Mannen schreeuwen meer en drinken vaker koffie Vrouwelijke raadsleden over de Leidse politiek Uitslagenavond en feest PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 18 MAART 1986 LEIDEN - Over één ding zijn de vrouwen in de Leidse gemeenteraad het roerend eens: dat er te veel mannen in de raad zitten. Maar, om daaraan de conclusie te verbinden dat het met meer vrouwen in de raad beter wordt, gaat hen te ver. Henriëtte van Dongen (PvdA): "Ik ben niet het type dat zegt 'stem maar op een vrouw, dan komt het allemaal wel goed'. Liever een man die bereid is na te denken dan een vrouw die zegt het allemaal prima te vinden". Vrouwelijke raadsleden zijn in de meeste gevallen op een zelfde ma nier in de actieve politiek terecht gekomen als hun mannelijke colle ga's. "Je rolt van het één in het an der. Maar vrouwen ondervinden nog altijd meer belemmeringen dan mannen. Ze zijn niet opgevoed met het idee dat ze een rol in het openbare leven kunnen spelen of dat ze bestuurlijke functies moeten vervullen", aldus Henriëtte van Dongen. "Vrouwen hebben niet geleerd om voor een maatschappe lijke functie andere dingen opzij te zetten of denken niet over de nodi ge capaciteiten te beschikken", vult Corrie Snelders (PvdA) aan. Het huwelijk en het hebben van een gezin wordt door alle vrouwen nog steeds als één van de meest 'belemmerende' factoren ervaren. Van de negen vrouwelijke raadsle den zijn er zes gehuwd en vier van hen zijn moeder. Kun je het raads werk wel doen met een kind, is een vraag die doorgaans alleen aan vrouwelijke raadsleden wordt ge steld. De vier moeders in de Leidse raad zeggen van wel: "Als je de za ken thuis maar goed regelt", me nen ze. Marietje van der Molen (PvdA) zegt nog wel regelmatig het gevoel te hebben dat ze het vaak van huis zijn moet verdedigen tegenover haar omgeving. Volgens Henriëtte van Dongen is door haar kennis senkring wel geaccepteerd dat ze veel van huis is. "Maar toch hoor je heel vaak van die opmerkingen als: 'Ach, dat kind'. Of: 'ga maar gauw naar huis, want je zult je dochter vandaag nog wel niet gezien heb ben'. Het komt allemaal uit de goedbedoelde hoek, maar onder tussen". Dikke sigaren De leeftijd van de negen vrouwe lijke raadsleden is, net als de man/ vrouw verhouding in de gemeente raad, weinig evenwichtig van op bouw. Zeven van de negen vrou wen zijn tussen de 32 en 44 jaar oud. Eén van hen, Paula Midden dorp (26), is jonger en één is er ou der, Toos Fallaux (66). De zeven raadsleden verklaren gemiddeld twintig a vijfentwintig uur per week aan het raadswerk te beste den. Voor de beroepsbestuurders, de wethouders Fase en Van Don gen, geldt dat een gemiddelde werkweek van zestig uur niet on gebruikelijk is. De gemeenteraad vergadert één maal per drie weken, op maandag avond. Burgemeester Goekoop opent die vergadering met een ha merslag en berichten van afwezig heid. Na de behandeling van de in gekomen stukken en eventuele stemmingen begint het heen en weer geloop. "Mannen zitten veel meer in de koffiekamer dan vrou wen", vertelt Corrie Kramp (CDA). Er wordt veel koffie gedronken, gerookt en vooral gekletst. De werkweek van de enige vrou welijke fractievoorzitter, Marietje van der Molen (PvdA) laat zien dat geen dag van de week zonder poli tiek is. Pïactie- en commissiever gaderingen, overleg met wethou ders en tussen fractievoorzitters, spreekbeurten, ledenvergaderin gen, stukken lezën, compromissen sluiten, telefoontjes plegen en het meedraaien in het informele cir cuit. Het is bijna een halve dag taak. Corrie Kramp