'Magnesia' kostte 120 miljoen Gevangenissenlek9 en cellen te weinig Telefoonwinkels zijn dure grap Lubbers ging in de fout Opnieuw onvoldoende voor Van Aardenne 10 Mille voor taxi I de Bijenkorf BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF PAGINA 16 DINSDAG 25 MAART 1986 DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft als minister van economische zaken (1973-1977) 120 miljoen gulden verspeeld door het rijk te laten deelnemen in de winning van magnesiumzouten uit de Groningse bodem. Het rijk nam daardoor veel te grote risico's, oordeelt de Algemene Hekenkamer in zijn vandaag verschenen jaarverslag. Het zogeheten Magnesia-project was, aldus de Rekenkamer, een 'grote, voorzienbare flop'. De Rekenkamer heeft forse kritiek op het gehannes met de magne siumwinning door de rijksover heid in de jaren zeventig. In zes conclusies wordt het beleid van zo wel Lubbers als van diens opvol ger Van Aardenne de grond in ge boord. Het project is door politieke druk DEN HAAG (ANP) - Een niet met naam genoemd kamerlid heeft tijdens de laatste kabi netsformatie (1982) 10.000 gul den aan taxikosten gedecla reerd. Het betrof voor een groot deel taxiritten ten behoeve van woon-/werkverkeer, aldus de Algemene Rekenkamer. Pre mier Lubbers acht gelet op de werkwijze bij formaties deze kosten niet of nauwelijks be heersbaar, zo blijkt uit diens reactie. Ten tijde van de formatie van het kabinet-Lubbers is in totaal 18.000 gulden aan taxikosten gedeclareerd. Van de kosten van het ene kamerlid ad 10.000 gulden had 1.100 gulden be trekking op reizen gemaakt met anderen. Voor het declare ren van dit soort uitgaven blij ken geen regels te bestaan. Voor woon/werkverkeer (waar een groot deel van de kosten betrekking op had) ontvangen kamerleden een onkostenver goeding. Lubbers ging in zijn antwoord niet in op de vraag of betrokkenen een dubbele ver goeding hebben ontvangen (onkostenvergoeding én decla ratie). Ook op de vraag van de Rekenkamer of hier wel sprake was van gepaste zuinigheid ging hij niet in. tot stand gekomen. Voordat de staat tot deelneming besloot is er geen beraad geweest over de gevol gen van een eventuele verlies-fi- nanciering. En dit was nu een deel neming waarvan de overheid niet zelfstandig de risico's kon beoor delen, aldus de Rekenkamer. De onderneming van Shel-Bill- tion in Veendam kreeg een investe ringspremie, maar daar had 8 tot 11 miljoen op gekort moeten worden, omdat het bedrijf inmiddels verbe terde WIR-faciliteiten kreeg. Het besluit om van deze korting af te zien, moet in strijd worden geacht met het beginsel van rechtsgelijk heid, zo veroordeelt de Rekenka mer de gang van zaken. Volgens de rekenkamer heeft el ke arbeidsplaats in het project uit eindelijk 7 ton gekost. Aanvanke lijk had de Rekenkamer een hoger steunbedrag per werknemer uitge rekend. Omdat minister Van Aar denne uiteindelijk de resultaten van de flop aan de Rekenkamer be kend maakte, is de eindconclusie dat er 120 miljoen in het project is vergooid: de staat heeft zich terug getrokken en heeft geen enkele zeggenschap meer over Magnesia. Uiteindelijk zijn er slechts 180 ba nen ontstaan. Volgens minister Van Aardenne 'zal de tijd moeten leren' of het Magnesia-project op langere termijn nog 'vruchten zal afwerpen'. STUWMEER (ANP) - De doelstel ling om 1,5 procent van het netto nationaal inkomen aan ontwikke lingssamenwerking te besteden is de afgelopen jaren niet gehaald. Dat is een gevolg van de beslissing van de ministers Schoo (ontwikke lingssamenwerking) en Ruding (fi nanciën) om het zogenaamde stuw meer te laten vervallen. Ten on rechte heeft Schoo het doen voor komen alsof de Algemene Reken kamer haar feitelijk heeft verplicht het stuwmeer op te heffen, zegt de Rekenkamer in het jaarverslag. Wat er ook allemaal fout gaat bij de besteding van de overheidsmiljarden, het leven gaat gewoon door. Fasen komt er aan en dat betekent behalve paaseieren ook paaskuikens. Net uit het ei kijken deze nog verbaasd de wereld in. Net zo verbaasd als de Rekenkamer soms is bij het doorvlooien van de rijksuitgaven waarschijnlijk. