Philips verwacht fors herstel in VS (Even 'n \ro\etje halen bij febb Opec houdt de schijn op Bank-cao zonder FNV en CNV Chips drukten winst in 1985 Verliezen Brink/Molyn aanzienlijk opgelopen Japan koopt dollars op om yen te beschermen DONDERDAG 20 MAART 1986 ECONOMIE PAGINA 13 EINDHOVEN (GPD/ANP) - Philips verwacht over dit jaar een flinke stijging van de winst. De resultaten in de Verenigde Staten zullen aanmerkelijk verbeteren door een herstel van de markt voor elektronische componenten en ook in de andere sectoren mag een flinke winststijging worden verwacht. Philips-president dr. W. Dekker heeft dat vandaag gezegd tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag over 1985. Vorig jaar moest Philips een terug gang in de winst verwerken van 1.113 miljoen gulden naar 980 mil joen gulden. Die teruggang werd voornamelijk veroorzaakt door de slechte gang van zaken in de Ver enigde Staten, waar Philips het slachtoffer werd van het instorten van de markt voor geintegreerde schakelingen (chips). Het bedrijfs resultaat in die sector daalde van 1.214 miljoen gulden naar 44 mil joen gulden. In 1984 was de vraag naar elek tronische bouwelementen sterk toegenomen. De volgens Philips overspannen verwachtingen van fabrikanten van personal en home computers, leidde tot een koopgolf vooral van chips, die veel groter was dan het verbruik. De terugval in de markt leidde daarna tot prijs- bederf en een drastische afbouw van de capaciteit bij de producen ten van chips en het afvloeien van duizenden mensen, ook bij Philips. Vergeleken bij de concurrenten op die markt deed Philips het ove rigens niet eens zo slecht. De om zet in hoeveelheden daalde niet en het marktaandeel kon zelfs wat worden vergroot. Dit jaar wordt re kening gehouden met een stijging van 10 procent van de wereld markt, terwijl het prijsniveau wat is verbeterd. Zat het Philips in de chips tegen, de compact disc is een groot suc ces. "We kunnen zeggen", aldus Dekker, "dat 1985 de doorbraak heeft gegeven van de compact disc. Hoewel over aantallen niet gesproken wordt, verwacht Philips dit jaar zeven keer de produktie van 1985 te kunnen verkopen. De fabriek in Hasselt, waar de CD-spe- lers worden gemaakt, werkt op vol le toeren. Philips speelt met de ge dachte elders een nieuwe ,CD-spe- lerfabriek neer te zetten, waarbij vestiging in Korea wordt overwo gen. De consumentenelektronica, al jaren een zorgenkind bij Philips behaalde een winst van 34 miljoen gulden vergeleken met een verlies van 416 miljoen gulden in 1984. Die verbetering is vooral te danken aan Polygram, waarvoor Philips tot nu Kort Zakelijk toe op zoek was naar een partner, vooral om grip te krijgen op de Amerikaanse markt. Het gaat Poly gram echter goed en Philips vindt het nu niet meer zo noodzakelijk, aldus vice-president C.J. van der Klug die Dekker later dit voorjaar als president zal opvolgen. Herstructureren is inmiddels een vast gegeven geworden bij Philips. Jaarlijks wordt daar zo'n 200 mil joen gulden voor uitgetrokken. Bij het concern wordt op het ogenblik per produktgroep onderzocht wel ke activiteiten eventueel kunnen worden afgestoten of beëindigd. Dat gebeurt zo grondig, dat het on derzoek intern al wordt aangeduid als de "operatie stofkam". Omzet De omzet in de industrie is vorig jaar ten opzichte van 1984 gestegen met 3,5 procent. Het aantal werk nemers in de industrie nam vorig jaar met 9800 toe, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het vierde kwartaal van 1985 steeg de omzet slechts met 1,5 procent in vergelij king met dezelfde periode in 1984. Akzo Akzo gaat haar Amerikaanse dochter Armira verkopen aan de directie van het bedrijf. Armira past volgens Akzo niet in het stra tegische produktenpakket van het concern. Het bedrijf