Patiënten leren via zelfhypnose hun pijn te 'beheersen' Energiebedrijf wil woning niet aansluiten Cursus psychologen AZL: Symposium over medisch tuchtrecht Arbeidsplaatsen bij faculteiten geschrapt LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - Mag ener giebedrijf Rijnland op verzoek van een huiseigenaar weigeren een wo ning aan te sluiten op het gas- en elektriciteitsnet, hoewel de be woonster hierom heeft gevraagd? Op die principiële vraag moet vice- president mr. R.R. Portheine van de Haagse rechtbank antwoord ge ven nu bewoonster L.M. Loeven van Boerhaavelaan 288 huisbaas en Rijnland in kort geding voor de rechter heeft gedaagd. Namens de bewoonster betoog de mevrouw mr. M.M. van der Kuijl gisteren voor de rechter dat het nutsbedrijf leveringsplicht heeft. Zij stelde dat Rijnland door geen energie te leveren aan con tractsbreuk en contractsweigering doet. Huisbaas Stichting Universi taire Woonwijk Boerhaave en Energiebedrijf Rijnland stelden daar bij monde van mr. J.H. Lins- kens tegenover dat de Stichting de Verzoek huiseigenaar ingewilligdhuurster stapt naar rechter woning wil renoveren na het ver trek van de eigenlijke huurder, die per 1 maart had opgezegd. Loeven is naar eigen zeggen sinds oktober vorig jaar onder huurder, maar wil de woning blij ven bewonen. Zij had het energie bedrijf dan ook eind februari ver zocht de aansluiting op haar naam over te schrijven. Daarop volgde een keuring van de installatie door het energiebedrijf op 28 februari, waarna de aansluiting gewoon tot 5 maart bleef functioneren. Toen kwam er weer iemand van het energiebedrijf en sloot de installa tie af. Volgens mr. Van der Kuijl was dat op verzoek van de ver huurder en staan de eigen algeme ne voorwaarden van het nutsbe drijf een dergelijke afsluiting zelfs in de weg. „Het energiebedrijf is een onpartijdige overheidsinstel ling die de rechtsverhouding tus sen zichzelf en de verbruiker niet mag laten doorkruisen door een derde om redenen die geheel los staan van de levering van energie", aldus mr. Van der Kuijl. „Indien het nutsbedrijf dat wel doet dan kiest het partij en dat is onaan vaardbaar omdat de eigenaar in zo'n geval de mogelijkheid heeft via het afsluiten van de energiele vering het huis feitelijk te laten ontruimen op het moment dat hij dat wil". Volgens de'raadsvrouw van de bewoonster gaat het Rijnland niet aan of de bewoonster nu rechtma tig in de woning verblijft of niet. De woningstichting moet naar haar mening een rustig woongenot garanderen en mag daarom zeker niet aan Rijnland verzoeken om geen energie meer te leveren. In dien de stichting meent dat Loe ven geen huurbescherming toe komt dan moet zij naar de kanton rechter stappen om een einde aan de huurovereenkomst te laten ma ken, aldus de raadsvrouw van de bewoonster. Wachtlijst Mr. Linskens betoogde i de huisbaas dat de eigenlijke huur der helemaal niet mocht onderver huren. Maar ook al had hij dat wel gedaan, dan slechts een kamer. Linskens hield het erop dat de be woonster pas eind januari over het gehele pand kon beschikken en dat ook toen pas de onderhuur is ingegaan met slechts de bedoeling om haar als toekomstige huurster naar voren te schuiven. Linskens wees echter op de lange wachtlijst van arts-assistenten en weten schappelijk assistenten van de uni versiteit aan wie de stichting haar woningen verhuurt en waarvoor zij is opgericht. „De stichting mag niet geconfronteerd worden met een doorkuising van haar toela tingsbeleid". aldus mr. Linskens, die in het vooruitzicht stelde bin nen een week de kantonrechter te verzoeken een einde aan de even tuele huurovereenkomst te maken. Ook wees Linskens erop dat