Zwarten herdenken massaal bloedbad Bestrijding mafia in een hete fase Kurt Waldheim was lid van nazi-ruiterkorps Onenigheid in Nederlandse delegatie Botsingen met Zuidafrikaanse politie NAVO-ministers steunen wapenstandpunt van VS Sindona met cyaankali vergiftigd ZATERDAG 22 MAART 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) De Siciliaanse rechter Giovanni Falcone, een in ternationale autoriteit op het ge bied van de mafia en de drugshan del heeft er gisteren in Brussel voor gewaarschuwd dat de recente toeneming van het cocainegebruik in de VS en Europa de aandacht niet van heroineprobleem mag af leiden. Tegen de massale toene ming van het cocainegebruik staat namelijk geen vermindering van het heroinegebruik. Er bestaat een gevaarlijke tendens naar gemengd gebruik. Falcone, die eerder achter geslo ten deuren getuigde voor een on- derzoekscomissie van het Europe se Parlement, verklaarde tegen over journalisten dat het „evident" is dat de mafia en de daarmee ver- JOHANNESBURG (UPI/REUTER/DPA/AFP) Tienduizenden zwarten hebben gisteren in Zuid- bonden drugshandel niet uitslui Afrika de slachtoffers herdacht van de bloedbaden in Sharpeville, waar de politie in 1960 69 zwar- tend Italiaanse problemen^zijn. Sa ten doodschoot en in Langa waar precies een jaar geleden 20 doden vielen door kogels van de politie. Daarbij kwam het op verscheidene plaatsen tot een treffen met de politie. Siciliaanse rechter in Brussel Falcone, die rechter van instruc tie is in het massale mafiaproces dat op het ogenblik in Palermo wordt gehouden, is van mening dat de mafia de afgelopen tijd harde klappen heeft gekregen. De be ruchte zwijgcode, de omerta, is echter nog niet helemaal doorbro ken. Er zijn wel bressen in gesla gen, dankzij de recente medewer- king die enkele mafiafiguren aan fp wnrrfpn de justiliële autoriteiten in Italië te worden u.LL,in nnnA In een stadion in Kwanobuhle, niet traangas afvuurde. Agenten sleep- Langa, kwamen 60.000 ten tientallen kinderen naar buiten en gooiden hen in politiebusjes. al dus de ooggetuigen. zwarten bijeen. Vanuit de lucht de gaten gehouden door een heli kopter van de politie zongen zij vrijheidsliederen en zwaaiden ze met foto's van de gedetineerde ANC-leider Nelson Mandela. In het nabijgelegen Port Elisabeth bleven de winkels en bedrijven dicht. De kaanse raad zwarten daar gaven massaal ge- nabijgelegen In Johannesburg dreef de politie iim 200 zwarten en blanken uit- ;n die na een herdenkingsdienst het gebpuw van de Zuidafri- Kerken naar een vakbondscentrum nooit zullen aanvaarden is dat het bloed alleen aan onze kant blijft vloeien..". „Waarom moet de prijs van apartheid zo hoog zijn aan on ze kant. Hoevelen hebben zij be merking tussen de Europese landen is essentieel, maar hier dient nog heel wat aa: verbeterd, aldus Falcone. „Het verminderen van de contro les aan de grenzen helpt natuurlijk te pakken, maar het is duidelijk dat hebben verleend. ,We hebben enkele hoge figuren niet erg bij het onderzoek, aan de andere kant kunnen we de vooruitgang ook geen halt toeroe pen". nog niet het hele gebied van de georganiseerde misdaad bestre ken. We verkeren nog in de hete fase van de mafiabstrijding en die hoor aan de oproep op de herden- trokken. Politieke protesten op kingsdag te staken. De grote straat zijn in Zuid-Afnka verbo- Volkswagenfabriek sloot den. De politie joeg de 200 met zijn deuren, toen duidelijk honden en zwepen na door de stra- werd dat de zwarte werknemers ten. Zij verrichtte een onbekend wegbleven. Alleen de ziekenhui- aantal arrestaties zen in de stad functioneerden nor- maal. Ook op de engelstalige blanke universiteit in Kaapstad kwam het bij een verboden bijeenkomst voor In Kwanobuhle