Die kerken waren zo kaal en wit nog niet In Noord-Holland goed Tentoonstelling protestants interieur in Het Catharijneconvenf ZATERDAG 22 MAAM'ilWtl GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Al voordat ze officieel werd geopend, trok de tentoonstelling 'Protestants kerkinterieur' in 'Het Catharyneconvent' aan de Nieuwegracht in Utrecht tientallen bezoekers, onder wie een paar groepen scholieren. Teruglopend kerkbezoek is niet af te lezen aan de belangstelling voor het historische kerkgebouw, want dié scoort cijfers als nooit tevoren. Denk maar aan de 150.000 'Kerkepad'-gangers per jaar. Drs. R. P. Zijp, die de uit 150 stukken bestaande tentoonstelling opzette, vindt de interesse voor het protestantse kerkinterieur van de zestiende tot de negentiende eeuw niet zo verwonderlijk, want dit interieur was - nog afgezien van de architectuur - aller minst kunstloos. Zeker, bij de Beeldenstorm zijn kunstvoorwerpen van hoge kwaliteit verloren gegaan. Maar de kerken waren in die tijd rijke lijk met kunst gevuld en dus konden ze wel wat missen zonder kaal en kil te worden. Bovendien zijn de calvinisten, na het inte rieur zoveel mogelijk van roomse invloeden te hebben gezuiverd, al gauw met de hermeubilering begonnen. "De spreekwoordelijke kaalheid van de Reformatie is eigenlijk maar een ouderwets idee", zegt conservator Zijp met overtui ging. "Het was allemaal niet zo leeg en wit als men vaak denkt. Wie naar onze tentoonstelling komt, hoeft dan ook niet bang te zijn voor halfkale zalen. Er valt hier voor de geïnteresseerde veel te bekijken en te genieten". kerkinrichting en -aankleding, al kwamen die in grote lijnen wel overeen met de calvinistische ideeën. door S.J. de Groot Het is ondoenlijk, een eenvoudige karakteristiek van het protestantse kerkinterieur in die eerste eeuwen na de Reformatie te geven. Samensteller Zijp: "De calvinis ten hadden in de zestiende eeuw geen duidelijk beeld hoe een kerk er binnen uit moest zien. Er be stonden geen richtlijnen voor. Ze wisten wél wat niét mocht. Geen afbeeldingen bijvoorbeeld van God, Christus en de Heilige Geest. Om die reden is er veel uit de ker ken verdwenen. In de begintijd is men vooral improviserend te werk gegaan. En de een ging daarin ver der dan de ander". "Daar kwam nog bij, dat de ker ken toen geen eigendom van de calvinisten waren maar van de overheid. En die stelde in de regel de criteria op voor hun versiering. Het (te ruime) gebouw had ook ver schillende functies. In de steden was het ontmoetings- en wandel plaats. Dat laatste werd minder naarmate de calvinisten talrijker werden en de eredienst zelf meer ruimte vroeg, maar in het begin be sloeg de nieuwe religie slechts 4 procent van de bevolking". De kerk was dus een publiek ge bouw, waarover de stedelijke over heid vrijwel alles had te zeggen. Ze had ook een recreatieve functie, met muziek en toneel en als plaats voor de stadsboekerij. Lastig was, dat de vloer voortdurend moest worden opengemaakt voor begra fenissen. Vaste zitplaatsen waren er dan ook niet, hooguit voor de be stuurders, in banken rond de pila ren. Zijp: "De eredienst was een van de vele gebruiksmogelijkhe den". Ook de nieuwe kerken die de cal vinisten bouwden, zoals de Mare- kerk in Leiden en de Nieuwe Kerk in Haarlem, waren niet van één ty pe. Sommige hadden een sober in terieur, andere waren rijk gedeco reerd. En de kleinere groepen pro testanten, zoals remonstranten, doopsgezinden en lutheranen, had den weer eigen gedachten over Gelijkheid tentoonstelling tot Conservator Zijp: "Omdat het kerkelijke leven toen wezenlijke veranderingen doormaakte, die ook hun invloed hadden op het kerkinterieur. Het was de periode van Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap en alle kenmerken van standsverschil moesten verdwij nen. Uit de kerken de rouwborden, familiewapens, herenbanken en protserige zerken. Wat men niet kon verwijderen werd gewoon minder goed lees- en zichtbaar ge maakt. Je zou het een tweede beel denstorm kunnen noemen. Daar mee ontstaat een nieuw protes tants kerkinterieur. Maar er is