de huidige bewoonster van de ge meente geen woonvergunning krijgt en er dus toch niet op kan rekenen dat zij de flat mag blijven gebruiken. Op zijn beurt eiste mr. Linskens van mr. Portheine dat de ze zal uitspreken dat de bewoon ster van Boerhaavelaan 228 de wo ning moet verlaten. Hierop reageerde mr. Van der Kuijl namens Loeven dat die eis in kort geding niet kon worden toege wezen omdat er geen spoedeisend belang bij is. Volgens haar kan rus tig een behandeling door de kan tonrechter worden afgewacht. Te meer omdat de zaak volgens haar erg ingewikkeld ligt. Mr. Portheine doet 3 april uit spraak. LEIDEN - Albert Schweit zer verkondigde het al. Ooit schreef hij: "Patiënten dra gen hun eigen dokter in zich. Ze komen naar ons ter wijl deze de waarheid niet kennen. Wij zijn op ons best, wanneer we de dokter die in iedere patiënt is ver borgen een kans geven om te werken". door Jan Westerlaken Of die gedachte een doorslagge vende rol heeft gespeeld bij Corrie Linssen en Philip Spinhoven - bei den als psycholoog verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in Lei den - is nog maar de vraag. Een feit is echter wel dat in de cursus pijn- beheersing die zij hebben opgezet, de 'dokter in de patiënt' een wel heel voorname rol speelt. Zelf de pijn controleren zonder dat daar een hulpverlener aan te pas hoeft te komen. Dat proberen beide psy chologen de patiënten - die voorna melijk aan lage rugpijn lijden - via het geven van voorlichting en zelf hypnose te leren. In kleine, over zichtelijke, groepjes praten de pijn- lijders en wordt hun geleerd hoe zij met pijn moeten omgaan. Niet iedereen die zo maar eens een keertje hinder ondervindt van rugpijn, kan zich voor de cursus opgeven. Alleen die mensen, die dag in, dag uit pijn lijden en daar mee langer dan zes maanden rond lopen, kunnen zich als cursist mel den. Patiënten die min of meer van de arts te horen hebben gekregen: 'We kunnen niets meer voor u doen, u moet maar leren leven met de kwaal waaraan u lijdt'. De art sen zeiden er veelal niet bij hoe dat moest. De cursus probeert daarop nu een antwoord te geven. Die mensen mogen de cursus 'pijnbeheersing' volgen. Alle cur sussen zijn op dit moment overi gens volgeboekt. Ruimte voor nieuwe patiënten is er niet. De psy chologen verwachten dat er over ongeveer een jaar weer mogelijk heden zijn om mensen toe te laten. Voorlichting Wat het gedeelte over de voor lichting betreft: diverse medische specialisten - onder meer van de pijngroep van het AZL - vertellen en leggen uit hoe pijn ontstaat en blijft bestaan. De patiënten krijgen richtlijnen hoe ze met de pijn moe ten omgaan alsmede adviezen over hun houding en hoe ze zich moeten bewegen. De psychologen geven informatie over allerlei psychologi sche aspecten van chronische pijn. Zij gaan uitgebreid in op de manie ren van omgaan met pijn en op reacties van de omgeving. Van be lang hierbij is dat de patiënt zijn pijn leert accepteren. De pijn waar aan zü lijden wordt niet weggeno men door het volgen van de cur sus. Ook wordt in dit deel verdui delijkt hoe zelfhypnose een rol zou kunnen spelen bij het beter om gaan met pijn. Samenvattend komt de cursus 'pijnbeheersing' op het volgende 1. het accepteren van de realiteit van de pijn; 2. het gevoel te krijgen niet al leen maar het slachtoffer te zijn van de pijn, maar ook zelf wat te kunnen doen; 3. hulpmiddelen aangereikt te krijgen voor het beter omgaan met pijn. Een van die middelen is zelfhyp nose. Eerst maar eens uitleggen hoe hypnose ongeveer werkt. Een simpele voorstelling is het kijken naar een boeiende film. Veel men sen hebben ervaren dat zij dan hun omgeving tijdelijk