herinnert zich nog haar eerste raadsvergadering, in 1974. Ze zat toentertijd met maar twee andere vrouwen in de raad, weggezonken in te grote herenfau teuils en met dikke sigaren voor zich op tafel. In de algemene raad van het energiebedrijf, waarin en kele raadsleden zitting hebben, blijkt weinig veranderd. Onder de veertig leden zijn nog steeds maar twee vrouwen. "Op één of andere manier voel je je dan toch niet pret tig, tussen al die mannen in pak ken en met dikke sigaren", zegt Paula Middendorp (Links Leiden). "Vrouwen moeten fysiek en psy chisch heel sterk zyn om zich daar tussen te handhaven". Mannenwereldj e Politiek is dus nog steeds een mannenwereldje. Waaraan merken vrouwen dat, behalve aan het feit dat er meer mannelijke dan vrou welijke politici zijn? "Aan de ma nier van vergaderen, en aan tot hoe laat die vergaderingen doorgaan", verklaren de negen vrouwen een stemmig. Jos Fase (WD): "Man nen vergaderen rustig om half zes 's middags. Vrouwen willen op dat tijdstip thuis zijn om te eten of om eten klaar te maken. Daar houden veel minder rekening Ze hebben meestal een part- door Jan Rijsdam ner die het potje warm houdt". Ook bij het 's avonds laat doorver gaderen houden mannen geen re kening met vrouwen die het verve lend vinden zo laat nog over straat te gaan. Zonder moeite en met een grote mate van eenstemmigheid som men vrouwelijke raadsleden een reeks eigenschappen van manne lijke politici op die in de manier van vergaderen tot uitdrukking ko men: mannen zijn veel langer van stof, ze horen zich zelf graag pra ten, ze zijn belust op publiciteit (hun foto in de krant), verheffen vaak hun stem om zich te doen gel den en ze kunnen absoluut hun on gelijk niet toegeven. Anneke Boot: "Je zult Jit Peters niet zo gauw ho ren zeggen: 'Dat weet ik niet', of, 'daar heb ik geen flauw idee van'. Henriëtte zegt dat wel en heeft ook niet het gevoel dat dat erg is". "Mannen genieten, veel meer dan vrouwen, van het politieke spel: het elkaar vliegen afvangen of anderen de grond inboren. Ze scheppen er een groot genoegen in als anderen afgaan", meent Hen riëtte van Dongen. "Slim, slimmer, slimst", zo ka rakteriseert WD-wethouder Jos Fase de mannelijke manier van po litiek bedrijven. "Mannen gaan tot het uiterste door om het laatste woord te kunnen hebben. Dat tref je bij vrouwen veel minder aan". Volgens Paula Middendorp kijken mannen vaak niet eens naar wat je inhoudelijk te zeggen hebt, "maar alleen maar hoe ze je te kijk kun nen zetten". Aversie De typisch mannelijke manier van politiek bedrijven is ook een reden waarom vrouwen zich van politiek afkeren. Henriëtte van Dongen: "Ik ontmoet nog heel veel vrouwen die afkerig zijn van hoe mannen vergaderen, met elkaar omgaan en beslissingen nemen. Dat gebeurt op een manier die veel vrouwen niet aanspreekt en waar aan ze niet willen meedoen. Ik krijg heel vaak te horen van: Ik snap niet hoe je het volhoudt". "Het kost mij ook heel veel ener gie om mezelf te handhaven", be kent Henriëtte van Dongen. "Soms houd ik m'n mond maar, omdat ik er anders helemaal buiten kom te staan. Soms doe ik vanaf de zijlijn een beetje mee omdat ik, als ik dat niet doe, ook geïsoleerd raak. Be langrijk is jezelf steeds af te vra gen: 'Wat vind ik nog acceptabel', en 'op welke manier ben ik bezig'. Ik wil, naast het realiseren van een aantal materiale zaken, niet het ideaal verliezen dat ik op een ande re manier dan gebruikelijk iets kan bereiken". De vraag of er een vrouwelijke manier bestaat van politiek bedrij ven wordt door de