'Ik ben er trots op' 'Een injectie van zelfvertrouwen' Eerste buitenlander in gemeenteraad: Presentatie van bedrijven BOA houdt fakkeloptocht PTT -tassen van fiets gestolen BACHKOOR HOLLAND MATTHEUS PASSION LEIDEN DUNDUKUAU zu ivmrnvi i»oo Tien jaar VOS-cursussen in Leiden: nadruk op doorstroming LEIDEN - De VOS-cursussen in Leiden zijn bedoeld voor vrouwen met weinig opleiding, weinig fi nanciële middelen en weinig con tacten buiten de eigen kring. Vori ge week vierde de VOS-Leiden haar tienjarig bestaan met een ge zellige receptie en een reünie, waar 'oude en nieuwe' deelneemsters onder het genot van een drankje en een versnapering ervaringen uit wisselden. door Joan van Ee Een beetje laat, want eigenlijk bestond de organisatie in novem ber. 1985 al tien jaar. Het feest kon toen niet worden gevierd, omdat de VOS midden in een verhuizing zat. Na drie jaar achtereen verhui zen, heeft de organisatie een vaste stek gevonden in het oude school gebouw aan de Kaasmarkt. De Leidse organisatie heeft, door de verhuizing óók een beetje laat, een jubileumboek uitgebracht waarin tien jaar wel en wee - maar vooral 'wel'- de revue passeert. De doorstromingsgedachte is sinds enige jaren hèt sleutelwoord binnen de organisatie 'Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle ving'. Na een algemene cursus waarin vrouwen praten over on derwerpen die ze zelf aandragen, zoals homoseksualiteit en onder wijs, kan een 'tussentraining' wor den gevolgd. Deze cursus is, vol gens het jubileumboek, nuttig voor de sociale vaardigheden - niet zwaar en ingewikkeld - maar wel een stapje verder op weg naar 'trainster'. Inderdaad maar één stapje verder, want iedereen die naar de begeleidsterstraining wil, is vervolgens verplicht eerst een zogenaamde voor-training te vol gen. Het eirfd- en veelal hoogte punt van dit doorstromingproces is het begeleidstersweekend in een vormingscentrum. De VOS-Leiden heeft zich toege legd op een goede begeleiding van de verschillende trainingen en is daar volgens de jubileumuitgave goed in geslaagd. Dat bewijzen de positieve reacties van een aantal "Je krijgt een injectie zelfvertrouwen"; "ik leer er ie dere keer weer van" en "de band die je met elkaar hebt is heel fijn", zijn veelgehoorde uitspraken in de verhalen. Discussie In de beginjaren draaiden de cur sussen zonder subsidie en het heeft even geduurd voor het werk uit de vrijwilligerssfeer was. Vanaf 1977 gaf de gemeente subsidie waarmee de onkosten voor de cur sussen konden worden gedekt. Hierna volgden drie jaar waarin geen einde leek te komen aan de discussie over een vergoeding voor de begeleidsters. Eind '79 kwam de gemeenteraad over de brug en be sliste dat de organisatie op finan ciële steun van de gemeente kon rekenen. De begeleidsters kregen uiteindelijk pas in 1982 een vergoe ding van de gemeente. Volgens Toos Harteveld, VOS- Spannend vrouw van het eerste uur, wordt de organisatie te groot. "De coördina tie wordt steeds moeilijker en er gaat ook een hoop vrije tijd in zit ten. Het kost ook enorm veel tijd, eigenlijk is het een volledige werk week. Als een aantal vrouwen om de een of ander reden het niet meer zien zitten, ben ik bang dat de VOS-Leiden om zeep wordt gehol pen. We zijn al jaren bezig een vas te kracht te krijgen, en dat moet dan iemand zijn vanuit de VOS, maar daar is geen geld voor". De werkgroep in Leiden bestaat uit ongeveer tien vrouwen die zich bezighouden met een tiental taken, waaronder uitbouwen van de cur sussen en trainingen, coördinatie van het geheel en contacten onder houden met VOS-werkgroepen in de regio. De VOS-Leiden bereikt met haar trainingen de hele regio en geeft ondersteuning aan plaat selijke werkgroepen waar dat no dig is. Hiermee hoopt de organisa tie te bereiken dat in ieder geval in de plaatsen rond Leiden de door stromingsgedachte blijft voortle- Het eerder genoemde eindsta tion van de doorstroming, de bege leidsterstraining, is voor sommige deelneemsters een hele ervaring: "Het geeft zo'n spannend