Gaten? Die stopte je dicht met kauwgom' 'De gemeente is de beste huisbaas' Zwembadplannen zijn haalbaar I PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 22 MAART 198 Oud-secretaris verhaalt over jubilerende Warmondse brassband WARMOND - "Vlak na de oorlog hadden we instrumenten, die zo lek waren als een mandje. Om er toch een behoorlijk geluid uit te krijgen stopten we de gaten dicht met kauwgom. De waterklepjes hielden we met elastiekjes bij elkaar". Oud-secreta ris W. Van Bladel van de 'Brassband Warmond, voorheen 'Warmonds Fanfare' ver haalt geestdriftig over het muziekgezelschap in Warmond dat dezer dagen zijn 65ste verjaardag viert. Wekelijks repeteren de muzikan ten onder leiding van de Rijns- burgse dirigent Maarten Verhoef in ,'t Trefpunt' zowel moderne als klassieke stukken. De repeti ties zijn vooral gezellige bijeen komsten waar tussen het fana tiek oefenen menige grap wordt uitgehaald. De dirigent vindt ge zelligheid belangrijk, maar zeker zoveel waarde hecht hij aan kwa liteit. In vyf jaar tijd bracht hij het orkest van de derde naar de eerste afdeling. De band - die nog lang niet aan haar pensioen toe is - heeft in de afgelopen jaren heel wat meege maakt. Was ze in 1921 opgezet als fanfare band door onder meer Van Bladel senior, de heren Men- ten en Schijf, in 1976 maakte Wim Verduin er een Brassband Brass-muziek is over komen waaien uit Engeland en wordt al leen gespeeld op groot- en klein- koper. "Het vraagt van de spelers een soort speelsigheid", zegt Van Bladel, "Engelsen zijn daar goed in. Tijdens optredens kunnen ze geintjes uithalen zonder dat de muziek daaronder lijdt. Neder landers zijn wat lomper van aard. Als wij tijdens een uitvoering een humoristische act willen brengen, dan werkt dat niet om dat we zelf moeten lachen en dus van de muziek niets overblijft". Mieren Bij de oprichting van de band was het beslist geen vetpot. De eerste volledige muziekuitrus- ting, alle instrumenten die nodig waren, werd in 1921 voor 3500 gulden aangeschaft. Door de ver koop van oude kranten en ande re bruikbare afvalmiddelen werd het benodigde geld door de le den zelf bijeen gebracht. Van Bladel: "De contributie was 21 cent in de week. Sommige men sen waren zo arm als de n dus kregen ze vrijstelling taling". Warmonds fanfare' bestond in het begin uit zo'n yeertig muzi kanten. Hoewel tijdens de oorlog het secretariaat van de band is verbrand en dus niet veel gege vens bewaard zijn gebleven van voor 1940, weet de oud-secretaris nog wel dat het grootste deel van het orkest werd gevormd door de drie Warmondse families Van Zwaan, Van der Roest en Van Bladel. Bij speciale gelegenhe den, zoals koninginnedag trok de fanfare, heel vroeger nog op klompen, fluitend, roffelend en blazend door de Warmondse straten. In de oorlogsjaren zat er wei nig muziek in de band. De instru menten werden overal verstopt. Koper was een kostbaar goed, dat de Duitsers maar al te graag in hun bezit wilden hebben. Toen na de oorlog de instrumen ten weer veilig tevoorschijn kon den worden gehaald, vertoonden sommige grote gaten. De vereni ging had in die tijd natuurlijk "Brass-spelers zijn een zich waarschijnlijk iets apart volkje", zegt dirigent Verhoef. "Ze zijn zelfs e neer voelen dan fanfai Met het zonnetje van opzij trekt de 'Warmonds Fa straatbeeld uit de jaren dertig, dat we niet meer zuil heeft achter 'het lopen' een punt te zetten. r de oude dorpskern van Warmond. Een :en nu de 'Brass-band Warmond besloten (foto Van Bladel) geen geld voor nieuwe spullen, dus werd het materieel door de leden zelf opgelapt, al was het al leen maar door de gaten vol te stoppen met kauwgom. Twee bassisten deelden per toerbeurt één bas. Een tweedehands bas werd later opgedoken bij het per- soneelsorkest van de gist- en spi ritusfabriek in Warmond. De vereniging, die altijd over ruim voldoende spelers had be schikt, kreeg het met de komst van de televisie moeilijk. Van Bladel: "De televisie leidde tot algehele vervlakking. Mensen bleven liever thuis om naar het kastje te kijken dan dat ze kwa men spelen". Het orkest hield zich met moeite staande, slechts 21 van de ongeveer 40 muzikan ten bleef de fanfare trouw. "Nu de mensen gewend zijn geraakt aan de televisie hebben we weer voldoende spelers". De heren gehuld in een grijze broek en zwarte blazer met het vignet 'Brassband Warmond' en de dames in een witte blouse met lange rok spelen graag op con coursen. In Zaandam wonnen zij de eerste prijs, waardoor ze pro moveerden naar de eerste afde ling. Op het Brassfestival in Utrecht werden ze vierde van de in totaal twaalf bands. 