uit de 17de en 18de eeuw genoeg leuks bewaard om er een goed overzicht van te maken". De plaatselijke overheden zijn voor de aankleding van de kerken van onschatbare betekenis ge weest. Zijp: "Ze hadden er veel geld voor over. Iets van de plaatselijke welwaart moest op dat gebouw af stralen. In hun wedijver grepen ze soms boven hun eigen mogelijkhe den uit". De vele schenkingen, zo als gebrandschilderde ramen, ge beeldhouwde preekstoelen, kope ren lichtkronen, grafmonumenten en orgels, getuigen van die drang naar pracht. Ook gegoede families en gilden deden een flinke duit in het zakje. Het was toch mooi om binnen het godshuis, met je eigen namen en jaartallen op kleurrijke borden, in de volksherinnering voort te leven. Zo was het kerkinterieur vaak het resultaat van bestuurlijk en particulier eergevoel. Vooral de rouw- en familieborden hebben het later moeten ontgelden. Niet slecht overigens, want het inte rieur leek door hun veelheid en overdaad vaak meer op een winkel van Sinkel dan op een kerk. Zeventiende-eeuws schilderij van een protestantse kerkdienst. Uit de collectie van 'Het Catharijneconvenf in Utrecht. Aangenomen mag worden, dat het doek is gemaakt in opdracht van de twee bestuurders in de pilaar- bank links en hun op de voorgrond staande vrouwen. Op die manier lieten gegoede burgers zich graag vereeuwi gen. Afdeling 1 van de tentoonstelling is opgebouwd rond de permanente dooptuin met preekstoel uit het Noordhollandse Warder, beschil derde orgelluiken en een rooms- katholiek altaar uit Amsterdam, al les eigendom van het museum. Op twee grote tekstborden zijn de Tien Geboden en de Geloofsbelij denis geschilderd. Tekeningen ge ven een indruk van de Beelden storm. Wie in deze ruimte op een daarvoor bestemd knopje drukt, krijgt fijngevoelige orgelmuziek uit de tijd van Sweelinck te horen. In de volgende afdeling ziet de bezoeker, hoe een preekstoelpa neel met een gebeeldhouwde voor stelling van het Laatste Avond maal achterstevoren werd gekeerd en aan de lege achterkant voorzien van een bijbeltekst. De afbeelding van Christus mocht namelijk niet gezien worden en ging dus naar de binnenkant van de kansel. Schilderijen van interieurs ma ken duidelijk, dat een godsdien stoefening toen wel anders verliep dan tegenwoordig. Met schier ein deloze preken duurden ze meer dan twee uur en dat gaf nogal eens aanleiding tot onrustige taferelen. Een buitenlandse kroniek uit die dagen typeert ze als 'onbeschrijfe lijke wanorde'. Als ze hun eigen zit plaats niet hadden meegenomen, moesten de meeste toehoorders staan. Hondjes lopen er speels tus sendoor en moeders, gewoon maar ergens zittend, leggen hun baby's zonder schroom aan de borst. Geschiedvorsers vragen zich te genwoordig wel af, of dit beeld al gemeen was en of de schilders in hun fantasie soms niet te ver zijn gegaan. Maar hoe dan ook, stijf ging het niet toe. Verder in deze zaal een zachtaar dig portret van de organist-compo nist Sweelinck, impressies van een huwelijksbevestiging en - het kan niet missen - een collectie voor werpen voor de 'dienst der offeran de'. Offerblokken met sloten waar aan geen breker zich waagde. Zilver uit Leiden In een afdeling over de protes tantse sacramenten, doop en avondmaal, staat een vitrine met 18de-eeuws avond maalszilver uit de Marekerk in Leiden. In het wit te kleed op de tafel is een voorstel ling geweven van Jezus en de Sa- maritaanse vrouw by de stad Si- char. Lutheranen - van wie dit kleed komt - hadden blijkbaar geen bezwaar tegen zo'n afbeel ding. De Leidse kerkvoogdij heeft een deel van het oude zilver uit de Ma rekerk in permanent bruikleen aan het museum afgestaan. Een ander deel staat in 'De Lakenhal'. Con servator Zijp is erg blij met die aan winst. Het heeft nogal moeite ge kost, het protestantse aandeel in dit rijksmuseum op redelijk peil te brengen. Maar Zijps verklaring voor de Leidse schenking riep twijfel op. "Doordat er in Leiden nogal wat kerken buiten gebruik zijn ge raakt, waren er avondmaalsstellen over", was zijn antwoord op de vraag hoe de kerkvoogdij het zilver had