Partij Wassenaar weg, WD handhaaft zich Politieke verhoudingen in één klap helemaal anders Alleen stemmenverlies voor WD 6 DONDERDAG 20 MAART 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 3 LEIDERDORP - Verkiezingen in Leiderdorp of hoe de politieke ver houdingen in een gemeente er in één klap totaal anders kunnen uit zien. 'Links' heeft genadeloos toe geslagen in Leiderdorp, de foren sengemeente die al sinds jaar en dag CDA- en WD-bolwerk was. De triomf van de PvdA is compleet - ten koste van het CDA en de WD, die beiden een zetel moeten inleveren. Leiderdorp De PvdA nam gisteravond beide zetels gretig in ontvangst. En kan zich nu, met vijf van de negentien raadszetels, een van de grootste partijen noemen in Leiderdorp. Even groot als het CDA en maar één zetel kleiner dan de broer die altijd een kop groter was, de WD. Wat scheelt het nu allemaal nog? Pvd A-lijsttrekker Victor Mol kenboer meldt, tussen alle felicita ties door, dat die winst volgens hem ten volle verdiend is en als volgt te verklaren: "Het zijn die huisbezoeken geweest. Precies de wijken waar we langs de deuren zijn geweest, de Schansen, Buiten hof, dóór hebben we enorm ge scoord. Ons harde werken van de laatste vier weken is beloond. Als je nagaat dat we 2xh duizend men sen hebben bezocht...". De laatste vier weken - Molken- boer heeft het dus niet over het harde werken van fractie en be stuur in de afgelopen vier jaar? "Ja, ach... je ziet gewoon dat de in vloed van raadsleden kleiner is dan de landelijke tendenzen. En ver geet niet, we hebben met een klei ne, gehandicapte fractie gezeten. Niettemin hebben de kiezers ons De glorieuze overwinnaars in Lei dikke winst wegloopt. Op de foto de i Lijsttrekker Hein van der Zande is derhalve niet echt verdrietig. Na tuurlijk had hij liever de gevraagde 'maat' gekregen, maar "de realiteit lag toch iets anders. Zeker de laat ste dagen. Want reken maar dat die enquête van vorige week, waaruit bleek dat we geen enkele zetel meer zouden halen, een rol heeft gespeeld bij het stemgedrag. Zeker weten. Ik ben herhaaldelijk gebeld door mensen die vroegen: moeten we nu nog wel op jullie stemmen, heeft het nog zin? Dus begon ik te twyfelen of we zelfs die ene zetel nog wel zouden halen". Glunderend: "Ik ben blij dat het toch gelukt is. Anders was het straks in de raad toch maar een grijze, grauwe massa geworden". Onderhandelingen Hoe gaat het toekomstig college van burgemeester en wethouders er nu uitzien? Of blijft alles bij het oude, dat wil zeggen: één wethou Een luid gejuich steeg op der van de PvdA, één van de WD en één van het CDA? De nieuwgekozen lijsttrekkers kunnen en willen in dit stadium slechts nog hulpeloos hun schou ders ophalen. Het is echter allesbe halve denkbeeldig dat wat betreft de collegesamenstelling alles in Leiderdorp bij het oude blijft. Ie dereen is namelijk voor een afspie gelingscollege. De glorieuze over winnaar Molkenboer erover: "De politieke verhouding van nu weer spiegelt zich al in het college. En ik denk niet dat Leiderdorp zich on middellijk leent voor drastische wijzigingen in dat opzicht". "Maar ik vind wel dat de PvdA- winst beloond zal moeten worden. Bijvoorbeeld door een grotere in breng in het collegeprogramma". De WD moet, als grootste partij, het voortouw nemen van de onder handelingen. De partij wil zo snel mogelijk aan het werk gaan om voor de raadsvergadering van 29 april klaar te zijn. i bekend werd dat de PvdA met een (foto Holvast) CDA-wethouder Meerburg is weer 'in'1 voor nog een termijn. WD-raadslid en lijsttrekker Cock Huigen staat te trappelen om de plaats van Irma Gehner in te ne men. D66 vindt zichzelf een zeer serieuze onderhandelingspartner En de PPR/PSP wacht rustig af.. Overigens hebben fle verkiezin gen geen persoonlijke