PvdA dank zij hertelling van vier op vijf zetels Streekplan moet tuinders voldoende ruimte bieden UIT HET fiQROEHEflflWJfl* Geduld is ook voor tuinier schone zaak Fascinerend spel blokfluitkwartet Ten koste van Progressief Akkoord Noordwijk Drie groepen op popfestival in Noordwijk Vandalisme Volgens burgemeesters Rijnsburg en Valkenburg Kunstwerk: 'Gat in de muur' Illegale videotheek opgerold DONDERDAG 27 MAART 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 29 NOORDWIJK - De PvdA krijgt er in de nieuwe Noordwijkse gemeenteraad een zetel bij. De socialisten komen daarmee van vier op vjjf zetels. Dat is het gevolg van de hertelling van de stemmen die vorige week woensdag tijdens de verkie zingen voor de gemeente raad in de kustplaats zijn uitgebracht. De zetel was aanvankelijk toegewezen aan het Progressief Ak koord Noordwijk (PAN). Die groepering krijgt nu een in plaats van twee zetels in de raad. Het PAN is het overigens niet eens met de uitslag van de hertelling. Het bestuur van de partij heeft al laten weten zich niet bij de uit slag te zullen neerleggen. Eén stem gaf de doorslag. Het hoofdstembureau, dat de Noord- [?.od gemaakt Op grond wijkse gemeenteraad in zijn verga dering van dinsdag als 'scheids rechter' had aangewezen, keurde stem, die op het PAN Kieswet moest het hoofdstembu- u dat biljet wel ongeldig verkla- i. In die wet staat uitdrukkelijk dat het vakje alleen met potlood uitgebracht, 'af omdat het hokje rood mag w°rden gemaakt' niet op de juiste wijze was roodge- maakt. Het gemiddelde aantal op de PvdA uitgebrachte stemmen be droeg aan het eind van de hertel ling 556,2; het gemiddelde aantal stemmen op het PAN was 556 pre cies. De toe te wijzen (rest)zetel ging vervolgens naar de partij met het grootste gemiddelde, in dit ge val dus de PvdA. Was de ene stem op het PAN wel goedgekeurd, dan zou het gemid delde Het PAN heeft evenwel besloten in beroep te geen tegen de beslis sing van het hoofdstembureau om de stem ongeldig te verklaren. Het was volgens een woordvoerder een stem die duidelijk voor het PAN was bedoeld. Gemeente-ambtenaar De Jonge wijst erop dat de beslissing om de stem ongeldig te verklaren zeer zorgvuldig is genomen. "We heb ben er zelfs contact over opgeno men met de landelijke Kiesraad, Het hoofdstembureau van de gemeente Noordwijk had gisteren het laatste woord bij het beoordelen van de geldigheid van de vorige week woensdag uitgebrachte stemmen. (foto Holvast) Afspraken die groepering zijn geko- die ons adviseerde het biljet niet op 556,5 en zou alles bij het goed te keuren", oude gebleven zijn. Terecht De hertelling van de stemmen Volgens K. de Jonge, chef alge- begon gistermorgen om negen uur. mene zaken van de gemeente Twee ploegen tellers, elk bestaan- Noordwijk, gebeurde de afkeuring de' uit zes mensen (raadsleden en van de ene PAN-stem terecht. "Het ambtenaren), telden om beurten de hokje op het stembiljet was eerst stemmen. Dat gebeurde per stem- helemaal volgekrast met blauw- bureau. Er waren vorige week zwarte inkt. Daaroverheen waS het woensdag in Noordwijk dertien stembureaus ingericht. De telploe- gen controleerden eikaars werk. "Kwamen beide ploegen tot het zelfde resultaat, dan namen we aan dat het in orde was", aldus De Jon ge. Vooraf waren duidelijke afspra ken gemaakt over de handelwijze bij stembiljetten die twijfel oprie- pen. Al die twijfelgevallen werden direct voorgelegd aan het hoofd stembureau dat de uiteindelijke beslissing nam. Dat gebeurde, be nadrukt De Jonge, in alle open heid. "Iedereen die bij de telling aanwezig was, heeft kennis kun nen nemen van de beslissingen die het stembureau nam. Daarover wilden we geen enkel misverstand over laten bestaan". Het bezwaar van het PAN tegen de afkeuring van het stembiljet is opgenomen in het proces-verbaal dat na de hertelling is opgemaakt. De hertelling was rond drie uur gistermiddag klaar. De telling was op grond van de wet openbaar en werd door vrij veel belangstellen den bijgewoond. W.J. Plug, die aanvankelijk in de nieuwe raad als tweede man voor het PAN was gekozen, was van morgen niet voor commentaar be reikbaar. De zetelverdeling in de