moet oordelen Tumult in Europa's achtertuin UW HUIS IS EEN KEUKEN VAN WOONING WAARD. Shultz praat in Athene over Cyprus Over confrontatie Libië en VS Nieuwe onthullingen over nazi-verleden Waldheim VS geven Honduras militaire noodhulp WOENSDAG 26 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 NEW YORK/WENEN (AP) - Het Joods Wereldcongres (WJC) heeft opnieuw enkele documenten openbaar gemaakt waaruit zou blijken dat de voormalige secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties Kurt Waldheim verantwoorde lijk was voor gevangenverhoren, moorden, ontvoeringen en depor taties. Een dag eerder had Waldheim in Wenen bevestigd dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog had behoord tot een eenheid die is beschuldigd van massamoord op Joegoslavi sche burgers. Maar hij ontkende dat hij een rol van betekenis had gespeeld in de door de nazi's bega ne wreedheden in de Balkan. Waldheim die van 1971 tot 1981 secretaris-generaal van de VN was, staat kandidaat voor de op 5 mei te WASHINGTON/ROME/DEN HAAG (GPD/UPI/AFP/AP/Rtr/DPA)) - Malta en de Arabi- houden presidentsverkiezingen in sche Liga hebben een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ge- tenrlJ vraagd over de confrontatie tussen de VS en Libië. De Verenigde Staten hebben bij de Het WJC omsChreef de gisteren raad een klacht ingediend. Libië wil dat niet doen, omdat de VS in de Veiligheidsraad een vrijgegeven documenten als 'buit veto-recht hebben en de besluitvorming zo doorslaggevend in het nadeel van Libië kun- gemaakte geheime nazi-documen- nen beinvloeden. Nieuwe vijandelijkheden hebben zich na de beschieting van gister- door over de gevolgen morgen niet voorgedaan, hoewel vechten de Amerikaanse Zesde Vloot zich nog steeds voor de Libische kust ophoudt. Een woordvoerder ten ondertekend door Kurt Wald heim, waarin hij verslag uitbrengt over zogenaamde opruim'-opera- de meeste reacties bezorgdheid Van Italiaanse zijde is overigens ties in Bosnië, Joegoslavië, in de ge- nog geen speciale alarmtoestand 1942.' Met opruim-operaties wer- afgeroepen, al is er wel sprake van den massamoorden bedoeld, aldus verhoogde waakzaamheid. De het WJC. dreigementen waarop premier Cra- De documenten, waarvan enkele doelde werden enkele maanden Italië en Nederland gaan daarin het verst. De Italiaanse premier Bettino Craxi noemde het gisteren met de handtekening van Wald heim, zijn ontdekt in de Ameri kaanse Nationale Archieven door. Robert Herzstein, een hoogleraar aan de universiteit van South Caro lina, die door het WJC is aange trokken om Waldheims activitei ten in de Tweede Wereldoorlog na te gaan. 'Kurt Waldheim heeft gezegd dat hij de laatste drie jaar van de oor log studeerde in Wenen en zijn vrouw het hof maakte,' zei secreta ris-generaal van het WJC Israel Singer in New York. 'In werkelijk heid besteedde hij de meeste tijd aan militaire opdrachten in de Bal kan. Tijdens deze jaren heeft hij meegedaan aan de beruchte Berg- actie Kozara in Joegoslavië, waar bij duizenden mensen zijn ver moord. Voor zijn rol heeft hij een eervolle vermelding en een medail le gekregen.' De medaille waarop Singer doelde was de Koning Zvo- nimir-orde van Kroatië, toen een marionettenstaat van nazi-Duits- land, die hem werd toegekend 'we gens verdiensten onder vijandelijk vuur'. Waldheim heeft toegeven dat hij deze orde heeft gekregen, maar gezegd dat vrijwel alle stafle den deze als routine kregen. Singer zei dat Waldheim in 1943 ook had deelgenomen aan Opera tie Zwart, 'een gruwelijke operatie tegen partizanen en burgers ten oosten en noorden van Podgorica. In beide operaties zijn talrijke wreedheden door de nazi's begaan. Na Zwart werd Waldheim een be langrijke inlichtingenofficier en kreeg hij uiteindelijk het bevel over Eenheid 03, die verantwoor delijk was voor onder meer 'specia le taken' en het verhoor van gevan genen. In deze hoedanigheid was hij nauw betrokken bij een proce dure die ook de marteling en exe cutie