teleurstel lingen in Leiderdorp veroorzaakt. Geen enkel huidig raadslid hoeft plaats te maken. De twee zetels die CDA en WD verloren waren bij gelijkblijving van beide partijen naar nieuwkomers toegegaan. De Leiderdorpse raad ziel er vanaf volgende maand als volgt uit: WD: C. Huigen-van Boven. W. Scheller. W. Kruidenier. J. de Waard, T. Stuiven berg. R. Klerks. CDA: A.H. Meerburg. J. den Boefl, N. van Jaarsveld. C. Schellingerhout, A. Roest. PvdA: V. Molkenboer, J. Bezemer, G. Keijzers. M. Holierhoek, C. LangendorfT-Honnef. D66: R. Stam en B. Lamers. PPR/PSP: H. van der Zande. toch hun vertrouwen gegeven. Ik denk dat we dat vertrouwen de ko mende vier jaar waar moeten gaan maken". Zonder geluk vaart echter nie mand wel, ook de Leiderdorpse PvdA niet. Bij de verdeling van de restzetels zag het plaatje er gister avond heel goed uit voor de 'rooi en'. Schier in tegenstelling tot de vorige verkiezingen, toen de PvdA maar zo'n 50 stemmen tekort kwam voor een extra zetel. Overigens komt de riante winst voor de PvdA niet helemaal uit de lucht vallen. Afgezien van de be kende landelijke tendens bleek vo rige week uit een enquête al dat zij een omstuimige groei tegemoet zou gaan. Zelf had Molkenboer ook op vijf zetels gemikt, "maar dat was vrij optimistisch. Velen van ons zaten net op de vier. De waar heid lag in het midden en die lever de toch mooi de restzetel op", al dus een glunderende PvdA-voor- man gisteravond. Teleurstelling Een restzetel die aan de neus van het CDA voorbij gaat. En zo kan het gebeuren dat de christen-de mocraten in Leiderdorp een hoger percentage haalde (28,4 procent) dan in 1982. CDA-lijsttrekker Arie Meerburg is dan ook "uiteraard te leurgesteld". Zoekt hij de schuld van het ver lies ook bij zichzelf, c.q. zijn eigen partij? Wethouder Meerburg zegt niet direct nee: "Het zou best kun nen zijn dat ik de genomen ver keersmaatregelen op mijn nek krijg. Omdat ik verkeer nu een maal in mijn portefeuille heb. Niet voor niets stond er op de Maurits- singel (waar onlangs verkeersob stakels zyn neergezet, red.) een m CDA-wethouder Meerburg slachtoffer van zijn eigen verkeersbeleid? (archieffoto) bord met 'Arie, dit gaatje stemmen kosten'... Het zij zo". "Of de winst van de PvdA te recht is, tja.. Die duikeling van de vorige keer was in elk geval ook niet terecht". Voor WD-lijsttrekker Cock Hui gen komt de omwenteling niet uit de lucht vallen. "Vier zetels was de PvdA in elk geval waard geweest", oordeelt ze. "Niet omdat ze het zo goed gedaan hebben in Leider dorp, maar omdat je nu eenmaal met die landelijke tendens zit. Daardoor hebben wij ook verlo- "Nee, als je het vergelijkt met de daden van de PvdA in de afgelo pen vier jaar, dan is dit geen te rechte uitslag. Als mensen echt de partijen lokaal hadden beoordeeld, dan waren wij op zeven zetels blij ven zitten". Helemaal ontevreden is Huigen ook weer niet. "Per slot van reke ning is en blijft de WD de grootste partij". Wandelgangen D66, de partij die in Leiderdorp altijd al hoger scoorde dan het lan delijk gemiddelde, kan opgelucht ademhalen. Het duo Stam en La mers blijft samen in de raad zitten. Een gegeven waarover 'de wandel gangen' zich gisteravond uitermate verbaasd toonden. Ruud Stam meldt desgevraagd nooit echt te hebben gewanhoopt. "Ik had wel steeds op die twee ze tels gehoopt. Anderhalf jaar gele den heb ik al gezegd dat we er bij de verkiezingen hoe dan ook min stens even goed zouden uitko- Het Hans van Mierlo-effect? "Maar zeer, zeer ten dele. Ik denk dat Van Mierlo de partij heeft te ruggebracht tot het uitgangsni veau. Meer niet". En ten slotte de kleinste partij, PPR/PSP. Duidelijk door het oog van de naald gekropen. Zoals PSP- leider Jan Preenen direct na de uit slag heel fijntjes opmerkt: de PPR had het zonder de bundeling