vergeten. Is de film heel spannend, dan vergeet de kijker de dingen die er om hem heen gebeuren en kan hij zich li chamelijk ontspannen. Op die ma nier verplaatst hij zich in de ge beurtenissen van de film door ge bruik te maken van zijn fantasie. Een eenvoudig voorbeeld van alle daagse hypnose. Misvattingen Philip Spinhoven zegt er nog over: "Over hypnose bestaan veel misvattingen. Voor een groot deel worden die in stand gehouden door toneelhypnotiseurs die op spektakel mikken. Maar het be langrijkste misverstand is dat hyp nose een soort slaap is, waarbij men op de een of andere manier is overgeleverd aan de macht van een hypnotiseur. Verder denkt men soms dat iemand die in hypnose gaat een zwakke persoonlijkheid heeft of dingen over zichzelf ont hult die hij liever niet had verteld of dingen doet die hy anders nooit zou hebben gedaan. De toneelhyp notiseurs willen dit graag aan hun publiek verkopen, maar het is een volkomen onjuist beeld". Waar draait het in de cursus dan wel om? Corrie Linssen: "Van groot belang is, dat de patiënten die aan de cursus deelnemen open staan voor de mogelijkheid om zelf invloed te kunnen hebben op het beheersen van de pijn. Kijk, aan de lichamelijke achtergrond die de klacht veroorzaakt, kunnen wij LEIDEN - Bij de faculteiten wis- en natuurkunde en sociale weten schappen van de Leidse universi teit staan enkele tientallen arbeids plaatsen op de tocht. Dit is een ge volg van de bezuinigingsmaatrege len die de universiteitsraad gister avond heeft goedgekeurd. De begrotingen van wis- en na tuurkunde (2 miljoen) een sociale wetenschappen (1 miljoen), waar over gisteravond onder meer werd vergaderd, geven een gezamenlijk tekort te zien van een kleine drie miljoen gulden. De tekorten zullen ten koste gaan van arbeidsplaat sen, vacatures die niet mogen wor den vervuld. Van gedwongen ont slagen zal geen sprake zijn. Maar ondanks deze mededelin gen is de onrust bij het personeel van beide faculteiten niet geheel weggenomen. Sociale wetenschap pen kent de consequenties van de weinig veranderen. Maar er is wel wat te doen aan de manier waarop pijn wordt ervaren en waarop die pijn het leven beïnvloedt". Wat doen de psychologen die dit deel van de cursus voor hun reke ning nemen nu precies? Zij bren gen de patiënten de zelfhypnose- technieken bij. Technieken dus waarmee de rugpijnlijders zelf hun kwaal te lijf kunnen gaan. Anders gezegd: de psychologen fungeren als gids. Overigens is het bestrijden van pijnklachten met hypnose niet nieuw. Bij bevallingen, na opera ties, brandwonden, na een bezoek aan de tandarts en gewrichtspijnen en bij kankerpatiënten die niet meer met medicijnen kunnen wor den behandeld, probeert men eveneens via hypnose de pijn te verlichten. Fietsen Hoe moeilijk is het om zelfhyp nose onder de knie te krijgen? Philip Spinhoven: "Het leren van de techniek is te vergelijken met leren fietsen en leren schrij ven. Maar na verloop van tijd gaat het als het ware vanzelf. Het wordt een automatisme. Waar het vooral AZL-psychologen Corrie Linssen en Philip Spinhoven: "Het leren t fietsen en leren schrijven". i de techniek is te vergelijken met het leren op aankomt is dat de patiënten moeten oefenen. Elke keer op nieuw. Dan pas leren ze goed om gaan met zelfhypnose". De pijn-patiënten krijgen na elke bijeenkomst een bandje mee naar huis waarop oefeningen staan die zij kunnen uitvoeren. Minimaal twee keer per dag. Het liefst op mo menten dat ze niet gestoord of af geleid kunnen worden. De patiënt moet zelf ervaren welke oefening hem persoonlijk het meest ligt en waar hij het meest baat bij heeft. Zelfhypnose, wat voor resultaten mogen de patiënten