Dokter ik word toch wel weer wakker?' Narcosefouten steeds schaarser ZATERDAG 22 MAART 1986, PAGINA 23 Nog maar enkele tientallen jaren geleden werd de anesthesist beschouwd als het hulpje van een chirurg, die op commando met ether in de weer was. Nu wordt zijn vak al lang gezien als een medisch specialisme. Hij heet tegenwoordig zelfs anesthesioloog. Maar vertrouwd wordt de anesthesist lang niet altijd. Zeker niet door de patiënt die aan het narcosegas moet. Blijft zo'n anesthesist wel op je letten? En hoe zit het met die narcose-doden? Zijn er nog steeds zoveel? Natuurlijk, er is heel wat verbeterd op het gebied van de anesthesie. Maar het is niet denkbeeldig dat er in de toekomst meer fouten worden gemaakt. Want door bezuinigingen verdwijnen er steeds meer anesthesisten uit de operatiekamers. En dat in een tijd dat de operaties ingewikkelder worden. door Greetje van der Veen Daar lig je dan. Je moet worden ge opereerd en de zenuwen-beginnen te werken. Niet vanwege de kwaal, want ach, die is niet levensbedrei gend. De narcose is het, die een lich te paniek veroorzaakt. Moet je echt onder totale verdoving? Kan het niet plaatselijk zodat je er gewoon bij bent? Moet je je werkelijk wil loos aan het verdovingsgas laten leggen? Wie garandeert je datje niet teveel van dat gas krijgt? Stel dat er iets mis gaat. Je hoort er misschien niet vaak van, maar natuurlijk wor den er fouten gemaakt. De witte maffia houdt dat gewoon stil, denk je wantrouwend. Nog voordat de narcotiseur langskomt om je een en ander uit te leggen, wordt de vrouw naast je gereedgemaakt voor een operatie. Sieraden af. kunstgebit uit. nagellak verwijderd, make-up af. Ze heeft al een vale kleur als ze in een soort doodshemd wordt gestoken en een paar I witte sokken aan krijgt. De aanblik is j niet geruststellend. De narcotiseur ver telt wat je weten wilt, maar omdat je te weinig kennis van zaken hebt moet je op zijn woorden afgaan als hij zegt dat het in jouw situatie echt veel beter is om een algehele narcose te ondergaan. „Neemt u van mij aan-, u wordt nooit zo goed be waakt als onder narcose", zegt de lie verd. i Als de volgende dag het hele gebeuren achter de rug is, grijns je om je eigen angst. En geneer je je een beetje. Want eigenlijk is het toch een luxe om je zor gen te kunnen maken over de verdo ving. Als je 'n levensbedreigende ziekte had, zou je waarschijnlijk niet eens over j de narcose hebben nagedacht. Er liggen inmiddels twee nieuwe vrouwen bij je op de kamer. Bij beiden komt de anes- j thesist langs. De een vraagt: Dokter, ik word toch wel weer wakker hè?". De an der hoor je zeggen: ,.U zorgt er toch wel voor dat ik niet tijdens de operatie wak kerword?". Narcose heeft voor veel mensen iets beladens. De honderden anesthesie-do- den, waarvan de Utrechtse professor Smalhout ooit melding maakte, spoken nog altijd rond. Berichten over een te kort aan anesthesisten, over buitenland se narcotiseurs die amper onze taal spre ken en van de ene operatiekamer naar de andere rennen om tegelijkertijd twee of drie patiënten in de gaten te houden, zijn nog steeds niet uit de herinnering verdwenen. En een verhaal over een vierjarig kind dat door een narcosefout sterft tijdens een operatie aan een been. draagt ook niet bij tot een positieve kijk op de anesthesie. Veel verbeterd De angst is dus verklaarbaar. ..Maar die komt wel voort uit onwetendheid", zegt drs. Hans Wesenhagen (42). coordi nator van het anesthesicteam in het Gro ninger Academisch Ziekenhuis en oplei der van artsen tot anesthesist in dat zie kenhuis. „Er is de afgelopen tien jaar heel