LEIDSCH DAGBLAD VS vergelden Libische aanval HET VOORDEEL VAN'N AVONDKRANT: ALTIID HET LAATSTE NIEUWS Veel schade door storm Ministerie té sociaal Rekenkamer: gevangenissen te lang 'lek' Ook Senaat aanvaardt raketten- verdrag Marineschip en raketbasis van Libië vernietigd Overval op filiaal ABN-bank Rijnsburg Rechter: cao zonder Dienstenbonden mag DINSDAG 25 MAART 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37968 DEN HAAG (GPD) - Een ambte naar die zich in juli 1978 ziek meldde, heeft de Staat der Neder landen sindsdien een half mil joen gulden te veel gekost. De be trokken ambtenaar is al die ja ren niet meer op zijn werk op het ministerie van sociale zaken ver schenen, hoewel hij allang weer arbeidsgeschikt werd verklaard. Dat schandaaltje komt aan het licht in het verslag van de Alge mene Rekenkamer. Een zieke ambtenaar krijgt na anderhalf jaar twintig procent minder salaris. Dat gebeurde in dit geval echter niet, omdat de ambtenaar al na een jaar door de bedrijfsarts weer gezond ge noeg werd geacht om werk te doen in een andere omgeving. Maar een poging tot overplaat sing in 1980 mislukte 'door de on mogelijk te vervullen eisen van betrokkene', aldus de Rekenka- Na kritiek van de Rekenkamer op de gang van zaken beloofde de minister van sociale zaken in 1982 dat de ambtenaar wegens onbekwaamheid of ongeschikt heid zou worden ontslagen. Dat gebeurde echter niet. De ambte naar heeft zonder ooit een slag te hebben uitgevoerd ruim zes jaar lang zijn volledig salaris geno ten. Door het niet toepassen van de salariskorting kreeg hij bij el kaar on geveer een half miljoen te veel. Het ministerie heeft de Re kenkamer nu toegezegd te probe ren verandering te brengen in deze 'weinig bevredigende situa tie'. Ook kritiek op Lubbers en Van Aardenne DEN HAAG (GPD) - De gevange nissen in ons land zijn niet alleen te klein, ze vertonen ook de nodige 'lekken'. De beveiliging laat veel te wensen over en voorzieningen die een eenmaal gemaakte vluchtweg moeten blokkeren laten vaak zo lang op zich wachten dat andere gevangenen er ook nog gebruik van kunnen maken. Aldus de Alge mene Rekenkamer in haar jaarver slag over 1985. De Rekenkamer geeft minister Van Aardenne (economische za ken) opnieuw een uitbrander om dat hij de Tweede Kamer onvol doende informeert over afwijkin gen van het beleid. Dat gebeurde niet alleen bij de RSV, maar ook bij tal van andere zaken. Volgens het jaarverslag heeft zijn voorganger op dat departement, de huidige premier Lubbers, tijdens zijn ministerschap 120 miljoen gul den verspeeld door de staat te laten deelnemen in de winning van mag- nesiumzouten in Groningen. Ook vindt de Rekenkamer dat de arbeidsbureaus beter moeten con troleren of uitkeringsgerechtigden voldoende hun best doen om weer werk te vinden. Daarnaast moeten ze de bedrijfsvereniging of ge meentelijke sociale dienst op de hoogte stellen wanneer een uitke ringsgerechtigde niet of nauwe lijks meer solliciteert. Als gevolg van deze kritiek heeft het ministerie van sociale zaken het plan opgevat landelijk vast te stellen welke straf moet worden opgelegd aan werklozen die zich onvoldoende aan de sollicitatie plicht houden. