mVi k wi 'Ochtendmens wordt nooit avondmens' Naturisme maatschappelijk ruimschoots aanvaard Leids onderzoek van bekend verschijnsel ZATERDAG 22 MAART 1986 EXTRA PAGINA 25 Ochtendmensen en avondmensen, iederen heeft wel eens van die typeringen gehoord. Nederland herbergt 700.000 extreme ochtendmensen. Er zijn evenveel extreme avondmensen. Verreweg de meerderheid van de Nederlanders vormt de grauwe middengroep. Zij behoort noch tot het ene, noch tot het andere type. Die grote groep kan zich vrij behoorlijk aanpassen. Zowel in de ochtend als in de avond. Een echt ochtendmens kan zich onmogelijk als avondmens gedragen. En andersom precies hetzelfde beeld. Gerard Kerkhof, als doctor in de psycho-fysiologie verbonden aan de Leidse universiteit, verricht al 8 jaar onderzoek naar het fenomeen ochtend/avondmens. Een ding is duidelijk: het verschijnsel is niet magisch en je kunt het jezelf ook niet aanleren. T3 door Jan Westerlaken /f.AM- De ochtendmens. Komt vroeg uit bed. Is 's morgens actief. Duikt 's avonds om elf uur onder de wol. Dan is hij het zat. Op een venaar- dagsfeestje zit hij, als het wat later wordt dan normaal, nogal eens uit gebreid te geeuwen. Uitslapen doet nij niet. De avondmens. Hangt 's avonds tot de laatste beelden van de buis zijn verdwenen voor de televisie. Voor middernacht ligt hij nooit op bed. 's Ochtends een humeur om op te schieten. Klungelt bij alles wat hij onderneemt. Koffie moet hem wak ker houden. Echt aanspreekbaar is hij pas na een uur of tien. Snij het onderwerp maar eens aan. De voorbeelden zullen kras zijn. Mensen die een uitgesproken voorkeur hebben voor avondwerk. Anderen zullen alles in het werk stellen om onder een avondklus vandaan te komen. Overdag kunnen ze bergen verzetten, 's avonds zijn ze volle dig uitgeblust. Ochtend- of avondmens. Je kunt het 'jezelf niet aanleren. Daar is dr. Kerkhof na acht jaar onderzoek van overtuigd. Hij zegt: "De meeste mensen weten niet waar dit verschijnsel vandaan komt. Ze denken inderdaad, dat wanneer je dag in, dag uit, laat naar bed gaat, je een nachtmens bent. Maar ik heb talloze aanwijzingen dat het een erfelijke kwes tie is. De metingen die wij hebben ge daan wijzen duidelijk in de genetische richting". En waarom niet, vraagt hij even later zelf. "Neem nu eens de lengte van een mens. Of een slechte eter. Allemaal erfelijk bepaald. Waarom zouden och tend- en avondmensen daarop een uit zondering vormen? De thermometer is voor ons een goede graadmeter. De och tendmens bereikt relatief vroeg de hoog ste lichaamstemperatuur, de avond mens een stuk later". Prestatie Het begon in 1978. Kerkhof deed een onderzoek naar het leveren van presta ties gedurende 24 uur. Toen uit dat on derzoek opmerkelijke verschillen naar voren kwamen, ging hij op zoek naar de oorzaak. Een oorzaak die hij vond in het fenomeen ochtend- en avondmens. En nu? Kerkhof richt zijn blik op de praktijk. Welke kant wil hij precies heen? "Als je van iedereen kunt bepalen wanneer hij of zij de beste prestaties le vert, dan kunnen daar belangen mee ge moeid zijn. Op het werk, bijvoorbeeld. Je kunt je afvragen of een werkgever een avondmens niet beter wat later kan laten beginnen en een ochtendmens vroeger. De beste prestaties van beiden worden op heel andere momenten van de dag geleverd. Ochtendmensen moet je geen nachtdienst laten draaien en een avondmens moet je niet 's morgens om half acht achter het bureau zetten. Dan komt er niets uit zijn handen. Boven dien", voegt hij eraan toe, "krijgen voor al ochtendmensen duidelijke klachten; ze worden nerveus, krijgen maag- en darmklachten en slaapstoornissen. Dat