gevoel, LEIDEN - Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van gisteren heeft voor het eerst een buitenlander een plaats verworven in de Leidse gemeenteraad: Naci Demirbas. Zijn partij, de PvdA, had hem op haar kandidatenlijst op een vijftiende plaats gezet. En aange zien de PvdA gisteren zestien raadszetels heeft gehaald, is hij moeiteloos in de gemeente raad gekomen. Demirbas was gisteravond, na de bekendmaking van de verkiezings uitslag, uitermate verheugd. "Ik ben er trots op dat ik ben verkozen. Ik vind het heerlijk", zei hij. "Het geeft me trouwens een heel leuk gevoel dat ook mijn werk voor de verkiezingscampagne van de PvdA zijn vruchten heeft afgewor pen". Dit wil niet zeggen dat zijn ver kiezing als raadslid een volslagen verrassing voor hem was. "Ik had er min of meer al rekening mee ge houden. Uit enquêtes bleek dat de PvdA misschien vijftien tot zestien zetels zou halen. Bovendien reken de ik er op dat ik een aantal voor keurstemmen van migranten zou halen", aldus Demirbas, die giste ren overigens de hele dag in touw is geweest voor een van de stembu reaus in de wijk de Kooi. Het nieuwe PvdA-raadslid is van Turkse afkomst. Hij stelde gisteren dat dit niet betekent dat hij zich in de raad alleen zal inzetten voor de bèlangen raadslid kom je voor alle op". Toch ziet hij voor hem weggelegd. "ïk kan informatie geven over buitenlan- Nagi Demirbas. (foto Holvast) het feit dat buitenlanders stem recht hebben gekregen voor de ge meenteraadsverkiezingen. "Een de Turken. "Als stap in de goede richting voor de alle inwoners gelijkberechting van buitenlan- specialetaak ders die in Nederland wonen en werken", noemt hij dat kiesrecht. "Tot dusver werd het minderhe- ders in Leiden. Niet alleen Turken, denbeleid vastgesteld zonder dat buitenlanders daarin participeer den". Hij hoopt overigens dat bui tenlanders nu ook snel kiesrecht de Tweede-Kamerver kiezingen. Ook al is er nu een buitenlander gekozen in de Leidse gemeente raad, van een evenredige vertegen woordiging van etnische minder heden is in Leiden nog geen spra ke. Uit de woorden van Demirbas blijkt echter dat hij dit ook nog niet Demirbas woont ongeveer tien jaar in Leiden. Hij heeft in Turkije een studie voltooid aan de pedago gische academie. In Nederland werkte hij enkele jaren in het be drijfsleven, waarna hij in 1979 en kele uren per week les ging geven aan een schakelklas van de Lo- rentzschool voor Turkse kinderen. Sinds 1983 is hij werkzaam als on derwijzer van een opvangklas voor Turkse en Marokkaanse kinderen. Inmiddels heeft hij de nodige be voegdheden gehaald om ook les te geven aan gewone schoolklassen. Hij is voorts voorzitter van de be- stuursgroep buitenlandse onder wijzers in de vakorganisatie ABOP. Verder is Demirbas actief in zelforganisaties van Turkse en andere buitenlandse minderheids groepen in Leiden. FIETSWRAKKEN - In de omge ving van het station en het Terwee- park heeft de politie gisteren 53 fietswrakken weggehaald. De wrakken werden naar de sloper ge bracht. LEIDEN - In de Leidse Groenoordhallcn heeft wethouder Fase van economische zaken giste ren de bedrijven contactdagen ge opend. Deze manifestatie - die nog tot vanavond 22.00 uur duurt - is bedoeld om de ondernemers en in stellingen in de regio nader met el kaar kennis te laten maken. Veel ondernemers weten vol gens organisator ExpoCare niet welke mogelijkheden bedrijven in hun eigen regio hebben te bieden. Zouden ze dat wel weten, dan kun nen ze sneller en goedkoper werken door bepaalde goederen en diensten 'om de hoek' te betrek ken. De bedrijven contactdagen zijn vorig jaar voor de eerste keer ge houden in Leiden, toen nog in Ho- liday-Inn. Destijds presenteerden ongeveer 100 ondernemers zich door middel van stands aan het pu bliek. Deze keer doen er 140 bedrij ven en instellingen mee. Om de grotere belangstelling van bedrij ven en instellingen voor de mani festatie te kunnen verwerken, week organisatiebureau ExpoCare uit naar de Groenoordhallen. Volgens het