Toekomst somber voor BS Leiden Beenhakker hakt knoop door Tweede waarschuwing voor Zuid-Amerika Kranstauber opvolger Goór Zege voor Den Helder Bondscoach neemt ontslag: 'Mijn gezag is aangetast' DONDERDAG 27 MAART 1986 Frankrijk bedwingt Argentinië: 2-0 PARIJS (AFP) - Het Franse voetbalelftal, spelend zonder Michel Platini, heeft gisteren in het Pare des Princes met 2-0 van Argentinië gewonnen. Engeland verraste in Tiflis de thuis achttien wedstrijden ongeslagen gebleven Sowjet-Unie met een 0-1 zege. Bij Frankrijk ontbraken ook Gires- se, Touré en voor een belangrijk deel van de wedstrijd ook Le Roux, die door Henri Michel een uur op de bank werd gehouden, omdat hij in Mexico de eerste wed strijd door een schorsing zal i verlies tegen Oranje in Leipzig (0-1) ging de eerste keus van de DDR in Athene onderuit tegen Grieken land, tegenstander van Nederland in de voorronde voor het Europese kampioenschap 1988. Aanvoerder Anastopoulos en uitblinker Sara- Frankrijk had op het vakos zorgden in de tweede helft middenveld twee jongeren, Jean- voor de overwinning van 2-0. Mare Ferreri (23, Auxerre) en Phi lippe Vercruysse (24, Lens), die de taken van Platini en Giresse uitste kend overnamen en bovendien beiden nog scoorden ook. Ferreri deed het al na een kwartier, uit een voorzet van Fernandez. Argentinië kwam daarna door Valdano dicht bij de gelijkmaker. De bal spatte echter na een schot van Valdano terug van de lat boven Bats. Het duel werd ook grimmiger. Borghi kreeg eerst het geel en waaroph.jVemandezvooïeenkn- GRONINGEN (GPD) - Het gere periode probeerde uit te scha- 6oed;als zeker, dat in novemb< kelen. Was Frankrijk met elf-tegen- wereldkampioenschap dammen i» elf, mede door sterk middenveld- de Groninger Martini-hal wordt af- WK dammen wellicht in Groningen 0 Het is zo november het spel, al beter dan de Argentijnen, gewerkt. De organisatie heeft de met de numerieke meerderheid 2aak, financieel nog met helemaal bleef die situatie. Kort voor tijd verdubbelde Vercruysse, die der slechts vier minuten rond, maar verwacht niet dat het daarop nog zal stuklopen. De ge- de meente heeft inmiddels haar i Franse A-ploeg had gespeeld, de voortijd gelijk voorzet van Ro- Schotland Schotland, op 29 april tegenstan der van het Nederlands elftal, klop te in Glasgow voor 57.000 toe schouwers Roemenie met 3-0. Op vallendste speler was aanvoerder Kenny Dalglish, de 356-jarige spe ler-manager van Liverpool. Dalglish speelde zijn honderdste interland. De Schotten namen voor rust door Gordon Strachan en Ri chard Gough een voorsprong van 2-0. Roy Aitken maakte tien minu ten voor tijd de derde treffer. Spanje hield tegen Polen in de vijfde achtereenvolgende oefen wedstrijd weer de 'nul'. De Poolse defensie moest in Cadiz drie tref fers incasseren. Bij rust was het door Butragueno en Caldere al 2-0. Vlak na rust zorgde Salinas voor de eindstand: 3-0. Noord-Ierland en Denemarken speelden in Belfast met 1-1 gelijk. De Noordieren namen zes minuten voor rust een voorsprong door Alan MacDonald, Tommy Chris tiansen maakte twintig minuten Na nederlaag tegen Den Bosch DEN BOSCH - Is er nog hoop? Is er nog toekomst voor BS Leiden, zowel op korte als op langere termijn? Komt er nog een derde wedstrijd in de play-offs? Speelt de ploeg vol gend jaar eigenlijk nog wel in de eredivisie basketbal? Allemaal vragen. Die zich, gelijk vorig jaar rond deze tijd, nadrukkelijk opdrongen na afloop van de 63-51 nederlaag die de Leidenaars in de eerste ronde leden in en tegen aartsrivaal Den Bosch. Het enige verschil ten opzichte van het vorige seizoen is, dat het toen de direct om de landstitel ging. Maar verder lijkt het tot op dit moment verdacht veel op een herhaling van wat al eens eerder is geschied. Emïll Hagens was de enige Leide- naar die gisteravond in Den Bosch een voldoende haalde. Hagens scoorde 18 punten. (archieffoto Van Boven) Ook vorig jaar