'Benieuwd of we dit fysiek kunnen volhouden' 'Zonder betekenis' leunt op de tekst Walter Spies in 'Volkenkunde' Civil WarS van Wilson en Glass, een haastklus voor de Operastichting Overvloed aan (behoudend) werk DONDERDAG 27 MAART 1986 komt daar het geluid bij. De mu ziek is gebaseerd op mijn visuele notaties. Het is gebruikelijker om andersom te werken". "Watje hoort en watje ziet houdt in mijn werk niet noodzakelijk ver band met elkaar. Soms wel, maar heel vaak niet. In het Italiaanse deel is dat verband nog het sterkst aanwezig. Het stuk is op verschil lende niveau's te waarderen. Weet je bijvoorbeeld veel van de histori sche figuur Garibaldi af, dan kun je zijn rol in de voorstelling naar waarde schatten. Maar het is niet nodig dat te weten. Het is ook pri ma om ontspannen naar de muziek te luisteren, naar de beelden te kij ken en zo min mogelijk na te den ken". Wie dit deel van de Civil WarS werkelijk wil doorgronden krijgt een zware dobber. De figuren die het toneel zullen bevolken zijn slechts met veel fantasie met el kaar in verband te brengen. Naast de Italiaanse vrijheidsstrijder Gari baldi en Hercules, spelen de Ame rikaanse president Abraham Lin coln en zijn vrouw een rol, evenals Moeder Aarde, Sneeuwuil, Hopi- vogels en Maagden van het Maïs. - Is deze Italiaanse sectie het deel van Civil WarS dat de meest afge ronde vorm heeft gekregen? "Absoluut niet. De andere delen waren wat mij betreft ook afge rond. Jazeker, ook het Rotterdam se deel. Dat is toendertijd door de pers slecht ontvangen, wat een on gunstige invloed op het publiek heeft gehad. Hoewel ik moet zeg gen dat het Nederlandse publiek op eenzame hoogte staat. Men is hier goed op de hoogte met ont wikkelingen in de kunst Als ik kijk naar hoe hier wordt omgegaan met vrouwenemancipatie, homo's, geestesziekte, ouderen, dan is Ne derland een eiland van tolorantie. Soldaten mogen hier hun haar lang laten groeien. Stap een trein in en je ziet een reproduktie van een mo dern schilderij hangen. Dat zijn voor my onvoorstelbare dingen. Ik kom uit Texas: daar zouden ze ge garandeerd een cowboy in de trein hangen". - Komt er ooit een complete uit voering van alle delen van Civil WarS? "Wie weet. Er waren plannen voor een uitvoering in Austin, Te xas, maar die ié van de baan. De Knee Plays reizen momenteel door de Verenigde Staten. Ik heb de hoop nog niet opgegeven". De Nederlandse Operastichting: met The Civil WarS, geregisseerd door Ro bert Wilson en met muziek van Philip Glass. Première op 31 maart in het Cir custheater, Scheveningen. Daarna op 2 april in de Stadsschouwburg, Utrecht, 5 april Stadsschouwburg, Eindhoven en 8. 10. 13, 15. 18, 21. 23 en 27 april Stadsschouwburg, Amsterdam. Knappe rol Monique van de Ven bij F Act F Act met 'Zonder Betekenis' van Terry Johnson. Regie: Willem van de Sande Bakhuijzen; decor: André Joosten; spelers: Cas Baas, Guus Hoes, Monique van de Ven en Wil- bert Gieske. Gezien op 26 maart in het LAK, Leiden. Aldaar ook van avond. Voorts van 31 maart t/m 12 april in de Brakke Grond, Amster dam. LEIDEN - Vier totaal verschil lende personen ontmoeten el kaar op een hotelkamer in New York: een geleerde, een actrice, een honkballer en een politicus. Ze hebben één ding gemeen: ie der van hen heeft op het eigen terrein de top bereikt. De geleer de heeft de relativeitstheorie ont wikkeld, de actrice trekt duizen den belangstellenden als ze haar rok laat wapperen op een luch trooster, de honkballer staat op 23 verschillende kauwgum plaatjes en de politicus is zo machtig dat hij de loopbaan van de geleerde kan maken en bre