'Je raakt het niet meer kwijt Schoo wil 'meer dan graag' terug op Ontwikkelingssamenwerking J achthavenzwendel na vijf jaar toch voor de rechter Banden met Groot-Brittannië herdacht DONDERDAG 27 MAART 1986 PAGINA 15 Reportage DEN HAAG (ANP) - Nederland en Groot Brittannië zullen in 1988 en 1989 gezamen lijk op grootscheepse wijze herdenken dat Prins Willem III van Oranje-Nassau (de ko ning-stadhouder) en zijn Britse echtgenote Prinses Mary Stuart in 1688 na een inval door Mary's vader Jacobus van de Britse troon werden verdreven ep in 1689 tot ko ning en koningin van Engeland werden ge kroond. Prins Willem III was drie eeuwen gele den, in 1688, eigenlijk de eerste 'Engeland vaarder' toen hij met zijn vloot vanuit Hel- levoetsluis de overtocht naar Engeland maakte. De manifestaties onder andere op cul tureel, economisch, maritiem, toeristisch en wetenschappelijk gebied zullen voor namelijk een educatief karakter hebben. Volgens het comité zal de herdenking jon geren doen beseffen dat de verstrengeling van de twee verwante volkeren méér dan een uitsluitend landelijke betekenis heeft. Prinses Margriet en prins Charles zullen zich opwerpen als beschermvrouwe en -heer. Voorzitter prof. dr. Bachrach wil de in vulling van het programma nog niet prijs geven, omdat een aantal contracten nog ge tekend moet worden en de financiële kant niet rond is. Het programma zal, behalve door het Nederlandse ministerie van onder wijs en wetenschappen en de Britse over heid, worden gefinancierd door sponsors. Het definitieve programma is pas vast te stellen wanneer duidelijk is hoeveel geld door sponsors wordt aangereikt. Het Ne derlandse ministerie van onderwijs en we tenschappen steekt volgens Bachrach 'en kele miljoenen' in het project. Eind juni 1688 bracht een als matroos ver momde Engelse admiraal stadhouder Wil lem III de boodschap van zeven politieke en kerkelijke leiders in Engeland. De bood schap kwam in het kort neer op 'Come and save England'. De zeven zagen met lede ogen aan hoe de Franse 'zonnekoning' Lo- dewijk XIV in Europa bijna ongehinderd zijn gang ging en zijn expansionistische po litiek een gevaar vormde voor de positie van het Verenigd Koninkrijk. De prins van Oranje wei d daarom gevraagd in Engeland orde op zaken te komen stellen. De Britse uitnodiging om de overtocht te maken betekende voor de prins van Oranje de mogelijkeheid om Engeland definitief aan zijn zijde te krijgen in de strijd tegen de expansiedrang van de Fransen, die ook een reëel gevaar werd voor het voortbestaan van de Republiek. Willem greep, de uitno diging daarom met beide handen aan. Willem besteeg er samen met zijn vrouw Maria de troon, maar aan deze bestijging werd een belangrijke voorwaarde verbon den; de instelling van de 'Declaration of Rights'. De aanvaarding van deze 'Bill' in troduceerde het constitutionele koning schap en maakte van Groot-Brittannië een parlementaire democratie. Vanaf dat mo ment was de inperking van de konings macht een feit. Sindsdien voltrok zich de ontwikkeling die tussen Nederland en Groot-Brittannië de band schiep voor drie eeuwen van bijna onafgebroken vriendschap, slechts onder broken door een enkele handelsbotsing op zee. En dat wordt in 1988 en 1989 gevierd MIDDELBURG (GPD) - De Mid delburgse rechtbank ruimt op vrij dag 18 april een hele dag in voor de de nasleep van een enorme oplich tingsaffaire rond indrukwekkend ogende maar waardeloze aandelen in een jachthaven in Florida. Op die dag moet een 50-jarige Middel burgse advocaat zich verantwoor den voor zijn aandeel