met de pacifisten mooi niet gered. "Als de PPR alleen de verkiezingen was ingegaan had het CDA zes zetels gehaald en was de PPR wegge vaagd. Het is dus heel goed ge weest dat we samen de verkiezin gen zijn ingegaan". WASSENAAR - Partij Wassenaar verdwijnt uit de Wassenaarse ge meenteraad. De partij kwam giste ren bij de gemeenteraadsverkiezin gen 70 stemmen tekort voor een ze tel in de raad. De WD handhaaft zich met tien zetels, terwijl CDA en PvdA beiden een zetel wonnen. Zij komen nu op respectievelijk zeven en drie van de 21 zetels. D66 blijft een raadslid tellen. Wassenaar Het verlies van Partij Wassenaar (PW) betekende een diepe teleur stelling voor de 72-jarige fractie voorzitter J. Harting, die een paar dagen geleden uit het ziekenhuis werd ontslagen en vrijwel de hele campagne in bed heeft gelegen. De WD'er Henk de Greef, die wegens drukken werkzaamheden de raad verlaat, probeerde hem gister avond wat op te beuren. "Kop op Jan, we gaan er allebei uit", sprak hij in raadhuis De Paauw, waar de verkiezingsuitslagen op een groot scherm werden gepresenteerd. F. Kroeze, de tweede man achter Harting op de PW-lijst, wijt het dramatische verlies aan het gemis van Harting tijdens de campagne en het wegvallen van A. Lodder, de partij-oprichter. Hij werd ernstig ziek, maar bleef zonder opvolger. Een van de twee PW-zetels in de raad werd hierdoor ruim twee jaar lang niet bezet. De werkelijke reden van de dra matische terugloop lijkt echter het befaamde 'Hoge Klei'-effect te zijn geweest. De vraag of dit gebied be bouwd moet worden, speelde vier jaar geleden een grote rol bij de Warmond W.F. Harting verdwijnt met zijn Partij Wassenaar uit de raad. bestond slechts uit een telefoon lijn. een piepklein kastje en een mi crofoon, opgesteld in de serene rust van een commissiekamer. Verslaggever Hans Hagen sleep te Kroeze als eerste voor de micro foon om het verlies van zijn partij uit te leggen, het 'hotste' nieuws van de avond. Kroeze liet weten dat de ledenvergadering van PW uiteindelijk moet beslissen over het voortbestaan van de partij. B en W van Wassenaar hadden aan Lokatel onder meer als eis ge steld dat mensen van de kersverse Stichting Lokale Omroep Wasse naar, die serieuze plannen heeft om een plaatselijke omroep te stichten, bij de uitzendingen be trokken wordt. Woordvoerder Frank Rijnbeek van de Wassenaar- se stichting: "We hebben gekeken hoe Lokatel hier radio maakt. Heel leerzaam". De stichting moet ove rigens eerst van het ministerie van WVC een zendvergunning krijgen alvorens ze mag uitzenden. Ze moet dan vooral "representatief zijn voor Wassenaar". Computer Naast de apparatuur van Lokatel stond ook de centrale computer in de commissiekamer. Bliksemsnel verwerkte deze de verkiezingsuit slagen. Via een kabel werd een en ander op een soort dia-scherm in de grote raadzaal geprojecteerd. Een enkele druk op de knop was genoeg om gegevens te krijgen als het aantal ongeldige stemmen (26), het hoogste opkomstpercentage (84.4 procent in het Van Heecke- renhuis) en het laagste (72,3 pro cent in het gemeentekantoor). In totaal brachten 15274 van de 19499 kiesgerechtigde Wassenaarders hun stem uit, een totale opkomst van 78,3 procent, drie procent meer dan vier jaar gelden. De afzonderlijke telmachines hebben over het algemeen goed ge werkt. Alleen in Kerkehout waren wat problemen. Om tien voor half zeven lichtte bij een apparaat de verkozen partij niet goed op. De gemeente nam het zekere voor het onzekere en het een van de reserve apparaten aanrukken. Stemmers hebben van dit alles geen hinder ondervonden. Wassenaar krijst de volgende raads leden. Voor de VVD: C.P.M. Baraing. A P. Aptroot. E. Tamboezer. A.F. Co- cheret de la Morinière, mevrouw M.J.F. Zeven. A. Pruijs. H F. Dijkstal. J. Poldervaart, mevrouw E.R. Vegter en J. Vos. Voor het CDA: J.V. Wensveen, H. Schelhaas. W.C. Olijslagers. C.E. Mo- ret, L.H. Hoogeweegen, P. Vreugdenhil en M.W.A. Van Rij. PvdA: J.C.M. Greep. HJ. Goulooze en C. van Meij. D66: R.A. Nieuwenhoven. 