hield de politie de doden van de bloedbaden tot zich over het algemeen op een af- een treffen tussen de politie en stu- stand. Maar in andere steden denten. kwam het tot botsingen tussen po litie en betogers. In Durban sloeg In Sharpeville, ongeveer 100 ki- de politie met zwepen en wapen- lometer ten zuiden van Johannes- stokken in op naar schatting 300 burg, kwamen honderden mensen scholieren die zingend door de bijeen op de begraafplaats straten trokken met spandoeken 69 slachtoffers liggen die in 1960 met „Denk aan Sharpeville 1960". door de politie werden doodge schoten tijdens een vreedzaam Volgens ooggetuigen zochten kin- protest tegen de pasjeswet. Er vie- deren en winkelende blanken hun len toen ook 183 gewonden. De po- toevlucht in winkels toen de politie litie keek vanaf gepantserde voer- tuigen toe bij het traditionele reini gen van de graven. Daarna dreef zij de mensen met traangas uiteen. Op het kerkhof van Langa werd gisteren een gedenksteen onthuld de doden die daar verleden jaar vielen. Volgens officiële cijfers kwamen in Langa 21 mensen om, maar de op de steen staan de na men van 29 slachtoffers. Uitstapjes In het stadion van Kwanobuhle sprak dominee Allan Boesak de menigte toe. De slachtoffers van Langa gaven hun leven voor de toekomst waar we nog steeds voor vechten, zo zei hij „De mensen van Zuid-Afrika zullen vrij zijn. Nie mand zal ons tegenhouden". Namens Winnie Mandela las een functionaris van het comité dat graven sinds zich inzet voor de vrijlating van te doden". haar man een verklaring voor. 1° de nacht voorafgaande aan de ütaire ordërs. Hoewel de man keii- Zwarten kunnen aanvaarden dat herdenkingsdag vielen bij een de „minderheid van terroristische reeks gewelddaden in zwarte wij- kolonisten" geweren gebruikt, zo ken tien doden. Bij Guguletu en Mandela daarin. Crossroads bij Kaapstad vond de Een luitenant-kolonel Amerikaanse mariniers placht zijn vriendin op militaire vluchten naar Europa mee te nemen door haar in een uniform te camoufleren en te voorzien van de benodigde militai re papieren. De 51-jarige Benjamin Cassalia, die al 29 jaar bij de reservetroepen van de mariniers dienst doet, stond terecht op beschuldiging van sa menzwering en vervalsing Twee agenten op blote voeten arresteren een student die gisteren deelnam Met de demonstratie werd het bloedbad in Sharpville herdacht. b zijn begonnen nelijk slechts de bedoeling had ge had zijn vriendin mee op reis te ne men, zei procureur Carlos Martir, werd er toch een serieuze vervol- ..Maar wat we niet aanvaarden ging tegen hem ingesteld omdat zijn handelwijze een groot risico had kunnen betekenen voor de na tionale veiligheid. Advertentie De Sowjetambassade heeft giste ren in reusachtige advertenties in Amerikaanse kranten uittreksels uit de redevoeringen van partijlei der Michail Gorbatsjov gepubli ceerd. Met de twee pagina's brede ad vertenties in de Washington Post en de New York Times wil de Sow- jetunie het Amerikaanse volk in lichten over de standpunten van de gisteren druk in de Arabische groep eist aanslag op Vlaag van bommeldingen in Parijs PARIJS (AP) - De Franse politie i Sowjetleiding, zo verklaarde woordvoerder van de Sowjetam bassade in Washington. De adver- met zes bommeldingen, die volg den op de aanslag van donderdag avond op de winkelgalerij Point tenties bevatten uittreksels uit de Show aan de Champs Elysées toespraken van partijleider Gor batsjov en minister Van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnad- ze op het 27ste partijcongres in fe bruari. Volgens de Sovjetambassa de heeft de Amerikaanse pers hier aan onvoldoende aandacht be steed. Greenwich Herstmonceux Castle, het hoofd kwartier van het Britse observato