namelijk werd er na de eerste schermutselingen met de aartsrivaal uit Den Bosch hevig ge twijfeld aan Leidens' kansen op het kampioenschap. In welk geval de pessimisten zondermeer het ge lijk aan hun zijde kregen. Op de verliespartij in de Maaspoort volg de voor de toen favoriete Leiden prompt twee afknappers van je welste. Dit overigens geheel vol gens de traditie van de laatste jaren die slechts één Leidse overwinning schrijft tegenover dertien (nu veer tien) nederlagen. Maar minstens zo onrustbarend is, dat Leiden op dit moment totaal geen zekerheid heeft omtrent zijn voortbestaan als eredivisieclub. Aan een enkele beslist volgende week dinsdag. Verder wordt nog gesproken met een sponsor. Engeland Engeland verrastte in Tiflis de SSSSfiag bmssjsbs eigen bodem niet meer verloren. Aan dat fraaie record werd een eind gemaakt door een hard werkende, jeugdige Engelse ploeg, die het gemis van de spitsen Wood cock en Hateley en van aanvoerder Robson deed vergeten. De Sowjet- Unie, zonder topschutter Protas- sov van Dnjepr stelde teleur en kwam de schok niet te boven van de zestiende minuut, toen Sjivadze uit een strafschop op de paal schoot. Chris Waddie zette in de 67e minuut een zeer uitgestrekte een-twee combinatie op. De speler van Tottenham plaatste de bal op Beardsley, sprintte over vijftig me ter de diepte in om de bal vervol gens van tien meter langs de sterke Dasssyev te jagen: 0-1. Ian Rush, de topschutter van Li verpool, zorgde in de zeventiende minuut voor de enige treffer in de interlandwedstrijd Ierland-Wales. In de wedstrijd in de Ierse hoofd stad brak de doelman van Wales, Everton-keeper Neville Southall, de enkel. DEN HELDER - Doppeldouche Den Helder heeft bij zijn eerste optre den in de play-offs direct succes gehad. In een bijzonder spannende partij werd gisteravond voor 2200 uitzinnige toeschouwers Permalens Haaks bergen met 66-62 verslagen. Den Helder leidde bijna de hele wedstrijd met slechts één punt verschil en wist vlak voor rust dankzij twee driepun ters van Marco de Waard een iets grotere voorsprong te nemen (29-30, 35-30). Haaksbergen maakte het verloren terrein via Bruinsma chardson a r goed,r r kwam in de slotfase net iets tekort: Nashua Den Bosch-BS Leiden 63-51 (32-27) les 6, Van Helfteren 5 (2 uit 9. 10 bounds), Van Egmond 4 (2 uit 7), Erna- nuels 4 (2 uit 10), Heijdeman 2 (1 uit 4). Schotpercentage 32, rebounds 35, balver lies 21. Den Bosch - Knight 24 (67%), Johnson 17 52, rebounds 39, balverlies 22. Arbiters: Dishoeck/Van Ek Vijf fouten: Kragtwijk Tweede wedstrijd: zaterdag Vijf Meihal strohalm in de vorm van vage toe zeggingen moet men zich weder om vasthouden. Dat is natuurlijk opnieuw geen geruststellende gedachte voor de spelers die vorig seizoen na het plotseling afknappen van een der gelijk strootje toch maar de han den ineen sloegen en op basis van een onkostenvergoeding de schijn baar ongelijke strijd met de (zwaar) gesubsidieerde broeders aangin gen. Niet voor niks, zo bleek achteraf, want de toch unieke mis sie slaagde met het bereiken van ZEIST (GPD) - Twee maanden later dan de bedoeling was heeft een deel van het sectiebestuur, met Ajax-voorzitter in Udine versloegen de Italia- Ton Harmsen voorop, alsnog zijn zin gekregen. Geschokt land Oostenr^k met 2-lVaBij rust ^Qor de aanval in de rug van Harmsen, die de vaderlandse bondscoach begin dit jaar zonder omwegen kwalificeerde als een „ordinaire schreeuwer", heeft Beenhakker de u - j knoop alsnog doorgehakt. In de wetenschap dat zijn gezag deenl^m G™nTro vZndembt als bondscoach „op zijn minst is aangetast" nam hij de slissende productie. Van het ita- „moeilijke beslissing om zijn per 1 juli aflopende contract niet te verlengen. leidden de de gasten nog met 1-0, door een vroeg doelpunt van Pol ster. In de tweede helft zorgden In- liaanse elftal, dat in 1982 in Spanje de finale om het wereldkampioen schap won, deden