XT Turbo: Subaru's geweld op wielen Skoda doet goede zaken Flitser ook buiten nuttig Flinke opknapbeurt Fiat Panda Wassen noodzaak Tekenen met pen als hobby zeer in trek A U T O Speciale dealers voor de hele dure Renaults Honda Integra vult gat tussen Civic en Accord C. VINK H O B B Y 'Kreatief solderen' inspirerend hobbyhoek Foto's beter opbergen De Fiat Panda heeft alweer z achter verbeterd. Achter werd ge- cesvolle jaren achter de rug. Er rol- kozen voor een zogenaamde 'o den er in die jaren zo'n anderhalf ga-ophanging', die functioneert als miljoen van de band. Ondanks die populariteit (vooral onafhankelijk systeem. Maar de meest ingrijpende wijzi- i het thuisland Italië) achtten de ging had - zoals gemeld - plaats onder de motorkap. Daar kwam Fire-motor van 750 of 1000 cc. benamingen: Panda 750 en Panda 1000 (resp. vanaf 12.990 en 14.260 gulden). Zoals ik al al eens heb uiteenge- bazen in Turijn de tijd rijp flinke opknapbeurt. Zowel buiten als van binnen, maar vooral Vandaar de ook technisch. Dus is de wagen met behoud de karakteristieke vierkante wat meer gestroomlijnd (het hori- zet heeft dat woord 'fire' niets te zontale ribprofiel verdween van de maken met vuur of vurig. Het bete flanken en het tochtruitje uit het kent alleen dat de motor geheel voorportier), en werd het interieur door robots werd gebouwd. Derge- tikkeltje luxueuzer- aange- lijke motoren worden gemaakt in Subaru Mini Jumbo, de Renault 4, teed. Termoli 3, een fabriek in de buurt de Daihatsu Cuore. van Rome. Een arbeidsplek waar Het merendeel van de Panda-ko- Maar de grootste veranderingen de mens eigenlijk niets meer te pers wordt gevormd door mannen. zoeken heeft. Ze zijn jonger en hebben gemid- Maar al is die mens bij de pro- deld een betere opleiding. Het aan- duktie niet meer zo belangrijk als klant kan geen merk hem missen. Daarom heeft ook Fiat - in navol ging van vele andere automerken - een profiel van die klant proberen samen te stellen. De automannen wil graag weten op wie ze hun pij len moeten richten. Of - zoals dat in vakjargon heet - welke perso nen hun doelgroep vormen. Volgens Fiat kwam daarbij als merkwaardigheid naar boven dat de Panda-kopers in sterke mate af wijken van de kopers van verge lijkbare kleine auto's zoals de Su- gy nieuwe Fiat Panda zitten de grootste veranderingen onder de zuki Alto, de eend van Citroën, de motorkap. De auto is uitgerust met een Fire-motor. (foto pr» zitten toch in de techniek. De wiel ophanging werd zowel tal vrijgezellen en kleine gezinnen is opvallend groot, terwijl de Pan da vaak de enige en soms de eerste auto in een huishouden i middeld ook meer kilometers gere den dan met andere auto's in het 'segment A'. Bijna een kwart van de Panda-bezitters rijdt zelfs i Met de Fiat Panda worden ge- dan 23.000 kilometers per jaar! Hemcar in Alphen aan den Rijn en de H.A.I. in Rijnsburg zijn de twee Renault-dealers uit deze regio, die het predikaat 'Centre Esclusif hebben opgeplakt gekregen. Dat wil zeggen dat deze twee dealerbedrijven - met twintig an dere elders in het land - zich kun nen specialiseren in de verkoop van en service aan de duurdere Re nault modellen, zoals de 25 V6 Tur bo, de 25 Limousine-versies, de Espaces, de Alpines en de Jeep Cherokee. Volgens Renault wordt het wel iswaar kleine, maar zeker niet on belangrijke segment van de markt, waarin deze wagens thuishoren, gekenmerkt door prestige, exclusi viteit en 'image-builders'. 