Moeizame redding krijgt een staartje 'Skyline' Zoetermeer halt toegeroepen Rijksstraatweg wordt veiliger Duinrell mag achtbaan openhouden Brug in centrum blijft open voor vrachtauto's Zwemmarathon: tot 17 mei de tijd PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 26 MAART 1986 Burgemeester denkt aan opzetten bergingsdienst WOENSDAG de rijkspolitie te water. Al jaren poogt Hendrickx-Vlaar die post op de gewenste sterkte te krijgen. In dat verband zijn uitspraken van haar en postcommandant Haas noot, gedaan toen zelfs opheffing van de post dreigde en een andere keer toen de burgemeester met de raadscommissie bestuurlijke aan gelegenheden een bezoek bracht aan de plaatselijke Hermandad, klassiek te noemen. "Ik als burgemeester en daar door hoofd van de politie heb als taak de openbare orde te handha ven. Doordat mij op deze manier de middelen worden ontnomen tot uitoefening van die taak, kan ik die taak niet meer waarmaken". En: "Louter gekeken WARMOND - De moeizaam op gang gekomen redding/ber ging, maandagavond op 't War- mondse Joppe, van de ambas sadeur van Italië, zijn gezin en de boot die hij had gehuurd, krijgt wat burgemeester Hen drickx-Vlaar betreft nog een staartje. Dat staartje zal be staan uit een gesprek met de groepscommandant en de postcommandant van de poli tie. Onderwerp van gesprek zal zijn hoe in het vervolg te han delen in voorkomende geval len. Ze zegt: "Ik heb nu de knoop doorgehakt, in voorko mende gevallen moet het ei genlijk zo zyn dat ze zelf de knoop doorhakken. Later pra ten we dan wel over het geld". "Ik zag het vanuit mijn raam", blikt de burgemeester terug op e roerige en vooral stoimachtige maandagavond. Wat ze zag, was een mede door de storm op 't Jop pe "aan hoger wal" geraakt schip. Aan boord de ambassadeur van Italië in België en zijn gezin. De wind, soms met kracht tien, had het schuifdak van de boot afge rukt. Hendrickx-Vlaar vertelt dat zij zich na haar waarneming in verbin ding stelde met postcommandant Haasnoot. De politieman gaf ech ter te kennen die avond geen dienst te hebben. Hetzelfde gold voor zijn manschappen. Nadere in formatie leerde de burgemeester, als zodanig ook hoofd van de poli tie, dat vanuit Alphen evenmin een politieboot zou uitvaren. Bij de po litie wordt immers drastisch bezui nigd en geldt de regel dat 's nachts alleen maar wordt uitgevaren als er mensenlevens op het spel staan. De situatie waarin de Italianen ver keerden zag men volgens Hen drickx-Vlaar als "niet gevaarlijk, wel vervelend". Kort daarop werd ze op de hoog te gesteld van het feit dat een stel particulieren het water was op ge gaan om hulp te bieden. Onder hen, wie anders dan, de 73-jarige schipper H. Vredenborg ("Ik ben geboren op het water en misschien sterf ik er ook wel"). Bergingsdienst Hendrickx-Vlaar: "Ik heb al die informatie even goed tot me laten doordringen. Ik vond het gevaar lijk om die mensen erop af te laten gaan. Ik heb toen Haasnoot weer gebeld. Ik had en heb best begrip voor zijn situatie, trouwens van echte onwil was noch bij hem noch in Alphen sprake. Maar ik vind dat als er mensen in nood zijn, je ze moet helpen". De gebeurtenissen van maandag hebben de burgemeester, zo vertelt ze, aan het denken gezet over de noodzaak en de mogelijkheden van een bergingsdienst. "Zo'n boot bergen is eigenlijk geen politie werk". In onder andere de perso nen van Vredenburg en Kerkvliet, eigenaar van een plaatselijke jacht werf, had Warmond maandag avond weliswaar een officieus ber gingsteam. Maar Hendrickx-Vlaar denkt aan meer. Indirect heeft het voorval toch ook te maken met de