Ongestoord te laat komen met een strippenkaart Grapjassen worden niet gemaakt kortweg De weg in de wereld van het striptekenen Idee opstelwedstrijd 'Mijn ideale school' achtergrond Sterft voorstel D'66 over euthanasie zachte dood? WOENSDAG 19 MAART 1986 PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Schoenpoetsers waren vorige week actief in het stadhuis en stads- bouwhuis van Leiden. Tegen betaling van twee kwartjes zorgden leerlingen van de Leidse Prof Vliegenthartschool voor een paar glimmende stappers en dat alles in het kader van een actie ten bate van zwerfkinderen in Bolivia. In dit Zuidamerikaanse land heerst grote armoede en hebben vooral veel kinderen het moeilijk. Ze leven op straat, hebben geen dak boven het hoofd en moeten vaak maar zien hoe ze aan eten komen. Om die zwerfkinderen enige hulp te kunnen bieden werden vorige week door de leerlingen van de Prof. Vliegenthartschool allerlei acties ondernomen zoals het bakken van pannekoeken, de verkoop van spullen die betrekking hebben op Bolivia en het poet sen van schoenen. Op de foto vier schoenpoetsers: in actie Richard Vlasblom, staand v.l.n.r. Henk Jaap Demoet, Wouter Dop en Ruth Haneef- GELDZORGEN De Europese Gemeenschap verkeert in geldnood. De activiteiten van de gemeenschap kosten dit jaar vijf tot zeven miljard gulden méér dan was voorzien. Voor dat tekort draaien de lidstaten, waaronder ook Nederland, samen op. Met de boekhouding van de EG is het niet zo heel best gesteld, zo heeft de voorzitter van de Europese Rekenkamer vastgesteld. De Rekenkamer moet die boekhouding controleren. De Nederlandse minister van financiën Ruding noemt de financiële situatie van de gemeenschap zorgelijk. Hij dringt aan op bezuinigingen. Hij wil,dat het dagelijks bestuur van de gemeenschap tot eind april geen besluiten meer neemt die meer geld kosten dan is begroot. GEZOND Chips zijn goed voor de gezondheid. Dat heeft een onderzoek van professor Naismith, hoogleraar voedingswetenschappen in Londen, uitgewezen. De professor stelde vast dat chips meer vitamine C bevatten dan appels, meer vezels dan volkorenbrood en minder zout dan cornflakes. Het onderzoek is hem evenwel niet in dank afgenomen. Voedingsdeskundigen wezen erop dat in appel nu eenmaal minder vitamine C zit dan in andere vruchten. Ook namen zij het de prof kwalijk dat hij niets had opgemerkt over het ongezond hoge vetgehalte van de gefrituurde aardappelschijfjes. Naismith voerde zijn onderzoekje overigens uit in opdracht van de club van Engelse chip- en borrelnoot-fabrikanten. ONDERZOEK De Duitse bondskanselier - zeg maar minister-president - Helmut Kohl wordt verdacht van meineed. De officier van justitie in Bonn stelt daarnaar een onderzoek in. Kohl zou niet de waarheid hebben gesproken toen hij werd verhoord over giften van grote bedrijven aan zijn politieke partij, de CDU. Een lid van een andere politieke partij, de Grünen, diende tegen Kohl een aanklacht in. De bondskanselier zou twee giften van in totaal 55.000 mark hebben verzwegen. Behalve de officier van justitie in Bonn stelt ook het openbaar ministerie in de deelstaat (provincie) Rheinland-Pfalz een onderzoek in naar eventuele meineed van Duitslands 'eerste man'. Het is ogenschynlyk makkelijk, maar in werkelijkheid toch zo moeilijk: het tekenen van een ei gen stripverhaal. Dat is vaak het resultaat van vele uren gezwoeg, wanhoop en noeste volharding. De concurrentie is groot. Maar de beginnende striptekenaar hoeft in deze tijd niet meer hele maal in zijn eentje z'n weg zoe ken in het labyrint van de strip. Een cursus kan de geheimen van het stripverhaal ontsluieren. door Frans Keijsper De Leidse Onderwijsinstellin gen (LOI) hebben de in Drente woonachtige tekenaar van de Franka-strip Henk Kuijpers een schriftelijke cursus laten samen stellen. Een studiepakket waar over allesbehalve licht gedacht kan worden: deze opleiding kost menig vrij uurtje. In die cursus worden alle mogelijk denkbare situaties 'overhoop' gehaald, in cluis