Noord wijkse gemeenteraad wordt nu: CDA 7 zetels; WD 3 zetels; PvdA 5 zetels; PAN 1 z^tel en Noordwijks Belang 3 zetels. NOORDWIJK - Drie muziekbands uit de regio treden op zaterdag 5 april op tijdens het tweede streek- popfestival in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat in Noord- wijk-Binnen. De organisatie van de avond is in handen van Wil Slats, die vorig jaar voor het eerst een streekpopfesti- val op poten zette. De Voorhoutse formatie Voica Versa brengt rusti ge, moderne muziek ten gehore; de band Backyard uit Lis se verzorgt een rockoptreden. De derde pop groep die op de avond optreedt is King Cover and the Entertainers, afkomstig uit de omgeving van Lisse. Kaarten voor dit popfestijn zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de Muzikantenwinkel in Lisse en op de avond van het concert aan de zaal. De entreeprijs bedraagt vijf gulden, de optredens beginnen om 21.30 uur. NOORDWIJK - In de wyk Boeren- burg in Noordwijk zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vier au to's met een afbijtmiddel bewerkt. De politie weet niets van het mo tief voor deze vorm van vandalis me. Van de daders ontbreekt elk spoor. De eigenaren van de auto's deden gisteren aangifte. LISSE - Burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg en burgemeester C. Sinke van Valkenburg verwachten dat er binnen een aantal jaren behoefte is aan grotere stukken tuinbouwgrond in de gemeenten waar zij de scepter zwaaien. De twee gemeentebestuurders vin den daarom dat in het streekplan ZuidJIolland west daartoe de mogelijkhe den moeten worden open gehouden. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek (SOB) drong het tweetal er bij de aan deze regeling deelnemende gemeenten op aan met deze verwachting reke ning te houden bij hun reactie op het streekplan. In het ontwerp-streekplan, zoals dat gisteren ter sprake werd ge bracht, wordt slechts gesproken over een eventuele uitbreiding van het tuinbouwgebied in Rijnsburg in zuidoostelijke richting. Dat vindt Jonkman te beperkt. Tijdens de vergadering voerde de Rijnsburgse burgemeester aan dat veel tuinders genoodzaakt zul len zijn te verhuizen in verband met de bouw van woningen op nu nog agrarische locaties. Dat geldt onder meer ook voor het gebied Zanderij-Westerbaan in Katwijk dat grotendeels voor woningbouw zal worden bestemd. Verkoop Verder noemde Jonkman de vrij vlot lopende verkoop van stukken grond in het tuindersgebied Kloos- terschuur/De Trappenberg. Van de 40 beschikbare hectare grond is daar in vrij kort tijdsbestek reeds 17 hectare van verkocht, zodat kan worden geconcludeerd dat op den duur meer grond nodig is dan al leen het nu beschikbare areaal. Jonkman verwacht dat de verkoop van grond zal doorgaan in het licht van een zekere herverkaveling door uitbreidingsmogelijkheden die tuinders willen hebben. Rijnsburgs eerste burger van Rijnsburg merkte desgevraagd verder op dat de kwaliteit van de grond voor de tuinders van zeer groot belang is. Ook om die reden mag het samenwerkingsorgaan zich volgens hem niet bij voorbaat vastleggen op uitbreiding van het tuinbouwgebied in een bepaalde richting. Hij haalde verder aan dat er mogelijk overleg nodig zal zijn met buurgemeenten Voorhout en Noordwijk voor wat betreft de uit-, breiding van de tuinbouwgebie den, omdat die zich wel eens tot over de gemeentegrenzen zou kun nen uitstrekken. Sinke noemde als mogelijke uit breidingsgebieden stukken grond aan 't Duyfrak en achter het Joght. Het dagelijks bestuur van het SOB nam gisteravond de suggestie van Jonkman over om in de reactie op het streekplan geen nauw om schreven grenzen vast te leggen. Kernen R. van Schie, raadslid voor de Een Zilker Party in Noordwijker- hout, pleitte gisteravond in Lisse voor enige aandacht in de reactie van het SOB op het streekplan voor de kleine kernen, zoals ook De Zilk er een van is. Hij toonde zich verbolgen over de wijze waar op in het streekplan over kleine kernen wordt geschreven. Volgens Van Schie neigt het voorontwerp naar een 'uitstervingsbeleid'. ALPHEN AAN DEN RIJN - Degenen die na de vorst periode bij het eerste lentezonnetje met jeukende han