Frankrijk zet EG onder zware druk Opec-ministers ruziënd uiteen Veto over bevriezen landbouwprijzen Ploeg legt vissers tien weken aan wal De Koning wijst cao op smalle basis af Giftige Italiaanse wijnen mogelijk ook hier te koop DINSDAG 25 MAART 1986 S23M1 PAGINA 9 meer geld wil zien en de harde afspraken, die er over de landbouwuitgaven zijn ge maakt, willen doorbreken. Guillaume, tot vorige week nog Men is vooral bang voor het ont- DEN HAAG (ANP) - Staatssecre- taris Ploeg Gandbouw en visserij) heeft gisteren zijn handtekening gezet onder de stilligregeling voor de Nederlandse visserij. Dat bete kent dat het merendeel van de vloot vanaf 1 april tien weken ver spreid over de rest van het jaar ver plicht voor de kant moet. Voor groepen vissers die een door het ministerie goedgekeurd visplan hebben kunnen dat acht weken zijn. Door aanvullende maatregelen, bij voorbeeld een kortere vistijd per week, moet het uiteindelijk vergelijkbare effect ook tien weken zijn. Met de nu afgekondigde stilligre geling wil de staatssecretaris bij dragen aan een meer gelijkmatige spreiding van de visserij in 1986. BRUSSEL (GPD/ANP) - Landbouwminister G. Braks heeft in de Europese landbouw- Dat is naar zijn oordeel van belang raad in Brussel moeten constateren dat een meerderheid van zijn Europese collega's ïw „„ia ...il a„ .r.n.nlr.n Ai„ A„ l.-Jl.O»...Europese Gemeenschap toegesta ne vangsthoeveelheden en in- standhouding van de visbestan den. Het bedrijfsleven heeft eerder in een door Ploeg gevraagd advies over de regeling een groot aantal Met name de nieuwe Franse land bouwminister, Francois Guillau me, heeft het EG-overleg over de boerenbond de FNSEA, ging giste- landbouwprijzen onder grote druk gezet. Hii bekritiseerde de door de „w„. Europese Commissie voorgestelde |e weken geleden nog deed. Hij gen. Ook de Duitse landbouwmi- bevnezmg van de prijzen van vrij- hieid het bij twee procent, zodat de nister Ignaz Kiechle heeft i wel alle landbouwprodukten. Vol- boerenmkomens gelijk kunnen de prijsvoorstellen gens de nieuwe Franse regering blijven. Volgens Guillaume is het missie het betekent dat een onaanvaardbare onaanvaardbaar dat de EG aan de de EG, al voorzitter van de grootste Franse staan van een Frans-Duits blok, boerenbond de FNSEA, ging giste- dat een verhoging van de land- ren niet zover een verhoging met bouwprijzen - en dus van de EG- 4,7 procent te eisen, zoals hij enke- uitgaven - zal proberen af te dwin- rechten, de k-documenthouders, mogen acht weken stilliggen mits zij met een gezamenlijk visplan ko men dat de goedkeuring van het ministerie kan wegdragen. Een visser op tong en schol die vorig jaar "netjes" heeft gevist kan geheel of gedeeltelijk ontheffing krijgen. Hij moet dan wel aantonen dat hij vorig jaar negentig procent van zijn opbrengst of besomming heeft gehaald uit de hem toegewe zen hoeveelheid schol en tong. Voor de trawlervloot, de bijna dertig schepen van de grote zeevis serij, is een aparte regeling ontwor pen. Het effect daarvan is hetzelfde als van de regeling voor de onge veer vijfhonderd schepen die de aanvullende voorwaarden gesteld. Aan het merendeel daarvan heeft de bewindsman geen gehoor gege ven. Een van die niet gehonoreerde eisen was het laten meetellen van weken die schepen dit jaar al voor 1 april voor de kant hebben gele gen. De verplichte stilligregeling van tien weken geldt voor de kotter- vloot. Schepen waarmee alleen wordt gevist op schelp- en schaal dieren of paling kunnen ontheffing krijgen. Dat geldt ook voor sche pen waarmee in binnenwateren