rium van Greenwich, wordt ver kocht. Greenwich is het observato rium dat Greenwich Mean Time berekende, de tijd waarop alle klokken in de wereld worden afge steld. Het kasteel in Sussex, zuiden van Engeland, zal na de koop waarschijnlijk een hotel of een exclusieve club worden. Het feitelijke observatorium zal verhui zen naar een universiteit. Het observatorium werd in 1675 in Greenwich, Oost-Londen opge richt door koning Charles II. In 1948 verhuisde de staf naar Herst monceux Castle, om te ontsnappen aan de luchtvervuiling in Londen. Het oorspronkelijke observato rium bestaat nog als i WENEN (DPA) - De vroegere se cretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim, is lid geweest van een nazi-ruiter korps, het „Nationalsozialisti- schen Reiterkorps" (NSRK). Dat heeft hij zelf na de Tweede We reldoorlog in 1945 ingevuld op een formulier, zo maakte het campagnebureau van Waldheim gistere bekend. Waldheim doet voor de conservatieve Oosten rijkse Volkspartij op 4 mei mee aan de presidentsverkiezingen. Het formulier zit in het per soonlijke dossier van Waldheim dat in bezit is van het Oostenrijk se ministerie van buitenlandse zaken en dat aanvankelijk als vermist werd opgegeven. Wald heim, die van 1968 tot 1970 mi nister van buitenlandse zaken was, heeft tot nog toe ontkend dat hy lid is geweest van een na zi-organisatie Parijs. Bij die aanslag kwamen twee mensen om het leven, en kort daarna werd een bom onschadelijk gemaakt in een trein van de metro. De aanslag aan de Champs Ely sées werd opgeëist door een groe pering, die zich het Solidariteitsco- mité met Arabische Politieke Ge vangenen en het Midden Oosten noemt. De groep, die al vier keer eerder van zich heeft laten horen, eist de vrijlating van drie Arabi sche gevangenen in Frankrijk en twee in Rome. Gedreigd werd met nieuwe bomaanslagen als aan de eis geen gehoord wordt gegeven. Na de zes bommeldingen van gisteren moest de politie duizen den mensen evacueren uit treinen, het metrostations en een expositie ruimte. Tussen de 5.000 en 6.000 mensen moesten na twee anonie me telefonische bommeldingen geëvacueerd worden uit het ultra moderne complex La Défense, aan de westelijke rand van Parijs. Ook het treinstation bij La Défense werd door de politie ontruimd. Treinen kregen opdracht niet bij het station te stoppen maar door te rijden. Een soortgelijke waarschu wing gold een metrostation elders in Parijs. Ook een trein met bestemming Brussel en Amsterdam werd tijde lijk geëvacueerd aan het Gare du Nord. Op het station van Dijon VATICAANSTAD (ANP) - Paus moesten 700 passagiers van de Johannes Paulus II heeft gisteren TGV-trein naar Lausanne even- tijdens een ontmoeting met verte eens uitstappen na een bommel- genwoordigers van drie protestant- ding. se kerken uit Nederland gewezen In geen van de gevallen werd een op de negatieve gevolgen van de bom gevonden. Reformatie. Nog steeds zijn men- Michel Rousselot, hoofd van het sen het slachtoffer van die gebeur- regionale vervoersbedrijf, ver- tenissen. Deze pastorale proble klaarde dat de veiligheidsmaatre gelen in de Parijse metro waren verscherpt, maar wilde niet toe- de Grünen werk- lichten welke maatregelen zijn ge troffen. ,,..u -- de hervorm bekendheid door de aanklacht die DODENCIJFER - Het officiële do-- de, gereformeerde en lutherse Ker hij indiende tegen bondskanselier dencijfer bij de hotelramp in Sin- ken hadden aandacht v; Volgens Waldheim zelf is nu het bewijs geleverd dat hij on danks beschuldigingen van het tegendeel geen lid is geweest van de SA, de para-militaire vleugel van de Nationaal-Socialistische Partij NSDAP. Maar volgens een opgave van de nazi-partij is het ruiterkorps in 1936 gevormd bin nen de