nog genadig af Leiden komt er VS: kernproeven moeten doorgaan Reportage Leerstoel Zending van Leiden naar Utrecht Achtergrond Uitgevers gaan illegaal kopiëren te lijf DINSDAG 25 MAART 1986 PAGINA 15 De universiteiten in binnen- en bui tenland 'stelen' jaarlijks voor vele miljoenen guldens van uitgevers en schrijvers door illegaal kopieën te maken van wetenschappelijke boe ken en pubiikaties in tijdschriften. De uitgevers en schrijvers hebben volgens de auteurswet recht op een vergoeding. Maar die wordt niet be taald. Hoewel de uitgevers al jarenlang een regeling proberen te treffen, zijn zij daarin tot op heden niet ge slaagd, zeggen zij. Daarom heeft de Koninklijke Nederlandse Uitgevers bond de universiteiten de rekening gepresenteerd: een nota van een kwart miljoen gulden. Als die niet vlug genoeg wordt betaald, stappen de uitgevers naar de rechter. Het kopiëren van hoofdstukken en artikelen uit boeken en tijdschriften is volkomen normaal geworden. De studenten kunnen op die manier goedkoop aan lesmateriaal komen. De uitgeversbond begon vorig jaar met een onderzoek op 39 faculteiten van twaalf universiteiten en hoge scholen. De steekproef toonde aan, dat de faculteiten meer dan 2500 pa gina's niet hadden afgerekend. Kwalijke gevolgen heeft het ont duiken van auteursrechten wel. Vier uitgevers uit Leiden en Alphen vertellen waartoe het niet betalen van de rechten kan leiden. Wat denkt de Leidse universiteit tegen deze illegale praktijken te kunnen ondernemen? Uiteindelijk is de Leidse universiteit er nog gena dig vanaf gekomen. De uitgevers presenteerden haar een rekening van vijftienduizend gulden. Aanzienlijk minder dan andere universiteiten en hogescholen die met no ta's van het tienvoudige werden 'verrast'. door Jan Westerlaken Een ding is wel duidelijk: De Leidse universiteit zal dit bedrag niet zonder slag of stoot betalen. "We willen best over de brug ko men", maakt mr. Ben Jansen van bestuurlijke- en juridische zaken kenbaar, "maar dan moet de re kening wel billijk zijn. Daar is nu geen sprake van". Jansen noemt de claim van de uitgevers 'flauwekul'. Over het waarom daarvan zegt hij: "We waren in onderhandeling met de landelijke bond over een vergoe ding. Die vergoeding willen we best betalen. Het uitgangspunt daarvan was een-driekwart cent per gekopieerde pagina. Het was de bedoeling dat we over die prijs zouden gaan praten. Ik geef toe dat die onderhandelingen wat in het slop waren geraakt. Maar toen wij met de uitgevers contact zochten om de gesprek ken te hervatten, was het ant woord een gepeperde rekening. Ineens moeten we nu ook een dubbeltje per pagina neertellen. Men heeft direct een boete inge bouwd. Als we niet betalen krij gen we met de rechter te maken. Nou", zegt hij strijdvaardig, "laat ze maar komen". Volgens Jansen kan c^e lande lijke uitgeversbond die vijftien duizend gulden - voor wat Lei den betreft - nooit van zijn leven hard maken. "Dat bedrag lijkt werkelijk nergens op. Je krijgt op deze manier het idee dat de universiteiten hun gang maar gaan zonder zich iets aan te trek ken van de regels die daarvoor gelden. Er wordt niet gerotzooid. Het enige wat ons met dat kopië ren voor ogen staat is de student niet op al te hoge kosten te jagen. Als je uit een dik boek over, bij voorbeeld, het strafrecht maar dertig pagina's nodig hebt, dan hoeft iemand toch niet dat werk voor negentig gulden aan te schaffen? Maar de student moet voor de kopieëen wel een paar dubbeltjes auteursrecht beta len". Andere opzet Zeker is wel dat de Leidse uni versiteit andere richtlijnen gaat opstellen over het maken van ko pieën uit wetenschappelijke pu biikaties. Op welke manier Jan sen dat denkt aan te pakken, weet hij (nog) niet. "Eerst", zegt hij, "willen we praten met de uit- geveis. Praten over die een-drie kwart cent per kopie. Ik wil over die prijs best op de vuist. En wat mij betreft mag de rechter rustig uitmaken van een redelijke prijs is. Niet wij, maar de uitgevers zijn van de