wat verbeterd op het gebied van de narcose. Er is meer goede bewakingsap paratuur en de middelen die de patiënt krijgt toegediend zijn enorm verfijnd. De kans dat je weer wakker wordt is veel groter dan 99 procent, de mogelijkheid dat je per ongeluk tijdens de operatic- wakker wordt is nihil. En een teveel aan bewustzijnsverlagende middelen heelt nooit tot gevolg dat je in een coma raakt of sterft. Het betekent alleen dat het iets langer duurt voordatje bijkomt", zo stelt hij zijn patiënten keer op keer gerust. En om een angstige patiënt duidelijk te maken dal de narcotiseur de gang van zaken bestuurt en in de hand heeft zoals een piloot z'n vliegtuig, zegt hij er wel eens bij. „Als u tijdens de operatie even pijnloos wakker wilt zijn, kan dal wel. Ik kan u op elk gewenst moment wekken en kristalhelder krijgen of laten doorsla pen". Wesenhagen krijgt bijna elke dag met bange mensen te maken en hij realiseert zich dat werkelijke angst in een kort ge sprek een dag voor de operatie, bijna niet weg te nemen is. „Het maakt na tuurlijk niet uit of je vertelt dat er slechts in één op de 40 000 gevallen een compli catie is. Mensen worden daardoor niet gerustgesteld. Ze denken: stel dat ik die ene ben. Als mensen echt panisch blij ven, besteed je meer tijd aan de gesprek ken. Ik ben met een kind dat ontzettend angstig was voor de narcose wel een week beziggeweest. Ik heb elke dag met hem gepraat, we hebben nagespeeld wat er zou gebeuren in de hoop hem op die manier vertrouwd te maken met de si tuatie". Modern „Het is ook niet nodig om bang te zijn We hebben zeer moderne elektronische controle-apparaten die de ademhaling, bloeddruk en de polsslag in de gaten houden. Als er maar even iets niet loopt zoals het moet, gaan er toeters en bellen. En dan kunnen we de zaak bijstellen. De apparaten bewaken de patiënt, het ene apparaat controleert het andere, en de anesthesist controleert het controletoe stel. Eigenlijk is het een heel gek vak. Je bent voornamelijk bezig met kijken. Je doet pas wat als er iets misgaat, maar je moet ervoor zorgen dat er niets misgaat Je hoeft nooit te vertrouwen op één ap paraat. Als het ene faalt, neemt het ande re het over. Je kunt zeggen dat er alleen een complicatie optreedt als er twee din gen tegelijk fout gaan. Als er iets kapot is en je niet oplet. En dan nog is de com plicatie meestal niet levensbedreigend". Het staat vast dat er op het ogenblik een aanzienlijke vermindering is van het aantal doden bij operaties. Uit een arti kei in het Tijdschrift voor Geneeskunde enige tijd geleden is gebleken dat dat aantal in tien jaar tijd zeer opvallend is gedaald. Die daling is waarschijnlijk niet alleen te verklaren door de verfij ning van chirurgische technieken. Ook de verbeterde anesthesie zal daaraan hebben bijgedragen. Hoeveel narcosedoden er jaarlijks zijn is niet bekend. Er bestaan geen statistie ken over. Bovendien is het "moeilijk te achterhalen wat een narcose-dode is. Als de anesthesist niet snel genoeg inspringt na een fout van een chirurg en de patiënt sterft, is dan de narcotiseur schuldig of de chirurg? Het blijft ingewikkeld Dui delijk is zo heeft ook prof. Smalhout inmiddels beaamd dat er de laatste tien jaar op het gebied van de anesthesie ongelooflijk veel is verbeterd. Drie soorten De chirurg die zelf z'n patient een do sis ether toedient en vervolgens gaat snijden is al sinds de oorlog verleden tijd. En een narcotiseur die constant in een ballon moet knijpen om de patiënt maar in slaap te houden kennen we ook al tientallen jaren niet meer. ..Vroeger", zegt Hans Wesenhagen. kreeg