'De con- Keuring speelt goedkope merken in de kaart Samengesteld door Koos Post Honda stopt in Europa met de typische Honda styling-kenmer- koop van de Jazz. Het kleine, hoge ken, geïntroduceerd in de Civic e vrij luxueus uitgevoerde kar retje wordt gewoon te duur Europese markt. Bovendien past het niet meer in de filosofie van het merk, dat in Ja pan thans op de derde plaats staat. Is het daar nog wel mogelijk klein naast groot, goedkoop naast duur te verkopen, in Europa betekent zoiets hinken op twee gedachten. Daarom wil Honda zich hier meer en meer concentreren op het bete re (en dus ook duurdere) werk. In dit beleid past het uitbrengen van de Integra, een middenklasser die het gat tussen de (nu kleinste) Civic en de nieuwe, sierlijke Ac cord moet opvullen. In deze auto, die eind deze maand in de verkoop gaat, zijn de doorgezet in de Accord, duidelijk de terug te vinden: een erg lage neus met inklapbare lampen en een ho ge kofferbak. De tweedehands-autohandel be leeft thans een 'gouden' tijd. Een goedkoop wagentje is nauwelijks meer te vinden. Beneden de acht duizend gulden zijn er nagenoeg geen gebruikte auto's meer te koop. Dat bleek vorige week tijdens de occasionshow in de Leidse Groen- doordhal. En het werd ook beves tigd door Ab Iserief, directeur van Skoda-importeur De Binckhorst in Voorschoten. Volgens hem komt dat door het apk-effect. Een recht streeks gevolg dus van de verplich te keuring van oudere auto's. Vele eigenaren van oudere brik ken vrezen - of weten - dat hun vervoermiddel niet door die keu ring zal heenkomen. Ze hebben de tweedehands markt inmiddels al afgegraasd. Degenen, die de fatale datum nog in het vooruitzicht heb ben, kunnen op die markt niets meer van hun gading vinden. Skoda en andere merken met la ger geprijsde auto's varen er wel bij. Ten einde raad stappen de au tomobilisten vaak de winkels van de goedkopere automodellen bin nen: 'Hebben jullie wat voor me?'. Daaraan is het voor een groot deel te danken dat Skoda op dit mo ment zo goed boert. Met de on langs tot beneden de tien mille in prijs verlaagde 105 S heeft het merk immers de goedkoopste auto in huis. De Voorschotense importeur kon die opleving best gebruiken. Want de eerste negen maanden van vorig jaar zijn niet best geweest. Dat had niets met de importeur te maken maar alles met de fabriek, die niet tijdig kon leveren. 'We kunnen rustig zeggen dat we in die tijd een stevige deuk hebben opgelopen', zegt Ab Iserief. 'Daar door hebben we de groei van de markt toen ook niet kunnen bij houden'. Maar sinds de leveranties in no vember op gang zijn gekomen gaat het goed. Meer dan dat zelfs. In de periode november, december, ja nuari en de eeerste tien dagen van februari zijn een dikke 1100 Sko- da's op kenteken gezet en dat was ruim vijftig procent meer dan vorig jaar. Met een actiemodel (de Skoda Elan), gemakkelijke betalingsvoor waarden (het driestappenplan) en verder timmeren aan de weg (o.a. door voorzetting van de activitei ten op rallygebied) hoopt impor teur De Binckhorst het Tsjechi sche merk in de aandacht van het publiek te kunnen houden. Zoals Volkswagen voorheen al constateerde (en er naar handelde door een apart centrum in Leusden in te richten), meent Renault nu dat deze doelgroep een speciale be nadering behoeft. Daaraan wordt extra aandacht besteed in zo'n 'Centre exclusif, dat bovendien minimaal twee spe cialisten heeft voor service en on derhoud. Ze hebben een speciale opleiding gevolgd in de fabriek en op de opleidingsschool van Re nault Nederland. Renault verwacht dat de top van de markt een kleine vierduizend auto's zal bedragen. Het Franse merk denkt met de duurdere ver sies van de Renault 25 daarin goed te kunnen scoren. Vorig jaar deed de Renault 25 in zijn geheel maar liefst één procent van de totale markt: 4623 stuks. Ford Fiesta met 1,4 liter motor De onlangs in de vernieuwde Es- cort-serie geïntroduceerde 1,4 liter motor is nu ook verkrijgbaar in de Ford Fiesta. Hij komt in de plaats van de 1300 cc motor. Dat betekent een toene ming van het vermogen met 9 pk naar 75 pk, waardoor de topsnel heid stijgt tot 165 km/uur. De nieu we 1,4 liter Fiesta kan bovendien in 12,1 seconden acceleren uit stil stand naar 100 km/uur snelheid. Maar boven alles: de nieuwe motor is aanzienlijk zuiniger. Natuurlijk is het ook weer een voorwielaandrijver. Hij heeft voorts vier deuren en een grote achterklep, veel ruimte binnenin en onder de kap een soepele ander halve liter motor, die 85 pk kan le veren. Met een vijfbak (standaard) is dat goed voor een topsnelheid van 168 km/uur. Met een automaat komt de wagen niet boven