meeste vrouwen met grote terughoudendheid beantwoord. Onder de vrouwen die van zichzelf zeggen feministe te zijn (Van Dongen, Boot, Midden dorp en Van der Molen) bestaat de meest uitgesproken opvatting over een vrouwelijke (feministische) po litiek. Henriëtte van Dongen: "Het heeft te maken met de manier waarop je met mensen omgaat, de ihanier waarop je dingen met amb tenaren doorspreekt en in hoeverre je raadsleden tot hun recht laat ko men. Ik hou net als mannen vast aan wat ik belangrijk vind, maar je kunt het raadsleden prettiger ma ken daarin te functioneren". "Henriëtte probeert op een eerlij ker manier tegenstellingen duide lijk te maken. Niet om je de grond in te stampen,", zegt Paula Mid dendorp (Links Leiden). "In orga nisaties van vrouwen krijgen men sen altijd veel meer de ruimte", meent ze. Macht Van Dongen zegt evenwel niet alles wat mannen in hun opvoe ding hebben meegekregen verwer pelijk te vinden. "Als mannen in de raad als kemphanen tegenover el kaar staan en na afloop rustig een borrel met elkaar drinken vind ik dat eigenlijk wel goed. De tijd dat ik dacht dat macht een vies woord was heb ik ook wel gehad. Ik ben daar niet meer zo afkerig van om dat ik in de praktijk gezien heb wat je met die macht voor elkaar kunt krijgen. Lobbyen om m'n zaakjes voor elkaar te krijgen doe ik ook wel. Maar niet in de zin van: als jij dit doet voor mij, dan doe ik dat voor jou. Daar heb ik nog steeds een behoorlijke aversie tegen". De Leidse gemeenteraad telt 39 leden. Negen van hen zijn vrouwen en twee van de negen zijn beroepsbestuurders, de wethouders Fase (economische aan gelegenheden en personeelszaken) en Van Dongen (onderwijs, samenlevings opbouw, emancipatiezaken en minder heden). Er zitten dus ruim drie maal zoveel mannen als vrouwen in de Leidse raad. Toch mag men intussen van een respec tabel aantal politicae spreken, want het is nog niet zo lang geleden dat vrouwen in de raad een uitzondering waren. In de jaren na de oorlog waren doorgaans maar één of twee vrouwen in het stads bestuur gekozen en het aantal vrouwe lijke wethouders dat Leiden heeft ge kend is nog op één hand te tellen. Minstens de helft van het aantal raads leden zou uit vrouwen moeten bestaan, vindt tegenwoordig elke weldenkende politieke partij. In de praktijk lijkt men die opvatting echter nog weinig serieus te nemen. Alleen de fracties van PvdA en Links Leiden zullen, na de verkiezin gen van morgen, werkelijk voor vijftig procent uit vrouwen bestaan. Momen teel tellen de raadsfracties van PvdA en WD respectievelijk vijf en twee vrou welijke leden, en die van het CDA en Links Leiden elk één. Wie z(jn die vrouwen die thans in de Leidse gemeenteraad zitting hebben? Hoe kwamen ze in de politiek? Doen ze het raadswerk anders dan mannen? Welke ambities hebben ze? Wat vinden ze van hun mannelijke collega's? En, wat vinden ze van elkaar? Is Jos Fase de Neelie Smit-Kroes van de Leidse poli tiek? Wordt Henriëtte van Dongen door haar mannelijke collega's ingepakt? En, is Corrie Kramp de excuus-Truus van het CDA? Een portret van de vrouwen in de Leidse politiek. De vrouwen uit de Leidse gemeenteraad voor één keer samen op de stadhuistrap. Op de onderste rij, van links naar rechts: Corrie Kramp, Toos Fallaux, Laila Driessen en Marietje van der Molen. Tweede rij, van links naar rechts: Corrie Snelders, Henriëtte van Dongen, Paula Middendorp en Anneke Boot. Op de achterste rij: Jos Fase. (foto Fred Rohde) Henriëtte van Dongen zegt zich er van bewust te zijn dat een deel van haar vrouwelijke