'Neem klachten over m politie serieus en snel in behandeling' Godsdienstonderwijs alleen nog op schriftelijk verzoek Vereniging zoekt films over viering 3 oktober Aanbeveling bureau na onderzoek: Bouwvereniging houdt informatiebij eenkomsten PAGINA 4 WOENSDAG 19 MAART 1986 Politie haalt 80 fietsen bij station weg LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren weer eens 'grote schoonmaak' gehouden rond het Leidse station. Ongeveer tachtig fietsen, die stonden op plaatsen waar dat verboden is, werden wegge haald. De schoonmaakactie was, volgens een politiewoord voerder, weer eens noodzake lijk "omdat mensen sommige plekken niet meer met goed fatsoen konden passeren". De eigenaren van de weggehaalde tweewielers kunnen hun eigen dom tegen betaling van een tientje weer van de politie terug krijgen. LEIDEN - De 3 October-Vereeniging wil dit jaar, als voor de honderdste keer het grootste Leidse feest wordt gevierd, een beeld geven hoe de festiviteiten rond Drie Oktober er vanaf ongeveer 1920 in Leiden uitza gen. Daartoe wordt een beroep gedaan op mensen die filmpjes in hun bezit hebben die tijdens het feestgebeuren zijn opgenomen. De 3 October-Vereeniging is van plan aan de hand van deze filmpjes een videoband te maken die in de tijd voorafgaand aan 3 oktober in zo veel mogelijk openbare instellingen zal worden vertoond. Ook by de ope ning van de Drie October-tentoonstelling die in de Lakenhal zal plaats hebben, kan de video te zien zijn. Mensen die over filmmateriaal vanaf ongeveer 1920 beschikken en dit in bruikleen willen afstaan, wordt verzocht contact op te nemen met de vereniging door een briefkaartje te sturen aan G.J. Wisse, Haarlemmer straat 224, 2312 GJ Leiden, met vermelding van de inhoud en het jaar waarin de film is geschoten, alsmede de aanduiding super 8, single 8, dubbel 8 of 16 mm. Men kan ook even bellen: telefoonnummer 126755. Weer illegale tv-uitzending via de kabel LEIDEN - De uitzendingen van het derde Duitse net zijn gisteravond onderbroken door een illegale TV-uitzending. In de illegale uitzending werd geadviseerd vandaag geen PvdA of VVD te stemmen. Bij de politie kwamen gisteravond veel telefoontjes binnen over de inbraak op de kabel. De ka belexploitant sloot na een klei ne tien minuten het kabelnet af waarmee een eind kwam aan de illegale uitzending. Maan dag brak de Centrumpartij al in op de kabel. Wie verantwoorde lijk zijn voor de inbraak van gisteravond werd niet duide lijk. LEIDEN - Ouders van leerlingen op openbare basisscholen die wil len dat hun kind enigerlei vorm van godsdienst- of levensbeschou welijk onderwijs krijgt, moeten hiertoe in het vervolg elk jaar een schriftelijke aanvraag indienen. Met de invoering van het verplich te vak geestelijke stromingen wil de gemeente dat de openbare scho len, voor zover ze dat deden, niet langer alle kinderen godsdienston derwijs geven. Bovendien krijgen ouders met zo'n aanvraag-systeem de kans een bewuste keuze te ma ken; enerzijds kunnen ze er voor kiezen dat hun kind geen gods dienstlessen krijgt, anderzijds kun nen ze de school vragen hun kind een bepaald soort godsdienst on derwijs (islamitisch, protestants- christelijk, rooms-katholiek) te ge ven. Ouders die godsdienstonderwijs voor hun kinderen wenselijk ach ten, moeten hiertoe bij de directie van de school een aanvraag indie nen. Die geeft het verzoek door aan de gemeente die op haar beurt de betreffende kerk of rechtspersoon benadert. Deze neemt weer contact op met de school. De godsdienst lessen worden niet door de ge meente gesubsidieerd (de ouders LEIDEN - Wanneer burgers met ernstige maar ook minder ernstige klachten over de politie bij de politie