organisatiebureau hebben veel ondernemers vorig jaar de kat een beetje uit de boom gekeken. Volgens een woordvoer der van ExpoCare is de opzet van de 'dagen' dus kennelijk aangesla gen bij het bedrijfsleven. Op de contactdagen is een zeer gevarieerde groep bedrijven en in stellingen aanwezig. Een kleine greep uit het aanbod: banken, schoonmaakbedrijven, drukkerij en, fotografen, uitzendorganisa ties, reisbureaus, aannemers en groothandelaren. (foto Holvast» LEIDEN - De anti-apartheidsbe weging Boycot Outspan Aktie (BOA) houdt vrijdagavond een fak keloptocht ter herinnering aan de rellen in Sharpeville en Uitenhage (Zuid-Afrika). Op 21 maart 1960 werden in Sharpeville 69 mensen gedood en 188 gewond toen de po litie tijdens een vreedzame demon stratie tegen het pasjessysteem het vuur opende op een menigte vrou wen en kinderen. Een herden kingsdemonstratie, vorig jaar op 1 maart in Uitenhage. eindigde we derom in een bloedbad. Er vielen negentien doden en tientallen ge wonden. De fakkeloptocht begint om 20.15 uur op het Stadhuisplein en eindigt in De Burcht, alwaar een korte manifestatie wordt gehou den met medewerking van de Zuidafrikaanse dichter Vernie Fe bruary, Esau de Plessis en het koor Jan en Alleman. Fakkels kunnen vantevoren worden opgehaald bij het BOA-kantoor aan de Oude Vest 79. LEIDEN - De Leidse politie heeft tussen maandag en woensdag drie jongens -15,17 en 19 jaar oud - aan gehouden die ervan worden ver dacht in de nacht van vrijdag op zaterdag één motorfiets, twee bromfietsen en vier racefietsen te hebben gestolen uit het Tweewie- Iercentrum in de Merenwijk. De vervoermiddelen - waarde: vijf tienduizend gulden - werden aan getroffen in een berging in de Arendshorst. maar ook Marokkanen". Goede richting Het nieuwbakken raadslid vindt zijn verkiezing een erkenning vj LEIDEN - Een 34-jarige besteller had vërwaeht kreeg gisterochtend de schrik i "De huidige gemeenteraadsver- zijn leven: terwijl hij omstreeks kiezingen waren de eerste kennis- half elf op de Hogewoerd bezig was making met stemrecht met het bezorgen van post werd zijn fiets met twee PTT-tassen ge stolen. Snel schakelde hij de hulp van de politie in, maar ondanks hel feit dat een paar surveillance-au to's de hele omgeving afzochten werd de dader niet gevonden. tenlanders. Nederland is pas het tweede land in Europa waar dit is ingevoerd. (Zweden was het eer ste). Partijen hebben nog niet veel ervaring hiermee en ik denk dat men eerst een beetje de kat uit de boom heeft willen kijken". nen. Deelnemers aan deze avond kunnen politieke leiders brieven schrijven waarin wordt verzocht bepaalde, met name genoemde politieke gevangenen vrij te la ten. De avond begint om 20.00 Seniorenkaart In het Dienstencentrum Tuin stadwij k wordt vrijdag een bij eenkomst gehouden waarop de NS de voordelen uitlegt van de zogenoemde seniorenkaart. Dit gebeurt met behulp van onder meer diaseries. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Disco De voetbalvereniging VTL houdt vrijdagavond in haar SpOVtQUiZZ clubhuis De Vliet aan de Voor- schoterweg, een disco. Deze be gint om 20.00 uur. De andere dag wordt een viswedstrijd gehou den, vertrek om 05.45 uur vanaf het clubhuis. In het sportcafé aan de Vrou- wensteeg wordt vanavond een sportquiz gehouden, die door Ra dio Rijnland wordt uitgezonden. Aanvang acht uur. Ruilbeurs De ruilclun Koningskerk houdt vrijdagavond een ruilbeurs met onder meer postzegels, munten, prentbriefkaarten en lucifermer- ken in de aula van de dr. Van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat 104. De beurs is open van 19.00 tot 22.00 uur. Schrijfavond. Amnesty International houdt vandaag in het pand van Ekkle- sia, Rapenburg 100, een schrijf avond voor politieke gevange- Onderwijs In het Gorlaeus-laboratorium aan de Wassenaarseweg wordt vrijdag een discussie-avond ge houden waarop het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over basis vorming in het onderwijs cen traal staat. Aanvang half acht. Klaverjassen De Stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag in clubhuis 'Op eigen wieken' een prijs-klaver- jasavond. De avond begint om 20.15 uur. Bachkoor Op 27 maart voert het Bachkoor Holland in de Pieterskerk de Mattheus Passion op. Op het toe gangsbewijs voor dit muzikale spektakel staat een stempeltje: ernstige parkeerproblemen. Het secretariaat maar eens gebeld. "Verbaast u dat? Nee toch; er zijn hier in de Leidse binnenstad toch ernstige parkeerproblemen. Of vindt u van niet?", zegt me vrouw Smit van het secretariaat. "Wij proberen de mensen ge woon op de hoogte te stellen van de moeilijkheden. Het is goed als ze vast zyn voorbereid. Ja, het is de eerste keer dat we een derge lijk stempeltje plaatsen". Is er al eens contact geweest met het gemeentebestuur? "Ik geloof dat we wel eens een briefie hebben geschreven, maar ach...wat helpt het? Wij hebben de indruk dat er niet wordt ge luisterd. Hoe mooi zou het trou wens niet zijn als men toestem ming gaf om op die ene avond op het pleintje te parkeren. Dan wa ren we meteen uit de moeilijkhe den". "Weet u wat zo vervelend is: niet alleen sommige bezoekers, maar ook een aantal leden moet van heinde en verre komen. Zo is er een lid dat in Drachten woont. U begrijpt zeker wel hoe verve lend het voor die man is als hij in Leiden ook nog eens naar par keerruimte moet gaan zoeken". In '83 verhuisde het koor naar Leiden, voor die tijd was men in Naarden gevestigd. Hoe werd daar een en ander geregeld? "We hadden daar nooit last wat betreft parkeren. De politie leid de de mensen als het ware naar de plaats waar door ons werd op getreden". Al spijt dat men naar Leiden is verhuisd? "Nee absoluut niet, Leiden kent ook grote voordelen. Alleen dat parkeren hè" Mode (1) In de Stadsgehoorzaal wordt za terdagavond een zogenaamde Ibiza-party gehouden. Daaraan vooraf gaat een modeshow. En wat wordt er zondag in de Schouwburg gehouden? Ook een serie modeshows. De mani festaties worden onafhankelijk van elkaar gehouden en dat is één van de drie organisatoren van het zaterdag-gebeuren danig in het verkeerde keelgat gescho ten. J. Dickhoff: "Jarenlang heb ik in samenwerking met Leiden Promotion 'Leiden Modestad' gedaan. Dat spektakel duurde een hele week. Ik heb me altijd ingespannen om mensen warm te maken. Evenals Leiden Pro motion. Maar wat gebeurde er op een gegeven moment?" "Het ging over: het enthousias me ebde weg. Dat was twee jaar geleden. Ik kreeg toen ook de in druk dat Leiden Promotion het liet afweten. Het hoefde allemaal niet zo voor hun. Waarom? Ik weet het niet, maar we zaten in elk geval met de gebakken pe- "Want het gevolg was dat er in '84 helemaal niets gebeurde. Er werd in elk geval geen mode- week gehouden, zoals in de voor gaande jaren. Toen dacht ik bij mezelf: dat kan zo niet verder. Hier moet verandering in ko men. We zijn toen dus met een paar ondernemers rond de tafel gaan zitten en hebben besloten om in '85 een modefestival te houden in de Stadsgehoorzaal. Dat lukte en het werd een mooie show. Even voor de duidelijk heid: van Leiden Promotion hoorden we niets". "We dachten dit jaar: we heb ben nu een eigen gezicht en we gaan gewoon door. We wilden het spektakel zelfs wel uitbrei den. Goed, wat gebeurt er vervol gens? Op een nieuwjaarsreceptie W Pérs Toegangsbewijs voor dé ernstige PAflKEERPROBl&WEN (BWV 244) in de Pieterskerk te Leiden op 27 maart 1986 aanvang 19.00 uur prijs: 30,— Vak: ld, R'j: 2 Nummer: van het Koninlijk Nederlands Verbond van Ondernemers sprak ik mensen van Leiden Pro motion. Al snel had ik door wat er aan de hand was en ik dacht: hoe kunnen ze!" Mode (2) "Het werd mij namelijk duidelijk dat Leiden Promotion ook plan nen had voor een festival. Ster ker nog: ze hadden alles al gere geld. Zo hadden ze bijvoorbeeld al beslist dat hun show zou wor den gehouden in de Leidse Schouwburg". "Over samenwerking kon in elk geval niet meer worden ge sproken. Wfj hebben nog wel ge probeerd om ze zover te krijgen dat het een gezamenlijk project zou worden, maar