actief in vrije tijd Ibizafeest met meer in Stadsgehoorzaal Drie voorstellen over sluitingstijden horeca Verkoopprijs voor volkstuinhuisjes maximaal 15.000 Rechtswinkel vraagt volledige kracht voor anti-discriminatie Na chaos door grote drukte Rechtbank boekt door slecht weer dieptepunt Merenwijk wordt veiliger Genoeg handtekeningen voor nieuwe basisschool PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 25 MAART 1986 LEIDEN - De Ibiza Party wordt volgend jaar niet meer in de Stadsgehoorzaal gehouden. De moeilijkhe den die zich afgelopen za terdagavond- en nacht bij de entree op de Breestraat hebben voorgedaan hebben zowel de verhuurder van het gebouw als de organisa toren van het feest tot dit standpunt gebracht. De Stadsgehoorzaal was eenvou digweg te klein om de grote toe loop te verwerken. Zeker in combi natie met het modefestival dat voorafgaand aan het feest werd ge houden. Het resultaat was dat hon derden mensen die wel een kaartje voor de Ibiza Party hadden be machtigd afgelopen zaterdag de Stadsgehoorzaal niet in konden en dat zich op de Breestraat chaoti sche taferelen voordeden, waar de politie urenlang werk aan had. Dat de politie niet vooraf van het evenement op de hoogte was, zoals zij gisteren in deze krant stelde, wordt door de organisatie, G-Way Showproductions, tegengespro ken. "We hebben toch ook een ver gunning gehad?" Duidelijk is wel dat er op een aantal punten afspra ken of niet zijn gemaakt of niet zijn nagekomen. Voor de schuldvraag wijzen directeur A. de Jong en de vertegenwoordigers van G-Way in eikaars richting. De Jong zegt dat er met de orga nisatoren was afgesproken voor de Ibiza-Party niet meer dan 1500 Stormschade LEIDEN - Een groot aantal auto's heeft gisteren als gevolg van'de wind forse schade opgelopen. Op het Levendaal kregen drie auto's grote reclameborden op het dak, op de Lammenschansweg door boorde losgewaaide zinken dakbe dekking een aantal auto's. Een lichtkoepel waaide van een woning aan de Middelstegracht en berok kende twee auto's schade. De brandweer is de hele dag in touw geweest om stormschade te her stellen. Het ging voornamelijk om losgewaaide dakpannen en -goten. LEIDEN - De Leidse gemeente raad is gisteravond niet toegeko men aan een uitspraak over een mogelijke verlenging van horeca- sluitingstijden. Er liggen nu wel drie mogelijkheden op tafel. PvdA en Links Leiden zijn tegen het voorstel van burgemeester Goe- koop om verlenging op verzoek op zaterdag tot drie uur 's nachts mo gelijk te maken. Zij willen hele maal geen verlenging. Het CDA liet gisteravond een voorstel het licht zien om de negentien onder nemingen, die nu in het weekeinde tot drie uur open mogen blijven, dit voorrecht te laten behouden en de andere uitspanningen slechts de mogelijkheid te bieden zater dagnacht tot een uur door te draai en. Hoewel de horecadiscussie uit eindelijk niet werd gevoerd, lag kaarten te verkopen. "Daar hebben ze zich niet aan gehouden. De ca paciteit van de zaal is 2200 en er waren veel meer mensen. Er ble ken op andere fronten nog meer kaarten in omloop". De Jong zegt dat er vierhonderd mensen met een kaart buiten de Stadsgehoor zaal moesten worden gehouden. Woordvoerders van G-Way zeg gen daarentegen dat er in de voor verkoop 2000 kaartjes zouden wor den verkocht en dat er duizend apart zouden worden gehouden voor verkoop aan de zaal. Zij me nen dat de diverse WV-kantoren zich niet aan die beperking hebben gehouden. Verder deed zich vol gens hen het probleem voor dat er nogal wat kaarten zwart werden verkocht. "We hebben dat zeker acht keer gezien". Het gegeven dat er nog kaartjes aan de zaal te krijgen