Cao-akkoord banken en MHP-bonden Het Damrak stemde niet mee Het feestvieren van de Opec is wel voorbij Opec 'aanvaardt maatregelen' om olieprijs te laten stijgen Campagne tegen Shell in Z.-Afiïka op handen ZATERDAG 22 MAART 1986 DEN HAAG (ANP)- Nederlandse en Britse anti-apartheidsorganisa ties hebben gisteren in een brief aan de directie van Shell aange drongen op terugtrekking van Shell uit Zuid-Afrika en Namibië. Als Shell daar niet op in gaat, zul len het Komitee Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos in Neder land en de Anti-Apartheidsbewe ging in Engeland een campagne gaan voeren tegen de activiteiten van Shell in Zuid-Afrika. Eerder dit jaar zijn anti-apart- heidsgroepen en vakbonden in de Verenigde Staten een consumen tenboycot tegen Shell begonnen. De actiegroepen streven naar een internationale coördinatie van de campagne tegen Shell. In de open brief stellen de anti- AMSTERDAM (ANP) - De bankwerkgevers hebben gis teravond met de bij de vakcentrale MHP aangesloten Unie u u BLHP en VKBV (de vereniging van hoger personeel bij de aparthlidsOTgaAilkter'darsheÜ banken) een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Het direct betrokken is in sectoren die bankbedrijf telt ongeveer 100.000 werknemers. van strategisch belang zijn voor het anartheidshewind Genoemd worden de raffinage, de bevoorra ding en het verhandelen van olie; investeringen in raffinaderijen, chemische en metaal-industrie, waardoor belangrijke sectoren van de Zuidafrikaanse economie ver sterkt worden; activiteiten in Na mibië, in strijd met het internatio naal recht; bevoorrading van het Zuidafrikaanse leger, waardoor rechtstreeks "steun wordt gegeven aan agressie in Zuid-Afrika zelf, agressie tegen de buurlanden en aan het Zuidafrikaanse bezettings leger in Namibië". Voorts heeft Shell belangen in kolenwinning, "een sector waarin wordt geprofiteerd van de uitbui ting van zwarte werknemers onder het apartheidssysteem". Kolen-ex port is voor Zuid-Afrika een be langrijke bron van buitenlandse deviezen. "In het licht van de tragische ge beurtenissen van 1985 in Zuid- Afrika, Namibië en de wereld als geheel, zijn wq er van overtuigd dat Shell nu zijn beleid moet her zien", zo stellen de actiegroepen. In een reactie zegt Shell dat de onderneming in Zuid-Afrika zelf standig en met andere bedriiven De Dienstenbonden FNV en CNV ontbraken aan de onderhande lingstafel. Donderdag hebben zij in een kort geding tegen de werkge vers om opschorting van de onder handelingen gevraagd tot zij hun achterban hebben kunnen raadple gen. De uitspraak in het kort ge ding is pas volgende week dinsdag en daar hebben dewerkgevers en de MHP-bonden niet op gewacht. De Dienstenbonden FNV en CNy "zullen worden uitgenodigd om in de toekomstige cao te parti ciperen", zo deelden werkgevers en MHP-bonden na het bereiken van het principe-akkoord mee. Dat akkoord betreft een cao voor het jaar 1986 die een eind moet maken aan de in 1985 ontstane cao-loze pe riode in het bankwezen. AKKOORD - Met overgrote meer derheid van stemmen zijn de leden van de Vervoersbond FNV in de controlesector in de Rotterdamse haven akkoord gegaan met de re sultaten die bereikt zijn in de on derhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Een van de grootste en laatste struikelblokken is weggenomen; de tien werknemers die waren ont slagen zijn bij andere bedrijven herplaatst. Dat heeft een woord voerder van de bond gisteren mee gedeeld. Premier Lubbers zei gisteren nog dat hij het "heel merkwaardig" zou vinden wanneer het ministerie van sociale zaken een cao op alle werknemers van toepassing verklaren, terwijl slechts twee van de vier vakbonden het met die cao eens zijn. Lubbers zal binnenkort met minister De Koning (sociale zaken) overleggen over het pro bleem. Lubbers reageerde daarmee op de gang van zaken bij Philips, waar donderdagnacht ook een principe akkoord werd gesloten met alleen de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Philips