behelsde van gevangenen, onder wie veel burgers.' Singer zei dat tot 'speciale taken' ook ontvoe ringen en deportaties werden gere kend. Waldheim ontkende gisteren op de Oostenrijkse televisie dat bij Kozara een massamoord had plaatsgevonden. Hij sloot niet uit het Amerikaanse ministerie van feiuno uraxi noemde net gisteren geleden geuit door de Libische lei defensie (Pentagon) zei gisteren onaanvaardbaar dat dit conflict der Gaddafi die Italië waarschuw- dat de vlootoefening van de Ameri- ™1'tfur "ordt uitgevochten. De de v00r represailles op de Sici- kanen al afgerond had kunnen Nederlandse minister Van den Uaanse bases van Sigonella en Co- worden, als de confrontatie met Li- Broek (buitenlandse zaken) zei de miso in geval van Amerikaanse bië was uitgebleven. Het Pentagon voorkeur te geven aan ïnternatio- had eerder gemeld dat de oefenin- arbitrage, zoals 'in dit soort gen in de door Libië opgeëiste Golf kwesties gebruikelijk is'. Neder land zal als voorzitter van de EG met de negen partners overleggen en wil ook dat de zaak in de NAVO aan de orde komt. Italië heeft inmiddels benadrukt zich nu wel tot 1 april zullen blij- dat de Amerikaanse operaties zich pen (het derde vliegtuigdekschip, ven ophouden in wat de VS zien buiten de NAVO hebben afge- de America, is rechtstreeks uit als internationale wateren. speeld en dat de NAVO-bases in Amerika gekomen). Italië niet beschikbaar zijn voor De Italiaanse bezorgdheid over De Europese landen delen de operaties die buiten de NAVO- de toestand in de Middellandse Amerikaanse opvatting dat de Golf doeleinden om gaan. Daarom, ver- Zee zal Craxi komende vrijdag van Sirte tot de internationale wa- klaarde hij, zijn de Libische dreige- kenbaar maken aan de Amerikaan- teren moet worden gerekend en menten aan het adres van Italië on- se minister van buitenlandse zaken gerechtvaardigd en moeten zij dus George Shultz wiens aangekondig- gen in de door Libië opgeëiste Golf van Sirte tot 1 april zouden duren. Uit een verklaring van de Ameri kaanse minister Weinberger (de fensie) valt af te leiden dat de VS agressie tegen zijn land. Twee van de vliegtuigdeksche- pen die aan de manoeuvres voor de Libische kust deelnemen, de Sara toga en de Coral Sea, zijn vertrok ken uit Italiaanse havens, evenals het merendeel van de overige sche- dat de aanspraken 1 w o rechtmatig zijn. Niettemin klinkt van de hand worden gewezen. de bezoek bevestigd. Wijsheid i Rome gisteren werd WASHINGTON (GPD/AP/UPI) - De regering van Honduras heeft van de VS onmiddellijke militaire bijstand gevraagd en gekregen in verband met een aanval van Nica raguaanse troepen op bases van het rechtse Nicaraguaanse verzet op Hondurees grondgebied. Presi dent Reagan heeft 20 mihoen dol lar beschikbaar gesteld en het Con gres gisteren van zijn beslissing op de hoogte gebracht. Republikeinen en democraten hebben verzekerd dat het Congres met deze hulpverlening akkoord zal gaan. Volgens woordvoerder Speakes van het Witte Huis, zullen Amerikaanse militairen in Hondu ras uitsluitend helpen by het trans port van Hondurese troepen naar verzamelpunten buiten de ge vechtszone. De Amerikanen zijn met dit vervoer van zo'n vijfhon derd Hondurese troepen door de lucht vanochtend begonnen. Berichten uit Honduras wijzen er echter op dat de machthebbers Buitenland kort Zesling Een vrouw uit München is maan dag overleden aan een longembo- lie nadat zij het leven had geschon ken aan een zesling - drie meisjes en drie jongens. De vrouw had, voor de geboorte een hormoonbe handeling ondergaan. Zij lag al zes weken in het ziekenhuis. De artsen waren van plan om de zesling dinsdag met een keizersnee te halen. Maar maandag was onver wachts een van de baby's geboren, waarna een ander babytje in een ongunstige houding was gekomen. De artsen besloten daarop de rest van de zesling meteen met de kei zersnee te halen. Enkele uren na de operatie overleed de moeder. Zuid-Afrika Een blanke en een zwarte politie mannen