heeft invloed op het prestatievermo gen". Belangrijker vindt Kerkhof echter, dat een ochtendmens in avonddienst fouten kan maken en een avondmens zich in de morgenuren niet happy voelt. Wanneer er plotseling handelend moet worden opgetreden, een belangrijke beslissing wordt gevraagd, kan het gebeuren, dat de reserves zijn opgesoupeerd. En dat, benadrukt Kerkhof, kan gevaarlijk zijn. Als voorbeeld noemt hij de bewaking in regelkamers van petrochemische in dustrieën en het urenlang turen naar stipjes op een radarscherm. Kerkhof omschrijft het als 'saaie taken'. "Juist daar zie je effecten optreden", zegt hij. "Als het vak uitdagend is word je aange zet om een prestatie te leveren. Maar bij weinig uitdaging staat de alertheid op een laag pitje. Piloten op transatlanti sche vluchten hebben er mee te maken. Ze zitten uren naar de apparatuur te sta ren. Duf werk. Vlak voor de landing moeten ze wel in opperste concentratie zijn. Wat ik wil zeggen is, dat als er geen gekke dingen gebeuren, het wel gaat. Plotseling voor een heel belangrijke be slissing worden geplaatst, daar kan het helemaal mis gaan". Verschillen De psycho-fysioloog denkt dat iemand van zichzelf redelijk kan bepalen tot welke categorie hij of zij moet worden gerekend. Toch gaat dat voor hem niet ver genoeg. Volgens hem wordt het ter rein behoorlijk onderschat. "Iemand kan best zeggen of hij een ochtend- of avondmens is. Wat dan nog? Ons gaat het om de verschillen. En of we daar in de praktijk wat mee kunnen beginnen". Kerkhof weet waarover hij praat. De meeste proefpersonen die dagen en nachten in zijn laboratorium bivakkeer den, behoren tot de middengroep. Men sen. die geen al te grote problemen had den als ze eens wat later naar bed waren gegaan en vroeg uit de veren moesten. De proefpersonen werden in ploegen diensten - drie dagen dag- en drie dagen nachtdienst - getest. Moesten allerlei karweitjes doen, vragenlijsten invullen, zichzelf temperaturen en hun stemming in de gaten houden. De échte avond- en échte ochtend mensen - een op de tien behoorde tot één van beide categorieën - werden eruit ge pikt. Zij kregen halverwege de nacht klusjes, moeilijke en eenvoudige, uit te voeren. Hun slaap werd 's nachts gecon troleerd door ingewikkelde apparatuur. Acht uur lang. Van elke proefpersoon le verde dat anderhalve kilometer papier op met daarop een registratie van de ac tiviteit van de hersenen (elektro encefa logram). Dit onderzoek moest antwoord geven op de vraag hoe beide fenomenen in afwijkende situaties (slaap en werk) reageerden. Zelf deed hij ook mee aan het onderzoek. Resultaat: een matig och tendmens. De experimenten vond hij niet leuk. Tussen vier en vijf uur in de ochtend kreeg de psycho-fysioloog het heel zwaar voor zijn kiezen. Het kwam zelfs voor, dat de mensen die de experi menten uitvoerden een kwartier voor de volgende proef wakker moesten worden Gerard Kerkhof "Je kunt je afvragen of een werkgever een avondmens niet heter wat later kan laten beginnen en een ochtendmens vroeger". (foto Holvast) gemaakt door de proefpersonen. De verwerking van de gegevens duurt nog wel even. De meeste komen in de loop van het jaar af. Het is Kerkhof wel duidelijk, dat de ochtendmens moei zaam zijn draai vindt in de avond en nacht. Volgens hem kunnen avondmen sen zich wat gemakkelijker aanpassen. Misselijk Hij verhaalt over een 29-jarige man - een uitgesproken ochtendtype - die het 's nachts verschrikkelijk moeilijk kreeg. Zo erg, dat hij er misselijk van werd. Da gen later was hij nog niet in zijn oude ritme. Van een verpleger weet Kerkhof, dat de man volledig uit zijn doen raakte door de