Nieuwbouw Fokker ook op Ypenburg Herstel kleinere kranten blijft uit Metaal bereid tot acties '4 v Mi MultiRent Onzekerheid beheerst Opec EEN AUTO HUUR JE BIJ MULTIRENT AUTOVERHUUR. Autoverhuur Acties voorspeld in Hoogeveen Werknemers demonstreren voor redding van Spimeta Record-export voor tuinbouw S amenwerking Ford en Fiat bij produktie vrachtwagens Japan wil actie tegen koersdaling van dollar Werkneemsters Cemsto gaan weer aan de slag STjJj DINSDAG 18 MAART 1986 IWiil'j/JP PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - Fokker vindt het wenselijk een derde bedrijf voor vliegtuig- nieuwbouw te stichten. Hierbij is de keus gevallen op de vestiging Ypenburg. Deze keuze "aCadVtan "bèstuur"va™ de VNMBe houdt verband met een nieuwe organisatiestructuur, waarvan Fokker de plannen gister- waarin onder meer een overbrug- avond heeft bekendgemaakt. AMSTERDAM (ANP) Tachtig werknemers van het in moeilijkhe den verkerende bedrijf Spimeta in het Friese Harkema hebben giste ren gedemonstreerd bij het hoofd kantoor van de Nederlandse Mid- denstandsbank (NMB) in Amster dam voor het voortbestaan van het bedrijf. Een Westduitse leverancier heeft namelijk eind vorige week het fail lissement van Spimeta. dat onder meer tuinmeubelen maakt, aange vraagd nadat de NMB korte tijd eerder de geldkraan had dichtge draaid. Er werken in totaal 82 men sen bij Spimeta. Een deputatie van de demonstre rende werknemers heeft een peti- gingskrediet van drie Ion wordt ge vraagd om het voortbestaan te ver zekeren. De Friese districtbestuur der Fonteijn zei wel te begrijpen dat dit dan wel in afgeslankte vorm zou moeten gebeuren. De Spimetadeputatie bracht naar voren dat een organisatiebu reau na een onderzoek tot de con clusie was gekomen dat er wel de gelijk overlevingskansen voor het bedrijf zijn. Bovendien zouden en kele bedrijven belangstelling voor Spimeta hebben. De NMB-vertegenwoordigers stelden in het gesprek met de Spi- metawerknemers dat het overleg van de bank met de curatoren over de toekomst van het bedrijf nog gaande is. Dit heeft geleid tot het verstrekken van een boedelkrediet van 50.000 gulden waarmee de cu ratoren in staat zouden worden ge steld een onderzoek in te stellen naar dc bestaansmogelijkheden van het bedrijf, aldus een woord voerder van de bank. Fonteijn van de industriebond zei er blij mee te zijn dat "het wurg koord nu wat minder strak is aan getrokken". De raad van bestuur wil drie zelf standige werkmaatschappijen vor men onder de NV Koninklijke Ne derlandse Vliegtuigenfabriek Fok ker. Deze maatschappijen zijn vliegtuignieuwbouw in Amster dam, Drechtsteden en Ypenburg, onderhoud en reparatie in Woens- drecht en speciale produkten in Hoogeveen. De bestaande werk maatschappijen Avio-Diepen in Ypenburg en Aircraft Financing and Trading in de VS blijven onge wijzigd. Op dit moment zijn de bij Fokker te onderscheiden vakgebieden voor de produktie van moderne kunststofcomponenten voor vlieg tuigen versnipperd over meer be drijven. Concentratie hiervan is nodig. Door geleidelijke overplaat sing van de kunststofactiviteiten van Hoogeveen en de metaallij maf- deling van Schiphol naar Ypen burg zal dit bedrijf uitgroeien tot de centrale 'process plant' van Fokker. Het reparatie- en onderhouds werk werd eerder toegewezen aan het Fokker bedrijf te Woensdrecht. De verspanningsactiviteiten van de Drechtsteden zullen in fasen worden overgebracht naar Schip hol. In Hoogeveen zal de speciale produkten- wewrkmaatschappij worden gevestigd met een duide lijk