Scirea, Cabrini, Altobelli en Rossi mee in Udine. De laatste Italiaanse zege was in ju ni 1985 tegen Engeland. Het Oostduitse voetbalelftal heeft zijn tweede nederlaag in veertien dagen te pakken. Na het Vanuit het Portugese Oporto, de hoogte v Beenhakker momenteel verblijft tonen minimaal begrip met de nationale jeugdselectie, beslissing", ondervond Beenhak- zyn besluit. „Beiden mijn bracht de voormalige trainer Ajax, Real Zaragozza en Volen- dam, bondsvoorzitter Joop van Marle en Rinus Michels dinsdag op ALPHEN AAN DEN RIJN - Fred Kranstauber wordt de i trainer/coach van de waterpoloploeg AZC. De 33-jarige Hage naar volgt Istvan Goór op, die na twee seizoenen in Alphense dienst weer naar zijn geboorteland Hongarije terugkeert. Kranstauber, momenteel in dienst bij hoofdklasser Rapido *82 in Haarlem, gaat op 1 mei al aan de slag bij AZC. "We zijn een overeenkomst voor onbepaalde tijd met hem aangegaan. We kennen Fred goed, hij heeft al een aantal jaren de jeugd bij ons onder zijn hoede gehad. We weten hoe hij werkt en wat zijn aanpak is. Bij de jeugd heeft hij bewezen een toptrainer te zijn. Nu mag hij zich waarmaken bij het eerste", lichtte AZC-voorzit ter Jaap Sonne veld gisteren de keuze van Kranstauber toe. De Hagenaar zeifis in zijn nopjes met zijn benoeming. "Ik had nog een afspraak met Rapido voor het volgend seizoen. Maar dat heb ik daar goed kunnen regelen. Rob Heemskerk neemt het van mij over. Daardoor ben ik beschikbaar. Ik moet wel zeggen dat ik bij Rapido mijn werk zou hebben afgemaakt als een andere club mij gevraagd zou'hebben. Maar voor AZC kom ik naar Al phen". De spelers van AZC hebben zelf op de komst van Kranstauber aangedrongen. "Veel jongens die nu in het eerste spelen hebben nog onder Fred getraind. Dat is ze prima bevallen. Hij stond bij ons hoog op het verlanglijstje. Of hij nu weinig ervaring met senioren heeft of niet, is niet belangrijk. George Geurtsen had ook nauwelijks ervaring toen hij de eerste keer bij ons kwam. Het is een kwestie van aanvoelen, wie een goede trainer is en wie niet. Maar voor de ploeg die we nu hebben is Fred een goede trainer", vindt aanvoerder Eric Noordegraaf. Kranstauber zelf, oud-speler van AZC, vindt het evenmin een probleem dat hij tot nu toe slechts een jaar actief is geweest als seniorentrainer. "Voor mij telt dat niet. Natuurlijk wordt het voor mij een belasting om met deze ploeg aan het werk te gaan. Je komt niet naar Alphen om tweede of derde te worden. AZC moet de beker en de titel veroveren en daarna zo ver mogelijk reiken in de Europa Cup. Als je denkt dat je daar niet tegen kunt, moet je het niet doen. En ik doe het wel". Hij weet wat hem bij AZC te wachten staat. "We verkeren in de ongelukkige omstandigheid dat de deelname aan de Europa Cup gemist is. Dat betekent dat we één jaar flink moeten inves teren om dat weer goed te maken. Ik zal daarbij een open oog voor de jeugd hebben, maar weet dat ze nog niet zover zijn om al mee te draaien. Als er een paar spelers bij komen, zal ik dat toejuichen want de basis is smal. AZC moet een soort Ajax zijn of blijven van het Nederlandse polo. De club moet niet afhanke lijk zijn van wie er toevallig vlak bij De Thermen wonen. De beste spelers moeten in ons team kunnen spelen", laat Kranstau ber weten. Hij is van plan om vanaf 1 mei drie keer per week met zijn nieuwe ploeg te gaan trainen en heeft er duidelijk zin in. ker, die er echter meteen aan toe voegt dat „alleen Michels weet wat ik bedoel. Wekenlang heb ik over deze beslissing nagedacht, maar voor mezelf ben ik tot de overtui ging gekomen dat de basis naar de clubs en de spelers toe te smal is om aan dit karwei van twee jaar te beginnen". De scheidende bondscoach doelt daarmee niet eens zozeer op het ge wraakte interview, maar veel meer op het vervolg daarvan. „Natuur lijk heb ik na dat interview het een en ander over me heen gekregen en