IJ shockeyteam Vol vertrouwen' WD botst met CDA over commerciële tv Nog geen besluit kabinet over maximum-snelheid Ondanks minimale voorbereiding op WK Navratilova ongenaakbaar Katwijk legt jeugd Quick Boys over knie Leiderdorp in finale om basketbalbeker DIOK in halve finale Junior records van Leo Visser Hinault stapt af in Andorra Doorbraak nabij in Afghanistan-overleg Verkiezings perikelen in verschillende gemeenten Ruding zuinig met bijstandskosten P.A.T. WOENSDAG 19 MAART 1986 SPORT PAGINA 14 EINDHOVEN (ANP) - Het Neder lands yshockeyteam is de enige deelnemer van het toernooi om het .wereldkampioenschap, in de B- poule dat vanavond in Eindhoven begint, die in de voorbereiding niet tegen een concurrent heeft ge speeld. Zes landen hebben dit sei zoen, met wisselend succes, tegen één of meerdere B-ploegen geoe fend. Bovendien hebben de meeste landen flink wat tijd uitgetrokken voor hun trainingskampen. Neder land volstond met een week in Grefrath. In de Westduitse plaats kwam het team van coach Cliff Stewart en technisch directeur Dummy Smit uit tegen een plaat- NEW YORK (Rtr) - Martina Navra tilova is gisteren een flinke stap dichter bij haar derde achtereen volgende toernooioverwinning en de eerste prijs van 125.000 dollar (f. 380.000) in het dames Masterstoer- nooi van New York gekomen. De machtige Amerikaanse won haar eerste partij, in net 50 minuten van Terry Phelps. Met Navratilova gin gen Hana Mandlikova (tegen Zina Garrison) en Claudia Kohde- Kilsch (winst op Wendy Turnball) over naar de kwart-finales. KATWIJK - Zaterdagderdeklasser Katwijk heeft gisteravond een 1-5 overwinning geboekt tegen Quick Boys 'onder de 21'. Het team van Quick Boys, waarin jeugdspelers moeten worden klaar gestoomd voor het eerste elftal, kon de eerste helft nog aardig bijblijven (0-2), maar daarna liep 'buur' Katwijk weg. Jan van Dijk (2), Peter van der Boon (2) en Amerik van Duiven- voorde scoorden voor het elftal van Peter Ciere. selyke selectie, waarvan met 16-2 werd gewonnen. Het oefenduel te gen Italië werd op Italiaans ver zoek geannuleerd. Joegoslavië is vanavond in Eind hoven voor Oranje niet alleen de eerste tegenstander in de wereldti telstrijd, maar ook de eerste serieu ze opponent sinds 30 december, toen met 2-7 werd verloren van Woskresensk, de middenmoter uit de Sowjetunie. Stewart en Smit hebben zich er voor ingezet, maar hebben nooit met hun vuist op tafel geslagen voor meer oefenduels. Sterker nog, het duo toonde zich vol begrip over de afgelasting van de vier ontmoe tingen met Denemarken en Frank rijk in januari. De meeste clubs uit de eerste divisie gaven voorrang aan het halen van de play-offs en wilden daarom hun spelers niet af staan. Nederland kwam derhalve alleen vijfmaal in actie tussen de Kerst en de jaarwisseling, waarbij viermèal werd verloren. Nederland miste in die partijen enkele toon aangevende spelers. Maar die zijn tot nog toe helemaal niet in actie gekomen voor de selectie. Tot overmaat van ramp zijn Tony Col- lard en Harry van Heumen in Eind hoven niet beschikbaar. Collard, de aanvaller van de Oostenrijkse kampioen Klagenfurt is herstellen de van een knie-operatie, Van Heu men (Nijmegen) kampt met een liesblessure en Joep Franke (Gro ningen) is in Grefarth ziek gewor den. Ron Berteling van Amster dam vervangt Collard. Al met al geen fraaie aanloop naar het evenement, dat als promo tie wordt gezien voor de Olympi sche Spelen en dat het Nederland se ijshockey nieuw leven moet in blazen. De nationale bond (NIJB) en de clubs werden in het afgelo pen seizoen immers opgeschrikt door