zouden zijn bracht echter een grote menigte naar de kassa van de Stadsgehoor zaal. De belangstelling voor de Ibi za Party bleek onverwacht groot. Tegelijkertijd deed zich het pro bleem voor dat de toeschouwers die alleen maar het modefestival eerder op de avond wilden bezoe ken en de deelnemers daaraan in de verdrukking dreigden te ko men. Zij konden het gebouw niet uit, omdat de mensen die er juist in wilden, de weg versperden. "We waren op een gegeven moment bang voor 'Heizel-achtige' tafere len", melden de organisatoren. Het probleem werd volgens hen nog extra vergroot doordat de horeca- verkoop in de Stadsgehoorzaal plaats had nog voor de toegang tot de grote zaal. Ook daar - vlakbij de entree tot het gebouw zelf dus - ontstond nog een toeloop. Groenoordhallen De chaos die er ontstond was voor de organisatie het argument om op een gegeven moment geen bezoekers meer tot de Stadsge hoorzaal toe te laten, ook al be schikten zij over een kaartje ter waarde van tien gulden. Volgens directeur De Jong zijn vierhonderd mensen met een geldig toegangs bewijs buiten de deur gehouden. G-Way toont zich bereid deze mensen hun geld terug te geven. Ook kuhnen zij hun kaartje inrui len voor een entreebewijs voor de Ibiza Party van volgend jaar, die dan in de Groenoordhallen zal wor- haar schaduw wel de hele avond over de beraadslagingen in de ge meenteraad. Door de afwezigheid van drie raadsleden van WD, twee van CDA en één PvdA'er was er een meerderheid aanwezig tegen het voorstel van burgemeester Goekoop, zodat PvdA en Links Leiden hun zin konden krijgen. De hele avond werden dan ook driftig de koppen geteld en herteld, tot uiteindelijk tot grote opluchting van de WD de klok een eind maakte aan de discussies en er geen gelegenheid meer was om de horeca-problematiek te bespreken. WD-raadslid Van der Nat laad de daarbij duidelijk de verdenking op zich de tijd zo lang mogelijk te rekken. Voor een toelichting op de liberale bezwaren tegen de anti discriminatienota, het aan de hore cadiscussie voorafgaande ge- den gehouden. Gedupeerden die voor een van deze mogelijkheden kiezen moeten hun kaartje (maxi maal één per persoon) sturen naar G-Way Showproductions, postbus 188. 2350 AD Leiderdorp. De incidenten zijn voor De Jong, die ook directeur van de Groenoordhallen is, geen reden om de samenwerking met G-Way te staken. "Het is wat mij betreft pri ma om de party volgend jaar in de Groenoordhallen te houden. De Stadsgehoorzal leent zich daar ei genlijk niet voor, zo'n happening kan daar niet meer worden gehou den. In de Groenoordhallen heb ben we plaats zat en zitten we ook niet met overlast door parkeerpro blemen". sprekspunt, haalde hij dan ook al les uit de kast. Punt na punt pas seerde de revue, ook nadat Links Leiden-raadslid De la Mar tot enige hilariteit had opgemerkt dat Van der Nat wel kon ophouden, omdat de horecadiscussie toch niet meer voor elf uur - sluitingstijd in de Leidse gemeenteraad - zou kun nen worden gevoerd. Onderbezet Van der Nat ontkende zelf met kracht de beschuldiging van tijd rekken, hoewel hij desondanks toegaf het niet als ongelegen te zien dat hij zo veel over het anti discriminatiebeleid had te zeggen. Onfatsoenlijk wildé Van der Nat zijn lange betoog dan ook niet noe men. Bovendien wees hij erop dat Ruimtevaart Op uitnodiging van de Leidse weer- en sterrekundige kring houdt drs. W.J. Jagers, medewer ker van Fokkervanavond een le zing over 'Space Station', de toe komst van de ruimtevaart. De le zing wordt gegeven in gebouw 6 van de oude Sterrenwacht en be gint om acht uur. Hindoestaans feest In het clubgebouw van de stich ting voor Surinamers aan het Valkenpad 2 wordt vrijdag een holiviering georganiseerd. Zang groep Masti uit Rotterdam en een Chaautal groep verlenen mede werking. Het programma begint om zeven uur. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei- denlOegslgeest belegt donderdag in 't Pand een middag met het Produktschap Groenten en Fruit. Aanvang twee uur. Meer infor- LEIDEN - Buiten en binnen vie len samen. Beide plekken boden een troosteloze aanblik. Bestaat er verband tussen miezerig weer en een slechte opkomst? De we tenschapper zal van zijn wenk brauwen vraagtekens maken en statistieken verlangen. De leek niet. Die zegt gewoon dat het lo gisch is dat de mensen met slecht weer het wel uit hun hoofd laten om naar de rechtbank te gaan. Omstreeks kwart voor elf wa ren er nog maar twee verdachten voor de balie verschenen. Een absoluut dieptepunt. Gelukkig kwamen enkele minuten later een paar mensen naar binnen zeilen, anders had het er hele maal somber uitgezien voor de rechterlijke macht. Eén van de verdachten was een jonge vrouw - die was be keurd omdat ze geen Deel Drie bij zich had gehad. Vergeten, luidde het commentaar. De agent had toen gezegd dat ze dat Deel Drie best even op het bu reau mocht laten zien; dan was het probleem de wereld ook uit. Waarom heeft u dat niet ge daan, wilde de rechter weten. Ook vergeten, zei ze. De officier van justitie vond dit te veel van het goede: vijftig gulden boete, eiste hij. De rechter veroordeelde Links Leiden wel eens de truc heeft uitgehaald om een uitge kauwd onderwerp ten tweede male in de raad in stemming te brengen. Dit onder het mom van een ver meend nieuw gezichtspunt en op een moment dat een meerderheid ervoor aanwezig was door onder bezetting van enkele stoelen. Wat de sluitingstijden-perikelen betreft richt de WD nu haar blik op raadsvergadering van over drie weken, waarbij met een normale bezetting waarschijnlijk wel een meerderheid is te vinden voor Goe- koops horeca-voorstel. Helemaal zeker is dat nog niet omdat de wegen van CDA en WD zich in de discussie zich nu hebben gescheiden. Dat komt doordat het CDA wel vast een amendement op tafel legde waarin het zich uit spreekt tot het definitief maken matie verkrijgbaar via telefoon nummer 220467/155568 Coopertest Atletiekvereniging 'De Bata ven-Leiden' organiseert zaterdag in samenwerking met de Neder landse Hartstichting een copper- test op de kunststofbaan in het Leidse Hout. Starten kan tussen twee en drie uur, om het kwar tier. Meer informatie verkrijg baar via telefoonnummer 01717- 6689. KenG Secretaris Wim Regeer van de chr. muziekvereniging Kunst en Genoegen heeft na een bestuurs lidmaatschap van twintig jaar zaterdagavond zijn functie be schikbaar gesteld. Tok Chau- dron, tot zaterdag tweede secre taris, werd tot zijn opvolger ge kozen. Regeer, die acht jaar eerste se cretaris was, heeft in zijn be stuursperiode het ledental aan zienlijk zien groeien met als re sultaat de oprichting van de Sta geband K&G voor leden van 35 jaar en ouder. Tijdens de ledenvergadering werden de leden Leo Kuyvenho- ven, Teus van Veen, Koos Chau- dron en Henk Rijnsburger gehul digd vanwege hun 25-jarig lid maatschap. Zij ontvingen een oorkonde met legpenning. Verder werd de leden verteld dat er weer diverse evenementen op het pro gramma van K en G staan, waaronder een driedaagse trip naar zusterstad Oxford op 8,9 en 10 augustus. haar conform de eis. De volgen de verdachte was ook een vrouw. Ze had fout geparkeerd in Noordwijk. Op de Heilige Geest- weg. Dat ze fout had geparkeerd, ontkende de vrouw niet. Maar het was toch echt een andere straat geweest Dat had ze trou wens ook nog telefonisch laten