heb ik nog steeds erg veel moei te met hetgeen toen gezegd is. Maar ik heb wel zoveel eelt op mijn ziel dat ik daarmee kon leren leven. In Zeist is eind januari alles uitge praat en betreurde iedereen het wat er gebeurd was. Daarom was ik bereid om verder te gaan. Maar toen dat tweede stuk er overheen kwam en daarin glashard werd ge schreven dat Harmsen alleen zijn berouw had uitgesproken om de onderlinge vrede te bewaren, kon je spreken van een extreme haat liefdeverhouding". Vanaf dat moment moet het Beenhakker ook helder voor de geest hebben gestaan dat de voor zitter van Ajax niet eerder zou rus ten voor Beenhakker uit Zeist was verdwenen. Al in zijn periode als Ajax-trainer heeft Harmsen er nooit een geheim van gemaakt hoe hij dacht over de kwaliteiten van Beenhakker, maar sloot hij zich be gin februari vorig jaar aan bij het sectiebestuur om de toenmalige Volendam-trainer als Rijvers' op volgers naar Zeist te halen. Tot de mislukte WK-barrage tegen België gedoogde Harmsen de door hem niet beminde trainer, maar haalde hij meedogenloos uit toen con tractverlenging in zicht kwam. Aangeslagen maar niet groggy ving Beenhakker de eerste klap nog manmoedig op, de tweede vel de hem als bondscoach. „Ik sta be- Leo Beenhakker: „Of ik aangeslagen ben? Dat mag je wel zeggen". kend", beaamt hij grif, „als eeij vent die niet zo snel voor proble men op de loop gaat. Die aantijgin gen heb ik ook redelijk kunnen verwerken, al gaan ze je natuurlijk niet in de kouwe kleren zitten", be kende hij een paar dagen voor de interland van twee weken geleden tegen de DDR. „Maar het gaat nu om de gevolgen voor de praktijk, in de contacten naar de clubs en de spelers toe. Ik ken mijn eigen ka rakter en ben er van overtuigd dat de basis voor my te smal is om twee jaar als bondscoach aan het werk te gaan". ADVERTENTIE Voetbalvereniging Leiden vruagt voor het seizoen 86/87 een jCU^dtKliner t.b.v. de A-junioren voor 2 trainingsavonden per week en begeleiding op zaterdagen. Inlichtingen en sollicitaties te richten aan k. kwestr^^, Barb. v. Meertenstraat 10,2331 DM Leiden, tel. 071-314612 „Neem echter van mij aan", biecht Beenhakker eerlijk op, „dat ik er nog steeds erg veel moeite mee heb dat het zo gelopen is. Of ik aangeslagen ben? Dat mag je wel zeggen. En het heeft er niets mee te maken dat ik niks anders achter de hand heb". Dat geldt ook voor Hans van Breukelen, voor wie de mededeling als een „donderslag bij heldere hemel kwam, temeer om dat hij al in principe voor twee jaar rond was. Eerlijk gezegd", meent de PSV-er, „snap ik niet goed dat hij er na zo'n artikel de brui aan geeft. Er worden wel meer verve lende dingen gezegd en geschre ven. Maar je weet nu eenmaal dat je in het topvoetbal een mikpunt bent". De doelman van Oraiye betreurt het niettemin dat Beenhakker ver trekt. „Het begint er net goed op te lijken en nu val je met het Neder lands elftal weer in een gat. Want hoe je het ook bekijkt, het is niet goed vooi de continuiteit. Maar wat nu, dat is de vraag die mij het meest bezighoudt. Het moet een Nederlandse trainer zijn. Nou, dan zou ik niet weten wie zijn opvolger moet worden. Johan Cruijff zou eventueel een mogelijkheid zijn, maar het ligt op de eerste plaats aan Michels en Ajax". Met het oog op de naderende kwalificatie-interlands voor het Europees kampioenschap mag het sectiebestuur, weer met Ton Harmsen voorop, zich daarover de komende weken het hoofd breken. Met in het achterhoofd de weten schap dat na de prima verrichtin gen in Leipzig er hoop gloort voor Oranje en dat Leo Beenhakker het in de zes interlands die onder zijn hoede werden gespeeld niet eens zo slecht heeft gedaan. Met vier overwinningen (Cyprus, Honga rije, België en Oost-Duitsland), een gelijkspel (Oostenrijk) en een ne derlaag (België) slaagde hy echter net niet in de opdracht die hij mee kreeg: plaatsing voor het WK in Mexico. Want in dat