den de overal aantrekken en als bezetenen de tuin in- sprinten om daar eens flink huis te houden, zijn hele maal verkeerd bezig. Wachten, luidt het advies. Tenminste, dat zegt hovenier Maurits van Leeuwen uit Al phen. "Mensen die een tuin heb ben, worden soms helemaal gek als ze de zon zien schijnen. Ze moeten even wachten omdat eerst de beplanting de tijd moet krijgen om zich te herstellen van de strenge vorst. Zo kun je na een tijdje zien welke planten het hebben overleefd en welke hele maal zijn doodgevroren", legt Van Leeuwen uit. Omdat de kennis bij de meeste hobbyisten ontbreekt om te zien welke beplanting helemaal is doodgevroren en welke slechts gedeeltelijk, is geduld de beste oplossing. "Al vrij snel ontdek je dat bepaalde planten, hoewel ge deeltelijk doodgevroren, toch weer gaan uitlopen", zegt Van Leeuwen, die in de Van Velzen- straat in Alphen zijn bedrijf in tuinaanleg en onderhoud heeft. De alsnog uitlopende planten hoeven dus niet te worden ver vangen. Maar het. aantal dode planten in de tuinen is groot als gevolg van de vorst. "Had er maar wat sneeuw op de beplan ting gelegen, dan was de schade nog meegevallen. Maar strenge vorst op kale grond is voor veel planten funest geweest", ver zucht de hovenier die zelf ook tuinen ontwerpt voor bedrijven en scholen, maar toch liever geen tuinarchitect wil worden ge noemd. Voor de bezitters van een tuin die het dode spul moeten vervan gen is het vervolgens geen een voudige kius om alles in oude glorie te herstellen. Want ook by de kwekers is de schade te be speuren. Van Leeuwen: "Met de azalia's is het bijvoorbeeld som ber gesteld. De forsythia's zijn wel beschikbaar maar omdat straks iedereen die wil hebben, worden ze natuurlijk weer schaars. Er zullen daarom vooral eenjarige plantjes moeten wor den gekocht". Maar hiermee is het volgens de hovenier ook op passen geblazen. "De afrikaan- tjes worden nu alweer aangebo den. Het is verstandiger ze pas half mei te planten". Ook het gazon heeft flink te lij den gehad van de lage tempera tuur in de afgelopen winter. Hier en daar is echter al goed te zien dat het gras razendsnel herstelt en het groen zal daarom het geel snel doen verdwijnen. Van Leeu wen geeft nog een advies om het herstel te bevorderen. De metho de heet verticuteren. Met een speciale hark of machine worden verticale sporen van drie centi meter diep in het gras gemaakt. Het oude gras en mos kan zo ge makkelijker worden verwijderd. In de sporen kan dan opnieuw worden gezaaid. ROB VAN DER ZANDEN Zaaien De komende maand kunnen bin nenshuis vele gewassen zoals to maat, courgette, meloen en pa prika, worden gezaaid om later buiten uit te planten. Gebruik voor het zaaien bakken die mini maal 15 centimeter diep zijn. Vul de bakken met fijne potgrond af gedekt met ongeveer twee centi meter scherp zand. Het zand zorgt ervoor dat de zaden minder snel zullen smetten. De zaden moeten gemiddeld één centimeter onder de grond worden gestopt (raadpleeg de ge bruiksaanwijzing op de zakjes zaad). Daarna zet u de bak op een donkere warme plaats totdat de plantjes boven de grond komen. Verhuis de bak dan naar een lichte plaats, bijvoorbeeld in de vensterbank. Omdat de jonge planten razendsnel naar het licht toegroeien, moet de bak regel matig worden gedraaid. Als de plantjes twee tot vier bladeren hebben kunnen ze wor den verspeend. Dit betekent dat alle plantjes uit de grond worden Maurits van Leeuwen in de tuin bij zijn bedrijf aan de Van Velzenstraat in Alphen. "De mensen worden soms gek als ze de zon zien schijnen". (foto Nanno Bioupot) gehaald en worden opgepot in kleine potjes. Het is ook moge lijk direct in potjes te zaaien. Als het moment nadert dat de planten naar buiten kunnen, moet er worden begonnen met het zogenaamde afharden. De planten moeten wennen aan de weersomstandigheden buiten. Zet de potten daarom één tot twee weken overdag buiten en 's nachts binnen. De eerste dag blijven de planten maar een uur tje buiten, elke volgende dag kunnen ze iets langer de buiten lucht verdragen. Om eindeloos heen en weer lopen te voorko men is het makkelijk alle potjes op een dienblad te plaatsen. Planten