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De gevange nissen in ons land zijn onvoldoen de beveiligd. Bouwkundige voor zieningen die na een ontsnapping worden aangebracht, laten zo lang op zich wachten dat ook andere ge vangenen langs de eerder beproef de vluchtweg kunnen ontsnappen. Het aantal ontvluchtingen is sinds 1983 dan ook weer toegenomen. Vorig jaar ondernamen 86 gedeti neerden een geslaagde vluchtpo ging. Dat schrijft de Algemene Reken kamer in haar jaarverslag. Naast kritiek op de beveiliging is de Re kenkamer ontevreden over de ver vangende hechtenis (meer dan de helft van het aantal vonnissen wordt niet ten uitvoer gelegd) en over het wegzenden van verdach ten wegens een vermeend tekort aan cellen. De detectiepoorten in de gevan genissen en huizen van bewaring om het binnensmokkelen van wa pens tegen te gaan, functioneren volgens de Rekenkamer onvol doende. Vaak is deze niet aangeslo ten of is de afstelling verkeerd, waardoor metalen voorwerpen niet worden opgemerkt. Het komt zelfs voor dat iemand met een wapen in de overjas, waarop de detectie- poort heeft gereageerd, het kle dingstuk moet uitdoen en de poort nogmaals moet passeren. Daarna kan de jas ongecontroleerd, zo stel de de Rekenkamer vast, mee naar binnen worden genomen. Minister Korthals Altes (justitie) heeft in een reactie erkend, dat het gebruik van de detectiepoorten in een aantal gevallen te wensen over laat en dat het vrij lang duurt voor dat bouwkundige aanpassingen worden gerealiseerd. Een inmid dels ingestelde werkgroep heeft volgens de minister nader onder zoek verricht op grond waarvan binnenkort nieuwe voorzieningen zullen worden ppt.rnffpn Wie door de rechtbank tot een geldboete is veroordeeld en bij weigering te betalen vervangende hechtenis moet ondergaan, heeft een zeer grote kans zijn straf te ont lopen. In 1984 moesten 133.000 per sonen worden gearresteerd, die hun boete niet hadden betaald. Er volgden maar 55.000 aanhoudin gen; 75.000 bevelen werden naar het parket teruggestuurd, volgens de minister wegens onderbezetting bij de parketpolitie. Hij rekent er echter op dat die onderbezetting spoedig opgelost zal zijn. Als het arrestatiebevel is terug gezonden, wordt de veroordeelde opgenomen in het opsporingsre gister. De kans dat het vonnis dan alsnog ten uitvoer wordt gelegd acht de Rekenkamer minimaal. Het register is volgens de Reken kamer eerder een vrijplaats voor veroordeelden dan een middel om ze op te sporen. Voor het uitzitten van vervan gende hechtenis beschikt justitie over 100 cellen in huizen van bewa- DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) krijgt ook in het nieuwe rapport van de Algemene Rekenkamer het verwijt de Tweede Kamer te wei nig te hebben ingelicht over het steunbeleid aan bedrijven. "Te vaak is van de opzet van steun maatregelen afgeweken zonder dat de Tweede Kamer hierover werd ingelicht", aldus het rapport. Bo vendien veroorzaakt deze grote be leidsruimte onzekerheid bij de aanvragers van de steun. Tussen tijds wijzigen van de steunmaatre gelen, zoals in twee onderzochte gevallen veelvuldig gebeurde, leidt eveneens tot onzekerheid, aldus het rapport. Als meest voor de hand liggend voorbeeld is ook de Algemene Re kenkamer gestuit op de verwikke lingen rond RSV. "Het ministerie is geconfronteerd met een poging van een werf om door middel van een speciale constructie bij de ver koop van schepen meer steun te ontvangen dan de bedoeling was van de steunverlening", aldus het rapport. Dat er in dat geval van de regeling is afgeweken, wordt de minister niet zo zeer verweten. Wel het feit dat de Tweede Kamer niet over de aard en omvang van deze afwijking is ingelicht. Ook heeft de Rekenkamer kri tiek op het functioneren van het zogenaamde 'matching-fonds', dat een Nederlandse exporteur subsi dieert wanneer deze oneerlijke concurrentie uit het buitenland on dervindt door lagere - veelal gesub sidieerde - rentepercentages voor de financiering van zijn transactie. Doordat verschillende limieten worden gehanteerd, wordt de on zekerheid voor het bedrijfsleven vergroot, aldus de Rekenkamer. Ook levert de Rekenkamer kritiek op het vroeger onvoldoende inwin nen van adviezen van externe des kundigen voor de 'subsidies hoog waardige industrie en dienstverle ning'. Het toezicht op het terugbetalen van voorschotten en dergelijke is op het ministerie van economische zaken niet in orde. Maar de Reken kamer lijkt er vooralsnog genoe gen mee te nemen dat