wordt gevist. De kabeljauwvissers zijn eveneens verplicht tien weken stil te leggen vanwege „de enorme bijvangsten, met name wijting". Kabeljauwvissers met historische kottervloot telt. De aparte regeling is noodzakelijk omdat de trawlers vaak visreizen maken die langer dan een week duren. Schepen die meedoen aan experimentele visse rij vallen buiten de regeling, zo heeft Ploeg vorige week reeds in de vaste kamercommissie voor vis serij verklaard. Experimenteel is bij voorbeeld de visserij met traw lers voor de Amerikaanse of Afri kaanse kust. Ploeg meent dat door zijn rege ling de winstgevendheid van de vloot niet wordt aangetast. Even eens in de kamercommissie stelde hij dat uit onderzoek van het Land- bouw-Economisch Instituut is ge bleken dat vijftien weken verplicht voor de kant ook nog rendabel zou zijn. Volgens de bewindsman bevordert zijn regeling een gelijk- matige aanvoer naar de handel en de visverwerkende industrie. Vissers die de verplichte stillig- regeling overtreden maken zich schuldig aan een strafbaar feit. Dat geldt ook voor vissers die deelne men aan mogelijk nog vast te stel len visplannen. ide Vorige week nog liet de COPA, de overkoepelende organisatie van de boerenbonden in de twaalf EG- lidstaten, weten dat de landbouw prijzen met minstens 4,7 procent verhoogd zouden moeten worden. Dat percentage vloeit volgens de boeren voort uit de berekenings methode die de Europese Commis sie zelf tot nog toe heeft gehan teerd. Dollar stijgt, pond schommelt de Com- het dagelijks bestuur van i, al van de hand gewezen. kant bezuinigingen 'predikt' Daarbij wordt er ook op gewezen *n de andere kant toestaat dat dat er in Duitsland (evena's in Ne- landbouwprodukten worden inge- derland) verkiezingen op het pro- voerd, Om zijn goede wil te tonen Guillaume dat Frankrijk wel be- het gisteren wel reid is financieel mee te helpen bij heid. gramma staan. De landbouwministers werden grote meerder- vervroegde af- het versneld afbreken van de grote schrijving van ruim een miljard voorraden aan overgeproduceerd gulden om die in koelhuizen en op- graan. rundvlees en zuivel in de slagloodsen opgeslagen landbouw- Gemeenschap. Maar hij verbond overschotten Tot nog toe werden daaraan wel de voorwaarde dat het dle voorraden elk jaar gewaar- geld dat beschikbaar komt ook deerd voor de prijs die de Gemeen echt moet worden gebruikt wat hij "de harde kern van landbouwbeleid" noemde, de komenspositie van de boeren dus. Nederland, Groot-Brittannië, Denemarken en in mindere mate West-Duitsland hebben zich vol- AMSTERDAM (ANP) - De koers Sens Braks het meest terughou- _-i de Amerikaanse dollar is giste- dend opgesteld ten aanzien ren flink gestegen onder invloed verstrekken van meer geld dan van tekenen dat de autoriteiten in was afgesproken. Gezien de te ver- de Verenigde Staten en Japan van wachten problemen wordt er reke- oordeel zijn dat de dollar niet meer ning mee gehouden dat een ak- verder omlaag mag gaan. Ook het koord niet voor juni gesloten kan pond sterling boekte aanvankelijk worden, een flinke koerswinst, totdat be kend werd dat het beraad Opec is afgesloten zonder resultaat. Voor de dollar werd gisteren op de wisselmarkt in Amsterdam een officiële middenkoers vastgesteld van ruim ƒ2,58, ruim vier cent meer dan vrijdag.De stijging schap er destijds bij de inkoop hel voor had betaald. Dit jaar zal voor in- het eerst op de voorraden worden afgeschreven. In totaal heeft de Gemeenschap dit jaar ruim 2,4 miljard gulden no dig voor het verminderen van de voorraden. Daarnaast is nog