Verzet op ijnen raten de ander lenzen WIEL De één Hassan II bemiddelt in Midden-Oosten Golf van Sirte twistappel VS/Libië van der >1%. Tweede montage-foto in moordzaak-Palme Suriname uit bezorgdheid om beleid Bevrijdingsraad Onderzoek naar dood Sindona gaat traag DINSDAG 25 MAART 1986 BUITENLAND 225 miljoen jaar oude fossielen op Antarctica en moeten nog worden gedateerd De voorlopige datering is geba seerd op de ouderdom van het bergmassief waarin de fossielen werden gevonden en op eerdere vondsten. De ontdekking van de fossielen is van belang, omdat 50 ervan wer den gevonden in een rotslaag uit het Trias die 300 meter hoger lag dan de laag waarin eerder botten werden gevonden uit dat tijdperk, tanden. Beide resten zijn van amfi- Omdat hoger gelegen rotslagen MANILLA (AP) - De communistische opstandelingen op de Filippijnen hebben gisteren voor het eerst laten weten bereid te zijn tot onderhandelingen met president Cory Aquino. Dit is bekend gemaakt door de rebellenleider An tonio Zummel, die op een niet-onthulde plaats werd geïn terviewd. Zummel sprak namens twee groeperingen, de Commu nistische Partij van de Filippijnen en het door de commu nisten overheerste Nationaal Democratisch Front. WASHINGTON (AP) - In een bergrug op Antarctica zijn 225 mil joen jaar oude fossielen gevonden van reptielen en amfibieën, waar onder dierën die tot nu toe onbe kend waren. De fossielen geven een nieuw beeld van het tijdvak waarin het nu bevroren continent door de dieren werd bewoond. De groep wetenschappers van de Amerikaanse National Science Foundation heeft tijdens de net af gelopen antarctische zomer meer dan 350 fossielen van gewervelde dieren gevonden, waaronder vier nieuwe soorten. Een van de vond sten bestaat uit een 60 centimeter lange, driehoekige schedel. Ook werd een kaak gevonden met daar- 2,5 centimeter lange bieën. De vondsten zijn in 45 kisten naar de Verenigde Staten gestuurd om verder te worden schoonge maakt en geanalyseerd. Veel fos sielen zitten nog volledig in steen minder oud zijn, kunnen de jong ste vondsten de wetenschap een nieuwe aanwijzing geven over het tijdvak waarin de amfibieën en reptielen op Antarctica hebben ge leefd. Ook zal een vergelijking van de verschillende vondsten mogelijk een beeld kunnen geven van de evolutie van de verschillende soor ten. De fossielen stammen uit het overgangstijdperk tussen het Trias (240 miljoen jaar geleden) en het Jura (200 miljoen jaar geleden). Tij dens het Trias domineerden de reptielen het leven op het land en tegen het eind van de periode ver schenen de dinosaurussen, die het leven op aarde aan het begin van het Jura-tijdperk overheersten. De dinosaurussen verdwenen 65 mil joen jaar geleden. De continenten zaten tijdens het Trias nog aan elkaar en Antarctica zat vast aan Australië en Afrika. Daarom worden op verschillende continenten de resten van dezelfde dieren gevonden. De fossielen wer den gevonden op ongeveer 640 ki lometer van de Zuidpool. In het zelfde gebied werd in 1969 een gro te hoeveelheid fossielen gevonden. 'Met rechtvaardige, oprechte en verstandige stappen van de betrok ken partijen is een staakt-het-vu- ren op landelijke schaal mogelijk,' aldus de verklaring van de partij en de 'Generale Staf van het Nieuw Volksleger (NPA), de militaire vleugel van de communistische partij. De opstandelingen zeggen in de verklaring dat oprecht wordt er kend dat president Aquino veel steun onder het volk geniet en zij wordt geprezen omdat ze de poli- tieke gevangenen onvoorwaarde- Ma^dTëchtër'dat" berichten, dët sinds de machtsovername be draagt nu 293. De militaire leiding heeft melding gemaakt van 173 ge wapende confrontaties. Een nationaal televisiestation heeft bekend gemaakt dat de rege ring een 'revolutionaire