'De uitzondering maakt de regel belachelijk' Hans Liberg en de strijd tegen het cliché Paola Tuin boeit met indringend programma Amusante 'Midzomernachtsdroom' Gemeente Hulst boos op weigerachtig toneelduo DONDERDAG 20 MAART 1986 UTRECHT (GPD) - Twee jaar geleden liep Hans Li- berg met zijn ziel en met een theaterspotje onder zijn arm, vergezeld door alle twee bezoekers van zijn show Dada, van een klein Enschedees theatertje naar een nabijgelegen café. „Dat is een heel belangrijke avond geweest", vertelt Li- berg. „Daar liep ik met dat spotje onder mijn arm. Dat was een doorbraak, voor mij kwam vast te staan, dat het bij wijze van spreken ook op 't biljart moet kun nen". Liberg speelde drie kwartier, het was erg leuk en hij leefde nog lang en ge lukkig. Zo gelukkig, dat er nu niet twee maar 500 men sen naar zijn show komen kijken. En zo gelukkig, dat hem onlangs de Pall Mali- aanmoedigingsprijs voor jonge (klein)kunstenaars werd overhandigd. door Dirk Willem Rosie Hans Liberg (31) studeerde een paar jaar geleden met een zucht van verlichting als musicoloog af. Wie zyn show Berg Berg bezoekt, komt er vanzelf achter, dat muziek ook een wezenlijk bestanddeel van het programma uitmaakt. Niet bij wijze van afwisseling van het grap je en het babbeltje, maar als struc tuurgever, als gas- en rempedaal. Toch is er volgens Liberg geen ver band tussen die studie en zijn car rière als cabaretier: „Ik heb altijd iets willen doen, waar ik niet speci fiek voor ben opgeleid. Op basis van persoonlijke kwaliteiten, maar vooral ook op basis van je fouten. Kijk maar naar alle groten van de jazz: Dizzy Gillespie met zijn bolle wangen, dat geeft iets eigens, iels groots. Op het conservatorium le ren ze je dat allemaal af. Ik heb me zelf op een speelgoedgitaartje gi taar leren spelen. Dat was in de tijd, dat 'Spies and specs' van de Bee Gees een hit was. Ik wist abso luut niet hoe je zo'n ding moest stemmen, maar draaide net zolang aan die knoppen totdat ik dat num mer kon spelen. Later bleek, dat ik die gitaar helemaal goed had ge stemd, op één snaar na. En zo leer de ik mezelf gitaar spelen, mét die ene verkeerde snaar en dat resul teerde natuurlijk in heel merk Hans Liberg: 'Ik heb altijd ver trouwen in mezelf gehad. waardige grepen. Later heb ik de officiële grepen geleerd, maar mijn eigen methode had ik daarnaast ook tot beschikking. Ik heb altijd het vertrouwen in mezelf gehad, dat het goed was zoals ik het deed". In weerwil van dat vertrouwen duurde het tot Liberg's 25-ste le vensjaar voor hij in het openbaar voor zijn talenten uit wilde komen. Voor die tijd wist hij wel, dat hij wat kon (bijvoorbeeld zeer vir tuoos gitaar- en pianospelen), maar niet wat hij met dat talent kon be reiken. „Ik sprong net als nu plot seling achter de piano met een idee, of nam op straat naadloos de conversatie van toevallige voorbij gangers over de aanschaf van een nieuwe auto over: 'Een Datsun, zeg je? Ja, maar dan toch wel met stof fen bekleding! Nee hoor, geef mij maar kunstleer'. Ik had toen eigen lijk dit vak al, maar wist het nog niet". Extravert „Toen ik nog niets aan theater deed was ik veel extraverter, maakte grappen, was het middel punt. Nu zit toch steeds de vraag in mijn achterhoofd: kan ik dat voor mijn programma gebruiken? Een programma maken is heel bewust bezig zijn: een dagboek bijhouden. Ik spreek alles wat me invalt in op cassetteband; van een complete grap tot een zijdelings idee. Ik wil niets laten vervliegen". In zijn show Berg Berg beschrijft Liberg zelf wat die show eigenlijk om het lijf heeft. Het gaat hem om (citaat:) 'de perfecte synthese tus sen klank en tekst' en die wordt be werkstelligd middels een 'gezonde motoriek', zowel verbaal als muzi kaal. Die twee zijh niet te scheiden. „Ik heb veel en op heel behoorlijk niveau jazz gespeeld. En terwijl ik dan zo'n snelle solo ten beste gaf, kreeg ik de ingeving om die men sen nu ook eens een leuke mop of een aardig verhaallje te