zijn gisteren bij Kaapstad doodgeschoten en elders in Zuid- Afrika zijn drie zwarten door zwar te menigten vermoord, overgoten met benzine en in brand gestoken. Dat hepft de Zuidafrikaanse politie bekendgemaakt. In de Verenigde Staten wordt ge twijfeld aan de politieke wijsheid van de Amerikaanse actie. Waar het Witte Huis betoogt dat het ging om het vaststellen van een recht van ongehinderde doortocht in in ternationaal water, is het duidelijk daar de sandinistische dreiging minder ernstig namen dan de VS het deden voorkomen. Volgens het televisiestation ABC zouden slechts 600 sandinistische soldaten op Hondurees grondgebied zijn doorgedrongen. Het Witte Huis sprak van 1500. Öe sandinisten zouden bovendien met belangrijke verliezen door de contra's zijn te ruggeslagen. Honderd sandinisten zouden zijn gedood en een aantal gevangen genomen. Het Nicara- guaanse leger zou zich in verwar- Minister Hans van den Broek treft de Amerikaanse opmars in de Mi3- ring terugtrekken. regelmatig het verwijt dat een Ne- dellandse Zee. Militair geweld Het verzoek om onmiddellijke derlands buitenlands beleid nau- vindt Van den Broek voorbarig; de militaire bijstand zou voorname- welijks nog bestaat. Reacties van internationale rechter (lees: het lijk zijn gedaan op basis van gege- zijn departement op het wereldge- Hof in Den Haag) zou eerst moeten vens van de Amerikaanse inlich- beuren zijn veelal terughoudend, oordelen, tmgendienst, die een concentratie Van den Broek geeft de voorkeur A van vier tot vijf Nicaraguaanse ba- aan een eensgezind optreden van AaVieS taljons vlak bij de grens zou heb- de landen van de Europese Ge- ben waargenomen. meenschap en de NAVO. Als een Minister van defensie Weinber- eensluidende reactie om welke re- ger heeft zonder verder in details te den dan ook een onbereikbaar ide- treden gezegd dat de contra's het aal blijkt, wordt de voorkeur gege- In eigen land legt de Amerikaanse aanpak van Libië kolonel Gaddafi geen windeieren. Op tal van plaatsen, dat zich met name tegen de zoals hier in Tripoli, worden anti-Amerikaanse betogingen gehouden, waarbij Gaddafi's regie voor hoog oplo- VS richt. pende emoties borg staat. Zijn volgens waarnemers door economische problemen geslonken prestige onder de bevolking, wordt zo weer opgevijzeld. (foto ap> Dat advies kan de Verenigde Sta ten moeilijk ter harte nemen en Van den Broek weet dat maar al te goed. President Reagan besloot goed doen bij het terugdrijvenycil aan vcumucuuc vcriuamigcui - de sandinistische troepen. De of aan nader onderzoek. Van den strijd speelt zich af in hetzelfde ge- Broek is een formalist, die zijn ten- bied waar Nicaragua met een klei- den niet durft te tonen, zo verluidt nere strijdmacht in mei van het vo- het doorgaans in kringen van de nadat Mantua drt hoogste rechts- rig jaar de contra's achtervolgden, oppositie De regering van Nicaragua heeft ontkend dat troepen de grens met Honduras hebben overschreden. dOOf Europese twaalf mag spreken. Eigen schuld Het is allemaal een beetje eigen schuld, dikke bult, want normaal gesproken waren de VS zeker naar het Hof gestapt. Succes ligt in zo'n procedure immers voor het grij pen. De rechten van Libië worden door niemand erkent. In de Arabi sche wereld wordt daarover dis creet gezwegen. De reacties spit sen zich toe op het Amerikaanse geweld; niemand waagt zich aan een omhelzing van de Libische am bitie de Golf van Sirte te i Nicaragua heeft de Contadora- n-. eroeD verzocht met SDoed een TOfl VBfl BTUSS0I groep verzocht met spoed commissie van toezicht naar het ensgebied te sturen. orgaan in de wereld i deel had gevraagd over het optre den van de Amerikaanse marine voor de kust van Nicaragua. De VS hadden daar mijnen gelegd om Russische bevoorradingsschepen de doorvaart te beletten. Reagan vond dat volkomen rechtmatig en zei geen behoefte te i eeh oordeel van het In- Dezer dagen zal de oppositie moeten toegeven dat aan het optre- hebben i den van de