ken. De geleerde, de actrice en de honkballer zien het betrekkelij ke in van wat ze hebben bereikt. Ieder van hen stelt zich de vraag wat hun bezigheden voor zin hebben, maar doet dat op een zo danige manier dat de ander de vraag niet als zodanig herkent. De politicus stelt zich die vraag niet. Hij ziet niets dan tegenstan ders, die er alleen maar zijn om uit de weg te worden geruimd. Dat is heel in het kort het gege ven van 'Zonder Betekenis' van de dertigjarige Engelse toneel schrijver Terry Johnson. Hij mo delleerde zijn personages naar vier beroemdheden: Albert Ein stein, Marilyn Monroe, het honk bal-idool van kort na WO II Joe DiMaggio en de communistenja ger senator Joe McCarthy. Het viertal heeft elkaar in werkelijk heid nooit ontmoet, maar wel zijn Monroe en DiMaggio korte tijd getrouwd geweest. Die historische grondslag in het stuk wordt niet sterk bena drukt. De professor vertoont ui terlijke gelijkenis met Einstein en Monique van de Ven maakt soms bewegingen die direct aan Monroe herinneren. Ze komt op met een 'U kent me toch wel?', wat in haar geval een aardige ver dubbeling oplevert. Ze doet het trouwens opval lend goed in haar eerste toneel rol. Vanzelfsprekend voelt ze zich thuis in de rol van filmdiva met talloze bewonderaars, maar ze weet ook de kinderlijke weet gierigheid van het personage knap over te brengen. Zonder haar aanwezigheid zou het stuk aanzienlijk grijzer zijn. Regisseur Willem van de San- de Bakhuijzen heeft voor een zo natuurlijk mogelijke speelstijl gekozen. Daarmee trekt hij een behoorlijke wissel op de spelers. Voor Van de Ven werkt dat goed, voor Einstein ook, maar de honk baller is echt under-acted. Een fenomeen van zijn kaliber moet glamour hebben, of hij wil of niet. Ook een flinke tempoverho ging zo nu en dan zou het stuk geen kwaad doen. De door de regisseur vertaalde tekst van 'Zonder Betekenis' is opvallend sterk. Johnson legt zijn karakters behartenswaardi- ge typeringen van hun werk in de mond, en is daarbij vaak grap pig en spitsvondig. Het stuk maakt nieuwsgierig naar zijn overige werk. ARIEJAN KORTEWEG In het Circustheater in Scheveningen wordt op dit moment keihard gewerkt aan de uitvoering van de Italiaanse sectie van the Civil WarS van Bob Wilson, met muziek van Philip Glass. Niet eerder heeft de «Nederlandse Operastichting in zo korte tijd een produktie van de grond moeten tillen. Anderhalve maand geleden was nog lang niet zeker dat de Civil WarS zou worden uitgevoerd. Vorige week maandag begonnen de eerste repetities, op tweede Paasdag is de première. Bob Wilson, in ons land vooral bekend van 'Einstein on the beach' en 'While I'm sitting on my patio', zal zyn naam van theatertovenaar waar moeten maken. Onze verslaggever rende een dag achter hem aan en vertelt iets over de achtergronden van het project the Civil WarS, oorspronkelijk bedoeld om de opening van de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles luister by te zetten. door Ariejan Korteweg SCHEVENINGEN - Zondagmor gen kwart voor tien. Twee bussen van de Nederlandse Operastich ting vertrekken vanaf het Mu seumplein in Amsterdam naar Scheveningen. Slaperige gesprek ken op fluistertoon. Bob Wilson stapt als laatste aan boord. Hij groet de, meest zwarte, zangers in de bus, loopt naar de achterste bank en valt acuut in een diépe slaap. Weg kans om Wilson in de bus te interviewen, zoals de Ope rastichting had beloofd. Een zo on der druk staand man als hij moetje z'n uurtje extra slaap maar gunnen. "Het is geloof ik niet zo'n ochtend mens", vertelt acteur Henk Schou ten. die de rol van Nino Bixio