terecht kunnen, biedt dit beide partijen voordelen. Gevoelens van ontevredenheid over de politie zullen verminderen, als mensen kunnen aankloppen en het idee hebben dat een snelle, serieuze en rechtvaardige afhandeling zal plaatshebben. moeten zelf voor leerkrachten zorgdragen) en evenmin neemt de gemeente enige verantwoordelijk heid voor de inhoud ervan. Wel is zij wettelijk verplicht een lokaal beschikbaar te stellen. Het aantal uren dat kinderen godsdienstlessen mogen volgen, bedraagt maximaal drie per week. De lessen dienen in de desbetref fende school zelf gegeven te wor den, tijdens de normale schoolu ren. Voor de kinderen die dergelij ke lessen niet volgen, moeten an dere activiteiten worden gezocht. Als er voor meer soorten godsdien stonderwijs belangstelling bestaat, dan moeten die lessen alle op het zelfde tijdstip te worden gegeven. De leerkrachten dienen, opdat alle belangstellende kinderen de lessen kunnen volgen, in het Nederlands te onderwijzen. Sociale dienst 10 jaar opgelicht LEIDEN - De Leidse politie heeft in samenwerking met de Gemeen telijke Sociale Dienst een Leidse man en vrouw aangehouden die er van worden verdacht de sociale dienst de afgelopen tien jaar voor een ton te hebben opgelicht. Het tweetal, 49 en 41 jaar oud, heeft ruim tien jaar geleden hun huwe lijk laten ontbinden, maar is daar na gewoon bij elkaar blijven wo nen. De vrouw zou gedurende die tienjarige periode ten onrechte een uitkering hebben ontvangen. Het gefraudeerde bedrag ligt, volgens een politiewoordvoerder, rond de 100.000 gulden. De politie krijgt door deze gang van zaken een beter inzicht in de relatie tussen politieambtenaren en inwoners en kan sneller ingrij pen wanneer bepaalde grenzen worden overschreden. Dit ver kleint mogelijk tevens de kans op onredelijke uitbarstingen tegen over de politie, als gevolg van on vrede over een behandeling in het verleden. De ervaringen met een optreden van de Leidse politie van zo'n 170 Leidenaars, vormen de basis voor deze aanbeveling aan de Leidse prinsemarij. Deze komt voort uit een onderzoek van zeven tweede jaars psychologiestudenten, die zich onder begeleiding van dr. R. Vermunt (van de vakgroep sociale en organisatiepsychologie van uni versitaire subfaculteit psycholo gie) bezig hielden met de vraag 'waarom dienen mensen wel of niet een klacht in over het optre den van de Leidse politie?'. Vanaf 1981 werd het Justitieel Klachtenbureau geconfronteerd met ongeveer honderd klachten over de I<eidse politie. Naast de vraag in hoeverre dit aantal klach ten het topje van de ijsberg vormde en welke klacht het meest voor kwam, was men geïnteresseerd in de vraag waarom mensen al dan niet een klacht indienen. Aan de hand van de resultaten van het on derzoek kan het Justitieel Klach tenbureau zyn werkwijze verbete ren. Voor dit onderzoek werden de ervaringen vergeleken van 51 men sen, die in het verleden een klacht hebben ingediend, met een groep 'ontevredenen', mensen die geen klacht hebben ingediend en als zo danig uit een steekproef van 250 Leidenaars kwamen, maar wel on tevreden waren over een politieop treden. Van de 250 waren er 104 te vreden over de politie en hadden er veertig geen contact met haar ge had in de afgelopen vijf jaar. Overschat Uit de vergelijking bleek tevens dat de 17 ontevredenen veelal slecht op de hoogte waren van de mogelijkheden tot klagen. De kos ten, inzet, tijd en moeite ervoor werd veelvuldig overschat. Boven dien bleek nauwelijks bekend hoe en waar een klacht moet worden ingediend. Hoewel het aantal van 17 mensen niet groot is, denkt Rob Heems kerk, één van de studenten, dat dit de representativiteit van het onder zoek niet