'Hollanders zijn gemakkelijk te manipuleren' Lee Towers krijgt geen genoeg van gala-shows 'Ik stem Woefdram, omdat mijn ouders dat willen' Urbanus reist als een aspirientje door het land V'OENSDAG 19 MAAKT 1986 KUNST PAGINA 23 (GPD) - Na een afwezigheid van ruim twee jaar scheurt populaire Urbanus met zijn supersnelle Volvo weer door het Vlaamse landschap. Van het ene optreden naar het andere. Nadat Nederland voor hem viel, lopen de Vlamingen sinds kort weer storm voor hem. Onze Belgische medewerker Carlos Alleene sprak met Urbanus over de verschillen tussen Vlaanderen en Nederland, televisieplannen, religie, de keerzijde van het succes en de toekomst. Urbanus werd maandag vereerd met een Edison. - Het kostte in tegenstelling tot en- kele jaren geleden ontzettend veel moeite Urbanus voor een babbel te strikken. Uiteindelijk heeft hij toch tijd na een optreden. We tref fen elkaar in de kleedkamer van de stadsschouwburg van Sint- Niklaas. Ik vraag hem of hij alle banden met de media heeft door geknipt. "Je hebt er geen idee van hoe veel mensen me dagelijks om een interview vragen. Het houdt niet op. Na elk optreden komt er vrij wel altijd een vriendelijke jongen van een vrije radio een microfoon onder mijn neus duwen. Dat hangt langzamerhand mijn strot uit". "Ik heb bij het begin van mijn nieuwe tournee door België de pers doelbewust een beetje op af stand willen houden. Het kost me altijd een tiental optredens alvo rens ik mijn draai weer gevonden heb. Ik hoop dat de journalisten daar een beetje begrip voor kun nen opbrengen. Alvast bedankt jongens". "In Nederland waren er nauwe- T'lijks problemen met mijn liedjes en sketches. Het was daar allemaal nieuw spul voor die Hollanders. Voor het begin van deze tournee had ik dringend nieuwe dingen no dig. Eigenlijk ben ik mijn tournee begonnen met een schrijnend ge brek aan nieuwe gags. Gelukkig heb ik snel iets kunnen verzinnen met enkele snelkookpotten. Het ligt in mijn bedoeling rond die pot ten nog enkele grappen te bouwen. Het moet allemaal nog een beetje in de juiste plooien vallen. Vandaar dat ik wil dat de heren critici pas naar me komen kijken als alles goed op zijn poten staat". - Hoe zijn de ervaringen met de Nederlandse pers. "Ik wilde daar op dei/ duur van geen interviews meer horen. Elk interview was er telkens weer een vervelend karwei. Die kerels kwa men naar me toe omdat ze achtdui zend frank voor een babbel met mij kregen. De meesten hadden geen belangstelling voor wat ik deed of hoe ik over de dingen denk. Een goed interview is een soort evenwicht tussen de intervie wer en de geinterviewde. Enfin, zo denk ik er toch over". - Uw interview met het Vlaamse rtv-blad Humo heeft bij veel men sen kwaad bloed gezet. Laatst schreef iemand nog in de lezersru briek van dat blad dat het engage- door Carlos Alleene ment van Urbanus niet verder reikt dan zijn portemonnee. "Die briefschrijver heeft volko men gelijk. Trouwens ik distan tieer me volkomen van dat inter view. Het hele gesprek is in een an dere context gegoten. Dat komt doordat de verslaggever een en an der uit zijn verband heeft gerukt. Het is bekend dat de Humo-jon- gens alleen straffe uitlatingen note ren. Dat is in het verleden al meer dan eens gebleken". "De mensen moeten beginnen te beseffen dat ik in eerste instantie een humorist ben, niet iemand die zo nodig de wereld wil veranderen. Het is me duidelijk geworden dat al die