onderhandelingstafel weggelopen". Wat de Nederlandse universi teiten doen lijkt niet goed te pra ten. Maar wat de Chinezen pres teerden, spant toch wel de kroon: één enkel wetenschappe lijk boekwerk kopen en het ver volgens gewoon opnieuw uitge ven. Zonder toestemming van de uitgever dus ook zonder iemand daar maar een cent voor te beta len. In Nederland kunnen de uitge vers, met enige inspanning, zo nu en dan een vinger achter het kopiëren krijgen. Zodra er illega le dingen over de landsgrenzen gebeuren, verliezen zij daarop het zicht. China is een voorbeeld, maar ook de Amerikanen trek ken zich weinig of niets van au teursrecht aan. De gevolgen van het 'steel- werk' zullen duidelijk zijn: de schrijver krygt niet wat hem toe komt en de uitgever blijft met zijn boeken zitten. "Als je het heel extreem bekijkt", bena drukt adjunct-directeur J. Kalk- hoven van de Leidse uitgeverij Brill, "kan het gebeuren dat je een goed wetenschappelijk werk niet kunt uitgeven. Neem een fa culteit met tweeduizend studen ten als voorbeeld. Stel je voor dat zij een boek aanschaft en de rest kopieert. Dan verkoop ik een ex emplaar en blijf met de rest zit ten. Ik weet het, het is theorie, maar in principe kan het. Of daar uitgevers aan kapot zullen gaan? Ik kan alleen maar in m'n eigen winkel kijken. Hoe het al die an dere uitgevers vergaat weet ik niet". Directeur O.F. Goedhart van Stenfert en Kroese - een andere uitgever in Leiden - weet dat wel. Hij zegt: "Het is mij wel overko men, dat ik goede wetenschap pelijke werken niet kon uitge ven, omdat de oplage te klein zou worden. Hoe je het ook wendt of keert, kopiëren verkleint de markt. De uitgevers zijn druk be zig met de vraag hoe dit kan wor den voorkomen. Wij willen hier zo gauw mogelijk van af. Het is toch te gek, datje als uitgever bij het bepalen van je oplage reke ning moet houden met het feit dat er op grote schaal wordt ge kopieerd". Hbo In welke mate zijn uitgeverij wordt benadeeld, weet Goedhart niet precies. "De landelijke uit geversbond heeft steekproeven genomen en heeft teksten aange troffen uit boeken die wij heb ben uitgegeven. Wij hebben voor het kopiëren geen toestemming gegeven. Trouwens, de universi teiten hebben die toestemming helemaal niet gevraagd. Ik kan met geen mogelijkheid zeggen hoeveel mij dit jaarlijks kost. Hoe meer kopieën er worden ge maakt, hoe minder boeken ik verkoop. Dat zal duidelijk zijn. De universiteiten worden nu on der ,de loep genomen, maar zij zijn heus niet de enige die zich aan dit soort praktijken schuldig maken. In hogere beroepsoplei dingen (hbo) wordt precies het zelfde gedaan". Woordvoerder N. v.d. Kley van Samsom in Alphen schat, dat het kopiëren zijn uitgeverij jaarlijks enkele tonnen aan inkomsten kost. Volgens hem zou dat be drag ook best hoger kunnen uit vallen. De student heeft weinig geld. De kosten van zijn studieboeken wegen als lood. Dus zoekt hij een manier om goedkoper aan zijn informatie te komen. Kunnen de uitgevers daar begrip voor op brengen? Volmondig zegt Goedhart: "Nee. Ik ben geneigd om 'ja' te zeggen. Zakelijk en ethisch ge zien kunnen deze praktijken niet door de beugel. Willens en we tens wordt de wet overtreden. Van universiteiten mag je toch wel verwachten dat zij op de hoogte zijn van het auteurs recht". De Medicus - ook een Leidse uitgever - zegt niet echt hinder van het kopiëren te ondervinden. De hervormde Raad voor de Zending (Oegstgeest) is van plan, de nu vacante bijzondere leer stoel in de zendingswetenschap van Leiden naar Utrecht te ver plaatsen. De Utrechtse universiteit heeft sinds de pensionering van dr. J. M. van der Linden in 1980 geen hoogleraar missiologie (zen dingswetenschap) meer. De op heffing van die post was een ge volg van bezuiniging. Maar er be staat onder de Utrechtse studen ten in de theologie wel veel be langstelling voor dit vak. De hervormde Raad voor de Zending benoemde in 1962 een bijzonder hoogleraar voor dit vakgebied in Leiden. Vijfjaar la ter werd deze leerstoel