die niet tegen nacht vorst-kunnen (dat zijn er nogal wat) mogen niet voor de IJsheili- gen (12, 13, 14 mei) buiten wor den uitgeplant. Aaltjes De meeste mensen zullen wel eens hebben gehoord van aard appelmoeheid. Deze ziekte van het aardappelgewas wordt ver oorzaakt door in de bodem le vende kleine wormen, de zoge naamde aaltjes. De aaltjes heb ben echter ook de eigenschap te parasiteren op de larven van ver schillende soorten insekten. De aaltjes vernietigen daarmee dus insekten. In Wageningen is op het Insti tuut voor Planteziektenkundig Onderzoek nu een methode ont wikkeld om die 'insekten-vemie- tigende' eigenschap van de aal tjes te gebruiken. Na langdurig onderzoek is ontdekt welke aal tjes welke insekten vernietigen. Een van de plagen waarvoor vooral de beroepstuinders be ducht zijn is de aardrups. Een volwassen rups vreet inéén nacht de hele wortel van een sla plant weg. Een flink aantal rup sen in een kas vol sla kan dus binnen de kortste keren een enorme ravage aanrichten. Dit beestje vormt een groot probleem omdat hij moeilijk te bestrijden is. Door de ontdek king van een aaltje dat deze rups parasiteert, lykt dit probleem tot de verleden tijd te gaan behoren. De aaltjes worden in de grond gespoten en beginnen daar hun vernietigende werking. Deze manier van bestrijden van ziekten en plagen wordt bio logische bestrijding genoemd. Op de verschillende tuinbouwin- stituten wordt naarstig gezocht naar nieuwe methoden van bio logische bestrijding, niet in het minst vanwege de steeds groeiende kritiek op het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen. In de glastuinbouw wordt on der meer de witte vlieg bestre den door een kleine sluipwesp. Voor de amateurtuinder zijn al wel verschillende plantaardige biologische bestrijdingsmidde len te koop. De aaltjes en sluip wespen zijn niet zo maar bij de tuincentra te verkrijgen. MONICA WESSELING Aalsmeer De bloementeelt onder glas in Aalsmeer dateert uit 1896. In dat jaar werden de eerste kasrozen geplukt. Sinds die tijd heeft Aalsmeer zich in sneltreinvaart ontwikkeld tot een van de be langrijkste bloemencentra van de wereld. De veiling Aalsmeer is nu de grootste bloemenveiling in de wereld. De ontwikkelingen op het ge bied van de tuinbouw in en om Aalsmeer vanaf het prille begin zijn zichtbaar gemaakt in de His torische tuin van Aalsmeer. In de tuin worden oude gewassen ge toond die in vroeger dagen be langrijk warén voor de Aals- meerse tuinders. Ook de werk tuigen en gereedschappen die vroeger bijvoorbeeld by de serin genteelt of by de teelt van bui tenbloemen werden gebruikt, zyn te bekijken. De Historische tuin ligt achter het pand aan de Uiterweg 32. Na telefonische afspraak is het mo gelijk dat groepen in de tuin wor den rondgeleid. Vele bezoekers van de Historische tuin maken er een echt dagje Aalsmeer van door vooraf een bezoek te bren gen aan de veiling Aalsmeer. Mits vroeg uit de veren is het mo gelijk om het veilen van dichtbij bij te wonen. Van te voren een afspraak maken met de veiling is wel nodig. De Historische tuin is geopend van 3 mei tot en met 27 septem ber. IJdo, portefeuillehouder voor ruimtelijke ordening binnen het SOB-bestuur, zegde toe de kritiek van Van Schie te zullen opnemen in de reactie van het SOB op het streekplan. Hij wilde daarvoor wel eerst enig statistisch materiaal van Noordwijkerhout om een en ander te kunnen onderbouwen. De reac tie zal daarna aan de provincie wor den gestuurd. Overigens zullen de verschillen de portefeuillehouders voor ruim telijke ordening uit de tien deelne mende gemeenten aan de gemeen schappelijke regeling eerst nog by elkaar komen om de verschillende standpunten op een rijtje te zetten. Na dat overleg *zal de definitieve reactie naar de provincie worden verstuurd. Daarin zal in elk geval melding worden gemaakt van ver keerd, dan wel achterhaald cyfer- materiaal. Er werd gisteravond al thans ernstig getwijfeld aan de ver wachte woningbehoefte in het jaar 2000 en het aantal inwoners dat de verschillende gemeenten tegen die tijd tellen. Een en ander zou veel te laag zijn ingeschat. LISSE - "Een smet op de vergade ringen". Zo noemde burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk, voorzitter van het Samenwerkings orgaan Bollenstreek (SOB), het kunstwerk dat aan de muur van de Lissese raadzaal hangt en een sil houet van koningin Beatrix voor stelt. Volgens Bonnike is het kunst werk in het gemeentehuis - de thuishaven van het SOB - niet meer dan een 'gat in de muur'. En sinds er een spotje op staat gericht valt het helemaal op, aldus de eer ste burger van Noordwijk. Bonni ke, die deze uitspraak deed in zijn afscheidswoordje aan de leden die na de instalatie van de nieuwe ge meenteraden niet zullen terugke ren in het algemeen bestuur van het SOB, vond de beeltenis boven dien meer op Wilhelmina dan op Beatrix lijken. Bonnike: "En ze wendt ook nog eens haar hoord van ons af'. Concert door het Amsterdam Loeki Stardust Quartet bestaande uit Da- nièl Bruggen, Bertho Driever, Paul Leenhouts en Karei van Steenhoven op diverse blokfluiten, met werken van Frescobaldi, Merula en J.S. Bach. Gehoord op 26 maart in de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. LEIDEN - Qude muziek in de omgeving die oudheid uitstraalt; aan de voet van de Taffeh-tempel in een weidse ruimte, waar je je niet opgesloten voelt; waar je een vrij gevoel om je heen hebt zon der je verloren te voelen; palmen op de achtergrond: in die sfeer volle ruimte is het goed toeven, wanneer er geconcerteerd wordt. Voor het milde timbre van in strumenten uit de renaissance en de barok, waarop het blokfluit- kwartet deze avond musiceerde, was de akoestiek ideaal. Meerstemmige muziek uitge voerd door een consort van in wezen gelijkklinkende, homoge ne instrumenten zoals de blok fluitfamilie, vergt van de uitvoe renden een uiterste inzet en con centratie. Ook de toehoorder echter moet zich inspannen om de gang van de verschillende stemmen te kunnen volgen en de wisselende inzetten van de the ma's. Daarom was het goed, dat een der kwartetleden by het be gin van het programma en ook tussentijds toelichting gaf over de opbouw en het karakter van verschillende muzikale vormen, over hoge en lage (toonhoogte)s- temmingen en over het instru mentarium. Het blokfluitkwartet bracht muziek ten gehore uit het begin en uit het einde en hoogtepunt van de Barok, vertegenwoordigd door Girolamo Frescobaldi en Tarquinio Merula enerzijds en J.S. Bach anderzijds. Van Fres cobaldi en Merula werden ver schillende canzones uitgevoerd. De canzone is een muzikale vorm waaraan veel te beleven is door zijn herkenbare, melodieu ze thema's die door de verschil lende stemmen geïmmiteerd worden, en door een levendige afwisseling in maat, ritme en ka rakter. Op fascinerende wijze werden deze canzones gespeeld. Glashelder waren de vier stem men te onderscheiden met een meeslependheid en een vaart waar het publiek zich ademloos door liet meevoeren. Moeiteloos werden maatwisselingen opge pakt, sprankelend werden nieu we thema's geïntroduceerd. De zuiverheid van stemming tussen de vier blokfluiten was verbijste rend. Na de pauze werden melijk fuga's van Bach uitge voerd. De welbekende en statige grondvorm en zijn omkering van de fuag uit 'Die Kunst der Fuge'. Daarna een lichte, snelle fuga 'al- la breve e staccato': virtuoos en lichtvoering gespeeld en tot slot een Preludium en Fuga, zeer ver heven en magistraal uitgevoerd. De opkomst van publiek was groter dan de organisatoren ver wacht hadden, zodat velen het zonder programma moesten stel len. Bovendien was men zo en thousiast - en terecht - over de uitvoering, dat het kwartet wel haast gedwongen werd om nog een toegift te spelen in de vorm van een nocturne van Rimski- Korsakon. MONICA SCHIKS ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteravond rond kwart voor negen in samenwerking met opsporingsambtenaren van BU- MA/STEMRA een illegale videotheek in de Willemstraat opgerold. De videotheek die werd gedreven door een 25-jarige Alphenaar, was in een woning gevestigd. In de woning werden 337 illegale video's aangetroffen, kopieën die de Alphenaar zelf maakte. De man is aangehouden en later op de avond met een proces-verbaal weer heengezonden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29