Personeel. Ook bij dat akkoord staan de Industrie bonden FNV en CNV buitenspel. Voor het van toepassing verklaring van zo'n cao op alle werknemers, is de handtekening van de minister van sociale zaken nodig. Juridisch kan een cao waaronder de handtekening ontbreekt van één of meerdere vakbonden, wel degelijk van toepassing verklaard worden op alle werknemers in een onderneming of bedrijfstak. De wet bevat geen bepalingen waarin staat dat een cao door een bepaald deel van de vakbonden gesteund moet worden. Zo'n "algemeen ver bindend verklaring" wordt afgege ven door de minister van sociale zaken, maar dat kan pas na advies van de Stichting van de Arbeid. Daarin zitten alle grote landelijke werkgever/ï- en werknemersorga nisaties. Het nu gesloten cao-akkoord be helst een uitbreiding van de atv van 72 tot 80 uur, een eenmalige mogelijkheid voor 60-jarigen om vervroegd uit te treden (de be staande vut-regeling voor 62-jari- gen wordt gehandhaafd), een een malige uitkering van één procent eind april 1986 en een structurele (blijvende) verbetering van 1,5 pro cent per 1 oktober 1986 toege voegd. Proef met eenvoudiger aangiftebiljet "openlijk druk uitoefent op de Zuidafrikaanse samenleving en overheid om te komen tot geweld loze verandering". De kans hierop is volgens Shell groter als vooruit strevende maatschappijen in Zuid- Afrika blijven, en zich niet terug trekken. Bovendien zou terugtrek king van Shell niet leiden tot stop zetting van de activiteiten, omdat het bedrijf dan door anderen zou worden voortgezet. Shell keert zich tegen "de schan delijke beschuldiging" dat de on derneming een "belangrijke mede plichtige is aan een misdaad tegen de mensheid" en profiteert van de uitbuiting van zwarte arbeids krachten. In de reactie wordt ge steld dat Shell overal ter wereld, ook in Zuid-Afrika, een goed so ciaal beleid voert zonder onder scheid naar ras, geslacht of gods dienst. "Shell verwerpt apartheid als een onmenselijk systeem". MEER LOON - Ongeveer de helft van de circa 5000 werknemers van particuliere beveiligingsbedrijven krijgt als gevolg van een verbete ring van de salarisstructuur loons verhogingen van 10 tot 15 procent. Dit is volgens de Unie BLHP het belangrijkste resultaat van de on langs afgesloten nieuwe landelijke cao voor beveiligingsbedrijven. De loonsverbetering is een gevolg van de honorering van betere oplei dingseisen in het beveiligingsbe drijf. Kies je tapijt en wil je kleur, dan neem je Desso Want Desso heeft ruim 300 mooie, aktuele kleuren. Rijke strukturen, matenalen. dessins. En de zekerheid van 5 of 7 jaar schriftelijke garantie. Kies maar. Bij de Desso-dealer. desso Het Komitee Zuidelijk Afrika overhandigde de directie van Shell gisteren het ultimatum in het Shell-hoofdkan- toorin Den Haag. (foloANP, Kies je tapijt, dan neem je Desso: je kiest 't zekere voor het onzekere. Want Desso geeft schriftelijk garantie: 5 jaar op wollen en katoenen tapijten, en 7 jaar op synthetisch tapijt. Kies maar. Bij de Desso-dealer. GENEVE (Rtr./UPI) - De Organisa tie van Olie-Exporterende Landen (Opec) is van plan haar op papier nog steeds bestaande officiële ba sisprijs voor ruwe olie van 28 dollar per vat te verdedigen en zal maat regelen nemen om de prijzen gelei delijk weer op dat niveau te bren gen. Dit heeft de voorzitter van de organisatie, de Venezolaanse mi nister van olie Arturo Hernandez Grisanti, gisteren verklaard aan het eind van de zesde dag van het ministersconferentie van het olie- GOUDA (ANP) - Ruim 5.000 belas tingplichtige inwoners van Gouda en omgeving krijgen vandaag of kartel. Op het ogenblik liggen de maandag een eenvoudiger aangif- olieprijzen tussen de dertien en tebiljet voor de inkomstenbelas- veertien dollar per vat. de bus. Dit proefbiljet waren dal hun werd gevraagd de olieproduktie te beperken terwijl de Opec er zelf door interne ver- deelheid nog niet eens in was ge slaagd een gemeenschappelijk standpunt inzake produktiebeper- king te formuleren. Opec-voorzitter