bewindsman ook voor- ternationale Hof van Justitie. Die delen kleven. Zo liet Van den houding heeft menigeen en niet in Broek gisteren weten de Libische de laatste plaats Van den Broek territoriale rechten in de Golf Sirte niet te erkennen, maar hij voegde er fijntjes aan toe dat Ne derland liever ziet dat "dergelijke conflicten aan internationale arbi trage worden onderworpen". Met die inderdaad formele bena dering van de jurist Van den Broek bijzonder gegriefd. In het Westen overheerste de opvatting dat zo'n houding geen pas gaf voor een su permacht als de Verenigde Staten. Van den Broeks verwijzing naar in ternationale arbitrage is daarom behalve een formaliteit, ook een plaagstootje met meer dan gebrui- blijkt Nederland samen met Italië kelijk gewicht, omdat Nederland de voornaamste criticus te zijn van als voorzitter van de EG namens de Voor Europa en de NAVO houdt de zaak niet op met een verwijzing naar gebruikelijke juridische pro cedures. Amerika opereert nadruk kelijk op eigen houtje en buiten NAVO-verband, maar een deel van de ingezette vloot vertrok wel van een Siciliaanse NAVO-basis. Zeker bij voortgezette gevechtshandelin gen, die eisen stellen aan bevoorra ding, doet de vraag zich voor of NAVO-bases voor dit doel ge bruikt mogen worden. Bij de afkondiging van Ameri kaanse sancties tegen Gaddafi bleek al dat Europa een gematig der benadering van Libië voor staat. En zeker nu in de slepende megafoonoorlog tussen Reagan en Gaddafi de daad bij het woord wordt gevoegd, zal Europa meer dan voorheen, de behoefte voelen een eigen positie van redelijkheid te benadrukken. Europa kan en wil het zich nu eenmaal niet permitte ren Libië te isoleren. Daarvoor staan er teveel economische en po litieke belangen (in Afrika) op het spel. Principe Natuurlijk kent de zaak princi piële kanten. Internationale wate ren zijn bezit van iedereen. Wie daarop inbreuk maakt, behoort op verzet te kunnen rekenen. Meest logisch is dat direct belanghebben den het voortouw nemen, maar dat zijn in dit geval veeleer de omrin gende landen dan de Verenigde Staten. Het uitblijven van klachten van de landen rond de Middelland se Zee duidt er op dat het hier nu niet direct om een brandende kwestie gaat, die een spoedeisende beslissing vergt. Het Amerikaanse optreden past dan ook veeleer in de behoefte van Reagan zich als voorzitter van de wereld te profileren en de 'paria Gaddafi' aan te pakken. Het optre den van die andere voorzitter, Hans van den Broek, leert dat de belangentegenstelling wat subtie ler ligt dan de Amerikaanse presi dent doet voorkomen. Met een va riant op Reagans rechtvaardiging van de bemoeienis in Midden- Amerika, kan worden vastgesteld dat de Europese voorzitter geen zin heeft in dit tumult in zijn achter tuin. dat zijn naam voorkwam op een ge denkplaat bij Kozara, maar dat hij daar nog nooit van had gehoord. 'Ik neem aan dat alle officieren die toen in deze (Balkan)-eenheden ac tief waren, vermeld staan,' zei hij. Over zyn handtekening onder een verslag over opruimoperaties zei Waldheim dat het tot de taken van een stafofficier behoorde om rapport uit te brengen en dat dat niets te maken had met wreedhe den of misdaden. Over de strijd tegen de partiza nen zei Waldheim dat zy de vijand waren en dat het een zeer harde strijd was, die hy zeer betreurde, maar waar hy niet rechtstreeks bij betrokken was. Hy ontkende ook dat hij gevangenen had verhoord. Het Joegoslavische tijdschrift Start publiceerde maandag een ar tikel waarin stond dat Waldheim in 1942 bij een legereenheid hoorde die 'totale volkerenmoord op de burgerbevolking' in de bergen van Bosnië had gepleegd. Start schreef dat er geen bewij zen waren voor Waldheims activi teiten in de oorlog, maar dat 'hij waarschijnlijk wel heeft gezien hoe de burgergevangenen werden be handeld'. Na een offensief tegen de partizanen in juni en juli 1942 wer den alle mannen ouder dan 14 jaar vermoord, aldus Start. Moskou blijft bij stop op