aantast. "Deze mensen waren vrij eenduidig in hun uit spraken", beargumenteert hij dit. "Ik denk dat er een marge van hooguit vijf procent zit, in de per centages". Bijna de helft van de 'ontevrede nen' denkt van niet maar hoopt wel dat klagen bewerkstelligt dat ande re mensen eenzelfde nare ervaring bespaard zal blijven, hoewel ook iets meer dan de helft denkt dat de 'foute' agent op zijn fout zal wor den gewezen. Velen twijfelen of een klacht serieus wordt behan deld. Veertig procent verwacht dat je na indiening van de klacht nooit meer wat hoort. Het merendeel vindt dat klagen eenvoudig moet zijn, niet tijdrovend en geen pro blemen met zich mee hoort te brengen. Hebben de ontevredenen niet zo'n hoge verwachting van het kla gen, de meewerkende klagers zelf bevestigen dat beeld. Het indienen van een klacht kost veel tijd, meent tweederde van hen, terwijl ruim een kwart de gang van zaken inge wikkeld noemt. Bijna zestig pro cent van deze groep heeft de erva ring dat klagen over politie-optre- den veel moeite kost. De kwaliteit van het contact tus sen de bevolking en de politie wordt door klagers en ontevrede nen niet hoog ingeschat. Veel on derzoeksdeelnemers denken dat politie niet weet wat er onder de bevolking leeft. Van degenen die ontevreden waren over een poli tieoptreden vond 28 procent dat de politie in dit geval niet correct te werk ging, 41 procent had een au toritair optreden ervaren, 58 pro cent was ontevreden over haar be hulpzaamheid, 35 procent vond het optreden agressief en 35 procent niet rechtvaardig. Gespannen De onderzoekers constateren verschillen tussen het soort con tact dat de verschillende groepen met de politie hadden. De ontevre denen hadden doorgaans te maken met de politie als hulp- en dienst verlener. Het ging daarbij onder Bijvoorbeeld het optreden tegen krakers kan leiden tot al dan niet gerechtvaardigde klachten over de politie. T/~| Hoe eerder ze worden afgehandeld, hoe beter dat is voor de relatie politie-burger, meent het Justitieel Klachten- JXlctLIlLCll O V"i bureau. (archieffoto) Voor het indienen van een klacht over het optreden van korpsle den van de Leidse politie kan men zich wenden tot de politie zelf. Ook kan men klachten voorleggen aan de hoofdofficier van justi tie, het Instituut Burgerraadslieden of de Nationale Ombudsman. Het Justitieel Klachtenbureau kan de indiener(s) helpen, begelei den en voorlichten. Als een klager een klacht bij de korpschef indient, moet dit gebeuren binnen dertig dagen nadat het beklagenswaardige is voorgevallen. De korpschef wijst een rapporteur aan, die de klacht onderzoekt, de klager, eventuele getuigen en de betrokken politie ambtenaar hoort en rapport uitbrengt aan de korpschef. De korps chef neemt een beslissing over de klacht. Bezwaar daartegen is mogelijk, bij de burgemeester, die beslist op advies van een daar toe ingestelde commissie. meer om het vragen of verstrekken van informatie, verzoek om assis tentie bij problemen, zelf aangifte doen en aanhouding op straat. De klagers kwamen wegens ern stiger zaken in aanraking met de politie, die in deze gevallen meer als ordehandhaver en controleur van de wet optrad. Door het beta len van een bekeuring, betrokken zijn bij een verkeersongeluk, con trole bijzondere wetten of als getui ge, verdachte of slachtoffer van een misdrijf onstond het contact met de politie. Vermoed wordt dat de eerste soort contacten minder ingrijpend is dan de tweede soort en wellicht minder snel leidt tot klachten en het indienen daarvan. Tevens bleek dat bij de contacten met kla gers doorgaans drie of meer agen ten waren betrokken, waardoor waarschijnlijk eerder een gespan nen, klaagwaardige