'Streber' Verhoef, zoals hij zichzelf wel noemt, wil van het orkest een echte kwaliteitsband maken. harmoniespelers" "Mijn grootste wens is de beste band te worden van de eerste af deling zodat we aan de nationale derde divisie mogen meedoen". De uitvoeringen lopen overi gens niet altijd even vlekkeloos. De één vergeet wel eens een mondstuk, de ander een demper. Bij de intocht van Sinterklaas, ongeveer tien jaar terug had de goedheilig man een groep ruiters met paarden meegenomen. "Op het moment dat de band de eer ste noten speelde, raakten de knollen op tilt en werd het een rommeltje", lacht Van Bladel. Grasmachines Vanaf het vijftigjarig bestaan is de vereniging bezig een kwalita tief goed instrumentarium op te bouwen. "We hebben 15 jaar ge leden 20.000 gulden bij elkaar ge spaard door het ophalen van ou de grasmachines, die we repa reerden en weer verkochten. Oud ijzer verzamelden we door langs de jachthavens te gaan. De dames zorgden voor inkomsten door een bazar te organiseren en samen met geld van het Prins Bernhardfonds hebben we toen de eerste echt goede instrumen ten gekocht", zegt Van Bladel. Dit jaar heeft de vereniging zich gelukkig gemaakt met twee gloednieuwe bassen, een hoorn en twee kornetten. i beetje hoogmoedig omdat ze foto Holvast) Dat het spelen en dirigeren veel tijd van de heren vraagt ont kennen ze niet. Ze vinden het daarom ook belangrijk dat hun families achter deze hobby staan. "Tijdens uitvoeringen gaan vaak hele gezinnen mee", merkt Van Bladel op. Verhoef weet een an der karaktertrekje van de Brass- muzikanten: "Brass-spelers zjjn een apart volkje", zegt hij. "Ze zijn zelfs een beetje hoogmoedig omdat ze zich waarschijnlijk iets meer voelen dan fanfare- en har moniespelers. Brass-muziek is ook wel iets moeilijker, doordat de accoordvorming dichter bij elkaar ligt, maar ik heb waarde ring voor alles. Dus ook voor har monie- en fanfaremuziek". De zeer oude gewoonte van het orkest om spelend door de stra ten van Warmond te trekken, is inmiddels verleden tijd gewor den. Deze maand konden War- monders voor het laatst 'het ko per' in de Warmonds straten zien blinken en horen. Volgens Ver hoef en Van Bladel is het instru mentarium zo uitgebreid gewor den dat het niet meer mogelijk is om te lopen. De vereniging liep per jaar zo'n drié tot vier keer door het dorp. Voor de Warmon- ders zal het zeker een gemis zijn dit plaatselijke muziekgezel schap niet meer zo nu en dan in de straat aan te treffen. Meeste partijen niet voor overdracht aan woningbouwverenigingen VOORSCHOTEN - In de on langs besproken Voorschoten- se volkshuisvestingsnota staat het nog zo mooi: in een ver- volgnota wordt aandacht be steed aan de overdracht van het gemeentelijk woningbezit. In werkelijkheid staan de za ken er heel anders voor. Alleen een woordvoerder van de Christelijke Woningbouwver eniging is voor een overdracht, en dan alleen "onder goede voorwaarden". Volgens een zegsman Algemene Woning bouwvereniging speelt het daarentegen niet en "is het ook niet de bedoeling". door Paul van der Kooij Wethouder J. van Leeuwen, op zijn beurt, zegt dat overdracht neer komt op het "afbreken en versplin teren van het professioneel georga niseerde gemeentelijk apparaat". Financieel gezien zou het kunnen tegenvallen en mogelijk komen ook twee tot drie banen bij de ge meente op de tocht te staan. Hij voelt veel meer voor een samen werking tussen gemeente (1100 woningen). Algemene Woning bouwvereniging (280 woningen) en Christelijke