Londen houdt per 1 april officieel op te bestaan Thatcher houdt niet van linkse grappen Amsterdamse hortus: uur van de waarheid Dominees op 62ste met Vut DONDERDAG 20 MAART 1986 PAGINA 19 Achtergrond EALING - Op 1 april houdt de gemeente Londen op te bestaan. Er zal dan geen Londense ge meenteraad meer zijn, geen ge meentehuis en geen burgemees ter. Wat nu Londen is, zal dan een verzameling wijken zijn met namen als Tower Hamlets, Brent, Barking en Ealing. Ondanks de datum is de af schaffing van Londen verre van een grap. Wat op 1 april gebeurt is de uitvoering van een 125 pa gina's tellende wet die door de regering-Thatcher drie jaar ge leden werd beloofd, en sinds dien met enige moeite door Ho ger- en Lagerhuis werd ge loodst. door Henk Dam Die wet regelt de afschaffing van de Greater London Council (GLC), zoveel als de gemeente raad van London, maar ook een organisatie die 21.500 mensen in dienst heeft en over een jaarbe groting van zes miljard gulden gaat. De meesten van zullen elders in dienst kunnen komen, en het grootste gedeelte van het geld zal voortaan door de wijken, waar de GLC als een koe pelorganisatie boven zat, zelf worden uitgegeven. Maar merk waardig blijft het, zo'n wereld stad met zeven miljoen i die straks geen gemeente Toegegeven: Londen is ont staan uit geleidelijk aan elkaar gegroeide dorpen. Wijken met bekende namen als Westminster, Chelsea, Kensington en Bayswa- ter waren vroeger elk gemeen schapjes op zich met eigen taken en verantwoordelijkheden. Maar al in 1889 hadden die dorpjes en stadjes zoveel met el kaar te maken, dat ze samen gin gen in de London County Coun cil (LCC), de voorloper van de ge meenteraad voor Londen. De tot dan toe geheel zelfstandige ge meenschappen bleven als wijken een deel van hun autonomie be houden. De LCC evenwel nam steeds meer taken van de wijken over. Onderwijs, openbaar vervoer, huisvesting, gezondheidszorg, recreatie, het kwam allemaal on der de bevoegdheden van de raad die daardoor steeds groter en logger werd. Papierberg In 1962 was de LCC zo gegroeid, dat deze 76.000 mensen in dienst had. De bureaucratie was angst aanjagend: de leden van de raadscommissie planning bij voorbeeld, die elke donderdag plachten bijeen te komen, kre gen in dat jaar per vergadering gemiddeld acht kilo papierwerk Voorgeschoteld! Dat kon de Britse regering niet langer aanzien, en in 1963 werd Londen, de wereldstad zonder gemeentebestuur. de LCC opgeheven om plaats te maken voor de Greater London Council (GLC), die weliswaar - anders dan zijn voorganger - niet alleen centraal-Londen maar ook de buitenwijken omvatte, maar veel minder te vertellen had. Want een aanzienlijk aantal be voegdheden werd teruggegeven aan de wijken, die allemaal een eigen raad, burgemeester en ge meentehuis hadden (en hebben) behouden. De GLC hield een ratjetoe aan taken over: de zorg voor de kades van de Thames bij voorbeeld, de brandweer, afval verwerking, parken, kunst, de doorgaande wegen. Maar het bloed kroop ook bij deze gemeenteraad nieuwe stijl waar het niet gaan kon, en gelei delijk aan wist de GLC er weer taken bij te krijgen. Het open baar vervoer kwam onder de po litieke controle van de raad en een behoorlijke part van de ge meentelijke huisvesting. Sommige taken werden zowel door de wijken als de GLC ver richt, en in zoverre werkte het bestuurssysteem niet altijd even doelmatig. Dat zou allemaal niet zo'n probleem zijn geweest, en de GLC zou ook nooit in gevaar zijn gekomen als niet in 1981 Ken Livingstone op het politieke to neel was verschenen. De jonge, bekwame, charman te maar ultra-linkse Livingstone wist in dat jaar dank zij een niet erg fraaie coup „Leader of the GLC" te worden, en daarmee zo veel als Londens burgemeester. Vanaf het begin irriteerde hij conservatief Engeland, en dan vooral premier Thatcher. Want Livingstone had zo zijn eigen prioriteiten. Hij gebruikte de fondsen van de GLC onder meer om dure „vrouwenafdelin gen" op het