Mitterrand wacht nog met benoeming WE TELLEN WEER MEE! WAT MI] DWARS ZIT? jehef'hy Bonn: bezoek van Erich Honecker nog dit jaar Chirac, aartsrivaal van Giscard President wenst rechtse premier succes Als.de.W DINSDAG 18 MAART 1986 PARIJS - President Mitterrand heeft op korte termijn de benoeming van een eerste minister in het vooruitzicht gesteld, die zal worden aangewezen uit het kamp van de nieuwe rechtse meerderheid in het parlement. De premier zal dan ook iemand zijn hetzij uit de kringen van de gaullistische RPR dan wel uit de UDF van oud-president Giscard d'Estaing. President Mitterrand verscheen gisteravond een kort ogenblik op de televisie. WASHINGTON (Rtr./AFP) - De rede die president Reagan voor de televisie heeft gehouden om op te roepen tot steun aan de anti-sandi- nistische opstandelingen in Nica ragua heeft weinig effect gesor teerd, zo hebben democraten in het Huis van Afgevaardigden gezegd. En een opiniepeiling van de televi siemaatschappij ABC Uj kt hen ge lijk te geven. Kort na Reagans oproep op zon dagavond hield ABC een opinie peiling. Daaruit bleek dat 30 pro cent van de ondervraagden voor nieuwe militaire steun aan de zoge noemde contra's is. Tegen die steun was 54 procent. Volgens een peiling die tien dagen eerder werd gehouden was 34 procent voor donderdag niet de vereiste meer derheid krijgt wanneer er gestemd wordt over zijn voorstel de contra's 100 miljoen dollar steun te geven. De rede die Reagan heeft gehou den beïnvloedt de stemverhouding in het Huis niet, zo meende hij. De speciale afgezant van presi dent Reagan voor Midden-Ameri- ka, Philip Habib, heeft gisteren in Washington verklaard dat de lei ders van de vier Middenameri- kaanse landen die hij verleden week heeft bezocht voorstander zijn van hervatting van de Ameri kaanse steun aan de contra's. Tij dens zijn eerste rondreis in Mid- den-Amerika sprak Habib met de presidenten van Guatemala, Hon duras. El Salvador en Costa Rica. advertentie Hij feliciteerde zijn socialistische ministers met de resultaten die ze de afgelopen vijf jaar hadden be reikt en hij wenste de nog te forme ren, nieuwe equipe uit het conser vatieve kamp succes toe. door Rudolph Bakker Uit de woorden van de president viel op te maken dat de goede wen sen voornamelijk betrekking heb ben op de economische politiek, waarin hij kennelijk de nieuwe re gering vrij spel wil laten. Tegelij kertijd echter viel uit zijn formule ringen te distilleren dat Mitterrand voor zichzelf alle armslag wil be houden op het gebied van de de fensie en de buitenlandse politiek. De president is er op uit de rege ringsovergang zo snel mogelijk te doen geschieden. Premier Fabius bood gisterochtend zijn ontslag aan. Hij zal aanblijven tot de nieu we premier is benoemd. In zijn korte toespraak formuleerde presi dent Mitterrand het voorstel tot advertentie ■£39 't Beleid van de WD werkt Onze economie groeit weer, de werkloosheid daalt en er komen weer nieuwe banen bij. Ook voor Buitenland kort 'verdrag' tussen hemzelf en de conservatieve meerder heid, die gebaseerd zou moeten zijn op „goed gedrag en een nauw keurig uitvoeren van de grond wet". Commentatoren merkten na de televisie-toespraak echter meteen op dat het er nu juist om gaat vast te stellen wat de grondwet dan wel precies voorschrijft in verband met een toestand waarmee geen reke ning gehouden was. Na herhaalde tellingen en wisse lende onzekerheid is in de loop van de dag definitief komen vast te staan dat de RPR in het nieuwe parlement over 150 zetels beschikt en de UDF over 127 zetels. Samen met 14 onafhankelijk opererende conservatieve afgevaardigden brengt dit het centrum-rechtse blok op 291 zetels, terwijl de abso lute meerderheid bij 289 zetels ligt. Splinterpartij Het ultra-rechtse Nationale Front van Jean-Marie le Pen kreeg 33 zetels en daarmee het recht een eigen fractie in het parlement te vormen, die de macht heeft in de discussies in te grijpen, moties in te dienen en zitting te hebben in de verschillende commissies. De socialisten kwamen