eens één tot anderhalf miljard gulden nodig om de gevolgen van de da lende dollarkoers op te vangen- .Door de lage prijs van de dollar moet de gemeenschap veel hogere subsidies geven om de Europese markt de Japanse centrale bank, Sa- tosji Sumita, had verklaard dat een verdere daling van de dollarkoers nadelig is voor de wereldecono mie. Japan is bezorgd over de ver slechtering van zijn exportpositie. Ook speelt mee dat het aftreden van de vice-president van het Ame rikaanse stelsel van centrale ban ken (de „Fed"), Preston Martin, heeft geleid tot een versterking van de positie van bankpresident Paul Volcker. Deze is voorstander van een voorzichtig monetair beleid teneinde een forse daling van de dollarkoers te voorkomen. Het pond sterling bereikte gisteren een koers van ruim ƒ3,86, bijna zes cent vrijdag. Nadat in Genêve het Opec-beraad werd opgebroken zakte de koers weer tot omstreeks 3,83. Kort Zakelijk Winkels In de jaren 1980 tot en met 1984 is het aantal winkels in huishoudelij ke artikelen in Nederland met 25 procent gedaald tot tweeduizend. Dit betekent dat gemiddeld elke week twee tot drie winkels ver dwenen zijn, aldus het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een studie. Deze ontwikkeling heeft volgens het EIM twee oorzaken. Eén is de eco nomische teruggang in de eerste helft van de jaren tachtig. De ande re is de „zeer grote" concurrentie van winkelketens op dit gebied zo als Blokker, en grote warenhuizen. Who's Who Vijfduizend namen en achter grondinformatie staan vermeld in de'Who's Who' van de Europese handel en industrie, waarvan giste ren in Bonn de editie 1987 werd ge presenteerd. Hans Kopp, redacteur van de Who's Who, zei dat het werk zeker geen lexicon der ijdelheid is maar veeleer een brugfunctie heeft om bedrijven overal ter wereld op de hoogte houden van de ontwik kelingen in de Europese industrie en handel. Een succesvol bedrijf in het ene land is vaak onbekend in het andere BENTONVILLE (Rtr) - De rijks te man van de Verenigde Staten moet men niet zoeken in New York of in Dallas, maar in Ben- tonville in Arkansas. Sam Wal ton, ongekroonde koning van de kleinhandel-met-korting, zette het stadje onlangs op de kaart toen Forbes Magazine hem als nummer 1 plaatste op zyn jaar lijkse lijst van 400 rijkste Ameri kanen. Volgens Forbes heeft Sam Moore Walton een persoonlijk vermogen dat groter is dan dat van de computermagnaat H. Ross Perot, de oliemagnaat Bun ker Hunt in Texas en David Roc kefeller. De 67-jarige stichter van het Wal-Mart Stores Inc. impe rium, een reeks winkels in kleine plaatsen in heel Amerika, is naar schatting 7 miljard dollar waard. Maar voor de 9.200 van Bentonville is de man die zij kennen als "Mr. Sam", gewoon één van hen, tevreden met het bestaan in een kleine stad. Rijk Rijkste man in VS voert een simpel bestaan als ie is, verkiest Walton een le ven zoals de mensen die klant zijn van zijn winkels. Hij betaalt 5 dollar voor het knippen van zijn haar, zoals iedereen in Ben tonville. "Hij is net zo gelukkig met een boterham met kaas als met een dure biefstuk", zegt kap per Charlie Turner. zijn 100.000 werknemers uitdaag de in 1983 voor een winst te zor gen van acht procent vóór aftrek van de belastingen. Zij wonnen de weddenschap. Sam Walton begon als over hemdenverkoper voor een groot winkelbedrijf en kocht in 1945 zijn eerste discountwinkeltje. Zeventien jaar later opende hij zijn eerste Wal-Mart. Nu omvat het imperium 827 Wal-Marts, 19 Sam's Wholesale Clubs, drie He len's Arts and Crafts shops (ge noemd naar zijn