Grisanti maakte gisteravond niet duidelijk hoe de aangesloten landen de olieprijs weer op 28 dollar willen brengen. Hij zei slechts dat er een serie maatregelen is aanvaard die "op een gepast moment openbaar zul len worden gemaakt". Hoewel de ze verklaring rijkelijk vaag was reageerde de olietermijnmarkt dat in de praktijk moet gebeuren is nog volstrekt onduidelijk. De lidstaten zijn het er niet over eens tot welk niveau de produktie omlaag moet en bovendien zijn er grote problemen over de verdeling van een eventuele produktiebeper- king. Veel landen willen op dat punt geen concessiës doen en som mige eisen zelfs een verruiming van hun produktiecontingent. Daar komt nog bij dat landen als Saoedi-Arabië en Koeweit hele maal niets in een produktievermin- dering zien zolang belangrijke pro- de belastingdienst wordt vergezeld van een 84 pagina's tellend „werk boek", die de bestaande toelich ting vervangt. De aangiften moe ten de a-select gekozen proefperso nen voor 1 mei ingevuld hebben. Als de proef een succes wordt, zullen de resultaten overigens pas in 1988 landelijk toegepast kunnen worden. Minister Grisanti zei dat de vijf afhankelijke olieproducenten die dollar per vat omhoog deze week met de Opec in overleg zijn geweest (Mexico, Egypte, Om an, Maleisië en Angola) naar huis zullen vertrekken om zich erover te beraden wat de beste New York onmiddellijk scherp. De Groot'Brittann prijzen daar gingen met bijna De ministers van de Opec zou den volgens Grisanti vandaag op nieuw bijeenkomen om tot een be sluit in deze kwestie te komen, herstel van de prijzen bij te Woensdag lieten de dertien leden Uitgesloten dragen. Eerder deze week i de organisatie weliswaar al v Van de kant van Opec-ministers uit het gebied van de Perzische Golf werd gisteravond in privé-ge- "gasten" er nogal verstoord dat de vijf ten het erover eens te zijn dat de sprekken uitgesloten dat er op de produktie omlaag moet, AMSTERDAM - Terwijl de prij zen en de rente blijven dalen, wa ren zowel de effectenbeurs van New York als die van Amster dam deze week aanvankelijk nogal gereserveerd. Wall Street vanwege de onzekerheid rond het Opec-beraad, het Damrak door de gemeenteraadsverkie zingen die als een aanwijzing werden gezien voor de komende parlementsverkiezing. door C. Wagenaar nève een akkoord tot algehele produktiebeperking was bereikt. Aangezien de conferentie van de olieministers ditmaal tot ver in de week uitliep kon Wall Street moeilijk op gang komen. Tijdelijk werd na het slot van vo rige week vrijdag op 1793 de bar rière van de 1800 overschreden, maar die bleef aanvankelijk niet behouden. Donderdag werd de 1800 opnieuw voorbij gestreefd. Ook de dollar was uiterst grillig, behalve tegenover de Japanse munt. De dollar liep zelfs terug tot ongeveer 1,7 yen, een waarde die sedert de Tweede Wereldoor log nog nimmer is voorgekomen. Erg onder de indruk was Am- sterdam niet van de stembusuit- o pU16Il slag, getuige de vaste ondertoon op Beursplein 5. Hoewel de mar ge voor de regeringspartijen erg smal lijkt, is er vooralsnog geen reden ingrijpende politieke koerswijzigingen te voorspellen. Daarom worden de parlements verkiezingen in mei afgewacht. Die zullen meer klaarheid schep pen over de kans op voortzetting van het huidige financieel-eco- nomische beleid. Wall Street maakte zich veel drukker, omdat de geruchten waarmee de oliebesprekingen in Genève gepaard gingen een ui terst grillig beloop lieten zien. Dan heette het dat de Opecmi- nisters ruziënd uiteen waren ge gaan en schoten in Wall Street zowel de aandelen als de obliga ties omhoog, vervolgens daalden de koersen weer omdat er in Ge- De Amerikaanse conjunctuur blijft intussen bedenkelijke ge gevens over februari spuien. Steeds duidelijker wordt dat de tweede maand van dit jaar bar slecht was voor Amerika's eco nomie. De industriële produktie daalde in februari met 0,6 pro cent, de huizenbouw met 3,5 pro cent. En de bezettingsgraad van het produktie-apparaat