Tm 'Dit Ajax was echt dramatisch slecht' Anderlecht de gelukkigste' Gezichtsverlies voor partij van Cruijff Oranje-jeugd naar EK in Griekenland Juventus schiet in de afwerking tekort Bayern-trainer Lattek verontwaardigd over uitschakeling Britse poMedeskundigen gaan overleggen met WK-organisaties 'Barca' wil Schuster kwijt Rammer de achilleshiel van Dresden DONDERDAG 20 MAART 1986 SPORT PAGINA 15 HEEMSTEDE - Door af te wijken van kardinale punten in het uitge stippelde programma hebben de voetballers van Ajax hun partijlei der Johan Cruijff gisteren danig te gen zich in het harnas gejaagd. „Dit was dramatisch slecht", mor de de technisch directeur van de Amsterdamse profclub na de moei zame 3-1 bekerzege op de amateurs van RCH, die veel te lang uitzicht op een verrassing hadden gehad. „Bijna niemand hield zich aan zijn opdracht, waardoor er grote gaten vielen. Dit zou dan ook best eens consequenties kunnen hebben voor bepaalde spelers". Cruijff had alle reden voor die dreigende taal. Wat zijn volgelin gen in Heemstede lieten zien leek nergens op en paste totaal niet in de lijn die hij heeft uitgestippeld om zijn ploeg volwassen te maken. Ajax bereikte tenslotte dan wel de kwartfinales van het Cuptoernooi, maar leed gezichtsverlies en moest een hoge prijs betalen. Marco van Basten kwam in het voortdurende gerommel eenmaal verkeerd neer en verrekte zijn knie- en enkelban den in zijn linkerbeen. „En dat ziet er niet best uit", aldus fysio-thera- peut Pim van Dord, „maar hoe ern stig het echt is, valt nu nog niet te zeggen". Hoe ernstig het gisteren met Ajax was gesteld, viel negentig mi nuten lang te constateren. Tot gro te woede van Cruijff klungelde zijn partij zo kinderlijk door de wed strijd dat de nietige tegenstander de profs zelfs ten voorbeeld kon worden gesteld. Bij het uitvoeren van de opdrachten leken de rollen met name in de tweede helft volle dig omgedraaid. Het spelen op de helft van de opponent en het 'vast zetten' van de partner werd door RCH in die fase met zoveel verve uitgevoerd dat het erop leek alsof de formaties in de pauze van kledij hadden gewisseld. De door Hoep ingezette inhaalrace, waarin de 2-2 geregeld dreigde, werd echter abrupt afgebroken door een blun der van de Heemsteedse aanvoer der Ben van Leeuwen. De treffer die Arnold Mühren als gevolg daarvan kon toevoegen aan de ook al moeizaam gevonden goals van Koeman (30ste minuut) en Rijkaard (38), bezorgde RCH- trainer Piet Buter, jawel, de vroe gere leider van Noord wijk, zeven minuten voor het einde van de merkwaardige ontmoeting "een 2 afknapper". FAFE (ANP) - Het Nederlands jeugdelftal bestaande uit spelers tot 16 jaar heeft zich gisteren in Fa- fe (Portugal) geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap, die in mei in Griekenland wordt gehou den. Nederland speelde in Fafe met 1-1 gelijk tegen Portugal, dat zich reeds geplaatst had. Voor 10.000 toeschouwers na men de Portugezen in de gelijkop- gaande wedstrijd in de 72e minuut door Carlitos de leiding. Jerry Si mons (Feyenoord) maakte een mi nuut later gelijk. Nederland had aan een puntendeling voldoende voor plaatsing. De eindstand in de groep is: 1. Portugal 4 gesp 5 punten, 2. Neder land 4-4, 3. Zwitserland 4-3. Militairen Het Nederlands militaire heeft in Lucca zijn eerste wedstrijd in de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap verloren. De Italiaanse soldaten toonden zich heel wat trefzekerder: 3-0. Al na vijf minuten keek Oranje tegen een achterstand aan. Bene- detti plaatste de bal via een vrije trap direct achter de kansloze doel man De Graaf. Voor de 5000 'toe schouwers ontspon zich daarna on der leiding van de