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) vindt dat werklozen die vergeten hun inschrijving bij het arbeidsbureau te verlengen, per maand vijftig gulden minder uitke ring moeten krijgen. Onvoldoende solliciteren levert een strafkorting op van 100 gulden en het weigeren van passende arbeid leidt tot een korting op de uitkering van 200 gulden per maand, aldus de plan nen van de staatssecretaris. De Rekenkamer heeft kritiek op het feit dat de arbeidsbureaus de uitkeringsinstanties vaak niet op de hoogte stellen wanneer een werkloze onvoldoende solliciteert. Een paar jaar geleden constateerde de Rekenkamer al dat die onderlin ge communicatie te wensen over liet. Sindsdien is het alleen maar erger geworden. (Zie ook pag. 16) DEN HAAG (ANP) - De Eerste Ka mer gaat in meerderheid akkoord met het kruisrakettenverdrag tus sen Nederland en de VS. CDA en WD, en de linkse partijen ander zijds stonden vanmorgen tegen over elkaar bij het debat over het verdrag. De discussie werd een herhaling van het eerdere debat in de Tweede Kamer. WD-senator Van der Werff con stateerde tevreden dat nu weer wordt recht getrokken 'wat in mijn ogen sedert 12 december 1979 echt een manco in het Nederlandse be leid is geweest, namelijk wel Tiet Navo-dubbelbesluit aanvaarden, maar met betrekking tot de uitvoe ring niet thuis geven'. Nederland neemt nu binnen de Navo geen uit zonderingspositie meer in en dat bevordert de duidelijkheid tegen over het Warschaupact, aldus Van der Werff. PPR-senator De Gaay Fortman diende mede namens D66, PvdA, CPN en PSP een motie in met als strekking dat wegens strijdigheid met de grondwet voor het raket- tenverdrag een meerderheid van tweederde nodig is. CDA en WD vinden een gewone meerderheid voldoende. Walkman leidt Goudse toerist GOUDA (ANP) - De VW in de Gouda leidt met ingang van morgen toeristen met behulp van een walkman door de stad. Deze nieuwe gids voert de wan delaars langs interessante wandelroutes in de bijna acht eeuwen kaas-, kaarsen- en stroopwafelstad, waarbij gewe zen wordt op de historische be zienswaardigheden: De walk man is goed voor een stadswan deling van ruim een uur langs 32 monumenten. De gesproken tekst is in vier talen verkrijg baar. VW-directeur Roessingh verwacht veel van zijn project. Gouda (60.000 inwoners) be schikt over veel historische mo numenten en bezienswaardig heden zoals de langste kerk, het oudste stadhuis en het oudste hotel in Nederland. Op Goede Vrijdag zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentie-opdrachten voor onze edities van za terdag 29 maart geldt als uiterste inleveringster mijn: vrijdagmorgen 28 maart 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 1 april is de sluitingstijd voor het aannemen van adverten ties en sleuteltjes vrijdag middag 28 maart 15.00 uur. Directie LeidschlAlphens Dagblad ZANDSTORM OP KATWIJKSE BOULEVARD WASHINGTON/LONDEN (GPD/UPI/AFP/Rtr/AP) - Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen hebben vanmorgen Libi sche radarinstallaties bij de stad Sirte beschoten als ver gelding voor het afschieten van raketten op Amerikaan se vliegtuigen. De Libische leider Gadaffi heeft als reac tie opgeroepen tot het vermoorden van Amerikaanse 'deskundigen en adviseurs' in de hele Arabische wereld. Het zand woei op de Katwijkse boulevard hoog op Zeker twee doden Maartse buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- sneeuw- of hagelbuien. Minimum temperatuur rond 2 graden met plaat selijk vorst aan de grond. Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden. Wind uit west tot zuidwest, vrij krachtig en aan de kust af en toe hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd regen. Mid- dagtemperatuur donderdag omstreeks 12, daarna rond 9 graden. Woensdag 26 maart 1986 zon op: 06.29 uur, zon onder: 19.02 uur; maan op: 19.45 uur, maan onder: 06.50 Waterstanden Katwijk: hoogwater: 03.25 en 15.38 uur, laagwa- ter: 00.46 en 11.35 uur. DEN HAAG (ANP/AP) - De zware storm van vannacht heeft in ons land zeker twee levens gekost. Een 37-jarige Rotterdamse schipper be zweek aan de gevolgen van een klap van een door de wind losge slagen laadboom. In Hoek van Hol land werd