idealisten die tegen van alles en nog wat zijn, jaloers zijn dat ik veel aandacht krijg. Dat is toch mijn schuld niet? Ik ben een grap penmaker die de mensen enkele uren wil bevrijden van alle ellende die ze dagelijks over zich heen ge stort krijgen. Wie alle ellende van de wereld wil zien moet maar naar het nieuws kijken, of op een actua liteitenrubriek afstemmen. Wie geëngageerde artiesten aan het werk wil zien kan beter een ticket kopen voor Freek de Jonge, of naar Koot en Bie kijken. Zo simpel is dat. Ik zit niet aan een of andere vorm van engagement vastgebak ken. Is dat duidelijk?" Achterste "In het begin kreeg ik herhaalde lijk te horen dat ik multimiljonair was geworden. De mensen kunnen goed rekenen. Wat me vooral dwars zit is dat ze een Vlaming niet gunnen dat hij geld verdient. Als je hier geen nagel hebt om aan uw achterste te krabben ben je uit het goede hout gesneden. Dat is maar al te belachelijk. Dat Michael Jack son honderd miljoen keer meer verdient dan ik, daar valt hier nie mand over. Idem voor Mick Jagger of Tina Turner". "Ik kom uit de kleinkunst. Dat is veranderd door mijn optredens in Nederland. Sinds korte tijd word ik nu tot de cabaretiers gerekend. Ik overdrijf niet door te stellen dat de zaaleigenaars in Nederland aan mijn voeten liggen. Als je daar voor een volle zaal optreedt ben je met Urbanus: "Het ligt in mijn bedoeling de mensen hun engagement te doen vergeten". (foto gpdi een een god in het wereldje van zaaleigenaars. Nee, ik overdrijf niet. Sommigen probeerden zelfs geld in mijn zakken te duwen om zo snel mogelijk terug te keren. Je houdt het daar echt niet voor mo gelijk. Nee, ik vind het niet gênant dat ik veel poen verdien. Het is geld dat ik op een eerlijke manier heb verdiend". - Na vrij korte tijd heeft u Neder land op de knieën gekregen. Waar moet het nu heen? "Soms lees ik dat artiesten vol houden dat ze met optreden kap pen als ze niet meer op hun benen staan te bibberen. Dat is onzin. De dag dat je niet meer staat te bibbe ren betekent dat je zelfverzekerd bent geworden. Amen en uit. Waar om moet je niet langer op een po dium staan als je het niet meer in je broek doet van de schrik? Kom nou, dergelijke uitspraken van roc kartiesten kan toch niemand ern stig nemen. Als je een bepaald vak goed onder de knie hebt is dat het goeie moment om er mee door te gaan. Ik wil mijn jobke verder doen zolang ik het kan volhouden. Natuurlijk streef ik naar andere dingen. Zo wil ik me van het jaar vooral met een film bezighouden. Al jaren loop ik met filmplannen rond. Ik heb besloten daar nu werk van te maken. Dat betekent even wel dat ik daar tijd vrij voor moet maken". Appelen - Is er nog plaats voor andere Vlaamse komieken in Nederland? "Iedereen kan daar aan de bak komen. Het grote voordeel van een humorist is dat hij nooit een ander in de weg loopt. Als ik aan iemand een bak appelen verkoop, zal die man of vrouw geen appelen meer kopen bij André van Duin. Het kan best dat Van Duin vandaag in Eindhoven staat en ik er drie we ken later op het toneel sta. Waarom niet?" - Wat zou u hebben gedaan in dien het succes uitgebleven was? "Dan had ik waarschijnlijk een andere job gekozen. Mijn enige ambitie was iets te kunnen maken waar ik van kon leven. Op de schoolbanken voelde ik al dat ik nooit iets onder de hoede van an deren wilde doen. Ik heb tien jaar gewerkt, maar die periode was niets anders dan de dagen