achterban zal zeggen dat zij op precies dezelfde manier bezig is als mannen. "Ik moet toegeven dat de afstand groeit. En dat is niet leuk als het gaat om een groep waarmee je je verwant voelt. Soms doe ik ge woon dingen die niet meer uit te leggen zijn. Bijvoorbeeld omdat een besluit is genomen in een be- .sloten vergadering van B en W of van de fractie. Maar los van het feit of ik het wil en of dingen uit te leg gen zijn, komt die afstand er toch. Wat ik merk is dat mensen heel veel moeite hebben tegen mij te blijven zeggen wat ze vinden. Die status van wethouder zijn is heel vervelend. Het enige wat je daar aan kunt doen is je kwetsbaar blij ven opstellen. Kwetsbaar durven LEIDEN - In de Stadsgehoor zaal organiseert de gemeente morgen een uitslagenavond over de gemeenteraadsverkiezingen. Via een grootbeeld-televisiepro jector en diverse monitors zijn de uitslagen te volgen. In de koffie kamer is er nog een extra televi sietoestel geplaatst voor het vol gen van andere programma's. In de loop van de avond zullen diverse lijsttrekkers worden geïnterviewd en om een reactie op de uitslag gevraagd. Intervie wer is John Kroon, chef stads redactie van het Leidsch Dag blad. Ook is er een dansoptreden van Csardaè. De Stadsgehoorzaal gaat om zeven uur open. In de sociëteit Burcht aan de Burgsteeg begint morgen om half elf een feestelijke avond on der de titel 'verlies en winst'. Di verse plaatselijke politici verle nen hun medewerking en disc- jockey Nico Bill zorgt voor muzi kale omlijsting. De aanvang is half elf. In het Leidse Volkshuis wordt morgen een filmochtend voor vrouwen gehouden die in het teken zal staan van de die dag te houden gemeenteraadsverkie zingen. Onder meer wordt een vi deo-film gedraaid die een beeld geeft van de Leidse gemeente raad. Verder spreekt Elly Kerck- hoffs, kandidate voor de PvdA. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De aanvang is negen zijn, dat is ook een vrouwelijke ma nier van politiek bedrijven". Onaangenaam Marietje van der Molen denkt dat moeilijk is hard te maken dat vrou wen op een wezenlijk andere ma nier politiek bedrijven. "Ik ken mannen die zwammen, en ik ken vrouwen die zwammen. Van som mige dingen, zoals het elkaar vliegen afvangen, merk ik dat ik het zelf ook best leuk vind. Dat is, denk ik, inherent aan politiek be drijven. Je neemt de gewoontes van mannen in de politiek op den duur over. Henriëtte heeft zich de habites van een bestuurder ook heel snel eigen gemaakt. De ma nier waarop ze opereert in de frac tie is niet wezenlijk anders dan hoe de andere wethouders dat doen". In WD-kring overheerst de op vatting dat de wijze waarop poli tiek wordt bedreven individueel is bepaald. WD-wethouder Jos Fase verklaart ook veel waarde te hech ten aan de manier van omgaan met mensen, maar denkt niet dat dat een specifiek vrouwelijke manier van politiek bedrijven is. Het is een opvatting die ook in PvdA-kring wordt gedeeld. Corrie Snelders: "Op een vrouwelijke manier aan politiek doen? Ik zou niet weten wat dat zou moeten zijn. Het hangt gewoon van de persoon af, denk ik". Vrouwen kunnen ook heel on aangenaam zijn, meent Corrie Kramp (CDA). Van de twee vrouwelijke wet houders oogst PvdA-wethouder Van Dongen duidelijk de meeste bewondering. Zelfs het WD- raadslid Driessen slaat de PvdA-ri- vale hoger aan dan de eigen WD- wethouder Jos Fase. Anneke Boot (PvdA) meent dat Fase op een mannelijke manier politiek be drijft. Paula Middendorp (Links Leiden) vindt dat Jos Fase wel ge zelliger is als vergadervoorzitter. Dat