de 160 km/uur uit. Wat de wielophanging betreft werd gekozen voor een onafhanke lijke constructie vóór en een semi- onafhankelijke ophanging achter. De prijzen lopen van 25 tot dik 29 mille. Wie nu na de winter zijn auto nog niet heeft schoongemaakt .moet daar als de bliksem aan beginnen. Er is dit jaar weer overvloedig met pekel gestrooid. In een stad als Den Haag bijvoorbeeld werd er in één weekeinde in januari niet minder dan 700.000 kilo pekel op de wegen losgelaten. Pekel kan catastrofaal zijn voor de auto. Het is gebleken dat een blootstelling van onbeschermd metaal aan een zout-nevelconcen- tratie van vijf procent binnen enkele uren funest kan zijn. Daarom moet elke auto na deze elfstedenwinter grondig worden gewassen. Ook de bodemplaat. Het liefst met een hogedruk reiniger. En vergeet het gedeelte onder de motorkap niet. Ook daar zit vaak zout. Losweken met veel water. Maar opletten voor het elek trisch gedeelte. Ten slotte: controleer de wagen op beschadigingen. Verregaan de roestvorming op vitale delen kan heel nare gevolgen hebben bij een verplichte autokeuring. 'Waarin rij jij nu in hemelsnaam?' 'In een Subaru' 'In een wat...?' Het blijkt dat heel wat mensen nog nooit van Subaru hebben ge hoord. Maar ditmaal konden ze er niet om heen. Want de Subaru XT Tur bo waarin ik rondreed is een ver schrikkelijk opvallende wagen. Zelden heb ik zoveel bekijks ge had. Velen draaiden zich meerma len om om de imponerende coupé nog eens beter te kunnen bekijken. Is hij mooi? De meningen lopen er over uit een. Een uitgesproken wigvorm met.heel lage neus en vrij hoge kof ferbak. Je moet er van houden. Er zitten kolossale bumpers op. Welis waar in de kleur van carrosserie ge spoten, maar toch wel erg domine rend. Voor mij een beetje te veel. Het grote glasoppervlak rondom is echter zonder meer bijzonder fraai. Ook het interieur oogt aantrek kelijk. Nergens protserig. Een leuk klein stuurtje. Comfortabele kuip- stoelen. Bedieningsknopjes op twee handige satellietjes vlak ach ter het stuur. Natuurlijk weinig ruimte op de achterbank, maar dat is het eeuwige nadeel van een cou pé: veel meer betalen voor minder ruimte. Nagenoeg alles zit er op en er RU-IMPRESSIE aan. Stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, open dak, elek trisch bedienbare ruiten en buiten spiegels, en in de versie met auto maat ook nog een digitaal dash board. Dan heb ik nog niets over de uit stekende techniek gezegd. De tur bo (vermogen op afroep), de veilige vierwielaandrijving (inschakelbaar met een knop of een automaatje, dat reageert op gasgeven, remmen en ruitenwissers) en bovenal de fel le 1,8 liter inspuitmotor met een vermogen van 136 pk. Een vermogen, dat met behulp van de extreme stroomlijning (cw- waarde 0.29) en de bij elke accele ratie inkomende turbo een topsnel heid van tegen de 200 km/uur kan bezorgen. En een acceleratie van 0-100 km/uur in amper 10 secon den. De uiteraard rondom onafhanke lijke wielophanging en de vering voelen ondanks de grote krachten, die in toom moeten worden gehou den, niet stug aan. Integendeel, het gaat allemaal erg soepeitjes. De Subaru XT Turbo, een opvallende wagen. (foto pr) Niets dan rozegeur en mane schijn dus? Dat is te veel gezegd. Het rijden vond ik een belevenis, maar aan de benzinepomp kreeg ik daarvoor een fikse rekening aangeboden. Hoewel het onderste echt niet uit de kan werd gehaald schommelde het verbruik tussen de 1 op 6 tot 8. Dat ligt aan de hoge kant. Dat komt dan nog bovenop niet misselijke aankoopprijs van 53 of 58 mille, afhankelijk van wat men kiest: een vijfbak met gewoon dashboard of een automaat met di gitale cijfers en stapeltjes stenen voor het aangeven van de tankin- houd. In het Aalsmeerse hoofdkwartier van Subaru werd mij gezegd dat deze coupé naar verwachting rede lijk verkocht. Ik moet zeggen, dat het mij zou verbazen. Een merk dat tot nu toe met kleinere wagens als de Mini Jumbo en Justy geen grote aantallen kon halen en ook geen grote naambekendheid heeft kun nen opbouwen, moet het toch