aftellen tot ik zelfstandig kon worden. Ik heb lang geaarzeld om de knoop door te hakken. Voor een zaal op treden was toch iets anders dan een mop in een café vertellen. De meesten vergeten dat ik maanden doodnerveus was voor elk optre den. Ik besef nu goed aan welke sleur ik nu ben ontsnapt. Wees ge rust, ik sta nog altijd met beide voeten op de grond". Zonder aanleiding begint hij over de verschillende mentaliteit in Nederland en België. "Het is me opgevallen dat je Ne derlanders makkelijker kunt mani puleren dan Vlamingen. Door gaans reageert een doorsnee Vla ming koel en nuchter op de din gen. Dat wil niet zeggen dat iedere Vlaming per definitie een droog stoppel is. Nederlanders reageren anders op reclame dan Vlamingen. Mijn platenfirma wilde in Neder land onder de titel 'Urbanus' Ple zantste' een televisieplaat maken. Ik voelde daar weinig voor. Uitein delijk ben ik maar op dat voorstel ingegaan. Op die plaat staat een li ve-optreden in Carré. Toen de plaat werd geperst twijfelde ik eraan wie een dergelijke plaat zou kopen. De mensen van mijn platenmaat schappij waren er heilig van over tuigd dat ze met een publicitaire spot op televisie mensen konden bereiken die nog nooit mijn naam hadden gehoord. Het was een goeie gok. In een mum van tijd werden immers 65.000 exemplaren van 'Urbanus' plezantste' ver kocht. Als je Nederlanders op een handige manier van iets kunt over tuigen happen ze toe". Aspierientje - U wandelt tegenwoordig door België en Nederland als een aspi rientje. "Ik heb dat etiket aspirientje op mezelf geplakt. Wat ik daarmee be doel? Hoe slechter het in een sa menleving toegaat hoe groter de vraag naar humoristen is. Cabare tiers als Seth Gaaikema en Freek de Jonge vinden het nodig een gro te dosis engagement in hun show te verwerken. Ik kreeg in Neder land geregeld te horen dat ik me niet geëngageerd opstelde. Ik ant woordde dan dat het in mijn be doeling lag de mensen het engage ment te doen vergeten". - U heeft een ietwat vreemde vi sie op liefdadigheid. In een vroeger interview zei u dat indien liefda digheid in het hiernamaals be straft zal worden je van solida riteitsacties nog weinig zult mer ken. Een uitspraak die wellicht niet in dank zal worden afgenomen. "Ik sta voor de volle honderd pro cent achter die uitlating. Ik ben ie mand die eigenlijk meer naar de natuur dan naar mensen kijkt. Uit eindelijk komt de mens uit de na tuur. waarin alles op zelfbehoud is gebaseerd. Religie vind ik een truc. Het feit dat ik daartegen schop heeft te maken met een zware ont goocheling". - U hebt altijd een hekel aan de massa gehad. "Ik zeg niet dat ik altijd alleen zit, maar ik voel me vooral goed in een beperkt kringetje. Ik sta wan trouwig tegenover de massa. Ieder een doet altijd maar iets uit eigen belang". "Dat heeft met een heleboel za ken te maken. Twee jaar geleden was er in Utrecht een benefiet-op treden tegen kernenergie. Ik daar naartoe. Naderhand is aan het licht gekomen dat alles een grote op lichterij was. De organisator was een pornohandelaar die al die mi lieujongens goed bij de neus had genomen. Het geld van die actie dag is allemaal verdwenen, ik sta een beetje huiverig tegenover al die groots opgevatte activiteiten. Dat wil zeggen dat ik in de toe komst niets meer wil doen voor een goed doel. Toch hebben veel benefietavonden me naderhand zwaar ontgoocheld". Haringen - In tegenstelling tot vroeger ligt het