allerlei affaires, te beginnen met het in geldnood verkerende en inmiddels opgekochte Prins Wil lem Alexander Sportcentrum in Zoetermeer. NIJB-voorzitter Fred Schweers werd daarna in diverse onderzoeken beschuldigd van fi- nancile malversaties. Maar in een besloten vergadering bepaalden de clubvoorzitters, dat Schweers mocht blyven. Hij bleef niet alleen voorman van de NIJB, maar ook van het organisatiecomité voor de wereldtitelstrijd. Voorts konden diverse vereni gingen hun begroting ternauwer nood sluitend krijgen. Het voortbe staan van veelvoudig kampioen Heerenveen en Nijmegen werd be dreigd. Beide clubs konden 'net op tijd een geldschieter vinden. Den Haag had wel geld, maar kwam drie keer zonder coach te zitten. Een ruzie tussen Geleen en Den Bosch over een gestaakt duel moest voor de rechter worden uit gevochten. Ondanks alle ellende zijn de ijs hockeyspelers en -bestuurders eensgezind, als het gaat om het we- reldtiteltoernooi. Stewart en Smit hopen op een plaats in de top vier. Dit zou een aardige aanwijzing zijn voor volgend jaar. Dan geeft die klassering immers recht op deelne ming aan de Winterspelen van Cal gary in 1988. Nederland dient in ieder geval te winnen van Joegoslavië en Frank rijk, de uit de C-poule gepromo veerde teams. Vervolgens komt Nederland uit tegen Japan, dat in februari negen keer speelde, met onder meer een zege van 11-5 op Alberta State uit Canada. Halverwege het toernooi komt Nederland tegenover Oost-Duits- land te staan, dat uit de A-groep de gradeerde. Daarna volgt Zwitser land, dat nog vol revanchegevoe- lens zit. Vorig jaar won Nederland te Fribourg in de laatste wedstrijd met 6-2 van de Zwitsers, die daar door promotie misliepen. Nederland, toen nog onder de Zweedse coach Claus Wallin, werd trouwens zesde. In het afgelopen weekeinde toonde Zwitserland zich in goede vorm door twee keer te winnen van Italië: 6-2 en 4-2. De Italianen, in het voorlaatste duel tegen Nederland uitkomend, wor den evenwel hoog aangeslagen door Stewart, niet in de laatste plaats doordat zij al weken in trai ning zijn. Nederland besluit het toernooi 29 maart tegen Oosten rijk, dat Joegoslavië deze week met 3-1 en 10-3 terugwees. Stewart klampt zich vast aan de eenheid, die zijn team moet heb ben: "De jongens zijn mentaal klaar voor het wereldkampioen schap, dus heb ik er alle vertrou wen in. Natuurlijk is een trainings kamp van een week kort, maar ge zien de omstandigheden mogen we daarmee nog tevreden zijn". LEIDERDORP - Leiderdorp heeft zich gisteravond ten koste van Lokomotief geplaatst voor de finale van de Nederlandse basketbalbeker. Leiderdorp ver loor in de stampvolle sportzaal 'Op Dreef weliswaar met 81-88, maar had het eerste treffen in •Rijswijk met tien punten ver schil gewonnen. Tegenstander in de eindstrijd is BVO Alphen. Beide ploegen ontmoeten elkaar zaterdag reeds in Leiderdorp in een voor de competitie beslis send duel. De spanning bleef gisteren in de snikhete zaal tot het einde toe bewaard. Lokomotief kwam ech- ter op de beslissende momenten kracht tekort om het verschil uit de eerste ontmoeting te over bruggen. Zo miste Marcel Thijs- sen tot drie keer toe vanaf de vrije worplijn. In de boeiende slotfase waren de scheidsrech ters Leiderdorp gunstig gezind. René Ferrageau kreeg een loop- fout en Chris Jonker werd in het eindsignaal de laatste mogelijk heid om via vrije worpen een ver lenging uit het vuur te slepen, onthouden. Het had zover helemaal niet hoeven komen als Leiderdorp in de beginfase (13-7, 31-21) het hoofd bij de les had gehouden en niet in de door de