Kamer eist verbetering lot Tamils *jgSf WEER VEILIG OVER STRAAT? 'TWERD HOOG TIJD! 'Zwart geld had niet veel om het lijf LEREN ZEVOOR N UIT KERING? Weigeren Bhagwan verbaast juristen 'Opvangcentra mensonterend' Bewoners vragen Denen asiel na vergeefs protest tegen tippelzone Onderwijs niet genoeg bij kansarme kinderen Ex-banlder P. Slavenburg zwakt betekenis fraudepraktijken af DINSDAG 18 MAART 1 wifmi™-; DEN HAAG (GPD) - De woon- en leefsituatie van de naar schatting 1400 Tamils in ons land moet zo snel mogelijk worden verbeterd. Het verblijf in grote opvangcentra is uitzichtloos en mensonterend en daarom niet langer ver antwoord. Evenals andere vluchtelingen hebben de Ta mils recht op een uitkering en een redelijke huisvesting. Dat heeft een meerderheid van CDA, PvdA en klein links in de Tweede Kamer gisteren uitgesproken tijdens een vergadering van de desbetreffende kamercommissies met minister Brinkman (WVC) en staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie). Het CDA wil een speciale uitkering voor asielzoekers, die gelijk is aan de bijstandsuitkering van 1045 gul den bruto per maand. Volgens het CDA-kamerlid mevrouw Evenhuis blijven de kosten van zo'n uitke ring binnen het bedrag van 22 mil joen gulden, dat het kabinet nu voor de opvang van Tamils heeft uitgetrokken. Hoewel het kabinet weinig voelt voor een andere rege ling, heeft minister Brinkman on der druk van de Tweede Kamer toegezegd het alternatief van het CDA te onderzoeken. Voor de Tamils geldt tot dusver een bijzondere regeling, de zoge naamde bad-bed-broodregeling. Deze voorziet in een verzorgd ver blijf in opvangcentra en een weke lijkse uitkering van 20 gulden aan zakgeld. De Tamils hebben daar door in tegenstelling tot andere vluchtelingen geen recht op een bijstandsuitkering. De regeling is vorig vooijaar ingesteld om een einde te maken aan de concentra tie van honderden Tamils, die in duistere pensionnetjes in Amster dam en Den Haag in een onhoud bare situatie verkeerden. Van een tijdelijk verblijf in de opvangcentra, onder welke voor waarde de Tweede Kamer vorig jaar akkoord ging met de regeling, is geen sprake meer, omdat de af handeling van de asielaanvragen van de Tamils veel langer duurt dan was voorzien. Explosief Het uitzichtloze verblijf en de on zekere toekomstverwachting lei den in de centra tot grote spannin gen. In sommige pensions is de si tuatie ronduit explosief. Een aantal Tamils heeft zich onder psychiatri sche behandeling moeten stellen. Omdat de Tamils geen baan mogen zoeken en geen cursussen mogen volgen, viert de verveling hoogtij. Om de verveling in de ceptra te verdrijven, wil het kabinet extra geld beschikbaar stellen voor so ciaal-culturele activiteiten. De Ka mer vindt dat volstrekt onvoldoen de. Met uitzondering van de WD en de kleine rechtse partijen eist de Kamer dat de bijzondere regeling zo spoedig mogelijk wordt afge schaft, het recht op een (bijstands- )uitkering wordt teruggegeven en de Tamils worden ondergebracht in kleine centra of aparte wooneen heden. Brinkman voelt niets voor het zogenaamde bijstandsmodel, dat de overheid zo'n 22 miljoen gulden gaat kosten. Hoewel de huidige re geling hetzelfde kost, vreest de be windsman dat de totale kosten voor de overheid (door bijvoor beeld het aanvragen van huursub sidie) tot zo'n 30 miljoen gulden zullen stijgen. Ook is hij bang, dat een andere regeling weer meer Ta mils zal aantrekken. Het overleg met de Tweede Ka mer wordt begin april voortgezet. Bewoners van de De Ruyterkade laten in het Deense consulaat hun paspoort zien. Zij vroegen daar asiel aan. omdat ze het actievoeren tegen de gedoogzone voor prostitutie moe zijn. (foto Anefo» AMSTERDAM (ANP) - Vijftien be woners van de De Ruyterkade in Amsterdam hebben gisteren op het Deense consulaat politiek asiel aangevraagd in Denemarken, om dat ze al maandenlang tevergeefs actievoeren tegen het aanwijzen van hun straat als gedoogzone voor straatprostitutie. Ze vinden dat er in Nederland en met name door de gemeente Amsterdam op geen en kele