speelt. Een uur later kom#n we aan bij het Circustheater. De klaverjassen de technici in de kantine leggen hun kaarten neer. Men laat zo min mogelijk tijd verloren gaan. Kort na aankomst zijn de voorbereidin gen voor de voorstelling al in volle gang. Belichting is voor Wilson van Bob Wilson: "Het is prima c naar de beelden te kijken en z( i ontspannen naar de muziek te luisteren, nin mogelijk na te denken", (foto Jaap Pieper) het grootste belang. Het probleem dat deze ochtend moet worden op gelost is het volgende: een lange ladder zakt verticaal op het po dium. Op die ladder zal Hercules staan. Wilson wil dat die ladder er uitziet alsof hij van goud is. Bever ly Emmons, zijn vaste belichtster, probeert met allerlei lichtstanden dat effect te bereiken. Vergeefs, de lichtinstallatie van het Circusthea ter heeft niet de mogelijkheden om de gehele ladder een gouden glans te geven. "Een gouden ladder, die uit de lucht komt", herhaalt Wilson halstarrig. Na lang gezoek legt hij zich om wille van de tijd neer bij de minst slechte oplossing. Wilson is een perfectionist. Met als gevolg dat één week voor de première pas tien minuten van de voorstelling hun definitieve vorm hebben ge kregen. Wat opvalt tijdens dat gehannes met de ladder is dat Wilson nooit met stand-ins werkt. Als de in die- renvellen gehulde Hercules moet worden uitgelicht terwijl hij van de ladder afdaalt, laat Wilson de Ne derlandse zanger Tom Haenen op draven, die in de voorstelling de rol van Hercules speelt. Dat is heel on gebruikelijk. Gewoonlijk ontziet een regisseur zijn zangers en be proeft de belichting met figuran ten. Maar Wilson wil niets aan het toeval overlaten. Verlakkerij Voor de mensen van de Operas tichting is de samenwerking met Wilson een geheel nieuwe erva ring. "Dit wordt geen opera, dit wordt typisch muziektheater", zegt regie-assistent Michiel van Westering. "Ik heb nog nooit een opera gezien waarin de visuele as pecten minstens zo belangrijk zyn als de zang. En dat is hier wel het geval. In de opera ben je bij wijze van spreken blij als een zanger de hoge C haalt. Nu moet je bly zijn als je de techniek zo nauwgezet voor elkaar krijgt als Wilson wil. Theatertechnisch krijg je hier wel een stuk motivatie door. Ik ben al leen benieuwd of we het fysiek vol houden. We zijn nu zeven dagen full-time aan de slag. Volgende week vrijdag is de eerste vrije dag. Het is een zware belasting voor de mensen van de Operastichting". Van Westering zegt nog niet te weten wat hij van de Civil WarS moet denken. "Noch in de muziek, noch in het toneelbeeld zit een fei telijke ontwikkeling. Het publiek krijgt geen houvast om de voorstel ling te interpreteren. Ik ben er nog niet uit of het artistieke verlakkerij is of muziektheater van hoog ni veau. Ik verwacht in elk geval dat we een heel ander publiek zullen trekken dan gewoonlijk". Wilhelmina The Civil WarS is een van de meest uitzonderlijke theaterpro jecten van de laatste jaren. Het pro ject komt voort uit een verzoek van het Olympisch Arts Festival aan Bob Wilson om een voorstelling te maken voor de opening van de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles. Wilson bedacht een formule waardoor de produktie- kosten konden worden gespreid en de Olympische gedachte zou wor den benadrukt: hij wilde delen van de voorstelling op verschillende plaatsen, verspreid over de wereld, instuderen en deze voor de uitvoe ring in Los Angeles in elkaar schui ven. The Civil WarS als geheel zou ruim twaalf uur gaan duren. De inspiratie voor het project is typerend voor Wilson, die sterk vi sueel is