accent in de nieuwe show voor al op visuele gags. U bent ook een stuk beweeglijker geworden. Doel bewust? "Er is een tijd geweest dat ik lou ter op routine dreef. Ik vertelde ge woon moppen en zong af en toe een liedje. Sinds kort voel ik weer de drang om op een podium de beste te zijn. Dat is het gevolg van de enor me rage in Nederland. Ik wil pres teren en vermijden dat ik te horen krijg: 'Als je op straat niet goed op Verkiezingen in Fabeltjesland ROTTERDAM (GPD) - Het gala heeft hem in de greep. De zanger Lee Towers kan er niet genoeg van krijgen. Het begon met'twee concerten in 1984 en in december '85 werden het al vier avonden achter elkaar in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy, totaal uitverkocht. Bij elkaar zo'n veertig duizend mensen. Towers heeft inmiddels besloten om door te gaan. Aan het eind van dit jaar staat hij ongeveer een week in Ahoy met het Gala of the Year nummer 3. Nu al heeft hij het sportpaleis gereserveerd van 1 tot 12 december, inclu sief de repetitietijd. In het Amerikaanse gok- en feestcentrum Las Vegas gaat Towers binnenkort weer wat inspiratie opdoen. Het staat vast dat Anita Meyer in de samenwerkingssfeer betrokken blijft. De twee hebben namelijk aan het duet 'Run to me' een vette toptien hit overgehouden. Er is pas een elpee verschenen waarop beide populaire Nederlanders voor het eerst met elkaar in duet gaan. De titel luidt (dat kon niet missen) 'Run to me'. Dat is het enige nummer dat van de band is afgehaald van het Ahoy-concert. De rest is in de studio opgenomen. De hele schijf staat vol met Towers-Meyer in nummers zoals 'Tonight I cele brate my love', 'Friends in love', 'You don't bring me flowers', 'How about us', 'Up where we belong'. Van het jongste Towers-concert in Ahoy komt geen plaat uit. Dat werd zelfs Lee Towers, die een ruime hand van investeren heeft, te kostbaar. DEN HAAG (GPD) - "Ik stem Woefdram, omdat mijn ouders dat willen", schrijft een tienjarige scholier aan 'Geachte meneer de Uil'. „Ik wil Chico Lama als baas van het grote dierenbos, omdat hij een restaurant wil beginnen met een leuk terrasje er voor", verdui delijkt een achtjarig jongetje zijn keuze. Twee 'stembiljetten' uit de stapels postzakken die elke dag bij computerservice-bureau Datacom in Den Haag binnen komen. Twaalf vrouwen zijn al een week lang bezig met het ordenen van de stapels kaarten, tekeningen, pop pen en collages waarop de politie ke voorkeur van de 'lieve kijkbuis- kinderen' vermeld staat. Vanaf 6 maart is de verkiezings strijd in Fabeltjesland in volle gang. Op die dag werden alle Fa beltjeskrantkijkers opgeroepen om door middel van een briefkaart te laten weten wie zij als 'boswijze' of 'bosmeester' aan het hoofd wil len zien van de Dierocratie in Fa beltjesland. Sindsdien komen de stembiljetten met tienduizenden tegelijk binnen op het postbus nummer in Amsterdam. Honderd duizend inzendingen zijn al bin nen. Niet alleen van kinderen ove rigens: een afdeling van vlieg- bouwmaatschappij Fokker laat weten dat zij "op Gerrit de post duif' stemmen. En ook de gemeen tepolitie en de PTT-afdelingen in verscheidene Nederlandse steden hebben hun stem al uitgebracht. Via de televisie vechten de Fa- beltjeskrant-dieren al anderhalve week om de gunst van hun jeugdi ge kiezers. Vanavond zal de uitslag bekend gemaakt worden in een dubbele aflevering van de Fabel tjeskrant. Alle 21 dieren doen op persoonlijke