Oostenrijkse scheidsrechter Roetlischbeger een bikkelhard duel. Tot aan de 80e mi nuut slaagde de arbiter er in de partijen uit elkaar te houden. Hoe wel Gianiumi na een kwartier in de tweede helft de marge al had ver dubbeld, bedaarden de gemoede ren nauwelijks. Het bontst maakte de Italiaanse verdediger Golanti- vono het. Hij trapte onder de ogen van Roetlishberger linksbuiten De Meijer na en kon direct vertrekken. Voordat de rust weer wat was te ruggekeerd zorgde Policano er voor dat het tweede duel tussen de teams een verplicht nummer wordt. De linkerspits pikte de bal aan de rand van het strafschopge bied op en liet De Graaf met een hard schot kanloos. Opstelling Nederland: De Graaf (Tel star); Groeleker (FC Twente), Witteveen (Go Ahead Eagles), Lankhaar (Den Haag) en Cohen (Willem 2); Reynierse (WV), Roosendaal (De Graafschap) en Wildenbeest (NEC); Barendse (Feye noord, vervangen door Roos Feye noord), Bosman (Ajax) en De Meyer (Tel star). „Daar ben ik nog ziek van", mop perde de oefenmeester van de hoofdklasser die eerder Willem II en Heerenveen uitschakelde en op weg leek naar een nieuwe sensatie. „Als je zo'n fout maakt bij de pupil len word je direct gewisseld. Wat een afknapper. Vooral omdat we het graag 2-1 hadden willen hou den om in de laatste tien minuten alles of niets te gaan spelen". Typerende uitspraken gezien de verhoudingen tussen de twee clubs. Buiten de lijnen zo ongeveer eikaars tegenpolen, erbinnen voor één keer gelijkwaardigen. Zoals de amateurs een vrije dag hadden moeten opnemen, zo leken de profs een baaidag te hebben opge nomen. De Ajacieden brachten in elk geval maar heel weinig discipli ne op, startten traag, kwamen niet meer op gang en hadden lak aan het systeem. De ploeg die zo vaak voor de elegantste van de eredivi sie wordt aangezien, maakte het ei gen verkiezingsprogramma tot een farce door het gebrek aan mentali teit. Dat stoorde Cruijff („Het is te ho pen dat dit een incident is ge weest") nog het meest. "Er was er maar één die overeind bleef', vér- zuchtte hij naderhand moedeloos. Het sprak boekdelen dat hij daar bij zijn voorkeurstem moest uit brengen op Spelbos, die hij zondag in de topper met PSV nog had ge weerd uit de basis. „Maar nu was hij de enige die deed wat hij moest doen, die de boel niet onderschat te. De rest heeft een groot gebrek aan instelling getoond. Dat zou best een gevolgen kunnen hebben voor bepaalde spelers. Want je be gint in een wedstrijd met het uit voeren van je taken en wie dat niet doet staat er naast". Dat het hem ernst is, bewees hij gisteren door Silooy op de bank te houden (Ophof speelde), „omdat hij zich tegen PSV niet aan zijn op dracht heeft gehouden". Maar als hij het verkiezingsprogramma dat hij voor ogen heeft, echt conse quent doorvoert voetballen zondag alleen Menzo, Spelbos en mis schien Mühren tegen FG Gronin gen. PAUL DE TOMBE DEN HAAG (ANP) - De Europese beker voor landskampioenen komt dit seizoen in elk geval in andere handen. Juventus, dat 29 mei van het vorig jaar in de tragische finale in het Heizelstadion in Brussel die 39 mensen het leven kostte, de be ker veroverde, werd gisteravond uitgeschakeld door Barcelona. De Spanjaarden, die op eigen terrein twee weken geleden met 1-0 had den gewonnen, hadden genoeg aan het gelijkspel van 1-1. Terry Venables, de Engelse trai ner van Barcelona, zal de Catalaan se club in het nieuwe seizoen in elk geval niet meer onder zijn hoede hebben. Enkele dagen voor de ont moeting in Turijn had de Brit het bestuur van Barcelona, dat in de Spaanse competitie geen uitzicht meer op de titel heeft, laten weten te willen vertrekken. De directie Steef van Loon (rechts) gaat in zijn enthousiasme om Frank Rijkaard af te stoppen zover dat hij een poging waagt om de Ajacied met de billen bloot te krijgen. Het lukte de RCH-speler niet, met Rijkaard bleef Ajax in Heemstede moeizaam overeind. (foto anp> bij de bal in het net: 0-1. De Italia nen waren even aangeslagen maar Michel Platini, de Franse huurling van Juventus bewees op slag van rust weer eens zijn grote waarde. Na aangeven van de 21-jarige Deen Laudrup zorgde Platini, dat Juven tus met vertrouwen kon gaan rus ten. Vooral in de tweede helft bleek Barcelona over een uitstekende verdediging te beschikken. Juven tus viel wel veel aan maar echte mogelijkheden deden zich maar weinig voor. Scheidsrechter Keizer had de wedstrijd goed in de hand. Hij trapte ook weinig in de pogin gen van de Spanjaarden vrije trap pen te „versieren.' In het laatste kwartier kregen Mauro (76) en Pla tini (81) nog wel kansen maar Bar celona bleef overeind. van Barcelona ondernam meteen actie. Dinsdag voerden reeds twee vice-voorzitters van de club in En geland onderhandelingen met Bobby Robson, de trainer van het Engelse elftal. De uitschakeling van Juventus betekende dat de club voor de eer ste maal sedert drie jaér niet in de finale van een Europees bekertoer nooi staat. De Italianen leken het tegen Barcelona niet al te moeilijk te krijgen. In het eerste half uur creëerde „Juve" zich een aantal kansen maar de afwerking van spits Marco Pacione schoot tekort. De eerste echte aanval van Barce lona leverde meteen succes op. In de 31e minuut werd de bal van links door Victor even voorbij het Italiaanse doel getrokken. De Schot Steve Archibald kopte naast de rechter paal staand. Doelman Tancredi, die bij de voorzet aarze lend optrad trachtte de bal nog uit het doel te slaan maar werkte daar- BRUSSEL (GPD) - In de catacomben van het Constant Vandenstock-stadion deed Bayern-trainer Udo Lattek er maar het liefst het zwijgen toe. Uit de Europa Cup voor landskampioenen gewipt door tien sterke minuten van Anderlecht (2-0) en toen de Duit sers de voor rust opgelopen achterstand na de pauze recht wilden breien gehinderd door een scheidsrechter met meer gevoel voor het theatrale optreden van de slimme Vercaute- ren, Scifo en Lozano dan voor het fysieke geweld van de Duitse kampioen en dan vooral van de domme kracht van Dieter Hoeness. '75 Leeds in de Belgische hoofd stad naar de zege. Geduld De lange spits maakte zich over de cauteren een balletje te trappen, negen keer dat hij terug gefloten Hij viel ongelukkig op zijn schou- werd zo boos dat hij bij het veria- der en moest zijn plaats in het doel ten van het veld en tot in de kleed- afstaan aan Dirk Vekeman (26), die kamer de Spaanse arbiter Martinez al j aren als een toerist meereist met met zijn gescheld bleef achtervol- de Brusselse topclub, zonder dat gen. „Ik ben nog te opgewonden hij het hout van de reservebank om commentaar te geven over de hoeft te verlaten. De tweede doel- scheidsrechter", woorden van Lat- man van Anderlecht speelde dit tek waaruit verontwaardiging seizoen viereneenhalve wedstrijd sprak. Maar verontwaardiging ook in het eerste en zag dit buitenkans in het andere kamp bij de winnen- je als mogelijkheid een vaste plaats de trainer Arie Haan. „Ik geloof dat af te dwingen bij een Belgische de Duitsers hun onmacht afgerea- eersteklasser. Hij deed het meer geerd hebben op onze spelers. Au- dan verdienstelijk, hield Bayern in genthaler had rood moeten heb- de eerste half uur van een treffer af ben, Lerby heeft niet eens een en maakte ook na de pauze, toen de kaart gehad, die had hij toch zeker druk van de Duitsers groter en gro- wel verdiend". Anderlecht-Bayern