vrouwen betere bestuurders zijn dan mannen is een opvatting die weinig bijval krijgt. "Maar, ze zijn zeker niet slechter", reageert een aantal vrouwen. Corrie Kramp verklaart er trots op te zijn hoe een vrouw als Henriëtte van Dongen het klaar speelt tussen al die man- Excuus-Truus Alle negen vrouwen in de Leidse politiek zijn er van overtuigd dat het klimaat voor vrouwen in hun partij gunstig is. Maar Links Lei den, WD- en PvdA-raadsleden menen dat vrouwen in hun partij eerder aan de bak komen dan in het CDA. Bij Corrie Kramp (CDA) valt, daarmee overeenkomstig, eni ge terughoudendheid te bespeuren als het gaat om de vrouwvriende lijkheid van haar partij. Ze heeft zich gestoord aan het feit dat bij de eerste tien plaatsen op de CDA- kandidatenlijst voor de nieuwe ge meenteraad aanvankelijk slechts één vrouw voorkwam. Haar erger nis werd vooral gewekt door de uit leg, van CDA-voorzitter Bosch, dat de gezinssituatie het voor veel vrouwen onmogelijk zou maken het raadswerk er bij te doen. "Onzin", meent Corrie Kramp. "Dat geldt net zo goed voor man nen. Een belangrijke reden was juist dat vrouwen die kandidaat wilde zijn een drukke baan heb ben. De CD A-ad vieslij st werd mis schien niet vastgesteld door de meest vrouwvriendelijke mannen in de partij", denkt Corrie Kramp. Ze veronderstelt geen boze opzet, maar wel een zeer traditioneel tonen van emoties wordt vaak er varen als een zwaktebod. "Als Tes- selaar z'n stem verheft en roept dat hij iets 'gelul' vindt, dan is hij een sterke man, en als ik met verheven stem iets roep ben ik een zwakke vrouw", aldus Henriëtte van Don gen. "Maar hard schreeuwen komt net zo goed voort uit een gevoel van machteloosheid". En vrouwen slaan heel snel dicht als mannen gaan schreeuwen, meent Toos Fal laux. Haantje denkpatroon onder het CDA-ka- der. "Veel mannen in de politiek, ook die in de progressieve partijen, hebben thuis een heel traditioneel gezinsleven dat het hen mogelijk maakt een politieke carrière te hebben". Heeft Corrie Kramp, als enige vrouwelijke CDA-vertegenwoordi- ger in de raad, nooit het gevoel ge had een excuus-Truus te zijn, een vlag om de lading te dekken? "Neen", zegt ze beslist. "In de vo rige periode zaten vier vrouwen in de CDA-fractie. Het is jammer dat ik nu de enige ben. Maar, ik denk wel dat ik serieus wordt genomen. Ik heb nooit het idee gehad dat ik in de fractie zit alleen omdat ik een vrouw ben". Serieus De WD-vrouwen, Jos Fase en Laila Driessen, menen dat het kli maat voor vrouwen in de WD tra ditioneel gunstiger is dan in andere politieke partijen. Hoe het komt dat de liberale fractie in de Leidse gemeenteraad toch nooit meer dan twee vrouwen heeft geteld vinden ze moeilijk te verklaren. "Toeval", veronderstelt. Jos Fase. Laila Driessen meent dat het "misschien wel komt doordat WD-vrouwen vaak een man hebben met een full time baan", en ook in WD-kring speelt mee de afkeer die vrouwen van politiek hebben. De vrouwelijke WD-raadsleden zetten zich af tegen de gang van za ken in de PvdA waar tenminste een derde (en straks de helft) van het aantal fractieleden uit vrouwen moet bestaan. Laila Driessen: "Je krijgt dan dat mensen over een vrouw zeggen: 'Ze zal wel door haar vriendinnen omhoog geduwd zijn'. Zo'n vrouw wordt dan niet se rieus genomen". Volgens Jos Fase worden vrouwen in de WD net zo zwaar worden gewogen als man nen. "Er wordt eerst gekeken naar wat ze kunnen voordat ze bij ons op de lijst belanden". Marietje van der Molen (PvdA), aanvankelijk ook geen voorstander van minimum