situatie ont staat. Overigens moet niet worden vergeten dat op een gespannen si tuatie ook vaak meer agenten wor den afgestuurd. In het geval van met ontevreden zijn er in het alge meen maximaal twee agenten bij het contact betrokken. Duwtje De ervaringen met de politie ble ken, getuige de antwoorden van de deelnemers aan de enquête, hun beeld over de politie in het alge meen te beïnvloeden. Uit de analy se blijkt verder dat het daadwerke lijke contact met de politie de be langrijkste factor is in het oordeel over de politie. De ontevredenen dachten minder positief over het Leidse korps, dan de mensen die geen klachten hadden. De klagers hadden de politie minder hoog staan dan de ontevredenen. De mensen die een klacht in dienden, zijn in meerderheid jon ger dan zestig jaar. In verhouding zijn er veel werklozen te vinden in deze groep. De meesten van hen hebben een middelbare opleiding genoten, terwijl hun politieke voorkeur in verhouding hoog is voor klein links of WD, vooral mondige mensen, denken de on derzoekers. De groep ontevrede nen bestaat ook voornamelijk uit mannen, van wie de meeste tussen de 21 en 30 jaar zijn en in loon dienst werkzaam zijn. Wat de ontevredenen betreft hebben de onderzoekers het vol gende vastgesteld: "De gegevens van de ontevredenen wekken de indruk dat het gaat om een groep die niet gemakkelijk tot actie over gaat. De groep heeft eert 'duwtje in de rug' nodig. Zij moet op haar rechten en mogelijkheden worden gewezen". Over het algemeen hadden de Leidenaars een positief beeld van 'hun' politiekorps. De meeste men sen blijken er van overtuigd dat het bestaan van noodzakelijk is. Met de stelling 'de politie doet haar werk- slecht' was echter 23,5 pro cent van de ontevredenen het eens en 29,4 procent min of meer. Slechts 42 procent van de klagers kon zich niet in de stelling vinden. Het merendeel van de ondervraag den zei zich goed beschermd te voelen door de politie. Bekendheid Volgens de onderzoekers is het de moeite waard voor het Justitieel Klachtenbureau om zijn bekend heid tp vergroten. Ook moet men sen beter duidelijk worden ge maakt hoe en waar een klacht over politieoptreden moet worden inge diend en moet het bureau klagers goed op de hoogte houden hoever de behandeling van de klacht is. Als meer klachten worden inge diend, ook over minder ernstige za ken, kan de politie er beter op in spelen en maatregelen nemen die een (bepaalde vorm van) ontevre denheid voorkomen. "Het is moge lijk dat wanneer de drempel tot de mogelijkheid om kritiek te uiten op de politie wordt verlaagd, dit het beeld van de politie positief kan beïnvloeden", schrijven de on derzoekers verder. "Een en ander zou inhouden dat binnen de politieorganisatie meer mogelijkheden zijn tot correctie- maatregelen dan berispings- en disciplinaire maatregelen. Nage- sprekken, het uitvoeren van rollen spellen en andere methoden zijn uiterst geschikt om corrigerend op te treden". puinbedrijf DEN HAAG/LEIDEN - Via de mi lieutelefoon van de provincie is sinds 1 februari een groot aantal klachten binnengekomen over het sorteerbedrijf voor bouw- en sloop afval van Van Diemen op het vei lingterrein in Leiden. De klachten betreffen de hinder van stof en la waai afkomstig van het bedrijfster- De provincie noemt het bedrijf naar aanleiding van de klachten een knelpunt waar op korte ter mijn een oplossing noodzakelijk is. Van Diemen moet binnenkort een vergunning aanvragen in het kader van de afvalstoffenwet. LEIDEN - De woningbouwvereni ging Leiden zet de reeks voorlich- tings- en informatiebijeenkomsten voort naar aanleiding van de nade rende verkiezing van de algemene vergadering, het hoogste orgaan binnen de