regering' zal uitroepen, waardoor de Natio nale Assemblee zal worden ont bonden en president Aquino 'bijna absolute bevoegdheden' zal krij gen. Presidentieel woordvoerder Re ne Saguisag van de president ver- lijk heeft vrijgelaten, de burgerlij ke vrijheden heeft hersteld en maatregelen heeft genomen om 'de fascistische structuren te ontman telen.' Eerder had een regionaal militair bevelhebber, brigade-generaal Ro- drigo Ordoyo, verklaard dat zeker 1.000 communistische kaderleden zich massaal hadden overgegeven. Het was niet bekend of de overga ve, die met een feestelijke ceremo nie gepaard zou gaan, een serieus karakter had of dat het een van de in scène gezette evenementen was die gebruikelijk waren tijdens het bewind van Marcos. Volgens Ordoyo werden de spij toptanten geleid door een 31-jarige vrouw, Beatriz Justitiani. Zij was commandant in het verboden com munistische Nieuwe Volksleger NPA. Degenen die zich hebben overgegeven deden niet aan de ge vechten mee, maar hielden zich be zig met propaganda- en recrute- ringsactiviteiten. In Manilla deelden militaire woordvoerders mee dat zaterdag drie rebellen zijn gedood tijdens een schermutseling met regerings troepen op het zuidelijke eiland Mindanao. Het totaal aantal doden Buitenland kort SDI Een grote meerderheid van de Amerikaanse natuurkundigen ge looft niet in de mogelijkheid van een ruimteschild dat het hele land beschermt tegen een nucleaire aanval van de Sowjet-Unie. Dit blijkt uit een opinieonder zoek onder 549 natuurkundigen die lid zijn van het Amerikaans Na tuurkundig Genootschap. Uit het onderzoek komt naar voren dat 67 procent van de natuurkundigen meent dat het „onwaarschijnlijk tot zeer onwaarschijnlijk" is dat een SDI-scherm de hele Ameri kaanse bevolking bescherming kan bieden. Kinderporno In de Verenigde Staten zijn tien mensen aangehouden die betrok ken waren bij de vervaardiging en verkoop van kinderpornografie. Onder de tien arrestanten zitten een leraar en een scoutingleider. Enkele arrestanten worden er van verdacht met behulp van geld, drugs, en alcohol kinderen, van wie sommigen 6 jaar oud waren, seksueel te hebben misbruikt. Een andere verdachte vervaardigde pornografisch materiaal. De actie kwam aan het rollen het decreet voor de revolutionaire regering vandaag zal worden on dertekend, 'zeer speculatief, hypo thetisch en voorbarig' zijn. Saguisag zei dat de verklaring van de opstandelingen over het staakt-het-vuren zal worden bestu deerd. 'Het zou helpen als ze in de tussentijd ophielden met schieten,' zei hij. DEN HAAG (ANP/DPA/UPI) - De Golf van Sirte vormt sinds het be gin van de jaren zeventig een strijdpunt tussen Libië en de VS. Deze golf waar de Middellandse Zee inspringt in de Libische kust beslaat ongeveer 40.000 vierkante kilometer, iets meer dan de opper vlakte van Nederland. "De golf is een onvervreemdbaar onderdeel van Libië. Wie hier in dringt, bedreigt ons", verklaarde de Libische leider, kolonel Moam- mar Gaddafi, indertijd. In deze zin eiste hij in november 1972 de soe vereiniteit op over het luchtruim boven de bocht. In oktober 1983 verklaarde hij het hele zeegebied tot territoriale wateren van zijn Noordafrikaanse staat. Als argu ment voerde hij daarvoor in hoofd zaak eisen aan in verband met het Libische veiligheidsbeleid. De VS erkennen slechts een zone van twaalf mijl voor de kust als Li bische territoriale wateren, zulks overeenkomstig de nog steeds gel dende VN-conventie inzake zee recht uit 1982. Ook als een land een economische zone van 200 mijl voor zijn kust instelt, dient volgens dit verdrag "vreedzame passage" van buitenlandse schepen en vlieg- WIESENTHAL WIL OPHELDERING tuigen, burgerlijke zowel als mili taire, mogelijk te blijven. Pro-Libische argumenten, vol