Woningbouwvereni ging (285 woningen). Zeker de eerste tijd zou ieder zijn eigen woningen kunnen behouden en wordt in zijn visie alleen het technisch beheer centraal uitge voerd. Dat levert een besparing op omdat huurrekeningen vanuit één adres worden verstuurd en het nooit meer zal voorkomen dat in een straat huizen van de drie socia le huurbazen staan, met stuk voor stuk een eigen storingsnummer. Iedereen krijgt gewoon het num mer van de gemeentelijke woning- dienst, waar drie mensen dag- en nacht oproepbaar zijn. Onderhoudsman Kan voorzitter B.R. Barten van de algemene woningbouwvereni ging de voor- en nadelen nog niet helemaal afwegen, hij ziet wel gro te bestuurlijke en juridische haken en ogen. Th.H.Ch. Angenent van de Christelijke Woningbouwver eniging noemt het een verslechte ring. Het centraliseren van het technisch beheer is op zich een goede zaak, als de zaak maar niet geheel in gemeentehanden komt: "Je geeft dan het onderhoudsappa- raat, dat je zo zorgvuldig hebt op gebouwd. uit handen. Je verliest bevoegdheden". Ook de huurders zouden daar moeite mee hebben: "Ze moeten dan steeds opbellen. Misschien is de lijn in gesprek, zijn de ambtena ren niet thuis of wordt men zakelij ker benaderd". In de huidige situa tie hebben de huurders nu, volgens de waarnemend voorzitter, een ste vige band opgebouwd met de on- derhoudsmannen, die wonen in de drie complexen. Het gaat om 156 flats rond de Meppellaan, 64 wo ningen in het Vernèdepark en 42 woningen en 23 HAT-eenheden in Bijdorp (Koperwieklaan/Wiele waallaan, Zwaluwweg en Krams- vogelerf). In de wat oudere flats in Noord- Hofland is de onderhoudsman de hele dag thuis, in de twee andere complexen kan hij 's avonds wor den gebeld. Voor noodsituaties kunnen de mensen 's morgens en maandagmiddag op het kantoor in het Vernèdepark terecht. Stuk voor stuk worden de klachten doorgespeeld naar aannemers, elektriciens en loodgieters. Evenals de algemene vereniging heeft de christelijke geen eigen on derhoudskrachten. "Dat zou niet te betalen zijn", zegt H.J. Kampinga, penningmeester van de Algemene Woningbouwvereniging. Volgens hem werkt het huidige systeem goed. Voor klachten over de cen trale verwarming kunnen de men sen 24 uur per dag een Leids instal latiebureau bellen en voor normale klachten benaderen ze bestuursle den. Deze wonen nooit verder dan vijf minuten lopen wonen van/in de complexen. Het gaat om Bij dorp (Rietzangerpad, Zwaluwweg, Kramsvogelerf, Koolmeeslaan) en Noord-Hofland (Abraham van der Hulstlaan, Evertsenlaan en Olivier van Noortplantsoen en de 88 AT- eenheden tegenover het winkel centrum). Nijpend Het is wel een "vrij dure-oplos- sing". Kampinga geeft het grif toe en wethouder Van Leeuwen haakt daar op in. Momenteel is de situa tie nog niet nijpend, begint hij sus send. Terwijl de gemeente met 1100 woningen zit van voor 1970, zijn de ruim 560 woningen van de verenigingen bijna allemaal van na die datum. Alleen de Meppellaan flats zijn ouder: zo'n 25 jaar. En die nieuwe panden zijn nog niet zo on- derhoudsintensief. Lang duurt dat volgens hem niet meer en dan zou wel eens duidelijk kunnen worden dat de verenigingen te weinig wo ningen hebben om de reparaties goedkoop te kunnen verrichten. Angenent van de christelijke wo ningbouwvereniging geeft toe dat het onderhoud straks veel meer tijd zal opslokken, maar vindt dat dat juist pleit voor overname. Hoe meer woningen, hoe goedkoper - naar verhouding - het onderhoud. Voordat het zover is, moet nog wel het een en ander worden geregeld. De twee woningbouwverenigingen moeten goed samenwerken en de gemeente dient flink wat gegevens op tafel te leggen over de staat van de woningen en haar financiële po sitie. Angenent: "Wij hebben een vrij redelijke reserve, maar de ge meentelijke woningbedrijven staan er over het algemeen, niet zo florissant voor". In Voorschoten zou een aantal gemeentelijke com plexen in zeer slechte staat verke ren, aldus Angenent: "En ik ben bang dat de financiële positie niet toereikend-is, zodat uit de algeme ne reserve moet