onderbezet- ZOETERWOUDE - De Zoeter- manuren hebben wij nog minstens twee man nodig. Maar ik heb zat werk voor nog eens twee". Er is al eens geopperd mensen van de landdienst naar die van het water over te plaatsen. Niet alleen de burgemeester van Warmond is daar een fel tegenstander van. "Door de landpolitie te betrekken bij de waterpolitie zouden we de minister een onverdiend cadeautje geven. De minister bepaalt de aan tallen, hij moet er dan ook maar voor zorgen dat gemeenten die richtlijnen kunnen volgen". De strijd die Hendrickx-Vlaar voert heeft haar nog niet het moe de hoofd in de schoot doen leggen. Sterker nog, ze ziet een gunstige Burgemeester Hendrickx- Vlaar: 'We hebben nog minstens twee man nodig. Maar ik heb werk zat voor nog eens twee het aantal ontwikkeling in de recente gebeur- VOORSCHOTEN - De brug tussen de Voorschotense Oranjeboom straat en Koninklijke Marinelaan blijft open voor vrachtverkeer. De Raad van State heeft een verzoek om afsluiting van Oranjeboom- straatbewoner Heeg afgewezen. Uit een verkeerstelling zou zijn ge bleken dat de intensiteit van het vrachtverkeer op de route gering is, deels door het omdraaien van het eenrichtingverkeer in de Treubstraat, eind 1984. Bovendien, zo voert de Raad van State aan, moeten bezwaren over verkeerslawaai en trillingen buiten beschouwing blijven. Het regle ment verkeersregels en verkeerste kens zou dergelijke zaken niet be hoeven te beschermen. Dat B en W geen overleg hebben gevoerd met de bewoners over het toelaten van vrachtverkeer, zou evenmin in druisen tegen dit reglement. Dit openstellen van de brug zwaar verkeer gebeurde in 1984, een jaar na de opening. Twee n de nieuwbouwwijk Bij toen al klaar en de reste salariëring bijna rende vrije-sectorbouw. werd in iets met de politie kleine gedeelten gebouwd. De be de route Koninklijke Leiden Rijksmuseum van Oudheden - Rapen- burg, Loeki Stardust Quartet, 20.15 uur. Collegezaal fysiologie - Wassenaarse- weg 62, symposium over het medisch tuchtrecht. 19.30 l Marinelaan/Oranjeboomstraat hoe ven dus niet te vrezen voor rijen vrachtwagens, heette het. Mevrouw Heeg ziet dat anders. Haar ramen trillen, de naald van de pick-up verlaat regelmatig de groef Filmhuis LVC - Breestraat en muziek komt niet echt tot zijn °/w"' 10 recht. Wonen en slapen met een open raam is er niet meer bij door stank en lawaai, zo voerde zij ver geefs aan. 'Peyton Place', 19.30 en 22.30 u_.. Kijkhuis - 'Benvenuta', 20 en 22.15 uur. Laktheater - 'Zonder betekenis', door F Act, 20.30 c Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, tenissen. "Ik ben niet meer alleen' zegt ze, wetende dat de discussie derde over onregelmatige werktijden, be- dorp zuinigingen overal waar te maken heeft, wordt gevoerd Eerste paal huizen geslagen WASSENAAR/VOORSCHOTEN - In Wassenaar is vanmiddag de eer ste paal geslagen voor de bouw 45 woningwetwoningen aan de han de Wittstraat, Havenkade l De Haven. P. Lageveen, de voor- met een en ander. Morgenmiddag, om drie uur, Act, 20.301 raadsvergadering, 20 i DONDERDAG Leiden Caeciliastraat 18 - middag ver. van huis- vrouwen met het Produktschap Groen ten en Fruit, 14 uur, inl. 220467/155568. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Dr. Zhi- vago', 20 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopsspreekuur, 19-211 slaat de Voorschotense wethouder Voorschoten J.D. van Dalen de eerste paal voor badhuis - Leidseweg, raadsvergade- 12 woningen aan de willem Ba- 29,"ur rentszlaan. Het gaat hier om drie- Gordtjnsingel, klaverjassen en sjoelen, 20 uur. onder-een-kap woningen. Vanaf de grens Zoeterwoude/Zoetermeer zijn de flats meer op, heeft Zoeterwoude bedongen. Op de voorgrond: i de nieuwbouwstad in hun volle dreiging zichtbaar. Maar ze rukken nu niet verder r wordt druk gewerkt aan vergroting van de recreatieplas Noord-Aa. (foto Wim Dijkman) Gemeente Zoeterwoude protesteert met succes tegen komst flats ting i 1 de Warmondse post 1 Amnesty i 'skyline' rukt nu niet der meer op. Met succes heeft de gemeente Zoeterwoude bij deze grote buurgemeente geprotesteerd tegen de bouw van drie, zeven ver diepingen hoge, flats in de nieuwe woonwijk Noordhove. Flat die de 'landschappelijke waarde' van Zoeterwoude zouden aantasten, zo Leiderdorpers kunnen vandaag trachtte de gemeente vorig jaar of morgen weer schrijven voor met een fotomontage te bewijzen. Amnesty International. Dit keer De hoogbouw komt er niet. Al- voor een student uit Benin, die thans, niet aan de rand van Noord- sinds vorig jaar juni zonder aan- hove, de wijk die zo 'verradelijk' klacht of proces wordt vastgehou- dicht bij Zoeterwoude is gesi- den en voor een gevangene uit tueerd. In plaats daarvan komen Haïti, wiens lot en verblijfplaats gewone eengezinswoningen. Het- onbekend zijn. De voorbeeldbrie- geen vooral het uitzicht vanaf de ven kunnen vandaag tussen vijf Slootweg nabij Benthuizen er een en negen en morgen tussen twaalf stuk minder lelijk op maakt, en twee uur worden afgehaald op Burgemeester Houdijk is opge- de volgende adressen: Margriet- lucht, temeer daar een extra uit- straat 3, Peppelschans 57 en Van breiding van recreatiepias Lennepdreef 32 in Leiderdorp. Op Noord-Aa definitief de grens tus- hebben, heeft zo'n stad toch de nei ging om uit te zetten". Eerder vocht Zoeterwoude met succes de plannen van Zoetermeer aan om het veenweidegebied on der water te zetten. De Geer- en Blankaardpolder is en blijft groen, overloopfunctie van Den Haag te fictief"schrappen "van de hoog- zo besliste de Kroon. vervullen. Sterker nog: Zoeter- bouw aan de rand van Noordhove heeft inmiddels een te grote en de toezegging van Zoeterwoude dat deze gemeente niet meer pro testeert tegen deze, 2250 woningen tellende, nieuwbouwwijk. protesten vanuit het groene Zoe- huizen straks compleet aan het wa- terwoude. Temeer daar de provin- ter komt te liggen Zoeterwoude, cie vindt dat Zoetermeer zo langza- Benthuizen, Zoetermeer en de pro- merhand groot genoeg is gegroeid, yincie hebben nu gezamenlijk een convenant opgesteld. Daarin is een De stad hoeft niet langer meer de en ander vastgelegd. Zoals het de- Volgens Houdijk heeft de pro- zuigkracht op Den Haag gekregen, rincie Zuid-Holland de laatste ja- Gevolg van de uitbreiding van en een willig oor gehad voor de recreatiepias Noord-Aa is dat Bent- LEIDERDORP - Voor de vijfde maal organiseert de Leiderdorpse Reddingsbrigade een nachtzwem- marathon in het Leiderdorpse de zwembad 'De Does'. Tot 17 mei kunnen ploegen van elk acht man/ laatstgenoemd adres alleen "vaif- sen Zoeterwoude en Zoetermeer vrouw sterk zich inschrijven voor daag. gaan vormen. "Het water heeft dc dit jaarlijkse evenement, dat op zaak definitief afgegrendeld. En vrijdagavond 13 juni klokslag acht De Sjelter daar zijn we blij mee. Ik bedoel maar: als je daar geen water zou Leiderdorpse kinderen kunnen van 1 tot en met 4 april elke dag wat doen in sociaal-cultureel Al die tijd zal elke ploeg een gades en recreatiezwemmers, zwemmer in het water moeten zien Kijkers zijn tijdens het festijn te houden. Hij of zij trekt baantjes, ook welkom. Het gebeuren wordt die worden geteld. De spelregels opgeluisterd met zachte muziek en zijn simpel: de ploeg die na twaalf grote barbeques. uur de meeste banen in het klasse- Voor inlichtingen of informatie: ment heeft gezwommen wordt tot wedstrijdsecretariaat, de heer Gij- winnaar uitgeroepen. zenij, Splinterlaan 2 in Leiderdorp, Er wordt gezwommen in drie telefoon 220903, na kantoortijd klassementen: wedstrijdploegen 410193 of zwembad De Does, (zwemverenigingen), reddingsbri- 410655. dinsdagochtend, als 4- tot 12-jari- gen kunnen verven of marmeren. 