de patiënt een complete verdo ving met een grote dosis van één middel Nu krijgt de patiënt drie soorten midde len. Eén om hem buiten bewustzijn te brengen, een stof om de pijn te bestrij den en een stol om de spieren te laten verslappen en onbewuste reflexen te on derdrukken. Die drie stoffen kunnen on afhankelijk en in verschillende hoeveel heden worden toegediend. Voor de nar cotiseur blijft het zichtbaar hoe groot het effect is van de toegediende stoffen De controle-apparaten vertellen hoe de pa- tiént de behandeling ondergaat. Door het ademmengsel bij te stellen of nog iets toe te dienen kan de anesthesie zeer nauwkeurig geregeld worden". Een flinke stap vooruit in de anesthe sie is de mogelijkheid om bijna alle ope raties regionaal te verdoven. Menig chi rurg is daar niet happig op. omdat hij graag in alle rust zijn gang gaat en bang is dat de patiënt onrustig wordt zodra er maar even iets anders loopt dan gebrui kelijk is. Maar de anesthesist beslist, en hel komt steeds meer voor dat patiënten wakker hun eigen operatie volgen en met een ontspannend muziekje op het hoofd in zich laten snijden. Wie graag re gionaal verdoofd wil worden, moet dat van tevoren met de anesthesist bespre ken. Maar dat het kan. wil niet altijd zeg gen dat het ook gebeurt, want soms is een korte algehele lichte narcose te ver kiezen boven een regionale verdoving Het is afhankelijk van de conditie van de patiënt en de soort operatie. Zware operatie Wie een zware operatie moet onder gaan kan er in veel ziekenhuizen op re kenen dat er een anesthesist aan te pas komt die in dat soort operaties gespecia liseerd is. Zo is het niet ongewoon dat bij langdurige operaties twee of drie anes thesisten aanwezig zijn. Dat duidt er op dat de ziekenhuizen ruim in de anesthe sisten zitten, maar dat is niet zo. Zeker de academische niet. Onlangs moesten wegens bezuinigingen vijf van de 24 anesthesisten in het Academisch Zie kenhuis in Groningen verdwijnen. En omdat er steeds minder geld is voor we lenschappelijk onderzoek (er kan per persoon nog maar een paar uur per week aan worden besteed) is het voor steeds minder anesthesisten nog interessant om in een academisch ziekenhuis te werken Temeer omdat in een acade misch ziekenhuis minder wordt ver diend dan in een ander ziekenhuis. Hoewel er voldoende jonge anesthe sisten zijn die hun opleiding hebben af gerond, nemen ziekenhuizen soms hun toevlucht tot buitenlandse narcoti seurs Uiteraard zijn die mensen ook kundig, maar het loopt vanwege de taal barrière gewoon een tijdlang minder soepel. „De grootste frustratie van een anesthesist in een academisch zieken huis is dan ook dat er een situatie aan het ontstaan is waarin onvoldoende spe cialisten en hulpkrachten aanwezig zijn bij een operatie", zegt Wesenhagen ..De chirurgische technieken worden steeds beter. Er kan steeds meer en dat betekent dat er steeds grotere en langdu riger operaties gedaan moeten worden met een steeds geringer aantal mensen Waar we dus blij mee zijn is dat er hard gewerkt wordt aan de ontwikkeling van een controlë-apparaat dat zelf denkt Die apparaten geven nu 100 signalen, waar van er 99 normaal zijn en waarvan er een onjuist is. Die 99 willen we niet weten, maar die ene moet de machine eruit ha len. Dan hoef je als anesthesist niet steeds jc aandacht te richten op iets wat normaal blijkt te zijn. Je kunt je dan be zighouden met de dingen die echt nodig zijn. Als een operatie lang duurt zou dc machine een deel van het werk kunnen doen dat nu door drie mensen wordt ge Nooit alleen „De anesthesisten vinden dat er nog steeds een