worden bijge past". Andere voorwaarde die hij bij overname stelt: de woningbouw verenigingen moeten meer in spraak krijgen in de toewijzing. Ze zouden in staat moeten zijn om buurten evenwichtig op te bou wen: "Niet alleen bejaarden in een flat met een lift bijvoorbeeld, maar ook minderheden". Daarnaast vindt hij dat je pas kunt overdra gen wanneer het technisch beheer centraal i Huisbaas Hoewel burgemeester en wet houders genuanceerd denken over dergelijke woningbouwkwesties, verwacht de verantwoordelijk wet houder cfaTTle dagelijks bestuur- Deskundigen doen onderzoek in Leiderdorp LEIDERDORP - De plannen om het Leiderdorpse zwembad rigoureus te verbouwen en er een sporthal naast te zetten zijn haalbaar. Dat heeft een onderzoek van deskundigen uitgewezen. Daardoor lijkt niets de (ver)bouw aan de Hoogmade- seweg meer in de weg te staan. Immers, de gemeente raad besloot vorige maand dat het zwembad in princi pe mag worden gerenoveerd en er een sporthal kan komen, mits uit een onderzoek van deskundigen zou blijken dat het allemaal kan. Dat het vernieuwde re- creatiebad bijvoorbeeld geen hoger jaarlijks tekort dan een half miljoen oplevert, de sporthal de gemeen schap maximaal 115.000 gulden per jaar kost en het de beoogde 200.000 bezoekers per jaar trekt. Volgens de onderzoekers is dat aantal bezoekers haalbaar. Men gaat er verder van uit dat er straks een hogere gemiddelde opbrengst per bezoeker binnen komt: bij een aantal van 200.000 bezoekers levert dat 90.000 gulden extra op. Per jaar. Dus zijn 170.000 zwemmers ook genoeg om niet boven dat gestelde te kort deskundigen, r Gemeenten. Het nieuwe uiterlijk van 'De Does' kan de goedkeu ring van de onderzoekers eveneens wegdragen. En de mogelijkheden voor een sporthal zijn eveneens gun stig te noemen. De gemeente Leiderdorp heeft ook laten onderzoe ken wat een opknapbeurt van het Dorpshuis gaat kos ten. Zo'n 365.000 gulden, blijkt. Burgemeester en we- thoers - en straks de raad - staan nu voor de vraag of ze deze accommodatie moeten laten opknappen of daar voor in de plaats voor een kwart miljoen een nieuwe ruimte moeten creëren in het sportcomplex aan de Hoogmadeseweg. Gezien de kosten kiezen B en W voor het laatste. Het Dorpshuis zou in dat geval niet tegen de grond hoeven: er zijn Leiderdorpse particu lieren die er iets leuks mee willen doen. De gemeenteraad buigt zich komende maandag over de zwembad/sporthal/Dorpshuis-plannen. Voorzitter Barten vai ten: veel haken en ogen c ders nog deze regeerperiode (voor mei) met een foorstel zullen ko men. Het beheersidee zal daar bij staan en tevens wordt aangetoond dat een overdracht duur zal zijn. Vooral de gevolgen voor de tijde lijk belegde reserves zouden ingrij pend zijn. WD en PvdA/PPR stellen zich in deze kwestie al lange tyd ge nuanceerd op, het CDA vroeg im mer hoe het nu zit met de over dracht. Als het onderwerp vervol gens ter sprake kwam in een be spreking tussen gemeente en ver enigingen), werd echter meteen besloten het onderaan de agenda te plaatsen. Over het beheersidee werd evenmin erg uitputtend ge sproken. De woningbouwvereni gingen hadden de handen vol aan de nieuwbouw, ondergingen be stuurswisselingen en besteedden, samen met de gemeente, veel tijd aan het opstellen van een ander systeem van woonruimteverde ling. De gemeente, op haar beurt, was druk bezig met opknappen. De complexen rond de Professor Einsteinlaan (waar alleen muren en balken bleven staan), Nicolaas Maeskade, Hyacinthstraat en Stad wijkstraat kregen een beurt, de buurt rond de professor Lorentz- laan komt binnenkort. En waarom zou je in zo'n situatie een rapport gaan schrijven?, aldus Van Leeu- En vervolgens toont hij i een overdracht niet alles voorstanders zeggen dat een ver eniging de meest democratische huurbaas is", zegt hij. "Ik zie dat niet. Op een vergadering komt maar een beperkt aantal mensen, terwijl een gemeenteraad echt de mocratisch is". Kortom: de gemeente is de beste huisbaas. De Consumentenbond ontdekte het vorig jaar al en bewo ners van de Tolstraat, Parkstraat