manier rekening wordt gehou den met de overlast die ze onder vinden als gevolg van de tippelzo- "De bewoners voelen zich in hun meest fundamenteel menselijke rechten tekort gedaan. Hun straat is hun straat niet meer, hun land is hun land niet meer. Zij weigeren daarom nog langer onderdrukt te worden door een politiek wanbe leid en ze besluiten politiek asiel aan te vragen in een land dat hen de bescherming zal bieden die zij verlangen", aldus een verklaring van de bewoners. Het college van B en W van Am sterdam maakte vorige week be kend dat de gedoogzone aan de De Ruyterkade nog blijft bestaan tot 1987. In de loop van dat jaar zal de zone moeten verhuizen, in verband met de sloop van een deel van de kade voor de ontwikkeling van IJ- oever. De bewoners zijn zeer teleurge steld over het voortzetten van de gedoogzone. Zij zijn het niet eens met de conclusie van het gemeen tebestuur dat er geen klachten meer zijn over de tippeltijden, er geen extra hinder meer is door toe name van het verkeer van de klan ten en er ook geen concentratie van de drugshandel meer is. Vol gens hen hebben ze slechts minder vaak geklaagd, omdat die klachten 'toch geen effect hadden'. Een woordvoerster van het Deense consulaat verklaarde de asielaanvragen van de bewoners 'serieus in behandeling te nemen'. Of de aanvragen ook werkelijk worden gehonoreerd, is over onge veer zes weken bekend. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat Ne derlanders politiek asiel in Dene marken hebben aangevraagd, al dus de woordvoerster. ADVERTENTIE Minister Brinkman (rechts) en staatssecretaris Korte-Van Hemel (naast hem) luisteren in gezelschgp van reizend ambassadeur Wijnaendts naar kamerleden tijdens het overleg over Tamils. (foto gpd» ADVERTENTIE Na jaren gepraat over milieu beleid heeft de WD bewezen wat er in korte tijd kan worden gedüün. Aan zure regen, aan water en bodemverv uiling. De WD gaat door, ook voor de volgende gene ratie. Mattv Arkenbout, verpleeg- VERKEERSVEILIGHEIDS- PRIJS (ANP) - De Utrechtse ge meente Nieuwegein heeft dit jaar de „Verkeersveiligheidsprijs voor gemeenten" gekregen van Veilig Verkeer Nederland (WN). De prijs, een goudgravure ging naar Nieuwegein omdat deze gemeente onder meer veel verkeersvoorzie- ningen treft voor gehandicapten. Tevens heeft de gemeente gunstige parkeervporzieningen en bezit ze alarmmarkeringen voor blinden. LEIDEN (ANP) - Het Nederlands Juristencomité voor de Mensen rechten (NJCM) is zeer verbaasd dat Bhagwan Nederland niet in mag. Justitie bepaalde vrijdag dat deze geestelijk leider een toeristen visum zal worden geweigerd als hij daar om vraagt. Bhagwan zou vol gens dit ministerie de openbare or de en rust in Nederland in gevaar brengen. Justitie vreest dat Bhag wan zijn 'beledigende' uitlatingen die hij eerder voor de Nederlandse televisie deed over 'bepaalde' per sonen, groepen en instellingen, zal herhalen. Een woordvoerder van het NJCM zette gisteren echter vraag tekens bij de rechtsgeldigheid van deze opstelling van Justitie. De weigeringsgrond, gevaar voor de openbare orde en de openbare rust, slaat volgens de vreemdelin gencirculaire vooral op (het plegen van) strafbare feiten. De staatsse cretaris van justitie heeft de uitin gen van Bhagwan echter niet zo aangemerkt, aldus het NJCM. Het enkele feit dat uitspraken van Bhagwan de gemoederen in Ne derland in beweging brengen, is volgens de juristen geen reden hem de toegang te weigeren. Bo vendien zou dit betekenen dat de overheid zich bemoeit met de in houd van uitspraken die in Neder land worden gedaan en dat is weer in strijd met de vrijheid van me ningsuiting en vrijheid van gods dienst en levensovertuiging, aldus het NJCM. De Amsterdamse Bhagwan-com- mune vindt de beslissing van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) niet democratisch. Een woordvoerder: "In hoeverre kan een regering be palen welke uitspraken van Bagh- wan voor een deel van het volk aanvaardbaar zijn of niet?". De reizende geestelijk leider heeft overigens voor Nederland nog geen