gemeentehuis op te zetten, en was meer dan gul met het verstrekken van subsidies aan allerhande organisaties van minderheden, van de^jClub van Lesbische Koffiehuis-exploitan ten tot „Babies tegen de bom". Werklozen Op de muur van het statige, uit de jaren '30 daterende gemeente huis liet hij een groot rood bord plaatsen waarop het aantal Lon dense werklozen werd bijgehou den. Dat stak enorm, omdat het gemeentehuis schuin tegenover de parlementsgebouwen ligt. De boodschap van het bord aan de regèring was dus zoveel als: het is jullie schuld. Grote weerzin wekten verder Livingstone's contacten met Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, op. Toen het hem door Het aardige is nu dat de GLC, zo ongeveer vanaf het moment dat het wetsvoorstel dat de af schaffing regelde voor het eerst naar het Lagerhuis ging, bij de Londenaren zelf in populariteit toe nam. Voor een deel kwam dat weer door Livingstone. Hij rahkte wat van z'n wilde ha ren kwijt en wist met z'n prachti ge gevoel voor humor en aan trekkelijke persoonlijkheid meer en meer mensen voor zich te winnen. Bovendien stopte de GLC 15 miljoen gulden in een re clamecampagne ten behoeve van zichzelf. Erfenis Het mocht niet baten. Van twee derde van de Londenaren mag de GLC best blijven bestaan, maar de poet is al verdeeld. Voor alle 38 afzonderlijke taken van de GLC is nu een alternatieve oplos sing gevonden. Het grootste deel van die taken gaat naar de 34 wijken. Verkeer, sport, huisvesting, parken, het zal vanaf 1 april voortaan per wijk worden geregeld. De brand weer zal onder een nieuw op te richten organisatie komen te be rusten, planning op stedelijk ni veau ook. Maar er blijven dan nog allerlei zaken over. De GLC heeft bij voorbeeld een schuld van vier miljard gulden die nog betaald moet worden, en is eigenaar van een gebouwenbestand waarvan de waarde zeker ook vier miljard de minister van justitie verboden werd politici van Sinn Fein in .Londen te ontvangen, ging hij zelf naar Belfast waar hij liet we ten te vinden, dat de Britten uit Noord-Ierland moeten opkras sen. Daarmee gaf hij Sinn Fein, en dus de IRA, een aardig stukje propaganda in handen. Van die andere propaganda- bewuste organisatie, de Britse koninklijke familie, moest Li vingstone niets hebben. Van de uitnodiging om het huwelijk van prins Charles en lady Diana bij te wonen, een gebeurtenis die heel Londen op zijn kop zette, maakte hij demonstratief geen gebruik. Zo'n soort man dus, en de rege ring-Thatcher meende dan ook niet mis te kunnen door de ver kiezingen van 1983 onder meer in te gaan met de belofte de GLC op te heffen. Zoals bekend won nen Thatcher en de haren ruim, en daarmee was het lot van de Londense gemeenteraad beze- Er werd natuurlijk nooit ge zegd dat het om Livingstone en zijn makkers ging. De GLC is een geldverslindende, inefficiën te organisatie die de burger een vermogen aan stedelijke belas tingen kost en bovendien over bodig is omdat de wijken alles heel best zelf kunnen, was de of ficiële redenering. Dan is er nog de vraag: wat moet er met alle personeelsleden van de GLC gebeuren? En wat gebeurt er met de grote compu ters in het gemeentehuis? Voor al die vragen is de London Resi duary Board (LRD) opgericht, die vijf jaar de tijd heeft gekre gen om de hele erfenis af te han delen. Sir Godfrey Taylor, voorzitter van de LRD: „Wij zijn geen op volger van de GLC. Ik ben geen Livingstone, en dat zou ik trou wens ook niet willen zijn. We be staan uitsluitend om onszelf op te heffen nadat we een aantal problemen hebben opgelost". De schrijnendste problemen betreffen werkgelegenheid. Tay lor: „De meeste GLC-mensen hebben bij de wijken of nieuwe organisaties onderdak gevon den. Maar voor 3000 van hen is nergens plaats. Die zullen moe ten afvloeien". „Een ander groot probleem is al het onroerend goed van de GLC. Dat moeten we heel gelei delijk van de hand doen, omdat de markt totaal in elkaar zou storten als we alles tegelijk