en Stadwijkstraat onderschreven het. Al moet de wethouder toege ven dat ze dat puur gevoelsmatig deden, vlak na een mooie verbou wing. Dat de gemeente minder goed ZATERDAG Leiden De Waag - slagwerkfestival, 20 ut Stadsgehoorzaal - modefestival n tiesten, 20 uur. Clubhuis Op Eigen Wieken - prijs-kla verjasavond, 20.15 uur. Technische school - Vondellaan, toneel avond Ons Grunnegerlaand, inl. 131619 Buurthuis Morschwijk - familie-bingo 20 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, Big Band Ball, 21 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- avond, 21-1 uur. LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 NVSH trefcentrum - Rapenburg 48 open soos, vanaf 22 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'West Side Story', 21.15 uur. Zoeterwoude Dorpskerk - uitvoering Johannes Fas- sion door zangvereniging Zingt den nen, 20.30 Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, live- swingavond, 21 uur, band 'After the Si lence', vanaf 22.30 Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1. swing avond SJJO, 21.30 uur. ZONDAG Leiden Schouwburg - Leidse Modedag. 11.30-17 Menken Bowlingcentrum - Boshuizer- laan, Jazz on Sunday, 15 uur. De oude Harmonie - Breestraat 16, op treden de groep 'John and the Gellers', 16 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, culturele filmmiddag, 15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat, film 'De Land-Dayaks v Borneo', 20 uur. Zoeterwoude De Westender - Tropical Party. 20.30 Warmond Oude Raadhuis Dorpstraat, expositie beschilderde eieren, 14-16 uur. Oegstgeest Willibrodkerk - vertrek bustocht naar Woensdrecht voor stille tocht, 9.30 uur, inl. 175896/175635. Gebouw Taberna - Julianalaan, kinder theater Sanders Co, 13 uur. Wassenaar Boerderij Meijendel - vooijaarswande- ling IVN Leiden, 13 uur. De Paauwhof - Paauwlaan 2a, lezing 'Pasen in de beeldende kunst', 15 uur Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, koffie concert Barokensemble Voorschoten, 12.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 21 tot vrijdag 28 maart door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Linnaeus Apotheek, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. onderhoud pleegt, ontkent hij. Voor echt urgente zaken komen de mannen direct. En andere zaken worden zo snel mogelijk afgehan deld. "Per jaar komen er 5000 tele foontjes binnen, over kapotte rui ten en zo. In verdraaid weinig si tuaties gaat het dan echt fout. We hebben het dan echt over tien keer om drie N atuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, afdeling Lei den, verzorgt aanstaande zondag een voorjaarswandeling in Meij endel, Wassenaar. De wandeling begint om één uur bij de boerderij Meijendeel en duurt ongeveer twee uur. Koffieconcert Zondag het laatste concert van dit seizoen in het Voorschotense Ambachtshuis. Traditiegetrouw wordt dit concert verzorgd door het Barokensemble Voorschoten, bestaande uit zeventien musici onder leiding van Malcolm Hund- Davies. Op het programma staan werken van Brular, Sammartini, Boyce, Fasch en Stanley. Het Am bachtshuis is gelegen aan de Voorstraat twaalf. Aanvang van het concert is half een. Lezing Pauwhof De kunsthistorica i Portheine houdt komende zondag een causerie over 'Pasen in de beeldende kunst' in de Wasse- Pauwhof. De lezing begint Met het oog op de be- of minder". En: "Het is ook heel perkte plaatsruimte in het ge- belangrijk datje de mensen serieus bouwtje aan de Paauwlaan 2a is neemt, ook wanneer de klacht zacht gezegd - niet zo groot lijkt". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN "De POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na Kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A, Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 92.55 134,90 256.90 357,20 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22.70 per maand, per post 31.10 (maandabonnement alleen mogelijk, met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Pari|s. Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2