op 215 zetels en vormen daarmee de grootste partij in het parlement. De communisten vielen terug op 35 zetels en zetten daarmee hun weg naar een splinterpartij voort. In het socialistische kamp werd de ver kiezingsuitslag als een overwin ning gevierd. Men ziet haar als een mogelijk heid binnen afzienbare tijd weer aan de macht terug te keren. Dit zou echter alleen mogelijk zijn in combinatie met een partner en de aard van deze partner valt nu nog onmogelijk te definieren. En ook al zou de RPR-UDF-coalitie al na een paar maanden door innerlijke ver deeldheid en persoonlijke afgunst uiteen vallen - zoals wel wordt voorspeld - valt nog niet in te zien waar de socialisten in zo'n geval een regeerbare meerderheid kun nen vinden. Hoewel in het algemeen wordt aangenomen dat president Mitter rand de gaullistenleider Jacques Chirac tot premier zal benoemen, is er ook nog alle kans dat hij een andere kandidaat op het oog heeft. Hoewel Chirac voor de hand ligt als de aanvoerder van de grootste partij in de nieuwe meerderheid, valt ook nog steeds de naam van oud-president Giscard d'Estaing, die zich echter, daarover gevraagd, steevast geirriteerd toont. Tijdens de televisiedebatten over de verkiezingsuitslag viel de terug keer in de openbaarheid op van oud-minister Simone Veil, die van '79 tot '82 voorzitster was van het Europese Parlement. Door journa listen gevraagd of zij bereid zou zijn eerste minister te worden, wik kelde zij zich in enige duistere for muleringen, waaruit viel op te ma ken dat zij niet ongenegen was de functie op zich te nemen. Madame Veil is een aanhangster van de UDF en staat dichter bij oud-president Giscard dan bij gaullistenleider Chirac. Ook de mogelijkheid van een vierde en nog bij een ieder onbekende kandi daat wordt in de Franse pers over wogen. In dit verband wordt wel de naam genoemd van de jonge en energieke Francois Leotard, voor man van de Republikeinse Partij, die opereert onder de vlag van de UDF. Doof De rol van de nieuwe eerste mi nister, die zal moeten optreden on der het oppertoezicht van een pre sident die de voorman is van de op positie, zal niet eenvoudig zijn. Het dagblad 'Le Monde' stelde maan dag dat 'de overwinnaars er uitzien of ze op weg zijn naar de macht met de strop om hun nek'. Het blad stelt bovendien dat het staatshoofd 'de tegenstander' van de eerste mi nister zal zijn, terwijl Mitterrand bovendien nog in een recent televi sie-interview met nadruk had ver klaard dat men 'een president geen voorwaarden stelt'. Hij had er ter illustratie aan toegevoegd: „Op zul ke momenten zal ik doen of ik doof ben". Een katholieke zuster praat in de Filippijnse provincie Samar met leden van het communistische Nieuwe Volksleger. De zuster tracht de strijders over te halen zich over te geven aan het reguliere leger, nu dictator Marcos het land heeft moeten verlaten. (foto anp> BONN - De Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker wil graag naar West-Duitsland komen. Daar laat hij al jaren geen twijfel over bestaan. De grote vraag blijft echter of hij ook mag. Sinds het afgelopen weekeinde wordt er in Bonn weer druk gespe culeerd over het bezoek. Het week blad Der Spiegel, dat zich op bron- Oost-Berlijn beroept, schrijft dat de Russische partijlei der Gorbatsjov in Bonn zijn op wachting wil maken en dat Honec- Premier Fabius van Frankrijk bood gisteren zijn ontslag aan. Maar eerst bracht hij, zoals gebruikelijk, zijn beide kinderen naar school. (foto ANP) door Hans Hoogendijk Maar dit bericht heeft iedereen in Bonn verrast. Regeringswoord voerder Ost zei dat Honecker na de ontmoeting met Kohl tijdens de begrafenis van de vermoorde Zweedse premier Palme had her haald nog dit jaar te willen komen. Minister Heinrich Windelen (Duits-Duitse betrekkingen) wilde slechts vertellen dat „Der Spiegel al zo vaak met dag en uur van aan komst het bedoek van Honecker INDONESIË (AFP) - De Ameri kaanse regering wil Indonesië 12 F-16's leverep. Dit heeft het Penta gon gisteren meegedeeld. Met de verkoop is een