vertellen. Dus van: (Liberg imiteert met zijn handen een solo van 900 aanslagen per minuut) 'Wel, dames en heren, nu denkt u wel dat ik een snelle solo speel, maar zo ingewikkeld kan hij niet wezen, anders kon ik u ondertussen niet vertellen, dat u denkt, dat ik een snelle solo speel'. Dat was héél schizofreen". Natuurlijk was dat niet schizof reen, Liberg heeft 'gewoon' de ga ve om diverse geestelijke en licha melijke vermogens tegelijkertijd en onafhankelijk van elkaar te la ten functioneren. In de show wordt dat tot in het absurde uitgebuit, als hij een zeer ingewikkeld pianocon cert speelt, terwijl hij ondertussen een speech van de Amerikaanse hoogleraar Eric Ericson afsteekt. Deze hoogleraar verwijst overigens naar de psychiater van die naam, die zijn met seksuele problemen kampende patilenten behandelt door niet over sex maar bijvoor beeld over eten te praten. Wat de patiënt over zijn donut zegt geeft de psychiater informatie over het probleem van de patiënt. „Ik luis ter altijd naar wat mensen niet zeg gen. Als iemand een lekkere poten te mop vertelt zegt hij iets over zichzelf'. Woody Allen Libergs werkwijze heeft parallel len met wat hij zelf zijn 'lesmate riaal' Woody Allen en Kees van Kooten noemt. Nooit wordt iets plompverloren doorgeprikt, er ploft pas iets na een omzichtige, veelal virtuoze en breedsprakige omsingeling die een soort zelfont branding van het te hekelen c.q. ri diculiseren fenomeen tot gevolg heeft. Liberg: „Ik speel in de show veel romantische pianomuziek: Schu mann, Grieg, Beethoven. Muziek waar mensen zich altijd iets bij voorstellen en waar ze betekenis sen aan geven. Ze horen de beekjes stromen en de wind waaien. Maar Strawinsky zei al: muziek kan niets uitdrukken, het is een struc tuur van klanken. Wat ik dus doe is misbruik maken van Peter en de Wolf, van het feit, dat mensen zo naar muziek luisteren". Een veel duidelijker voorbeeld van doorprikken door middel van zelfontbranding is de running gag 'Oh, you're such a wonderful au dience...', waar het helaas door gaans niet uit Diana Ross-aanhan- gers bestaande publiek mee wordt doodgegooid. Deze vondst doet denken aan de gelikte trucs waar mee Toon Hermans zijn publiek omhelst. Liberg: „Het zijn zulke vreselijke cliché's. Dat: (blik op smachtend) 'U bent werkelijk zo'n fantastisch publiek...', dat kan ik niet menen. Caberetiers gebruiken inderdaad trucs, manieren om dichtbij je zaal te komen. Die be denk je om een wisselwerking met de zaal te krijgen. Ik praat wel met het publiek, maar houd duidelijk afstand. Ik ben niet zo emotioneel en ben er zeker de persoon niet naar om geliefd te willen zijn. Ove rigens werken die stukjes net als de teksten waarin Hildegard Knef haar koffers weer eens op het per ron heeft laten staan als een soort lijm. Ik schryf het programma niet van begin tot eind, ik monteer het, zoals dat met films gebeurt". Absurde vrijheid Zonder daar naar gevraagd te zijn, geeft Liberg zichzelf een plaats in de kleinkunst-traditie: „Wie naar mijn show komt is er bij gebaat als hij ooit iets van Woody Allen, Groucho Marx en Kees van Kooten heeft gezien". De overeen komsten zijn inderdaad velerlei: de welhaast absurde vrijheid van den ken, de veelheid van invallen, de virtuoze techniek en de lachwek kende pre-occupatie met seksuali teit. „Ik noem de geslachtsorganen nooit bij hun straatnamen, maar probeer daar heel intiem in te zijn, zodat mensen bij zichzelf vaststel len dat ze ook zo'n ding hebben en even gaan verzitten. Een enkeling loopt weg, nou ja. Picasso schilder de toch ook gewoon een spleetje dan wel een slangetje. Daar is ook oppositie tegen gevoerd, maar dat zit er toch? Mensen zijn zo per- Hans Liberg begon zijn theater- loopbaan bij de cabaretgroep Van Santen en Van Santen. „Aardige jongens, maar ze deden een soort cabaret, waar ik helemaal geen in teresse voor had. Ik heb me enorm afgezet tegen die cliché's. Dan moest ik een portier neerzetten Aa la 'En waar