ingesteld. Hy nam de foto's die Mathew Brady maakte tydens de Amerikaanse Burgeroorlog (1861-1865) als uitgangspunt voor zijn produktie. De geschiedenis van de burgeroorlogen in elk van de landen waar de verschillende delen zouden worden gemaakt, zouden in het geheel worden ver- De uitvoering van dit ambitueu- ze plan werd door vele hindernis sen gedwarsboomd. In 1983 werd in Rotterdam het eerste deel gepre senteerd, dat vanwege organisato rische moeilijkheden niet was wat men er zich van had voorgesteld. Ook inhoudelijk was er kritiek. Wilson gaf in dit deel van Civil WarS een beeld van ons land dat van de clichés aan elkaar hing: Wil helmina op de flets, Mata Hari, klompen, tulpen, molens en een meer dan levensgrote Willem de Zwijger. Mooie plaatjes, maar een Hollander kreeg er het gevoel by in een folder 'Bezoek Nederland in 24 uur' verzeild te zijn geraakt. Stakingen Daarna werd in Keulen een deel gemaakt. Dat kreeg een veel gun stiger onthaal. Het deel in Marseil le is echter nooit de werkplaats uit gekomen en in Tokio werd geen première gegeven. Ook in Rome scheelde het geen haar of de Civil WarS was er niet van de grond ge komen. Wilson belandde er mid den in een vakbondsoorlog met al- le stakingen vandien, die het werken vrijwel onmogelyk maak ten. Bovendien maakte de Opera van Rome juist een bestuurscrisis door en waren er administratieve problemen. Na Rome vertrok Wilson naar de Verenigde Staten, om daar in Min neapolis de 'Knee Plays' te maken. Een aantal korte, gedanste stuk ken, die als het ware de scharnie ren van de voorstelling zouden vor men. David Byrne van de Talking Heads maakte er de muziek bij. Daarmee was Wilsons cyclus over de burgeroorlogen voltooid. Maar tot een uitvoering bij de Olympische Spelen is het nooit ge komen. Het Olympic Arts Festival maakte op 30 maart 1984 bekend van de Civil WarS af te zien. Men gaf daar financiële redenen voor op. De verschillende delen van Civil WarS zijn sindsdien een sluime rend leven blijven leiden. Soms komt het nog tot uitvoeringen. Vo rig jaar zyn in Europa de Knee Plays een aantal keren gebracht, momenteel wordt met de Knee Plays een tournee door de Verenig de Staten gemaakt. Noodgreep Dat de Nederlandse Operastich ting nu de Italiaanse sectie brengt kan als een noodgreep worden be titeld. Philip Glass zou voor de Operastichting het science-fiction- boek 'The making of the represen tative for Planet 8' van Doris Les sing tot een opera bewerken. Dat kon om technische redenen geen doorgang vinden. De Operastich ting wilde dit seizoen toch graag een stuk van Glass brengen en liet haar oog vallen op het vijfde, Ita liaanse deel van the Civil WarS, waarbij Glass de muziek maakte. Het kostte de nodige moeite dit stuk naar ons land te krygen. In dit deel van de Civil WarS zit een inge nieus decor, waarin bijvoorbeeld alle bomen van de wereld over het podium bewegen. Dat decor is ont worpen door Tom Kamm, de vaste ontwerper van Wilson. Hy vertelt dat de Opera van Rome de Operas tichting een exorbitant hoog be drag vroeg voor de huur van dat decor. Zo hoog, dat de uitvoering van Civil WarS daarop dreigde af te ketsen. Toen bleek dat dat decor bovendien te groot was voor het Circustheater, was de keuze niet moeilijk. Kamm werd gevraagd voor de uitvoeringen in ons land een nieuw decor te maken. De kos ten daarvan zyn volgens hem lager dan wanneer het Italiaanse decor zou zijn gehuurd. De hoofdrollen worden in Neder land vertolkt door dezelfde, meest Amerikaanse, zangers die dat ook al in Rome deden. Op verzoek van Philip Glass is de sopraan Claudia Cummings aan