dit in de na bije toekomst, wanneer de automa tisering op het ministerie verder gevorderd is, beter zal worden. Ernstig mis, de Rekenkamer spreekt zelfs van 'otoelaatbaar', is het met de coördinatie op het ge bied van het internationale acqui sitiebeleid. Dat is het beleid om buitenlandse ondernemingen voor vestiging in Nederland te interes seren, het bevorderen van bijvoor beeld licentie-overeenkomsten of joint-ventures met buitenlandse bedrijven en het verwerven van kennis over nieuwe produkten en produktietechnieken in het buiten land. De regionale ontwikkelings maatschappijen (ROM's) functio neren niet goed en van coördinatie tussen het ministerie en deze ROM's is nauwelijks sprake, zo mag uit het rapport worden gecon cludeerd. De Rekenkamer schrijft hier al herhaalde malen op te heb ben gewezen. Maar „twijfelt eraan of de minister zich in dezen wel voldoende actief heeft opgesteld. ring. Of die ook werkelijk voor dat doel worden gebruikt, is niet be kend. Wel constateerde de Reken kamer dat in Den Haag 30 procent van de 265 wegens vervangende hechtenis gearresteerde personen door gebrek aan celruimte naar huis werd gestuurd. Om het tekort terug te brengen, zal in Nieuwer- sluis een speciaal paviljoen voor dit doel worden ingericht, aldus de minister. Celtekort De Rekenkamer heeft voorts ge constateerd dat een aantal ver dachten dat wegens een tekort aan cellen naar huis is gestuurd, ten onrechte is weggezonden. Tussen begin 1984 en medio 1985 waren volgens de Rekenkamer altijd cel len beschikbaar. Op piekdagen was de leegstand in de huizen van bewaring gemiddeld 2 procent, wat overeenkomt met circa 50 cel len. Dat verdachten toch worden weggezonden, komt omdat justitie niet precies op de hoogte is van de bezetting in de inrichtingen. De Rekenkamer meent dat het pro bleem kan worden opgelost door vroeger op de dag te beslissen of een verdachte in voorlopige hech tenis moet worden genomen. Vol gens de minister spelen ook trans portproblemen een rol bij de naar zijn mening overigens aanvaardba re leegstand van de cellen. DEN HAAG (GPD) - De 48 PTT- telefoonwinkels in postkantoren geven te grote verliezen. De PTT moet deze verliezen zien te beper ken, eventueel door sluiting van een aantal winkels. De dertien rij dende telefoonwinkels kosten zo veel geld dat ze maar beter direct kunnen verdwijnen. Verder wil de Rekenkamer betere maatregelen om wanbetaling van telefoonreke ningen tegen te gaan. De PTT wil de verliescijfers niet openbaar maken, maar geeft toe dat ze 'aanzienlijk' zijn. In een reac tie op de bevindingen van de Re kenkamer wordt gezegd dat de te lefoonwinkels een noodzakelijk onderdeel van het telefoonbedrijl zijn. Gezien het belang van deze punten vindt de PTT dat de win kels niet volledig kostendekkend hoeven te zijn. Om dezelfde reden wil de PTT vooralsnog ook de rij dende winkels handhaven. In de telefoonwinkels worden opdrachten aangenomen tot aan leg of wijzigingen in de aanslui ting, informatie verstrekt, klachten afgehandeld en apparatuur ver kocht. Deze winkels verschillen in opzet en assortiment van de zes Primafoonwinkels die de PTT het laatste jaar in grote steden en win kelcentra inricht. Over deze ver kooppunten, die een experiment zijn, heeft de Rekenkamer nog geen oordeel geveld. De Primafoonwinkels zijn ge richt op het behoud van de markt-, positie van de PTT en moeten wel een redelijke winst opleveren. Pas na uitgebreid marktonderzoek wordt een dergelijke verkooppunt ingericht. De Rekenkamer wil af wachten of de Primafoonwinkels een oplossing zijn. Normaal betaalt u voor een fraai tweezitsbankje in de Bijenkorf al niet veel. Maar nu bieden we drie modellen tijdelijk nog eens veel voordeliger aan. U hebt de keus uit de hierbij afge beelde tweezitters. En uit de tevens voordelige driezitsversies. Alle banken zijn uit voorraad leverbaar. Cosmo. Houten opbouw. Met zwarte katoenen bekleding. Driezitter: van 1295.- voor 995.- Tweezitter: van 995.-voor 795.- Panda. Houten opbouw. Wit of zwart leer. Driezitter: van 2395.- voor 1995.- Tweezitter: van 1895.- voor 1595.- Cambridge. Houten opbouw. Zwarte katoen/polyester bekleding. Driezitter: van 1695.- voor 1295.- Tweezitter: van 1495.- voor 999.- JL89&-1595.-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16