vrouw) en twee Dot Discount drugstores. ADVERTENTIE 1 1 4bi e AUDI 100| 949- pm ■r— Kamsteeg Auto Lease B V IfALI Tel.01720-31102 DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkge- legenheid) vindt dat een cao-ak koord met slechts een klein deel van het personeel geen bijdrage le vert aan een goed sociaal klimaat. „Zo'n cao wordt niet gedragen door de meerderheid van het per soneel", aldus De Koning in een commentaar op de bij Philips ont stane situatie. Daar stapten de FNV- en CNV-bonden uit het cao- overleg omdat Philips geen ver dere atv wenste, waarna bonden van hoger personeel wel een ak koord afsloten, zónder atv. Bij de banken (waar het middel baar en hoger personeel sterk ver tegenwoordigd is) liep het net als i bij Philips uit op een cao met de MHP-bonden. In de groot- en kleinmetaal liggen de onderhande lingen stil. De Koning wil zich na- drukkelijk niet bemoeien met de schuldvraag. Hij hoopt op verbre ding van de draagkracht van de ca o's bij met name Philips en de ban ken. Hij voegde daaraan toe dat het akkoord in het bankbedrijf met al- DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van wvc heeft de Keuringsdiensten leen bonden van middelbaar en ho- Waren in ons land gevraagd uit te zien naar verdachte Italiaanse ger personeel zeker de helft van De rijkste man van Amerika rijdt in een oude rode bestelauto, bezit een bescheiden woning en draagt een honkbalpet met de naam van zijn bedrijf tijdens jaarvergaderingen. Vorig jaar drapeerde Walton zelfs een gras- rokje om zijn lendenen en danste de hoela op Wall Street, nadat hij Zijn bekendheid heeft Sam M. Walton gedwongen tot een wat afgeschermder leven. Hij is bijna ondergedoken en zijn werkne mers is gevraagd niet over hem te praten. "Hij wil gewoon rustig zijn zaak kunnen blijven leiden, jagen op kwartel en tennissen", zegt Steve Trollinger, hoofdre dacteur van de Daily Democrat van Benton County. "Aan ons zal het niet liggen". De FNV'e voorzitter congres van de AbvaKabo Visser (Industriebond), Van de Scheur (AbvaKabo) en Pont de vakcentrale) in een onderonsje^ gisteren tijdens het wijnen. Tevens heeft het het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwpro- dukten gevraagd of twee met name genoemde Italiaanse wijnen in ons land worden geïmporteerd. Het betreft wijnen waarin een grote hoeveel heid methanol is aangetroffen. In Italië zijn als gevolg van het drinken van deze wijnen inmiddels zeven mensen overleden. Het ministerie heeft via de Europese Gemeenschap in Brussel twee het personeel betreft. Een aantal maatregelen die wél SLAGERSLOON - De verlaging - met rond de 20 procent - van de HHPIH HPHHHHI lonen van jongeren die nieuw in de betrokken wijnen/wijnbouwers doorgekregen. Het gaat slagerswinkels komen werken gaat om het merk Barbera del Piemonte van Odore Vincenzo uit Incisa Sca- paccino, Asti en een niet nader gespecificeerde wijn van Antonio Fusco, Mandoria, Pouilles. Het methanolgehalte van de eerste is niet precies toch door. Dat blijkt uit de i in de slagersbedrijf is afgesloten. De cao, die loopt van 1 april 1985 bekend. In de tweede is een gehalte aangetroffen van 22 tot 27 gram per tot 1 oktober 1986, geldt voor onge- liter. 