gens welke binnenzeeën tot het territoriale' gebied van het aangren zende land behoren, houden vol gens deskundigen op het gebied van het volkenrecht geen steek in het geval van de Golf van Sirte. Al leen in het geval van nauwe zeear men, zoals de Noorse fjorden, geldt een korte rechte lijn tussen de be ginpunten van bochten als staats grens. De door Gaddafi uitgeroe pen "lijn des doods" voor de Sirte, die loopt tussen de Libische ha vensteden Misrata en Bengasi, is 300 zeemijl lang. Libië, een van de grootste olie- exporteurs in de wereld, is ruim vijftig maal zo groot als Nederland, maar bestaat bijna geheel uit woes tijn of halfwoestijn en heeft een be volking van slechts ongeveer drie miljoen zielen. Gaddafi kwam in september 1969 aan de macht door een staats greep, waarbij koning Idris I ten val werd gebracht. Zijn leger steunt grotendeels op Russisch materieel ter waarde van ruim vier miljard dollar, maar kampt met op leiding, onderhoud en een tekort aan piloten. De strijdkrachten zijn in totaal 73.000 mannen en vrou wen sterk. Bij de landmacht is 58.000 man uitgerust met Russi sche tanks. De marine telt 6.500 man. Gaddafi zou ook beschikken over Sam-5-raketten uit de Sowjet- Unie. Volgens de Libische grondwet van 1977 werd het "gezag van het volk" volgens de islam ingesteld en "alle soorten traditionele mid delen voor het besturen van de sa menleving", zoals ook partijen, af geschaft. De VS en andere westelij ke landen beschuldigen Gaddafi ervan aanstichter van internatio naal terrorisme te zijn. In 1970 nationaliseerde zijn be wind alle buitenlandse banken. In 1973/4 nam de regering de buiten landse oliemaatschappijen over. Het Libische marineschip dat gisteren is vernietigd door Ameri kaanse vliegtuigen is een klein, maar snel schip, gebouwd in Frankrijk, dat met raketten is uit gerust en van een type, dat de rug- gegraat moet vormen van de Libi sche marine. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, zei dat het ging om een snel aanvals- schip van de Combattante-klasse. Libië beschikt volgens het gezag hebbende "Jane's Fighting Ships" over zeker tien Combattantes II G. Deze schepen meten vol ruim 300 ton, zijn ongeveer 49 meter lang, kunnen een snelheid van 39 kno pen halen en zijn bewapend met vier "Otomat" grond-grondraket- ten, één 76-mmkanon en twee 40- mmkanons. Een normale beman ning bestaat uit 27 koppen. Kleine schepen met raketten zijn in staat grote oorlogsbodems tot zinken te brengen, zoals is geble ken in de Falkland-oorlog tussen Groot-Brittannië en Argentinië in 1982. Het Libische schip dat yjgrd ver nietigd had geen aanval uitgevoerd op een Amerikaans schip, maar was wel zo dichtbij gekomen dat Amerikaanse officieren het gevaar lijk vonden worden, zeiden rege ringsfunctionarissen in Washing ton. ADVERTENTIE 4.^v WENEN (AFP/Rtr/DPA/UPI) - Simon Wiesenthal, de directeur van het dat een Tnfil'trant" van"dè"FBi op 3°°ds documentatiecentrum in Wenen, heeft de regering van Joegoslavië i feestje kwam van een arrestanten waar vijf kinderen van 6 tot 16 jaar naar toe waren gelokt. Bhopal De Indiase regering heeft giste- opheldering gevraagd over het vermeende oorlogsverleden van Kurt Waldheim. Op een persconferentie reageerde hij op een verklaring van het joods wereldcongres, dat de naam van de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties voorkomt op een in 1948 opgestelde lijst van mensen die in Joegoslavië gezocht werden wegens medeplichtigheid aan moord. "Voor zover ik weet heeft Joegoslavië nooit om de uitlevering van Wald- ren gezegd dat zij de regeling, die heim gevraagd. In het belang van de historische waarheid is het belang- het Amerikaanse chemieconcern rijk dat uw regering de beschuldigingen openbaar maakt op