weten aan een agent. O ja? De rechter begon in de papie ren te snuffelen. Aha, daar had hij het mini-proces-verbaal. En inderdaad: de agent schreef dat de vrouw de overtreding op een andere plek had begaan. Wat nu? Vrijspraak natuurlijk. De offi cier van justitie was het wat dat betreft roerend met de rechter eens. Wie heeft er nu een fout ge maakt? In eerste instantie na tuurlijk die agent. Maar hij corri geerde zijn. misser en liet dat de officier van justitie door middel van het mini-proces-verbaal we- van de huidige proef (negentien etablissementen mogen tot drie uur openblijven in het weekeinde) en andere uitbaters de gelegenheid bieden om zaterdagavond tot een uur te tappen. Van der Nat sprak van een nieuwe situatie, hoewel hij tevens aangaf een duidelijke voor keur te hebben voor Goekoops voorstel. De PvdA maakt zich daarente gen niet zo'n zorgen om het uitstel van mogelijke executie. In die par tij wordt meer dan alleen gespeeld met de gedachte om de sluitingstij den in het toekomstige collegepro gramma op te nemen. Mocht een nieuwe college PvdA-WD tot stand komen, dan mogen de libera len wel terdege rekening houden met het feit dat zij de verlenging van de sluitingstijden moeten in slikken. LEIDEN - Het anti-discriminatie meldpunt bij de Leidse Rechtwin- kel moet, als het enigszins moge lijk is, door een volledige arbeids kracht worden bezet, en niet door een part-timer voor twintig uur per week. De Rechtswinkel wil probe ren daarvoor een vervangend dienstplichtige aan te trekken. Een voorstel van Links Leiden om in plaats daarvan een volledige ar beidskracht uit de gemeentekas te betalen, haalde gisteravond in de Leidse gemeenteraad niet de eind streep. Dit voorstel was vervat in een motie van Links Leiden, die een kwartet moties had ingediend op de nota anti-discriminatiebeleid. Een voorstel dat de gemeente geen zakelijke overeenkomsten moet aangaan met contractpartners die zich schuldig maken aan discrimi natie, waarbij tevens als ontbin dende voorwaarde in contracten wordt opgenomen, oogstte meer succes. Burgemeester en wethouders be loofden bij monde van wethouder Van Dongen (PvdA) om daarop in een later stadium hun visie te ge ven. Tevens zal worden bekeken of het haalbaar is om een op discrimi- ten. Met andere woorden: de offi cier van justitie is de schuldige. De vrouw kon nu in elk geval weer gaan. Maar zo makkelijk kwamen ze niet van haar af. Ze vertelde dat ze kosten had ge maakt, neem alleen het feit dat ze een dag vrij had moeten nemen. En nu was haar vraag: wie ging dat eigenlijk betalen? Ze liet duidelijk doorscheme ren dat zij niet van plan was om zelf voor de kosten op te draaien. Ze wilde geld zien. Wat moest ze nu doen om aan dat geld te ko men? De officier van justitie en de rechter wisten het antwoord niet zo gauw. Ook wel logisch misschien; zo vaak komt het nou ook weer niet voor dat een vrijgesproken ver dachte over een schadevergoe ding begint. (Aardige tip: eis geld als u wordt vrijgesproken.) De bode verstrekte de vrouw de nodige juridische informatie. LEIDEN - De maximale verkoop prijs voor volkstuinen met alles er op en eraan heeft de Leidse ge meenteraad gisteravond vastge steld op 15.000 gulden. Alleen voor tuinders in het gebied Cronesteyn die nu al een huisje van ongeveer 20.000 gulden op hun grond heb ben staan kunnen aanspraak ma ken op een uitzondering. Het laatste geschilpunt dat de ge meentelijke volkstuinennota ople verde heeft de raad gisteravond met dit compromis uit de weg ge ruimd. Aanvankelijk wilden bur gemeester en wethouders het ma ximum op 20.000 gulden stellen. Een amendement van de raadsle den Van der