in Bolivar (Tennessee) maakt leer voor de Amerikaanse markt en voor ex port. Armira heeft 285 mensen in dienst en had vorig jaar een omzet van ongeveer 28 miljoen dollar (72 miljoen gulden). Tinprijzen De tinprijzen zijn gisteren op de vrije markt gedaald tot omstreeks 3.700 pond sterling (omstreeks 13.875 gulden) per ton. Dat is het laagste niveau van de afgelopen tien jaar en minder dan de helft van de notering op het moment dat de officiële tinmarkt in Londen op 24 oktober van het afgelopen jaar werd gesloten. Luchthaven De onderneming Airport Mange- ment Services BV, een honderd procent-dochter van de NV Lucht haven Schiphol, heeft van de auto riteiten van Sjanghai opdracht ge kregen een haalbaarheidsstudie uit te voeren naar de modernisering van de luchthaven van deze stad. Het ministerie van economische zaken heeft AMS hiervoor een sub sidie van twee miljoen gulden ter beschikking gesteld. De gehele re constructie van Rainbow Bridge Airport, zoals de luchthaven van Sjanghai heet, wordt geraamd op 62 miljoen dollar. Defensie-order Het gemeentebestuur van Alme lo heeft gisteren een dringend be roep gedaan op de kamercommis sie voor defensie en economische zaken om de order voor nachtzicht- apparatuur aan het consortium Carl Zeiss/Texas Instruments (TI) te gunnen. De instrumenten zijn bedoeld voor de Leopardtanks. Met de opdracht is een bedrag van 265 miljoen gulden gemoeid. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) is van plan de appara tuur te bestellen bij Oldedelft/ HSA/Philips USFA. Dit consor tium zou goedkoper kunnen leve- GROOT-AMMERS (ANP) - De verliezen die de coating-, verf- en drukinktfabrikant Brink/Molyn vorig jaar heeft geleden zijn opge lopen tot in totaal ruim 23 miljoen gulden. Dit is bijna 4 miljoen gul den meer dan in januari werd aan genomen. In Saoedi-Arabië leed het bedrijf een strop van 13 miljoen gulden en in de VS werd 4,5 mil joen gulden verloren, terwijl bo vendien wegens koersverliezen het vermogen met 6 miljoen gulden moet worden verminderd. Deze mededeling deed presi dent-commissaris mr. D.A. Slager gisteren ijl een buitengewone aan deelhoudersvergadering. De bij eenkomst was belegd om de kapi taalverstrekkers informatie te ver schaffen over de toedracht van de wat Slager noemde ernstige en desastreuze gang van zaken. Een ander punt van de agenda, het horen van aandeelhouders over het voorgenomen gedwongen af treden van het enig bestuurslid ir. W.Brink, werd formeel ingetrok ken, omdat vlak voor het begin van de bijeenkomst een 'bevredigende' regeling met Brink was getroffen. Enkele aanwezigen trokken uit de ze mededeling de conclusie dat het aftreden van Brink met een gou den handdruk is bezegeld. Toch ontspon zich over het func tioneren van Brink een langdurige discussie terwijl tevens de manier van toezichthouden van commis sarissen en accountants stevig werd gehekeld. Daarbij kwam het enkele malen tot een frontale bot sing tussen de voorzitter en enkele sprekers. AMSTERDAM - Stratenmakers genieten van het zonnetje op de Amster damse Dam waar zij op het moment bezig zijn met het herstel van de bestrating voor het paleis. (foto anp» RIJSWIJK (ANP) - De Nederland se melkveehouders zullen over het op 1 april aflopende melkjaar 1985/ 1986 waarschijnlijk 130 miljoen gulden superheffing aan Brussel moeten betalen omdat zij meer melk hebben geproduceerd dan de EG-afspraken toestaan. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produkt- schap voor Zuivel heeft deze prog nose gisteren gegeven op basis van de jongste produktiecijfers. Het Produktschap voor Zuivel is door het ministerie van landbouw en visserij belast met de verwer king van de produktiecijfers en de administratieve afhandeling van de superheffing. Het bedrag van 130 miljoen kan volgens Schelhaas Boeren moeten 130 miljoen betalen aan superheffing nog wat lager uitvallen. Daarvoor zijn twee redenen: de slechte toe stand van de weiden na de late, strenge winter en een groter ge bruik van melk voor kalvervoe- ding. Schelhaas schat dat er naast de betaling aan Brussel nog 20 mil joen gulden heffing beschikbaar komt die nationaal mag worden aangewend. Vorig jaar was dat on geveer 60 miljoen gulden. Over het voorgaande melkjaar (84/85) is tot nu toe 125 miljoen gul den superheffing betaald, waarvan 79 miljoen moest worden afgedra gen aan Brussel. Ruim de helft van de melkveehouders, 29.000, moest een heffing betalen. Gemiddeld ging het om een bedrag van 4.274 gulden. Ruim een kwart van de melkveehouders hoefde gemid deld slechts" 425 gulden te beta len. Daar tegenover stonden ruim 700 boeren die gemiddeld bijna 31.000 gulden moesten betalen. Het aantal werknemers daalde vorig jaar wereldwijd met 6.300 tot 345.600. De teruggang was vooral groot in de Verenigde Staten. In Nederland steeg het personeelsbe stand met 2.000 tot 7.100. Hoewel de Verenigde Staten steeds belangrijker worden voor Philips, werden gisteren geruchten weersproken als zou Philips de hoofdzetel van Nederland naar Washington willen verplaatsen. Dekker benadrukte wel dat het concern ernaar streeft een aantal zaken niet meer vanuit Nederland te regelen. Dat houdt in dat bij voorbeeld laboratoria in de Ver enigde Staten zullen worden ver sterkt. Slager onthulde dat de commissa rissen in september bedenkingen hadden tegen de redactie van het halfjaarbericht, omdat zij vonden dat de tekst de lading niet hele maal dekte. Nadat accountants op hun verzoek de cijfers hadden ge controleerd werd het bericht een paar weken later alsnog vrijgege- Onderzoek wees echter uit dat terecht in september was getwij feld aan de tekst van het halfjaar bericht. Brink verschafte niet ge noeg informatie aan de commissa rissen, die derhalve met onvolledi ge informatie moesten werken. Slager: "Het beleid was hard aan bijstelling toe en aan het tijdperk van de familie Brink is een helaas verdrietig einde gekomen. De on dernemingen in het Midden-Oos ten en de VS zullen worden geslo ten en Brink/Molyn zal nu aanzien lijk kleiner verder gaan. Ik kan u zeggen dat de overblijvende onder delen met als dragers de gezonde Nederlandse bedrijven een vol doende basis vormen om de toe komst van de vennootschap met vertrouwen tegemoet te zien". Een aandeelhouder meende te weten dat commissaris Maingay Brink als directeur zal opvolgen. "Dat zou rampzalig zijn gezien zijn vroegere optreden bij ondernemin gen als RSV en Ogem. Komen er bij Brink/Molyn soms ook massa ontslagen" zo vroeg hij zich af. Voorzitter Slager distantieerde zich van de aantijgingen tegen zijn collega, noemde ze ongepast en ontkende categorisch dat Maingay directeur wordt. Geld lenen goedkoper geworden voor Britten LONDEN (Rtr) - Geld lenen bij banken in Groot-Britaannië is sinds gisteren goedkoper gewor den. De Bank of England, de Britse centrale bank, heeft namelijk het rentetarief dat zij berekend voor kredieten aan de particuliere ban ken, verlaagd met één procent van 12,5 naar 11,5 procent. De grote geldleners moeten nu 12,5 procent betalen, terwijl particuliren onge veer 15,5 procent rente moeten toe leggen. Achtergrond van de renteverla ging is de optimistische begro tingstoespraak die de van minister van financiën Nigel Lawson dins dag in het Britse parlement hield. Hij zei te rekenen op een vermin dering van de inflatie met twee procent en een economische groei van 3,5 procent. De grote banken in Groot-Brit- tannië hebben onmiddelijk gerea geerd op de rentedaling door hun basisrente eveneens te verlagen van 12,5 naar 11,5 procent. In ja nuari