ervan ver wachten? Corrie Linssen: "Laat vooral dui delijk zijn, dat zelfhypnose de pijn niet voor goed wegneemt. Maar om de technieken echt goed te leren beheersen, moeten ze er elke dag weer mee bezig zijn. Net als bij me dicijnen is blijvend gebruik nood zakelijk. Alleen - en dat is natuur lijk wel bijzonder belangrijk - er treedt geen gewenning op. En schadelijke bijwerkingen heeft hypnose al evenmin. Resultaat, de patiënten leren na verloop van tijd hoe zij beter met pijn kunnen om gaan". Kan iedereen hypnose leren? Philip Spinhoven: "In principe wel. Af en toe kan het wel eens voorkomen, dat het niet lukt, maar dat is een zeldzaamheid. Wanneer iemand zich kan kan ontspannen en zijn aandacht beter leert con centreren, kan hij de last van de pijn al enigszins verlichten. Som mige patiënten daarentegen zijn tot meer dan alleen ontspanning en afleiding in staat en kunnen pijn van karakter doen veranderen of in hevigheid doen afnemen". Hoopvol Deze mensen, zou je zeggen, hoe ven nooit meer naar een arts. Spin hoven en Linssen ontkennen dat met nadruk. "Wij zijn bepaald geen concurrent van hem. De patiënt moet zich echter wel bedenken dat al kan een arts iets voor hem doen. er voor hem zelf ook een rol is weg gelegd. Voor alle duidelijkheid: wij houden ons louter en alleen met het fenomeen pijn bezig. Wat we per se niet doen is het op zoek gaan naar het ontstaan van die pijn. Van die pijn proberen wij de scherpe kantjes af te halen". De cursus loopt al enige tijd. Zijn de resultaten die tot nu toe zijn ge boekt voldoende hoopgevend om op dezelfde voet voort te gaan? De psychologen zeggen daarop: "We moeten heel voorzichtig zijn met het trekken van conclusies. Wat we wel kunnen zeggen is, dat de patiënten die aan de cursus meedoen, tevreden zijn. Vaak blijkt dat ze actiever zijn sinds ze bij ons zijn gekomen, dat ze zich gemakkelijker ontspannen en dat ze minder medicijnen slikken. De mensen maken opmerkingen als dat hun leven niet alleen maar om pijn draait. Daarom denk ik, dat we best gematigd optimistisch mogen zijn: voorlichting en zelfhypnose zijn zinvol bij chronische pijn". LEIDEN - De Leidse vereniging voor medische studenten MFLS organiseert woensdagavond een symposium over het medisch tuchtrecht. 'Medisch tuchtrecht - bescherming of bedreiging', dat is de vraag die aan de orde wordt ge steld in een forum. Sprekers zijn mr. H. Franken, lid van de Raad van State, prof. W.B. van der Mijn, hoogleraar gezond- heidskunde, mr. H.J.S. Sluyters, secretaris van het centraal medisch tuchtcollege, prof.dr. H.A. Ver beek, lid van het regionaal me disch tuchtcollege, prof. A. Th. Schweitzer, directeur gezond heidszorg AZL, L.C. Buysert, in specteur volksgezondheid in Zuid- Holland en H.J. v.d. Ploeg namens de Algemene Vereniging voor Pa tiëntenbelangen. Het symposium wordt gehouden in de collegezaal fysiologie aan de Wassenaarseweg 62; aanvang half acht. Paaskermis bij Groenoordhallen LEIDEN - Zaterdag. Eerste en Tweede Paasdag draait op het bui- tenterrein van de Groenoordhallen weer de jaarlijkse paaskermis. De kermis is geopend van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds. Al leen op Eerste Paasdag gaat de ker mis pas om één uur open. De toe gang tot het terrein is gratis. Het evenementenfonds van de VW Leiden organiseert deze ker mis elk jaar. LEIDEN - Een 22-jarige Hagenaar is gistermiddag rond half vier in V en D aangehouden nadat hij voor ruim 1600 gulden aan sigaretten had ontvreemd. De man trachtte onder de zaak uit te komen door een valse naam op te geven, wat evenwel niet lukte. Door bezuinigingen universiteit bezuinigingen nog niet precies. De faculteit