basis waar- Union Carbide heeft bereikt met van Waldheim op die lijst terechtgekomen is", aldus de beroemde nazi- particuliere advocaten yan slacht- jager in een brief aan premier Milka Planinc van Joegoslavië, die een offers van de giframp in Bhopal, officieel bezoek aan Oostenrijk brengt (foto ap> niet erkent. Volgens persberichten wil de In diase regering 1 miljard dollar schadevergoeding. De regeling die Union Carbide met de particuliere advocaten heeft bereikt, voorziet in een compensatiebedrag van 350 miljoen dollar. maar dan wèl van de ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108 i het vliegdekschip Saratoga wordt gereed gemaakt voor STOCKHOLM (AP) - De Zweedse politie heeft gisteren een montage foto gepubliceerd van een lange, blonde man, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op de Zweedse premier Olof Palme. De foto, die met elektronische apparatuur is verfijnd, is volgens politiecommissaris Hans Holmer samengesteld aan de hand van ver klaringen van ooggetuigen die zeg gen twee keer te hebben gezien dat Palme kort voor zijn dood door de man werd gevolgd. Het gaat om een ongeveer 35-jari- ge, goedgebouwde blonde man met een platte neus, dikke lippen en hoekige kaken. Holmer wilde geen verdere bijzonderheden over de gezochte verstrekken, maar wil de alleen kwijt dat de gegevens zijn gebaseerd op nieuwe informatie die de afgelopen dagen is ontvan gen. De Zweedse politie gaat er nog steeds van uit dat de moord is ge pleegd door een professionele mis dadiger, die werd geholpen door medeplichtigen. Volgens Holmer waren er 'verscheidene' mede plichtigen. Holmer wilde niet ingaan op vra gen over de donkere, 32-jarige man die aanvankelijk van medeplich tigheid werd verdacht maar na een aantal dagen weer werd vrijgela ten. De advocaten van deze man zeggen dat hun cliënt nog steeds gedwongen is zich schuil te hou den, omdat hij vreest voor een ver geldingsactie. De twee advocaten hebben aan gekondigd dat ze een procedure zullen aanspannen tegen de Zweedse kranten die de identiteit van hun cliënt hebben onthuld. Volgens de Zweedse wet wordt de identiteit van een verdachte niet onthuld voordat een aanklacht is ingediend. Commissaris Holmer wees de kritiek op de werkwijze van de po litie bii het onderzoek vastberaden van de hand. De politie wordt steeds vaker aangewreven dat de bij het onderzoek betrokken func tionarissen inefficiënt, naïef en traag zijn. Het Zweedse persbureau TT meldde later op de dag dat de poli tie na de verspreiding van de twee de montagefoto opnieuw talloze tips binnenkreeg. Een medewerker van het Hotel Klara in Stockholm verklaarde dat een man. die grote gelijkenis ver toonde met de montagefoto, bijna een week in het hotel had doorge bracht. De man, een buitenlander, vertrok de dag voor Palme ver moord werd en verzuimde zijn ho telrekening te betalen. Volgens TT ondervraagt de poli tie medewerkers van alle hotels in Stockholm na de publikatie van de tweede foto. Thatcher ontkent aandelen-handel LONDEN (Rtr) - De Britse pre mier Margaret Thatcher heeft gis teren ontkend dat dat zij een infor mele gedragscode voor ministers zou hebben doorbroken door tij dens haar premierschap in aande len te handelen. De Mail on Sun day had bericht dat ze 2.300 pond winst had gemaakt op een transac tie met aandelen in de Australische maatschappij Broken Hill. Thatcher liet weten dat ze in 1971, als oppositieleidster, een be scheiden pakket aandelen Broken Hill had aangekocht, maar dat geen van deze aandelen was ver kocht. Thatcher deelde mee dat ze haar aandelen vorig jaar heeft onderge bracht bij een beheermaatschap pij die is bevoegd aandelen te ko pen of te verkopen zonder haar te raadplegen. PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering is bezorgd over het nieuwe beleid van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, die gewa pend verzet tegen het bewind van legerleider Bouterse niet langer uit de weg wil gaan. Dit blijkt uit een nota die de Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg, heeft overhandigd aan de Neder landse ambassadeur in Paramaribo, Dirk Jan van Houten. De ambassa deur was door Herrenberg ontboden. De nieuwe voorzitter van de Bevrijdingsraad, Glenn Tjon Akiet, liet ruim een week geleden weten voorstander te zijn van gewapend verzet tegen het regime in Suriname. Tjon Akiet, die de Surinaamse ex-presi- dent Chin A Sen opvolgde als voorzitter van de Bevrijdingsraad, meent "recht te hebben gewapend verzet te gebruiken in de strijd voor vrijheid en democratie". "Ik wil geen Gandhi blijven. Ik sterf liever strijdend", zo verklaarde hij op een congres. De regering in Paramaribo heeft de aandacht van de Nederlands rege ring gevraagd voor de activiteiten van de Bevrijdingsraad. "Suriname vertrouwt erop dat de regering van het koninkrijk der Nederlanden niet zal toestaan dat gewelddadige acties tegen een bevriende natie uitge werkt dan wel ondernomen zullen worden vanaf haar grondgebied", zo staat in dé nota, die is bestemd voor minister Van den Broek van buiten landse zaken. Ambassadeur van Houten antwoordde minister Herrenberg dat Neder land er nauwlettend op zal toezien dat de Raad voor de Bevrijding van Suriname met acties tegen het bewind in Paramaribo binnen de grenzen van de Nederlandse wet blijft. MILAAN (AFP) - Vijf dagen na de vergiftiging van Michele Sindona in de gevangenis van Voghera was het kopje koffie waaruit de Ita liaanse bankier dronk, kort voor hij onwel werd, nog altijd niet on derzocht. Dit verzuim is, zo onthulde de Italiaanse pers gisteren, slechts een van de "lacunes" in het onder zoek dat bovendien slechts lang zaam op gang kwam. Gebleken is ook dat de rechterlijke macht pas vijf uur nadat Sindona donderdag tegen half negen 's morgens in stortte werd gewaarschuwd. Ter wijl de Italiaanse media al in de loop van de middag melding maak ten van de mogelijkheid van een vergiftiging met cyaankali kwam onderzoeksrechter Francesco de Socio pas om twee uur 's middags in de cel aan. "Ik werd enige ogenblikken van tevoren door het ziekenhuis ge waarschuwd", zo zegt hij in de krant "Corriere della Sera". "Bij Deng Xiaoping TEL AVIV - Koning Hassan van Marokko wil een ontmoeting ar- v. rangeren tussen'een'arabische lei- Deng Xiaoping, de 81-jarige Chi- der en premier Peres van Israël, nese leider, heeft zich de afgelopen Volgens de vorst moeten de minis- dne-en-een-halve maand vrijwillig ^ers van buitenlandse zaken van de teruggetrokken om zijn onderge schikten meer verantwoordelijk heid te geven. Dit vertelde hij van daag aan de Deense premier Poul Schlüter. Gedurende zijn afwezigheid de den allerlei geruchten de ronde als Arabische Liga op de gisteren be- zou de Chinese leider ziek zijn. g0nnen vergadering in Tunesië het Persberichten in Hong Kong voorstel bespreken en suggesties meenden te weten dat Deng aan doen wje voor een historische ont- een nierziekte leed en er deden ge- moeting met de Israëlische rege- ruchten de ronde als zou hij overle- ringsleider geschikt is. De koning den zijn. deed deze uitspraken in een inter- door Taco Slagter De Marokkaanse monarch komt met het plan op het moment dat het vredesproces in het Midden- Oosten lijkt te zijn 'bevroren'. Een regeringsvertegenwoordiger in Je ruzalem reageerde gistermiddag positief op het voorstel van Has san. „Israël is altijd bereid tot di recte onderhandelingen met een arabische leider. Maar ook als het om de uitwisseling van gedachten gaat onder het genot van een kopje thee", aldus