de bezetting toege voegd. De rol van Hercules, de grondlegger van de Olympische Spelen, wordt gezongen door de Nederlandse zanger Tom Haenen. De Nederlandse inbreng beperkt zich verder tot wat kleinere rollen, tot de begeleiding door het Neder lands Philharmonisch Orkest en het Nederlands Kamerkoor en tot een aantal van de danseressen. Garibaldi Terug naar de repetities in het Cir custheater. Om twee uur is er pau ze, alle technici reppen zich naar de kantine. Wilson schiet in zijn jas en draaft naar de dichtstbijzijnde pizzeria voor een snelle lunch. Nu heeft hij wel even tyd om wat te vertellen. "Vergeleken met Rotterdam, en zeker vergeleken met Rome, zijn de produktieomstandigheden dit keer oneindig veel beter. Capabele technici, een gemotiveerde organi satie, de spirit kan niet beter zijn". - Hoe omschrijft U de Civil WarS, als opera of als visueel theater? "Opera betekent werk, niets meer en niets minder. Er is een or kest en een koor, er zijn solisten en balletten. Waarom zou de Civil WarS dan geen opera zyn? Het ver schil met de gangbare opera is dat ik geen verhalend gegeven ge bruik. Ik ga uit van beelden, later Op ledenexpositie van 'Ars' Expositie met werken van ARS-le- den, t/m zo. 6 april. Ars Aemula Na turae, Pieterskerkgracht 9, Leiden. Geopend dagelijks van 13.00 - 16.00 LEIDEN - Deze week en komen de week, ook tijdens de beide paasdagen, bestaat de mogelijk heid een bezoek te brengen aan de jaarlijkse ledententoonstel ling van 'Ars'. Hieraan nemen in totaal 34 exposanten deel, onder wie een aantal docenten van 'Ars', zoals Gerard de Wit en Joop van Kralingen. De opzet van zo'n ledenten- toonstelling heeft duidelijke be perkingen en nadelen. De mees te deelnemers kunnen twee of op z'n hoogst drie stukken inzen den, op grond waarvan een in druk van het werk wordt ge vormd. Sommige exposanten komen desondanks vrij aardig uit de verf maar andere dreigen nauwelijks opgemerkt te worden temidden van de veelheid aan werken, technieken, stijlen en opvattingen. Binnen de veelsoortigheid in het geheel zijn enkele duidelijke categorieën te onderscheiden. Minstens de helft bestaat uit por tretten, stillevens en landschap pen. Naast deze ruim vertegen woordigde onderdelen laat het resterende deel zich grofweg on derbrengen bij de noemers figu ratief en abstract. Slechts een kleine groep staat voor abstractie of zweemt daarnaar. De meeste portretten houden vast aan een vrij klassieke vorm. Het wat kleur betreft rijk gescha keerde portret van ir. Paulen door Hessel de Boer is in zijn soort knap te noemen maar zelf zie ik liever de 'tweeling' van Le- ny Noyen. Hoewel dit laatste stuk veel informeler is, geeft juist de sfeer de mogelijkheid om vlot en ongedwongen een per soonlijk portret te maken. Mari- ke Bok exposeert uitstekende portrettekeningen die wat vlot heid en durf betreft het tegen deel zijn van de bijdrage van Wim Maan. Ook bij het stilleven voert een meer traditionele benadering de boventoon. Hoewel een door wrocht werkstuk daarvan het re sultaat kan zyn, zoals het met een overdaad aan elementen ge vulde bloemstilleven van Erika de Wit, levert het soms ook stan daard beelden op. Een schril contrast vormt de uiterst precies uitgevoerde stilleven-opstelling van Ronald Lindgreen met het meteen daaropvolgende stuk, een impulsief geschilderd stille ven van Wil Blommerds. Vreemd genoeg zijn deze tegenpolen zo naast elkaar geëxposeerd, dat het extreme karakter van beide wel moet botsen. Een scala van mogelijkheden is eveneens te vinden bij de land schappen, variërend van pijnlijk nauwkeurig geobserveerde