18.000 werknemers. De Voe- Uit onderzoek is gebleken dat een dosis van 100 tot 200 milliliter metha- dingsbond FNV heeft na overleg nol waarschijnlijk fataal is. Vastgesteld is dat 10 milliliter al blindheid bij met de achterban met pijn in het de gebruiker kan veroorzaken. Volgens het ministerie staat 30 milliliter hart het onderhandelingsresultaat methanol per liter gelijk aan 25 gram per liter. goedgekeurd. „Onze leden vonden De Italiaanse politie heeft inmiddels de speurtocht naar de vergiftigde datje beter een cao met deze veria- wijn uitgebreid. Aanvankelijk bleef de actie beperkt tot Piedmonte ten ging erin kunt hebben dan geen noorden van Milaan. Nu worden ook wijnen uit Apulia ten zuiden gecon- cao", aldus woordvoerder Geurt troleerd. Wijnhoven van de Voedingsbond. in de gesloten akkoorden zijn ge troffen noemt de Koning positief, zoals afspraken over werkgelegen heid van jongeren en verlaging van de VUT-leeftijd. Hij vraagt zich echter af of je daarmee kunt vol staan. „Als men nu niet en nooit niet zegt tegen verder korter werken, wordt daarmee de draag kracht aangetast". De werkloos heid kan niet alleen bestreden wor den met bovengenoemde maatre gelen, meent de minister. De Koning wilde zich niet uit spreken over de algemeen verbin dend-verklaring die door de bank- werkgevers is gevraagd waardoor de cao voor de hele bedrijfstak zou gelden. „Mochten sociale partners bezwaren hebben, dan leggen zij die voor aan de Stichting van de Arbeid. Daar wordt de beslissing genomen", aldus de Koning. FNV-voorzitter Hans Pont vindt dat het cao-overleg in enkele be drijfstakken en bedrijven in een kritieke fase is gekomen, omdat de werkgevers weigeren te praten over verdergaande arbeidstijdver korting. Pont zei op het AbvaKa- bo-congres in Amsterdam dat de FNV niet zo snel voor de argumen ten van de werkgevers overstag zal gaan als de bonden van hoger per soneel hebben gedaan. Hij waar schuwde deze bonden dat 120.000 werkloze hogeropgeleiden hun houding niet in dank zullen afne- Hier en daar zullen volgens Pont door de houding van de werkge vers arbeidsconflicten gaan uitbre ken. De FNV-voorzitter zei overi gens dat binnenkort werkgevers en vakcentrales gezamenlijk maat regelen zullen afkondigen voor een betere scholing van langdurig werklozen. Dit is volgens hem mo gelijk dank zij de voortgaande eco nomische groei en de voortgaande herverdeling van werk. Olieprijs keldert naar nieuw dieptepunt ROTTERDAM/GENEVE (ANP) - met behulp van de De olieprijzen op de vrije markt nieuwe Who's Who kan dat worden zijn zeer fors gedaald, nadat de nagezocht, aldus Kopp. Opec-landen gisteren na negen da gen vergaderen uit Genêve ver trokken zonder een concreet resul- Nno-rnn taat te hebben bereikt. De dertien vciiics» magiuu olieministers vermeden bij hun Nagron Nationaal Grondbezit vertrek het contact met de jouma- heeft over 1985 een verlies geleden listen. Ze verlieten het hotel via de van f20,6 miljoen. Het enorme ver- keuken om naar het vliegveld te lies is volgens de raad van bestuur gaan. het gevolg van een aantal tegenval- Op de Europese vrije markt daal- lers in het begin van 1986, die het de de prijs van een vat (van 159 li- treffen van voorzieningen ten laste ter) Brent-olie voor levering in juni van 1985 noodzakelijk maakten, tot 11,75 dollar, twee dollar mijlder Deze tegenvallers zijn veroorzaakt dan de prijs die afgelopen vrijdag door de sterke daling van de olie- aan het slot van de handel in de prijs en de gevolgen daarvan voor Verenigde Staten werd genoteerd, de onroerend-goedbelangen in de Een grote oliemaatschappij in Lon- Verenigde Staten. Ook de moeilij- den wist zelfs te melden dat zij een ke Nederlandse markt voor wo- vat Brent voor levering in juli ver- ningbouw en projectontwikkeling kocht heeft voor 11,40 dollar per spelen een rol. Nagron houdt zich vat, de laagste prijs in tien jaar. bezig met aanneming, onroerend