omschreven takenpakket. Het is niet bekend hoeveel honderd arbeidsplaatsen. Districtsbestuurder W. Natte- kaas van de Industriebond CNV in Hoogeveen is weinig te spreken over de plannen van Fokker. Vol gens hem zullen er 115 banen in Hoogeveen verdwijnen als de Fok ker-directie zijn zin krijgt. Natte- plan stil te blijven zitten". CNV-bestuurder G. van den Heuvel noemde het plan echter "een behoorlijke geruststelling". "Tot nu toe heeft Fokker de boot steeds afgehouden waar het ging om vervangend werk voor Ypen burg. Nu weten we tenminste waar kaas voorspelde acties als Fokker we aan toe zijn". Van den Heuvel voet bij stuk houdt. "De onrust c der de werknemers in Hoogeven is groot. Dezer dagen is een actieco mité opgericht en dat is niet van verwacht dat de actie die vorige week werden aangekondigd door het actiecomité van de vestiging Ypenburg, niet door zullen gaan. (door een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Ondanks een geringe verbetering van de opla gen en de advertentieinkomsten zitten nog 16 van de 48 dagbladuit gevers in de rode cijfers. Vooral de kleinere, regionale bladen met een oplage van minder dan 40.000 ver keren in de problemen. Daar ko- men nog zeven iets grotere kranten beidsplaatsen het nieuwe bedrijf bij, die met een slechts mariginale op Ypenburg mogelijkerwijs zal opleveren. In ieder geval zal de overplaatsing van de metaallijmaf- deling van Schiphol naar Ypen burg ongeveer tweehonderd ar beidsplaatsen "opleveren". De ver plaatsing van het reparatie- en revi- siewerk naar Woensdrecht kost de vestiging Ypenburg ongeveer vier- DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft de tuinbouw in 1985 voor meer dan 10 miljard gulden geexporteerd. Hier in zit wel een bedrag van 1.6 mil jard gulden van de doorvoerhan del. Het betreft voornamelijk de in- en uitvoer van citrusfruit. De totale export van 10 miljard gulden betekent dat de tuinbouw per werkdag voor 40 miljoen gul den verkocht en afvoerde naar het PHILIPS - Philips en twee Japan winst „uiterst kwetsbaar" zijn. Met de landelijke bladen gaat het aan zienlijk beter. Dat blijkt uit het jaarverslag van de vereniging De Nederlandse dag bladpers (NDP), die opnieuw grote zorgen uitspreekt over de media- plannen van minister Brinkman. Gelet op de zwakke positie van veel regionale kranten zal vooral invoering van lokale Sterreclame leiden tot een „fundamentele aan tasting van de pluriformiteit van de pers". Als er besloten wordt tot invoering van lokale tv-reclame, zal de regionale pers de gelegen heid moeten krijgen de plaatselijke omroepen te exploiteren, aldus de NDP. De vereniging van dagbladen wijst er op, dat de uitbreiding van de (landelijke) televisiereclame met 20 procent in januari 1985 heeft geleid tot een daling van het buitenland. Dit is volgens het nisterie van landbouw mogelijk ge weest door de medewerking van vele instanties. In 1985 kon de marktpositie van de Nederlandse tuinbouw - voor sommige produkten een sleutelpo se ondernemingen zijn in principe overeengekomen om in juni een bedrijf op te zetten in Japan waar fijnkeramische elementen worden geproduceerd voor elektronische onderdelen. Volgende week maan- r dag zullen Philips, de Nippon Che- sitie- worden verstevigd doordat mi-Con en Nippon Steel, 's werelds de handel in staat werd gesteld het grootste staalfabrikant, de over- hele jaar rond een zo breed moge- eenkomst tekenen, lijk pakket produkten van hoog- Het startkapitaal van het nieuwe waardige kwaliteit tegen een rede- bedrijf zal 8,5 