als tussen persoon. Medeplichtigheid aan oplich ting, zo luidt de aanklacht. Boven dien moet de advocaat zich ook verweren tegen de aanklacht van heling. Hij zou uit winstbejag gel den hebben bewaard die de hoofd persoon, een inwoner van Vlissin- gen, via de zwendel had vergaard. De Vlissinger werd in 1984 veroor deeld tot vier jaar cel. De 'zaak-Walter V.' loopt met het internationale spitwerk van de Vlissingse recherche meegerekend al een jaar of vijf. Naarmate het on derzoek vorderde, kwam ook de persoon van de Middelburgse ad vocaat meer in beeld. In het najaar van 1983 werd hij enige dagen in voorarrest gehouden en werd zijn huis doorzocht. Dat de behande ling door de rechtbank zo lang op zich heeft laten wachten, heeft me de te maken met een door de advo caat ingediend bezwaarschrift te gen zijn dagvaarding. Na verwer ping van het bezwaarschrift door de rechtbank ging hij door tot de Hoge Raad. Ook daar ving hy bot en nu komt de zaak dan eindelijk voor de rechter. De gedupeerden ondernamen al eerder actie tegen de advocaat. Ze dienden een klacht in bij de Raad van Toezicht van de Orde van Ad vocaten over zijn functioneren. Dat leverde de advocaat uiteindelijk een berisping op. Op het moment dat het Openbaar Ministerie zich begon te buigen over de vraag of, en zo ja in hoeverre, de Middelbur ger over de schreef was gegaan, begponnen vier van de tientallen gedupeerden een civiele procedu re. Daarin stelden zfj de Middel burgse advocaat aansprakelijk voor hun schade, nadat de gedane investeringen in de jachthaven waardeloos waren gebleken. De omvang van de schade stelden de eisers gelijk aan de bedragen die zij - met rente - in het Amerikaanse project hadden gestoken. Boven dien vorderden zij het in het voor uitzicht gestelde profijt. Alles bij een bedroeg dat ongeveer 4 ton. Opzet In dit geding bepaalde de rechter dat de advocaat wel onzorgvuldig had gehandeld maar dat van boze opzet geen sprake was. De Middel burger moest de gedupeerden 80 mille schadevergoeding geven, een klein deel dus van het geld dat de ze hadden geïnvesteerd. De gedu peerden houden een hoger beroep daarom nog altfjd in overweging. In de civiele procedure voerden ze onder meer aan, dat de advocaat de betrouwbaarheid van het pro ject had gegarandeerd. Zij stelden dat hij tijdig had moeten nagaan of er geen luchtje aan zat en dat hij onzorgvuldig had gehandeld door de Vlissinger het geld te geven zon der te weten of hij wel met hem in zee kon gaan De advocaat zei toen dat hij zich niet had bemoeid met het besluit van ieder van de eisers om hun geld te investeren en dat hij ook geen enkele garantie had gegeven over de betrouwbaarheid van de Vlissinger. Hij had, zei hij, zeker niet 'bemiddeld' of iemand overge haald om de transacties aan te gaan. Hij had slechts als een soort postbus of betaalkantoor gefun geerd. De rechter gaf de advocaat ge deeltelijk gelijk. De Middelburger had, zo besliste hij, niet gegaran deerd dat de Vlissinger en diens project betrouwbaar waren. Maar. aldus de rechter, hij had wel zijn naam aan het project gegeven en dat zou de gedupeerden (onte recht) vertrouwen hebben inge boezemd. Bovendien had hij wel het geld geïnd en daarmee 'een ze kere verplichting tot oplettend heid' op zich genomen, aldus de rechter, die concludeerde dat de advocaat onzorgvuldig had gehan deld. Maar ook de gedupeerden zelf hadden beter moeten uitzoeken hoe betrouwbaar de Vlissinger ei genlijk was voordat ze hun geld stortten. Verzekering Zoals de zaken er nu voorstaan, draait de advocaat niet zelf