visum aangevraagd. Hij woont nu in Ierland met een door- reisvisum. Vorig jaar werd hij ge dwongen de Verenigde Staten te verlaten waarna hij enige tijd in Nepal woonde. Daar kondigde hij aan zijn Europese volgelingen te willen bezoeken. In Europa lijkt Bhagwan echter ook steeds min der welkom. Spanje, Groot-Britta- nië en West-Duitsland laten hem het land niet in en Griekenland stuurde hem na korte tijd weg. VALSE TIENTJES (ANP) - In Veenendaal is een 36-jarige druk ker opgepakt. Hij wordt ervan ver dacht 10.000 valse tientjes te heb ben vervaardigd, zo heeft de Haag se politie gisteren meegedeeld. De tientjes werden vorige week door de Haagse politie gevonden in een auto. Er zijn ook vier Hagenaars aangehouden. Dat kan alleen als de WD blijft door gaan met de krachtige bestrijding van vandalisme en criminaliteit. Met meer politie op straat en voldoende celruimte. Coos Zeij. gepensioneerd. Actiecomité bang voor wilde actie brandweer A'dam AMSTERDAM (ANP) - Het actie comité van de Amsterdamse brandweer is bang dat de bom morgen zal barsten en het perso neel wilde acties gaat voeren als er niet binnen één dag uitzicht komt op verbetering van hun arbeidsom standigheden. Volgens woordvoerder C. Ron- ner heeft het actiecomité nu al de grootste moeite om de brandweer lieden in de hand te houden. Vanochtend hebben de brand weermensen een door de AbvaKa bo gesteund voorstel voor verbete ring van de functiewaardering overhandigd aan brandweer-wet houder Schaeffer. ROTTERDAM (ANP) - Leerlingen uit de zogenoemde kansarme mi lieus houden een achterstand, ook als zij speciale onderwijsprogram ma's volgen. Zij kunnen de opga ven van dat speciale onderwijs wel goed maken, maar halen niet het landelijk gemiddelde van de alge mene CITO-toetsen (Centraal Insti tuut voor Toetsontwikkeling) die op scholen worden gehouden om de schoolvorderingen te testen. Tot deze conclusie komt direc teur J. Slavenburg van de Rotter damse Schooladviesdienst in zijn proefschrift over Onderwij sstimu- lering en gezinsactivering'..Hij pro moveert hierop op 10 april aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Het proefschrift bevat de eerste resultaten van de onderwijspro gramma's van het project Onder wijs en Sociaal Milieu. Dat project is bedoeld om de onderwijskansen van arbeiderskinderen op de kleu terschool en in de eerste klas van de lagere school (tegenwoordig de eerste drie klassen van de basis school) te verbeteren. De prestaties bij de algemene vorderingstoetsen worden volgens Slavenburg vooral bepaald door de intelligentie en werkhouding van de kinderen. Ook speelt het stimu leren van hun intellectuele ontwik keling door de ouders een rol. Maar intelligentie noch werkhouding Twee verdachten na roofmoord op invalide vrouw ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft een man en een vrouw aangehouden die ervan worden verdacht de 89-jarige J. Zwanenburg om het leven te heb ben gebracht. Met de aanhouding van de twee Rotterdammers, 28 en 29 jaar, gaat de politie ervan uit dit „afschuwelijk misdrijf' te hebben opgelost. De 89-jarige invalide vrouw werd op zaterdag 15 februari dood aan getroffen in haar bejaardenwoning aan de Bertrand Russellplaats in de wijk Ommoord in Rotterdam. Uit het onderzoek is gebleken dat de vrouw al vrijdagmiddag rond drie uur om het leven is gebracht. Volgens een politiewoordvoerder is de vrouw aan ernstig hersenlet sel als gevolg van een klap met een zwaar voorwerp overleden. De po litie is het tweetal op het spoor ge komen doordat ze in winkels be taalden met uit de bejaardenwo ning gestolen girobetaalkaarten. Groepen klagen bij Russen over mensenrechten AMSTERDAM (ANP) - Vyf Am sterdamse groepen willen met de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Den Haag overleggen over de mogelijkheid een internationaal fo rum te houden 'dat de huichelach tigheid van de Nederlandse staat, die anderen beticht van wat zij zelf bedrijft, aan de kaak stelt'. Het Klachtenburo Politieoptreden Am sterdam, het Komitee Onafhanke lijk Onderzoek, het