een 12-jarig jongetje met zijn fiets onder ondereen auto geblazen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Vooral in het westen en midden van het land ging de storm te keer en werden bomen geveld en dak pannen van de daken gerukt. De storm eiste in heel west-Euro pa een zware tol. In Spanje worden vijftien zeelieden vermist na het vergaan van twee schepen, in Groot-Brittannië vielen zeker elf doden, in Frankrijk tenminste vier. In Duitsland werd een wandelaar gedood door een vallende boom. Bemanningsleden van een gaswin ningsplatform op de Noordzee moesten in veiligheid worden ge bracht omdat een stuurloos ge raakt Westduitse schip het plat form naderde. Leiden In Leiden raakten drie personen gewond. Een 34-jarige man uit Til burg, werkzaam in de nieuwbouw in de Stevenshof, liep een hoofd wond op toen een houten balk, die tegen een woning stond, door een windvlaag omviel. Hij is overge bracht naar het AZL. Twee tienja rige jongetjes raakten gewond in de Bloemfonteinstraat; één botste, toen hij plotseling de wind in de rug kreeg, tegen een lantaarnpaal waarbij zijn neus zwaar werd ge kneusd. De ander wilde een deur binnen stappen maar die klapte als gevolg van de wind terug. Hy liep een hoofdwond op. Ook zij zijn overgebracht naar het AZL. Overal in de Leidse regio sneu velden bomen. Van de daken wer den zink, lood of bedekking losge slagen en antennes afgerukt. Meest opvallende gebeurtenis was het wegwaaien van de dakbedekking (mastiek) van een flat aan het Alet- ta Jacobsplantsoen in Voorscho ten. Omdat de wind grote stukken Ambassadeur op zandbank (Van één onzer verslaggevers) WARMOND - Als gevolg van de storm heeft de ambassadeur van Italië in België met zijn ge zin gisteravond geruime tijd vastgezeten op een zandbank in 't Joppe met een gehuurd schip waarvan het dak was af gewaaid. De redding heeft lange tijd op zich laten wachten omdat de rijkspolitie te water in verband met bezuinigingen niet het wa ter op mocht. Aanvankelijk bood een inderhaast samenge steld legertje particulieren hulp. Onder hen de in War mond bekende Vredenborg, een 73-jarige schipper, die al eerder mensen uit de proble men heeft geholpen. De politie ging uiteindelijk toch het water op, niet in de laatste plaats door de grote -druk die de burge meester van Warmond, me vrouw Hendrickx-Vlaar, op haar heeft uitgeoefend. bedekking door de straat joeg, sloot de politie op een gegeven mo ment de gehele Admiraal de Ruy- tersingel voor het verkeer af om ongelukken te voorkomen. In Zoe- terwoude kreeg een bouwvakker een steigerplank in het gezicht ge slingerd. Het gebit van de man raakte daarbij flink beschadigd. .Alphen In Alphen aan den Rijn stortte een bouwkeet op het bouwterrein van het winkelcentrum de Heren hof in. Straten werden afgezet van wege omlaag komende stukken dakbedekking en van de Diamant flat dreigde zelfs de voorpui van de liftschacht naar beneden te stor ten. Politie en brandweer kregen in korte tyd tientallen meldingen van stormschade, die varieerde van in gewaaide ruiten, afgeknapte bo men, omgewaaide reklameborden tot losgerukte zonneschermen. Bollenstreek Ook de duin- en bollenstreek bleef niet gespaard. In Hillegom raakte een 34-jarige man gewond toen een deur inwaaide en op zijn been terecht kwam. In Nieuw-Ven- nep werd een personenauto van de Hillegommerdijk geblazen en kwam vervolgens tegen een wo ning terecht. De bestuurder, een 22-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn, moest met inwendig let sel worden opgenomen in het Elai- sabeth-gasthuis in Haarlem. Op de boulevards van Katwijk en Noord- wijk ondervond het verkeer veel overlast van stuifzand. In Voor hout kwam na