wisselende diensten die hij draaide. De verpleger kreeg slaapstoor nissen en werd zelfs gedwongen zich ziek te melden. Wat kan er nu met de gevonden resul taten worden gedaan? Kerkhof wijst op het materiaal dat hij in al die jaren heeft verzameld. Feiten die er niet om liegen. De werkgever, denkt hij hardop, zou re kening kunnen houden met bepaalde ei genschappen van het personeel dat bij hem in dienst is. Hij zegt hierover: "Ik vind dat je de werknemer zelf moet laten bepalen wan neer hij begint en wanneer hij stopt. Werken wordt dan een stuk prettiger. Zeker voor die extreme ochtend- en avondmens. Je hebt als werkgever min der kans op ongelukken in je onderne ming en het verlies aan produktiviteit wordt beperkt. Anders gezegd, de werk nemer begint op dat tijdstip waarop hij zich het meest prettig voelt. Ik kan het in een paar woorden zeggen, maar zo een voudig ligt het natuurlijk niet. Wat doe je met winkels? Daar ligt het moeilijk. Er wordt nu op alle fronten over arbeids tijdverkorting gepraat. Neem in die ge sprekken de variabele werktijden mee. Gemakkelijker kan het niet. Nu zit men om tafel, dus waarom niet gelijk dit pro bleem aankaarten. Kijk, als iemand last van zijn rug heeft, wordt er van alles aan gedaan om hem te ontzien. Waarom zou dat niet bij ochtend- of avondmensen kunnen?" Cursus Kerkhof heeft zelf enkele keren gepro beerd om 'in gesprek' met het bedrijfsle ven te komen. Drie pogingen deed hij de afgelopen twee jaar om een cursus op poten te zetten waarin deze problema tiek aan bedrijfsartsen en andere men sen uit dit wereldtje zou worden voorge legd. Drie maal heeft hij zijn idee moe ten laten varen. Waarom? De psycho-fy sioloog vermoedt, dat het bedrijfsleven nog niet rijp is voor zijn gedachte. Dus, redeneert hij, heeft het voor mij maar weinig zin om met dit fenomeen echt aan de weg te gaan timmeren. Draaien we de rollen niet om als de werknemer gaat bepalen wanneer hij be gint? Is dat een niet wat al te grote luxe? Kerkhof: "Luxe is het zeker. Maar je kunt toch grenzen vaststellen? En de werkzaamheden op elkaar afstemmen. Wanneer de personeelsleden zich vast leggen op de begintijd zijn er, denk ik, best goede indelingen te maken. Bij de werkgever moet wel de wil aanwezig zijn en hij moet er geen bezwaar tegen hebben om wat plooiwerk te verrichten. Volgens mij vraagt een baas zich nooit af op welk tijdstip een personeelslid het meest produktief is. De andere kant is, dat er mensen zijn die per se 's nachts willen werken, omdat dit nu eenmaal meer geld in het laadje brengt". De nachtdienst. Het laatste woord is er zeker nog niet over gezegd. Niet alleen in de werkkring spelen de prestaties op bepaalde tijdstippen een rol. Wat te den ken van topsporters? Kerkhof heeft in Rome aan een onder zoek meegewerkt op dit terrein. "Bij ty pische ochtensporten, zwemmen bij voorbeeld, zie je overwegend ochtend mensen. Zaalsporten worden hoofdza kelijk door avondmensen bedreven. Als avondmensen gaan zwemmen, dan zul len ze het heel moeilijk krijgen. Zeker in de topsport. Daar gaat het om heel klei ne verschillen. Dan kun je zeker niet om het verschil tussen ochtend- en avond- heen". Verschillen Duidelijke verschillen tussen beide extreme typen zijn moeilijk te geven. Maar er zijn gemiddelden. Een ochtend mens slaapt enkele minuten - om precies te zijn drie - na twaalf uur in; de avond mens anderhalf uur later. Rond acht uur 's morgens wordt de eerste wakker, de andere een uur later. Een ochtendmens is omstreeks half drie het meest actief, zijn 'avondcollega' even voor zeven uur. De grote meerderheid gaat om half een naar bed, is om half