op voor de kosten. De rechtbank heeft de zer dagen ook bij vonnis bepaald dat de Nationale Nederlanden, waar de advocatenmaatschap van de verdachte toe behoort, een be roepsaansprakelijkheidsverzeke ring heeft lopen, moet opdraaien voor de schadevergoeding. Die is het daar echter niet mee eens en voert aan dat de polis daar geen dekking voor biedt, omdat de ad vocaat zich met zijn activiteiten rond de jachthavenaffaire heeft be wogen op het terrein van banken of commissionairs en niet op het terrein van de advocatuur. De verzekeringsmaatschappij voelt zich daarbij gesterkt door de uitspraak van het tuchtcollege, dat de Middelburger destijds berispte. Dat college kwam tot die uitspraak na overwogen te hebben dat de ge wraakte activiteiten niet in het vlak van de advocatuur lagen VEGIN LEIOSCH ALPHENS 0AGBIAD 800 r 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 2.600 2.800 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 17 MAART T/M 23 MAART 1986 WEERSTATION VALKENBURG BENNEBROEK (ANP) - De Spin is de nieuwste attractie van superspeeltuin De Linnaeushof in Bennebroek. In het gevaarte is 140 meter pvc -buis verwerkt met een diameter van 60 cm. De hoogte i* 6 meter en de kinderen moeten er op eigen kracht doorheen. «foto anp» DEN HAAG De vraag hoeft niet eens te worden afgemaakt. Bewindsvrou we Eegje Schoo (42) van ontwikkelingssamenwer king zegt meteen 'meer dan dat' als gevraagd wordt of ze zin heeft in een nieuw ministerschap. "Ik wil gewoon graag. Ik vind het prachtig, het be sturen is leuk en het on derwerp ontwikkelingssa menwerking werkt uiterst verslavend. Ik merk het aan anderen die zich er met huid en haar in ver diept hebben. Je raakt het niet meer kwijt. De erva ringen van de afgelopen jarèn zijn voor mij derma te ingrijpend dat ook al zou ik niet door kunnen gaan als minister, ik op een andere manier me toch verder bezig ga hou den met ontwikkelingssa menwerking". door Jaap Lodewijks Schoo heeft er bijna vier jaar mi nisterschap opzitten. Bij haar be noeming moesten veel ontwik kelingsdeskundigen even slik ken. Ze had als voorzitster var de emancipatieraad en onder wijskundige achtergrond geer enkele ervaring op het gebied van derde-wereldproblematiek Wat het schrikbeeld voor sommi gen nog erger maakte, was de komst van een WD-er op deze post. Tot dan toe was ontwikke lingssamenwerking het domein van CDA en PvdA. Nog recenl bleek uit een enquête van hel .maandblad 'Onze Wereld' dat van de drie grote partijen WD- stemmers het minst ophebben met hulp aan de Derde Wereld. - De VVD heeft de naam ont wikkelingssamenwerking niet zc te zien zitten. Is dat niet moeilijk "Dat is goed voor een minister, om de hele tijd kritisch toege sproken te worden. Dan krijg je goede opmerkingen over de kwaliteit van het werk en vragen over de besteding van gelden. Ik vind dat heel gezond". - Is steun niet beter? "Die is er ook wel, dat is hele maal geen probleem, maar het standpunt van mijn partij is ge woon een beetje een reactie op de afgelopen tien jaar, toen ont wikkelingshulp teveel als een heilig huisje werd gezien. Daar verzet de WD zich tegen. Ik moet ook zeggen dat het kader van de partij zich het onderwerp de afgelopen jaren meer eigen heeft gemaakt. Dat is een groei proces". - Hoe kijkt u terug op de afge lopen vier jaar? "De aanvankelijke abstractie van het probleem, zoals honger, is heel erg voor me gaan leven. Het is niet niks om dagelijks ge confronteerd te worden - ik breng ongeveer een kwart van mijn tijd in het buitenland door - met armoe en ellende. En