omgezet in een buitengewoon hoogleraar schap, wat inhoudt dat de staat de betrokken docent betaalt. Die leerstoel wordt op dit ogenblik vervuld door dr. M. R. Spindler (Den Haag), die behalve buiten gewoon hoogleraar in Leiden (missiologie en oecumenica en niet-westerse apostolaatstheolo- gie) ook directeur is van de afde ling missiologie van het Interuni versitair Instituut voor Missiolo gie en Oecumenica. Hij is de op volger van dr. E. Jansen Schoon hoven, die in 1974 met pensioen ging. Het college van bestuur van de Utrechtse universiteit heeft de universiteitsraad nu voorgesteld, deze nieuwe post (bijzonder hoogleraar in de zendingsweten schap) in te stellen. Het geld komt van de Raad voor de Zen ding. Hersteld-verbanders. In de hervormde Parkkerk in Amster dam zal op zaterdag 24 mei eeh reünie worden gehouden van le den van de vroegere Gerefor meerde Kerken in Hersteld Ver band. Die kerken ontstonden in 1926 (60 jaar geleden dus) na het conflict in de Gereformeerde "Maar", stelt woordvoerder G. Reehuis, "het is wel een echt pro bleem. Ik vind het stijlloos dat dit gebeurt. Hele passages wor den gekopieerd en gaan vervol gens een eigen leven leiden. Wat ik vooral vreemd vind is, dat het ministerie dit toestaat. De poli tiek moet daar nu maar eens een stokje voor steken en regels ge ven van wat wel en wat niet is toegestaan. Wanneer er forse boetes in het vooruitzicht wor den gesteld, zal het heus wel een stuk minder worden met dat 'ge- kopieer'. Eerst zal er iets aan de wet moeten worden gedaan, dan pas kan het probleem werkelijk worden aangepakt". Een stuk milder in zijn oordeel is Kalkhoven van uitgever Brill. Hij heeft begrip voor de kopieer drift van de student. Ze moet wel binnen de perken blijven en niet tot een levendige handel in ko pieën leiden. Contact Directeur Goedhart van Sten fert en Kroese heeft al vaak aan de bel getrokken. Op het mo ment dat hij ontdekte dat een universiteit weer informatie uit een van 'zijn' boeken had gepikt. Goedhart: "Ik heb wel eens om geld gevraagd hoor. Heel vaak hebben we alleeh maar kennis gegeven van het/feit als er wat scheef zat. Zeker als we wisten dat er een bepaalde groep achter zat die toch geen geld had. Dan Kerken over de vraag of de slang in het paradijsverhaal wél of niét echt had gesproken. Bekende hersteld-verband- predikanten waren dr. J. G. Geel kerken eri ds. J. Buskes. Het nieuwe kerkgenootschap heeft niet lang bestaan; na de Tweede Wereldoorlog sloot het zich aan bij de Hervormde Kerk. Er zijn nog tien hervormde predikanten die in de Gerefor meerde Kerken in Hersteld Ver band dienst hebben gedaan. De meesten zijn van plan naar de reünie te gaan. De heer A. Groe nendijk zal daar een inleiding houden over het voorspel van de gebeurtenissen rond 1926. Er zul len liederen worden gezongen uit de vroegere bundel van het Hersteld Verband. Ook komt er een tentoonstelling. De dag wordt besloten met een vesper onder leiding van mevrouw ds. J. A. Verkerk, predikant van de hervormde wijkgemeente rond de Parkkerk. Romero-herdenking. Zater dag wordt in Amsterdam voor de zesde achtereenvolgende keer een landelijke herdenking ge houden van de vermoorde bis schop Oscar Romero (El Salva dor). kun je een rekening indienen, maar dat maakt weinig uit. Jaren zijn we al met dit proces bezig. Het heeft nooit geholpen. Je wilt eerst in alle redelijkheid die zaak zien op te lossen. Eens raak je geïrriteerd als dat niet lukt en ga je optreden. Op dat punt zijn de uitgevers nu aangekomen". Kun je kopiëren als diefstal aanmerken? Kalkman is voor zichtig in zijn oordeel. Zegt dat kopiëren niet mag tenzij de uit gever daarvoor toestemming geeft. Juridisch gezien, denkt hij, is het kopiëren van wetenschap pelijke werken geen diefstal. Goedhard voegt eraan toe: "Als de kopieën worden verkocht is het wel degelijk diefstal. Je ont houdt de auteur opbrengsten die hij wel incasseert als zijn boek wordt verkocht. Het zal duidelijk zijn: dat kan niet. De universitei ten bieden