vereniging. Het nut en werk van deze vergadering, hoe de verkiezing gaat en hoe men zich kandidaat moet stellen, komen tij dens deze bijeenkomsten aan de orde. De bijeenkomsten worden zo veel mogelijk verspreid over de stad en in de wijken gehouden, waar huurders van de woning- bouwvereeniging Leiden wonen. Donderdagavond om acht uur is er een bijeenkomst in het buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan voor bewoners van Morskwartier en Transvaalwijk. Maandagavond 24 maart om acht uur kunnen be woners van het Haagwegkwartier, Jacques Urlusplantsoen, Crone- stein en Boshuizerkade terecht in het bejaardencenrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. Bewoners van het Noorderkwar tier, de Kooi, Groenoord, Noord- vest en omgeving en Maredorp worden dinsdag 25 maart om twee uur in buurthuis 't Spoorje aan de Bernhardkade voorgelicht. Overi gens mogen bewoners ook best voorlichtingsbijeenkomsten bui ten hun eigen wijk(en) bezoeken. Verstarring "Gemeente kan winkelcentrum maken of breken". "Smalle wegen een knelpunt". "Leiden en omgeving: 90 hectare industrieterrein "Bedrijfsleven durft weer te in vesteren". Aldus enkele koppen in het L.D. Ik keek naar de datum: 11 maart 1986. Ik dacht werkelijk even dat een grapjas een stuk krant uit 1960 in mijn brievenbus had gegooid. Wat willen ze nou toch? Dagelijks lezen en horen wij over stervende bossen, verval van ons weidege bied, giftig voedsel, verkeers slachtoffers jong en oud, criminali teit. Heeft dat niets met elkaar te ma ken? Kijk, dat de Kamer van Koop handel, WD, CDA en die slager al tijd klagen over de bereikbaarheid van de stad, is geen nieuws en nau welijks verontrustend. Hier geldt de uitspraak van Brugsma: de toe stand is hopeloos, maar niet ern stig. De goede verstaander weet al lang dat de K.v.K. een institutie is van nette oudere heren die nog in de jaren '50 leven. Maar waar blyven de deskundi gen, de actiegroepen, die al deze zaken op een rij zetten en de bevol king in beweging brengen? Van waar deze verstarring? De werkge legenheid, ik weet het. Prachtig zelfs, maar het lijkt mij dat er bete re, nuttigere en effectievere midde len zijn om de mensen aan werk te helpen dan nog meer auto's en nog meer wegen van hier naar nergens. De vraag blijft mij kwellen hoe lang ze nog denken door te gaan met het volbouwen van polders en het aanleggen van autowegen. De zelfde vraag geldt trouwens t.a.v. kernenergie, bewapeningswed loop, etc. Als Leiden werkelijk onbereik baar zou zijn, zou het hier niet stik ken van de auto's. Parkeergarages zijn in opkomst. Ze zeggen dat het dan beter gaat, maar Oude Singel e.o. staan nog steeds vol auto's, on danks de Digrosgarage. De par keergarage in de Bijlmer wordt in tussen weer afgebroken, omdat de mensen er niet in wilden of durf den. Maar wie weet wordt zo'n Leidse garage nog eens een monu ment (van onvermogen, van dwa ling). Komaan mensen, laatje niet lan ger misleiden. Of nog anders: al stublieft meneer Den Uyl, geef ons weer een autoloze zondag. Het kan haast niet anders, of de Heer zal u prijzen. Een oude filosoof schijnt het eeuwen terug al gezegd te heb ben: "De enige manier om de na tuur te beheersen, is haar te ge hoorzamen". Ik denk niet dat wij op de goede weg zijn. W.M. van Rooijen Marislaan 11 Leiden Sportcafé Het verslag in de krant van zater dag 8 maart over de behandeling van het door mij bij de gemeente ingediende bezwaarschrift over het Sportcafé, vraagt om een klei ne toelichting mijnerzijds. Het be trof een beroep tegen de beslissing van de burgemeester om het Sport café geen ontheffing van sluitings tijd na 's avonds twaalf uur te ver lenen. Het is op zich juist