang ziek thuis zat, zonder dat wij iets hebben gedaan". Chefs en maatschappelijk werkers leg gen daarom tegenwoordig eerder huisbezoeken bij zieke collega's af. Verkeersopstoppingen, klagende passagiers, slechte wegen: dat kunnen allemaal oorzaken zijn voor stressver schijnselen bij de buschauffeur, met bijvoorbeeld rug- of hoofdpijn tot gevolg. De NZH wil haar chauffeurs daar de komende jaren beter tegen wapenen. (foto Holvast) Groot tekort aan verpleegkundigen dreigt Om invloed te krijgen op uw huisbaas, is het belangrijk dat bewoners van woningen van WONINGBOUWVERENIGING LEIDEN zich kandidaat stellen voor de ALGEMENE VERGADERING. In deze vergadering wordt het beleid van de woningbouwvereniging gemaakt. Het kan tot en met 28 MAART A.S. Meer informatie vindt u in het kontaktblad voor bewoners nr. 2. Turkooislaan 2, 2332 RV Leiden LEIDEN - Het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden organiseert volgende week twee informatieda gen over werken in de gezond heidszorg. De informatiedagen zul len op woensdag 2 en donderdag 3 april in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat worden gehou den als vervolg op de informatie- week die in november vorig jaar werd georganiseerd. Behalve de psychiatrische verpleegkunde, de zwakzinnigen verpleegkunde en de ziekenverzorging zal nu ook de algemene verpleegkunde verte genwoordigd zijn. Het GAB acht het wenselijk om in samenwerking met de ziekenhuizen en verzorgen de instellingen in Leiden en omge ving opnieuw informatiedagen te houden, omdat hier in de komende jaren een groot tekort aan ver pleegkundigen dreigt. De oorzaak daarvan moet wor den gezocht in het feit dat de eco nomie weer aantrekt, waardoor schoolverlaters sneller aan het werk komen. Bovendien moeten de ziekenhuizen en instellingen in de slag met het bedrijfsleven, waar vaak gunstiger salarisvoorwaarden heersen. Opleiding Als extra handicap, aldus Peter Groenendijk, hoofd personeelsza ken van de Zoeterwoudse instel ling voor verstandelijk gehandi capten Swetterhage, komt daar nu bij dat de opleiding met ingang van 1 september verandert, waardoor de zogenaamde voorbereidende leerperiode wordt verlengd. Nu duurt die periode slechts zes der tien weken, maar bij de nieuwe op leiding wordt zij verlengd tot zeven maanden. Het gevolg is dat de nieuwe 'lichting' leerling-verpleeg kundigen en -ziekenverzorgenden veel later in het praktisch werk kan worden ingezet. Bovendien maakt deze nieuwe regeling de opleiding onaantrekkelijk, omdat tijdens de voorbereidende leerperiode geen salaris wordt uitgekeerd. De leer lingen in spe moeten het dan doen met de kinderbijslag die hun ou ders voor hen krijgen en een zak geld van 395 gulden per maand. Daar staat tegenover dat er na de opleiding een goede kans bestaat op een baan en behoud van werk. De informatiedagen zijn vooral bedoeld om het imago van de ge zondheidszorg te verbeteren. Tot voor kort werd de indruk gewekt Pand gekraakt LEIDEN - Het pand aan de Haven 56 is in de nacht van maandag op dinsdag gekraakt door drie men sen, aldus de politie. Het huis stond al twee jaar leeg. Inmiddels is het echter wel door de gemeente verkocht volgens de politie en daarom zal de krakers worden ver zocht om weer te vertrekken. An dere mogelijkheid is dat ze mogen blijven zitten totdat de bouwwerk zaamheden beginnen. dat de opleiding tot verpleegkun dige slechts leidde tot een diploma, met daaraan vastgekoppeld het ontslagbriefje. Omdat de economie stagneerde, bleven veel gediplo meerden zitten waar zij zaten, waardoor verstoppingsverschijn- selen optraden en nieuwe gediplo meerden nauwelijks aan bod kwa men, aldus Wim Wouda, hoofd per soneelszaken van het Diaconessen- huis. Die situatie is nu veranderd en vooral na 1990 zal het tekort nog stijgen, omdat het dan 'bergaP waarts' gaat met het aantal jeugdi gen. In de komende jaren zullen al leen al in de Leidse regio honder den verpleegkundigen en verzor genden nodig zijn, ook al om de ar beidsduurverkorting op te vangen. Tijdens de informatiedagen in de Openbare Bibliotheek zal elke in stelling op een stand vertegen woordigd zijn om informatie te ge ven. Belangstellenden krijgen de gelegenheid met medewerkers uit de gezondheidszorg gesprekken te voeren. Door middel van videore portages en schriftelijk materiaal kan men zich op het werk en de opleidingen oriënteren. Geduren de de beide informatiedagen zal constant