de zogenaamde 'rea ders' zo te koop aan. De gelegen heid wordt geboden, dus maakt men er ook gebruik van. Op de een of andere manier moeten we dat de kop zien in te drukken. Ik hoop dat bij de universiteiten de juiste mentaliteit aanwezig is om dit probleem op te lossen. De an dere kant van de medaille is, dat wanneer je het kopiëren achter wege laat, de boeken goedkoper aan de man kunt brengen". Geen voorkeur Volgens Goedhart zijn er geen echte uitschieters. Of het nu gaat In de vredesakademie 'Spino za' aan de Nieuwe Prinsengracht 57 (hoek Weesperstraat, vijf mi nuten lopen van het Waterloop- lein) is er 's morgens een discus sie over de rol van christenen in de bevrijdingsstrijd in El Salva dor. (Wie naar deze bijeenkomst wil, moet dat wel even melden aan het Missie-commissariaat in Oegstgeest, telefoon 071-171771). De Mozes en Aaron-kerk aan het Waterlooplein is 's middags open voor een informatiemarkt, van half 2 tot half 3, en een vie ring van half 3 tot 4 uur. De her denking wordt besloten met een stille tocht naar en manifestatie bij de Dokwerker (4 uur tot half 5). Organisatoren zijn de Basisbe weging Nederland, de Bisschop pelijke Vastenaktie, het Centraal Missie-commissariaat, het Cen traal Missionair Beraad Religieu zen, de Nederlandse Missieraad, het Guatemala- en Nicaragua-co- mité, Kerk en Vrede, Pax Christi Nederland, Solidaridad en de Zending en het Werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken. Fotoboek kerkgebouwen. Er komt een tweedelig boek met fo to's (buiten en binnen) en korte beschrijvingen van alle kerkge om economie, taalkunde of let terkunde, van alle werken wordt er lustig op los gekopieerd. Van een enkel kopietje maakt hy geen punt. "Maar er worden er duizenden gemaakt en verhan deld. Daaraan moet nu maar eens paal en perk worden ge steld. Zo nu en dan staan wij heus wel eens toe dat er wat uit door ons uitgegeven boeken wordt gehaald. Wij zijn niet dol op die 'readers'. Ze nemen ten slotte een stuk van onze markt weg. De universiteiten bieden de gelegenheid om te kopiëren. Een kwartje in de gleuf en je hebt een kopietje. Zo gaat dat. Ik heb er geen duidelijk zicht op of het uit sluitend studenten zijn of dat ook de universiteiten zich schul dig maken aan dit soort zaken. Wat ik doe is constateren dat er 'readers' in omloop zijn. Met of zonder toestemming van mijn uitgeverij. De meeste zijn zonder goedkeuring gekopieerd". Kopiëren, het is de uitgevers al jaren een doorn in het oog. Waar om trekken ze nu pas aan de bel? Samsom-woordvoerder Van der Kley: "Je probeert als uitge ver niet direct je tanden te laten zien. Maar nu werd het werkelijk te erg. Het water steeg ons tot aan de lippen. Ach, we willen heus niet het onderste uit de kan halen. De uitgevers zullen er geen tweestrijd van maken die tot extreme standpunten leidt De zaak moet alleen even wor den gladgestreken". bouwen van de Gereformeerde Gemeenten in ons land. Het eer ste deel is nu verschenen. Het werd aangeboden aan ds. K. de Gier, voorzitter van de commis sie voor het kerkelijk archief van dit kerkgenootschap. Er staan fo to's in van 79 kerkgebouwen, van Aagtekerke tot Lisse. Het tweede deel, met 89 kerkgebouwen (van Marknesse tot Zwijndrecht), komt in oktober-november uit. Het initiatief tot dit fotoboek kwam van de gereformeerde ge meente in Alblasserdam. De hele uitvoering gebeurde op vrijwilli ge basis; het boek (deel 1 kost f27,50) is dan ook niet in de boekhandel verkrijgbaar. Men kan het bestellen bij de gerefor meerde gemeente in Alblasser dam, per adres A. Verhoef, Von Lindernstraat 13, 2951 AT Al blasserdam, telefoon 01859- 14416. Katwijk aan Zee. De nieuwe Maranathakerk van de hervorm de gemeente in Katwijk aan Zee zal op donderdag 10 april worden geopend. Leiden. Per 1 januari van dit jaar telde de doopsgezinde ge meente in Leiden 272 leden en de remonstrantse gemeente 343. Dat meldt het jaarverslag in het De kernexplosie, zaterdagmiddag in de Amerikaanse woestijn Neva da, deed