titel mee en hebben een verkiezingsprogramma. Zo lig gen de ideeën van Woefdram ver ankerd in 'Vast en zeker' en propa geert hfj daarin dat de dieren uit het derde dierenbos maar weer te- - ruggestuurd moeten worden. Hij heeft zich ook opgeworpen als stemmenteller aanstaande woens dag, maar zal nu toch gecontro leerd gaan worden door Zaza de Zebra en Bor de Wolf, omdat die vrezen dat Woefdram op grote schaal aan het frauderen zal gaan. "Een fabel is een afspiegeling van de dagelijkse werkelijkheid", zegt redacteur Boudewijn Poel man. De dieren in het dierenbos past trapje in Urbanus' moppen" - Heeft twee jaar in Nederland rondtoeren uw manier van leven gewijzigd? "Vroeger was in Nederland alles keurig georganiseerd. Er werden zoveel toegangskaartjes verkocht als er fauteuils waren. In België was het indertijd vooral om de poen te doen. Mijn optredens wer den door allerlei mensen georgani seerd. Er waren altijd stoelen te kort in de zaal. De mensen zaten altijd als haringen in een kratje. Dat is nu veranderd: ik neem nu de praktische organisatie van een op treden volledig in eigen handen. Ten slotte is mijn publiek belang rijker dan een voetbalploeg die dank zij mij geld wil opstrijken". - De keerzijde van de enorme po pulariteit? "Op straat komen of ergens wan delen is niet meteen een groot pro bleem. De vrouwen vliegen nog niet rond mijn nek. Wel word ik constant herkend. Het is wel een beetje vervelend dat ze altijd mijn grappen herhalen als ik ergens kom. Ze hebben het altijd over mijn filmpjes, optredens of platen. Ik ben altijd blij als ik iemand ont moet van wie ik nog iets kan leren. Het probleem is dat zulke mensen zich nooit komen opdringen". - Vlast u er op even beroemd te worden als Dave Allen of Benny Hill? "Wat Benny Hill en Dave Allen brengen kan ik ook. Ze hebben evenwel het voordeel dat ze hun shows in het Engels brengen, waardoor meteen het buitenland aan hun voeten ligt. Een vlaamse artiest moet duizend keer creatie ver zijn dan een Amerikaan of Brit die jarenlang dezelfde mop mag tappen". - Kan het applaus na al die ja ren nog ontroeren? "Ik denk dat ik alles pas goed zal ervaren als het succes afgelopen is en de mensen me zullen uitjouwen. Ik hoop dat ik tijdig het podium verlaat, zodat de mensen me noet weg moeten fluiten". Zaza de Zebra (rechts), de assistente van Meindert het Paardi bekende verschijning geworden in Fabeltjesland. <fou kunnen ook best vergeleken wor den met de bestaande partijen in Nederland, vindt hij. „Die Woef dram, dat is natuurlijk een ontzet tende slijmbal. Die heeft enge, ex treem-rechtse ideeën. Die kan je zo als lijsttrekker van de Centrumpar tij zien". Woefdram is ook niet erg populair onder de kijkende jeugd. "Een rotzak die Chico Lama naar het verre buitenbos wil sturen", schrijft een meisje dat de politiek vluchteling uit Chili het liefst als boswijze zou zien. In Fabeltaai komt Chico Lama uit het 'derde dierenbos'. De vilten vluchtelingen die te genwoordig hoofdrollen spelen in de fabeltjeskrant-nieuwe stijl, wa ren vroeger niet te vinden in de po pulaire kinderserie. Pas toen de Novib (Nederlandse organisatie voor internationale ontwikkelings samenwerking) medio vorig jaar subsidie wilde geven voor nieuwe afleveringen en daarbij als voor waarde stelde dat de Derde-We reldproblematiek aan de orde moest komen, verschenen Chico Lama, Zaza de Zebra (afkomstig uit een Noordafrikaans land) en