tegelij kertijd weet ik nu, wat ik vroeger hiet wist, namelijk dat er eigen- k een heleboel aan te doen is. e moeten verder gaan om nog meer mensen daarvan te overtui gen. Nog steeds bestaat het ge voel dat de hulp aan arme landen een bodemloze put is. Maar dat is een verkeerd beeld". Gedrevenheid Hoewel er gedrevenheid in haar woorden doorklint, verwij Minister Schoo tijdens overleg met de leider van de Indonesische delegatie Ali Wardhana over de Nederlandse ontwikkelingshulp aan de voormalige kolonie: 'Je kunt mensen niet tien of vijftien jaar op hun executie laten wachten' (foto gpd» ten politici en ontwikkelingsdes kundigen Schoo vaak da.t ze het beleid slecht heeft verkocht. Schoo: "Ze hebben lekker onge lijk gekregen. Het is door partij politiek ingegeven kritiek. Kijkt u naar de enquête van het blad Onze Wereld. De steun onder de bevolking voor ontwikkelingssa menwerking is groter dan ooit. Dat was voor mij een zeer verras sende maar ook aangename con clusie". - Maar u bent toch stevig aan gepakt, bijvoorbeeld bij het laat ste begrotingsdebat? "Daar ben ik voor. Wat een be langrijke rol speelt is dat ik in de eerste plaats WD-er ben. En de critici hebben eigenlijk het idee dat het een terrein is waar de li beralen af moeten blijven. Ont wikkelingshulp is van oudsher het stekje van christen-democra ten en socialisten. Verder kom ik ook niet uit de cultuur van ont wikkelingssamenwerking. Ik praat anders. Voordeel van deze situatie is dat het onderwerp nu ook voor nieuwe groepen toe gankelijk wordt. Nadeel is dat mensen die traditioneel met de Derde Wereld verbonden zijn dachten dat ik ten koste van de ontwikkelingslanden het Neder landse bedrijfsleven voortrek". - Is dat dan niet zo? "Dat is een karikatuur gewor: den. Het bedrijfsleven heeft al tijd al een rol gespeeld in de hulpverlening. Verder zijn de fei ten gans anders natuurlijk. Mijn beleid gaat verder. Er is een mil jard bijgekomen op mijn begro ting tijdens deze kabinetsperio de. Van vier naar vijf miljard. Dat is echt heel belangrijk. Een voor beeld in de wereld. De combina tie van echt bezuinigen in eigen, land en tegelijkertijd meer doen voor de economieën van de arme landen. Verder is er veel nood hulp verleend, maar daarnaast is er een sterke nadruk komen te liggen op meer samenwerking op langere termijn, om proble men als honger, armoe en ont bossing in een samenhang aan te pakken, ook in EG-verband. En die laatste ontwikkeling gaat door". - U bedoelt ook te zeggen dat onder de PvdA-er Pronk het be drijfsleven ook al een vinger in de pap had, maar dat dat niet werd gezegd? "Precies. Toen was dat vies en taboe, dus je sprak er niet over. maar je deed het wel. Nou dat ligt me helemaal niet. Wat heb ik dus gedaan. Ik heb gezegd: brug gen bouwen en spoorlijnen aan leggen dat is een zaak .voor on dernemingen. Daar kan je niet zonder, maar je moet regels stel len. En het is voor het eerst dat er in deze kabinetsperiode echt re gels zijn gemaakt. Als je de rol van het bedrijfsleven ontkent dan maak je ook geen régels. Ach, het is allemaal een beetje ei gen geweest aan de periode van de beginjaren zeventig. Dat is niet typisch voor Pronk. Toen was er een sterke aversie tegen het bedrijfsleven. Daar komt men nu gelukkig massaal op te rug. Zelfs in de PvdA merkje die verandering". - Er is de afgelopen jaren een sterke druk op uw ministerie ge weest. Het lijkt er steeds meer op dat ontwikkelingssamenwerking een zaak wordt voor de minister van financiën. Kijk naar de schuldenproblemen... "Flauwekul" - Wacht