was de de Britse rente onder druk van de daling van de olieprij zen nog met één procent verhoogd. Het pond sterling vertoont een sterke gevoeligheid voor de olie prijzen omdat Groot-Brittannië een belangrijke olieproducent is De renteverhoging moest een neer waartse druk van de olieprijzen op de koers van het pond voorkomen Olieprijs Ondanks de twijfels over de toe komst van de olieprijs is de koers van het pond op dit moment sta biel. De begrotingsrede van Law son zorgde dinsdag zelfs voor een lichte koersstijging. Dat maakte de beslissing van de Britse centrale bank de rente te verlagen gemak kelijker. 'Romances op kantoor komen ten goede aan produktiviteit' NEW YORK (UPI) - Kantoor romances duren langer dan ro mances die op andere plaatsen opbloeien en het kantoor is daardoor in de plaats getreden van de huwelijksmakelaar van weleer, zo blijkt uit een enquê te die door het tijdschrift Suc cess werd gepubliceerd. Liefde bij de koffie-automaat kan ook de produktiviteit van de firma ten goede komen, al dus de enquête. De fantasie wordt erdoor gestimuleerd en daardoor de vernieuwings drang. Uit de enquête is naar voren gekomen dat 55 procent van de vrouwen in leidinggevende functies romances had met de mannen die zij beroepshalve ontmoetten. "Het percentage in 1984 was 17 procent, waardoor deze uitslag de grootste sprong in 27 jaar is", zei Srully Blot- nick, een psycholoog die van romances op kantoor een stu die heeft gemaakt. De kantoorliefdes waren ge middeld vier keer duurzamer dan die begonnen in clubs of cafés eri bars, aldus Blotnick. In feite is het zo dat vandaag de dag meer mensen hun partner vinden op het werk dan waar elders of op welke andere ma nier ook. "De mensen zijn dikwijls ge spannen en op hun hoede bij afspraken, maar op het werk meer zichzelf', aldus Leslie Al- dridge Westoff, auteur van het artikel bij de enquête. Ik ken leidinggevende mensen, alleen staande mannen en vrouwen, die niet bij een firma in dienst willen treden als er geen men sen in dezelfde situatie van hun eigen leeftijd werken". 'Overeenstemming' over produktieverlaging GENEVE (GPD/AP) - De dertien Opec-ministers zijn het globaal eens geworden over de noodzaak tot produktiebeperking met ruim twee miljoen vaten per dag. Welis waar is er nog geen enkele over eenstemming over de verdeling per land, maar daarmee is tenmin ste de schijn van eensgezindheid binnen het oliekartel opgehouden. Gisteren kwamen in Genève ver tegenwoordigers aan van vijf olie landen die geen lid zijn van het kartel. Dat betreft Egypte, Mexico, Oman, Angola en Maleisië. Dins dag leek het er nog op dat de Opec de vijf gastlanden geen enkel voor stel zou kunnen voorleggen, met als gevaar dat de besluiteloosheid slechts zou toenemen. Er is nu in beginsel afgesproken de produktie in te krimpen van de huidige 17 tot ongeveer 14,5 mil joen vaten per dag, teneinde enig herstel van de scherp gedaalde olieprijzen te bewerkstelligen. De niet-leden zouden een reductie van 500.000 vaten per dag moeten bij dragen. Er is echter na de eerste ge sprekken geen enkele aanwijzing dat men in staat zal zijn ook harde afspraken te maken over produk tiebeperking. Het gaat daarbij vooral om de on derlinge verdeling, een probleem waarover al menige ruzie over ge voerd is in Opec-gelederen. Gege vens als nationaal inkomen, de grootte van de bevolking en histo rische rechten spelen daarin een rol. Naar verluidt zou ook het machtige olieland Saoedi-Arabië akkoord zijn met het laagste scena rio van 14,5 miljoen vaten per dag, mits er een strikte verdeling komt. Het land wil niet langer fungeren als flexibele producent om de schommelingen in de markt op te vangen. Probleem blijft echter, dat lan den als Groot-Brittanië (de op drie na grootste