gezegd, dat mijn raadsman stelde dat de ge meente de verkeerde middelen ge bruikt om haar doel te bereiken. Vervolgens verwart uw verslagge ver uit het betoog van mijn raads man echter doel en middel. Om haar doel (het beperken van het aantal café's in de wijk) te bereiken hoeft de gemeente namelijk het be stemmingsplan niet meer te wijzi gen, dat is allang gebeurd. Het kwalijke in een kwestie als deze is echter, dat de gemeente dat doel (verwezenlijking van het bestem mingsplan met betrekking tot het aantal café's) op een oneigelijke manier tracht te realiseren. De regeling uit APV (Algemene Plaatselijke Verordening) met be trekking tot de sluitingstijden, is er één van openbare orde: er zou na twaalf uur weieens overlast kun nen ontstaan in een geval van ont heffing, daarom dient het aantal ontheffingen per wijk te worden beperkt. Die regeling nu, grijpt de gemeente in een geval als dit aan om het aantal café's in de wijk te kunnen beperken. Immers, een ca fé zonder ontheffing van sluitings tijd heeft geen bestaansrecht en is gedoemd te verdwijnen. Dat is heel iets anders dan het tegengaan van overlast na twaalf uur. Tegen dit oneigenlijke doel richt zich ons be zwaar, de burgemeester gebruikt zijn bevoegdheid voor een ander doel, dan waartoe deze oorspron kelijk is gegeven. Met twee discotheken in zijn di recte nabijheid, kan het al dan niet na twaalf uur geopend zyn van het Sportcafé namelijk geen enkele in vloed hebben op de openbare orde. De overlast die de discotheken en sociëteit Minerva veroorzaken is dermate groot, dat een praatcafé als het mijne daarbij in het niet valt. De reden op grond waarvan de burgemeester het verlenen van de ontheffing kan weigeren, is in het geval van het Sportcafé afwe zig en daarom ook is de regeling uit de APV ten onrechte toegepast. Om een bestemmingsplan te reali seren staat de gemeente andere doeleinden ter beschikking, in elk geval niet de APV. Het lijkt er veel op dat de ge meente in de vorm van die APV een illegaal sluipweggetje denkt te hebben gevonden, dat in het geval van het Sportcafé echter weieens een doodlopend pad zou kunnen worden. Over de onwettige kartel vorming aan elitecafé's die de ge meente met deze regeling in de hand werkt en het feit dat er in de Pieterswyk veel meer zaken met een ontheffipg aanwezig zijn dan toegestaan, zwijg ik dan nog maar. Mevr. E. Haneveld, Sportcafé, Vrouwesteeg 16, Leiden. Jachthaven Met interesse uw journalistieke bij drage van 4 maart jl. gelezen inzake watersportvereniging 'de Kooiha- ven'. Hoe men het ook bekijkt, on ze Leidse gemeenschap moet meer dan een half miljoen neerleggen om een vereniging aan een jachtha ven te helpen, goed voor 48 jacht jes met als tegenprestatie jaarlijks 20.000,- aan de gemeente Leiden te betalen: omgerekend een rente van 3,8%. Ik en met mij vele ande ren vinden dat de armlastige ge meente Leiden heel erg lief is voor deze vereniging. De vraag kan ge steld worden: waar blijft deze ver eniging in de winter met het groot ste gedeelte van haar jachten als deze op het droge gezet moeten worden? Jachten, die nu al enige jaren tijdens de winterperiode op het terrein van voorheen Boot Scheepswerf staan, dat ook eigen dom van de gemeente is. Is in deze niet sprake van bevoordeling? Of het doen van leuke dingen. Het probleem waar de stad Lei den al jaren mee tobt, met ligplaat sen voor jachten, is hier niet mee van de baan. Geld dat Leiden spen deert moet de gehele gemeenschap ten goede komen. Waarom dit pro bleem niet meteen naar voornoem de vereniging toegespeeld en ter plaatse waar deze oorspronkelijk gevestigd was een grotere en meer aangepaste jachthaven te maken? Zodat de