Advocatenkol- lektief Noord, de Vrienden van Hans Kok en de Gezamenlijke Kraakgroepen Amsterdam hebben hiertoe een verzoekschrift inge diend bij de ambassadeur, zo heb ben zij gisteren meegedeeld. Aanleiding voor het verzoek is het vermelden door de heer Blis- henko - namens de Sowjet-Unie lid van de Commissie voor Mensen rechten van de Verenigde Naties - van de zaak Hans Kok als Neder lands voorbeeld van schending van mensenrechten. Volgens de groepen ondervinden veel meer Nederlanders een slechte behande ling door de politie en de staat. ROTTERDAM De ex-bankier mr. P. Sla venburg heeft gisteren op de eerste dag van het proces rond het zwartgeld-circuit bij de bank de betekenis van de frauduleuze prak tijken afgezwakt. Het was volgens hem 'een vergissing die niet veel om het lijf had'. In een door talloze dossiers tot kleine biblio theek omgebouwde rechtzaal zei Slaven burg over de 170 miljoen gulden aan zwart geld die in de periode 1979-'83 bij de bank na een politie-inval werd ontdekt: „Dat be drag heb ik ook gelezen. Het is belachelijk. Het was een facetje. We beschouwden het als een incident dat overigens wel de we reld uit moest". door Bas Hoppel Hij maakte duidelijk dat, voor zover hem het bestaan van zwart geld binnen de bank bekend was, opdracht te hebben gegeven die praktijken te stoppen, te veroordelen en te verbieden. „Zoiets is een volkomen ver keerde zaak en daarom zeer verwerpelijk". Ook het bijhouden van een 'dubbele boek houding' zoals op enkele bijkantoren is ge beurd door het verstrekken van kredieten met een 'zwarte dekking' of het toestaan van valse namen keurde Slavenburg scherp af. „Daar is geen discussie over mogelijk. Dat is helemaal fout. We willen niet mee werken aan heimelijke zaken. Dat vinden we niet juist". Dat het desondanks gebeur de en dat juist hij er als president-directeur in die periode leiding aan gaf, daarvan wil de mr. P., zoals het bankpersoneel hem mocht noemen, niets weten. Ontspannen Slavenburg, inmiddels gewend aan de gang naar de rechter, stapte gisterochtend volkomen ontspannen de rechtzaal binnen, schudde een bekende de hand en had vóór de rechtszaak begon, nog net even tijd om z'n Amsterdamse ochtendblad door te bla deren. Hij wekte daardoor eerder de indruk als gepensioneerde een dagje uit te zijn dan voor een ernstige zaak terecht te staan. In de loop van de eerste zittingsdag - het hele proces kan in het ongunstigste geval nog tot vlak voor Pasen duren - gaf hij een beeld van zijn werkzaamheden tot zijn ver trek in mei 1982. Dat kwam erop neer dat hij op papier nog wel president-directeur was maar dat de touwtjes toen al in handen waren van de Fransen die Slavenburg's Bank een jaar eerder hadden gekocht en in middels hebben omgedoopt tot Crédit Lyonnais. Mr. P. zei, om z'n onschuld in de zwart- geld-affaire aannemelijk te maken, zich in zijn laatste actieve jaren bij de bank alleen te hebben bemoeid met het bezoeken van buitenlandse filialen en binnen de raad van bestuur de recepties te hebben verdeeld die moesten worden afgelopen. Bovendien had hij, nog vóór de Franse overname, gepro beerd de toen in financieel slechte doen verkerende bank te verkopen aan een ande re bank in eigen land. Slavenburg is er zelfs voor naar de Verenige Staten gevlogen om een koper te vinden. Toen de Fransen uiteindelijk Slavenburg overnamen, wisten ze niets af van de om vangrijke zwartgeld-affaire bij de bank aan de Coolsingel. Dat bleek gistermiddag uit het verhoor van de huidige voorzitter van de raad van bestuur George Vigon. Mr. P. zei dat er geen gelegenheid was geweest de zwartgeld-affaire aan te kaarten bij Vigon. „Toen de Fransen kwamen, is onmiddellijk de grote directiekamer waarin ik zat ont ruimd. Ik kwam in een zijkamertje terecht bleek door de speciaal opgestelde stimuleringsprogramma's belang rijk te worden beïnvloed. Ook was het nog niet mogelijk de ouders meer stimulansen te laten geven. De programma's voor gezinsacti vering hadden weinig effect en werden over het algemeen slechts gedeeltelijk