Pluijm (PvdA), Kra nenburg (CDA) en Middendorp (Links Leiden) namen B en W over, zodat deze prijsgrens lager komt te liggen. Van der Nat (VVD): tijdrekker?' (foto Wim Dijkman) natie gericht 'kettingbeding' in contracten te verwerken, zodat dis criminerende contractpartners niet via-via toch zaken kunnen doen met de gemeente. De gemeenteraad vond het niet nodig om de gemeente zich te laten aanmelden als lid van de Interna tional Gay Association, een inter nationale homo-organisatie. Men ziet het nut er niet van in om aan sluiting te zoeken bij allerlei inter- nationele clubs. Alleen Links Lei den, D66 en de homoseksuele WD'er Van Cruijsen steunden de ze motie. Een voorstel van Links Leiden om gemeentelijke vertegenwoordi gers bij allerlei officiële gelegenhe den in de voetsporen van de Ro meinse senator en schrijver Cato te laten treden vond helemaal geen weerklank. Links Leiden wil hen toespraken laten beëindigen met de kreetoverigens is de gemeen te Leiden van mening dat discrimi natie ontoelaatbaar is, zij bestrijdt die met alle middelen die haar ter beschikking staan". De Romein Cato placht namelijk zijn speeches te beëindigen met de historische woorden "overigens ben ik van mening dat Carthago door Wim Brands Ze moest gewoon een briefje naar de kantonrechter schrijven en de situatie kort uitleggen; daarin moest dan ook het parket nummer worden vermeld en de datum waarop ze moest voorko men. Daarna zou het waarschijn lijk wel voor de bakker komen. De vrouw was zichtbaar tevre den. Even later, op de gang, zei ze dat ze nog wel van haar zou den horen. "En ik kan wel zeg gen dat ik niet goedkoop ben", voegde ze daar lachend aan toe. De bode zou overigens een ge bakje van haar krijgen, "als ik nog een keer moet voorkomen". De bode vond het allemaal best. Die informatie had hij naar eigen zeggen gegeven onder het motto: "Slecht weer, goeie bui". Niemand in de gemeenteraad ontkende dat elke grens iets van willekeur in zich draagt. "Kan een huurder eventueel 20.000 gulden opbrengen, met als enige alterna tief dat hij drie jaar op een tuintje zonder bebouwing moet gaan zit ten wachten?", vroeg Van der Pluijm zich over deze maximum prijs af. Maar: "Je moet ook de huurder die zijn huisje wil verko pen niet afschepen met een te lage prijs", tekende hij aan de andere kant aan. Van der Pluijm vermeldde als extra pluspunt van de lagere prijs grens dat de Leidse bond van ama teurtuinders altijd al en tot volle te vredenheid een maximumbedrag van 15.000 gulden heeft gehan teerd. WD-raadslid Driessen ver zette zich echter fervent tegen de voorgestelde verlaging. Zij zei het erg betuttelend te vinden en ver klaarde dat 'in het kader van die huisjes 15.000 gulden net zo veel is als 20.000 gulden'. Wethouder Tesselaar (PvdA) had echter niet de minste moeite met de door Van der Pluim en consor ten voorgestelde verlaging. Hij stelde echter nadrukkelijk voqr de bestaande duurdere Cronesteijn- huisjes een uitzondering te willen maken. Echter niet voor nieuwe huisjes. "Als we die 15.000 gulden aannemen dan weten de mensen dat het voor eigen rekening en risi co is als ze een duurder huisje bou wen", aldus Tesselaar. De gehele gemeeenteraad ging daarop, met uitzondering van de WD, akkoord met de verlaging van 20.000 naar 15.000 gulden. THEOSOFIE. De Leidse loge van de Theosofische Vereniging in Ne derland beleft vanavond een bij eenkomst over 'Het leven na de dood'. Professor dr. W. van Vled- der, hoogleraar in de metaphysica aan de Rijksuniversiteit Leiden, houdt over dit onderwerp een le zing. Plaats van handeling is het parcohiehuis van de Sint Leonar- duskerk, Haagweg 14. Aanvang acht uur. moet worden verwoest". "Daarin heeft Cato uiteindelijk zijn zin ge kregen", merkte Links Leiden- raadslid De la Mar bij de vierde motie op. De raad en de burge meester, die zich nog aan Cato's potjeslatijn waagde, vonden het maar niks. Behalve de belofte dat bij toepasselijke gelegenheden de gemeentelijke vertegenwoordigers de gemeentelijke discriminatiebe- strijding onder de aandacht zullen brengen, zegde het college niets toe. Dus trok Links Leiden de mo tie maar in. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Jacobus Johannes Theodoor, zv. T. Poot en K.F. Melissant; Lidya Alida, dv. J.H. Sinteur en E.J. Deijn; Abdelouahid, zv. T. Berdai en F. Tahiri; Bianca, dv. J.M. van Klaveren en M.J. Kromhout; Arie, zv. A. Schoneveld en J. Hogewoning; Maaike, dv. M. Blg- leve; Frederik Klaas. zv. A. de Vries en G.A. Jonker; Robbert Huig, zv. E. Ou wehand en J.J. Geijteman LEIDEN - De actie 'Heggeschaar' tegen de onveiligheid op straat in de len van de Merenwijk krijgt een vervolg. Het feit dat actievoerende vrou wen er op eigen houtje struikgewas hebben gekortwiekt, omdat dit voor vrouwen op straat en onveilige situatie kan creëren, heeft erin geresul teerd dat de gemeente 150.000 gaat uitgeven om de gewraakte beplanting te vervangen en meet lantaarpalen op donkere plekken neer te zetten. Volgens ambtenaar Verplancke van de gemeente kunnen vooral langs de als onveilig ervaren toegangswegen naar de Merenwijk, de Gooimeer laan en de IJsselmerlaan, meer lantaarnpalen worden geplaatst. Op deze punten wordt het welig tierende groen vervangen door laag blijvende beplanting. De tunnel naar de Broekweg kan verder van verlichting wor den voorzien, ook overdag, als deze tunnel een groot zwart gat lijkt. In overleg met de vrouwen van 'Heggeschaar' zal de gemeente bekijken wat precies waar moet gebeuren en aan de slag gaan. Op een paar plaat sen is al wat gebeurd, zegt Verplancke verder. Ook het hoog opschieten de groen rond bushaltes, zal waar dat vrouwen een onveilig gevoel geeft worden gekortwiekt. LEIDEN - De bewoners van de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaavekwartier krijgen als het een beetje meezit de door hen zo vurig gewenste openbare basisschool. Meer dan 75 ouders hebben zich bereid verklaard hun kind naar de te stichten school te sturen. De handtekenin gen worden woensdag 16 april aangeboden aan wethouder H. van Don gen van onderwijs en de gemeenteraadsfracties. De drie wijken willen zo graag een openbare school omdat er zich bin nen een redelijke afstand geen bevindt. De dichtsbijzijnde, de Terwee- school in Oegstgeest, ziet zich genoodzaakt nieuwe leerlingen uit de Raadsherenbuurt, de Vogelwijk en het Boerhaavekwartier.de deur te wijzen omdat Oegstgeest zelf en met name Haaswijk zoveel kinderen levert. Gevolg is dat de kinderen vaak lange afstanden moeten afleggen om naar een openbare school te gaan. Dat is tot nu toe door de ouders alleen te ondervangen door hun kinderen op dichterbij gelegen, bijzonde re scholen te doen. Gemeenteraad nog niet aan officiële bespreking toegekomen Complex Cronesteyn uitgezonderd Scholieren ontdoen stad van leuzen LEIDEN - Het onlangs opgerichte scholierencomité Leiden is gisteren in de weer geweest om her en der in de stad gekalkte racistische en facistische leuzen weg te werken. Deze 'Bonte reus-actiesworden ook in onder meer Amsterdam geregeld gehouden. Op de foto nemen de scholieren een electriciteitskast op het bouwterrein bij het hoofdgebouw van de PTT aan de Schipholweg onder handen. (foto Holvast) Gemeenteraad wil extra kosten niet betalen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4