negen wakker en is het meest produktief tussen vier uur en half vijf. De ochtendmens slaapt over het algemeen genomen wat langer dan de avondmens. De avondmens slaapt wat efffectiever, zoals Kerkhof het uit drukt. Kerkhof: "Vooral 's morgens zie je duidelijke verschillen. Zo zal een och tendmens in zijn vakantie niet of nauwe lijks uitslapen en zal in het weekeinde om half acht z'n hondje uitlaten. De ex treme avondmens zegt, dat 's nachts de wereld van hem is. Dan kan hij zijn ge dachten ordenen en komt hij tot optima le prestaties". Kerkhof kaart vervolgens een interes sant punt uit zijn onderzoek aan. Hij zegt: "Heel veel mensen kunnen 's avonds niet in slaap komen. Duurt dat lang, dan raken ze geprikkeld en grijpen te langen leste maar naar middelen om zo aan voldoende nachtrust te komen. Slaappillen dus. Gebruik je die twee of drie weken na een nare ervaring dan zeg ik, dat kan niet zoveel kwaad. Maar niet langer. Ons onderzoek zou best wel eens kunnen aantonen, dat die mensen mis schien wat vroeger of juist wat later naar bed zullen moeten gaan. Hun slaapritme kan niet goed zijn. Zoiets verander je na tuurlijk niet van de ene op de andere dag. Langzaamaan beginnen kan best tot resultaten leiden". Kinderen Kinderen krijgen hier al vroeg met slaapritmes te maken. Na 'Meneer de Uil' de koffer in. Slaap of geen slaap. De psycho-fysioloog: "Een avondkind heeft dan nog helemaal geen zin. Onder dwang gaat het toch naar bed. Wat zie je dan? Het ligt uren naar het plafond te staren en vindt het bed maar een verve lend ding. Zo'n kind valt uiteindelijk wel in slaap maar komt halverwege de nacht wakker. En komt dan bij vader en moeder zeuren. Er is maar een remedie: houdt dat kind wat langer op". Over het gedrag op school van deze kinderen zegt Kerkhof: "Ze zullen wel slaperig zijn, zeurderig en dagdromen. Een slaapklacht komt nooit alleen. Wy zeggen altijd: geen slaapklacht zonder waakklacht. Of het echt gevolgen heeft op de leerprestaties? Ik denk het wel. Ze zullen problemen hebben met concen tratie en en zullen minder goed opletten. In theorie zou het zo kunnen zijn, dat hierdoor talentjes verborgen blijven. Als het slaapgedrag wordt verstoord loopt het kind op school achterstand op". Koffie is al eerder genoemd. Is dat hét middel om een avondmens om te turnen tot ochtendmens? Kerkhof kijkt wat bedenkelijk. "Kof fie is een pepmiddel, maar het werkt pas uren nadat je het hebt gedronken. Koffie is niet het middel om een avondmens op de been te helpen. Er zijn ook andere middeltjes om op te peppen. Een beetje amfetamine maakt je ook fit. Om in slaap te komen kun je voor het naar bed gaan een glas warme melk drinken. Dat helpt". Twisten Stel je voor dat een extreem ochtend mens trouwt met een extreem avond mens. Leidt dat niet tot heftige twisten? Neem seks als voorbeeld. Kerkhof knikt. "Wanneer je 's avonds om twaalf uur in bed stapt en barst van de slaap wil je ook slapen. Heb je geen zin meer in vrijen. Een ochtendmens zal daar misschien wel zin in hebben rond een uur of zes. En dan slaapt de partner - het avondtype - als een roos. Ik weet te weinig af van dit terrein, maar ik denk dat zulke partners wel afspraken zullen hebben". Een ochtendmens veranderen in een avondmens - of andersom - kan dat? "Neen", stelt Kerkhof nadrukkelijk "Hoewel het niet onomstotelijk vast staat, gaat het om een erfelijke kwestie waar niet aan te sleutelen valt. Met het middentype zou dat wellicht wel kun nen. Wat je wel ziet is dat oudere men sen, in elk geval boven de 55 jaar, 's avonds vroeg naar bed gaan en niet meer kunnen uitslapen. Vroeger hadden ze daar geen