desgewenst het tekenen van cartoons. Wat dit laatste be treft, het (aankomend) talent zal dan toch ook over een dosis hu mor moeten beschikken, want het bedrijven van de satire zal je toch moeten zijn aangeboren. Grapjassen worden niet ge maakt. Wie strip tekenen in de prak tijk wil leren kan terecht aan de Volksuniversiteit in Amsterdam. Daar geeft de uit Zandvoort af komstige tekenaar Winston Harms les. In zijn praktijkonder wijs maakt hij gebruik van de cursus Animation van Preston Blair (een boek uitgegeven door Walter T. Foster), een man die bij Walt Disney meewerkte aan be roemde tekenfilms als Pinokkio, Bambi en Fantasia. "Ik leer de mensen eerst vor men tekenen," aldus Winston Harms. "Men moet een figuur van alle kanten laten zien. Van een cirkel een bol maken, cilin ders leren tekenen en kubussen. Als dat gedaan is, zeg ik: ga nu maar naar de groentewinkel en kijk hoe een augurk of een peer er uitziet. Eigenlijk leer ik ze eerst tekenen, daarna begin ik pas aan de strip: close ups en fi guren die tegenover elkaar staan." Doordouwers 'Zo' wordt 'n strip gemaakt!' is de titel van een handzaam album dat net is verschenen bij Arboris (Aerdenhout) en samengesteld door Jos Wauters, met medewer king van Har Brok, Kris de Sae- ger en Leo Wildschut. In zekere zin geeft dit album zeer beknopt weer wat de LOI-cursus van Henk Kuijpers op veel uitvoeri ger wijze doet. Maar Wauters' boek verschaft de (jeugdige) le zer tenminste wél het inzicht wat er bij een stripverhaal allemaal komt kijken. Henk Kuijpers heeft het vele studiemateriaal op overzichtelij ke wijze gerangschikt. Een cur sus voor mensen die écht willen strip tekenen, er iets in willen be reiken. Voor doordouwers dus. Leidse Onderwijsinstellingen. Cursus Striptekenen. Door Henk Kuijpers. Prijs: f500,-- (20 lessen in 10 maanden). Zo' wordt 'n strip gemaakt. Door Jos Wauters e.a. Uitgeverij Arboris (Aerden hout), prijs hard cover f 24,95, slappe kaft f 12,50. Striptekenen in de praktijk. Cursus aan de Volksuniversiteit, Herenmarkt 93, Amsterdam (020-26.16.26). Door Winston Harms. Kosten: le den f 70,-, niet-leden f 75, Pas 65+ f 60. Nieuwe cursus start 1 f Illustratie uit de LOI-cursus striptekenen mei. Winston start op 15 apnl centrum Octopus, Keizersgracht ook met een cursus in Jongeren- 138, A'dam (020-23.81.95). "Toen ik de advertentie voor de ze wedstrijd las, barstte ik in la chen uit. Wat een volstrekt on zinnig onderwerp: mijn ideale school. En dan vooral niet het woord 'opstel' omdat dat te schools zou klinken. Maar wat klinkt er nu schoolser dan 'mijn ideale school'? Goed, ik las de advertentie nog drie keer over en kwam tot de conclusie dat de jury iets wilde lezen als: Mijn ideale school moet een school zijn waarin leerlingen en leraren harmonisch samenwerken en el kaar niet steeds in de haren vliegen. Kortom, precies zoals de hele maatschappij eruit zou moe ten zien. Maar iieve mensen, la ten we redelijk zijn, is zoiets ook maar enigszins mogelijk? Mijn antwoord is: nee. Over het onder werp 'mijn ideale school' is geen zinnig woord te schrijven...ten- ZWARTGELD In Rotterdam is maandag het proces begonnen tegen oud-bankier mr. P. Slavenburg. Hij staat terecht omdat hij ervan wordt verdacht op de hoogte te zijn geweest en zelfs 'leiding te hebben gegeven' aan zwart-geldpraktijken. Bij invallen in de kantoren van de bank werd meer dan 170 miljoen gulden aan zwart geld (geld waarvan de belastingdienst geen weet heeft) gevonden. De oud-bankier noemde dat bedrag 'belachelijk'. Hij vertelde de rechter dat hij opdracht had gegeven de bemoeienis van de bank met zwart geld te stoppen. De 'dubbele boekhouding' die op sommige kantoren werd gevoerd en het gebruik van valse namen zei Slavenburg sterk af te keuren. Er zijn nog meer verdachten in de Slavenburg-affaire. Die komen de komende dagen voor de rechter. De verwachting is dat het proces zeker tot de paasdagen zal duren. TAMILS Een meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA, CDA en