olieproducent) en Noorwegen niet willen meedoen aan afspraken. De tegenstelling tussen enerzijds de Golfstaten in de Opec (Saoedi-Arabië, Verenigde Arabische Emiraten en Koeweit) en 'radicale' landen als Iran, Libië en Algerije lijkt zelfs verscherpt door uitlatingen van de Britse mi nister Lawson, die bij het presente ren van zijn begroting zei dat Enge land zich niets aantrekt van dalen de of stijgende olieprijzen. Anders dan de meeste Opec-lan- den is het industrieel ontwikkelde Engeland niet eenzijdig afhanke lijk van olie-inkomsten. Een dalen de prijs brengt in dit land ook voor delen, met name voor het bedrijfs leven. De Golfstaten willen de strijd met Engeland aanbinden met een vrije prijs. De 'radicale' Opec-leden willen daarentegen de produktie desnoods tijdelijk stop willen zetten om de prijs op te drij ven. De internationale oliehandel ver wacht weinig van het beraad in Ge neve en gaat er vooralsnog van uit dat de besluiteloosheid van de Opec verdere daling van de olie prijs tot gevolg zal hebben. De voorzitter van de Opec, de Venezo laan Grisanti, erkende dinsdag al dat de problemen voor het oliekar tel zo groot zijn dat er meer tijd no dig is om tot een oplossing te ko- Hoger personeel laat 36 uur en dienstenbonden vallen AMSTERDAM (ANP) - De twee bonden van middelbaar en hoger personeel in het bankbedrijf, de VKBV en de Unie BLHP, willen zonder de dienstenbonden van FNV en CNV een cao afsluiten met de bankwerkgevers zonder afspra ken over een 36-urige werkweek. De Dienstenbonden van FNV en CNV staakten de onderhandelin gen gistermiddag als gevolg van de weigering van werkgeverszijde om over invoering van een 36-urige werkweek te praten. Zij willen hun achterban raadplegen, maar zien zich in dat voornemen gedwars boomd door de twee MHP-bonden, die de onderhandelingen hebben voortgezet en snel spijkers met koppen willen slaan. Als dat lukt, is dit de eerste grotere cao (voor een kleine 100.000 werknemers) dit jaar waarin de 36 uur definitief van tafel is. De beide dienstenbonden zijn zeer verontwaardigd over de be reidheid van de twee andere bon den om verder te onderhandelen en spreken van "een verkwanse ling van de werknemersbelangen" in het bankbedrijf. "De Unie en de VKBV hebben zich door de werk gevers laten manipuleren", aldus bestuurder H. Hofstee van de dien stenbond FNV. De twee MHP-bonden kunnen zich in het bankbedrijf een onaf hankelijke opstelling permitteren, omdat zij samen ongeveer even veel leden hebben als de diensten bonden bij elkaar. Bovendien is het aantal vakbondsleden bij de banken relatief klein en is er tradi tioneel weinig of geen actiebereid heid. Enkele jaren geleden misluk te een staking voor korter werken en vorig jaar werd er als gevolg van onenigheid geen cao afgesloten. VKBV-bestuurder Cremers zei het diep te betreuren dat FNV en CNV zijn weggegaan uit de onder handelingen. Hij noemde het vast houden van de beide bonden aan een 36-urige werkweek echter een onmogelijke eis. "Zij hebben die grammofoonplaat van de 36 uur veel te lang opstaan". De Unie en de VKBV willen slechts twee roos- tervrije dagen erbij en vragen ver- ADVERTENTIE Met rundvlees- of kaffsvfeesragoüt uit Febo's fijne keuken... dagvers FEI3DF 9 der om een vut-leeftijd van 60 jaar en drie procent loonsverhoging. Daarmee liggen hun eisen dicht bij het bod van de bankwerkge vers, die al hebben ingestemd met de gevraagde verlaging van de vut- leeftijd. Volgens de banken zal dat ongeveer 5000 banen opleveren. Verder willen de werkgevers in het kader van een jeugdplan voor 3.000 jongeren 500 jongeren in deeltijd boven de sterkte opnemen en 200 langdurig werklozen scholing en de kans op een baan in het bankbe drijf aanbieden. De dienstenbonden van FNV en CNV overwegen overigens