Mister Maraboe. Die laatste is volgens Boudewijn Poelman een "mooi gekleurde ooi evaar die om zijn kleur niet erg werd gewaardeerd in het land waar hij vandaan komt". Uit de opmer kingen van de populaire vogel tij dens uitzendingen van de Fabel tjeskrant kan worden opgemaakt dat hij in Zuid-Afrika werd gebo ren. De Fabeltjeskrant heeft zich volgens Poelman altijd al met 'de grote politiek' beziggehouden. "Een feministe als Greet Koe had haar vrouwenstal ook al in de afle veringen van de jaren zeventig". Het voortbestaan van de Fabel tjeskrant heeft de afgelopen weken op losse schroeven gestaan. De omroepen vonden de uitzendingen te duur, en wilden er eigenlijk mee stoppen. Nu de verkiezingen in het grote dierenbos een doorslaand succes blijken te zijn, hebben KRO en AVRO maandag besloten om in elk geval twee keer per week door te gaan. Hoogstwaarschijnlijk zal meneer de Uil zijn nieuws wel eer der op de avond voor gaan lezen. De oude tijd, vijf voor zeven, trok teveel kijkers bij de STER weg. Bram Vermeulen in Leidse Waag LEIDEN - Bram Vermeulen treedt vanavond met zijn nieuwe muziek theaterprogramma in de Leidse Waag op. Het programma, 'Grond', valt in drie delen uiteen. Een en an der heeft te maken met de driede ling water, vuur en aarde, waarbij water staat voor politiek, vuur voor passie en aarde voor de dood. Het programma is geschreven en bedacht door Bram Vermeulen, die het uitvoert samen met Frank Ketelaar. De voorstelling begint 20.30 uur. OVERLEDEN - De Amerikaanse schrijver van romans en korte ver halen, Bernard Malamud, is op 71- jarige leeftijd in zijn huis in New York overleden. De auteur, wiens thema's va rieerden van baseball in 'The Natu ral' tot anti-semitisme in 'The Fi xer', heeft zichzelf ooit omschre ven als een kroniekschrijver van "eenvoudige mensen die strijden voor verbetering van hun levens omstandigheden in een hen onwel gevallige wereld". The promise you made - Cock Robin Borderline - Madonna Jeanny - Falco When the going gets - Billy Ocean Burning heart - Survi vor Conga - Miami Sound Machine Alice I want you just for me - Full Force Kyrie - Mr. Mister Harlemm Shuffle - Rol ling Stones I am a lover - Andrea In a lifetime - Clannad Girlie girlie - Sophia George The sun always shines on T.V. - Aha You little thief - Fear- gal Sharkey Zonder jou - Erik Me- 2 2) 3 5) 4 1) 5 4) 6 (11) 7 7) 10 8) 11 (15) 12 9) 13 (10) 14 (13) 15 (23) 16 (17) How will I know - Whitney Houston 17 (19) Tonight - Ken Laszlo 18 (29) Cry to heaven - Elton John 19 (21) Destiny - Jennfer Rush 20 Absolute beginners - David Bowie 21 (18) 1 still remember the good times - Frank Ashton 22 (12) Living in America - James Brown 23 (36) Jericho - Simply Red 24 (28) Pien in de kop - Nor maal 25 (24) Rock me baby - Johnny Nash 26 (14) We just-Moses 27 (33) Brother Louie - Mo dern Talking 28 (37) It was love - Frank Du val and Kalina Ma- loyer 29 Kiss - Prince and the Revolution 30 (34 )Sara - Starship 31 (26) Manic monday - Bang les 32 Don't waste my time - Paul Hardcastle 33 Move away - Culture Club 34 Just can't stand it - Matt Bianco 35 (20) Sanctfy yourself - Simple Minds 36 (30) Ba Ba Bankuberfall - Erste AUg. Verunsiche- rung 37 (31) Let's take you back - Tommies 38 (27) Nikita - Elton John 39 (25) Female intuition - Mai Tat 40 (22) A good heart - Feargal Sharkey (Stichting Ned. Top 40)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23