si tuaties tot vrijere en inventieve impressies. Van dat laatste zijn ue beide werken van Johan Tim- mers goede voorbeelden. De expositie verenigt, afhan kelijk van smaak en voorkeur, geslaagde en minder geslaagde stukken. Mijn bezwaar geldt vooral het behoudende karakter van sommige werken. Daarbij moet gezegd worden dat er zeker verdienstelijk getekend en ge schilderd wordt wanneer men bedenkt dat een deel van de ex posanten zich niet beroepshalve met de kunstbeoefening bezig houdt. Door de overstelpende hoeveelheid ziet de bezoeker eerst een grote aaneenschakeling van beelden waarin een duidelij ke ordening ontbreekt. Een tweede ronde langs de expositie doet een aantal werken meer recht. Misschien dat een uitge sproken presentatie een minder verdeelde indruk zou nalaten. NANCY STOOP LEIDEN - De essentie van Bali in tal van schilderijen vastgelegd. Dat zou het motto kunnen zijn van de ex positie die gewijd is aan leven en werk van de Duitse kunstenaar Walter Spies (1895 - 1942). De tentoonstel ling, die tot stand is gekomen in samenwerking met de Stichting Walter Spies Holland, is tot en met 1 juni te zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Zij werd gistermiddag in aanwezigheid van o.a. Spies' zuster geopend door drs. Soedarmanto Kadarisman, minis ter van de ambassade van Indonesië. Deze noemde de expositie een gebeurtenis van grote artistieke beteke nis. Eerder had mr. H.E.R. Rhodius als voorzitter van de Stichting Walter Spies Holland in een inleiding al een schets gegeven van Walter Spies' leven, dat in het Moskou van de vorige eeuw begon en als gevolg van het oorlogsgeweld in 1942 in de Indische Oceaan tussen Sumatra en het toenmalige Ceylon eindigde. Een rijk maar ook veelbewogen leven van een Duitser met een kunstzinnige opvoeding in het Tsjaristische Rusland, een internering in de Oeral gedurende de Eerste We reldoorlog en een internering in Indiê kort na het uit breken van de Tweede Wereldoorlog. Als matroos op een vrachtschip in 1923 op Java aangekomen, na al eerder exposities te hebben gehad in Dresden, Berlijn. Amsterdam en Den Haag, verdiende hij er aanvanke lijk zijn brood als pianist in een Chinese bioscoop in Bandoeng om kort daarna als musicus te worden op genomen in de hofkringen van Yogyakarta. Eenmaal op Bali verzeild geraakt voelde hij een sterke affiniteit met de bevolking, waar hij gedurende een reeks van jaren als artiest deel van heeft uitgemaakt. Hoe rijk zijn nalatenschap als beeldend kunstenaar is, daar van kan men zich in Volkenkunde overtuigen. Op de foto de Indonesische ambassademinister Soedarmanto Kadarisman (rechts) in gezelschap van museumdirec teur prof. dr. W.R. van Gulik voor één van de schilde rijen van Walter Spies. (foto Hoivut» OPERA-CONCOURS - Zestig amateur-operazangers en -zangeressen zullen gaan deelnemen aan een door Marco Bakker en Len Del Ferro georganiseerd opera- concours. De zestig geslecteerde deelnemers gaan strijden om een plaats in de finale en om een aanmoe digingsoptreden in het nieuwe televisieprogramma van Marco Bakker. De voorronden van het concours hebben plaats elke zondagmiddag vanaf zes april tot en met 18 mei in het Amsterdamse Mariott-hotel. De finale is op 25 mei. Tijdens elke voorronde zullen acht zangers of zangeressen naar voren treden. De twee or ganisatoren beogen met dit concours opera-amateurs podiumervaring op te laten doen en hen in de gelegen heid te stellen door te stoten naar een plaats in de professionele opera-wereld. De toegang tot de voor ronden is gratis.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 35