dat is mislukt: zij hadden immers alles al in kan nen en kruiken". "O ja, je kunt zeker stellen dat Leiden Promotion de grote schuldige is. Maar eigenlijk vind ik wat er nu gebeurt vooral jam mer. Het had toch ook anders ge kund, ik bedoel, even de koppen bfi elkaar en je bent er uit. Laten we in elk geval hopen dat het vol gend jaar anders gaat. Voorwaar de daarvoor is volgens mij echter wel dat Leiden Promotion zich zijdelings met het gebeuren be moeit". Leiden Promotion de grote schuldige? Volgens Bemer die samen met Hoenson het festival in de Schouwburg organiseert, is dat onjuist. Hij wil zich overi gens een beetje buiten de discus sie houden, "want wy organise ren de show alleen maar voor Leiden Promotion". Dat één van festivals nu in het water zal vallen, denkt Bemer overigens niet. "Welnee joh. Die show op zaterdag trekt een heel ander publiek. Disco-achtig. Bij ons is het veel meer een familie gebeuren. Wat dat betreft is er dus helemaal niets aan de hand". Mode (3) Wilde Leiden Promotion hele maal niets van samenwerken we ten? Volgens Ouakernaat van de stichting is dat onzin. "Hadden wij eind vorig jaar alles al gere geld! Zegt ze dat! Helemaal niet waar". Waarna hy een verslag pakt. "Hieruit blykt dat wy op zes ja nuari een gesprek hebben gehad over de modedag. Jazeker, op die Het toegangs bewijs dat door het Bachkoor Holland is uit gegeven. Met een speciaal stem peltje 'ERNSTI GE PARKEER PROBLEMEN'. Die ene avond toestaan dat er op het Pieters kerkplein wordt geparkeerd. Dat is de oplossing, meent een woordvoerster. nieuwjaarsreceptie hebben wy gesproken met mevrouw Ditk- hoff. Ik weet nog precies hoe dat ging. Kijk, hebben wy gezegd, Leiden Promotion is niet in het leven geroepen om tweedracht te zaaien. Met andere woorden: kunnen we niet samenwerken?" "Toen heeft mevrouw Dick hoff gezegd dat daar maar eens serieus over moest worden nage dacht. Maar uiteindelijk bleek dat er niet met ze viel te praten. We hebben dat wel geprobeerd hoor, maar het mocht niet ba ten". "Ze zeurt, dat is wat ik erover zou willen zeggen. En het moet duidelijk zyn dat zij liever geen samenwerking wil. En de reden ken ik ook wel. In een grote groep ondernemers kan het drie tal, onder wie mevrouw Dick hoff, zich niet goed genoeg profi leren. Denken ze". Ruzie, het mag duidelyk zyn. Hoewel beide partyen het over één ding eens zijn: volgend jaar moet er gezamenlijk iets worden georganiseerd. Maar of dat lukt als de partyen tegen over elkaar blijven staan als onbeweeglijke etalagepoppen? Rollenspel tijdens een van de VOS-cursussen in Leiden. Hoewel er tevredenheid bestaat over de afgelopen tien jaar, bestaat toch de vrees dat deze cursus voor vrouwen in Leiden verdwijnt als een aantal vrijwilligsters er de brui aan geeft. eigenlijk is deze training een avon tuur. Ook omdat je weet dat je na de afsluiting hiervan zelf groepen mag gaan begeleiden en curussen geven. Van m'n medecursisten hoor ik ook alleen maar positieve reacties over deze training. Hoewel we tóch vrouwen zijn met verschil lende achtergrond en opleiding gingen we na het weekend als een hechte groep uit elkaar". De VOS-Leiden heeft haar trai ningen in de loop van de jaren toe gespitst op de doelgroep. De posi tie van de verschillende vrouwen binnen de organisatie en tijdens de cursussen wordt voortdurend in de gaten gehouden. In de eerste jaren werkten er by de Leidse VOS-orga- nisatie voornamelijk vrouwen met een goede opleiding, "maar", staat in het jubileumboek,"dankzij de deskundigheid en solidariteit van deze groep is de organisatie niet uit handen genomen van de vrouwen waarvoor de VOS was bedoeld". De organisatie heeft plannen voor eenmalige activiteiten ter on dersteuning van de begeleidsters. Daarbij wordt gedacht aan een ap plicatie-cursus waar zal worden ge werkt aan het beter leren omgaan met informatieve spelen die er op gericht zijn de deelneemsters een beter inzicht te geven in hun plaats in de maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25