Verschillende oliehandelaren lie- goed en metaalindustrie. ten weten somber gestemd te zijn over de verdere ontwikkeling van de olieprijzen. Enkelen van hen houden serieus rekening met een olieprijs die beneden de tien dollar per vat ligt. De algemeen secretaris van de Nederlandse organisatie voor de oliehandel, J. Oskam, meent echter dat de prijs zich, na een eerste reactie, zal handhaven op ongeveer 14 dollar per vat. Volgens Oskam is de vergade ring van de Opec zeker geen succes geweest, maar mag ook geen mis lukking worden genoemd. Hij spreekt van een „patstelling met bittere nasmaak", maar meent dat de verdeling van de produktiebe- king van de produktie tot 14 mil- slotverklaring een verwijzing op- joen vaten per dag. Volgens Oskam verwacht men in westerse landen sneller beslisssingen dan mensen uit het Midden-Oosten en Afrika gewend zijn te nemen. Zeker is vol- ters gens hem dat de niet-Opeclanden dat. Deze houding die hebben deelgenomen aan de de eis van de landen produktieplafond van veertien miljoen vaten per dag, maar minister van olie Jamani van Saoedi-Arabië en de andere minis- de Golfstaten weigerden reactie op 1de harde besprekingen in Genêve (Mexico, lijn dat de Golfstaten, en Saoedi- Maleisië, Angola, Oman en Egypte) Arabië in het bijzonder, het groot- mee willen werken aan een lagere ste deel pas de helft van de 'wedstrijd' gespeeld. „Iedereen zal nog een tijdje geduld moeten hebben. Na de rust zal blijken welke opdracht de spelers in de kleedkamer heb ben gekregen". Hij wijst er op dat de 13 Opeclan- den op 15 april verder praten. Er ligt inmiddels een, zij het vage, va ge overeenstemming over beper- olieproduktie. Fikse ruzie Het grote probleem tot nu toe is perking per land. Dat er zelfs geen overeenstemming kon worden be reikt over de tekst van de slot verklaring komt door een fikse ru zie tussen de Opec-landen van de harde lijn, Algerije, Libië en Iran, aan de ene kant en Saoedi-Arabië en de overige Golfstaten aan de an dere kant. De radicale landen wilden in de dering i i de produktievermin- hun rekening zouden Irak en de Verenigde Arabische Emiraten hebben zelfs gevraagd om een vergroting van hun pro duktie met zestig procent. Andere landen, waaronder Venezuela, wei gerden hun produktie te verklei nen. Opec-voorzitter Grisanti ver klaarde van zijn regering opdracht te hebben gekregen „geen vat olie in te leveren". Oskam meent dat de beschuldi gende vinger teveel wordt gericht op het machtige Saoedië-Arabië, Grisanti Venezuelageen vat minder.... (foto AP» dat in december de olieproduktie opvoerde en nu weigert als eerste fors in te leveren. Dit is volgens Os kam niet geheel terecht omdat dit land in het verleden al veel van zijn produktie heeft ingeleverd. De moeilijkheid is volgens Oskam dat Opec problemen in eigen kamp heeft door de oorlog tussen Iran en Irak. Bovendien kwamen olielan den in het verleden niet steeds hun afspraken over te produceren hoe veelheden olie na. DAF gaat ook vrachtwagens BL verkopen EINDHOVEN (ANP/AP) - DAF- Trucks gaat onder eigen naam lich te Engelse vrachtauto's en bestel wagens verkopen. Het Eindhoven- se bedrijf heeft daartoe een princi pe-overeenkomst gesloten met de Land Rover-Leyland-groep in Groot-Brittannië. Een woordvoer der van DAF-trucks heeft dat giste ren bekendgemaakt. De overeenkomst heeft betrek king op vrachtauto's en bestelwa gens, die inclusief de lading lichter zijn dan negen ton. DAF maakt dat soort bedrijfswagens niet zelf en wil er ook niet aan beginnen. De overeenkomst zal de bestaande ac tiviteiten van