wel heel moeilijk hebben met zulk ge weld op wielen, dat meer dan twee- en driemaal zo veel kost... Technische gegevens Subaru XT Turbo. Vier cilinder inspuitmotor van 1781 cc. Vermogen 136 pk. Compressie- verhouding 7,7:1. Topsnelheid 200 km/ uur (met automaat 192 km/uur). Acce leratie 0-100 km/uur 9,5 sec. (10,4). Tan- kinhoud 60 liter. Lengte 4,45 meter. Ge wicht 1185 kg. Prijs 52.995 (met auto maat 57.995). ADVERTENTIE SUBARU- DEALER Tekenen, schoonschrijven, schetsen, kalligraferen en il lustreren, het zijn allemaal technieken, die de laatste tijd als hobby sterk in de belang stelling staan. Nu is tekenen met potlood, houtskool of pastels altijd als een van de expressie-toppers geweest, maar opvallend is dat nu vooral de aandacht uit gaat naar 'de pen'. Die verhoogde interesse voor het 'pen-gebeuren' en alles wat daar mee samenhangt, is o.m. af te lei den aan het aantal boeken dat door 'creatieve hobby-uitgevers' als Cantecleer en Gaade op de markt wordt gebracht. Om de belangrijk ste titels maar even te noemen: pen-tekenen, cartoon tekenen, let- ter-tekenen, schoonschrijven en kalligraferen. Nu kun je met één goede pen al veel kanten op. Met wat improvise ren is er met een tekenpen best te schrijven, terwijl het omgekeerd ook wel lukt. Maar wie met een be paalde technièk echt mooi werk wil leveren, heeft speciale pennen nodig. Deze zijn in honderden ma ten, soorten, uitvoeringen, merken en (vooral) prijzen te koop. De pro fessionele gebruiker heeft in die pennenwereld al lang zijn weg ge vonden, maar voor de beginnende amateur is de juiste keus moeilijk te maken. De firma Rotring uit Duitsland kwam vorig jaar speciaal voor de hobbyist met een aantal specifieke pennen. Door hun opvallende vormgeving liggen ze fijn in de hand, ze zijn binnen hun gebied re delijk universeel en bovendien heel aardig geprijsd. Ze worden in drie uitvoeringen geleverd: a. de Lettering Artpen (in 3 verschillen de dikten); b. de Calligrafie Artpen (4 breedten); c. de Sketch Artpen (2 dikten). Prijs De prijs per pen bedraagt onge veer f 20, inclusief inktpatroon. Het meest universeel zijn de Sketch Artpennen. Ze zijn bedoeld om ermee te illustreren en te schet sen, maar je kunt er ook heel goed korte teksten in een foto- of vakan tiealbum mee schrijven. De pen nen volgen probleemloos de bewe gingen van de hand en tekenen alle kanten op. Als het om sierlijk schrijfwerk (korte teksten, ge dichtjes e.d. op een mooie, duide lijke manier geschreven), dan is de Lettering Artpen aan te bevelen. Door de enigszins afgeronde punt is de pen geschikt voor alle vormen van het klassieke blokschrift, het maken van contouren, arceren en het opvullen van initialen. Naast het sierschrijven moet voor een mooi eindresultaat ook aandacht worden besteed aan de lay-out, dit is de opbouw en verhoudingen van beeld (tekeningen, foto's e.d.) en tekst. Ook hierover zijn boeken en cursussen. Tenslotte zijn er dan nog de Calligrafie Artpennen. Deze worden gebruikt bij het kalligrafe ren (schoonschrijfkunst). Kenmer kend voor het kalligrafeerwerk zijn de overgangen van dunne naar bre- Met de Sketch Artpen kun je vele kanten op. de lijndiktes binnen één letter en de sierlijke krullen en 'uithalen' rond, om, boven en onder de lette ren en/of woorden. Wie meer over deze techniek wil weten, moet de boeken 'Kalligrafie van A tot Z' (uitg. Cantecleer) en 'Kalligrafie' (uitg. Gaade) eens doorbladeren, of Voor meer (adres)informatie over de pennen kunt u terecht bij Rotring Ne derland te Almere-Haven, tel: 03240- Als er over solderen wordt ge sproken, denk je automatisch aan installatiewerk: waterlei ding aanleggen en dit soort nuchtere dingen. Maar de sol- deertechniek is echter ook een heel boeiende creatieve hobby. Wie dit nog niet wist moet het boek 'Kreatief Solderen', sa mengesteld door Willem Aal-- ders en Albert Linker, maar eens doorbladeren. Ze hebben een schat aan technische en ar tistieke informatie bijeenge bracht, die een beginnende of gevorderde hobbyist de han den doet jeuken om te gaan. Het boek is enerzijds c degen stuk voorlichting over de soldeerpraktijk (gereed schappen, materialen, hulp middelen), anderzijds een bij zondere inspiratiebron voor soldeerders die leuke dingen willen maken. Metaalplastie ken, wand- en raamdecoraties, verlichtingsarmaturen, dierfi guren, mobiles en talloze ande re voorwerpen. De voorbeelden die in het boek worden aangedragen zijn werkelijk 'uit de kunst'. Het is verbluffend om te zien wat je bijvoorbeeld van een doodge woon stuk kippegaas kunt ma ken. 