SA-ruiterij. De Oosten rijkse bondskanselier Fred Sino watz zei onlangs ironisch dat als Waldheim geen lid is geweest van de SA, dan het zeker zijn paard is geweest. De fractieleider van de rege rende Oostenrijkse Socialisti sche Partij (SPO), Sepp Wille, vindt dat door deze onthulling van de geloofwaardigheid van Waldheim niets meer over is. Het gaat er by de SPO niet om dat Waldheim een oorlogsverleden heeft maar dat hij heeft gelogen, zo zei Wille. Volgens SPO-parie- mentaner Josef Cap zou een pre sidentskandidaat die zijn kiezers voorliegt er goed aan doen zich te bedenken over zijn kandida tuur. De partij van Waldheim heeft de SPO en bondskanselier Sino- watz opnieuw beschuldigd van het voeren van een lastercam pagne tegen Waldheim. De OVP beschikt daarvoor over bewijzen waarover ze niet in details trad. Het bureau van de bondskanse lier noemt de beschuldigingen absurd. Waldheim wordt niet alleen een nazi-verleden aangewreven. Hij zou ook stafofficier van een eenheid van de Wehrmacht zijn geweest die betrokken was by de deportatie van duizenden joden uit Thessaloniki in Noord-Grie kenland naar de nazi-vernieti gingskampen. Waldheim be- strydt dit. zal nog lang duren", aldus Falcone. Hy toonde zich tevreden over de samenwerking met de politie in an dere EG-lidstaten, met name die in Nederland. Volgens cijfers van de Verenigde Naties wordt er jaarlijks voor 300 miljard dollar aan verdovende middelen verhandeld in de wereld, maar naar Falcone vrijdag zei heb ben dergelyke cijfers alleen een in dicatief karakter. De Siciliaanse rechter stipte wel aan dat er ban den zijn tussen de handel in verdo vende middelen, de wapenhandel en het politiek terrorisme. Er waren vrijdag in het Europese Parlement ongekend zware veilig heidsmaatregelen getroffen in ver band met het optreden van Falco ne voor de parlementscommissie. Hy wordt genoemd als een van de voornaamste potentiele slachtof fers voor een moordaanslag van de mafia. WURZBURG (AP) - De ministers De Russen zijn falikant tegen het van defensie van de NAVO-landen Star-Warsproject, de populaire be- hebben gisteren de beschuldiging naming van het Strategisch Defen- geuit dat de Russische kernwapen- sje Initiatief, inspanningen ver boven de daad- De ministers van de 12 lidstaten werkelijke defensiebehoefte van hebben ook felle kritiek geleverd dat land uitgaan. Daarmee steunen 0p wat zij noemden de Russische zij onvoorwaardelijk de Ameri- schendingen van de wapenbeheer- kaanse standpunten bij de wa- singsovereenkomsten. Zij uitten penonderhandelingen. hun bezorgheid over de voortdu- Op een persconferentie na afloop rende verbeteringen en uitbreidin- van de tweedaagse bijeenkomst in gen van het Russische kernwape- het Beierse Würzburg zei de Ame- narsenaal, zoals de stationering rikaanse minister Caspar Weinber- van de SS-23 rakg^ten en de test- ger dat een van de standpunten de vluchten van verbeterde versies absolute weigering is om het om- van de SS-20, evenals de verder- streden Star-Warsprogramma op te gaande stationering van kruisra- geven. Weinberger zei dat aan het ketten voor de lange afstand. Ook programma niet mag worden ge- zou er sprake zijn van een statione- tornd, als antwoord op welke Rus sische eis ook, by het wapenover- leg in Genève. PREMIER - Het Bulgaarse parle ment heeft gistern Georgi Atana- sov tot premier benoemd. Atana- sov volgt Grisja Filipov op die don derdag in het secretariaat van de Bulgaarse partij werd gekozen. Dit heeft het officiële Bulgaarse pers bureau BTA bekendgemaakt. Bewind Haïti in moeilijkheden van zeven doodgestoken mannen, den gestoken. In Soweto bij Johan- Zij waren het slachtoffer van een nesburg werd een vrouw levend machtsstjjd tussen de „kamera- verbrand door haar een brandende den", militante jongeren, en de autoband om het lichaam te han- „vaders". De doden waren „va- gen. Op die manier worden door- ders", een behoudende groep. gaans mensen „terechtgesteld" die In Oost-Londen vielen twee do- ervan worden verdacht verklik- politie gisterenochtend de lijken den toen 13 huizen in brand wer- kers van de politie te zijn. ROME (RTR/UPI/DPA/AFP) - De Siciliaanse ex-bankier Michele Sindona, die dinsdag tot levenslan ge gevangenisstraf werd veroor deeld, is vergiftigd met cyaankali. Dit heeft de Italiaanse minister van justitie, Mino Martinazzoli, giste ren verklaard. Volgens artsen is Sindona al klinisch dood. De grote vraag is hoe de cyaan kali in de cel van Sindona heeft kunnen terechtkomen. De ex-ban kier werd voortdurend in de gaten gehouden door bewakers en televi siecamera's. Minister Martinazzoli acht zichzelf volledig verantwoor delijk voor het gebeuren. De cel waarin Sindona werd vastgehouden en het laatste ontbijt dat hy heeft gegeten zijn een uitge breid onderzoek onderworpen. De openbare aanklager Francesco de Socio verklaarde na afloop dat het nog niet duidelyk is of Sindona zelfmoord heeft gepleegd, of dat hij het slachtoffer is geworden van een moordaanslag. Gewoonlijk dronk Sindona koffie in zijn cel in het bijzijn van bewakers. Donder dagochtend ging hij echter de bad kamer in. Een bewaker heeft Sin dona, vlak voordat hij in elkaar zakte, horen uitroepen: „Ik ben vergiftigd". OEFENING - Drie Amerikaanse vliegdekschepen zyn gisteren op- gestoomd naar een rendez-vous in het midden van de Middellandse Zee, terwyl het Amerikaanse mi nisterie van defensie bevestigde dat de schepen de komende tien dagen vluchtoefeningen zullen houden by de Libische kust. De oefeningen, die vanavond begin nen, onder meer bestaan uit vluch ten boven de Golf van Sirte, dit? door Libië als zijn territoriale wate ren wordt beschouwd. PORT-AU-PRINCE, (AP) - Drie le den van de voorlopige regering van Haïti hebben gisteren hun ontslag ingediend, nadat dinsdag een rege ringslid reeds hetzelfde gedaan had. Hiermee is het kersverse be wind van Haïti in ernstige moei lijkheden gekomen. De staatsradio maakte bekend dat nu ook Alix Cineas en de leger- kolonels Max Valls en Prosper Avril zich uit de oorspronkelijk zes man sterke nationale regerings raad hebben teruggetrokken. Ge rard Gourgue, die als minister van justitie-fungeerde, diende dinsdag zijn ontslag in. Een staking van taxichauffeurs uit protest tegen de dood van vijf mensen, die woensdag om het le ven kwamen toen de politie het vuur opende op een woedende me nigte, zou de aanleiding voor de be slissing van de drie regeringsleden zyn. Chirac naast premier ook burgemeester PARIJS (REUTER) - De nieuwe premier van Frankrijk, Jacques Chirac, blyft ook burgemeester van Parijs, een functie die hij al ne gen jaar bekleedt. Chirac zei dit gisteren op zijn maandelijkse pers conferentie als burgemeester. „Ondanks de nieuwe situatie ben ik vanzelfsprekend niet van plan Parijs of de Paryzenaars in de steek te laten die hun vertrouwen in my hebben uitgesproken bij de jongste gemeenteraadsverkiezin gen". Schily weg Paus wijst op negatieve gevolgen van Reformatie Otto Schily, een van de bekend ste leden van de bondsdagfractie van de Grünen, heeft zijn lidmaat schap van het Westduitse parle ment neergelegd. Hij zal zich weer gaan toeleggen op zijn advocaten praktijk, maar wel als fractiemede werker aan de Bondsdag verbon den blijven. De opvolger van Schily is de 54- jarige sociaalpedagoog Horst Fritsch, die al twee jaar als fractie medewerker kunnen echter nooit volledig worden opgelost als voorbij wordt gegaan aan de verschillen in ge loofsopvatting, aldus