even. Economische Za ken, Landbouw, Volkshuisves ting met haar daklozen-pro gramma, iedereen heeft nu zijn derde-wereld-winkel? (praat snel met nadruk) "Nee, nee. Alles gebeurt in goed over leg". - Maar je krijgt soms het.idee dat de zaak u uit handen geno men wordt? "Hoe meer er gebeurt hoe beter. Ja toch. Ik stimuleer erg dat an dere departementen wat doen aan ontwikkelingssamenwer king en hulpprogramma's. Maar dat wordt dus niet begrepen". - Er wordt gezegd u kleedt het ministerie uit? "Flauwekul, flauwekul. Als ik wat doe aan de armoede en een ander ook, dan moeten ze toch niet aankomen met: mevrouw is gek, want ze laat een ander ook wat doen. Die teneur heeft het af en toe een beetje gehad, zeker in de Kamer. Als je blijkbaar niet altijd roept dit is van mij, je moet er afblijven, dan krijg je dat soort geluiden". - Dat ligt niet in uw aard? "Nou als het nodig is. Zo lief ben ik ook niet. Maar als je kijkt naar wat er feitelijk gebeurt dan zie je gewoon dat door stimule ring er nu meer departementen actief zijn geworden. Kijk naar Justitie, dat een project in Indo nesië helpt uitvoeren. Voor die juridische samenwerking heb ik tién miljoen gulden voor gereser veerd. Kijk naar Ruding. Die doet het goed bij het IMF. We werken hecht samen in zaken be treffende de Wereldbank. Door die samenwerking is hy gestimu leerd om een miljard meer te ge ven voor mijn begroting". - U hebt hem opgevoed in ont wikkelingssamenwerking? "Hij heeft er zelf begrip voor. Hij komt uit die richting. Kijk ook naar Winsemius, die is zeer actief op milieugebied". Mensenrechten - Laten we het nog over de mensenrechten hebben. Er is laat stelijk veel opwinding geweest over de manier waarop Neder land de executies in Indonesië heeft benaderd. Tegelijkertijd speelde de kwestie Suriname, het leek alsof u met twee maten meet- te "Mensenrechten is een van de moeilijkste onderwerpen om voor het voetlicht te brengen. Beide door u aangehaalde geval len zijn niet vergelijkbaar. Met Suriname hebben we een spe ciaal verdrag, dat maakt datje zo op elkaar geklit zit dat Neder land bijna mee verantwoordelijk wordt voor het ontwikkelings proces. Dat kan niet worden voortgezet. Wat Indonesië be treft hebben wij op grond van humanitaire overwegingen be zwaar gemaakt tegen de execu ties. Je kan mensen niet tien tot vijftien jaar op hun eventuele executie laten wachten. Dat is een belangrijk bezwaar dat ik heb overgebracht aan Soeharto". - Hoe breng je zoiets over? "Ja (lacht verlegen), dat kunt u hém beter vragen, (wacht even, dan:) Het is moeilijk. Per defini tie". - Er is toen twijfel geuit of u het wel duidelijk heeft laten weten aan Soeharto, zo meldden mee reizende journalisten? Ze staat geïrriteerd op: "Daar weet ik niets van. Dat vind ik ook een gotspe. Als ik zeg dat het zo is dan, ...er is misschien veel op me aan te merken, maar dat ik lieg. Nee... (nu weer rustig:) Goed, maar de mensenrechten wegen altijd zwaar in gesprek ken. Maar aan de andere kant ik ben er op tegen om met een op geheven vingertje rond te lopen of met sancties te werken. Dat zie ik niet als nuttig". - Het werkt ook niet? "Ik denk dat het contra-pro- duktief kan werken. Voor je het weet zit je in binnenlandse aan gelegenheden van een onafhan kelijke staat te wroeten. Beschei denheid siert ook. Een groot deel van de problemen met 'mensen rechten komt eerder voort uit on macht. Als zodanig zijn de men senrechten onderdeel van het ar- moede-probleem. Excessen uit gezonderd natuurlijk".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15