Ruzie blijft over '87 v <sL 23,75 Specialisten houden protestvergadering Sanders: 'Ik heb King Kong nooit gezien V^D-ministers komen met eigen plan Streng vonnis voor frauderende ambtenaar OPEC Toeristen vinden dat Amsterdam 't 'Ruud Slavenburg wist van transacties met zwart geld' Fluitconcert voor Lubbers van wao-ers Demmenie DINSDAG 25 MAART 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet heeft gisteren opnieuw geen overeenstemming bereikt over de bezuinigingen voor 1987. De tegenstellingen tussen CDA en VVD zijn zelfs groter geworden, omdat de liberale bewindslieden weigerden te onderhandelen over het 'eindvoorstel' van premier Lubbers. De minister-president legde dit. voorstel met bezuinigingen en belastingverhogingen van totaal negen miljard gulden zaterdagmiddag op tafel. COMMENTAAR De WD-ers kwamen daarop giste ren met een eigen voorstel, dat in het weekeinde door de partijtop was opgesteld. Dat komt erop neer dat het huidige kabinet alleen maatregelen neemt om de ver wachte extra aardgastegenvaller (een gevolg van de daling van de olieprijzen) van 5,4 miljard gulden te compenseren. Een nieuw kabi net moet dan aanvullende maatre gelen nemen. Als alternatief stellen de liberale ministers voor om een pakket maatregelen voor te bereiden voor de komende vier jaar. Deze voor stellen laten onverlet dat het kabi net in ieder geval een gat van zes miljard zal moeten dichten. Dat on tstaat door de teruglopende aard gasverkopen aan het buitenland. In 1987 loopt een aantal contracten af en tot nu toe zijn geen nieuwe gesloten. De WD vindt het aanvaardbaar dat het overheidstekort in 1987 nog wat stijgt, als het daarna maar daalt tot een niveau van 4,5 of 5 procent in 1990. Op dit moment bedraagt het tekort circa zeven procent van het nationaal inkomen. Steun Het plan van de WD lijkt zeker niet te kunnen rekenen op de in stemming van minister Ruding (fi nanciën), die eigenlijk elf tot der tien miljard gulden wil bezuinigen. Ruding steunde zaterdag het voor stel van Lubbers uitsluitend om eensgezindheid in de coalitie te be reiken. Ook in Lubbers' voorstel ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft gisteren een 28-jarige belastingambtenaar uit Fijnaart veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De man is be trokken geweest bij een miljoenen fraude op de afdeling omzetbelas ting van het Rotterdamse belas tingkantoor. Hij moet bovendien een kwart miljoen gulden aan de staat betalen. Doet hij dat niet dan moet hij zes maanden langer zitten. Officier van justitie Ong Sien Hieng eiste twee weken geleden zes jaar gevangenisstraf en terug gave van de 3,8 miljoen gulden die de man volgens de officier aan de fraude heeft overgehouden. In to taal was met de fraude een bedrag van 5,5 miljoen gulden gemoeid. Het geld werd verduisterd door ten onrechte btw terug te betalen aan een bv die de ambtenaar liet behe ren door een Haagse caféhouder. Deze heeft voor zijn aandeel on langs vijf jaar cel gekregen. De ambtenaar heeft steeds ont kend dat hij bij de fraude betrok ken was. Het vermogen van vier ton dat hij tussen oktober 1984 en mei 1985 heeft opgebouwd, zou hij hebben verworven door gokken, aandelen-transacties en spaar zaamheid. stijgt het tekort in 1987 tot boven de acht procent. De beraadslagingen duurden maandagmiddag slechts een klein uur. Daarna werd besloten donder dag tijdens de wekelijkse minister raad (het is niet gebruikelijk dat het kabinet op Goede Vrijdag bij eenkomt) verder te vergaderen. Het uitstel is een lelijke stieep door de rekening van premier Lubbers, die immers wilde proberen uiter lijk gisteravond tot een beslissing te komen. De liberalen vrezen vooral dat Lubbers op deze wijze probeert hun instemming te verkrijgen voor ingrijpende bezuinigingen en be lastingverhogingen die ook kun nen worden doorgevoerd als de WD in de oppositie terecht komt. Na de verkiezingen kan de nieuwe fractie politiek gesproken immers geen afstand meer nemen van een tijdens dit kabinetsberaad bereikt compromis. Een liberale woordvoerder sug gereerde in dat verband dat Lub bers op deze wijze wel eens zou kunnen proberen de weg vrij te maken voor een coalitie van CDA en PvdA. Dat wordt eenvoudiger als het huidige kabinet de hardste maatregelen al heeft getroffen. Om deze reden eist de PvdA ook bij voortduring dat het kabinet nu al besluit tot forse maatregelen. DEN HAAG (ANP) - Over 1985 krijgen 515.400 zogenoemde meer jarige echte minima een eenmalige uitkering om hun koopkracht te verbeteren. 