zakte van 81 op 80 procent. Wel vallen nu ook de prijzen scherp terug, het geen wijst op een versnelde te ruggang van de inflatie. Zo zak ten vorige maand de fabrieks% prijzen van eindprodukten met' ruim 1,5 procent, de grootste val die ooit (sinds 1947) is gemeten. Dit alles gaf nieuwe hoop op een verdere discontoverlaging temeer nu Japan uit onvrede over de steeds stijgende yen be gin april het disconto andermaal met een half procent wil verla gen. Geruchten willen boven dien dat topman Paul Volcker van de FED, het bestuur van de Amerikaanse centrale banken, een opmerkelijke nederlaag heeft geleden tijdens een soort proefstemming over een mogelij ke disconto verlaging. Nog een keer zo'n nederlaag, zo luidt thans de mening van de Ameri kaanse publieke opinie en Volc ker is weg. Volcker geniet weliswaar enorm gezag in bank- en beurs- kringen door zijn strijd tegen de inflatie, maar loopt ook Reagan voor de voeten met zijn angst voor renteverlagingen. Zijn op volging, door bijvoorbeeld Pres ton Martin, een protégé van pre sident Reagan en felle voorstan der van lage rentestanden zou tot zeer ingrijpende consequenties voor Wall Street kunnen leiden. En natuurlijk niet alleen daar. Ook in ons land waar de rente deze week een verdere daling liet zien. De belangstelling voor de nieuwe 6,5 procent staatslening was zo groot dat minister Ruding zelfs voor f 4 miljard en een hoge emissiekoers van 101,8 procent kon volstaan met een geringe toewijzing van 25 procent. Hier door zakte het rendement op staatsfondsen tot 6,25 procent, een niveau dat sinds 1967 niet meer is voorgekomen. Ook de obligatiemarkt bereikte nieuwe topniveau's. Deze ontwikkeling was natuurlijk positief voor de I |-.l=llTï£1 r 1 W E E K Stijging De meeste internationals hiel den er een week stijging aan over. Zeer vast lagen de uitge vers door fraaie winstberichten van Elsevier, VNU en Wolters- Samsom welke laatste ruim 10 procent in beurswaarde wist te stijgen. Een dergelijke koers winst in een week behaalden ook Giessen-De Noord, Holec en Proost en Brandt. Fokker, KLM en Sanders moesten terug. De handel op de Europese op- tiebeurs liep terug met een om zet van 200.000 contracten tegen 256.000 in de voorafgaande werk periode. Verreweg de grootste contraacten betroffen calls Ko ninklijke Olie. Philips was op ruime afstand nummer twee. Ook in KLM werden veie calls af gesloten. huidige conferentie een akkoord over verdeling van een produktie beperking zal komen. Volgens hun is de door Grisanti aangekondigde bijeenkomst van vandaag slechts bedoeld om de beraadslagingen van de afgelopen week te evalue ren en te beslissen wanneer de con ferentie moet worden besloten. De Golf-ministers verwachten binnen zes tot acht weken een nieuwe spoedbijeenkomst. Desso controleert alle grondstoffen en test elk tapijt in het eigen laborato rium. Daarom mag alleen op Desso-tapijt het Desso- label staan. En vandaar die 5 of 7 jaar schriftelijke garantie! Kies maar. Bij de Desso-dealer. Een bejaarde Amerikaanse olie handelaar, al jarenlang een trou we wandelganger by Opec-ver- gaderingen, weet het heel zeker: "Natuurlijk komen ze er niet echt uit. Binnenkort zakt de prijs voor ruwe olie naar vijf dollar per vat. Dat gekissebis over prijzen en volumes is al lang achter haald. Als ze eens verder keken dan hun neus lang is, zouden ze zien dat de efficiency in het ener gieverbruik enorm toeneemt en andere vormen van energie-op wekking de plaats van olie inne men". door Marien van den Bos Hij heeft al vaker gelijk gekre gen, deze wat extravagante Ame rikaanse olieboer, met zijn voor spellingen tijdens vergaderingen van de Organisatie van oliepro ducerende en -exporterende lan den. En naarmate de dagen ver strijken en de Venezolaanse voorzitter de internationale pers niet wezenlijk méér te melden heeft dan dat er "constructief' vergaderd is, gaat het opnieuw de kant op van zijn gelijk. De Opec heeft zich politiek en economisch uit de markt ge prijsd. Onder de enorme