miljoen dollar bedra- lijke prijs en in aantrekkelijke ver- gen. Philips krijgt een aandeel van pakking aan te bieden. Voorzover 40 procent. De resterende 60 pro- in Nederland bepaalde produkten cent wordt door de twee Japanse niet of onvoldoende geproduceerd bedrijven gedeeld, worden vindt import plaats. De export van verse groenten en fruit steeg met 5 procent. De uit voer van snijbloemen was maar liefst 12 procent hoger dan in 1984. De export nam vooral toe naar nieuwe markten zoals die in de Verenigde Staten, Japan en Enge land. aantal 'Stergevoelige' advertenties in de dagbladen met 8 procent, ter wijl er in 1984 nog sprake was een stijging met 11 procent. De NDP heeft de schade voor de dag bladen berekend op 20 miljoen gul den oftewel 1,7 procent van de to tale advertentieomzet. Zij spreekt dan ook tegen dat de advertentie markt ruimte biedt voor een uit re clamegelden te financieren derde televisienet. Bij alle dagbladen tesamen ste gen zowel de kosten als de inkom sten vorig met ongeveer 4,5 pro cent. De inkomstenstijging kwam geheel voor rekening van hogere abonnements- en advertentieprij zen. Weliswaar nam trok het aantal abonnees voor het eerst sinds jaren iets aan en nam de oplage licht toe (met een half procent), maar het to tale aantal advertenties daalde met 0,7 procent. De verbetering kwam bovendien geheel voor rekening van de lande lijke dagbladen, die de oplagen met 1,3 procent zagen stijgen en het aantal advertenties met 6,2 pro cent. Dat laatste was vooral te dan ken aan een toename van het aan tal personeelsadvertenties met 57 procent. De regionale bladen zagen zowel hun oplage (met 0,1 procent) als het aantal advertenties (met 1,8 procent) dalen. Zij werden het meest getroffen door een daling van het aantal winkeliers-adver tenties met tien procent. Geduren de de laatste zes jaar is het aantal advertenties van detaillisten met 30 procent teruggelopen. Voor de meeste kranten geldt overigens dat ze steeds dikker wor den. Dit komt uitsluitend door uit breiding van het aantal redactione le pagina's, vorig jaar met 2,7 pro cent. Sinds 1976 is de redactionele informatie gemiddeld met ruim twee pagina's toegenomen. Het aantal advertentiepagina's bleef vorig jaar stabiel. LONDEN (DPA) - Het Amerikaan se concern Ford en de Italiaanse Fiat-groep willen hun Europese vrachtwagendivisies onderbren gen in een gezamenlijke onderne ming, zo is uit welingelichte bron nen in Londen vernomen. De on derhandelingen bevinden zich in een vergevorderd stadium en kun nen binnen enige weken afgerond worden. De beide autoproducenten wil len allebei een belang van 48 pro cent nemen m de de gemeenschap pelijke onderneming. De rest van de aandelen komt in handen van een Londense bank. De produktie van de vrachtwagendivisie van Fiat, Iveco, was in het afgelopen jaar twee maal zo groot als de die van Ford, die 14.000 bedroeg. De vrachtwagens van Ford wor den gebouwd in het Britse plaatsje Langly en Iveco heeft vestigingen in Italië, de Bondsrepubliek en Frankrijk. Ford zal de succesvolle Ford-Transit niet onder brengen in de nieuwe onderneming. Door de samenwerking zal de positie van Ford en Fiat ten opzichte van de Daimler-Benz, de grootste Europe se fabrikant van vrachtwagens, aanzienlijk worden versterkt. Ove rigens is een plan om de Europese personenwagendivisies van Ford en Fiat samen te voegen vorig jaar mislukt. Grote overcapaciteit, lage prijzen en een stagnerende export als ge volg van de schuldencrisis in de ontwikkelingslanden en de ver minderde