tekort is aan specialisten op dit terrein, maar de maatschappij vindt kennelijk van niet Kijk, je wordt nooit alleen gelaten op de operatietafel, maai er zijn niet genoeg narcotiseurs om er bij iedere operatiepatient continu een aan wezig te laten zijn. Door het financieel tekort komt het voor dat bij de eenvou diger operaties een anesthesist soms twee mensen tegelijk in de gaten houdt Dat hoeft niet erg te zijn. maar ideaal is het niet". ..Ik kan zelfs niet garanderen dat het nergens voorkomt dat de narcose door een niet-anesthesist wordt toegediend In de grote ziekenhuizen komt dat niet voor. maar in de kleine is dat niet voor honderd procent zeker Maar het is ook weer niet zo dat de kleine ziekenhuizen per definitie slechter in de mensen of in de apparatuur zouden zitten Het ligt er maar aan hoe het geld wordt verdeeld. Sommige kleine ziekenhuizen zijn ver bazend goed uitgerust. Zowel met appu ratuur als met mensen" Wie ooit onder narcose is geweest, heeft dat waarschijnlijk niet als onaan genaam ervaren. Tenzij hij of zij zich na dien beroerd heeft gevoeld en braaknei gingen had. Die klachten kunnen te ma ken hebben met het soort middel dat is toegediend, met de conditie van de pa tient en met de anesthesist. De ene anes thesist werkt beter en liever met een be paalde stof dan de andere. Patiënten reu geren ook verschillend op dezelfde stof Bovendien is het zo dat iemand die aan alcohol, drugs of slaapmiddelen ver slaafd is en plotseling geopereerd moet worden, vaak een ongezonde dosis nar cosegas moet hebben om hem onder zeil te krijgen. En dat heeft weer tot gevolg dat de kans op een beroerd gevoel achteraf, groter is. Om die reden ook worden mensen die niet acuut geope reerd hoeven te worden wel eens naar huis gestuurd met de mededeling dat ze eerst een tijdje van de drank of de slaap pillen moeten afblijven Misselijkheid achteraf is dus geen uit zondering, maar een half jaar lang moe of duizelig zijn na een operatie hoeft niet beslist met de narcosemiddelen te ma ken te hebben. Het is niet onmogelijk, maar bewezen is het verband niet Dromen Sommige mensen ervaren dat ze na een narcose voortdurend hetzelfde dro men. De anesthesisten gaan ervan uit dat dit wel met de verdoving te maken heeft. Maar verklaren kunnen ze he' niet. Heel af en toe komt het voor dat patiënten tijdens narcose ervaren wat er om hen heen gebeurt. Zo wist eens ie mand woordelijk de mop te herhalen die de anesthesist en dc chirurg tijdens dc operatie aan elkaar hadden verteld. Ook is het voorgekomen dat een patient tij dens een langdurige operatie opving dat het er slecht uitzag en dat het medisch team teneinde raad was in zijn pogingen de patient tijdens de operatie in leven te houden. De patient, die graag nog wilde leven, is gaan bidden zo vertelde ze achteraf en plotseling ging het beter De operatie is verder goed gegaan. De medici hebben voor die plotselinge verbetering van de lichamelijke conditie geen verklaring. Wesenhagen: „We we ten niet alles van de hersenprocessen tij dens een narcose. Het komt ook voor dat mensen tijdens een operatie daarover dromen en die dromen kloppen dan weer niet met de werkelijkheid Hoe dat komt weten we niet. Ma.ir dat zijn de ge heimen van het leven. Er zijn middelen waarvan we weten dat mensen ervan gaan dromen, maar we weten alleen niet van tevoren hoe. We kunnen niet zeg gen: kom, we stoppen er een middeltje in waarvan de mensen lekker gaan dro men', zodat ze een soort filmpje voor on derweg meekrijgen, net als tijdens een vlucht over de oceaan"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23