zou den verkopen," aldus Sir God frey. Rijken rijker Het zijn vooral de rijke wijken die heel best te spreken zijn over de afschaffing van de GLC. Niet alleen zijn ze straks een be- moeiallerige organisatie kwijt, een wijk als Westminster kan straks de 20 procent van het ge meentelijke inkomen dat nu nog naar de GLC gaat, in eigen zak Steken. Dat heeft nog een in het oog vallend aspect. Onder de GLC ging een deel van het geld dat de rijke, onvermijdelijk door een Conservatieve raad geleide wij ken inbrachten, naar de arme, even onvermijdelijk door La bour gedomineerde volkswijken. Dat hoeft vanaf 1 april niet meer, hoewel ervoor gezorgd is dat door een reeks overgangs maatregelen de inkomens van de wijken voorlopig op eenzelfde peil blijven. Op den duur echter zullen de arme wijken zeker wat armer, en de rijke wijken zeker wat rijker worden. Dat is That- cherisme op z'n duidelijkst. Hoofdstad wedijvert met Leiden AMSTERDAM - Eind april, begin mei breekt in Amsterdam het uur van de waarheid aan voor de drie honderd jaar oude, befaamde Hor tus Botanicus. Omstreeks die tijd moet minister Brinkman (WVC) een keuze maken voor de vestiging van een nieuwe Nationaal Natuur historische Presentatie. Een keuze tussen Amsterdam en Leiden. Wordt het Leiden, dan valt vrijwel zeker het doek voor de Amster damse tuin. Wordt het Amsterdam, dan maakt de tuin een goede kans straks onderdeel te worden van dat nieuwe museum, waarbinnen zelfs voor Artis plaats is. door Huub Klompenhouwer Voor het personeel leek er al op 1 april een eind te zullen komen aan hun loopbaan bij de Amsterdamse tuin. Maar de brief met de ontsla gaanzegging is voorlopig opge schort tot 10 april en als er gehoor wordt gegeven aan de vele protest brieven die al op voorhand zijn ge schreven, dan kan datzelfde perso neel misschien zelfs met een gerust hart de beslissing van de minister afwachten. De Hortus Botanicus in Amster dam is een kleine tuin; niet groter dan een hectare. Die van Leiden is vijf hectare en in Groningen is de hortus zelfs 25 hectare. Niettemin drukt de hortus in de hoofdstad elk jaar weer voor 1,2 miljoen gulden op de begroting van de Universi teit van Amsterdam. Acht ton voor de bijna dertien formatieplaatsen (via werkverruimende maatrege len komen daar nog eens vijf ar beidsplaatsen bij) en een belang rijk deel vanwege de stookkosten, die door het achterstallige onder houd en (dus) door tochtige en ge brekkig geïsoleerde kassen extra onder druk staan. Bij de bezuini gingsoperatie, waaraan ook de uni versiteit ten prooi viel, ging ook de exploitatie van de hortus voor de bijl. Stegosaurus Die beslissing om de hortus af te Deze week is in Amsterdam of ficieel de Vereniging Vrienden van de Hortus opgericht. Een vereniging met nu al 700 leden en een bestuur waarin straks onder meer de directeur van Artis zitting zal hebben. Lid zijn verder tal van biologen en buurtbewoners, die voor geen goud zouden willen dat 'hun' hortus straks in handen van speculanten valt. Het voorlo pige secretariaat is in handen van Paul van Oeffeit, Vecht- straat 3 HS, 1078 RE Amster dam. stoten was niet helemaal onbegrij pelijk, omdat binnen diezelfde uni versiteit de belangstelling voor biologie al langere tijd werd over vleugeld door wetenschappen als biochemie. Maar, zegt bijvoorbeeld Jan Hogervorst, bioloog in de Hor tus, „voor het basis- en voortgezet onderwijs is diezelfde hortus nog van onschatbare waarde". En tege lijk wijst hij dan op instituten als het Zoölogisch Museum, nog on langs verrijkt met het skelet van een Stegosaurus, en het eveneens financieel armlastige Artis. Ook het Tropenmuseum ligt op loopaf stand. Kortom, zeggen de direct betrokkenen, ideaal voor een breed opgezette Nationale Natuur historische Presentatie, die dan ge heel rond de Plantage Middenlaan kan worden gerealiseerd. Dat oordeel heeft ook de werk groep die in opdracht van minister Brinkman de alternatieven voor de vestigingsplaats van dat