128.700 aanvragen voor de uitkering zijn afgewezen. Over '84 ontvingen in totaal 658.000 huishoudens een dergelijke uitke ring. Volgens het CBS is een aantal aanvragen nog niet beoordeeld. UTRECHT (ANP) - In alle acade mische ziekenhuizen gaan de spe. cialisten morgen demonstratieve bijeenkomsten houden om te pro testeren tegen een functiewaarde ringssysteem waarmee ze het niet eens zijn. Op de bijeenkomsten, in de middagpauze of aan het eind van de dag, zal „de actuele situa tie" worden besproken. Volgens de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) en de Landelijke Specialisten Vereni ging (LSV) zal worden voorkomen, dat patiënten daar nadeel van on dervinden. In het AZL heeft de 'demonstra tie' het karakter van een informa tieve bijeenkomst waarin de spe cialisten op de hoogte zullen wor den gebracht over de werking van het functiewaarderingssysteem. Patiënten, zo zei een woordvoerder van het ALZ vanmorgen, zullen niets van de bijeenkomst merken. Onlangs is een zogenoemd veld onderzoek in de academische zie kenhuizen in Utrecht en Rotter dam ten behoeve van de functie waardering afgesloten. Van de af spraak dat er inspraakmogelijkhe den zouden zijn voor de specialis ten, is volgens LAD en LSV bijzon der weinig terechtgekomen. Het merendeel van de functiebeschrij vingen is nog steeds niet rond. Maar op basis van de onvolledige gegevens is al wel een stramien voor de functie-indeling opgesteld waarmee de specialisten het niet eens zijn. Op 11 maart hebben LAD en LSV hierover een brief geschreven aan minister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen). Ze vroegen hem het veldonderzoek alsnog zorgvuldig af te ronden. Ook vroe gen ze overleg over een voor hen wèl aanvaardbare honoreringsre geling. Daarbij moet volgens LAD en LSV rekening worden gehou den met de bestaande honorering. Minister Deetman heeft nog niet op de brief gereageerd. ADVERTENTIE SCHIPHOL Keurig verpakt arriveerde gisteren uit Moskou een zeer kostbare vracht: 30 kilo maanstof De donkere, zandachtige substantie is te zien op de tentoonstelling Interkosmos, de Russische ruimtevaartten toonstelling die dit seizoen op de Efteling in Kaatsheuvel wordt gehouden. De Russische deskundige Pronin begeleidde het transport en pakte giste ren op Schiphol zijn lading even uit. Direct daarna werd het stof met een gepantserde vrachtwagen overgebracht naar de bankkluis in Kaatsheu vel. (foto ANP) Van het eens zo machtige en ge vreesde kartel van de olieproduce rende landen (OPEC) is weinig meer over. Na het vastlopen van hun laat ste conferentie in Genève verkozen sommige afgevaardigden zelfs de af tocht via de keuken van hun luxe ho tel. De daling van de olieprijzen op de wereldmarkt heeft intussen meer weg van een vrije val. Niemand lijkt nog bij machte die scherpe daling op korte termijn te kunnen verhinderen. De in Genéve ruziemakende olieministers zijn er niet in geslaagd samen afspra ken te maken over een beperking van de produktie. Hun beraad is opge schort tot 15 april zonder enig vooruit zicht dat dan wel een oplossing kan worden gevonden. De huidige over produce heeft op de markt tot de laagste prijs van de afgelopen tien jaar geleid, en een prijs beneden de tien dollar per vat komt zelfs in zicht. In betere tijden voor de OPEC heeft die prijs royaal boven de twintig dollar gezweefd. De OPEC-ministers hadden welis waar overeenstemming bereikt over een produktiebeperking van 17 mil joen naar 14 miljoen vaten per dag, maar de meningen botsten over de vraag hoe die teruggang over de ver schillende landen moest worden ver