een medewerk(st)er van het arbeidsbureau aanwezig zijn om verdere vragen te beantwoor den. De stands zijn op woensdag overdag van tien tot vijf uur en van zeven tot negen uur 's avonds ge opend; op donderdag zijn de stands van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds bemand. LEIDEN - Ook morgen vindt het schoolvoetbal geen doorgang. Het programma voor de basisscholie ren is wegens de slechte gesteld heid van de RCL-velden verscho ven naar volgende week donder dag. Dinsdag en woensdag komen de overige leerlingen aan bod. ADVERTENTIE PAAS PROGRAMMA Optreden van: maandag 31 maart 21.30 uur Grandioos koudbuffet GEOPEND v.a 14.00 uur Wandelen (4) Wie liepen er rond tijdens de pre sentatie van 'Het Groene Hart van Holland', het wandelboek van Herman Amptmeijer dat gis teravond in Het Gulden Vlies werd aangeboden aan gedepu teerde Borgman? Er waren voornamelijk wande laars aanwezig tijdens de doop van het boek. Geroutineerde wandelaars, zei de auteur tijdens zijn inleidende verhaaltje. Men sen in elk geval die alles weten van gekneusde tenen en blaren en die tevens op de hoogte zijn van de band die er bestaat tussen het wandelen en de farmaceuti sche industrie. Verder had Amptmeijer ook een paar lokale politici uitgeno digd. Een paar van hen hadden acte de présence gegeven. Of het ook wandelaars zijn? Het valt te betwijfelen. Waarschijnlijk ken nen ze maar één wandeling: die van hun werkkamer naar het koffie-apparaat. Maar goed, ze waren ook niet uitgenodigd omdat ze eelt op de voeten hebben gekregen van het wandelen. Amptmeijer wilde ze erbij hebben omdat hij nog eens wilde benadrukken hoe belang rijk het wandelen is; hoe belang rijk het dus ook is dat de ge meente-politici er voor ijveren dat er meer wandelpaden in deze regio komen. Voor een deel moeten dat ver harde wandelpaden zijn, betoog de Amptmeijer. Immers: ook mensen die een beetje slecht ter. been zijn moeten van de natuur kunnen genieten. Waarna hij er snel aan toevoeg de dat natuurlijk niet alle paden verhard mogen zijn; er blijven ah tijd wandelaars die het leuk vin den om door een halve meter modder te baggeren. Hij bijvoorbeeld. Wandelen (5) Dat bleek tenminste uit het ver haal dat de schrijvende wande laar even later vertelde: ooit had hij zijn weg kruipend moeten vervolgen in verband met mod der. Amptmeijer gewaagde in dit verband zelfs van 'ware doodsve rachting'. Natuurlijk had hij niet echt voor zijn leven gevreesd. "Ik was voornamelijk bang dat Saskia Groenewegen me zou fo tograferen terwijl ik aan het krui pen was. Dat wilde ik voorko men". Amptmeijer won. In het boek zul je hem - helaas - niet krui pend aantreffen. Er staan overi gens wel andere foto's van Sas kia Groenewegen in 'Het Groene Hart'. Het liet zich raden waarom Amptmeijer Borgman, lid van het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland, had uitge nodigd. De gedeputeerde mocht antwoord geven op de vraag of er meer wandelpaden kunnen ko men in deze provincie, en dan met name onder de rook van Lei den. Het is ons streven, vertelde Borgman even later, om in de omgeving van de steden netwer ken van kleine paden aan te leg gen. .Wat dat betreft was hij het helemaal met Amptmeijer eens: een goed netwerk van wandelpa den is even belangrijk als veel fietspaden. Maar - je zult het altijd weer Een van de illustraties uit 'Het Groene Hart van Holland': veerbaas Van Schie, die de wandelaar met droge voeten over de Zijp in War mond kan zetten. (foto Saskia Groenewegen) zien: politici hebben een patent op het woord maar - er zijn na tuurlijk wel een paar moeilijkhe den die moeten worden over wonnen, aldus Borgman. "Je moet enorm veel praten en onderhandelen voordatje aan de slag kunt". Met boeren voorna melijk. "Je moet vaak over hun terrein en veel agrariërs zitten niet bepaald te wachten op die stadse wandelaars. Want kijk: er is er altijd wel een die een hond bij zich heeft en dat is natuurlijk zeer vervelend voor de schapen van de boer". "Maar ook daarvoor hebben we wel een oplossing", vervolg de Borgman. "Tegen zo'n boer zeggen we gewoon: luister eens, mocht er ooit een schaap van je worden doodgebeten, dan zor gen wij dat je een financiële ver goeding krijgt". Met andere woorden: de pro vincie zal er alles aan doen om meer wandelpaden aan te leg gen. "Ook in de Leidse contreien zijn we bezig. We hebben hier al een inventarisatie van mogelijk heden gehouden". En toen