's Middags worden er beesten ge maakt. Woensdag maken kinde ren van 6 tot 12 een uitstapje naar een bakkerij. Opgave vooraf is noodzakelijk, 's Middags een tim- mer-en knutselmiddag mdeSjel. WASSENAAR De geiuldoveriasl i de kikkerachtbaan in het Was ter. Donderdag worden er span slotte wordt er een rommelmarkt ^süsch temggebradtt Het gehouden tussen tien en twaalf. W van Wassenaar dat de achtbaan te veel herrie maakt en daarom dicht moest. Inmiddels heeft Duin- rell maatregelen genomen en zou derhalve niet reëel vol te houden onderzoek hebben uitgewezen dat Postkantoor dat de achtbaan gesloten moet bly- Een woordvoerder van de ge- In verband met Goede Vrijdag meente Wassenaar zei één en ander ning. de geluidsoverlast is teruggebracht tot ver onder de norm die is ver bonden aan de hinderwetvergun- is het Leiderdorpse postkantoor gisteren voor de Raad van State komende vrijdagavond dicht, waar een verzoek van de Duinrell- 'Koopavond' valt dit keer op don- directie, om schorsing van het be- den zou dat rampzalig zijn "Als de kikkerachtbaan in het i niet opengesteld kan wor- derdag. Het postkantoor, gelegen sluit van het gemeentebestuur c aan de Heinsiuslaan, is die avond de attractie te sluiten werd ingewil- tussen zeven uur en half negen ge- ligd. opend. Vorig jaar oktober besloten B en Duinrell", aldus de raadsman van de Duinrell-directie gisterochtend voor de Raad van State. Hij betoog de dat de klachten zijn verholpen en de kikkerachtbaan geen over- <jen die de met de voortdurende last meer kan bezorgen. Omwo- uitbreiding gepaard gaande ver- nenden van het attractiepark den- keers_ en parkeeroverlast beu zijn. ken daar anders over. Zy menen De gemeente is er tevreden over dat wel geluidoverlast is weggeno- dat het siuitingsbesluit in elk geval men, maar niet voldoende. heefl geresulteerd in minder gelui- doverlast. Het gemeentebestuur Volgens de Duinrell-direcüe heeft inmiddels een begeleidings hebben de herhaalde klachten met gr0ep ingesteld die ook andere te maken met de overlast van de klachten over het Wassenaarse re- klkkerachtbaan maar grypen de creatiepark in ogenschouw gaat bewoners dit aan om tegen te gaan nemen. Voorlopig zullen daarom dat een voor het hele park gelden- geen nieuwe bouwaanvragen of de hinderwetvergunning wordt af- aanvragen om hinderwetvergun- gegeven. Het attractiepark blijft ningen ln behandeling worden ge- maar groeien, aldus de Invoegstrook Bijhorst langer WASSENAAR - De rijksstraatweg bij Wassenaar wordt veiliger gemaakt. De krappe invoegstrook bij restaurant Bijhorst wordt tweemaal zo lang en automobilisten uit Den Haag kunnen niet meer voorbij het viaduct rechtsaf slaan richting Bijhorst en achtergelegen zaken. Zij moeten voortaan vóór het viaduct de rijksstraatweg verlaten. Over het witte viaduct wordt al ja renlang gesproken. Automobilis ten richting Leiden hebben weinig ruimte om in te voegen en begin dit jaar verongelukten drie men sen. De onveilige situatie bij de kruising met de Kerkeboslaan heeft al op de agenda's van ver schillende raadscommissies ge staan. De politici willen de fietsers die aan de westkant van de rijks straatweg