gaan wij naar toe?!', waarop ik zei: 'Oh, maar ik ken een heel aardige portier, die helemaal niet zo autoritair doet'. Ik ben niet op zoek naar het algemene, ik ben juist benieuwd naar de uitzonde ringen. De uitzonderingen maken de regel op zijn minst belachelijk". Liberg trok het programma van Van Santen steeds meer naar zich toe, getuige ook de titel 'De pia nist'. En met de bemoedigende op merking van vrienden 'Zeg Hans, watje tussen de schuifdeuren deed was leuk hoor, maar vind je het wel verstandig om dat op toneel te doen?' trok Liberg de wijde wereld in als muziektheatermaker. Eerst voor twee man en een paardekop in het Enschedese theatertje en te genwoordig voor een uitverkocht Diligentia. Liberg noemt het daar bij mooi meegenomen, dat hij over een hoofd beschikt, dat mensen soms al in de lach doet schieten voor hij één van zijn razendsnelle, associatieve monologen heeft afge stoken. Die stekeltjes, dat zieken fondsbrilletje, die verbaasd blye ogen, die niet begrijpende blik. „Ik ben me altijd heel bewust geweest van mijn uiterlijk. En daarbij heb ik ook perioden gehad: lang haar. theologenbaard. Toen John Len- non het afknipte had ik het ploste- ling ook kort en later was ik de aristocraat. Maar dan net ietsje meer dan een gewone aristocraat. Het was een rol". Camel Trophy Zoals Liberg bij de Pall Mali- prijsuitreiking ook een rol speelde „Dat commerciële staat toch wel wat ver bij me vandaan, ik ben daar niet te plaatsen. Maar ik wilde 'm natuurlijk niet weigeren, dat zou teveel gewicht er aan hebben gegeven. Dus ben ik er in trai ningspak (Liberg's favoriete uit dossing op dit moment) en behan gen met medailles heengegaan, in de hoop, dat een verdwaalde sport journalist me zou verwarren met een beroemde Russische lange af stand-loper". De speech over de 'Camel Trophy' in 'de wereld van Peter Stuyvesant', die Liberg bij de in ontvangst neming van de 10.000 gulden afstak, zal menigeen nog lang heugen. Van twee naar 500 is heel snel ge gaan. Liberg: „Het is vererend, dat 500 mensen speciaal voor jou eer der eten, oppas regelen, in de auto stappen en naar dat theater gaan. Theater is heel bijzonder. Dat kon je vroeger goed merken, als Toon Hermans op televisie was. Dan wa ren de straten uitgestorven. (Lacht) Kijk, dat wil ik weer terug zien te krijgen!" FEEST IN WAAG - In De Waag wordt vrijdag 28 maart een groe- penpresentatie annex feest gehou den. Er spelen drie groepen. ITM is een funkgroep uit Amsterdam. Mar jan Berk, de moeder van de gitarist, schreef een tv-serie, waarin de groep volgend seizoen te zien zal zijn. Strizzo is een studentenpop groep uit Leiden, die vooral eigen werk speelt. De Pasadena Dream- band, ook uit Leiden, heeft een vier koppige balzerssectie en speelt dis- co-funk. De groep is bekend als be geleidingsorkest van de Star Sisters en Joe Bourne. Tussen de optredens door en na afloop verzorgt de Primo Road Show een disco. Aanvang 20.30 uur. NEW AUSTRALIANS - Het Shaffy Theater in Amsterdam staat van 29 april tot 3 mei onder het motto 'The New Australians' een week lang in het teken van de tegenvoeters. Er komen drie dans- en theatergroe pen: The One Extra Company, Los Trios Ringbarkus en een derde groep waarvan-de naam zich niet in letters laat vangen: drie pijlen, uit te spreken door drie keer met de tong te klakken tegen de achterkant van de voortanden. 