olie-inkomsten van de OPEC-landen vormen de achter grond van de recente fusiekoorts in de Europese vrachtwagenindus trie. IBB-Kondor De bouwgroep IBB-Kondor heeft vorig jaar bij een omzet van 81 miljoen gulden een nettowinst behaald van 3,6 miljoen gulden te gen 3,5 miljoen gulden een jaar eer der. De winst per aandeel van 100 gulden steeg van 80,48 tot 83,13 gulden. De orderportefeuille be draagt op dit moment ruim een maal de jaaromzet. Een deel van deze opdrachten valt in de jaren na 1986. Voor 1986 mag op een onge veer gelijkblijvende omzet worden gerekend. Over het resultaat in 1986 dient het effect van de langdurige vorst periode nog te worden geanaly seerd. Ingenieurs Het bedrijfsleven krijgt steeds meer belangstelling voor vrouwe lijke ingenieurs. Vier van de vijf af gestudeerden hebben binnen vier maanden na behalen van het diplo ma een baan. Sommige bedrijven vragen speciaal naar vrouwelijke ingenieurs omdat zij een positieve inbreng hebben in overwegend mannelijke teams. Glycol De Bondsrepubliek gaat het ge bruik van glycol bij de produktie van van tabak verbieden. Dit heeft de Bondsraad (deelstatenraad) be sloten. Dezelfde substantie veroor zaakte vorig jaar het wijnschan daal. Diethyleenglycol mag nu nog in tabak verwerkt worden Het middel wordt gebruikt om de ta bak vochtig te houden. In de toe komst moet het echter worden ver vangen door middelen die voor hetzelfde doel geschikt zijn. Uitgevers verklaren universiteit de oorlog DEN HAAG (GPD) - De Ko ninklijke Nederlandse Uitge versbond gaat actie voeren te gen de universiteiten die vaak op zeer grote schaal illegale ko pieën van wetenschappelijke boeken onder de studenten verspreiden. Noch de universi teiten, noch de studenten beta len daarvoor een cent aan au teursrechten. De uitgevers heb ben de afgelopen maanden bij de universiteiten meer dan vierhonderd illegaal gedrukte titels gekocht. De ontduiking van het au teursrecht is het grootst bij de samenstelling van 'readers'. Dat zijn verzamelingen van ar tikelen en hoofdstukken uit an dere boeken. Volgens de uitge versbond is het samenstellen en verspreiden van readers een misdrijf als niet aan de auteurs rechtelijke verplichtingen is voldaan. Minister Korthals Altes (jus titie) heeft inmiddels de Stich ting Reprorecht aangewezen als de organisatie die de ko pieervergoedingen moet gaan innen bij de overheid, de uni versiteiten. de bibliotheken en andere (semi-) overheidsorga nisaties. De uitgevers zeggen dat de economische schade die zij en de schrijvers van wetenschap pelijke boeken lijden, groot is. "We kunnen dat niet langer dulden. We moeten een eind maken aan deze illegale praktij ken'. aldus secretaris R. Vrij van de KNUB. Voor korter werken en meer loon UTRECHT (ANP) - In de metaalin dustrie bestaat duidelijke bereid heid om in actie te komen voor de vakbondseisen van korter werken en loonsverhoging. Dat is de in druk van de Industriebond FNV op basis van de eerste ledenverga deringen, die gisteravond op diver se plaatsen in het land -waaronder Utrecht, Rotterdam, Amsterdam en Roermond- werden gehouden. Deze en volgende week houdt de bond in totaal een kleine honderd vergaderingen -regionaal of per be drijf- om met de achterban de si tuatie te bespreken rond de vastge lopen cao-onderhandelingen in de grootmetaal. De vergaderingen zijn een voorbereiding op acties, die eind april of begin mei van start kunnen gaan als de metaalwerkge vers zich niet soepeler opstellen in de cao-onderhandelingen. De cao-onderhandelingen in