een harde windstoot een caravan in de Leidsevaart te recht. In de rest van het westen en mid den van het land sloeg de storm ook hevig toe. Omgevallen bomen belemmerden het verkeer en zorg den voor files. Vrachtwagens en caravans moesten het ontgelden en waaiden om. Het scheepvaartver keer op de Westerschelde en de re de van Vlissingenhad had grote problemen met de harde wind. Sleepboten moesten op drift ge raakte schepen weer zonder scha de naar hun plaats terug brengen en stevig met trossen vastzetten. De storm die in Groot-Brittannië wel het hevigst te keer is gegaan, kostte daar elf personen mensen het leven. Een 18-jarige jongen werd onder puin bedolven toen een omgewaaide boom op een klaslokaal viel. Een 55-jarige kraanmachinist vond de dood toen een kraan omviel en hem verplet terde. De wind zorgde samen met sneeuw, regen en ijzel voor vele verkeersongelukken, waaronder een kettingbotsing met veertig au to's. Veerdiensten met Engelse ei landen en het continent moesten worden gestaakt. De storm zorgde in heel Engeland voor miljoenen aan schade. Na middernacht luwde de storm. Libië begon gisteren met de vijan delijkheden door zes luchtdoelra ketten af te vuren op Amerikaanse vliegtuigen. De vliegtuigen namen deel aan oefeningen in het lucht ruim boven de omstreden Golf. De Amerikanen schoten toen op hun beurt twee Libische patrouillebo ten in brand en vernietigden een raketinstallatie. De Sowjet-Unie en tal van arabische landen hebben de VS beschuldigd van van provoca tie en agressie jegens Libië. De Griekse regering zei de gebeurte nissen met bezorgdheid te volgen. Van Libische zijde werd ver klaard dat drie Amerikaanse toe stellen waren neergehaald. Woord voerder Speakes van het Witte Huis en minister Weinberger (de fensie) ontkenden Amerikaanse verliezen. De VS waren gister avond laat bezig de schade vast te stellen die zij hadden aangericht op de nieuwe, met Russische hulp ingerichte raketbasis. Naar ver luidt zouden twaalf lanceerinrich- tingen zijn vernietigd. De VS houden vrijwel elk jaar een of meer vlootoefeningen in de Golf van Sirte, waarover de Libi sche leider Gadaffi de territoriale rechten opeist. Hij had tevoren ge dreigd met militaire actie wanneer de Amerikanen de wat hij noemde 'lijn des doods', de denkbeeldige lijn die de golf afsluit, zouden over schrijden. Woordvoerder Speakes wilde de gevechtshandelingen niet als 'oor log' beschrijven en minister Wein berger antwoordde op de vraag wat het dan wel was: "Er is op ons geschoten en wij hebben terugge schoten". Volgens Speakes hebben de VS niet meer willen doen dan hun juri dische recht bevestigen om zich in internationale wateren te bevin den. De VS beschouwen het inci dent niet als gesloten, maar zo lang de Libiërs niet opnieuw tot actie overgaan terwijl de vlootoefenin gen volgens plan worden afge maakt, zullen van Amerikaanse kant geen aanvallen worden ge daan. Wel gaan de VS er nu van uit dat (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Bij een gewapende overval op een filiaal van de ABN- bank op het complex van veiling Flora in Rijnsburg is vanmorgen voor een aanzienlijk bedrag aan Duitse Marken ontvreemd. Over de hoogte van het bedrag wilde de politie nog geen mededelingen doen. Er vielen bij de overval geen gewonden. Twee met bivakmutsen getooide overvallers drongen omstreeks half negen het bankgebouw bin nen. Na enkele glazen tussendeu ren te hebben ingetrapt, dwong het tweetal het aanwezige personeel een geldcassette, waarin zich de Duitse Marken bevonden, af te ge ven. De overvallers wisten in een gereedstaande vluchtauto te ont komen. De slagboom van het vei lingcomplex, die inmiddels was neergelaten, werd