werd een - D bikkelhard cupduel m de tweede helft, waarin de conditioneel zwak- i,« cVekeman ke Spaanse arbiter moeite had met het bepalen van de grenzen. Het duel ontaardde daardoor in een or dinaire schoppartij, die Pfjüger, Augenthaler, Vercauteren, Hoe ness en Demol geel opleverde, maar \yaarin Augenthaler en nog enige sollicitanten hun terechte straf (rood) ontliepen. ter werd, een betrouwbare indruk. Twee keer moest hij zich op de doellijn laten assisteren door de Morten Olsen en Per Vri- Alleen bij hoge ballen liet dat het hem aan wedstrijritme ontbrak. De compli menten van Haan waren voor zijn doelman en de defensie. „Het zegt alles over de klasse en het karakter van de ploeg als je dit Bayern kunt weerstaan". Karakter Anderlecht speelde met c butant op de belangrijkste post. Jean Marie Pfaff op de knieën voor Per Hansen Vrimann, die tot zijn Voor een frisdrankje wilde doel- Vertrouwen In de defensie ontbrak ook de speler die het Nederlands elftal de- weghield uit Mexico. Georges vreugde constateert dat hij Anderlecht op 2-0 heeft gebracht. Ook Norbert Munaron maandag na de trai- Nachtweih (links) beseft dat de uitschakeling van Bayern nabij is. (foto apj ning nablijven om met Frank Ver- MEXICO-STAD (DPA) - De or ganisatie van de eindronde om de wereldtitel voetbal ver wacht, dat rond 10.000 Britse fans van de ploegen van Enge* land, Schotland en Noord-ler- land de oversteek naar Mexico zullen maken. In verband met de veiligheidsvoorzieningen en om uitwassen zoveel mogelijk te voorkomen zullen Britse des kundigen van de politie binnen kort naar Mexico reizen om de te nemen maatregelen te be spreken. Tijdens de vorige eind ronde om de wereldtitel, in 1982 in Spanje, werden 177 Britse voetbalvandalen gearresteerd. Een extra probleem vormt het drugmisbruik van bezoekende supporters. Toeristen, die in Mexico op het gebruik van drugs worden betrapt, moeten rekening houden met gevange nisstraffen van maximaal zeven jaar. Het komt bovendien vaak voor, dat gearresteerden een jaar op behandeling van hun zaak moeten wachten. Op ini tiatief van het Britse ministerie van buitenlandse zaken krijgen alle fans, die naar Mexico gaan, een waarschuwingslijstje mee. Argentinië Trainer-coach Carlos Bilardo heeft 21 spelers aangewezen voor de Argentijnse voetbalse lectie, die zich voorbereidt op een toernee door Europa. De trip begint op 26 maart met een ontmoeting in Parijs tegen Frankrijk. Drie dagen later speelt Argentinië in Napels te gen Italië en op 2 april staat in Zurich een ontmoeting met de Zwitserse club Grasshoppers op het programma. De vijf Ar gentijnen die in Europese dienst zijn (Valdano, Pasculii, Pasarella, Maradona en Burru- chaga) zullen zich in Parijs bij de rest van het gezelschap voe gen. De selectie ziet er als volgt uit: doel: Ne- ry Pumpido en Luis Islas; verdediging: Nestor Clausen, José Luis Cuciuffo, Os car Ruggeri, José Brown, Oscar Garre en Daniel Pasarella; middenveld: Ricardo Giusti, Sergio Batista, Ricardo Bochini, Gerardo Martino, Carlos Tapia, Diego Maragona en Jorge Burruchaga; voor hoede: Oscar Dertycia, Claudio Borghi, Sergio Almiron, Jorge Theiler, Jorge Valdano en Pedro Pasculii. Grun bleek onvoldoende hersteld van een in München opgelopen kwetsuur. De opmerking van trai ner Arie Haan dat de Amsterdamse fysiotherapeut Richard Smith de internationaal wèl fit gekregen had, getuigt niet van vertrouwen in de eigen medische staf. Het wrijf- werk van Smith moet nu wonde ren verricht hebben in het vijande lijke kamp, want Udo Lattek kon wel beschikken over Klaus Augen thaler, met meer dan 260 wedstrij den in de bundesliga en 54 Europa