de metaal- en elektrotechnische in dustrie zijn formeel nog niet afge lopen. Op 5 maart werd de zaak op geschort, omdat de metaalwerkge versorganisatie FME zich in eigen kring wilde beraden over de grote geschillen met de bonden, met na me op het punt van verdere ar beidstijdverkorting. De FME zal de bonden waarschijnlijk nog deze maand opnieuw aan de onderhan delingstafel uitnodigen. Dan zal moeten blijken of een akkoord bin nen bereik is. Zo niet, dan heeft de Industriebond een actieplan met estafettestakingen in petto. Kern van het dreigende conflict is dat de Industriebond FNV van de werkgevers zwart op wit wil. dat voor circa 80 procent van de 200.000 werknemers in de bedrijfs tak een jaarlijkse arbeidsduur van 1648 uur -omgerekend gemiddeld 36 uur per week- wordt ingevoerd. Die arbeidsduur moet richtingge vend zijn, aldus de bond, en over de vorm waarin het korter werken wordt gegoten kunnen dan per on derneming verschillende afspra ken ('maatwerk') worden gemaakt. De FME wil juist niets weten van een dergelijke landelijk geldende richtlijn. Of verdere arbeidstijdver korting kan, zal van geval tot geval in bedrijven moeten worden be paald, zonder druk van een lande lijke afspraak, zo vinden de werk gevers. De circa 60 kaderleden die in Utrecht kwamen opdraven beslo ten - een onthouding daargelaten - unaniem het actiepad op te gaan nu er met de werkgevers geen za ken kunnen worden gedaan. ffTot op de barricaden", riep een tevre den vakbondsbestuurder Ad Voer man de kaderleden aan het slot van de vergadering toe. Volgens Voerman gaan de acties in de derde week van april van start in de vorm van estafette-sta kingen. Na hemelvaartsdag (8 mei) zullen de acties worden verscherpt en rond de kamerverkiezingen (21 mei) zullen ze uitmonden in lang durige stakingen voor onbepaalde tijd, aldus het actiedraaiboek dat de bond al op de plank heeft lig gen. TOKIO Rtr/UPI/DPAAP- De Ja panse minister van financiën, No- buru Takeshita, wil dat de grote westerse industrielanden geza menlijke actie ondernemen om de koers van de dollar te steunen. De president van de centrale bank, Sa- toshi Sumita, heeft daar later aan toegevoegd dat de bank desnoods alleen zal interveniëren om de koers van de dollar op peil te hou den. Deze uitspraken volgden op een scherpe koersdaling van de dollar in Tokio tot een historisch dieptepunt van 174,60 yen. Volgens Takeshita is een stijging van de koers van de yen ten op zichte van de dollar nuttig omdat het een bijdrage kan leveren aan de vermindering van het overschot op de Japanse handelsbalans. De Ja panse regering staat onder politie ke druk van de Japanse industrie om de koers van de yen niet te veel te laten stijgen. Deze stijging be gint een averechtse uitwerking te hebben op de rsultaten van de Ja panse ondernemingen die het van de export moeten hebben. Het Japanse ministerie van fi nanciën heeft onder 14.000 van de ze export-gerichte bedrijven on derzoek gedaan naar de winstcij fers in het laatste kwartaal van 1085. Daaruit blijkt dat vergeleken met dezelfde periode in 1984 de winsten gemiddeld met 2,2 procent zijn gedaald, terwijl de verkoop met 4,6 procent steeg. ADVERTENTIE MADRID - Door een staking van het grondpersoneel van de Spaanse staatsluchtvaartmaatschappij Iberia zijn gisteren ongeveer 12.000 passa giers op de vliegvelden gestrand. De staking is afgeroepen om loonsverho gingen af te dwingen. OSSENDRECHT (ANP) - De 36 werkneemsters van het schoon maakbedrijf Cemsto die gisteren maandag in de Wilhelminakazerne