geheel aan flar den gereden. De politie was de overvallers vanmorgen nog niet op het spoor. alle naderende Libische vliegtui gen en schepen vijandelijke bedoe lingen hebben. Noch Speakes, noch Weinberger kon aanduiden of op de getroffen raketbasis Russi sche adviseurs aanwezig waren. Amerikaanse functionarissen had den bij het begin van de vlootoefe- ning laten doorschemeren dat de VS slechts wachtten op een kans om Gadaffi een pak slaag toe te dienen, hoewel officieel werd weersproken dat de Amerikanen er op uit waren Libische acties te provoceren. (zie verder pagina 7) (foto ANP» Lubbers' eindvoorstel over de bezuinigingen voor volgend jaar heeft nog geen genade kunnen vinden in de ogen van de WD-ministers. PAGINA 5 Communistisch verzet op de Filippijnen wil praten. PAGINA 7 Frans veto over bevriezing landbouwprijzen. PAGINA 9 Michiel Schapers impo neert ook in Rotterdam. PAGINA 11 1 Leiden komt er nog gena dig af nu uitgevers het ille gaal kopiëren te lijf gaan. PAGINA 15 AMSTERDAM (ANP) - De Dien stenbonden FNV en CNV hebben het kort geding tegen de werkge versorganisatie van het bankbe drijf en de twee bonden van hoger- en middelbaar personeel verloren. „De werkgeversvereniging en de Unie BLHP en VKBV zijn vrij met elkaar zonder de Dienstenbonden daarbij te betrekken een cao af te sluiten", aldus de uitspraak van daag door de Amsterdamse recht bankpresident, mr. B.J. Asscher. Volgens hem is er wel een more le verplichting om overleg dat tus sen vijf gesprekspartners is begon nen, ook met alle deelgenoten tot een eindresultaat te voeren, maar in het geldende cao-recht zijn vol gens de rechter geen aanknopings punten te vinden voor de stelling dat het de andere partijen niet vrij zou staan met elkaar een afzonder lijke cao af te sluiten. De Dienstenbonden van FNV en CNV hebben inmiddels aangekon digd om met elke bank afzonder lijk verder te onderhandelen over een nieuwe cao. De dienstenbon den achten zich niet gebonden aan het akkoord dat vrijdag met de bei de bonden van middelbaar en ho ger personeel werd bereikt en re kenen er op dat minister De Ko ning (sociale zaken) het MHP-ak- koord niet algemeen verbindend zal verklaren voor de banksector. De beide dienstenbonden verte genwoordigen net iets meer dan de helft (55 procent) van het georgani seerde bankpersoneel. Als de mi nister ervan afziet de cao voor alle partijen geldig te verklaren, dan hebben de dienstenbonden de han den vrij om voor hun leden per bank over een eigen cao te gaan praten, aldus bestuurder H. Hof stee van de Dienstenbond FNV. Zéven Oscars voor 'Out of Africa' LOS ANGELES (AP/UPI) - De Amerikaanse film 'Out of Africa' met Robert Redford en Meryl Streep is gisteravond met zeven Oscars bekroond. Ook de korte Ne derlandse tekenfilm 'Anna en Bel la' van Borge Ring viel in de prij- Tot beste actrice werd Geraldine Page uitgeroepen voor haar rol van weduwe in 'The Trip to Bountful', tot beste acteur werd William Hurt verkozen voor zijn rol van homo seksueel etaleur in The Kiss of the Spider Woman'. Tot veler verbazing kreeg Steven Spielbergs 'Color Purple', die voor elf Oscars was voorgedragen, geen enkele prijs. (Zie ook pagina 21). NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalTH per maand 22.70 per half jaar f 134,90 (alléén mogeli|k mei automatische betaling) per iaar f 256 90 - Pef Wartaal 67.45- uw voorkeu, aankan De eerste 2 weken knigt u de krant natuurli/k gratis m de bus Naam Straat Postcode Plaats Teietoon (i v m controle bezorg U kunt deze bon opstuw naar het Lt.d»ch/Alph«n» Dagblad. Antwoordnummer 1 3 llden. In pl—U vin op»(ur»n. hunt u

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1