gemeenschap zowel als de gemeente Leiden hier eveneens gebruik van kan maken. My dunkt dat de watersportvereniging 'de Kooihaven' haaf naam dan ook on gewijzigd kan laten en in feite niet behoeft te veranderen in 'Waardha- Nog meer zaken die nodig de aandacht van 'Leiden' moeten heb ben. De bedoeling is om van de Ha ven een passantenhaven te maken. Een goed idee, doch het passeren van de bruggen zal in eerste instan tie wat de bedieningstijden betreft aangepast moeten worden. Reeds jaren hamer ik - ook in de periode dat ik het voorzitterschap van de Koninklijke Schippersvereniging 'Schuttevaêr' afdeling Rijnstreek nog bekleedde - op dit thema, Pro vinciale Waterstaat Zuid-Holland heeft andere en betere bedienings tijden voor haar bruggen. Het zal een ieder interesseren dat Rijkswaterstaat doende is het wa tertoerisme tussen Deltagebied en IJsselmeer te bevorderen, resp. te coördineren tesamen met de Pro vinciale Waterstaten van Noord- en Zuid-Holland. Het wordt nu ook menens: 'LEIDEN, let op uw saeck'. L. P. Groenewegen Utrechtse Veer 3 Leiden Volkstuinen (2) Een PvdA-wethouder brengt een volkstuinennota uit die door het college van B en W wordt overge nomen. De PvdA-fractie steunt die nota. Over één ding is de PvdA-fractie het nog niet eens. En wel over de maximale overnameprijs voor huisje en tuininventaris. "Als je vertrekt van je tuin, wil je graag je geïnvesteerde geld terug hebben", zoals de heer Den Hartog in zyn brief terecht stelt. "Als je wilt be ginnen op een tuin dan moetje ook met weinig geld daartoe in staat zijn", zegt terecht het PvdA-raads- lid Wim v.d. Pluym. Hoe breng je die twee ge rechtvaardigde wensen nu tesa men? Wij denken door een grens te stellen die aansluit bij de praktijk. De Leidse Bond hanteert al jaren een grens van 15.000,-. Deze grens heeft volgens de bond nog niet tot problemen geleid. Daarnaast is bekend dat de nieu we huisjes en tuinen in Cronesteyn in sommige gevallen boven die grens uitkomen. De PvdA-fractie twijfelt nog wat het moet worden: 10.000,-, 15.000,- of ƒ20.000,-. Niet om bejaarden te pakken, maar ook om in Leiden de volkstuin mo gelijk te maken voor iedereen. De PvdA-fractie Leiden Breestraat 125 Leiden Slaaf (7) In het LD van 6 maart 1986, neemt het bestuur van het GPV afstand van de uitspraak van de gezamen lijke lijsttrekker van SGP, GPV en RPF dat: "de vrouw ondergeschikt aan en een slavin van de man is". Ik ben hier erg blij om. Alleen de laatste zin in de ingezonden brief, "Het GPV verklaart dat deze uit spraak elke bijbelse grond mist", acht ik een aanfluiting voor het theologisch potentieel dat in deze party verzameld is. Het bevreemdt mij dat deze partij van exegeten niet op de hoogte is van beruchte bijbelteksten als: "De vrouw ont- vange zwijgend onderricht in alle onderdanigheid. Onderricht te ge ven is haar niet toegestaan. Ze moet zich stilhouden, immers Adam is het eerst geschapen daar na Eva" (1 Timotheus 2), en "Dat uw vrouwen in de gemeente zwij gen want het is haar niet toegelaten te spreken, doch bevolen onder worpen te zijn" (Corinthe 14:34). Ook in brieven van Petrus en Paulus wemelt het van uitspraken als: "De man staat boven de vrouw, zoals Christus het hoofd is der kerk" - Het is goed voor de mens dat hij geen vrouw aanrake", "Vrouwen zijt gehoorzaam aan uw Vreemd dat een atheïst als ik wel weet waar deze teksten staan, maar dat het bestuur van het GPV ze tij dens de verkiezingstijd niet meer kan vinden. Hulde verder aan dhr. Boude- wijn die ondanks modernistische stromingen als het feminisme etc. trouw blijft aan het geloof der va deren. Piet Bunschoten Hogewoerd 31 Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4