fanatieke press van Lokomotief gecreërde val was gelopen. Thijssen (27) en Jonker (21) brachten hun ploeg nog voor de rust weer in de race: 46-44. Ook in de tweede helft werd een riante voorsprong (dankzij twee 'spetterdunks van Marcel Huybens (27) en twee goed gelopen breaks van Marcel Sommeling) van Leiderdorp ra zendsnel ongedaan gemaakt (65- 57, 67-67, 71-73). Leiderdorp, dat met Lokomotief ging meerennen en de controle verloor, wist de winstmarge uit de eerste wed strijd echter vast te houden: 81- DEN HAAG - DIOK heeft zich gis teravond in Den Haag geplaatst voor de halve finale van de strijd om de nationale rugby-beker. De Leidse ereklasser gaf promo- tieklassêr USRS geen schijn van kans: 40-0. DIOK is de tweede ploeg die zich voor de halve eindstrijd kwalifi ceerde. NFC deed dat al eerder. De duels tussen HRC en Castricum en AAC en Eemland geven vanavond uitsluitsel over welke teams het kwartet completeren. Zondag al vindt de laatste schifting plaats. DIOK had voor rust nog last van stramme (winter)benen en kwam zodoende tegen de Utrechtse stu- dentenploeg niet verder dan penalty-try. Na de pauze raakten de Leidenaars evenwel op drift. Zes tries en vijf benutte conversies leverden een 40-0 score op. Rob Kamps met twee tries en Yves Kummer met één try behoorden tot de betere DIOK-spelers. BETAALD VOETBAL De pas 14-jarige Ekaterina Gordejeva en haar vijfjaar oudere partner Sergej Grinkov hebben in Genève de wereldtitel paarrijden veroverd. Het jonge duo bleef verrassen de titelverdedigers Valova en Vasiljev voor. Gynthia Goull en Mark Rowsorn uit Canada pakten het brons in Genève, waar de Rus Fadejev zijnleidende positie in het WK kunstrijden bij de- mannen in de korte kür verdedigde. Europees kampioen Sabovcik (Tsj) staat tweede, Brian Orser (Can), de ster van de avond, bezet de derde plaats. Kira Ivanova leidt bij de vrouwen, voor Debi Thomas (VS). Titel- houdster Katarina Witt (Odl) bezet na de verplichte figuren de derde plaats. (foto AP) Stand eredivisie PSV 21 18 2 1 38 64-12 Ajax 22 17 1 2 35 88-23 Feyenoord 21 15 2 32 50 87 Den Bosch 22 10 6 6 26 35-22 Fortuna 21 9 6 6 24 32-29 Roda JC 22 10 8 24 50-36 Groningen 22 10 4 8 24 32-29 Utrecht 21 9 8 22 29-29 Sparta 21 6 8 7 20 30-42 AZ '67 22 7 8 9 20 27-44 GA Eagles 22 8 3 11 19 29-41 Haarlem 20 7 4 9 18 33-35 VW 21 8 2 11 18 27-40 Twente 21 6 6 9 18 22-40 MW 22 4 6 12 14 26-45 Excelsior 22 5 3 14 13 23-38 NEC 21 4 3 14 11 19-46 Heracles 22 3 4 15 10 21-59 Eerste divisie Den Haag 20 16 4 0 36 49-16 PEC Zwolle 20 13 4 3 30 40-14 Willem II 21 12 3 4 29 47-31 RKC 20 11 5 4 27 38-84 Telstar 21 8 7 6 23 26-29 NAC 19 8 6 5 22 36-29 Volendam 20 8 6 6 22 36-34 Graafschap 21 7 8 6 22 41-36 Veendam 19 8 5 6 21 27-20 Helmond 21 9 20 33-31 SVV 21 6 7 8 19 35-41 Wageningen 20 7 4 9 18 29-34 Vitesse 21 5 7 9 17 24-37 Eindhoven 20 6 3 11 15 21-38 RBC 20 6 10 14 25-33 Emmen 20 4 8 10 14 16-27 Cambuur 20 10 9 12 16-31 Heerenveen 20 3 6 11 12 21-36 DS *79 18 2 5 11 9 18-37 Den Haag en Willem II periodekampioe- BUITENLANDS VOETBAL (eerste wedstrijd 4-2), Mulhouse-Paris SG 1-2 (0-1), Bordeaux-Chaumont 5-0 (0-0), Lens-Limoges 4-1 (4-3), Rnnes-Rouen 2-0 (1-1), RC Paris-Laval 3-0 (0-1), Tours- Straatsburg 3-0 (0-0), Blenod-Marseille 1-1 (0-3) i Mönchengladbach-Waldhof Mann- Gaston (Spa) op 1.41; 3. Pello Ruiz-Cabe- stany (Spa) op 2.01; 4. Raymond Dietzen (Wdl) z.t.; 5. Peter Hüse (Wdl) z.t; 6. Alvaro Pino (Spa) z.t.; 7. Steven Rooks (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Yanez 9.25.33; 2. Gaston op 1.20; 3. Bagot op 1.40; 4. Winter berg z.t.; 5. Ruiz-Cabestany