de paus. De voorzitters 1 Kohl, die hij beschuldigde achterhouden van de waarheid tij dens een verhoor over de Flick-af- gapore is vrijdag op 33 komen te gevraagd voor onder meer het pro- staan. De reddingsoperaties zijn bleem van de gemengd gehuwden, ook definitief gestaakt. In totaal In die toespraken noemde geen faire. Het gerechtelijk vooronder- zijn 17 mensen levend onder het van hen de positie van de puin van het ingestorte hotel i daan gekomen. enigheid in de Nederlandse delega tie. Mevrouw ds. M.J. van der Veen-Schenkeveld. die in een zeer korte aanvulling op de drie toe spraken voor de positie van rooms- katholieke vrouwen in Nederland had gepleit, reageerde met de op merking: „We worden net zo be handeld als in de rooms-katholieke kerk" De paus had in zijn preek tijdens de gebedsdienst met de protestant se delegatie de kerkelijke ver deeldheid een aantasting van de geloofwaardigheid van het chris tendom genoemd. Hij riep de aan wezigen in de kapel Urbanus VIII op, architeklen van de nieuwe si tuatie te worden, waarin de onder linge verdeeldheid tot op de wortel wordt weggenomen zodat de kerk. Dit leidde nog binnen de schandaal van de gescheidenheid pauselijke vertrekken tot grote on- tot het verleden behoort In zyn toespraak, later in de pau selijke bibliotheek, wees Johannes Paulus II op de ernstige gevolgen van de Reformatie, waardoor de christenen onderling verdeeld zyn geraakt en de eenheid van de kerk is verbroken. De Reformatie heeft bovendien enkele essentiële ele menten van het geloof geraakt. De onmogelijkheid om als pro testanten en rooms-katholieken sa men de eucharistie te vieren, is één van de resultaten van de Reforma tie, zo zei de paus. In een verwij zing naar de Lima-teksten van de Wereldraad van Kerken consta teerde hij, dat er binnen de kerken een groeiende toenadering over de betekenis van de eucharistie is Hy noemde dit een stap naar de oplossing van het probleem Maar. zo voegde hy eraan toe, voor rooms-katholieken kan het pro bleem van de eucharistische gast vrijheid niet worden opgelost zon der dat wordt gelet op de rooms- katholieke opvatting van het mys terie van de Kerk en het ambt dat de eenheid dient. Ook noemde de paus nog het feit dat het ambt en de leer van de Kerk (ecclesiologie) in veel interkerkelijke gesprekken het onderwerp van studie zijn. De resultaten daarvan noemde hij „zeer bemoedigend". Aan het slot van zyn toespraak maakte de paus „met dankbaar heid" melding van veel vooruit gang in de oecumene. „Er kan geen weg terug zijn, wy moeten voor uit", aldus Johannes Paulus II tot de Nederlandse delegatie Computerkraker verandert rede Yitzhak Sjamir JERUZALEM (REUTER/UPI) - Een computerinbreekster heeft gepoogd de Israëlische minister van buitenlandse za ken Yitzhak Sjamir een rede te laten voorlezen die lynrecht te gen zijn denkbeelden inging. Dit heeft de Israëlische krant Ma'ariv gisteren onthuld. De vrouw, die in overheids dienst werkt, was erin geslaagd in te breken in de computer van Sjamir en had de tekst „herzien" van een rede die Sja mir op het congres van zijn Cherutpartij zou houden. Zo stond in de zin „wy moeten het nationalistische kamp verster ken" in de herziene versie ..ver zwakken". Ook wilde de vrouw Sjamir eeuwige trouw laten zweren aan de socialistische coalitiegenoot, terwyl in de oorspronkelijke tekst stond dat de ministers van de Cherutpar tij „op sommige punten met de coalitiepartner zullen samen werken, maar op andere niet" Vijf minuten voor hy zijn re de zou afsteken ontdekten me dewerkers van Sjamir de wijzi gingen. Volgens een woordvoerder van Sjamir ging het om „een idioot die een grap wilde ma ken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7