'Theodorakis en anderen' door Paola Tuin, zang en Ton Stauttener, piano. Gehoord in de Kapelzaal van K&O op 19 maart. LEIDEN - Een toepasselijker avond hadden Paolo Tuin en Ton Stauttener zich voor hun pro gramma 'Theodorakis en ande ren' waarschijnlijk nauwelijks kunnen indenken. De hoofdza kelijk politiek geëngageerde lie deren mogen dan tijdloos blij ken: door de avond van de ge meenteraadsverkiezingen (in de foyer van K&O werden nog stemmen geteld) kregen ze toch een extra dimensie mee. Door gesproken teksten aan el kaar verbonden, ontstond een programma, waarin de roep om maatschappij-hervorming (lees: -verbetering) bijna steeds, de ene keer geprononceerder dan de an dere keer, aanwezig was. Zelfs de songs uit de film 'Les uns et les autres' en het chanson 'Les feuil- les mortes' kregen door het ka der waarin ze door Paolo Tuin werden geplaatst deze lading Als hoogtepunt voor de pauze was de uitvoering van de Mau thausen cyclus van de Griekse politicus/componist Mikis Theo dorakis bedoeld. Hoe verdienste lijk deze uitvoering in de Griekse taal ook was, en niettegenstaan de de omstandigheid dat de strekking van de liederen zich uit titels en Paola Tuin's voor dracht redelijkerwijs liet ver moeden: een vertaalde versie hiervan was waarschijnlijk effec tiever geweest. Na de pauze was het meren deel van de liederen op teksten van Brecht (1898-1956). Hij was een van de leidende figuren in het, vooral vanaf de dertig jaren vanuit Berlijn opkomende, genre 'politieke cabaret'. Componisten als Weill, Eisler en Dessau heb ben dankbaar gebruik gemaakt van zijn teksten, die het publiek tot een kritische stellingname uitnodigen. Een voorbeeld hier van is 'Die sieben Todsünden der Kleinbürger' van Kurt Weill. De spanning die in de gedre ven uitvoering van delen uit dit werk ontstond, kwam des te meer uit door het contrast met Paola Tuin's persoonlijke inter pretatie van de, door Edith Piaf bekend geworden, chansons 'Marie Trottoir' en 'Mon Dieu'. De 'ontspanning' duurde ech ter maar kort, want na Duke's melancholische 'Autumn in New York' en enkele songs van Geor ge Gershwin, ging het verder met Brecht: Nelsons 'Herr Brecht' (een stuk vrijwel geheel bestaand uit citaten uit diens werk) vormde de inleiding tot de cyclus 'Tierverse' op muziek van Paul Dessau (1894-1979), waarin politici met dieren worden ver geleken. Met Theodorakis' oproep tot een betere wereld 'Als zij elkaar de hand schudden' werd dit in dringende programma besloten. En naarbuitengaand realiseer je je dan plotseling dat voor een groot deel van het publiek deze liederen al bijna van een vorige generatie zijn. Paola Tuin en Ton Stauttener maakten echter dui delijk, dat dit genre nog niets aan actualiteit heeft verloren. En hierdoor bezorgden ze het pu bliek meer dan zo maar een avondje zang. ABRAHAM GOEDHALS Bij Haagse Comedie Wim de Haas en Anne-Wil Blankers in Shakespeares 'Mid- zomernachtsdroom' (foto Pan sok) king: Watze Tiesema (naar de verta ling van Cees Buddingh). Regie: Gui- do de Moor. Decor: Harry Wich. Kos tuums: Leonie Polak. Muziek: Jur- riaan Andriessen. Gezien in de Kon. Schouwburg op 19 maart. DEN HAAG - Over menselijke relaties had Shakespeare kenne lijk geen al te hoge dunk, althans niet in de periode waarin 'Een Midzomernachtsdroom' ont stond. Het huwelijk van Theseus en Hippolyta is nauwelijks meer dan een voortzetting van een reeds eerder aangegane kracht meting, de relatie tussen Oberon en Titania wordt eveneens be paald door het recht van de sterkste, de elfenkoningin maakt zich belachelijk door smoorver liefd 'te worden op een opgebla zen wever met een ezelskop en bij twee jeugdige Atheense lief desparen zit de liefde zo diep, dat het resultaat een c< stant stuivertje wisselen lijkt. Een groot deel van de popula riteit van deze komedie is te dan ken aan het toneelstukje van de handwerkslieden, maar dit wekt bij de drie met veel pijn te geformeerde bruidsparen geen vertedering op. Integen deel: de sociale afstand wordt meedogenloos benadrukt door commentaren die ronduit beledi gend genoemd kunnen worden Slechts twee van de personages in het relatiespel zijn op een - overigens merkwaardige wijze - recht-door-zee, namelijk Oberon, die er rond voor uitkomt dat hij alleen maar geïnteresseerd is in de schandknaap uit Titania's ge volg, en zijn dienaar Puck, die zich meer amuseert naarmate de door hem gestichte verwarring groter wordt. Shakespeare zou echter Sha kespeare niet geweest zijn, als hij de moderne regisseur geen over vloed aan interpretatiemogelijk heden had