bedrag gemoeid van 432 miljoen dollar. De Amerikaanse regering heeft het Congres op de hoogte gesteld van haar voornemen. Het Congres heeft een maand de tijd om eventu eel bezwaar aan te tekenen. heeft aangekondigd en ook die meldingen waren niet juist". Hij voegde daaraan toe dat zowel Honecker als Gorbatsjov zijn uit genodigd. De laatste heeft de invi tatie nog niet aangenomen, maar „de Westduitse regering heeft uit genodigde gasten niet voor te schrijven wanneer ze moeten ko men". Hooggeplaatste regerings kringen wilden alleen kwijt het „op zich logisch te vinden dat Gor batsjov vóór Honecker komt". Een vooraanstaande Oostberlijnse jour nalist, die tot de intieme kring rond Honecker wordt gerekend, ver wees desgevraagd het Spiegelbe- richt naar het rijk der fabelen. Over het eerste bezoek van de 73- jarige Honecker aan de Bondsre publiek wordt al maanden gespe culeerd. Hij zou een dag in Bonn willen doorbrengen en twee dagen in de deelstaat Saarland, waar hij is geboren. In 1984 was Honecker ook van plan een bezoek aan West- Duitsland te brengen, maar zag daar op het laatste moment van af. De leiders in het Kremlin, aange voerd door de toenmalige minister van buitenlandse zaken en huidig staatshoofd Andrej Gromyko, brachten het Honecker-plan via een campagne in de partijkrant Pravda om zeep. Speelruimte Honecker wilde toen - en ver moedelijk nu weer - aantonen dat er voor de DDR een eigen speel ruimte is binnen het Warschau pact. In tegenstelling tot vorig jaar is er tot nu toe in de Russische pers niet kritisch geschreven over de plannen van de Oostduitse staats- en partijleider. Westduitse kranten komen tot de conclusie dat Gorbatsjov, al dan niet daartoe gestimuleerd door Gromyko, Honeckers reisplan heeft getorpedeerd. Gromyko is al lergisch voor elke Duits-Duitse toenadering. Der Spiegel daarentegen komt tot geheel andere gevolgtrekkin gen. Het blad schrijft dat Honecker wel degelijk de zegen van Moskou heeft voor zijn Westduitse reis, maar doodeenvoudig Gorbatsjov voor moet laten gaan. Het blad meent deze positieve inschatting te kunnen motiveren met de opmer king dat de betrekkingen tussen Oost-Berlijn en Moskou zo goed zijn dat Gorbatsjov Honecker de eer bewijst in april persoonlijk aan wezig te zijn op het Oostduitse par tijcongres. Enige tijd later zou Gorbatsjov naar Bonn willen reizen om kanse lier Helmut Kohl er van te overtui gen dat deelname aan sdi uiter mate schadelijk is voor de betrek kingen tussen Bonn en Oost-Euro pa. Hy zou, volgens deze redene ring, dit bezoek zo belangrijk vin den, dat hij accepteert dat de cdu van Kohl het als welkom steuntje in de rug bij de verkiezingsstrijd zal gebruiken. Een SPD-zegsman stelde rond de SDI-perikelen van Bonn sarcas tisch: „Kohl heeft het uitstekend voor elkaar. Bij SDI heeft hij niet alleen de Russen tegen zich in het harnas gejaagd, maar nu ook de Amerikanen". ADVERTENTIE Bootvluchtelingen Vietnamese bootvluchtelingen .gaan dikwijls niet alleen gebukt onder natuurgeweld en ontberin gen, zij worden ook nog geteisterd door piraten die hen op zee bero ven en de vrouwen verkrachten of ontvoeren. Een functionaris van de VN zei dat bijna de helft van de vrouwelij ke bootvluchtelingen uit Vietnam kan verwachten dat zij vóór lTun aankomst in Thailand onderweg worden verkracht of ontvoerd. De ontvoeringen eindigen meestal in moord. Hotelramp Reddingsploegen hebben giste ren nog eens vijf personen uit de puinhopen van het ingestorte New, World Hotel in Singapore gered. Hiermee komt het totale aantal op 16. Het ministerie van binnenland se zaken deelde mee dat er tot nu toe 10 doden zijn geborgen en niet zoals eerder gemeld 11. De schat tingen van het aantal mensen dat nog onder het puin bedolven ligt variëren van 55 tot ongeveer 100. Autobom Syrië heeft Irak ervan beschul digd dat het de aanstichter is van een aanslag met een autobom, die afgelopen donderdag in Damascus heeft plaatsgevonden. Volgens een radiostation in Beiroet vielen bij de aanslag 200 doden en gewonden. PARIJS (AP) - Nu de centrum rechtse partijen de Franse parle mentsverkiezingen hebben ge wonnen, lijkt Jacques Chirac, leider van de neo-gaullistische Republikeinse Partij (RPR) en huidige burgemeester van Parijs, een grote kans te maken om de nieuwe premier van het land te worden. De 53-jarige Chirac is een voor treffelijk drager van de gaullisti sche traditie. Hij is een voorstan der van een economische beleid, dat gericht is op het overdragen van banken en industrieën in particuliere handen, belasting verlaging en de afschaffing van mechanismen van prijscontrole. Chirac werd op 29 november 1932 geboren in Parijs, als enig kind van een welvarend zaken man. Zijn studietijd bracht hij grotendeels door in Parijs, maar als het even kon verliet hij de drukke Franse hoofdstad en ver trok naar de rust van het land huis van de familie Chirac in Correze. Nadat hij was afgestudeerd aan het Instituut voor Politieke Wetenschappen in Parijs, trad hij toe tot het Franse leger en vocht in de Algerijnse oorlog. Hij vol tooide zijn opleiding aan de Eco- le Nationale de Administration (ENA), een hogeschool die stu denten aflevert, die over het alge meen kunnen rekenen op een goede carrière in de Franse amb tenarij. Zo verging het ook Chi rac. Zijn politieke loopbaan begon onder de voogdij van de, inmid dels overleden, president Geor ges Pompidou, die de snel op klimmende Chirac ooit 'mijn. bulldozer' noemde. In 1974 werd Chirac, 41 jaar oud, onder de nieuw gekozen president Valery Giscard d'Es taing tot premier benoemd en daarmee was hij één van de jong ste premiers uit de Franse ge schiedenis. Chirac had een be langrijke bijdrage geleverd aan de verkiezing van de nieuwe pre sident, door de gaullisten op te roepen hun stem aan Giscard d'Estaing te geven ten koste van diens opposant, de veteraan Jac ques Chaban-Delmas. De samenwerking tussen Gis card d'Estaing en Chirac duurde slechts twee jaar. Chirac diende in 1976 zijn ontslag in, omdat hij vond dat hij als premier te wei nig zelfstandig kon werken en hij het oneens was met de president over een aantal economische vraagstukken. Dynamisch Hij behield zijn zetel in de Na tionale Assemblee, het Franse parlement, en dong met succes naar het burgemeesterschap van Parijs. Chirac wist zich een repu tatie op te bouwen als een dyna misch leider van het stadsbe stuur en werd twee jaar geleden met een grote meerderheid in zijn functie herkozen. In 1981 stond Chirac kandidaat voor de presidentsverkiezingen, maar werd in de eerste ronde verslagen door zijn tegenstander Giscard d'Estaing. In de tweede ronde van de verkiezingen riep hij zijn kiezers op niet Giscard d'Estaing te steunen, maar hun eigen geweten te volgen, een daad die, zo meent men, een gro te bijdrage heeft geleverd aan de verkiezingsoverwinning van de socialistische presidentskandi daat Francois Mitterrand. Indien Mitterrand Chirac nu benoemt tot premier, iets wat zeer waarschijnlijk lijkt, zal het voor het eerst in de geschiedenis van de Vijfde Republiek zijn dat een Franse president moet rege ren met een regering, die uit par tijen van de oppositie is samen gesteld. Zowel voor Mitterrand als voor Chirac zal dit een zware opgave zijn, waarbij de laatste in ieder geval kan buigen op zijn er varingen onder president Gis card d'Estaing. Chirac weet dat hij zal moeten slagen als premier, wil hij een se rieuze kandidaat blijven voor de komende presidentsverkiezin gen. Deze zouden in 1988 moeten worden gehouden, maar het is ook mogelijk dat Mitterrand, door de ingewikkelde politieke situatie waarin hij zich nu be vindt, zich eerder terugtrekt. Nadat de computers zondag avond de overwinning van de centrum-rechtse partijen hadden voorspeld, verklaarde Chirac, waarschijnlijk in de overtuiging dat hij de nieuwe premier zou worden: 'De keuze is gemaakt. Nu moeten alle Fransen, on geacht hun politieke overtui ging, zich aaneen sluiten en sa- Rede Reagan mist de kracht van overtuiging steun en 59 procent tegen. Het aantal mensen dat geen me ning had was gestegen