kernproeven GENEVE (UPI) - De Sowjet-Unie handhaaft het moratorium (stop) op haar kernproeven ondanks de Amerikaanse kernproef van afge lopen zaterdag. Dit heeft de Russi sche vertegenwoordiger bij de ont wapeningsconferentie van de Ver enigde Naties in Genève, Viktor Issraeijan, gisteren verklaard. Issraeijan vertelde dat de Sow jet-Unie nog altijd bereid is het eenzijdige moratorium op kern proeven, dat op 31 maart afloopt, te verlengen tot de eerstvolgende Amerikaanse proef met kernwa pens. Volgens westerse afgevaar digden waarschuwde Issraeijan hiermee dat de Sowjet-Unie haar testprogramma zal hervatten, zo dra de Amerikanen een nieuwe proef nemen. De onderhandelaar zei dat de Sowjet-Unie onmiddellijke onder handelingen over een verbod op kernproeven wil. Volgens Issraei jan is zijn land „zelfs bereid tot een oplossing waarbij eerst alleen de Sowjet-Unie en de VS hun kern proeven staken, terwijl de andere kernmachten (Groot-Brittannië, Frankrijk en China) dit later doen". Ook zou Moskou akkoord gaan met inspectie ter plekke om toe zicht te houden op de naleving van een dergelijk verdrag. Chaban-Delmas waarschijnlijk kamervoorzitter PARIJS (AFP) - De afgevaardig den van de neo-gaullistische RPR in de Nationale Vergadering heb ben gisteren besloten de vroegere premier Jacques Chaban-Delmas voor te dragen voor de functie van voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. De invloed van de RPR op het beleid van de nieuwe regering in Parijs zal aanzienlijk worden versterkt indien de partij het kamervoorzitterschap weet te veroveren. Het besluit houdt ook in dat Va- lery Giscard d'Estaing, de vorige president van Frankrijk en leider van het UDF, zyn ambities om ka mervoorzitter te worden aanzien lijk zal moeten temperen. De RPR van de nieuwe premier Jacques Chirac is de grootste partij binnen de rechtse coalitie die op 16 maart bij de Franse parlementsverkiezin gen een kleine meerderheid in de Nationale Vergadering wist te ver overen. De centrumliberalen van Giscard d'Estaing vormen de op één na grootste groepering binnen de coalitie. t Weinberger: succes ADVERTENTIE Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Openingstijden: 9.00-18.00 uur, op koopavond tot 21.00 ui Zaterdag: 9.00-16.00 uur. Maandag gesloten. Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. ATHENE - Tegen het einde van Griekenlands nationale feestdag, zoals het begin van de opstand te gen de Ottomaanse overheersing wordt herdacht, is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz in Athene aangekomen voor een bezoek van drie dagen, na een even lang verblijf in Turkije. door Frans van' Hasselt In beide landen staat de toe komst van de Amerikaanse militai re bases hoog op de agenda van de besprekingen, maar er zijn aanwij zingen dat het zoeken naar een op lossing voor het Cyprus-probleem momenteel nog hogere prioriteit wordt toegekend. Wat de bases betreft: van Turkse zijde worden voor het voortbe staan ervan voornamelijk financië le tegenprestaties gevraagd, niet al leen in de vorm van omvangrijker Amerikaanse economische en mili taire bijstand, maar vooral ook in die van grotere faciliteiten voor Turkse export naar de VS, die nu door protectionistische maatrege len wordt belemmerd. „Getn hulp maar handel" was de leus van premier Ozal bij diens re cente bezoek aan de VS. Het State Department kan aan deze aspira ties slechts mondjesmaat tege moetkomen en Shultz heeft hier in Istanboel en Ankara ook geen ge heim van gemaakt. Aangaande de vier grote Ameri kaanse bases in Griekenland is in 1983 met de socialistische regering Papandreou een verdrag gesloten dat in 1988 afloopt. De Griekse pre mier heeft ettelijke malen aange kondigd dat het eind van dit ver drag ook het eind van de aanwezig heid van de bases betekent. Het ontbreekt echter niet aan specula ties dat deze woorden, zoals die wel meer uit Papandreous mond zijn gekomen, niet geheel letterlijk hoeven te worden genomen. Minister