op 1.42; 6. Pe dro Delgado (Spa) z.t.; 7. Francisco Rodri guez (Col) op 1.43; 8. Rooks op 1.44; 9. Diet zen op 1.45; 10. Müller z.t ALMA ATA - De Sowjet-schaatser Korotkov heeft gisteravond op de Medeo-baan in Alma Ata de 10.000 meter gewonnen in 14 minuten en 30,71 seconden. Hij was 5,5 secon den sneller dan zijn landgenoot Botskaijov. Korotkov werd tevens eerste in het eindklassement van de grote vierkamp. Leo Visser greep net naast de eerste prijs. De Haastrechter reed Nederlandse ju niorenrecords op de 1500 meter (1.57,80) en de üen kilometer (14.42, 16), maar schoot daarmee net te kort. De 1500 meter werd gewonnen door Kuroiwa in 1.57,01. De Japan ner won ook de sprintvierkamp. Hij won gisteren zowel de 500 me ter (37,46 sec) als de 1000 meter (1.16). Jan Ykema (38,85 en 1.17,01) werd zevende. Geert Kuiper (39,12 en 1.17,67) eindigde als negende. ANDORRA (AFP) - De Spaanse wielrenner Felipe Yanez heeft gis teren de tweede etappe van de Ca talaanse week gewonnen. Door zijn solo zege in de 207 kilometer lange rit van Ripoll naar het Pyre- neeën-staatje Andorra verover- deYanez ook de leiderstrui. De vijf voudig Tour-winnaar Bernard Hi nault stapte na 84 kilometer af. De Fransman ondervond teveel hin der van bronchitis. DEN HAAG (GPD) - De WD is gisteren in aanvaring gekomen met het CDA over de kosten en in richting van een commercieel tele visie-net. Dit gebeurde tijdens de voortzetting van het kamerdebat over de ontwerp-Mediawet. CDA- woordvoerder Beinema verweet de liberaal Hermans dat het „bijna'im- moreel" is de exploitanten van zo'n commercieel net te laten betalen voor kostbare culturele program ma's via de bestaande publieke zenders. Op de tweede dag van het debat kwamen de WD'ers Hermans en Keu a aan het woord. Nog net vóór de gemeenteraadsverkiezingen van vandaag kon Hermans zijn al bekende pleidooi houden voor in voering van „commercieel georiën teerde" omroep als steunpilaar voor het publieke bestel. Commerciële televisie heeft als voornaamste doel de bestaande omroepen op twee netten finan cieel te versterken en ruimer zend tijd te verlenen, waardoor beter met het buitenlandse aanbod kan worden geconcurreerd en kan wor den voorkomen dat reclamegeld over de grens verdwijnt. Commer ciële televisie zou al in 1988 kun nen worden ingevoerd. Bovendien kunnen volgens de WD nog financiële bronnen wor den aangeboord in de vorm van sponsoring van programma's door het bedrijfsleven en door merchan dising (uitbaten van programma's door verkoop van bijvoorbeeld boeken die betrekking hebben op die programma's). Met geld uit de exploitatie van een commercieel tv-net zou bovendien een fonds ter stimulering van Nederlandse cul tuurprogramma's moeten worden gefinancierd. Op de vraag van Lankhorst (PPR) hoeveel een commerciële ISLAMABAD (AP) - De Afghaan se regering heeft een voorstel inge diend voor de gefaseerd terugtrek king van de Russische troepen uit het land. Maar er is nog geen be slissing genomen over hervatting van de VN-onderhandelingen inza ke beëindiging van de Afghaanse burgeroorlog. Dit hebben verte genwoordigers van de Verenigde Naties gisteren meegedeeld. Diego Cordovez, ondersecreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, zei op een persconferentie, op het vliegveld van Islamabad dat de definitieve datum voor hervatting van de onderhandelingen binnen kort bekend zal worden gemaakt. Hij verklaarde verder dat hij over het tijdstip onderhandelingen had gevoerd met de Pakistaanse minis ter van buitenlandse zaken. De onderhandelingen tussen Af ghanistan en Pakistan over