deze hooggeplaatse woordvoerder. En dat laatste bedoelt de koning. In het vraaggesprek met de krant in Koeweit benadrukte hij dat het niet zal gaan om vredesbesprekin gen of het doen van toezeggingen, maar op het 'voelen van de pols'. Hassan beoogt met een dergelijke 'top' onder vier ogen, eer^ precies aan de weet te komen hoe Peres staat tegenover de destijds op de Arabische conferentie van Fez aan genomen resoluties. In die uitspra ken werd onder meer vastgelegd dat de PLO de enige wettige verte genwoordiger is van het Palestijn se volk en Israël zich moet terug trekken uit alle bezette gebieden, inclusief uit het geannexeerde Oost-Jeruzalem. Koning Hassan staat bekend om zijn impulsief ingegeven ideeën omtrent het forceren van een ara- bisch-Israelische dialoog. Maar hij is bij het nakomen van toezeggin gen of verdere uitwerking van plannen niet altijd even betrouw baar. In november vorig jaar zei de vorst in een over de wereld uitge zonden televisie-interview met een Franse verslaggever bereid te zijn premier Peres ten paleize in Rabat te ontvangen als de Israëlische eer- ste-minister 'iets concreets' (t.a.v. vredesproces) te melden had. Een dag later echter trok de vorst de uitnodiging in, gedwongen daartoe door het felle protest uit de arabi sche wereld voor het 'onzedelijke' voorstel. Anderzijds heeft de Marokkaan se monarch in het verleden geen onbelangrijke rol gespeeld in zijn pogingen het schijnbaar onver zoenlijke in het arabisch-Israelisch conflict met elkaar in het reine te brengen. Hij legde in 1978 de eerste contacten tussen Egypte en Israël die uiteindelijk leidde tot de vre desakkoorden van Camp David. Bovendien is de koning meer dan enig ander arabisch leider (met uit zondering van wijlen president Sa- dat van Egypte) bekend met Israë lische politici. In het geheim had hij tientallen ontmoetingen met Is raëlische en joodse leiders, inclu sief twee uitvoerige gesprekken met Peres, die toen nog oppositie leider was. binnenkomst zag ik het kopje op de tafel staan". Hij voerde een eer ste controle uit en kreeg van com mandant Piras, de tijdelijk direc teur van de gevangenis, de verze kering dat niets was aangeraakt. Blijft de vraag of in die periode van vijf uur iemand iets heeft kun nen veranderen in de cel. Volgens de Italiaanse pers wordt er gezegd dat Sindona zijn kopje heeft laten vallen toen hij de badkamer ver liet. Maar "op de grond was geen enkel spoor van koffie te vinden en er was niet te zien of iemand deze had schoongemaakt", zegt de on derzoeksrechter. Een toxicoloog van de universi teit van Pavia nam donderdag tus sen 16.00 en 22.00 uur een monster van de koffieresten in het kopje. Maar de analyse stond pas voor maandag op het programma. De onderzoeksrechter moet nu uitmaken of Sindona zelfmoord heeft gepleegd of is vermoord. Heeft Sindona zich in zijn badka mer teruggetrokken om een cyaan kali-pil in te nemen? Of was de kof fie, die hem werd gebracht in een thermoskan in een bak met hangs lot, „bewerkt" zoals eens het geval was bij de vergiftiging van het ma- fia-Iid Gaspare Pisciotta. Een intrigerend detail: Sindona zou kort voor hij instortte gemur meld hebben "Zij hebben me ver giftigd". Dat zou een ooggetuige hebben verklaard volgens minister van justitie Martinazzoli. Maar de gevangenisarts heeft niet iets der gelijks gehoord van de bewakers. Zij zouden hem verzekerd hebben dat Sindona niets meer heeft ge zegd voor hij het bewustzijn ver loor. Sinds donderdag worden er tege lijkertijd twee onderzoeken uitge voerd. het gerechtelijke en het ambtelijke. Bij dat laatste wordt nagegaan hoe het komt dat de strenge controle waaraan Sindona onderhevig was kennelijk niet heeft gefunctioneerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7