bij de jong ste opiniepeiling, aldus ABC. Naar de toespraak van Reagan heeft 38 procent van de Amerikaanse be volking gekeken, zo bleek uit het onderzoek. Thomas Foley, democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, is er van overtuigd dat Reagan menwerken bij de noodzakelijke vernieuwing, waar Frankrijk om vraagt.' Chirac is een man met een een voudige smaak. Hij houdt van wildwest-films op de televisie, leest graag detective-verhalen en houdt van een glas bier. Hij is een politicus met een informele stijl, een teken van zijn grote zelf vertrouwen. Zelf formuleerde hij zijn houding eens zo: 'Ik ben naief genoeg om te geloven dat wanneer ik echt iets wil berei ken, er geen enkele reden is om aan te nemen dat ik het niet zou verkrijgen.' Het oerwoud van overbodige regels en vergunningen waar ieder een in verdwaalt. De WD is hard bezig om aan die ambtelijke rompslomp een eind te maken. Gerard Verhulsdonk. banketbak- nnniiiimii— Belasting betalen is normaal, maar elk jaar zo'n 20 weken werken voor belasting en premies is toch al te gek. Daarom wil de WD dat u netto meer overhoudt van uw loon. Laurens Bulters. vertegen- West-Berlijnse telefooncellen afgeluisterd BONN (GPD) - In twee West- berlijnse telefooncellen vlakbij grensovergangen naar Oost- Berlijn zijn gisteren afluister- apparaten gevonden. De West- berlijnse autoriteiten zijn ervan overtuigd dat de apparatuur is geplaatst door de Oostduitse geheime dienst. De gevonden installaties konden ook het gekozen num mer registreren, waardoor de Oostduitse geheime dienst exact kon bepalen wie met wie belde. De twee telefooncellen stonden binnen zichtbereik van Oostberlijnse wachttorens. De cellen werden voornamelijk gebruikt door in Oost-Berlijn geaccrediteerde Westerse di plomaten, DDR-ftmctionaris- sen en Duitse reizigers tussen beide delen van Berlijn. De Westduitse overheid heeft naar aanleiding van de ontdek king besloten alle telefooncel len aan de 1200 kilometer lange grens tussen Oost- en West- Duitsland te onderzoeken. On dertussen is tevens vast komen te staan dat bij het afluisteren gebruik is gemaakt van mate riaal uit het Westen. Verdachte Zweed in staat van beschuldiging STOCKHOLM (Rtr./UPI/DPA/ AFP) - Een 32-jarige Zweed, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de moord op premier Olof Pal- me, is gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld. De man zit sinds 12 maart in hechtenis. De openbare aanklager K.G. Svensson stond voor de keu ze de man in vrijheid te stellen of hem aan te klagen. In.de tenlaste legging, die de aanklager aan een rechtbank in Stockholm overleg de, staat dat er aanwijzingen zijn dat de man „als dader" medeplich tig is geweest aan de moord. Svensson zei dat de man enige mi nuten na de schietpartij is gezien in de onmiddellijke omgeving van de plaats van het misdrijf. De Stockholmse hoofdcommis saris van politie, Hans Holmer wees ook op verklaringen van ge tuigen volgens wie de verdachte enige weken voor de moord op Pal- me zei dat de premier op zijn „do denlijst" stond en dat er „bloed zal vloeien in de straten van Stock holm". De man heeft geen alibi voor de avond van de moord. Ge confronteerd met getuigeverk la- ringen paste hij verscheidene ma len zijn verhaal aan, aldus Holmer. Bomaanslag op supersneltrein PARIJS (AFP/DPA/UPI) - Bij een ontploffing in een Franse super sneltrein TGV zijn gisteren negen personen gewond geraakt Naar de politie meedeelde zijn twee van de gewonden er slecht aan toe. De ontploffing deed zich voor toen de TGV, die van Parijs op weg was naar Lyon, zich nog op een „klassiek" traject bevond op circa 10 km van de Franse hoofdstad. Op het moment van de ontploffing had de TGV een snelheid van 140 km. Als hij op topsnelheid rijdt, gaat de TGV ongeveer twee keer zo hard. Nog niemand heeft zich verant woordelijk gesteld voor de aanslag, die zich voordeed in een bagagede pot helemaal voorin de trein. Het is de tweede aanslag op een TGV.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7