'Onze kunst wordt echt ondergeschoven' Deel meubelplein op 11 april open Komende week 'festival' voor Zuidhollandse poppenspelers in Voorschoten Weg besmeurd Paaseieren zoeken in park Telemanns Passie met uitstekende solisten PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 27 MAART 1986 VOORSCHOTEN - In het zwart-rose poppentheater van Voorschoten spelen in de paasweek vijf verschil lende Zuidhollandse pop penspelers. Een soort festi val dat zich ook in. Dor drecht en Spijkenisse af speelt. De Voorschotënse speelsters, José van der Steen en Connie de la Mar, nemen de prestaties van hun collega's onder de loep en zetten er hun eigen ideeën naast. Voorop staat dat poppenspel een kunst uiting is, die meer aandacht verdient. door Paul van der Kooij Connie en José verlieten in 1979 te leurgesteld de kweekschool. Ze weigerden nog langer agentje te spelen en wilden loskomen van al die programma's en schema's. In een Leids kamertje timmerden ze een poppenkast in elkaar, maakten poppen en zagen steeds duidelij ker hoeveel mogelijkheden ze had den. Na een jaar was de huisves ting te krap en zochten de speel sters bergruimte. Voorschoten bood een bouwkeet op het Sir Winston Churchillplein aan en al gauw vroegen ouders waarom de twee geen voorstellin gen gaven. September 1980 was het zover. Een successtory was ge boren. De wekelijkse voorstellin gen werden steeds drukker be zocht, de optredens in de provincie liepen steeds beter en de twee wil den iets groters. Vorig jaar kregen ze een bovenlokaal van het cultu reel centrum. Er kunnen 70 kinde ren in, ook volgende week. De blik vooruit, dus maar. Kunst Poppenspeler Wim Noorder- graaf, die donderdag langskomt, is bekend van de radioprogramma's Schuurpapier en Dubbelisjes. Hij heeft een echte poppenkast en is vrij druk, scherp, realistisch en ac tueel - voor kinderen vanaf 7 jaar. Een pop met een elektrisch'brood mes, maar ook een pop die geld gaat ophalen voor arme kinderen. Veel improvisatie en een beetje de stijl van Dubbelisjes. De politiek schuwt hy niet en krijgt dus vaak de vraag voorgelegd "is dat nou kunst?" Connie en José, die in rea lisme niet voor Wim onderdoen, vinden de vraag vreemd. "Je hoeft toch niet urenlang een lapje te la ten bewegen?", vindt Connie, die de dingen zegt die José in alle rust denkt Kunst is voor hen een mid- i José met twee poppen: "Eigenlijk heeft Connie (l) t gevoelens". del om een gevoel over te brengen. Of dat nou via een beeld, woord of muziek is. Kunstenaar Wim is wat meer ca- baratier, de Voorschotense speel sters letten sterker op de vormge ving. Ze vinden dat dat het beeld kan versterken. Het thema - heel belangrijk bij de twee - blijft zo lan ger hangen. Voor 'De Tentkarro- mobiel', dat vorige maand in pre mière ging, spelen de poppen door in een vliegend vliegtuig en heb ben de speelsters op de halfronde kast een ronde plaat met flessen gezet. Met sombere verlichting is dit een vuilnisbelt, met fel licht een disco. Het ene lid van een club leeft zich hier uit, terwijl de ander alle macht naar zich toetrekt. Jan Klaassen vinden van niet. In het begin is de machthebber niet slecht en de kin deren mogen zich naar hartelust met hem identificeren. Dit veran dert wanneer hij bang is van het voetstuk af te vallen en dingen doet die niet de beugel kunnen. Dén is hij te slecht en spelen de twee door tot het publiek zich te gen hem keert. De boodschap moet overkomen en op reacties uit het publiek spe len ze gretig in. Het liefst staan ze dan ook voor een klein publiek. Rustpunten %zyn onontbeerlijk. Niet teveel rampestamp of "daar zit-ie, daar zit-ie geschreeuw", hoe wel ze beseffen dat kinderen dat vaak leuk vinden. Connie: "Het heeft een speciale spanning wan neer kinderen