Shultz van zijn kant heeft, ook nog tijdens zijn bezoek aan Turkije, te kennen gegeven dat de VS bijtijds willen weten 'waar ze aan toe zijn' met hun bases in Griekenland en of de Grieken 'me nen wat ze zeggen'. Zo ja, dan moet nu reeds de ver plaatsing van die bases worden voorbereid (naar Turkije?), iets waar vooral het Pentagon een voorstander van zou zijn. Zo nee, dan kan men hier in Griekenland gaan werken aan nieuwe investe ringen op de bases om ze te moder niseren. Verkiezingen Toch is te verwachten dat Pa pandreou zijn Amerikaanse gast ook deze keer nog in het ongewisse zal laten over de Griekse "bereid heid de bases na 1988 te dulden en er in elk geval geen openlijke toe zeggingen over zal doen. Hij kan zich beroepen op het feit dat er in de hërfst gemeenteraads verkiezingen worden gehouden en dat, als hij nu reeds openlijk zou terugkomen op zijn belofte aan gaande verdwijning van de bases, het aantal communistische burge meesters in de grote steden nog groter zal worden dan nu reeds ver wacht wordt. Morgen zal het bezoek van Shultz worden opgeluisterd door een grote, communistisch geinspi- reerde, anti-Amerikaanse betoging op het centrale Plein van de Grondwet. De formule waar Papandreou de laatste tijd op teruggrijpt is dat, als de Amerikanen van het gesloten verdrag af willen en meer zeker heid willen, ze het kunnen opzeg gen en onderhandelingen over een nieuw kunnen gaan aanvragen. Dat zal ook Shultz de komende da gen wel weer te horen krijgen. Vrij algemeen wordt hier intus sen aangenomen dat de kwestie van de bases niet het voornaamste agendapunt zal vormen tijdens Shultz grondig voorbereide be zoek. Dit zou de Cyprus-kwestie zijn, waarover ook tijdens de juist geëindige visite van zyn Britse col lega Sir Geoffrey Howe uitvoerig van gedachten moet zijn gewis seld. Het State Department zou tot de overtuiging zijn gekomen dat deze zich nu al tientallen jaren voortsle pende kwestie de bron vormt van alle strubbelingen die de zuidoost flank van de NAVO verzwakken en dat, als hiervoor een regeling is ge vonden, ook de meer recente pro blemen, zoals de status van het ei land Limnos en meer in het alge meen de controle over het Egei- sche zeegebied, kunnen worden Het streven naar zo'n Cyprus-op- lossing zou gepaard gaan met hevi ge Amerikaanse druk zowel op An kara als op Athene. Eerdaags komt de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, die inzake Cy prus bemiddelt tussen Griekse en Turkse Cyprioten, met zijn derde en vermoedelijk laatste pakket voorstellen. Investeringen In Griekse regeringskringen wordt verder uitgekeken naar een groots opgezet symposium over handel en investeringen dat in mei in Athene wordt gehouden en waar ook de Amerikaanse minister van handel Goldfleet zal verschijnen. Onder-minister George Papand reou, zoon van de premier, heeft hier tijdens de recente reis door de VS de voorbereidingen voor ver richt. En menigeen ziet deze affaire als belangrijker dan Shultz's be zoek dat echter het klimaat niet mag bederven. Dat laatste kan de regering-Pa- pandreou zich ook niet veroorlo ven vanwege de nog steeds niet be klonken levering door General Dy namics van de 40 bestelde F-16's waarvoor het congres begin vol gende maand zijn toestemming moet geven. Ankara dreigt met de aankoop van deze toestellen een voorsprong op Athene te krijgen. Sinds zijn tweede verkiezings overwinning afgelopen juni heeft de vanouds anti-Amerikaanse Griekse premier verkondigd dat de Grieks-Amerikaanse betrekkingen 'in rustiger vaarwater' kunnen ko men. Het bezoek van Shultz kan een bijdrage leveren aan deze rust maar zal, als het mislukt, ook tot nieuwe strubbelingen kunnen lei den. Richtsnoer voor de mate van succes kan zijn of er na afloop een uitnodiging aan Papandreou los komt voor een bezoek aan presi dent Reagan. De wens daartoe heeft Papandreou meermalen, zij het nog net niet openlijk, te ken nen gegeven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7