percentages zegt nu wel overtuigd te zijn van de nood zaak. "Als je de voorwaarden voor vrouwen niet zo gunstig mogelijk maakt schep je ook een barrière", meent ze. "In de Partij van de Ar beid is die barrière voor vrouwen nu geslecht". Alle vrouwen in de raad zijn er van overtuigd dat ze net zo serieus genomen worden als mannen. "Er zijn zowel mannen als vrouwen die niet serieus genomen worden. Dat hangt af van de individuele kwali teit van raadsleden en van hun por tefeuille", meent Anneke Boot (PvdA). Een hogere beroepsoplei ding of daaraan gelijkwaardige deskundigheid lijkt evenwel on ontbeerlijk voor vrouwen om zich in de politiek te kunnen handha ven. Acht van de negen vrouwen in de Leidse raad hebben een univer sitaire- of hogere beroepsoplei ding. Het oudste vrouwelijke raadslid, Toos Fallaux (66), verklaart dat ze zich, als vrouw met weinig oplei ding, vaak alleen heeft voelen staan in de raad en in haar partij, de PvdA". Het raadslidmaatschap was niet m'n leukste tijd", geeft ze schoorvoetend toe. Volgens Toos Fallaux zitten er te weinig gewone huisvrouwen en te weinig arbei ders in de raad. Emoties Zijn er ook omstandigheden in de politiek die een vrouw bevoor delen? Het oud-raadslid Joyce Hes (PvdA) beschreef als veel voorko mend vrouwelijk imago dat van de charmante, hulpeloze vrouw die, onder het mom van naïveteit, man nen manipuleert en weet te voor komen dat mannen haar hard aan vallen omdat dat niet sportief zou zijn (het Neelie Smit-Kroes type). Raadsleden uit de linkse partijen zeggen het type wel te herkennen, maar menen dat het niet in hun partij voorkomt. Een aantal vrou wen wijst stilzwijgend in de rich ting van de WD. Is Jos Fase de Neelie Smit-Kroes van de Leidse politiek? "Neen, dat denk ik niet", rea geert Jos Fase. "Er zijn wel om standigheden in de politiek die een vrouw bevoordelen. "Mannen doen meestal vriendelijker tegen een vrouw als voorzitter. Maar, ik ben me er niet van bewust dat ik daar gebruik van maak". Een aantal vrouwen geeft toe misschien wel onbewust eigen schappen als emoties of vrouwelij ke intuïtie te gebruiken. Ze zeggen dat niet te doen uit sluwheid maar uit een gevoel van machteloosheid en menen bovendien dat ze er niets mee opschieten. Integendeel: Het Wie vinden wonvriendelijkste man in de Leid se raad? Een reeks namen en kwa lificaties passeert de revue: Cor Vergeer (SP): "Die zal zeker niet de eerste zijn om de positie van vrou wen te verbeteren"; Jan Hoekema (D66): "Een slijmbal"; René Eiker bout (PvdA): "Die man heeft alleen respect voor kerels", en Loek Ge- radts (PvdA) die vanwege zijn vak- bondsinborst nou niet bepaald vrouwvriendelijk word gevonden. Veel mannen, onder wie burge meester Goekoop, mogen met de twijfelachtige eer gaan strijken een "haantje" te zijn en een hele lading mannen wordt er van verdacht al leen lippendienst te bewijzen aan het emancipatiestreven van vrou wen. Voor de meeste vrouwen is de burgemeester 'een moeilijk geval'. "Hij houdt wel rekening met be langen van vrouwen (Komt dat doordat hij een echte liberaal is, door zijn vrouw of door de Amster damse invloed?), maar Goekoop is ook heel seksueel op vrouwen ge richt. Het is een beetje een menge ling, maar hij is zeker niet de meest vrouwonvriendelijk man", aldus valt uit verscheidene monden op te tekenen. De vrouwen in de Leidse raad hebben niet de illusie dat mannen veel zijn veranderd sinds vrouwen in groten getale de raad zijn bin nengedrongen. "Het is niet zo dat een man die veel het woord voert over vrouwenzaken (bedoeld