Cup-wedstrijden de meest ervaren Beier. Maar niet die bijzaken gaven de doorslag in Brussel. Het verlies aan concentratie in de eerste wedstrijd, twee weken terug, werd Bayern fa taal. Daar verzuimde de ploeg van Lattek de 2-0-voorsprong uit te bouwen, dacht slaapwandelend het einde te halen en moest toen nog een tegengoal incasseren. Die gouden treffer gaf Anderlecht ver trouwen. De resultaten van Bayern in de laatste uitwedstrijden (30 novem ber laatste nederlaag in de Bundes liga, 0-5,0-3,0-1 en 0-4) werden ont kracht met de verwijzing naar de elf jaar dat de Brusselaars in eigen stadion geen cupwedstrijd meer verloren. De vergeten grootheid Billy Bremner knalde op 19 maart Dertig minuten maakte de re cordserie van Anderlecht de mees te kans te sneuvelen. Bayern con troleerde de partij simpel. Het hield de bal in de ploeg en dat kost te door de afwachtende houding van Anderlecht weinig moeite. De Haan-brigade kwam tot welgeteld twee gerichte schoten. Volgens de Nederlander behoorde dat tot de tactiek. „Het had voor ons geen zin verschrikkelijk tekeer te gaan, de nul vasthouden stond voorop. Ge duld opbrengen. Anderlecht scoort thuis in de Europa Cup altijd, dat zou ook nu gebeuren". De partij glipte de Duitsers in tien minuten door de vingers. Scifo in de 38e minuut en Vrimann in blessuretijd stuurde de Lattek-elf somber gestemd in de richting van de thee. De neutrale toeschouwer mocht blij zijn met de treffers; men zag een boeiende tweede helft waarin de Duitsers in hun jacht naar een goal alle kracht in de strijd gooi den. „De druk die we toen maak ten hadden we in de eerste helft moeten maken, dat was de af spraak", zei Lattek. „Toen waren we niet energiek genoeg. Dat, en het laten liggen van de kansen in de thuiswedstrijd heeft de uitscha keling tot gevolg gehad. Met An derlecht gaat de gelukkigste naar de volgende ronde". BARCELONA (GPD) - Barcelona wil de grillige Bernd Schuster uit eindelijk zijn zin geven. Hoewel zijn contract tot juni 1988 door loopt, mag de lastige Duitser aan het eind van dit seizoen vertrek ken. Barca is overigens beslist niet van plan Schuster voor een appel en een ei te verkopen. De club, die Schuster volgend jaar wil inlijven, zal diep in de bui del moeten tasten. Voor minder dan 700 miüoen peseta's, (12,725 mihoen gulden), wil Barcelona zijn uit de gratie geraakte vedette niet laten vertrekken. Indien er zich geen kopen voor Schuster aan dient, overweegt Barcelona Schus ter in de voetbalban te doen. Als straf voor zijn rebelse houding in het verleden, zou Barcelona hem gewoon op de loonlijst laten staan, maar hem niet meer in actie laten komen tot juni 1988. DEN HAAG (ANP) - Een record aantal van 32.522 toeschouwers bij een voetbalwedstrijd in het Olym pisch stadion van Helsinki hebben niet mogen meemaken dat een Fin se ploeg voor het eerst de halve fi nales van een Europees bekertoer nooi bereikte. Na het doelpuntloze duel in Boekarest leken Kuusysi Lahti en Steaua Boekarest weer op een puntendeling zonder treffers en daarmee een verlenging aan te sturen. Vier minuten voor het eindsig naal van deze kwartfinalewedstrijd in het Europa Cup 1-toernooi ver vloog de Finse hoop op een histo risch succes. In een doelworsteling slaagde Victor Piturca de bal in het Finse doel te werken. Hoewel de twee duels tussen IFK Gothenburg en FC Aberdeen geen winnaar opleverden, ging IFK over naar de laatste vier. De Zweden hadden de plaatsing te danken aan de regel dat bij gelijke doelcijfers de in een uitwedstrijd gemaakte doelpunten dubbel tel len. Voor 44.152 toeschouwers vie len de Schotten, die met Eric Black, Neil Simpson en Peter Weir drie steunpliaren