wandelde iedereen richting dranktafel. Gildeproject (2) Een tijdje geleden schreef PvdA- er Van Meijgaarden een brief naar de stichting werkgelegen heid. Hij vertelde dat je in som- Telefoon om na seksueel geweld hulp te bieden LEIDEN - Op initiatief van de actiegroep 'Vrouwen tegen sek sueel geweld' komt Leiden met ingang van 2 april in het bezit van een vrouwentelefoon tegen seksueel geweld. Deze telefoon dient om vrouwen en meisjes die ervaringen hebben met sek sueel geweld, hulp te bieden. Vrijwilligsters aan de andere kant van de lijn kunnen infor matie geven over instanties en zonodig naar een instantie doorverwijzen. De vrouwentelefoon is opge richt met hulp van het Samen werkingsverband, een stich ting waarin verschillende hulp verlenende instellingen die met seksueel geweld te maken heb ben, zijn vertegenwoordigd. Aanleiding voor de oprichting is dat de laatste paar jaar is ge bleken dat de groep vrouwen en meisjes die met seksueel ge weld in aanraking komt, groter is dan altijd is aangenomen. Voor veel vrouwen en meisjes bestaat evenwel een drempel om over dergelijke ervaringen te praten. De vrouwentelefoon tegen seksueel geweld is te bereiken op dinsdagmiddag van twee tot vijf uur, woensdagavond van acht tot elf uur en vrijdagoch tend van negen tot twaalf uur. Het nummer: 071-126844. Ano niem bellen mag. Orchideeën op expositie in Hortus Botanicus LEIDEN - Ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan organiseert de Nederlandse Orchideeën Ver eniging van 8 tot eft met 19 mei een internationale jubileumtentoon stelling in de Leidse Hortus Bota nicus. Op 7 mei zal de officiële ope ning plaats hebben door de ambas sadeur van Thailand in Nederland, Chao Saicheua. Op de tentoonstelling worden vele soorten orchideeën door ama teurs en kwekers in de tropische kassen van de hortus bijeenge bracht. Ook Thailand is met een expositie vertegenwoordigd. In de Orangerie worden voor- lichtings- en demonstratiestands ingericht van werkgroepen, zoals zaaien en meristemen, kunstlicht en Europese orheideeën. In het ge bouw van de hortulanus is een vi deopresentatie over orchideeën. In de stand van de Nederlandse Or chideeën Vereniging is informatie te verkrijgen over deze interessan te hobby. Ook is er een grote hoe veelheid boeken en orchideeën te koop. De tentoonstelling is dagelijks van tien tot vijf uur geopend. mige steden zogenaamde gilde- projecten hebt. Die projecten lo pen goed en zou het niet moge lijk zyn om in Leiden iets derge lijks van de grond te tillen. Dat was de vraag van Van Meijgaar- den. G. Bovens, de voorzitter van de voornoemde stichting, vertelde ons toen desgevraagd dat een gil deproject zeker de moeite van het overdenken waard is, maar dat hij geen uitsluitstel kon ge ven: er moest eerst worden ver gaderd over het voorstel. Even voor de goede orde: een gildeproject stelt gepensioneer de ambachtslieden in de gele genheid om hun kennis over te dragen aan beginnende onderne mers. Het mes snijdt dus aan twee kanten: de kennis van de oude vaklieden gaat niet verlo ren en de beginners kunnen op een tamelijk goedkope manier kennis opdoen. Inmiddels heeft Van Meijgaar- den een officiële brief gekregen van de stichting werkgelegen heid. Hem wordt te verstaan ge geven dat het bestuur met be langstelling én instemming ken nis heeft genomen van de sug gestie van de briefschrijver. "Tijdens de bespreking bleek dat de Leidse Vrijwilligerscen- trale reeds vergaande plannen heeft een Gildeproject tot stand te brengen. Dit Leidse initiatief beperkt zich, anders dan in uw brief gesteld, niet alleen tot het ten dienste zijn van startende on dernemers". "Ook andere initiatieven in de sfeer van dienstverlening, edu- katie, rekreatie etc. zouden vol gens de Vrijwilligerscentrale misschien kunnen profiteren van de kennis en ervaring van ouderen". Waarna de stichting werkgele genheid laat weten dat de Vrij willigerscentrale in het bestuur is vertegenwoordigd en dat de stichting heeft besloten zich aan te sluiten bij de initiatieven van de centrale. "Waar nodig zullen wij de cen trale op basis van de onze Stich ting ter beschikking staande middelen ter zijde staan. Het stichtingsbestuur is daarbij het platform waarin...." ze bedoelen: dat gildeproject komt er. toegang gratis legitimatie verplicht/leeftijd 18 jaar Stationsweg 18-20 Leiden tel 071-122129

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3