nieuwe nationale museum moet bestude ren. In hun eerste advies won Am sterdam hqt van Leiden. De werk groep bestudeert nu de financiële gevolgen van die alternatieven en, zoals gezegd, eind april, begin mei volgt de beslissing van de minister. In een van de kassen is 's werelds oudste potplant, een 450 jaar oude Enephalartos Altensteini, te vin den. En de hortus was, net als die van Leiden nu, beroemd om zijn Victoria Regia, die merkwaardige waterplant die bladeren heeft, sterk genoeg om er kinderen op te dragen en die slechts enkele nachten bloeit. De kas waar de Vic toria Amazonica (want dat is de of ficiële naam) in stond, stortte in de jaren zestig in. De nieuwbouw- plannen, die er nog steeds zijn, voor een kas waar ook deze unieke plant in kan bloeien kost in het ontwerp van de biologen van de tuin bijna één miljoen gulden. Ver der moet er, als aan Amsterdam het museum wordt toegewezen, in de hortus nog heel wat achterstal lig onderhoud worden gepleegd. Want met het Zwaard van Damo cles boven het groen is er de laatste jaren aan investeringen voor het onderhoud en bijvoorbeeld voor het isoleren van de vele kassen nauwelijks geld uitgegeven. Daar staat tegenover dat er in Amsterdam een toenemende be langstelling voor de tuin wordt waargenomen. Een paar jaar gele den kwamen er nog geen tiendui zend bezoekers, afgelopen jaar 30.000 met een navenante op brengst voor de kas. Het is welis waar een druppel op een gloeiende plaat, maar, zegt een van de tui niers, "wij zien die bezoeken ook niet als condoleancebezoeken aan een stervende tuin. Er is gewoon meer en meer aandacht voor de na tuur, want die wordt met de dag spaarzamer". ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 10 MAART T/M 16 MAART 1986 WEERSTATION VALKENBURG 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 615 r 772 930 1091 1250 1411 1573 1735 1895 2055 2216 2379 2621 2861 3105 3346 3594 4000 4408 4816 Hervormde predikanten kun nen voortaan, als zij dat willen, op hun 62ste met de Vut. De sy node verlaagde de Vut-leeftijd met een jaar omdat gewone ar beidstijdverkorting in dit beroep ondoenlijk is. Het komt ook de werkgelegenheid ten goede. Maar een Vut-predikant kan al tijd ergens anders nog 'bijstand in het pastoraat' worden. In feite vermindert dat de werkgelegen heid voor jongeren. Volgens mr. J. Woutersen, directeur van de Raad voor de Predikantspen sioenen, valt dat erg mee. Een Vut-gerechtigde mag maar 5 pro cent bijverdienen; wat hij méér verdient wordt met zijn uitke ring verrekend. Er zijn op het ogenblik onge veer dertig Vut-predikanten. Slechts twee doen er nog wat bij. Het blijkt, dat zij die uit vrije wil voor de Vut kiezen echt willen ophouden met werken. Van de Vut-gerechtigde predikanten kiest nu 30 procent voor vrijwilli ge uittreding. Bij zijn berekenin gen is de Raad voor de Predi kantspensioenen ervan uitge gaan, dat hooguit 50 procent van de Vut-gerechtigde predikanten ook werkelijk voor de Vut kiest. Studenten theologie. Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk heeft het initiatief geno men tot het houden van twee oriëntatieweken voor nieuwe theologische studenten. De we ken zijn van 16 tot en met 28 juni op 'Woudschoten' in Zeist. De deelnemers zijn daar intern van maandag tot en met vrijdag. De commissie van voorberei ding, bestaande uit de predikan ten C. den Boer en K. Exalto en algemeen secretaris ir. J. van der Graaf van de Gereformeerde Bond, merkt in haar aankondi-' ging op, dat studerenden terecht komen in een voor hen andere wereld met vele nieuwe ideeën en meningen. "En ook tijdens de studie zijn de visies waarmee men in aanraking komt lang niét altijd dezelfde als waarmee men van huis uit vertrouwd is". De weken zijn bedoeld voor aan staande studenten maar ook voor hen die er in juni al een jaar op hebben zitten. Er zullen inleidingen worden gehouden over die vakgebieden in de theologie waarmee men te maken krijgt, zoals de uitleg van het Oude