kunnen afstaan van een kerk die nog volop in gebruik is. De ware reden hoorden wij van kerkvoogd J. Donkers (sinds kort wonend op het Kaageiland). "In de Marekerk wordt al sinds 1925 of daaromtrent vervangend avond- maalszilver gebruikt. Het antieke zilver is zeer zeldzaam en kostbaar. De kluis waarin het lag opgebor gen was niet goed beveiligd. Toen stonden wij voor de keus: een nieu we kluis of afstaan aan een mu seum voor tentoonstelling. We hebben dat laatste gedaan omdat 't ook veel leuker is. In een kluis heeft niemand er wat aan. Als kerkvoogdij vonden we het ook heel plezierig, op deze manier een bijdrage te kunnen leveren aan de inventaris van dit rijksmuseum". Wat het avondmaalsgerei betreft spant Den Haag op deze tentoon stelling de kroon met een gouden stel uit de Grote of Sint Jacobs- kerk. Met botjes De andere ruimten geven de be zoeker een blik op de indeling en vulling van het kerkinterieur (schilderijen en plattegronden, tekst- en spreukborden) en de kerk als begraafplaats (rouwborden, te keningen van grafmonumenten, een beschilderde baar en een weg geschoven zerk van 700 kilo, com pleet met echte botjes uit het mid deleeuwse geraamte van een jon geman). Tot omstreeks 1830 is er in ker ken begraven. Dat gebeurde lang niet algemeen. Drs. Zijp schat deze begravingen op hooguit 30 pro cent. Klachten over het onhygiëni sche ervan - in de zomer kon het in de kerken stinken van jewelste - en het ongemak maakten er een eind aan. De tentoonstelling besluit met het kerkinterieur in de 19de eeuw. de Bataafse tyd, met onder andere schilderijen van de Marekerk en Pieterskerk (Hendrik Ringeling). Vermoeiden kunnen dan nog rus ten bij een videoprogramma dat een samenvatting geeft van alles wat ze op hun wandeling gezien en gehoord hebben. Met zo'n tentoonstelling - goed van opzet en hoog van kwaliteit - is er voor het rijksmuseum van kerke lijke kunst 'Het Catharijneconvenf alle aanleiding om zichzelf in deze maanden extra aan te bevelen. Tot 29 mei. Dat kerkelijke samenwerking in Noord-Holland nog eens zó voor de hand zou liggen, heeft in vroeger jaren niemand kunnen dromen. Gereformeerden hadden de schrik van de hervormde vrijzinnigheid en hervormden moesten op hun beurt van de zeer kerkse 'fainen' niets hebben. Maar er is veel veranderd, zo be richt secretaris ds. B. J. Aalbers van het landelijke orgaan 'Samen op weg' in de deze week versche nen aflevering Noord-Holland van de twaalfdelige serie 'Anderhalve eeuw gereformeerden in stad en land' (uitgeverij Kok in Kampen). Noord-Holland als provincie biedt een grote verscheidenheid: steden, polders, kust en Gooi. Voor 'Sa men op weg' - het naar elkaar toe groeien van hervormden en gere formeerden - geldt die verschei denheid ook. "En het aardige is", schrijft Aalbers, "dat in al die geva rieerde gebieden 'Samen op weg' goed uit de verf komt". In alle steden zijn er wijken die tot brede samenwerking kwamen. De enorme wijk Alkmaar-Huis waard honderd procent. Amster dam heeft plannen voor een totale federatie in de hele binnenstad. In Amstelveen denkt men daar ook aan. Ontvolking, ontkerkelijking en vergrijzing zijn een krachtige drijfveer. Noord-Holland heeft nu 25 tot 30 kerkelijke federaties. "En dat is niet weinig", vindt Aalbers. Nieuw beginnen Kudelstaart, waar een federatie is ontstaan uit groepen die eerst bij Leimuiden en Aalsmeer hoorden. Soms is de samenwerking nog bre der, zoals in Hoofddorp (één ge bouw samen met de rooms-katho- lieken), Purmerend ('oecumeni sche gemeente' met een gerefor meerd predikant als pastor), Zuidelijk Flevoland en Zeewolde (ook met rooms-katholieken). Toch is het zeker niet zo, dat men elkaar alleen maar in nieuwe of 'moeilijke' gebieden vindt. "Dan zou onrecht worden gedaan aan bijvoorbeeld Muiderberg en Me- demblik, Assendelft en Duiven- drecht en al die andere plaatsen waar men als één gemeente leeft en werkt". Aalbers ziet in dat alles niets triomfantelijks. "Dankbaar heid is een beter woord. Omdat de kerken, soms door nood gedreven, soms omdat ze allemaal nieuw moesten beginnen, elkaar vonden