deeld. Iran en Irak vechten al jaren een bloedige oorlog uit, zij kunnen op korte termijn niet toe met minder olie noch met minder inkomsten. Hetzelf de geldt voor de armere OPEC-lan- den, zoals Nigeria. Venezuela en Ecuador. Daarom zouden de Golfsta ten, en daarbij Saoedi-Arabië in de eerste plaats, het merendeel van de produktiebeperking voor hun reke ning moeten nemen. Die produktiebeperking is absoluut noodzakelijk om de prijsdaling te stoppen, waarna de prijzen weer zou den kunnen stijgen tot nieuwe histo risch hoogten. Een beleid op die lan gere termijn duurt sommige OPEC- landen echter te lang. De dagelijkse nood is zo hoog, dat zij nu geen stap terug willen noch kunnen doen. De tijd dat de OPEC-landen samen de wereldoliemarkt beheersten en ei genmachtig de prijzen konden vast stellen. is echter voorbij. De derde oliecrisis die zich nu aftekent, is dan ook een heel andere dan de twee vo rige. Toen konden de prijzen omhoog vliegen, nu verwachten de OPEC- landen bijna dat ook andere oliepro ducerende landen, zoals Engeland en Noorwegen, mee zullen doen om een bodemprijs in de markt te leggen. Maar van die kant bestaat niet de ge ringste behoefte om nu gemene zaak te maken met de OPEC. Kennelijk kunnen deze landen nog olie winnen uit de Noordzee voor prijzen die zelfs beneden de 10 dollar per vat liggen. Het pokerspel om de laagste prijs en om de langste adem gaat gewoon door. Over de toekomstige prijsontwikke lingen kunnen de wildste speculaties de ronde doen. er bestaat geen enke le zekerheid welke kant het uiteinde lijk op gaat. Prijsdalingen en prijsstij gingen zijn niet echt gevaarlijk of rampzalig zolang de mate daarvan binnen de perken blijft. Maar een ech te prijsexplosie of een vrije val van de olieprijzen verstoort de economische wereldorde, met allerlei onvoorzien bare gevolgen vandien. In die drei gende omslag van ten minste nog enige orde naar een complete chaos schuilt het grote gevaar. Sommige hoge heren van de OPEC vluchtten na hun geruzie weg via de keuken van hotel Interconti nental in Genève. Dat overhaaste en stiekeme vertrek tekent de zoveelste chaotische episode in de roerige ge schiedenis van het zwarte goud. AMSTERDAM (GPD) - Vólgens hotelier Hans de Goede van het Amsterdamse hotel Napoleon heeft de Nederlandse toerist steeds meer waardering voor de hoofdstad. Sterker nog: een overgrote meerderheid van de binnenlandse toeristen die. Amsterdam hebben aangedaan, zegt in een door De Goe de gehouden enquête dat men zeker weer te rug zal komen. De enquête die de Amsterdamse hotelier onder 500 Nederlandse hotelgasten gehou den heeft, is een vervolg op een eerste vra genlijst, een jaar eerder. Toen al bleek dat er een verschil was met het negatieve beeld uit landelijke enquêtes waarin werd ge vraagd naar de indrukken van Amster dam. Het verschil wordt volgens De Goede vooral bepaald door ondervraagden die wel een oordeel hebben over de hoofdstad, maar er zelf niet komen. De Goede enque- teert alleen zijn gasten. En die hebben Am sterdam dus wel bezocht. De algemene indruk die men van Amster dam heeft is goed, zegt 75 procent van de ondervraagden, uitstekend is het voor 21 procent. Twee procent toont zich maar ma tig onder de indruk en een procent vindt het maar niks. Meer dan de helft (58 procent) van de ondervraagden vindt ook de sfeer in Amsterdam verbeterd. Liefst 88 procent van de ondervraagde gasten vindt de hoofdstad veilig en slechts vijf procent meent van niet. Hoog scoort ook het Amsterdamse publiek. Vriendelijk en hulpvaardig, meent bijna 90 procent. Twee procent heeft een wat verve lender mening over de Amsterdammers. Zijn er dan geen kritische meningen van de hotelgasten over Amsterdam? Toch wel. Zevenendertig procent meent dat Amster- danm toch niet zo'n schone stad is als men gehoopt had. Hotelier De Goede heeft veel weg van een kruisridder in de strijd voor een goed imago van 'zijn' hoofdstad. Naast de arrangementen van de VVV brengt hij eigen arrangementen in de wintermaanden om vooral de Nederlandse toerist te trekken. Hij