wis- en natuurkunde ver wacht dat er tussen de dertig en veertig arbeidsplaatsen niet kun nen worden vervuld. Woordvoerder A. Vijverberg: "We moeten flink op de rem trap pen en geleidelijk bijsturen. De be zuinigingen betekenen dat we zul len moeten manoeuvreren binnen een kleiner jasje. Maar het laatste woord is hierover nog niet gezegd. De faculteit heeft net een bezuini gingsronde van acht miljoen gul den met gedwongen ontslagen achter de rug. We hopen dat het de ze keer niet zo dramatisch wordt". Hoewel vakbondvertegenwoor diger F. van Gils niet gelukkig is met de situatie is hij toch blij met de toezegging dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen. "Waar ik me wel zorgen over maak", zegt hij, "is dat de werkdruk voor de an dere mensen omhoog gaat". Wandelen (1) Drs. J. Borgman, lid van het da gelijks bestuur van Zuid-Hol land, ontvangt morgen het eerste exemplaar van 'Het Groene Hart van Holland. Een Verkenning in Zeventien Wandelingen'. Het wandelboek werd geschreven door Herman Amptmeijer, ge meenteambtenaar te Leiden. Le zers van deze krant zullen veel wandelingen van Amptmeijer herkennen. Hij wandelde im mers voor deze krant over Zuid hollandse kerke- en jaagpaden. "Vijftien jaar geleden - ik was toen 28 - heb ik voor het eerst een wandeling gemaakt. Ik liep toen naar een vriend in Sassenheim. Nu vind ik het een kippe-eindje, maar toen niet. Ruim twee uur lopen vond in in die tijd nog be hoorlijk veel. Natuurlijk heb ik voor die tijd ook wel gewandeld, maar ik zou niet over wandelin gen willen spreken. Ik was trou wens vroeger niet zo'n buiten mens. Ik zat liever binnen. Boe ken lezen". Negen jaar geleden begon hij het landschap intensief te 'lezen'. Vrienden vroegen hem of hij zin had om mee te gaan naar Noor wegen. "Ze wilden daar gaan wandelen en ik heb ja gezegd, hoewel ik geen idee had wat me nu precies boven m'n hoofd hing. Alles was nieuw voor me: het kopen van een uitrusting, het bestuderen van kaarten..." "Maar al tijdens die tocht was ik verkocht. De ontdekking dat je al lopende veel meer ziet, dat was de sensatie die mij overviel. En als je wandelt kun je ook goed nadenken. Mijmeren. Op de fiets of in de auto is dat levensge vaarlijk". "En dan komt er nog iets bij: als je loopt, maak je echt deel uit van het landschap. Je blik wordt bijvoorbeeld niet vertroebeld omdat je achter glas zit. Natuur lijk, ik was die eerste keer ook blij dat ik het haalde. Ook dat sportidee speelt een grote rol: dat heb je toch maar gedaan". Wandelen (2) Beter kijken - die woorden vallen regelmatig tijdens het gesprek. "Op den duur ga je steeds meer zien. In Zuid-Holland ging ik bij voorbeeld na een tijdje structu ren in het landschap ontdekken. De patronen van sloten...je be grijpt wel wat ik bedoel". "Nee, van planten en dieren weet ik niet veel. Maar op dat ter rein kun je als leek natuurlijk ook leuke dingen meemaken. Onlangs bijvoorbeeld liep ik te wandelen in de Amsterdamse waterleidingduinen en opeens stoven er herten voor mijn voe ten uiteen". Toen hij negen jaar geleden be gon te lopen, was er nog geen sprake van een wandelrage. Hoe verklaart Amptmeijer die rage trouwens? "Er zijn een paar re denen, denk ik. Om te beginnen is wandelen goedkoop en dat is mooi meegenomen in een tijd waarin betrekkelijk veel mensen minder geld hebben". "Je kunt ook tot op hoge leef tijd wandelen, dat speelt ook mee. In de afgelopen zomer liep ik in Drente en daar kwam ik voortdurend aow-ers tegen. Die mensen liepen bij stukjes en beetjes van Groningen naar Lim burg". Waarna de wandelaar vertelt dat de overheid zich gelukkig be wust is van het feit dat goede wandelpaden een