beëin diging van de oorlog zijn sinds vo rig jaar december opgeschort ge weest in verband met onenigheid over de manier van onderhande len. Afghanistan eiste van Pakistan DEN BOSCH/MAARHEEZE/ MONNICKENDAM/STAPHORST (ANP) - Elke gemeente in Neder land heeft zo haar eigen verkie zingsperikelen. In Den Bosch bij voorbeeld verzocht de Bossche projectontwikkelaar J. Stienstra de inwoners van die gemeente gis teren in een pagina grote adverten tie in het Brabants Dagblad niet te stemmen op het CDA en de PvdA. Stienstra verwijt deze partijen dat zij geen openheid van zaken willen geven over een conflict tussen hem en de gemeente, dat hem naar zijn zeggen miljoenen guldens gekost heeft. Het gerechtshof heeft hem bij het geschil gelijk gegeven. Een commissie van deskundigen zoekt momenteel uit hoeveel schade de gemeente moet vergoeden. In het Brabantse Maarheeze krij gen vandaag alle 6.000 kiesgerech tigden een nieuw, van het orgineel afwijkend stembiljet als zij zich op het stembureau melden. Dat is no dig omdat per ongeluk in de ge meente een aantal stembiljetten is bezorgd in plaats van de kandida tenlijst. Een deel van de ten on rechte bezorgde stembiljetten is door de gemeente achterhaald. Er zijn echter nog dertig exemplaren zoek. Om te voorkomen dat die dat het zou toestemmen in directe onderhandelingen, voor er gespro ken kon worden over terugtrek king van de Russische troepen. Pa kistan, dat weigert het Afghaanse regime te erkennen, wil alleen indi rect met dat land onderhandelen. Cordovez treedt op als pendeldi plomaat tussen de twee landen. Het Afghaanse regime wordt door ongeveer 115.000 Russische manschappen gesteund in haar strijd tegen de islamitische guerril la-strijders, die op hun beurt ge steund worden door Pakistan, de Verenigde Staten. China en West- europese en Arabische naties. De indirecte onderhandelingen tussen Pakistan en Afghanistan, die in 1982 begonnen, hebben al geleid tot overeenstemming over het beëindigen van buitenlandse steun voor de opstandelingen in Afghanistan, internationale garan ties voor een eventuele overeen komst en repatriëring van de hon derdduizenden Afghaanse vluchte lingen in Iran en Pakistan. omroep in dat fonds zal gaan pom pen, bleef Hermans het antwoord schuldig. „Het hangt er maar vanaf hoe je zo'n commerciële omroep aanpakt, welke programma's je wilt uitzenden. Daar kan allemaal nog over worden gepraat". Hermans merkte op dat er een grote groep uitgeverijen klaar staat om een vergunning voor het be drijven van commerciële omroep aan te vragen. Tijl en Kluwer zou den al zo'n concessie hebben aan gevraagd; VNU-Elsevier zouden vandaag een dergelijke aanvraag indienen. Ambtenaren van het mi nisterie van WVC zeiden echter van niets te weten. Wel hebben Veronica-directeur Out en voorma lig NOS-televisiehoofd Enkelaar (samen met mediadeskundige Jel- gersma) een aanvraag bij WVC in gediend. Nog eens werd Hermans ge vraagd wat hij met het debat over de ontwerp-Mediawet voor heeft, terwijl bekend is dat een meerder heid van de Kamer (CDA en PvdA) tegen invoering van commerciële televisie is. Het antwoord van Her mans: „Wij willen graag nog in de ze kabinetsperiode een samenhan gend mediabeleid". VVD-woordvoerder Keja pleitte nog eens voor deelname van de lo kale en regionale pers aan lokale en regionale omroep-met-reclame. Vooral de regionale dagbladen zul len zich daardoor kunnen onttrek ken aan de steeds nauwere band met de overheid via steun van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Morgen komt de PvdA aan het Het kabinet wil eerst de voorstel- worden