de kleine linkse partijen, heeft uitgesproken dat de wijze waarop de Tamils nu worden behandeld mensonterend en uitzichtloos is. Zij willen dat minister Brinkman van welzijn, een andere regeling ontwerpt. De minister voelt daar echter niet zo heel veel voor. Hij is bang dat een nieuwe regeling weer meer Tamils naar ons land zal lokken. In april wordt er verder gepraat. GOEROE De Indiase goeroe Baghwan is niet welkom in ons land. Als zijn aanhangers een visum voor de goeroe zouden aanvragen, wordt hem dat geweigerd. Dat heeft staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie laten weten. Zij is bang dat de Baghwan de openbare orde in ons land in gevaar zal brengen omdat hij nogal eens discutabele uitspraken doet. Het standpunt van de staatssecretaris heeft verbazing gewekt bij de volgelingen van Baghwan en bij het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten. Volgens dat comité is het standpunt van justitie in strijd met de vrijheid van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst en levensovertuiging. Meer landen hebben de goeroe een visum geweigerd. Sinds zijn vertrek uit de Verenigde Staten reist hij van land naar land, zonder dat hij toestemming krijgt zich ergens te vestigen. Momenteel bevindt de Baghwan zich in Ierland. Misschien dromen veel leerlingen wel heimelijk van dit tafereel: hun school in de fik. In elk geval vinden veel leerlingen schoolgebouwen saai, grauw, vierkant, sfeerloos en vol stank. (foto Holvast» minste, als je meent wat je schrijft". En daar kon - wat Laura be treft - de vereniging voor Onder wijs, Kunst en Wetenschappen het mee doen. Die club organi seerde vorig jaar een schrijfwed strijd: iedereen mocht een co lumn insturen over zijn of haar ideale school. Er kwamen uitein delijk 858 opstellen, strips en ge dichten binnen. Schrijver Hans Dorresteijn en Li via Verhagen hebben al die stukjes bekeken en gebundeld in het boekje 'Mijn ideale school'. Niet alle leerlingen hebben met even veel plezier geschre ven. Tjalling bijvoorbeeld begint zijn verhaal met: "Het staat me al tegen dat wij als leerlingen wor den verplicht om een opstel te schrijven over de ideale school" en Ronny en Trudy melden dat ze schrijven 'omdat het moet van de juffrouw". De deelnemers mochten schrijven over het gebouw, de le raar, de schoolboeken en de vak ken. Het Nederlandse schoolge bouw kan weinig goed doen bij de leerlingen: het is saai, grauw, vierkant, sfeerloos en het stinkt nog ook. Jenny: "Dat is het pro bleem op deze school: zweet. Overtollig angstvocht van de leerlingen die bijna weer een proefwerk hebben". En Rob's er varingen met het fietsenhok. "Hij is overdekt, alleen ontbre ken hier en daar regenpijpen, zo dat je nog met je voeten in 3 cen timeter water staat. Op zich is dat nog niet zo'n ramp maar als je ook nog een plaatsje voor je fiets wilt hebben mag je wel een uur eerder komen. Alles staat altijd bomvol en kom je drie minuten voor tijd aan, dan liggen er twee lagen fietsen op elkaar. Wat doe je dan? Je gooit jouw fiets er maar bovenop". Erg saai Leraren. Raoel, die zich na negen jaar school wel een lerarenspe- cialist vindt: "Het vreemde van leraren vind ik dat ze zelf denken dat ze perfect en geniaal zijn, het geen de lessen erg saai maakt". De goéde leraar moet, vindt bijna iedereen, zijn lessen interessant weten te maken, enthousiast zijn, orde weten te houden, open staan voor de problemen van zijn leerlingen en niet als een trillend rietje voor de klas staan. "Een le raar kan orde houden als hy ze ker weet dat hy het kan, hij moet veel zelfvertrouwen hebben. Als een leraar geen orde kan houden dan is hij vaak streng en daarom gaan de meeste kinderen herrie schoppen. Want als het erop aan komt kan de leraar het niet aan, vaak is hij dan al overspannen", zegt Peter. En Suzanne: "Al of niet orde. Dat wordt beslist bij de eerste keer dat de leraar de leer lingen ontmoet. Doet hii dan zo als: hallo, ik ben Jopie, dan is er al beslist geen orde. Maar gaat het