door de ouders uitge voerd. Bovendien was het aantal deelnemende ouders gering, aldus de onderzoeker. Slavenburg vindt het nodig, dat er nieuwe stimuleringsprogram ma's worden ontwikkeld om ook de prestaties op de algemene CI TO-toetsen te verbeteren. Uit ver schillende onderzoeken is bekend dat de prestaties op deze toetsen van groot belang zijn voor de ver dere schoolloopbaan van de kinde ren, aldus Slavenburg. Het al vele jaren lopende project, waarvan Slavenburg sinds 1974 al gemeen leider is geweest, wordt gesubsidieerd door de gemeente ^Rotterdam, het ministerie van on derwijs en de Stichting voor On derzoek van het Onderwijs (SVO). Tbr en jaar cel geëist wegens marteling van zoontje (3) AMSTERDAM (ANP) - „Er zijn geen woorden voor. Artsen, gespe cialiseerd in kindermishandeling, hebben dit nog nooit meegemaakt. Psychiaters noemen dit ernstig sa disme". Dat zei de Amsterdamse officier van justitie mr. B. Broers gisteren tegen een 25-jarige moe der en haar 24-jarige vriend uit Hil versum, die samen het driejarig zoontje van de vrouw maanden lang hadden gemarteld. De officier eiste onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering en een jaar gevangenisstraf omdat 'het zo volstrekt onbegrijpelijk is dat mensen dit doen', aldus Broers. De man en de vrouw gaven toe vorig jaar van augustus tot novem ber de driejarige Patrick lichame lijk en geestelijk zwaar te hebben mishandeld. Zij lieten zonder re den het kind 's nachts naakt op een betonnen vloer voor het open raam slapen. Twee weken lang mocht het jongetje bij hen aan tafel zitten, maar kreeg het geen hap te eten. Het kind werd geslagen en moest urenlang in de hoek staan. Patrick werd bovendien in een bad ijskoud water gedompeld totdat 'hij er half dood uitkwam', aldus de vriend van de moeder. En, om het jongetje weer bij zijn positieven te brengen, hielden de moeder en haar vriend daarna zijn handje net zolang tegen de kachel 'tot zij een vleeslucht ro ken'. Patrick liep hierbij derde graads brandwonden op. Niemand merkte iets van de praktijken van de twee. Totdat, half november, de moeder van de man het jongetje na twee maanden weer te zien kreeg. Zij deed aangif te van de kindermishandeling door haar zoon en vriendin bij de politie. De driejarige Patrick liep door de mishandelingen een hersenk- neuzing en hersenbloeding op. Verder een oogafwijking, waarvan het volgens de artsen de vraag is of die nog ooit verdwijnt. Verder was het kind bedekt met blauwe plek ken, had het derdegraads brand wonden op zijn handje en was het zó ondervoed dat het nauwelijks kon staan. Geestelijk was Patrick een wrak toen hij in november werd weggehaald by de moeder en opgenomen in een ziekenhuis. De rechtbank doet op 27 maart uitspraak. ADVERTENTIE Wie wel ongevraagd z'n mond open deed, was J. Pronk, het hoofd van de interne ac countantsafdeling bij de toenmalige Sla venburg's. Hij zei herhaaldelijk bij de top van het bedrijf aan de bel te hebben getrok ken over de kwalijke praktijken waarop hij bij controles stuitte. Die weigerde volgens hem echter in te grijpen. „Mijn advies aan de raad van bestuur was dat ze er iets aan zouden moeten doen. Ik kon dit niet langer met lede ogen aanzien", vertelde Pronk die door z'n optreden in conflict kwam met de leiding en door die top op een minder be langrijke post binnen de bank werd ge plaatst. „Er lagen waarden in kluizen die niet waren geadministreerd. D&ar kan ik als accountant niet mee leven", aldus Pronk. Op de vraag van verdachte P. Slavenburg of het hier nu om omvangrijke zaken ging of om een incident, antwoordde Pronk tot teleurstelling van z'n gepensioneerde baas: „Het was niet gering, meneer Slavenburg. Het ging toch wel om veel geld". Morgen gaat het proces verder en zal Ruud Slavenburg, de broer van mr. P., wor den verhoord. De beste kans op 'n baan geeft onderwijs, dat zich richt op kwaliteit en prestatie en goed aan sluit op de prakU|k. Daar staat de WD voor. loke van Herk-lensveld. onderwijzeres.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5