in een gemeenschappelijke verant woordelijkheid". In een ander verhaal in deze afle vering van 'Anderhalve eeuw gere formeerden' wordt gezegd, dat de kerken te lang alleen voor zichzelf hebben gebouwd. Amsterdam is een voorbeeld. Eigen kerkbouw in de 'tuinsteden' was een erezaak. Dat ging zo tot diep in de jaren 60. Nu krijgen de kerken daarvan de rekening thuis. Kerkgebouwen voor 600 mensen moeten worden aangepast aan de 200 die er. nog over zijn. De grote stad lijkt de 'sterfkamer van de traditionele kerk'. Maar er zijn kansen om de 'kraamkamer van een vernieuwde kerk' te worden. Eeuw. Het Leger des Heils in Ne derland bestaat volgend jaar 100 jaar. Ter voorbereiding hierop heeft het voor 1986 als jaarthema gekozen: 'Groeien in geloof. Boek jes hierover zijn verkrijgbaar bij- het Velddepartement, Damstraat 15, 1012 JL Amsterdam. Bijbel. Op grond van een rech terlijke uitspraak is met onmiddel lijke ingang de openbare verkoop van de bijbel in Turkije stopgezet, terwijl in de winkel aanwezige ex emplaren moeten worden ingeza meld en geregistreerd. Tegen drie medewerkers van het Turkse Bij belgenootschap is een gerechtelijk vooronderzoek begonnen omdat zij een artikel in de Perswet zou den hebben overtreden dat invoer en verkoop van de bijbel verbiedt. (De afkorting 'ob' in deze lijst staat voor 'openbare belijdenis). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 studentenekklesia; Mare kerk 10 dr. Meijers, ob, 5 ds. Ouwendijk, Alphen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer en ds. Koolstra, ob; Oecu menische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius (thema: 'Euthanasie'), 11.15 ds. Hor- tensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Pannekoek, ob; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Riet veld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. De Mey, ob; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 hr. v. Schelven; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. J. P. Karstens. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk. Dia- konessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v.d. Velden; Oude Vest 10 ds. De Bruijn, O.geest; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wal- linga, L.dorp; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. D. Rodenburg. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 ds. Last, Zeist, 7 ds. v. Dam, Woerden. Ge ref. Gpm. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq, mmv koor. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bouritius, Hoogeveen. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 1-0 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 11. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw- .singel 21) 5 hr. J. de Leeuw. Evangelie- centrum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (aula Noachstr. 2) 10 rev. Bob Lemon, wo. 8 evang. Zijlstra, Zijl singel 2. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11 (gezinsviering); Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11Lammenschans weg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oecum. avond gebed in oud-kath. k. Zoeterw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- sma, 7 ds. Rothfusz. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, ob, 7 ds. De Graaff. Geref. Kerk 10 ds. Boer. 6.30 ds. Schoep. Gou da. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 4 kand. v. Dijk, Nunspeet. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 dr. Haitsma; Kruiskerk geen dienst; Op- standingskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden, mmv 'Con Amore'; Naby 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Nieu- wenhuis, 6.30 ds. Mulder, ma., di. en wo. 7.30 gebedsdienst; De Bron 9.15 ds. MoU, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Moll, ma., di. en wo. gebedsdienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Sweepe, Den Haag, 6.30 ds. Rang; Salv.kerk 10 ds. Westerveld, Apeldoorn, 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. v. Voornveld, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud- Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek, Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Stavleu, 6.30 ds. v.d. Vlugt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v. Putten. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Re- monstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. v. Rooyen, R.dam. Rk Kerk: Boni- faciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30 (jonge renviering); Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 11 steen') 10 dr. Vlijm, Voorschoten. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. v. Gende- ren. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis tengem. (Ambachtsweg 2) 10 en 7.30 (bijz. dienst met tijdrede) ds. J. A. Vis- BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Vergunst, Zoetermeer, 6 ds. Muller, Sluipwijk. Geref./Herv. Gem. (dorps huis 'De Tas') 10.30 ds. Klijnsma. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Rietdijk, Moerkapel- le. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 (ob) en 6.30 ds. Wieman; Salv .kerk 10 ds. Klein Kranenburg. Ter Aar, 6.30 ds. Radstake, IJsselmonde; Bethl .kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Boon, Ka- merik. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg en ds. Elderman, ob, 6.30 ds. Moet, Woer den. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Plaatsman. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom en ds. v.d. Pol. ob, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 dr. Haitsma. Ge ref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 5 ds. Davidse, Zevenhuizen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Eerland, Putten. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. Wil schut. Alphen, 5 ds. v.d. Berg, Bodegra ven. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9.30 en 11.30, Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, ob, 6 ds. De Jong, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Ge braad, Nunspeet, ob, 6.30 ds. Vermeu len. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 hr. Brouwer, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. v. Sliedregt; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. v. Roon; Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Hovius; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoe ver) 10 ds. De Jong; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 dr. H. Berkhof. Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v Breevoort; Triumfatork. 9.30 ds. v. Breevoort, 5 kand. A. de Graaf, IJmuiden. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. De Jong, Alphen, 7 ds. Biewenga, Zoeter meer, in Vredeskerk. Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v.d. Born; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born; Schep- pingsk. 9 en 10.30 (ob) ds. Stegeman- .Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Heiv. Gem. 9.30 kand. Mulderij, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ge ref. Kerk 9.30 ds. De Boer. Hoofddorp. 7 ds. Huisman, H.woude. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, ob; Pauluskerk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 hr. Wamelink, Noordwijk. 7 ds. Roosjen, Noordw.hout, jeugddienst Geref. K. Vrijg. 9-30 stud. J. R. Visser. 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (Salva- tori) 10 ds. v.d. Brink, R.dam, 5 ds. Schuurman, Dronten. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. v. Atten. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, wo. 7.30 ds. v. Ravenswaay, Ermelo. Evangeliege- meente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. K. Pot. Rk Kerk; Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9.30 en 11; Engel- bew. zat. 7. zo. 9.30 en 11 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.3U ds. Wegerif, ob, 6.30 hr. N. Stam. Geref. Kerk-9.30 en 5 ds. Nooteboom, ma., di. en wo. 7.30 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. v. Dijk. Nun speet. Remonstr. Gem. 10 ds. F. Knop pers. Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Heiv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Molenaar. Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Snel, Rijns- burg. ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda, 7 ds. Berg- sma. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.15. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze. 7 ds. Roetman, Wadd.veen. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 hr. Vel- trop, Vianen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 dr. Dirksen, Lei den, 5 ds. v.d. Plas, Bergambacht, 7 ds. Wagter, Rijnsburg; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. v.d. Beek, bevestiging ds. G. J. Ruitenburg, 2.30 ds. Ruitenburg, intre de; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuijt; Sole Mio 9 ds. Kalkman, Noordw.hout. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. v.d. Wal, H.gom. Volle-evang.gem. 'Shalom' (Rui- terstr. 8) 7 evang. Modderkolk. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey (ob). Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ma., di. en wo. 7.30 oecum. avondgebed; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. Leertouwer, 7 drs. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Weeda. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 8.45 en 4.30 stud. J. R. Visser. Dronten. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijc- kerslooth 4 ds. Oegema. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangehegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 mevr. N. van Keulen-Schaafsma, Haarlem, 5 ds. v. Stam. Leidschendam. Remonstr. Gem. 10 ds. Fockema And- reae, Hilversum. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Groenendijk, Scheveningen, 7 ds. Vlasblom, Boskoop. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, ha, 5 ds. Wagter. ha; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. ob. Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribbennk. ob. 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 (ob) ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. J. van Nieuw koop. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sor- ge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. v.d. Vlugt (legerpred.). Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 (ob) ds. Germans, 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 ds. v. Santen, Zwolle, 7 ds. C. B. Roos, A.dam, jeugddienst. Kerk 9.30 ds. Rietveld, Zoetermeer, 6.30 ds. Elderman. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman. H.woude. 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Mackaay, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college. Beeth- .laan) 9.30 ds. Arkeraats, Hardinxveld. 5 ds. Vroegindewey. Eemnes. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bach- laan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman Rk Kerk Laur.kerk zat 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN Herv- Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland. 5 ds. Schipaanboord. Everdingen; Hoeksteen 9.30 ds. v.d Berg, Harderwijk, 6.30 ds. Roetman; Be- thelk. 9.30 ds. Roetman. 5 ds. Goossen. Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. v. Dalen, Den Haag. 5 dr. Bade; Ontm.kerk 10 prof. mr. Reu ge brink. L.dorp. WARMOND: Herv. Gem. 10 en 5 ds. Muis. Rk Kerk zat 7. zo. 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Kok. R.dam, Kie- vietk. 10 drs. Van der Kloot Mevburg. Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorps centrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v.d. Kamp WOUBRUGGE: Herv. Gem 9 30 ds. Koelewyn, ob. 6.30 kand. v t Hof. Lei den. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders. 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk zat 7. zo. 10. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 10 en Buikema. 6.30 ds. Aalders. ADVERTENTIE Met uw gift steunt de Vastenaktie initiatieven i groepen mensen de Derde Wereld die zich willen bevrijden van armoede, uitbuiting a onrecht. Help de Vastenaktie helpen! VASTENAKTIE Giro 5850 Zeist Banknummer 70.70.70.147

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11