de wereld op haar grond vesten trillen. De kracht van de ontploffing, 150 kiloton, bracht binnen luttele minuten de naalden van de meetapparatuur in seismo- j grafische stations overal ter wereld in beweging. Aan de hand van de trillingen konden seismologen aflezen waar de seismische gebeurtenis, zoals de deskundigen dat noemen, heeft plaats gehad, wanneer die plaats had, of het om een aardbeving ging of om een kernexplosie en welke kracht de explosie had. Voor de seismologen niets bij zonders. Zij registreren met de re gelmaat van de klok nucleaire ont ploffingen en grote of kleinere aardbevingen. De trillingen die de explosie van i zaterdag achterliet waren vooral van politieke aard. De Amerikaan se kernproef was het duidelijkste antwoord dat de regering-Reagan kon geven aan de Russische partij leider Gorbatsjov. Gorbatsjov gaf vorig jaar augustus, 40 jaar na de verwoesting van Hirosjima, te ken nen dat de Sowjet-Unie eenzijdig een stop op kernproeven in acht zou nemen en riep op tot een alge heel testverbod op kernwapens. Het antwoord van Reagan kwam onmiddellijk: Het Russische voor stel was niets meer dan een propa gandastunt. De Russen hadden zo juist een hele reeks kernproeven achter de rug en konden zich nu wel een tijdelijke opschorting van nieuwe kernproeven permitteren. Van een algeheel testverbod kon geen sprake zijn. Immers, de Rus sen weigerden akkoord te gaan met inspecties ter plaatse, nodig om naleving van een testverbod af doende te kunnen controleren. De geofysicus Houtgast van het KNMI gaf vorig jaar in Leiden een gastcollege over kernproeven. Hij ondersteunde de Amerikaanse be zwaren tegen een testverbod. "Er zijn goede methodes om een derge lijk verdrag te ontduiken. Zowel in de Sowjet-Unie als in de VS be staan grote ondergrondse ruimten. Het zijn ruimten die bijvoorbeeld ten gevolge van zoutoplossing zijn ontstaan en die een diameter van wel 150 meter kunnen hebben. Als in een dergelijke ruimte een explo sie plaats vindt is deze moeilijk te meten". Verdoezelen "In het algemeen: hoe dieper on dergronds en hoe groter de ruimte, des te makkelijker is de proef te verdoezelen. Want een kracht van vijf kiloton is al genoeg voor een proef. En er is nog een addertje on der het gras. Ook in een zachte bo dem wordt het seismografische beeld vertekend", aldus de Neder landse deskundige. Sindsdien is de politieke situatie rond de kernproef-stop radicaal veranderd. Terwijl de Russen zich aan hun moratorium hielden, voer den de VS in december een kern proef uit. Gorbatsjov verlengde het eenzijdige testverbod tot 31 maart en vervolgens voor onbeperkte tijd, mits de Amerikanen ook geen kernproeven meer zouden houden. Reagan kwam in een bijzonder lastige positie toen Gorbatsjov ook ,nog eens zei akkoord te willen gaan met inspectie ter plaatse. Het belangrijke bezwaar van Reagan werd daarmee ontkracht en naar mate de tijd verstreek werd ook de toch al onbewezen stelling dat de Russen zojuist een reeks proeven hadden beëindigd er niet sterker op. Een ongelukkige samenloop van omstandigheden was de moord op de Zweedse premier Olof Palme. Deze voorman van de sociaal-de mocratie en van de onafhankelijke staten in de wereld was een belang rijk voorvechter van ontwapening. Een algeheel verbod op kernproe ven stond bovenaan op zijn ver langlijst. De nagedachtenis van Palme zou het best geëerd worden door een multinationaal verdrag dat kernproeven van de aarde zou verbannen, zo was in Oost en West te beluisteren. De regering-Reagan moest kleur bekennen en antwoord geven op de vraag of zij eigenlijk wel een pas verschenen kerkblad. Bij de doopsgezinden kunnen nog 20 'belangstellenden' worden ge teld en bij de remonstranten 63 'vrienden'. Hervormde Kerk: beroepen te Ophemert kandidaat J. C. Min- nema Houten, te Oene G. Was- sinkmaat Westbroek, te Putten G. S. A. de Knegt Huizen, te De- demsvaart J. Neeleman Reitsum, te Nagele-Tollebeek kandidaat C. G. Graafland Gouda; aangeno men naar Rhoon F. A. den Har der Bergen op Zoom, naar Re- nesse-Noordwelle-Serooskerke kandidaat C. Bregman 's Graven deel; bedankt voor Elburg J. E. W. Nicolai Nieuwendijk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Huizen R. van Beek Veenendaal. Baptistengemeenten: beroe pen te Emmen J. Bouritius Hoo- geveen. 