wordt Rob van Lint van Links Lei den) ook het meest vrouwvriende lijk is". Wethouder Paul B orde wijk (PvdA) wordt meer dan eens ge noemd als een man die wel reke ning houdt met vergadertijden en schoolvakanties. "Daar heeft hij zelf ook belang bij, want hij moet ook koken", meent Corrie Snel ders (PvdA). Volgens Marietje van der Molen is het merkbaar dat steeds meer mannen samenwonen met partners die ook hun eisen stellen. Maar een heleboel mannen zou, als het gaat om het emancipa tiestreven van vrouwen, doen alsof "omdat ze anders gelazer krijgen met hun achterban". Henriëtte van Dongen: "Als je de portefeuille emancipatiezaken hebt blijft het vechten omdat je je bemoeit met portefeuilles van an dere wethouders, klachten over ongewenste intimiteiten van amb tenaren en over de vraag of vrou wen wel op de plaats komen waar ze horen. Dat zijn dingen die meer oproepen dan alleen een zakelijk verschil van mening. Ik ga niet zover te zeggen dat andere wethou ders de problemen ontkennen. Maar het gevoel dat we een geza menlijk beleid aan het maken zijn heb ik niet. Noem het maar een verzachtende omstandigheid dat ik ook niet zo hard loop als er weer ergens een brug klaar is gekomen". Ambitie Aan een regelmatig overleg van vrouwelijke raadsleden heeft geen der vrouwen behoefte. Het partij- belang blijkt te prevaleren boven het gemeenschappelijk belang dat vrouwen hebben. Marietje van der Molen: "Ik ben socialiste om van het onrecht dat mensen wordt aan gedaan op grond van hun sekse maar ook op grond van hun af komst of andere zaken". Paula Middendorp zegt dat ze CDA-vrou- wen nooit duidelijk vöor vrouwen- belangen hoort opkomen of vrou wen juist in een heel traditionele positie zetten. "Ik vind vrouwen in het CDA of de WD allemaal trut ten, niet omdat het vrouwen zijn, want die mannen vind ik ook alle maal eien". De vrouwelijke raadsleden ge ven niet hoog op van hun eigen kwaliteiten. De meesten twijfelen als hun de vraag wordt gesteld of ze vinden dat ze een goed raadslid zijn geweest. Corrie Snelders, door andere vrouwen wel gewaardeerd, zegt te menen dat ze eigenlijk niet zo geschikt is voor de politiek. Ze zet er na de huidige periode een punt achter. Een veel voorkomend euvel on der mannelijke raadsleden, de am bitie om wethouder of burgemees ter te worden, lijkt onder vrouwe lijke raadsleden minder voor te ko men. Van de zeven vrouwen ver klaren er twee mettertijd wel wet houder te willen zijn: Marietje van der Molen en Laila Driessen. De vrouwen in de Leidse raad vinden wel belangrijk dat mensen morgen op een vrouwelijke kandi daat stemmen, "al was het alleen maar om de verhoudingen in de raad meer in overeenstemming te brengen met de maatschappelijke werkelijkheid of omdat het een steun in de rug betekent van vrou wen die al in de raad zitten". Over dreven verwachtingen van wat meer vrouwelijke raadsleden te weeg zullen brengen worden er niet gekoesterd. Wel dat voor vrou wen belangrijke zaken vaker en se rieuzer onder de aandacht zullen worden gebracht. "Ook in de plaatselijke pers wor den vrouwen niet altijd serieus be handeld", legt Laila Driessen (WD) de vinger op een pijnlijke plek. Ze citeert uit een artikel in het Leidsch Dagblad van novem ber j.l. waarin de discussie tussen haar en het PvdA-raadslid Boot door de verslaggever wordt be schreven als een door de (mannelij ke) wethouder te sussen ruzie tus sen "kijvende vrouwen". En, het moet gezegd: "Zoiets zou over mannen niet worden geschreven".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4