noodzakelijk heid zijn. "Tegenwoordig wor den er weer wandelpaden aange legd en er worden ook paden in kaart gebracht". Herman Amptmeijer: "Als je wandelt kun je goed nadenken. Mijmeren". Wandelen (3) Onder de rook van Leiden kun je volgens Amptmeijer mooie wan delingen maken. "Dan loop je bijvoorbeeld opeens over een dijkje tussen twee weilanden, al les staat in bloei, de leeuwerik ken fluiten... In het begin heb je dan wel eens een gevoel van ver vreemding, later niet meer". "Ik vind overigens dat we er voor moeten waken dat de stad het platteland niet gaat overscha duwen. Tijdens het wandelen zie ik wel eens voorbeelden van de stad die uitdijt ten koste van het platteland en ik moet zeggen dat ik dat verontrustend vind". Zijn mooiste wandeling: "Moeilijk te zeggen. Het hangt van je stemming af. Als ik nu somber ben en het is ook somber weer, dan zoek ik meestal de Amsterdamse waterleidingdui nen op. Als ik daar dan loop, heb ik echt het gevoel dat alles in har monie is". Gaat hij meer wandelingen be schrijven? Amptmeijer weet het nog niet. Er zijn in elk geval wel meer leuke routes in kaart te brengen. "En verder zou je ook nog een paar wandelingen kun nen maken als er hier en daar wat verbeteringen worden aan gebracht". "In Zoeterwoude heb je bij voorbeeld een doodlopend weg getje. Dat is het einde van de We- steindseweg. Ik denk dan: een simpel bruggetje en je kunt leuk doorlopen. Maar ja, dat gebied heet 'De Hel'; misschien dat het daarom niet kan". Hij probeert elke week één flinke wandeling te maken. On getwijfeld onder het motto: alles watje thuislaat, is meegenomen. Winkelwijzer Er is weer een nieuw blad: Win kelwijzer. Het is het huisorgaan van de Wetenschapswinkel van de Leidse universiteit en het zal drie keer per jaar verschijnen. "Winkelwijzer geeft informatie over het doel en de werkwijze van de Wetenschapswinkel. Ook de stand van zaken bij de ver schillende onderzoeksprojecten komt aan de orde". De onderzoeksprojecten die in het eerste nummer worden be handeld: het onderzoek dat wordt gedaan in opdracht van de FNV over de werkgelegenheid in Leiden, het gehalte giftige stof fen in moedermelk en de opvang van mishandelde i Voor wie werkt de Weten schapswinkel? Die vraag wordt in het huisorgaan natuurlijk ge steld. En het antwoord luidt: "De Wetenschapswinkel werkt bij voorkeur voor groepen mensen, al worden individuele vragen niet zomaar terzijde geschoven. Doel van de bemiddeling is aan vragers te ondersteunen bij het verbeteren van hun positie met behulp van wetenschappelijk onderzoek". Dat de Wetenschapswinkel goed werkt doet, zal niemand willen ontkennen. Neem het ge val van de portier die bij een re- probedrijf werkte en zich af vroeg met welke chemicaliën men dagelijks 'omgang' had. Het bedrijf wilde geen infor matie geven. Waarna de hulp werd ingeschakeld van de We tenschapswinkel. De portier: "Over het resultaat van het werk van de Wetenschapswinkel pra ten we nog dagelijks. Een be roemd en én berucht nummer van het vakbondsblad kwam uit". Hoe komen we aan deze infor matie? Uit de Winkelwijzer. Nu zult u zich misschien afvragen: wat is er mis met dat stukje? Die por tier zal ongetwijfeld oprecht blij zijn. Maar de vorm waarin zijn verhaal is gegoten - daar gaat het om. Aldus de portier! Dat is het einde van de rubriek. En dat vraagteken is veelzeggend. Want het bevestigt nog eens het gevoel dat we voortdurend hadden tijdens het lezen van De Winkelwijzer: dat het blad werkt met de stijlmiddelen die ook be- drijfsblaadjes eigen is. Nogmaals: ze doen goed werk, maar in 'De Winkelwijzer ont breekt iets. Elan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3