in Ossendrecht het werk neerleg den zijn vanmorgen weer aan de slag gegaan. Dat heeft bestuurder L. Speek van de Industriebond FNV vanmorgen meegedeeld. De vrouwen hebben hun actie opge schort nadat met Cemsto was over eengekomen dat in de loop (foto anp) vandaag overleg zal plaatsvinden over de gerezen problemen. Cemsto wil de werkweek voor de werkneemsters in Ossendrecht collectief terugbrengen tot tien uur. Dat is volgens directeur O. van Oosteröm nodig omdat een nieuw contract met het Rijks Inkoop Bu reau minder oplevert dan het nu nog van kracht zijnde. De meeste werkneemsters werken momen teel aanmerkelijk meer dan tien uur. Zij vinden dat dit zo moet blij ven. ADVERTENTIE Linkse politiek wordt óók in de gemeenteraad gemaakt KIES VOOR DE PSP waar de PSP zellslondig meedoet KIES VOOR RADIKAAL LINKS wo ar de PSP somen met onderen meedoet' \e'° GENEVE (GPD/Rtr) - De ministers terug te winnen. van de van de dertien bij de Opec aangesloten olie-producerende' Landen hebben na anderhalve dag nog geen vordering gemaakt bij het oplossen van hun meningsver schillen. Zij wachten nu de aanbe velingen af van een groep deskun digen, die zich buigen over de vraag wat het oliekartel kan doen als niet-leden blijven weigeren mee te doen aan beheersing van prijzen en produktie. Dat heeft de voorzitter van de Opec, de Venezolaanse minister Arturo Hernandez Grisanti, ge zegd. Vanmiddag zouden de minis ters van de dertien olielanden op nieuw bijeen komen. Zij zijn nog sterk verdeeld over de vraag of de OPEC moet doorgaan met haar omstreden beleid om, ten koste van de prijzen, haar marktaandeel Duidelijk is wel, dat de aanbeve- _r| ling van het marktcomite om over dertien OPEC-leden zitting geno steunen, vooralsnog terzijde is ge- steeds van uit dat een samenwer- legd. Het rapport, dat in de afgelo- king met andere olielanden de eni- pen anderhalve dag door de minis ters is besproken, zou niet repre sentatief zijn voor de standpunten van alle OPEC-leden. Naar verluidt zouden Algerije, Libië en Iran, voorstander van zo'n forse produk- tiebeperking een te groot stempel op het rapport hebben gedrukt. Twee grote olieproducenten aan de Perzische Golf, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten, zijn inmiddels bereid tot een zeke re produktiebeperking, mits daar over harde afspraken worden ge maakt. Er zijn echter nog geen con crete voorstellen, aldus Grisanti. ge mogelijkheid is voor stabilise ring van de wereldoliemarkt. Groot-Brittannië en Noorwegen zijn tot zo'n samenwerking niet be reid. Vijf andere niet-leden (Mexi co, Malesié, Angola, Oman en Egypte) zullen vanaf morgen op uitnodiging van de Opec deelne men aan de besprekingen. Er zal dan een concreet voorstel op tafel moeten liggen, wil de Opec deze vijf aan haar zijde krijgen. Pas daarna kan de druk op Noorwegen en met name Engeland worden op gevoerd. Natuurlijk! als u een betrouwbare, bijna nieuwe auto tegen aan trekkelijke BOVAG voorwaarden wilt huren, bent u bij MultiRent het beste af. U kunt er kiezen uit alle aktuele modellen personenauto's. Ook hebben zij 3 bestel- en personenbusjes alsmede diverse aanhangwagens, waaronder dieseluitvoeringen en automaten. Bij MultiRent kunt u uw huur auto kosteloos,- reserveren, krijgt u de groene kaart er gratis bij en betaalt u voor de ongevalleninzittenden verzekering helemaal niets. Vanaf 7 dagen of langer zijn alle km vrij m.u.v. de bestel en personenbusjes. Dat is veilig rijden en voordelig huren

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9