rijden, beter bescher men tegen snelrijdend en slecht kijkend afslaand verkeer en vroe gen om een kleine omleiding voor wielrijders. Of op andere punten eveneens dergelijke aanpassingen dienen te komen, wordt de komen de maanden bekeken. In de bijeenkomst op maandag bespraken rijks- en provinciale wa terstaat, gemeente en politie in zijn algemeenheid hoe de rijksstraat weg veiliger en rustiger kan wor den gemaakt. Tunnelbakken zijn niet aan orde, zegt een woordvoer der van rijkswaterstaat. En de komst van een middenberm is zeer onzeker. Commandant van de Wassenaar- se politie Van der Wolk gelooft niet zo gauw dat voor deze milieuon vriendelijke variant een politieke meerderheid te vinden is. Ver keerstechnisch gesproken vindt hij dat jammer. Een middenberm geeft automobilisten een gevoel van veiligheid, voert hij aan. Door het ontbreken ervan mogen dan weinig ongelukken zijn gebeurd, als ze er wel waren geweest, was de schade beperkter gebleven. Over stoplichten tenslotte doet hij voor zichtig. Ze zouden de snelheid kunnen afremmen en de capaciteit verminderen, maar leiden daar naast onvermijdelijk tot meer "boemen". Als het aan hem ligt wordt de middenberm by Den Deyl langer, om illegale keerders te ontmoedigen. Iets verder, richting Leiden, zouden voorts de aanslui tingen met de secundaire weg vei liger moeten worden gemaakt. Om de rijksstraatweg minder druk te maken is het volgens de commissaris van belang dat aan de oostkant van Wassenaar een soort ruit ontstaat. Hy moet bestaart uit de rijksstraatweg, de Landschei- dingsweg by Den Haag, de A4 van Rotterdam naar Amsterdam, de provinciale weg Katwijk-Leiden en de rijksweg 11 bij Voorschoten. De provinciale weg wórdt binnen enkele jaren aangelegd en komt in het verlengde van de Leidse Ples- manlaan, rijksweg 1 I-west komt er niet voor het jaar 2000. Hij zou bij Zoeterwoude moeten aansluiten op het oostelijke gedeelte, Voor- schoten-noord doorsnijden en bij de A44 (Den Haag-Amsterdam) eindigen, in de buurt van het Haag- sche Schouw. Auto één keer gestolen, twee keer weg OEGSTGEEST - De Oegst geester politie heeft gister avond een 17-jarige Rynsbur ger aahgehouden die ervar wordt verdacht een autodief stal, maandagavond gepleegd op zijn naam te hebben staan. Een Oegstgeestenaar miste maandagavond toen hij van een sportwedstrijd terugkeerde in de kleedkamers zijn auto sleutels. Later bleek dat ook de bijpassende auto weg was. Gisterochtend om 10.00 uur trof de politie de auto aan. Di rect werd de eigenaar ingelicht maar toen deze eenmaal arri veerde was zijn auto al weer weg. 's Avonds zag de politie de auto andermaal staan. De poli tie bleef deze keer in de buurt van de wagen en greep de 17- jarige knaap, toen deze wilde instappen, in de kraag. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. wm uwu iu sueiaai-uunureei een- 1*1 1 II 1 11 laan 67. Te beginnen op komende Geluidoverlast zou voldoende zijn teruggebracht LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve. Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22.70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met 'e betaling). n huis bezorgd 67,45 92.55 134,90 256,90 357,20 1.10 Abonnementsgelden dii taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro Holding BV te Damia 3203571 t.n. Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs, J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J Post Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gencorrespondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs. Was hington. Rome Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2