misbruikt is in overleg met het ministerie van binnenlandse zaken besloten vandaag een duide lijk afwijkend stembiljet te gebrui ken. Oneerlijk In Monnickendam leidden de verkiezingen zelfs tot een kort ge ding tussen de gemeente en een politieke partij. De partij Alge meen Plaatselijk Belang (APB) uit Monnickendam had in diverse me dia verklaard dat de burgemeester J.A.M.Diederen en een ambtenaar oneerlijk hadden geloot met kies lijstnummers. Het APB erkende gisteren dat deze uitlatingen on rechtmatig waren. President van de Amsterdamse rechtbank mr. Asscher bepaalde dat de partij vóór vanochtend zeven uur in Monnickendam huis aan huis een stencil met rectificatie moest be zorgen Willekeurige voorbijgangers werd gisteren in Den Bosch vijftig gulden geboden voor naam, adres en handtekening. Zij kregen de vijftig gulden door te tekenen voor de kieslijsten van de Oranjeklan tenpartij. Voor deelname aan de Tweede- Kamerverkiezingen van 21 mei moet een politieke partij in elk van de negentien kiesdistricten 25 handtekeningen hebben. 'Vol gens een politiewoordvoerder is deze manier van leden werven geen strafbaar feit. Losweken In Staphorst hield landelijk SGP-lijsttrekker ir. B.J. van der Vlies gisteren een praatje. „De klei ne christelijke partijen moeten zich niet van elkaar laten loswe ken, dan worden ze tegen elkaar uitgespeeld". In de wetenschap dat i te staan riep Van der Vlies zijn gehoor op om standvastig in het geloof te blijven. Lezers Schrijven DEN HAAG (GPD/ANP) - De re gering heeft nog geen besluit geno men over een eventuele verhoging van de maximum-snelheid op au tosnelwegen tot 120 km per uur. woord en de kleinere fracties. De zelfde dag antwoordt minister Brinkman. Daarvoor zal bij uitzon- len van de Europese Commissie over deze zaak afwachten. Deze zullen begin mei worden gepresen- dering in de avonduren het debat teerd. Dit verklaarde minister Win- worden voortgezet, dit op aandrin- semius (milieubeheer) gisteren tij- Zoals bekend tekent zich in de Tweede Kamer een meerderheid van WD en CDA af die de maxi mum-snelheid wil optrekken. Volgens Winseumius zal met een verhoging van de maximum snel heid de uitstoot van schadelijke stoffen beduidend toenemen; met name de hoeveelheid koolmonoxi de zal groter worden (13 tot 26 pro cent). De bewindsman verklaarde dat 'de milieu-aspecten dan ook ze ker een rol spelen in de besluitvor ming van het kabinet'. DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) vindt het onjuist de gemeenten in de komende kabi netsperiode volledig te compense ren voor de gestegen bij stand slas- ten. Zijn partijvoorzitter Bukman (CDA) en diens collega Kamminga van de WD spraken zich hiervoor zaterdag uit in een TROS-program- Volledige vergoeding betf.kent volgens de minister dat gemeenten niet langer financiële mede-verant woordelijkheid dragen voor de „Het zou verstandig zijn daar eerst ontwikkeling van de bijstandskos- nog eens naar te kyken, dan zien ten. „Op die manier wordt een be- we later wel weer", zo zei Ruding. langrijke prikkel weggenomen In de huidige situatie moeten de voor beheersing van de uitgaven gemeenten tien procent van de by- en dat zou onverstandig zijn", al- standslasten zelf dragen. Vanwege dus Rudine. de enorme druk die dat legt op hun financiën heeft het kabinet er twee De minister meent dat de uit- jaar geleden onder druk van de Ka- spraken van Bukman en Kammin- rner in toegestemd de extra stij- ga - „wellicht gedaan in het vuur ging VOor tweederde te compense- van het gevecht" - ook niet hele- ren. Volledige compensatie zou het maal