geboden en hieruit koos Guido de Moor, die deze produktie voor de Haagse Come die maakte, onverbloemd voor de komedie. De moderne, enigs zins punkerige kostuums van Leonie Polak ontnemen om te beginnen de Atheense liefdespa ren al een deel van hun roman tiek en een bewust extravert aan gezette speelstijl versterkt dit ef fect nog verder. (Wel moest ik even wennen aan de discrepantie tussen tekst en aankleding: wie kan geloven dat deze vier jonge lui zich laten leiden door de door Shakespeare geschilderde fat soensnormen en sociale wetten? Dat er bovendien nauwelijks ver schil bestaat tussen mensen en elfenvorsten, werd onderstreept door het feit, dat voor het Atheense vorstenpaar dezelfde spelers (Anne-Wil Blankers en Wim de Haas) werden ingezet als voor Titania en Oberon. In deze entourage konden de hand werkslieden onder aanvoering van een opmerkelijk aan Ko van Dijk herinnerende Spoel van Wim van Rooij onbekommerd hun gang gaan, al maakte de to tale sfeer wel, dat hun contrast tussen hun scères en die van de jeugdige Athen rs minder groot was, dan misfhien wenselijk kon worden geacht. Het totaal le verde echter een amusante voor stelling op, waarin bovendien dankbaar gebruik gemaakt werd van een zeer effectief, uit touwen opgebouwd 'bosdecor' van Har ry Wich. PAUL KORENHOF Vera Molnar (62) overleden ROME/HAMBURG (DPA) - De Westduitse filmactrice Vera Mol nar, die van het einde van de jaren veertig tot het midden van de jaren vijftig erg geliefd was, is op 62-jari- ge leeftijd in Rome overleden. Haar zuster, die in de buurt van Frankfort woont, maakte gisteren bekend dat de actrice vorige week al na een langdurig ziekbed stierf. Vera Molnar was op 5 oktober 1923 in Frankfort geboren. Zij werd in 1948 op de Salzburger Festspiele ontdekt door de regis seur Geza von Cziffra. Zij kreeg rollen in films als 'Höllische Liebe', 'Fünf Stadte-Film', 'Gefahrliche Gaste' en, met Zarah Leander, 'Ga- briela' In 1950 onderbrak een ernstig auto-ongeluk Vera Molnars carriè re. In de grote revuefilm 'Die dritte von rechts' behaalde ze nog één keer groot succes, maar daarna werd ze steeds minder gevraagd. Vanuit Wenen trok ze met zekere regelmaat naar Italië, waar de re gisseur Roberto Rossellini haar een rol in een neorealistische film aanbood. Een poging tot een come back in de Bondsrepubliek in 1956 in Fritz Eckhardts toneelspel 'Ren- dez-vous in Wien' in een theater in Hamburg, deed het succes niet te rugkeren. HULST (ANP) - Het gemeentebe stuur van Hulst heeft wegens con tractbreuk een schadeclaim inge diend tegen de acteurs Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf, ook bekend als het doktersecht paar uit de televisieserie „Zeg 's AA". De twee acteurs weigerden vorige week vrijdag op te treden in het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst, waar ze het blij spel ,Het Hemelbed' van Jan de Hartog zouden opvoeren. De acteurs vonden dat het niet rustig genoeg was in de zaal. El ders in het centrum was namelyk een volleybaltoernooi aan de gang en dat veroorzaakte volgens de ac teurs een hinderlijke overlast. Ze lieten het toegestroomde publiek voor wat het was en vertrokken. Hulst heeft schadevergoe ding van 1.500 geeist in een brief aan de agent van de twee acteurs. De acteurs krijgen hun gage van 7.000 gulden ook niet. Het tweetal kan verder een schadeclaim tege moet zien van het gemeenschaps centrum Den Dullaert, dat als ge volg van het overhaaste vertrek van de acteurs die avond geen cent heeft omgezet. Burgemeester A.W. Jacobs van Hulst vindt dat de handelwijze van de acteurs „natuurlijk nergens op lijkt". Volgens hem heeft de be heerder van het gemeenschapscen trum er alles aan gedaan om de ge luidsoverlast zo beperkt mogelijk te houden. „Om het publiek dan zo te behandelen vinden wij beneden alle peil. Volgens my hadden Hooymaayer en De Graaf gewoon geen zin in dit optreden in Hulst", aldus Jacobs. Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29