juridi sche stappen om de bankwerkge vers tot overleg te dwingen. "VKBV en Unie hebben de zaak duidelijk voorgekookt met de werkgevers. Het is een illegaal po- kerespelletje dat bij de banken wordt gespeeld", aldus een verbit terde FNV-onderhandelaar Hof stee. TOKIO (Rtr) - De Japanse autori teiten zijn door de knieën gegaan voor binnenlandse politieke druk en hebben geïntervenieerd om aan de snelle stijging van de koers van de yen ten opzichte van de dollar een einde te maken, zo is van ban kiers en valutahandelaren in Tokio vernomen. Daarmee loopt Japan het gevaar zich de gramschap van de Verenigde Staten op de hals te halen. De Japanse centrale bank heeft gisteren op de Newyorkse valuta markt dollars gekocht om een ver dere daling van de koers van deze munt ten opzichte van de yen te voorkomen. Hoewel de president van de centrale bank, Satoshi Su- mita, weigerde de interventie te be vestigen, bleven valutahandelaren ervan overtuigd dat dit was ge beurd. Zij kochten op grote schaal dollars terug die zij gedurende de afgelopen week hadden Verkocht. De dollar steeg snel tot de slot- koers van 176,80 yen tegen 174,90 yen op dinsdag. De voorzitter van de raad van be stuur van de Bank of Tokyo, Yusu- ke Kashiwagi, zei dat Japan geen genoegen kan nemen met een yen die hoger staat dan 180 tegen de dollar. De regering stond in toene mende mate onder druk vanuit het parlement om iets aan de koersstij ging te doen. Kashiwagi vreest echter dat de Verenigde Staten het met dit beleid niet eens zullen zijn. In september vorig jaar kwamen Japan en de VS overeen de koers van de yen ten opzichte van de dol lar te laten stijgen om het enorme Amerikaanse tekort in de handel met Japan te verminderen In de zes maanden die volgden is de koers van de yen met dertig pro cent gestegen, sneller dan men had verwacht. De snelle stijging heeft de kleinere en zwakkere Japanse exportbedrijven in moeilijkheden gebracht. Zij moeten hun produk- ten tegen te hoge prijzen op de Amerikaanse markt aanbieden. Het Amerikaanse handelstekort it. evenwel niet afgenomen. Het Amerikaanse ministerie van han del blijft iedere maand recordte korten op de handelsbalans regi streren en vooraanstaande rege ringsfunctionarissen zoals minis ter van financiën James Baker en speciale handelsafgevaardigde Clayton Yeutter pleiten nog steeds voor een verdere daling van dollar, vooral ten opzichte van de yen. Kashiwagi vreest dat de Japanse interventie de voorstanders van protectionistische wetgeving in de Verenigde Staten de wind in de zeilen geeft. Vooral in de aanloop naar de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres is dat een riskante zaak. Japan heeft echter een machtige bondgenoot in de voorzitter van het stelsel van cen trale banken in de VS. Paul Volc- ker, die van mening is dat een snel le koersdaling van de dollar de in flatie kan aanwakkeren en het in ternationale vertrouwen in de Amerikaanse munt ondermijnt. AMSTERDAM (ANP) De beurs was vandaag ongeanimeerd en voor veel actieve waarden overtrof het aanbod de vraag. Met name Gist-brocades en Unilever moesten stevig terug. Daar entegen bestond er enige vraag naar Philips en VNU. Philips werd f 0,60 hoger uit de markt genomen op f 63,80. De toelich ting bij het jaarverslag en de toe komstverwachtingen werd gematigd positief ontvangen. Uitgever VNU ging f 3 omhoog naar f 295. Van de internationale fondsen werd Unilever f 3,50 omlaag gedrukt naar f 415 en moest Akso eenhalve gulden af staan op f 168,80. Bij de financiële waarden veranderde de banken weinig maar klom verzekeraar AEGON f 1 tot f 109. Bij Gist-brocades was het verlies rond het middaguur aangezwollen tot f 4 op f269. Wessanen verloor f 1 op f 256.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13