'Alles blijft bij het oude' in Warmondse gemeenteraad Wassenaarse prominenten kijken naar de verkiezingsuitslagen. PvdA-raadlid H. Goulooze wijst en burge meester P.H. Schoute vierde van links) slaat de armen eens goed. over elkaar heen. (foto Holvast) verkiezingen. PW won met groene Voorkeur kend, maar bollenkweker C. Over- leuzen, het CDA verloor, vooral in devest was sterk in opmars. De Oostdorp. De kaarten lagen nu an- Van Rij, met zijn 25 jaar veruit niet onbekende Wassenaarder had ders. In de St. Willibrordschool het jongste Wassenaarse raadslid, een flink aantal voorkeurstemmen werden 517 stemmen op het CDA verkeerde gisteravond geruime behaald, zo bleek bij het projecte- uitgebracht. En M. van Rij, die tijd in onzekerheid of hij. als zeven- ren van de uitslagen van de afzon- dankzij een restzetel in de raad de op de CDA-lijst, wel in de raad derlijke stemlokalen. Helaas voor komt, meldde dan ook triomfante- zou komen. De zetelverdeling was Overdevest bleken de 335 voor lijk: "Het Oostdorp hebben we te- weliswaar al twintig minuten na keurstemmen niet genoeg, rug". het sluiten van de stembureaus be- Grote tevredenheid bij CDA- lijsttrekker V. Wensveen, wiens partij vier jaar geleden twee zetels verloor: "Ik dacht aan zeven, maar hoopte op acht zetels", zo zei hij. Wensveen sprak vooral over de ef fecten van de Hoge Klei en het wegvallen van Lodder uit de raad. Blije gezichten ook bij de PvdA die drie 'dikke zetels' behaalde. Frac tievoorzitter H. Goulooze: "In Was senaar is historisch gezien ruimte voor drie PvdA-zetels. We hebben ons duidelijk hersteld en ook D66 valt me erg mee". D66 behaalde 766 stemmen, slechts 40 boven de kiesdrempel van 726 stemmen. De WD, die dankzij een restze tel bleef staan op tien zetels, be haalde in totaal 44,1 procent van de Wassenaarse stemmen, een verlies van 1,7 procent ten opzichte van 1982. Fractievoorzitter Ch. Aptroot was dan ook dolgelukkig. Doordat de WD niet de absolute meerder heid haalde (11 van de 21 zetels) zullen de onderhandelingen voor een nieuw college weer volledig open zijn. De WD zal als grootste partij de andere partijen uitnodi gen voor onderhandelingen met als uiteindelijke doel een college van "een zo breed mogelijke sa menstelling". De algemene ver wachting is dat het CDA, anders dan de afgelopen periode, weer deel zal gaan uitmaken van het col lege. Radio en tv Voor het eerst waren gisteravond de verkiezingsuitslagen in Wasse naar via het kabelnet te volgen op radio en tv. De Haagse vereniging Lokatel verzorgde een korte radio uitzending vanuit het raadhuis. Wie daar echter een compleet inge richte radio-studio verwachtte kwam bedrogen uit. De apparatuur 1000 gekomen", aldus wethouder en lijsttrekker Dalhuisen glunde rend. Door deze.uitslag zal de War mondse raad twee nieuwkomers tellen, PW'er Bram Schavemaker en Carla van Schie van het CDA. WD-lijsttrekker Saris sprak on danks het verlies van een bevredi gend resultaat "zeker als je het on ze tegen de landelijke effecten af zet". Volgens haar is het WD- bouwstandpunt (na Humako stop pen met woningbouw) niet de oor zaak geweest van de rem op de WD-groei. "Met dat standpunt verliezen we kiezers, maar we win nen er weer anderen mee". Hoop heeft Saris nog altijd op een WD'er in het college. Dit ondanks een uitslag die alles in zich heeft om alles bij het oude te laten. Saris: "Als PW en het CDA zich al bij voorbaat voornemen elkaar de hand vast te houden, zie ik het somber in". Over de mogelijkheid van een college met drie wethou ders, zegt ze: "Dat