heeft zijn eigen wandelingen door Am sterdam uitgestippeld en voert dan ook de slagzin 'Amsterdam Heeft 't, Napoleon doet 't'. DEN BOSCH (ANP) - Enkele hon derden wao-ers hebben premier Lubbers gistermiddag in Den Bosch op gejoel en een fluitconcert onthaald nadat hij een uiteenzet ting had gegeven over de door het kabinet voorgestelde wijziging van het sociaal zekerheidsstelsel. Dat gebeurde op een bijeenkomst van de Brabantse Wao-beweging in het provinciehuis. Van de organisato ren kreeg Lubbers een trapje aan geboden met daarop een duikelen de wao-er. Ook kreeg hij een 'opeet- huis' (zie ANP-foto). Volgens Lubbers ontstaat er na de stelselwijziging een situatie van rust op het sociaal zekerheidsfront. Tegelijkertijd komt er ruimte om meer te doen aan de werkloosheids bestrijding. "Eerste prioriteit daarna blijft de verlenging van de vervolguitkeringen. Het zit er in dat dit lukt als er over enkele jaren door de verbeterende economie wat meer middelen beschikbaar ko men", aldus Lubbers. De stelselherziening is volgens Lubbers niet bedoeld als bezuini gingsoperatie. Een stelling waar mee Den Uyl, een tweede spreker op de bijeenkomst, het absoluut oneens was. "Wat Lubbers zegt is geen eer lijke voorlichting. De stelselherzie ning is wel degelijk bedoeld om op lange termijn vier miljard gulden te bezuinigen", aldus de PvdA- fractievoorzitter. ROTTERDAM (ANP) - Ruud Sla venburg heeft als lid van de Raad van Bestuur van de gelijknamige bank in 1978 zijn fiat gegeven aan de aankoop met door de bank be heerd zwart geld van aandelen Sla- venburgs Bank voor een miljoen gulden. Hij noemde dit 'een mooie order', zo heeft de later ontslagen directeur van het Amsterdamse bijkantoor van de bank gisteren verklaard. Het ging hier om zwart geld van de Amsterdamse onroerend goed handelaren Fagel en Van der Sluis, dat als dekking voor kredieten in de directiekluizen in Amsterdam was opgeborgen. Het duo had te gen een uit de hand gelopen kre diet van 4 5 miljoen gulden zwar te dekking ter waarde van 1 1,5 miljoen gulden aan contanten in de bank liggen. Ruud, van wie gisteren definitief bekend werd dat hij niet zal getui gen in het proces tegen zijn broer, heeft de verklaring van de filiaaldi recteur overigens betwist. Volgens hem zou hij daar ook nooit goed keuring aan hebben gegeven. Ruud heeft via zijn raadsman laten weten niet te zullen komen, omdat hij mogelijk nog als verdachte moet terecht staan. Hij doet daar mee een beroep op zijn verscho ningsrecht als verdachte. Recht bank en verdediging hebben zich daarbij neergelegd. Zijn broer Piet bekende gisteren dat hij een eind 1980 in opdracht van de Raad van Bestuur gemaakt rapport heeft achtergehouden over de negatieve ontwikkelingen en de risico's in de kredietverlening bij de bank voor de raad van commis sarissen. President-commissaris Pluygers heeft in het vooronder zoek verklaard dat de commissa rissen pas begin 1983 min of meer by toeval, toen de bank bovendien al in handen was van de Franse bank Credit Lyonnais, het rapport onder ogen kregen. Het rapport was geschreven door het hoofd van de interne accoun tantsdienst, die de raad van com missarissen er na zijn arrestatie eind 1982 mee benaderde. Hij heeft verklaard dat Piet het rapport heeft verscheurd, maar de Slaven burg-topman ontkent dit. Volgens hem was het echter 'een vrijwel nietszeggend rapport' en had het geen zin dat aan de commissaris sen door te spelen. Hij ontkende ook dat hij de com missarissen en Credit Lyonnais destijds heeft misleid over de hoogte van de verliezen die Slaven burg met name in de onroerend goed-sector boven het hoofd hin gen. Pluygers heeft in het vooron derzoek verklaard dat Piet de ver liezen op 100 miljoen schatte, ter wijl nader onderzoek door Credit Lyonnais 200 miljoen aan verliezen naar boven bracht. Credit Lyonnais heeft uiteinde lijk een half miljard gulden in Sla- venburgs Bank moeten stoppen om het bedrijf weer gezond te ma ken. De kans op dividend is voor jaren verkeken. "TIP-ME" - TELEFOONKLAPPER De vormgeving van die nieu we model telefoonklapper is bijzonder fraai. Kapaciteit 182 telefoonnummers. Kleuren: wit, rood en grijs. Nummer: 35.30 van Fl. JWl**" Kantoorinrichtingen Leiden Leiderdorp Haarlemmerstr. 