en Nieuwe Testament, godsdienstwetenschappen, ethiek, dogmatiek, filosofie, kerkgeschiedenis, symboliek en missiologie. Ook zal 'in het licht van de gereformeerde theologie' op bepaalde knelpunten worden ingegaan. Overleden. In een zieken huis in Ede is op 84-jarige leeftijd de oud-gereformeerde predikant E. du Marchie van Voorthuysen uit Leersum overleden. Hij kreeg bekendheid door zijn vele spreekbeurten in het hele land. Ds. Van Voorthuysen was eerst christelijk gereformeerd. In 1952 ging hij over naar de Oud- Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Verscheidene keren was hij voorzitter van de synode. Ook had hij functies in de Gere formeerde Bijbelstichting en de Staatkundig Gereformeerde Par tij. De begrafenis is zaterdag in Leersufn na een rouwdienst in de oud-gereformeerde kerk die om 11 uur begint. Hervormde Kerk: aangeno men naar Oost-Vlieland (her vormd-gereformeerd 'Samen op weg') kandidaat L. Deventer Am sterdam, naar Broek in Water land (deelwerk) kandidaat M. Barnard Amsterdam. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor 's Graven- zande H. de Boer Eemdiik. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-West J. Mijnders Veenendaal, voor Eind hoven B. van der Heiden Woer den. Evangelisch-Lutherse Kerk: aangenomen naar Amsterdam kandidaat A. C. Verwaal aldaar. Opgeheven Het oecumenisch onderzoek centrum ERE in Rotterdam is wegens financiële problemen op geheven. De drie medewerkers (Nederlanders) zijn ontslagen. ERE betekent Ecumenical Re search Exchange. Oprichters van het centrum waren in 1971 de Evangelische Kerk Duitsland, het instituut 'Normen en Waar den' in Rotterdam, het sociaal- godsdienstig onderzoekcentrum in Leuven en de rooms-katholie- ke vredesbeweging 'Pax Christi'. Later sloten de Raad van Kerken in Nederland, de Britse Raad van Kerken, de rooms-katholieke werkgroep 'Ontwikkeling en Vrede' en de Franse protestantse kerk zich aan. Het centrum werd vooral be kend door zijn onderzoek naar de verantwoordelijkheid van de Westeuropese kerken inzake ac tuele ontwikkelingen in de Euro pese politiek. De financiële problemen wer den onoplosbaar toen de Evan gelische Kerk Duitsland haar jaarlijkse bijdrage tot de helft had teruggebracht. De Duitse bijdrage was driekwart van de totale begroting. De rest kwam van Nederlandse kerken. Andere kerken waren niet bereid het fi nanciële gat te stoppen. In uniform. Twee predikan ten in Bremen zijn ertegen als een trouwende militair bij de hu welijksinzegening zijn uniform wil dragen. Moeilijkheden van dien aard hebben zich ook in Duisburg voorgedaan. Daar werd een tankcommandant ge vraagd zijn uniform voor bur gerkleding te verwisselen, toen hij zijn huwelijk in een protes tantse kerk wilde laten bevesti gen. In een reactie zegt de Westduit- se protestantse legerbisschop Heinz Binder, dat deze predikan ten hier slechts hun persoonlijke overtuiging demonstreren. "Met hun gedrag bereiken zij het te genovergestelde van wat een zielzorger moet nastreven, name lijk aansporing tot bezinning en gesprek". "Als een protestant ervan over tuigd is, dat hij met zijn militaire beroep de vrede het best kan die nen, en als hij met een uniform de betekenis van dat beroep en zijn gevoel van saamhorigheid wil duidelijk maken, dan moet een predikant dat respecteren, ook al heeft hij zelf een andere opvatting". Iets anders is het dragen van een wapen. Daar is bisschop Bin- Rumoer. In Amerika is weer rumoer ontstaan rond een grote advertentie in de New York Ti mes waarin rooms-katholieken een ruimer standpunt inzake abortus innemen dan de kerkleer toestaat. Twee jaar geleden ge beurde ook al zoiets. De nieuwe advertentie kreeg de instemming van bijna dui zend rooms-katholieken en wordt aangeduid als 'solidari teitsverklaring'. Misnoegen wordt uitgesproken over de cor rigerende maatregelen van de kerk tegen de ondertekenaars van de eerste advertentie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19