zo: goedendag, ik ben jullie leraar voor dit en ik hoop dat wij het kunnen vinden met elkaar, dan is er beslist orde". Broodnuchter Maar goed. De ideale school is er niet ('want bestond die wel dan hadden we dit opstel ook niet hoeven schrijven', merkt Jacqueline broodnuchter op) en zal er wel nooit komen ook. Wat dan? Een idee van Tineke: "Ei genlijk zou men voor leerlingen die tamelijk veel spijbelen spe ciale baaldagen kunnen invoe ren. Daar bedoel ik dus mee: leerlingen die een baaidag heb ben kunnen een vrije dag nemen zonder dat ze achterna worden gezeten door het schoolbestuur. Iedere leerling kan dan 3 a 4 baai- dagen per schooljaar nemen". En Ed pleit voor een strippen kaart: "Het zou een kaart moeten worden met vijf strippen. Iedere keer dat je te laat komt wordt er bij de desbetreffende leraar een zone afgestempeld. Als de kaart vol is moet je twee uur terugko men. Iedereen krijgt aan het be gin van het schooljaar een strip penkaart. Als de strippenkaart in een week vol is krijg je een bo nus: je moet dan vier uur terug komen. Je zou ook een abonne ment moeten kunnen nemen maar dan moet je van te voren acht uur terugkomen. Dan mag je dus een wel een jaar lang onge stoord te laat komen". Maar dat kan natuurlijk alleen op een ideale school. Mijn ideale school. H. Dorresteijn en L. Verstegen. Uitgeverij Martinus NijhofT, 130 blz., prijs 19,50. Mag een arts iemand die ernstig ziek is en wil sterven, helpen aan een 'zachte dood'? Politiek Den Haag heeft daar de afgelopen tijd verhit over gepraat. Volgens de wet is euthanasie (Grieks voor 'zachte dood') verboden, maar in de praktijk gebeurt het volop. WD, PvdA, D66 en de kleine linkse partijen (behalve de CPN) willen het verbod schrappen, maar het CDA en de kleine christelijke partijen zijn daar fel tegen. De discussie duurt al heel lang. Een paar jaar geleden stelde de regering een club van geleerde dames en heren samen om op het probleem te studeren. Vorig jaar kwam deze 'staatscommissie' tot de slotsom dat euthanasie in principe mag. De discussie die toen losbrandde ging vooral over een voorstel van D66-kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra. Dat wetsontwerp lag er al lang, maar er was nooit echt officieel over gepraat. Toen de WD (die samen met het CDA regeert) besloot dat plan te steunen, sloeg de vlam in de pan. De VVD kreeg van het CDA én van het kabinet (waarin het CDA meer ministers heeft dan de WD) de wind van voren. Er moet voorlopig nog géén wet komen, zeiden de ministers. Toen de WD daar geen genoe gen mee nam, kwam het kabinet met een eigen 'proefontwerp'. Het grootste verschil tussen die 'proeve' en het D66-plan is dat volgens het kabinetsplan eu thanasie pas mag als iemand nog maar heel kort te leven heeft. 'Concrete doodsverwachting' heet dat. Mevrouw Wessel vindt dat euthanasie al mag bij 'on draaglijk lijden'. De WD vindt dat ook, en die bleef het D66-plan steunen. Het CDA werd daar ontzettend kwaad over. Premier Lubbers begon zelfs een beetje te dreigen. Zo van: WD, als jullie dat plan blijven steunen, dan kunnen wij niet meer goed samenwerken. De komende verkiezingen speel den ook nog een rol. De WD dreigde flink te verliezen en de ruzie met het CDA zou dat alleen maar erger maken. Want kiezers houden niet van ruziemakers. Daarom ging de WD toch maar overstag. CDA en VVD besloten vorige Mevrouw Wessel-Tuinstra: "Eu thanasie mag bij ondraaglijk lij den". (foto ANP» week beide plannen naar de Raad van State (een adviesclub van de regering) te sturen. Ze wachten nu af wat die er over zegt. Daarna gaat de Tweede Ka mer er weer over praten. Dat wordt in elk geval pas na de ver kiezingen. Voor het CDA is dat gunstig. Die party gaat waar schijnlijk zetels winnen. En als het CDA wint en de WD ver liest, staat het CDA natuurlijk heel sterk als ze afspraken gaan maken over een nieuwe regering. En het D66-plan kon dan wel eens een 'zachte dood' sterven. SJAAK SMAKMAN Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17