sporen met de verkiezings- rijk naar schatting één miljard gul- programma's van CDA en WD. den meer kosten. Behalve de gevolgen voor de luchtvervuiling, zal ook de geluid hinder toenemen. Het rijk zal 45 a 70 miljoen gulden moeten uittrek ken voor onder meer een verho ging van de geluidwallen en ver breding van de afscheiding tussen autoweg en woonwijken. Snelle dienstauto's De PSP-fractie in de Tweede Ka mer heeft premier Lubbers schrif telijke vragen gesteld, omdat 'som mige' bewindslieden in 'vliegende vaart' hun verkiezingstoernees af werken. Het kamerlid Willems hèeft zich erover verbaasd dat mi nisters en staatssecretarissen, zoals blijkt uit kranteberichten, met zo'n 140 kilometer per uur contact met de kiezer zoeken, waarbij zij ge bruik maken van politie-escortes 'om kruisingen vrij te houden en stoplichten te negeren'. „Moet hieruit worden afgeleid dat be windslieden in dienstauto's zich niet hoeven te houden aan de ver keersregels?", wil Willems weten. De PSP'er verlangt van de pre mier een opgave van de extra kos ten die uit deze racery voort vloeien. Hij is nieuwsgierig of die worden doorberekend aan de cam pagnebureaus van CDA en WD. Met teleurstelling (om het zacht uit te drukken) heb ik kennis geno men van het artikel over bovenge noemde partij 'We staan eigenlijk voor schut' in uw dagblad van 14 maart j.l. De verslaggever wekt n.m.m. de indruk te doen te heb ben met een stel goedwillende amateurs. Hij noemt een aantal 'feiten' die de aandacht van de hoofdzaak afleiden. 'Feiten' die soms pertinent onwaar zyn, soms heel anders bedoeld als weergege ven. De kandidaten voelden zich niet 'opgelaten'; zij hadden een normaal gesprek vooraf met el kaar. Als dat by contactadverten ties in stationsrestauraties ook zq gaat (verslaggever weet dat kenne lijk goed) kan niemand daar be zwaar tegen hebben. Wat wordt be doeld met veertien oudere en 'vroeg oude mannen en vrouwen' Het waren normale mensen tussen 35-60 jaar, wat is daar op tegen en waarom zo denigrerend? 'De P.A.T.-voorzitter kent de kandida ten niet en tilt niet zwaar aan hun capaciteiten'. Vreemde opmer king; ikzelf b.v. heb de voorzitter verscheidene malen ontmoet en ben( ik neem aan op vooronderstel de of bekende kwaliteiten dan wel verleden als luitenant-kolonel b.d., docent geschiedenis, staatsinrich ting en maatschappijleer )door hen benaderd om mij kandidaat te stel len. De opmerking: 'We staan voor schut' is alleen bedoeld als reactie op het aantal mensen dat finan cieel gereageerd heeft. Nergens wordt in het artikel gewag ge maakt van de vele andere enthou siaste reacties. Dat de P.A.T. een hersenschim zou zyn is door de voorzitter nooit gezegd, beste be wijs hiervoor is dat de party niet in drie maar zelfs in vier o.a.Leiden kieskringen aan de verkiezingen deelneemt. Dat de kandidaten' ver legen om zich heen keken' raakt ook kant noch wal. Waarom zou den ze; ze hadden zich als zodanig opgegeven. Hoogstens kan men zeggen dat ze bescheiden waren en niet op de voorgrond wilden tre den. De opmerking dat de voorzitter lijsttrekker diende te zijn kwam van mij. Waarom geen andere kan didaten genoemd? Zo kan ik door gaan, maar ik wil me tot boven staande beperken. Het hoofdpunt uit het program ma van de P.A.T. is: terugkeer naar het trendbeleid in de loonvorming en het terugdraaien van de reeds gedane kortingen op de salarissen van de ambtenaren en trendvol gers en op de uitkeringen van de uitkeringsgerechtigden en pen sioentrekkers. G.H. Plasman, Van Polanenpark 119 Wassenaar

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14