167 Rietschans 6f Tel: 071-141063 Tel: 071-41114 Broer Lindemans gelooft dat King Kong nog leeft AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD/ANP) - Het vroegere hoofd opsporingsdienst van het Bureau Nationale Veiligheid Willem Sanders ontkent elke betrokkenheid bij de dood van Christiaan Lindemans, alias King Kong. Hij verklaarde gistermiddag tijdens een ontmoeting met journalisten dat hij nooit iets met King Kong te maken heeft gehad. "Niet voor de oorlog, niet tijdens de oorlog en niet na de oorlog". In de vorige week openbaar gemaakte ar chiefstukken wordt de suggestie gewekt dat Sanders anderen zou hebben aangezet Lindemans in zijn cel te vergiftigen. De oud-politieman wordt ook verweten innige contacten te hebben gehad met de Duitse Sicherheitsdienst. "Men geeft nu dossiers vrij die ik niet ken. Ik word gedwongen te praten", zei Sanders gisteren. "Natuurlijk heb ik niet voor de SD ge werkt. Als dat zo was hadden ze me toch moeten arresteren. Ik was als politieman werkzaam in Enschede. Dat is grensgebied met Duitsland en in die tijd is er wel eens contact met Duitsland geweest. Ik heb ook wel eens gebeld met een Duitser over een vermiste persoon en ik heb wel eens een Duitser in mijn huis in Den Haag verhoord. Die man is toen bij mij blijven slapen, om dat het te laat was om hem nog naar de ge vangenis in Scheveningen terug te bren gen". Sanders stak niet onder stoelen of ban ken dat hij het absoluut niet kon vinden met zijn directe chef Einthoven, de direc teur van de BNV. "Wij waren niet on spea king terms. De zaak-Lindemans had bij mij moeten komen tijdens de oorlog, want ik was chef opsporingsdienst Einthoven heeft de zaak volledig aan zich getrokken. Ik had er geen enkele bemoeienis mee. Ik weet nergens van, heb me er niet mee be moeid en ben overal buitengehouden. Ik heb ook nooit met Einthoven over de zaak- King Kong gepraat. Als ik schuldig zou zijn aan de moord op Lindemans: waarom ben ik dan daar nooit over verhoord? Nu wor den er dossiers gepubliceerd die ik niet eens ken. Ik vind dat zeer onbehoorlijk ge drag van de overheid", aldus Sanders. Hij is er overigens van overtuigd dat Lindemans op Crooswijk ligt begraven. Maar zelfs als ze arsenicum vinden, dan bewijst dat nog niet of hij is vermoord of zelfmoord heeft gepleegd, aldus Sanders. Levend Lindemans' broer Henk is er daarentegen van overtuigd dat zijn broer leeft en in diens graf het stoffelijk overschot van een Palestijn ligt. De inmiddels 70-jarige Henk Lindemans zei gisteren voor radio Rijn mond nieuwe aanwijzingen te hebben dat King Kong nog leeft en gaat binnenkort op reis in de hoop zijn broer te ontmoeten. Waarheen zijn reis hem voert wil hij niet zeggen. In ieder geval niet naar Zuid-Ame- rika, zo zei hij. Christiaan Lindemans zou erg ziek zijn en bovendien verlamd. Henk zou zijn broer voor het laats hebben gezien op 18 juli 1946, opgebaard in de cel lenbarakken in de Scheveningse gevange nis. "Hij was tot zijn kin met een laken be dekt. Aanvankelijk werd iedereen op een flinke afstand van de katafalk gehouden" maar toen Henk Lindemans een lok haar van zijn broer wilde afknippen en daarbij zijn wang aanraakte voelde deze warm aan. "Het lijkt wel of hij onlangs is gestorven" zpu Henk hebben uitgeroepen. Uit de rapporten is Lindemans gebleken dat zijn broer de avond voor zijn (vermoe delijke) dood nog bezoek heeft gehad var een hoge Nederlander. Het gevangenisper soneel zou Lindemans toendertijd hebben gezegd dat de bezoeker prins Bernhard In het vraaggesprek uit hij het vermoe den dat veel hoge Nederlandse en Engelse ambtenaren bij deze affaire zijn betrokken, die liever niet zien dat de zaak opnieuw wordt opgerakeld. Tot nu toe is de affaire, iedere keer dat die de kop opstak, vakkun dig en snel in de doofpot gestopt, aldus Henk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5