geval had zelfs Ton Harmsen deemoedig het hoofd moeten buigen, maar nu zag hij zijn kans schoon om Leo Been hakker via een weinig elegante om weg de woestijn in te sturen. de play-offs in sportief opzicht meer dan volledig. Maar in hoever re die onzekerheid omtrent de toe komst gisteravond - toen het er dus voor het eerst echt om ging - een rol speelde is moeilijk in te schat ten. Het kan niet anders of het telt mee. Al repte bijvoorbeeld Ruud Harrewijn er in zijn nabeschou wing met geen woord over. Routiniers De Leidse coach, die al evenmin weet wat hem straks en het vol gend seizoen boven het hoofd hangt (er zijn verschillende aanbie dingen, dat wel), begreep helemaal niets van de nervositeit die zijn toch gelouterde routiniers op het uur U ten toon spreidden. "Het he le jaar draait het als een trein. Ons sterkste punt was dat we elkaar blindelings konden vinden. En nu opeens staan ze met trillende hand jes. Dat snap ik niet. Gewerkt is er heus, de conditie is er. Dat zie je terug in de verdediging. Diet stak best goed in elkaar. Alleen, daar hield het ook wel mee op. Want met een schotpercentage van 32 win je natuurlijk nooit van je leven een wedstryd." Zijn tegenstrever Jan Dekker, die tussen haakjes al evenzeer zijn bezorgdheid uitsprak over het lot van Leiden, vatte het al evenmin. "In principe", zo sprak de voorma lige spelverdeler van de Bossche naren, "hebben mijn spelers maar weinig ervaring met het spelen van play-off-wedstrijden. Je mag toch verwachten dat Leiden, bij wie de meeste jongens die routine wél hebben, zich koeler zou opstellen. Dat dat niet is gebeurd is, dacht ik, ook deels onze verdienste. We heb ben ook zonder Jelle Esveldt voor treffelijk verdedigd, zowel met man-to-man als in de zone. Waar om ik, de overwinning ten spyt, toch bang ben voor zaterdag Slechter dan Leiden het dit keer deed, kan haast niet. Let op mijn woorden. Die jongens komen nog wel terug." Dat nu hielden de aangesproke nen zich, in de slechts voor een derde gevulde en mede daardoor uitermate sfeerloze Maaspoort, tij dens de rust (32-27) van de drama tisch slechte vertoning ook al voor. Tien keer balverlies mocht al teke nend zijn voor een bepaald niet vlekkeloos verlopende aanvalsop- zet, maar een schotpercentage van 37 met daarbij de vermelding dat er maar liefst zes eenvoudige inleg gers werden gemist gaf helemaal te denken. Cijfers die totaal niet pas ten bij een zo trotse formatie als waartoe Leiden in de loop van het seizoen was verworden. Het kon daarom, zo redeneerde men achter gesloten deur. na de pauze alleen maar beter worden. Zelfvertrouwen Zo niet dit keer. Het kon, nu het zelfvertrouwen om wat voor oor zaak dan ook was weggevloeid bij zo'n beetje alle Leidse spelers en angst (Heydeman) en vermoeid heid (Van Helfteren)'daarvoor in de plaats kwam, namelijk wel de gelijk nóg slechter. Wat te zeggen van nogeens elf keer balverlies En, bovenal, wat te denken van een schotpercentage van 27 Het mocht een godswonder heten dat aanvoerder Emill Hagens zo'n beetje op z'n eentje de hoop by zyn ploeg tot drie minuten voor tijd (51-47) levend mocht houden. "Dat kon", merkte de opgeluchte Dekker later op, "omdat wy er in aanvallend opzicht ook geen moer van bakten. Zy schoten slecht, maar wij deden het niet veel beter. Weliswaar controleerden we de partij van het begin tot het eind, maar daar is ook alles mee gezegd. Het is dat Larry Knight in de slot fase nog even ouderwets uitpakte." Die krachtsexplosie van de Ame rikaan betekende de uitgestelde genadeklap voor het tegen zichzelf vechtende Leiden. Dat al in een - veel eerder stadium vroeg om moeilijkheden. Wat dat betreft is er dus niets veranderd. Ten opzichte van vorig jaar dan. AD VAN KAAM ADVERTENTIE PLAY-OFFS BS LEIDEN- NASHUA Zaterdag 29 maart aanvang 20.30 u. voorverkoopadres; o fotiek v.d. Horst

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19