zal gezien het inwonertal van Warmond toch niet haalbaar zijn. Die regeling is voor Warmond niet van toepassing". Vergrijzen Wethouder en lijsttrekker Van Schagen (CDA) was een gelukkig mens. Geen zetelwinst in vergelij king met de vorige keer, maar wel is nu die vierde zetel die de chris ten-democraten halverwege de rit de verbannen Vreeken moesten meegeven terug bij de partij waar .hij volgens Van Schagen thuis hoort: bij het CDA. Op de hem voorgelegde stelling dat de college onderhandelingen- met de stem busuitslag al beklonken zijn, zegt Van Schagen: "Dat kun je zo niet zeggen, al heeft het er wel alle schijn van". Van Schagen erkent het gevaar van de doorzettende groei van PW, de laatste jaren. Het christen-democratische bolwerk in Warmond daarentegen slijt nog al tijd. De partij wordt vooral door de ouderen in het zadel gehouden. "We moeten harder naar de jonge ren kijken", beseft Van Schagen. "Met onze nummer vier, Carla van Schie, hebben we daarvoor de juis te persoon in huis. Ikzelf vergrijs hé", zegt hij lachend terwijl hij quasi-vertwijfeld naar zijn kalende hoofd grijpt. PW-lijsttrekker Dalhuisen meldt "zeer tevreden" te zijn. Ook met het voor Warmondse hoge op- komstpercentagen van 75 toonde zij zich in haar nopjes. Over de col legevorming zegt ze: "We gaan ge woon met de opstelling van het programma beginnen en dan zien we wel waar het schip strandt". Zelfheeft ze in elk geval veel zin in voortzetting van haar wethouders schap. "Er zijn nog een hoop din gen te doen, vooral op het punt van speelvoorzieningen. Ik zou het heel mooi vinden als ik later kan terugkijken op een periode waarin we het voor elkaar hebben gekre gen dat er in elke hoek van het dorp speelvoorzieningen zijn". Het ballonnenincident ging druk over de tong, gisteravond. PW ging ermee op de ludieke toer en bom bardeerde een lied getiteld 'Ballon netje' tot zijn overwinningslied. Klager Corijn (oud-WD-raadslid) wist nog te vertellen dat acht jaar geleden een WD-straatorgel zich niet binnen een straal van 100 me ter van de stembureaus mocht be geven. Waarom dan in 1986 wel PW-ballonnen bij de ingang van de stembureaus, blijft hij zich afvra gen. Corijn wil de vraag nogmaals aan burgemeester Hendrickx- Vlaar voorleggen. Het hangt van haar antwoord af of de liberaal nog verdere stappen zal ondernemen. De gemeenteraad Warmond ziet er nu als volgt uit: CDA: Van Schagen, Bonnet, Den Ouden-De Mooij, Van Schie. PW: Dalhuisen. Slingerland. Schavemaker. Duijnhoven. WD: Sa ris, De Vos, Vielvoije. Connie Saris (VVD) Als PW en CDA al bij voorbaat eikaars handen vasthouden..." (archieffoto) WARMOND - "Alles blijft bij het oude" gonsde het, een half uur voordat de officiële uitslag bekend werd, door het gemeentehuis War mond. Na een half uur kreeg die gevleugelde kreet vaste voet aan de grond: Progressief Warmond (PW) haalde net als in 1982 drie 'echte' en een restzetel, het CDA scoorde andermaal vier en voor de WD bleef het scorebord op drie steken. Die derde WD-zetel is een restzetel. Voorzover er sprake was van ver liezers ging die titel naar mevrouw Saris en haar WD. De drie zetels bleven behouden, maar de libera len waren de enigen die stemmen verlies leden: van 816 naar 762. Het CDA en PW boekten stemmen winst. Eerstgenoemde verloor per centueel gezien een beetje maar won toch 135 stemmen waarmee de score op 1124 kwam. De PW- winst bedroeg 171 stuks waarmee de krachtenbundeling van PvdA, PPR en D66 goed was voor 1038 Bram Schavemaker kan doordat PW zijn vier zetels behield zijn entree stemmen, het hoogste aantal dat de maken in de Warmondse gemeenteraad. Hij voigt de scheidende Van progressieven ooit hebben ge- Kuijen op. (archieffoto) haald. "We zijn nog nooit boven de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3