misten, voortdu rend aan. IFK Gothenburg, dat in 1982 de UEFA-beker veroverde, hield de defensie echter gesloten en bereikte met de 0-0 voor de eer ste maal de halve finales van het toernooi voor de landskampioe nen. Europa Cup 2 Zelden kreeg een Europa Cup wedstrijd zo'n sensationele wen ding als gisteravond in Krefeld bij Bayer Uerdingen-Dynamo Dres den. Na verlies in Dresden met 0-2 en een achterstand met 1-3 thuis leek de Westduitse bekerhouder kansloos voor een plaats in de hal ve finales. Het geluk lachte Bayer toe. In de rust bleek dat Dynamo's doelman Jakubowski door een schouderblessure niet verder kon spelen. Hij werd vervangen door de onervaren Rammer. Deze debu tant bleek de Achilleshiel van de Oostduitse ploeg te zijn. Uerdin- gen buitte het zwakke punt volle dig uit. In de tweede helft werd met zes doelpunten- de grote ach terstand volledig weggewerkt. Na de verrassende 0-2 winst in de uitwedstrijd tegen Rode Ster Bel grado trok Atletico in Madrid 'slechts' 42.000 toeschouwers. De kwalificatie kwam geen moment in gevaar. Door een doelpunt van Ma rina in de zevende minuut werd de voorsprong totaal 3-0. Pas in de slotfase deed Rode Ster iets terug door Djurovic en werd de tweede, wedstrijd tenminste niet verloren. Dukla Praag dankte de plaats bij de laatste vier aan Korejcik. Hij scoorde halverwege de tweede helft tegen Benfica, dat in de eerste helft op een voorsprong van 2-0 was gekomen door Manuel en Manniche (strafschop). De treffer van Korejcik verbijsterde de 100.000 toeschouwers in het Esta- dio da Luz te Lissabon. Daardoor werd de stand over beide wedstrij den 2-2. Dukla Praag ging door op de regel van het op vreemd terrein gemaakte doelpunt. Na de 1-4 nederlaag op eigen veld liep Rapid Wien tegen Dina- mo Kiev opnieuw tegen een pak slaag op (5-1). Maar liefst 110.000 toeschouwers zagen Jaremsjoek de score openen. Belanov tekende voor 2-0, Rats maakte 3-0. Het werd 3-1 door Halilovic 3-1 en 4-1 door Blochin. Het vijfde Russische doel punt kwam op naam van Jevtoes- jenko. Europa Cup 3 De Belgische provincie-club Wa- regem schakelde voor de tweede keer een gerenomeerde tegenstan der uit. Na AC Milan moest dit keer Hajduk Split de kracht en de on verzettelijkheid van de Belgen er kennen. In Joegoslavië hadden de Belgen al een goede indruk achter gelaten. Het verlies met 0-1 werd door de spelers als een redelijke uitgangspositie voor het tweede duel gezien. In een uitverkocht sta dion moesten de toeschouwers tot een kwartier na het begin van de tweede helft wachten op de 'bevrij dende' treffer van Mutombo. Bij die ene treffer bleef het, ook na verlenging, dus moesten straf schoppen de beslissing brengen. De Belgen, met international Des met in de spits, waren net iets doel treffender: 5-4. Internazionale kon met een ge rust hart afreizen naar Frankrijk voor het tweede duel tegen FC Nantes. De Italianen hadden het eerste duel met 3-0 gewonnen en vertrouwden op hun sterke defen sie en eventuele snelle uitvallen. Wat het eerste betreft kwamen de gasten bedrogen uit, hun tweede hoop werd bewaarheid. Na een 3-1 ruststand (doelpunten van Der Za- karian, Halilhodzic, Le Roux en Al- tobelli) werd het uiteindelijk 3-3 (treffers van Bradi en opnieuw Al- tobelli). Real Madrid, dat nog slechts een paar punten van de landstitel is verwijderd, kwam tegen Xamax Neuchatel niet echt in de proble men. De Zwitsers namen door oud- Realspeler Uli Stielike na tien mi nuten de leiding. Het tweede doel punt viel pas tachtig minuten later. In de tussentijd deden de Span jaarden niet veel meer dan het ver dedigen van hun 3-0 voorsprong.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15