problemen mee". Deze zomer wordt een landelijk onder zoek gehouden naar de behoefte aan mo gelijkheden om in Nederland naakt te recreëren. Het onderzoek, dat in op dracht van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen (NFN) wordt uitgevoerd, is mogelijk gemaakt door een subsidie van het rijk. De NFN, die dit jaar het vijfde lustrum viert, denkt met de resultaten van het onderzoek nog beter in staat te zijn lage re overheden ervan te overtuigen dat het nodig is om ook ruimte te scheppen voor mensen die bloot willen recreëren. „Net zo goed als een gemeente voetbalvelden en fietspaden aanlegt zou een gemeente er ook voor moeten zorgen dat er plaat sen komen waar naaktrecreatie mogelijk is", meent voorzitter Bart Wijnberg. De resultaten van het onderzoek worden te zijner tijd gepresenteerd op een sympo sium waarvoor met name bestuurders van gemeenten en provincies een uitno diging in hun bus zullen vinden. Na 25 jaar georganiseerd naturisme in Nederland zijn de contacten met de overheid volgens Wijnberg goed. „De rijksoverheid beschouwt ons als een vol waardige gesprekspartner. Naar onze adviezen, of die nu gevraagd of onge vraagd zijn, wordt geluisterd". Gemeen tebesturen hebben er geen moeite meer mee, dat op de terreinen van naturisten verenigingen bloot wordt gelopen. „Vroeger was dat vaak anders. Proble men op plaatselijk niveau zijn er nu ei genlijk alleen nog maar op het vlak van de ruimtelijke ordening. Naturistenver enigingen die van hun terrein in een lan delijk gebied een kampeerterrein willen maken botsen nog wel eens met een ge meentebestuur dat daaraan niet wil of kan meewerken", zegt de NFN-voorzit- ter. Bij de Nederlandse Federatie van Na turistenverengingen zijn momenteel 35 verenigingen aangesloten. Die vereni gingen, waarvan er diverse ouder zijn dan de NFN, exploiteren over het alge meen een terrein waar, verborgen achter dichte bossages en rietmatten, als het weer het toestaat - en dat is in Nederland vaker het geval dan menigeen denkt - naakt wordt gerecreëerd. Op sommige terreinen mag worden gekampeerd, an deren zijn alleen ingericht voor dagre creatie. Naast deze verenigingsterreinen telt Nederland ook twee openbare natu- ristische campings. Het naturisme heeft de afgelopen ja ren een veel bredere verschijningsvorm gekregen. Nadat op tal van plaatsen aan het water al jarenlang illegaal werd blootgelopen komen er nu steeds meer legale naaktstranden bij. Inmiddels is ook bij veel verenigingen het nodige ver anderd. Aanvankelijk richtten de aanhangers van het naturisme zich op een eenheid van lichaam en geest met de natuur. So berheid was daarbij veelal troef. Tabak en alcohol waren taboe en veel naturis ten aten vegetarisch. Anno 1986 doet dat nog maar voor een deel van de naturis ten opgeld. De rest heeft in elk geval in belangrijke mate de soberheid afgezwo ren. De betrokkenheid bij de natuur is er over het algemeen nog wel. Het aantal georganiseerde naturisten bedraagt momenteel 25.000. „Daarnaast is er minstens een kwart miljoen men sen dat bij voorkeur bloot recreëert zon der ergens bij te zijn aangesloten", weet Wijnberg te melden. Het naturisme is volgens hem maatschappelijk ruim schoots aanvaard. Toerisme Overigens spelen bij het legaliseren van naaktstranden volgens de voorzitter van de NFN vaak ook andere motieven dan de maatschappelijke aanvaarding een rol. „In Den Haag was <Je aantrek kingskracht op het toerisme een belang rijke factor. Zonder naaktstrand zou, zo werd gezegd, een deel van de Duitse gas ten wegblijven. Dat argument geldt nu ook heel sterk in Zeeland. In het verle den beschouwden overheden