weten dat iemand achter een boompje zit en daar ach ter vandaan moet springen. Het is zo heerlyk voorspelbaar. Kinderen weten wanneer ze moeten gillen". En dan: "Eigenlijk heeft een Jan Klaassen-spel geen drama, geen te genstrijdige gevoelens. Jan Klaas sen is goed en de dief is kwaad", vindt Connie, die het overigens vreselijk zou vinden wanneer Jan Klaassen zou verdwijnen met al zijn uit-het-doosje-in-het-doosje ef fecten. Het gebeuren stamt uit de zeventiende eeuw en is daarmee een van de eerste vormen van pop penspel. Een Hollandse traditie kortom, met oude verhalen (waar af en toe een racistische taxichauf feur aan wordt toegevoegd) en ou de, eenvormige handpoppen. Ondergeschoven José en Connie doen het anders. Zij hebben grote poppen, kleine poppen, poppen op een stok en noem maar op. Kinderpoppen zijn het belangrijkst en spelen de hoofdrollen. Connie: "Van iets heel eenvoudigs kun je al iets maken. Een politiepet is een agent en als we vier muisjes aan een koordje goed belichten lijkt het net een heel nest. Laatst zagen we iemand die van een badslipper een ballet danseres maakte. Pas toen ze stierf zag je dat het echt een slipper Connie: "We hebben veel meer mogelljkhed.en dan bij een toneel spel. Daar kun je niet zo snel het toneel af en een ander pakje aan trekken. We kunnen ook makke lijk een kinderpop maken. Terwijl een kinderrol vaak iets onnatuur lijks heeft". Het vereist wel oefe ning. Connie: "Het schiet ons nog wel eens tekort aan stemmen en karakters". Laatst zei iemand: "Kijk uit voor je stem, je knijpt". Ze belde zelf een logopedist, want: "Je moet alles uitvogelen, scholen voor poppenspelers zijn er niet. Wij zijn echt ondergeschoven bij ande re soorten kunst. Veel spelers heb ben moeite rond te komen". Gelukkig helpen de Zuidhol- léndse spelers elkaar steeds meer en wisselen ze bijvoorbeeld namen van goede regisseurs uit. Onlangs organiseerde een IKON-medewer- ker bovendien een schrijverscur- sus voor poppenspelers, met aan dacht voor een gestructureerde lijn en de verdeling van hoogtepunten. Ook moesten de spelers verdedi gen-waarom ze bepaalde personen opvoeren. Connie en José waren vertrouwd met dergelijke vragen. Zij schrijven van tevoren het hele verhaal op halen de onlogische, complexe of tegenstrijdige stuk ken er vanzelf uit. Andere poppen spelers hadden meer moeite. Con nie: "Veel spelers zitten in zichzelf te werken. Ze laten niet gauw naar zich kijken, hebben geen regis seurs, doen het licht zelf en hebben ook geen contact met het publiek. Sommigen schrikken zich ook dood voor kritiek". Daarom zou het volgens haar ook zo goed zijn wanneer de pro vincie geld zou willen geven voor een grote professionele werk plaats, waar de spelers kunnen overleggen en samen producties kunnen voorbereiden. "Je ziet zo je eigen tekortkomingen en leert van elkaar". S ASSENHEIM - Een vrachtwagen die op weg was naar de verffabriek Sikkens in Sassenheim verloor gis teren op de afrit van de rijksweg 44 (Amsterdam-Den Haag) enkele do zen met pigmentpoeder. De fel oranje gekleurde stof werd over tientallen meters over het wegdek verspreid. De politie heeft het pigmentpoeder verwijderd. Sprookjes Vorst oorzaak verlate oplevering LEIDERDORP - Het Leiderdorpse meubelplein (oftewel de meubel boulevard) gaat Tweede Paasdag niet open. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Mijnders die al uit de Winkelhof-vestiging is vertrok ken, zich komende maandag in het complex aan de Persant Snoepweg zou hebben geïnstalleerd. Met man en macht werd er gewerkt om de nieuwbouw tijdig gereed te krij gen. Dat is niet gelukt: Mijnders heeft de knoop deze week moeten door hakken en de opening verschoven naar 11 april. Baalbergen en Leder- land openen dan meteen hun deu- De lange vorstperiode heeft roet in het eten gegooid. Niet alleen kon bouwer Du Prie maandenlang niet uit de voeten, de noodzakelijke nutsleidingen konden zelfs deze week nog niet worden aangelegd omdat er nog teveel vorst in de grond zit. Mijnders had in zoverre geluk dat zijn gedeelte al glasdicht was toen de vorst haar intrede deed. Erg teleurgesteld zegt woord voerder Mijnders niet te zijn. "Het was gekkenwerk geweest. De zaak is nog maar half af'. Tevreden toont de meubelgigant zich over de medewerking van de gemeente Leiderdorp. De drie 'ver kenners' mogen aan die 11e april meteen een extra koopavond vast knopen. Tweede Pinksterdag en Hemelvaartsdag mogen ze even eens meubels verkopen. Begin mei zullen nog eens twee zaken opengaan. En de laatste vier vestigen zich eind mei, begin juni aan het meubelplein. De officiële opening volgt medio juni. Schoon en vies: als dat maar goed gaat. Gloednieuwe meubels wor den over het nog modderige terrein naar binnen gesjouwd. Inzet: de binnenplaats van het binnenkort op te teveren Meubelplein Leider dorp. De vijver is in elk geval klaar... (foto's Wim Dijkman) Nu kennen de twee ook niet al hun Zuidhollandse collega's. Het Comedia Fantasia, dat vrijdag op treedt, hebben ze bijvoorbeeld nog nooit gezien. Gelukkig heeft het gezelschap een persberichtje opge stuurd: er is toneel, muziek en mi me bij. En de' sprookjesverhalen hebben een vormend karakter. John de Winter, die dinsdag het sprookje Roessi en Manon brengt, kennen ze wat beter. Hij heeft een heel mooie stem en kan veel perso nen neerzetten. Het liefst laat hij dingen gebeuren die in werkelijk heid niet mogelijk zijn. Zo laat hij een vliegend ruimtepaard zien dat vleugels leent van de ooievaar, wanneer zijn eigen exemplaren ge stolen zijn. Connie en José zouden een dergelijk verhaal nooit bren gen, zij vinden een pratend dier al vreemd. Connie: "In ons stuk zit een jongen op een vuilnishoop. Als er een rat op hem afkomt, schrikt hij. Logisch. Een kind zou het ook gek vinden wanneer de rat begint te praten". De fantasie zit bij de da mes meer in de vormgeving. Schimmenspel, een vliegtuig, op vallende belichting en mooie effec ten. Ook Marianne Rijpma, zaterdag aan de beurt, is daar sterk in. Prachtige poppen, een goede vormgeving en zorgvuldige kleu rencombinaties. Ze speelt rustig ("bijna traag"), roept een sprook jesachtige sfeer op en verstopt de boodschap een beetje. Do'ris van Kamelon tenslotte, behoort vol gens Connie tot de top in Zuid-Hol land. Na vele experimenten is ze terug bij de basis, het simpele. De woensdagkunstenares heeft alleen een koffer en doet ook het toneel spel erbij. José en Connie zijn dan ook bijzonder benieuwd. "Jammer dat we niet hier kunnen zijn; we moeten optreden". DONDERDAG 211 Schouwburg - 'Leocadia', blijspel met Mary Dresselhuys, 20.15 uur. Laktheater - 'Zonder betekenis' door F Act, 20.30 uur. Pieterskerk - uitvoering Mattheus Pas sion door Bachkoor Holland, 19 uur. Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19-21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Dr. Zhivago', 20 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur, 18.30-20 uur. Voorschoten Raadhuis - Leidseweg, raadsvergade ring, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen, 20 uur. VRIJDAG Leiden Pieterskerk - Mattheus Passion door Bachkoor Holland, 11.30 uur. IJshal - Vondellaan, vakantie-, recrea tie- en tuinbeurs, 10-17 uur. Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 48, cabaret 'Klein foutje', 20.30 uur. Kantine VTL - Voorschoterweg, kaart avond, 20 uur. LEIDERDORP Leiderdorpse kinderen kunnen komende zater dag zo'n 250 paaseieren gaan zoe ken in park De Houtkamp. De zoekactie wordt gehouden op ini tiatief van winkelcentrum Sant horst. Dat fungeert om elf uur 's och tends als verzamelpunt. Van daar uit trekken de kinderen, begeleid door twee paashazen, naar het na bijgelegen park. Onder de eieren bevinden zich drie 'speciale' exemplaren, die recht geven op een extra prijs. Ze moeten worden ingeleverd bij de paashazen zelf. Bij 'Exultate Deo' Matthaus Passion van G. Ph. Tele- in uitgevoerd door de Christelij ke Oratorium Vereniging 'Exultate Deo'. Solisten: Jorine Samson, so praan, Hans van Heyningen, bas (Christuspartij), Fons Orie, bas (aria's en kleine partijen), Wouter Goedhart, tenor (evangelist), Addie de Jong, orgel en Tijn van Eyk, cla- vecimbel. Muzikale begeleiding: Utrechts Begeleidings Orkest. Alge hele leiding: Sander van Marion. Ge hoord op woensdag 26 maart in de Moeder Gods Kerk in Voorschoten. VOORSCHOTEN - 'Als we een voetbalclub waren, dan hadden we wèl de ideale accommodatie', klaagde dirigent Sander van Ma rion in de pauze over de moge lijkheden in de regio om een op timale Matthaus Passion uit te voeren. En inderdaad had de kwaliteit van de Matthaus van George Philipp Telemann enigs zins te lijden onder de geluidsop- slorpende akoestiek van de Moe der Gods Kerk, terwijl de instru menten al tijdens de eerste helft van de uitvoering moesten wor den bijgestemd door de enorme warmteontwikkeling in het ge bouw. Ondanks deze ongemak ken zorgde 'Exultate Deo' ge steund door solisten en het Utrechts Begeleidingsorkest, voor een overtuigende presenta tie. Deze passie die jaren geleden door Van Marion vanuit een Ber- lijnse bibliotheek aan de verge telheid werd ontrukt wordt zel den uitgevoerd en is in vergelij king met de Matthaus Passion van J.S. Bach beslist eenvoudi ger van karakter. De tijdsduur is ook aanmerkelijk korter, terwijl het werk gemakkelijker in het gehoor ligt. Het mist de enorme dramatische zeggingskracht die Bachs passie zo kenmerkt, maar is daardoor ook wel minder thea traal, lichter en van menselijker maat. Op integere en prachtige ge nuanceerde wijze door 'Exultate Deo' tentoongesteld, waarbij het Utrechts Begeleidingsorkest, na een wat aarzelende inleiding, de aria's, recitatieven en koralen op illustratieve wijze ondersteunde, zoals de schitterende en expres sieve bas-aria van Fons Orie 'Die Seele wird mir selbst zur Hölle' waarin Petrus in grote verwar ring verkeert en de schitterende dissonerende akkoorden in de continuopartij die de valsheid van Judas weergeeft. De Chris tuspartij lijkt door een stralen- krans omgeven doordat alléén zijn woorden worden gesteund door subtiel orgelspel. Wat opviel was de prachtige solistenbezetting in deze uitvoe ring: zoals de strijdbaar en ont roerende Christuspartij door de bas Hans van Heyningen, de fraaie stemtechniek van de so praan Jorine Samson, en de bij na magische verteltrant van de evangelist Chris van Woerkom. Vorig jaar beleefden we de pre mière van deze passie door 'Exultate Deo' in de Pieterskerk in Leiden, gisteravond bewon derden we dit kunstwerk voor de tweede maal in eigen huis. De wens om hier een jaarlijkse tradi tie van te maken stuit helaas op financiële problemen. Het zou jammer zijn als dit werk in de vergetelheid raakt. ANNEKE VAN VLIET LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. n 8.30-17.00 uur (071)144941 s (uitge- i kantoortijden: C Voor inlichtingen over zonderd Sleuteltjes) i Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F Terwijn. tel. 02522-14192. D Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij taling te worden voldaan. Restitutie is met mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J de Groot W Di|kman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome. Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2