druk van deze oliemarkt zijn de tegen stellingen tussen de dertien lid staten bovendien niet meer te overbruggen. Hoe zouden lan den als Iran en Irak, die behalve eikaars burgers ook eikaars olie raffinaderijen in puin schieten, wel afspraken kunnen maken over bijvoorbeeld een 'eerlijk marktaandeel'. De nood is door de sterk geslonken nationale in komsten weliswaar groot, maar de vijandschap niet minder. De meeste delegaties logeren op dezelfde verdieping, die ove rigens hermetisch afgesloten is voor buitenstaanders. Normaal vergaderen de olie-ministers in de 'balzaal', die grenst aan de lobby van het hotel. In die lobby wacht ook de internationale pers, in groten getale, op praat grage delegatieleden en andere aanwijzingen over het verloop van de onderhandelingen. Maar de Opec viste dit keer achter het net. De balzaal en een groot deel van het hotel waren al in beslag genomen door de schaatsers, hun begeleiders en organisatoren van het wereld kampioenschap kunstrijden, dat de afgelopen en de komende week eveneens in Genève wordt gehouden. In de hotel-lobby slenteren, zit- ten, delibereren, slapen en schrij ven de 200 250 buitenlandse journalisten net zolang als de zit tingen op de 18de verdieping du ren. Dat wil zeggen van 's mor gens vroeg tot soms na midder nacht. Maar wanneer een van de ministers besluit om tussen de middag toch maar even buiten de deur te gaan eten - fatsoenlij ke restaurants zijn er voldoende in Genève - verandert de lobby plotsklaps in iets als een karper vijver waar een stuKje brood in wordt gegooid. Met name tussen de Ameri kaanse televisiestations is de strijd dan bikkelhard. De ver slaggever met niet méér bewa pend dan pen en papier loopt dan het risico gemangeld te wor den tussen tientallen camera ploegen. Een dozijn mensen, ca mera's en microfoons daalt ver volgens met de minister af naar de taxi-standplaats, via een nau we roltrap waar je normaal niet eens naast elkaar kunt staan. En de ministers zeggen niets of vrij wel niets. Ook de smeuige staaljes van uiterlijk vertoon van met name de Arabische sjeiks en emirs be horen inmiddels tot de verleden tijd. Waar bij vroegere Opec-con- ferenties nog wel eens een roze Aston Martin kwam voorrijden en grote aantallen vrouwen en maitresses naar de bovenverdie pingen werden afgevoerd, zijn het nu slechts de lijfwachten die de bewindsman omringen tus sen 18de verdieping en de auto mobiel. Kritiek op dit vroegere exuberante gedrag van het thuis front, maar wellicht ook een po ging de 'arme' olielanden niet al te veel voor het hoofd te stoten, hebben de sjeiks er waarschijn lijk toe gebracht hun gedrag wat aan te passen. Kaarten Zolang er geen zicht is op enig resultaat van de inmiddels 77ste buitengewone Opec-vergade- ring, kijken de olieministers wel uit hun kaarten op tafel te leg gen. Af en toe klinkt er vanuit een plaatselijke krant in Koeweit of Saoedie-Arabiê een waarschu wende tekst. Iedereen is het er trouwens wel over eens dat al leen een behoorlijke produktie- vermindering in de Opec-landen zou kunnen leiden tot de nage streefde prijsverhoging voor olie. Maar eigenlijk niet één land wil daarvoor iets opofferen. Saoedie-Arabië heeft enkele ja ren als zogenaamde 'swing-pro ducer' gefungeerd om de markt enigzins stabiel te houden, maar uit diverse uitspraken in de hoofdstad Riaad blijkt dat ze daar nu de buik van vol hebben. Vooral ook omdat er nauwelijks afspraken te maken zijn en de af spraken die er zijn, voortdurend worden geschonden. Met of zonder akkoord, de der tien Opec-landen gaan moeilijke tijden tegemoet. Algerije, Equa- dor, Gabon, Indonesië, Iran, Irak, Koeweit, Libië, Nigeria, Qa tar, Saoedie-Arabie, de Verenig de Arabische Emiraten en Vene zuela, op de een of andere manier breekt de euforie van de vette ja ren '70 ze nu op. Dat is een van de weinige feiten die zichtbaar zyn tijdens de 77ste buitengewone zitting van de Opec-conferentie in Genève.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9