de twee ondernemin gen in Europa niet beïnvloeden, al dus de zegsman van DAF. Hoeveel Engelse bedrijfswagens DAF-Trucks per jaar denkt te kun nen afzetten wil de onderneming niet meedelen. De principe-over eenkomst wordt in de loop van dit jaar definitief uitgewerkt. De overname van de vracht- en bedrijfswagendivisie van British Leyland door het Amerikaanse Ge neral Motors gaat niet door. De Britse regering vond het niet goed dat in het kader van het pakket ook, Land Rover, het laatste parade paardje van British Leyland, werd verkocht. „Wij zyn zeer, zeer teleurgesteld.' zei General Motors woordvoerder Eric Fountain. 'Het ziet ernaar uit de de regering onder druk van de 'achterbank' (de minder belangrij ke leden van het parlement) heeft besloten het Land Rover-deel van het pakket niet door te laten gaan. Daarmee is het pakket wat General Motors betreft totaal onhaalbaar geworden". Het regeringsstandpunt wordt gezien als een persoonlijke neder laag voor premier Thatcher die voorstander van de overname was. Zij had gewaarschuwd tegen anti- Amerikaanse gevoelens. In februa ri van dit jaar moest de regering ook afzien van een plan om Austin Rover, ook een deel van British Leyland, te verkopen aan Ford. CSM doet bod op V enco-fabrieken AMSTERDAM (ANP) Het suiker- concern CSM wil tegen betaling in contanten de Verenigde Dropfa- brieken (VDF) in Etten-Leur over nemen. VDF heeft vestigingen in Naarden, Roosendaal, het Belgi sche Turnhout, het Duitse Bocholt en het Amerikaanse Atlanta. Het bedrijf maakt suikerwerken en drop onder merken als Venco, Red Band, Topdrop en Stophoest. Van de omzet (130 miljoen gulk- den) van het goed renderende VDF bestaat 60 procent uit suikerwer ken en 40 procent uit drop. Er zijn 522 personeelsleden, voor wie de overneming geen nadelige gevol gen zal hebben. VDF zal als zelf standige werkmaatschappij in de levensmiddelendivisie van CSM worden opgenomen. Beursoverzicht AMSTERDAM <TD) - De Amster damse effectenbeurs heeft vanochtend de winsten van de Amerikaanse beurs en de flink oplopende dollarkoers links laten liggen: in alle sectoren van de aandelenmarkt waren de verliezers in de meerderheid en ook de obligatie- markt kwam niet zo goed uit de verf.ƒ- Bij de internationale aandelen was KLM de enige die het vorige slot kon vasthouden. Koninklijke Olie stond te gen de middag op een verlies van onge veer een gulden, waarmee een deel van de bij de start van de handel opgelopen schade was ingelopen. Akzo was aan de flauwe kant met een achteruitgang van zo'n anderhalve gulden en Hoog ovens bleef de hele ochtend op een ver lies van krap een gulden./Na een kal me start liepen de banken iets verdér terug terwijl de verzekeraars Amev, Nationale Nederlanden en Stad Rot terdam bijna een gulden van de note ring af zagen gaan. Collega Aegon kon echter een winst in dezelfde orde van grootte binnenhalenJOok bij de mees te andere fondsen op de hoofdmarkt was er verlies te zien. Volker-Stevin. waar de koers gisteren ook al flink was afgebrokkeld, kon de neergaande trend niet ombuigen en bij dit fonds ging er opnieuw terrein verloren./In de locale sector van de beurs mocht er vandaag weer worden gehandeld in Nagron dat gisteren bijzonder tegen vallende resultaten publiceerde. De koers van dit fonds was er dan ook naar: de eerste gedane notering van 30 betekende een verlies van 4,50 of tewel zo'n dertien procent! Op dc pa- rallelmarkt reageerde Alanheri met een fractioneel verlies op de publicatie van de jaarcijfers.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9