'Van God los' was vorig jaar de titel van een serie tv-uitzen- dingen van het Humanistisch Verbond. Het waren gesprekken van Joop van Tijn met mensen over hun afscheid van de 'god' waarmee ze werden grootge bracht. Van de teksten is een boekje gemaakt. De zes inter- door Leo Maat verbod op kernproeven wenste. Het antwoord luidde neen, al is dat nog steeds nooit openlijk gezegd, en haastig werden er argumenten geproduceerd die deze afwijzing konden rechtvaardigen. Betrouwbaarheid Functionarissen in de VS begon nen gegevens te onthullen, die tot dusver strikt geheim waren ge weest, over gebreken die kernwa pens kunnen vertonen. De bedoe ling ervan was te bewijzen dat kernproeven van essentieel belang zijn voor het testen van de be trouwbaarheid van nucleaire wa pens. Geheime rapporten werden openbaar waaruit bleek dat in de jaren zestig bijna de helft van de koppen op de Polaris-raketten blindgangers zouden zijn geweest bij een eventuele lancering. Moge lijk zou zelfs geen enkele raket zijn doel hebben bereikt. Dergelijke problemen konden alleen worden gecorrigeerd door kernwapens voortdurend te testen. De discussie in het Amerikaanse Congres gaat nu over de vraag of het mogelijk is om de betrouw baarheid van kernwapens te testen zonder kernproeven. De Ameri kaanse Mient Jan Faber, de gepen sioneerde schout-bij-nacht Eugene LaRocque, bestrijdt dat dit moge lijk is. Hij pleit juist voor een verbod op kernproeven, omdat het de be trouwbaarheid van kernwapens vermindert en daarmee ook de mo gelijke verleiding om ze te gebrui ken in tijden van een crisis. Reagan noemde daarentegen een verbod op kernproeven 'niet in het belang van de veiligheid van de VS' en legde een motie van het Huis van Afgevaardigden naast zich neer, waarin om onderhande lingen met de Russen werd ge vraagd. Een Amerikaanse tegen stander van kernproeven zei het zo: Reagan is de eerste president sinds Truman (1953), die het con cept van een algeheel verbod op kernwapenproeven niet onder schrijft. De Verenigde Staten zeggen het niet hardop, maar iedereen weet wat de achterliggende drijfveer is: zonder kernproeven is de ontwik keling van het Strategische Defen sie Initiatief (Star Wars) niet moge lijk. Reagan wil het programma kost wat kost uitvoeren, ook al iso leren de VS zich van hun bondge noten (de kernmachten Frankrijk en Engeland uitgezonderd). Het enige waar Reagan toe be reid is, is om het uit 1974 daterende maar nooit door de Amerikanen geratificeerde drempelverdrag na te leven. Dat verdrag limiteert de maximale kracht van kernproeven tot 150 kiloton. Het was geen toeval dat de proef van zaterdag ongeveer die kracht had. Dit zwakke tegenbod van Rea gan, vergezeld van een uitnodiging aan Russische wetenschappers om de Amerikaanse prpeven by te wo nen, ontlokte een politiek com mentator in Moskou de volgende constatering: We erkennen dat er geen ontwapening kan zyn zonder verificatie, maar ook dat verificatie geen zin heeft zonder praktische ontwapening. views zijn aangevuld met een ze vende, dat Ruud Jans had met Joop van Tijn voor het program ma 'Het voordeel van de twijfel'. Hierin schetst Van Tijn de ach tergrond van de serie. Het boekje (f 5) is te bestellen via giro 58 van de Humanistische Pers in Utrecht onder vermel ding van 'boekje Van God los'. Daad bij woord. Verscheide ne Braziliaanse bisschoppen hebben de daad bij het woord ge voegd en kerkelijke grond be schikbaar gesteld voor landloze boeren. In totaal is nu ruim 10.000 hectare aan de overheid overgedragen voor de uitvoering van agrarische projekten. Het kopiëren van boeken en tijdschriften is volkomen normaal geworden. (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15