het aan wijzen van een naaktstrand ook wel als een vorm van repressieve tolerantie". De eerlijke overtuiging dat mensen die dat willen de gelegenheid moeten hebben, om daar waar anderen hun zwembroek je aanhouden, bloot te lopen heeft geluk kig in een aantal gevallen eveneens een rol gespeeld, aldus Wijnberg. In Nunspeet en enkele andere ge meenten op de Noordwest-Veluwe is bloot taboe. „Het is verboden zich onge kleed danwel in kleding welke uit een oogpunt van zedelijkheid aanstotelijk of onbetamelijk is, op de weg of op een voor het publiek zichtbare plaats te be vinden". Artikel C7 in de Algemene Po litie Verordening (APV) laat in Nun speet aan duidelijkheid niets te wensen over. Die APV werd vorig jaar juni vastge steld. Iets nieuws onder de zon was het artikel niet. „In de vorige APV stond iets dergelijks. Het bestaande beleid wordt gewoon voortgezet. Dat heeft te maken met de godsdienstige opvatting van de bevolking. Naaktrecreatie past daarin niet", aldus loco-burgemeester J.van der Zanden van Nunspeet. Twaall* raadszetels in Nunspeet worden bezet door vertegenwoordigers van CDA, SGP en RPF. De overige zeven zijn verdeeld onder WD, PvdA, D66 en Gemeentebelangen. Een naaktstrand bijvoorbeeld aan het Veluwe-randmeer zou grote delen van de bevolking kwetsen, meent de loco- burgemeester. „Als we dat toestaan kun nen veel inwoners van Nunspeet daar niet meer zwemmen. Je kurjt om zo'n strand nu eenmaal geen schutting plaat sen". Ook topless is op de Nunspeetse stranden uit den boze en nog niet zo lang geleden kwam de gemeente in het nieuws toen op last van B en W een foto werd verwijderd uit een tentoonstelling die in het gemeentehuis was ingericht, omdat er enkele blote billen op waren te zien. Het toerisme heeft er niet onder te lij den, daar is loco-burgemeester Van der Zanden van overtuigd. Sterker nog, een. bepaalde groep toeristen wordt er juist door aangetrokken. „Een recent onder zoek heeft aangetoond dat de toeristen vooral geïnteresseerd zijn in onze na tuur. Zij hebben absoluut geen behoefte aan mogelijkheden om naakt te recree- ren. Sommige toeristen komen speciaal hier naar toe omdat ze weten dat ze niet worden geconfronteerd met naakte De politie heeft het dan ook niet moei lijk met de bewuste bepaling in de APV. Optreden tegen overtreders is nauwe-* lijks nodig omdat er geen overtreders zijn, aldus loco-burgemeester Van der Zanden. Wijnberg accepteert deze houding bij na schouderophalend. „De Veluwe zal altijd wel de Veluwe blijven. Soms zijn gemeenten bang om in een bepaalde re gio als eerste een naaktstrand aan te wij zen. Dat speelde destijds heel duidelijk op de Waddeneilanden. Nu is het weer zo in -Zeeland. Kennelijk is naaktrecrea tie toch iets bijzonders". Burgemeester P. Diepenhorst van Domburg erkent dat hij er weinig voor voelt om als eerste gemeente op Walche ren een naaktstrand toe te staan. „Daar over moet eerst overleg worden gevoerd met andere gemeenten. Ook moet zoiets goed worden doorgesproken met de fracties in de gemeenteraad. Door alle drukte met de verkiezingen zal daar op korte termijn wel niets van komen". De gemeenteraad van Domburg zette on langs de deur welliswaar op een kier voor een legaal naaktstrand, maar deze zomer zal het er zeker nog niet zijn. Zeeland blijft daarmee net als de Noordwest-Veluwe een witte vlek op de kaart met legale naaktstranden. Alleen op een stukje strand by Breskens is bloot officieel toegestaan. En ook in Zee land spelen godsdienstige overtuigingen een belangrijke rol, aldus burgemeester Diepenhorst. JOOP VAN DALFSEN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25