'Kreatief solderen' is een van de beste hobbyhoeken die in de afgelopen jaren zijn ver schenen. Het is uitgegeven door Zuid Boekprodukties en het kost f29,90. Amateur-fotografen komen niet zo gauw op het idee om de flitser mee te nemen als er buitenopnamen worden gestaakt. Meestal is er vol doende natuurlijk licht, soms zelfs te veel. Toch is het zo gek nog niet om de flitser mee te maken. Een beetje extra licht kan in bepaalde situaties, zoals in een lommerrijk bos, het plaatje beter uit de verf la ten komen en zelfs voor opmerke lijke accenten zorgen. Of er wel of niet genoeg licht is om te fotograferen hangt onder an dere af van de filmgevoeligheid. Een film die weinig licht nodig heeft, bijvoorbeeld een 400 ASA of 27 DIN film, heeft ook minder gauw flitslicht nodig. Verder spe len de omstandigheden van de om geving een rol. Wie op een bewolkte dag met een laaggevoelige film fotografeert kan van de camera het bericht krijgen: er is te weinig licht, gebruik de flit ser. Dat kan ook gebeuren bij ge bruik van een normale film van 100 ASA of 21 DIN. Bijvoorbeeld wan neer je midden in een bos foto's wilt maken. Wie dan een flitser of flitslampjes bij de hand heeft, is verzekerd van voldoende licht en hoeft u geen fotokans te missen. Tegenlicht kan voor aparte beel den zorgen. Wie goed kijkt ziet dat het tegenlicht mooie glimrandjes rond de contouren van het onder werp. Maar het kan ook gebeuren dat dat onderwerp zelf te donker wordt door het tegenlicht. Dan is het handig wanneer er toch wat op vallend licht zou zijn. Een reflectie- scherm of flitser kunnen dan uit komst bieden. Een moderne computergestuur de flitser doseert het licht zodat ook het mooie karakter van het te genlicht blijft bewaard. Wat er in feite gebeurt is dat het contrast tus sen de lichte en de donkere delen wordt verkleind. Door de schadu wen op te lichten met flitslicht voorkom je dat de schaduwen dicht lopen, dus helemaal zwart worden in de foto. Het flitsen buiten werkt hetzelf de als binnen. Het licht kan ver zacht worden met een diffusor- plaatje dat het licht meer ver- In het bos, waar het vaak donkerder is, kan de flitser heel han dig zijn. De 'aureooltjes' rond de kinderkopjes geven een heel apart effect. spreidt. Dit kan eventueel ook met opbrengst wat verminderen. Dit is een papiertje. Heeft de flitser geen te compenseren door een grotere computer, houdt er dan rekening lensopening (lager getal) op de ca mee dat diffusör en papier de licht- mera in te stellen. teerd naar onderwerpen. Wie dia's vertoont, voor zichzelf of voor fa milie en vrienden, kan in het boek je veel aanwijzingen vinden voor het samenstellen van een beelden reeks, zodat het voor de mee-kij- kers (door herhalingen en overbo digheden) geen saai dia-avondje wordt. Het boekje kan verkregen wor den door f 5,50 over te maken op giro 338 van de Stichting Amateur fotografie, Amsterdam, met ver melding van de titel. Het is ook bij de fotovakhandel verkrijgbaar. Er zijn heel wat foto's die je in de loop der jaren hebt gemaakt op te bergen. Vanaf het rommelzootje in schoenendo zen, waarin je praktisch nooit te rugvindt wat je zoekt, tot uitge kiende overzichtelijke systemen. Een praktische leidraad bij het bewaren en rangschikken van fo to's is het boekje 'Meer doen met foto's en dia's', waarin alle moge lijkheden op een rij gezet zijn. Met tips voor logische rubricering (bij voorbeeld chronologisch, dus in volgorde van de tijd, of uitgesor-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17